Afganistanda Rus Hayaletler

Afganistan’daki Hasan Abad Devriye Üssünün birkaç yüz metre güneydoğusunda “Gözlem Noktası Kaya” adlı karakolda Amerikan deniz piyadeleri 7 aydır görev yapıyorlar. Burası ıssız bir mevkide bulunan ileri bir karakol, etrafındaki araziden 20 metre yükseklikte, 2008 de Taliban’dan ele geçirildiğinden beri NATO’nun elinde.

Bir grup Deniz Piyadesi burayı korumakla görevlendirilmiş olup “Kaya” Amerikan askerleri arasında “Tekinsiz Gözlem Noktası” olarak özel bir üne sahip olmuş. Bunda 38 derece sıcaklığın, 24 saat  vardiyalı nöbetlerin, siperlerde aylarca kalmanın, kum torbaları arasından etrafı gözetlemenin ne kadar etkili olduğunu söylemek zor. Buradaki hayatın rutinliğini bozan özellikle Pazar günleri Taliban’ın hafif silahlar ve roketli el bombalarıyla yaptığı saldırılar.

22 yaşındaki Çavuş Josh Brown Golf şirketinden bir grup askerin yerlerini Fox şirketinden askerlere devretmesi sırasında Kaya’nın üzerinde etkili olan garip atmosferi ve açıklaması olmayan fenomenleri anlatarak halefini uyarmış “Yerel halkın, burayı “lanetli” olarak nitelendirdiklerini” ekleyerek “buralarda geceleri mutlaka acayip ışıklar göreceksin” demiş.

Görevlerini devreden birimdeki diğerleri ise acayip sesler duyduklarını rapor etmişler ve “Acayiptir ki buralarda sesleri bir duyarsınız bir duymazsınız” diye ilave etmişlerdir.

Kayayı bekleyen her birlik efsaneye katkıda bulunarak güney Helmand eyaletinde görev yapan Deniz Piyade birlikleri arasında bunun yayılmasına neden olmuş.

Buranın altında Taliban mezarları olduğu söylentisine karşılık tepeye gömülen cesetlerin başarısız Sovyet işgalinden kalma Rus askerlere ait olduğu tartışılmaz şekilde belirlenmiştir.

Onbaşı Jacob Lima’nın hikayesi ise en yenisi: “Bir gece uzaklardan gelen çığlık sesi ile uyandım. Ses daha güneydeki bir birliğe gönderilen Piyade Onbaşı Zolik’e aitti. Bana koruduğu atış noktasına gelmem için haykırıyor ve yalvarıyordu.” 22 yaşındaki Onbaşı Lima döndüğünde yerini bıraktığı askere şunları anlatıyor: “Kalkıp yanına gittiğimde, bana orada otururken kulağına fısıltı olarak sesler geldiğini,  bunun Rusçaya benzediğini söyledi. Görevi bitinceye kadar yanında kalmam için yalvardı. Ondan sonra da oraya gitmekte isteksiz oldu”

Amerikalı askerlerin Karakolu aylar önce savunmuş olan selefleri Galli ve İngiliz askerler de beklenmedik olay hikayeleri üretmişlerdir. Onbaşı Lima “İngilizler tuhaf şeyler gördüklerini, garip sesler duyduklarını iddia ettiler. Çoğu buranın gece ürpertici bir hale geldiğini belirtiyor, özellikle gece yarısı ile  sabah 4 arasında. Gece görüş dürbünleri ile tanımlanamayan ışıklar görebilirsiniz” diyor.

Kayanın yüksekliği asırlar boyunca burayı savunma pozisyonu haline getirmiştir. Her ne kadar kayaya benziyorsa da aslında kaya değildir. Ortaçağdan kalma ok izleri ve doğu tarafında bulunan tahkimatlı kule kalıntıları bir zamanlar burada kerpiç bir kale olduğu, kendi üzerine çöktüğü ve sonra tekrar inşa edildiğini göstermektedir.  Yerel halk buranın Büyük İskender dönemine kadar gittiğini belirtirken güneyinde buna benzer bir yapı daha olması buraların Afganistan’ın istila ve savaş tarihi içerisinde yapılan kale hattında yer aldığını düşündürmektedir.

Karakolu geçen yaz ele geçiren Amerikan Deniz Piyadeleri yeraltındaki Taliban savaşçılarının saklandığı zannedilen tünellerini 9 kiloluk bomba ile kısmen çökertmiş.

20 yaşındaki alt onbaşı Austin Hoyt ana üsse dönmek üzere eşyalarını toplarken “Burası gerçekten berbat bir yer” diyor. “Afganlar buranın tekinsiz olduğunu söylüyor. Nereye bir kazma vursanız altından kemik ve çanak çömlek parçaları çıkıyor. Buransı  National Geographic’e konu olacak bir yer. Ön tarafta ok atmak için yapılmış garip gönümlü penceler. Bildiğiniz gibi, Ruslar buraya Mücahitler tarafından kurşuna dizilmeye getirilirmiş.” Yerine geçecek olanlara anlamlı şekilde bakarak ayrılıyor.

Deniz Piyadeleri siper kazarken bir kemik buluyorlar. Uzun, kupkuru ve kesinlikle eskiden bir insan bacağına ait olan. Bunu diğerleri izliyor.  Askerler buldukları kemikleri geri gömüyor ancak ceset bulmaya da devam ediyorlar. Mezarlardan üçü birbirlerine yakın; bir başka mezardan üzerinde hala gözlük bulunana bir iskelet çıkıyor. Askerler mezarları buluyor ve haleflerine buradan uzak durmalarını tavsiye ediyorlar.

Kaynak: http://www.getxnews.com/tag/hassan-abad/ dan derlenmiştir. Bu olayı Hürriyet gazetesi de haber yapmıştır http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13341421.asp?gid=229 .

BÜLENT PAKMAN, Aralık 2009. Lütfen aktif link vermeden alıntı yapmayın.

Afganistan ile ilgili sayfalarımız:

AFGANİSTAN

KABİL RESİMLER

BİR ZAMANLAR AFGANİSTAN

AFGANİSTAN TÜRK BİRLİĞİ

100 YIL ÖNCE DE ORADAYDIK

KABİL 2002

DİZ BOYU YOKSULLUK

AFGANİSTAN’DA RUS HAYALETLER

AFGAN KADINI

Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.