Azerbaycan’lılar ne diyor 1

Azerbaycanlılar da rahatsız

Azerbaycan hükümetinin bugün bölgeyi  Türkiye’nin dış politikasını ekseninde nasıl gördüğünü doğrudan Başkan İlham Aliyev’e çok yakın, Bakü hükümetinin en etkili isimlerinden birinden anlayalım:

* Azerbaycan için en önemli ülke Türkiye’dir. Ne Amerika ne Rusya ne İran. Türkiye’nin dış politikada yaşadığı sorunlardan da en çok etkilenecek ülkelerden biri biziz.

* Suriye’de Türkiye’nin izlediği politika bizi uzun süredir bu yüzden tedirgin ediyor. Niye? Çünkü Türkiye’nin bölgede ağırlığını yitirmesinden korkuyoruz. Ankara’nın diplomaside gerilemesi halinde Azerbaycan üzerinde başka ülkeler etkili olmaya başlar. Ve Türkiye tekrar toparlanıncaya kadar biz bunlara ne kadar dayanırız bilmiyorum.

* Suriye işi yüzünden bizim içimiz de karışıyor. Orada şimdi birçok Azerbaycan Türkü savaşçı var. Ve bunların hepsi Türkiye üzerinden gittiler. Hatta geçenlerde liderleri bir çatışmada öldürüldü. (İki hafta önce öldürülen Muhacir ve Ensar Ordusu bünyesindeki Azeri cemaatin emiri Ebu Yahya El-Azeri) Biz bu adamı Azerbaycan’dayken her hafta karakola çeker döverdik. Sonuçta bir biçimde idare ediyorduk. Ama orada öyle bir hale geldiler ki… Hepsi daha radikal oldu, ellerine silah alıp çatışmalara girmeyi öğrendiler. Döndüklerinde artık dövmekle olmaz, biz artık bunları öldürmek zorunda kalacağız.

* Türkiye’nin Ortadoğu’da bu kadar işin içine girmesi ne kadar doğru? Biz Türkiye’yi bir Avrupa ülkesi olarak görüyoruz. Tamam Afrika’ya gitmek iyi fikir belki. Ama Arap coğrafyası Türkiye için zor.

* Bakın ağustos ayında Putin, Bakü’ye geldi. Başkan Aliyev’le tam yedi saat baş başa görüştüler. Düşünebiliyor musunuz? Bu, Rusya’nın Azerbaycan’a ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Ve Suriye’de yaşananlardan sonra da bölgede herkes Amerika’nın yanında Rusya’nın dostluğunun daha değerli olduğunu düşünmeye başladı. Amerika Gürcistan’a destek veriyordu. Ama Rusya’nın oraya saldırmasını engelleyemedi. Rusya Suriye’yi kolluyordu. Amerika’nın saldırısını durdurdu. Bunların hepsi bizim için mesaj.

* Bu kargaşada İran sorununun da çözüme kavuşma ihtimali doğdu. Niye? Çünkü İran’ın da artık nükleer silaha ihtiyacı kalmadı. Amerika bölgeden çekildi. Irak kendi etkisine girdi. Bölgede İran hâkimiyeti arttı. Niye uğraşsın. İşte bu iş rayına girdiğinde Azerbaycan’ın önemi daha da artacak. Ve bizim güçlü Türkiye’ye o zaman çok daha fazla ihtiyacımız olacak. Ankara’nın bu dönemi atlatıp toparlanmasını o yüzden de dört gözle bekliyoruz.”

Tolga Tanış’ın 29 Eylül 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki makalesinden derlenmiştir:   http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24811626.asp

Bülent Pakman. Kasım 2013. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Türkiye’de Azerbaycan Türklerine yanlışlıkla Azeri konuştukları dile de Azerice denmektedir. Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Doğrusu Türkiye Türklerine göre “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi” olup  Azerbaycan Türklerine göre ise  “Azerbaycan Halkı” ve “Azerbaycan’ca” veya “Azerbaycan Dili”dir. Günlüklerimizde arada Azerice ve Azeri kelimelerinin kullanılmasının sebebi arama motorlarında daha çok o şekilde bulunabilmesindendir. alternatif link

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s