Wajeha al-Huwaider

Wajeha al-Huwaider ya da bizim deyişimizle Vecihe El Huvayder Suudi Arabistan’da ender görülen kadın hakları savunucularından biri, belki de en önde geleni. İkinci bir karı almak isteyen kocasından boşanabilmiş şanslı Suudlu kadınlardan. Daha önce Aramco’da çalışıyor, ülkede Arapça yayınlanan Al Watan ve İngilizce yayınlanan Arab News gazetelerinde yazıyordu. Ancak 2003 de yazıları yasaklandı. Hufuf’lu bir Şii, Amerika’da okumuş, 47 yaşında, tipik Suudlu olarak yetişmelerini istemediği için Amerika, Virginia’da okuttuğu iki oğlan çocuğu var.

Şimdilerde internette sesini duyurmaya çalışıyor. 20 Eylül 2006 da Suudi sivil polisleri tarafından evinde alınıp sorgulanıyor. Sebep ülkede yasak olduğu halde kadınları toplu araba kullanarak protesto yapmaya teşvik etmek. Gerçi tepkilerden korkulup son dakikada protesto gösterisi iptal edilmiş ama bu Suudi polisini tatmin etmemiş.

Vecihe’nin eylemleri yakın zamana kadar Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanma hakkına yoğunlaşmıştı. Suudi Arabistan’da kadınlara araç kullanma yasağı ülkenin kurulduğu 1932 yılından bu yana var. Kadının sokağa çıkmadığı dönemde bu yasak herhangi bir sorun yaratmıyordu. Ancak iş hayatında giderek daha fazla yer alan kadınlar ehliyet alma ve araç kullanma hakkı istiyor. YouTube’da 2005 tarihli bir görüntüde Suudi bir din adamı, muhafazakar kesimin hislerine sözcü oluyor. Din adamı, katıldığı bir televizyon programında kadının araç kullanmasını, toplumu yozlaştıracağını öne sürüyor. Mantık da şöyle; kadının rahat araç kullanması için peçeyi kaldırması, ellerini açması gerekiyor. Ayrıca trafik ve kaza gibi durumlarda kadınlar erkeklerle yüzyüze kalabilir. İşte bu nedenle de kadının direksiyonun başına geçmesi haremlik-selamlık uygulamasını dinamitleyebilir. Mesele buymuş softaya göre .    BBC’nin internet sitesinde Wajeha Al-Huwaider’ın YouTube’daki protestosuyla ilgili habere gelen tepkilerde Riyad’dan yazan adını Khalid diye veren bir okur şöyle diyor: “Suudi Arabistan Hükümeti’nin yasağını şiddetle destekliyorum. Kadınların yumuşak kalpli olduğu, erkeklere göre daha çabuk dikkatlerinin dağıldığı, sinirlendikleri kanıtlanmış birşey. Zaten yollarda olması gerekenden iki misli daha fazla araç var. Kadınlar, durduk yerde trafiği artırır ve kazaya yol açar“. Adını vermek istemeyen bir Suudi kadın ise; “Tabiki yasak kalkmalı. Ancak araç kullanmak hakkı bizim en önemli sorunumuz değil. Suudi Arabistan’da bazı erkekler bize insan gözüyle bile bakmıyor. Öncelikle bizi koruyacak, erkeklerle aynı yetkiye sahip kadın polislere ihtiyacımız var. Bir defasında bir trafik kazasına karışmıştım. Polis, bana ‘iyi misin’ diye soracağına, şoförle aramda bir ilişki sözkonusu mu onu araştırdı” diyor.  Cidde’den Salahuddin Ahmed ise toplumsal bilinçaltının sözcüsü oluyor. “Burası Müslüman bir ülke, kadınlar araç kullanmamalı. Araç kullanırlarsa haremlik-selamlık ihlali dahil bir sürü suç işlenir. Yasak devam etsin” diyor.

Vecihe 29 Temmuz 2009 da kadınların vasi izni olmadan hiç bir yapamamalarına karşı bir kampanya başlatır. BAKINIZ BU KONUDAKİ AYRI YAZIMIZ. Protesto amacıyla vasi izni olmadan 3 kez Bahreyn’e gitmek ister ancak geri çevrilir. Bir kez de 4 Ağustos 2006 da Bahreyn’de bir taksiye biner. Suudi Arabistan pasaport polisini geçince taksiden iner. Bahreyn Al Khobar arasındaki Causeway (uzun deniz köprüsü) üzerinde pankartla yürüyüş yapmaya kalkar ama 20 dakika sonra göz altına alınır. Polis sonunda serbest bırakır ama küçük erkek kardeşinin gelip onu alması şartıyla. 2007 de alışveriş merkezlerinde araba kullanma hakkı için imza toplar ve imzaları Kral’a DHL ile gönderir. 7 Mart 2008 de bir kum yolda araba kullanırken ve bu konuda konuşurken yanındaki bayan arkadaşı tarafından çekilen videosu internette yayınlanır.   Videoda yurtdışından aldığı ehliyetle çölde araç kullandığını ifade eden Al-Huwaidar, aynı hakkın kentlerde de verilmesini istiyor. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlanan videoda Al-Huwaidar, “İçişleri Bakanımız Prens Nayef bin Abdülaziz hazretlerinden bize araç kullanma izni vermesini istiyoruz” diyor.

Vecihe bugünlerde daha çok kadınların üzerindeki vasi zorunluluğunun kaldırılması için çaba harcıyor.

Vecihe’den deyişler:

Kentinizde bir tek bahçe bulamıyorsanız ama her köşede bir cami varsa – bilirsiniz ki bir Arap ülkesindesinizdir.

İnsanlar modernliğe tamamen kapılarını kapatarak hala geçmişte yaşıyorlarsa – şaşırmayın bir Arap ülkesindesiniz demektir.

Din bilim üzerinde hakimiyet sağlamışsa – bir Arap ülkesinde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Hoca takımı ‘alim’ olarak nitelendiriliyorsa – dehşete kapılmayın bir Arap ülkesindesinizdir.

Hükümdar hiç ölmeyen ya da gücünü hiç yitirmeyen yarı ilaha dönüşmüşse ve kimsenin onu eleştirmesine izin verilmiyorsa – öyle fazla alt üst olmayın, bir Arap ülkesindesinizdir.

Hoca takımının demokrasi dine aykırı dediklerini işitirken, yüksek yerlere gelebilmek için demokrasinin getirdiği her türlü olanaktan yararlandıklarına da şahit oluyorsanız – şaşkınlığa kapılmayın, bir Arap ülkesinde bulunuyorsunuz demektir.

Halkın büyük çoğunluğunun özgürlüğe karşı çıkarken kölelikten hoşnut olduğunu anlarsanız – fazla kederlenmeyin bir Arap ülkesinde bulunuyorsunuzdur.

Kadının değerinin erkeğin değerinin yarısı ya da daha azı olduğunu keşfederseniz – şaşkınlığa kapılmayın, bir Arap ülkesindesinizdir.

Okulda Yaradana ibadet etmeye zorlanıyorsanız ve öğretmenleriniz size bunun için not veriyorlarsa – bilin ki bir Arap ülkesindesinizdir.

Genç kız öğrenciler sadece gözlerini gösterdiler diye halk önünde kırbaçlanıyorlarsa – siz bir Arap ülkesinde bulunuyorsunuz.

Kadının başını örtmesi parasal ve idari yozlaşma, zimmete geçirme, vatana ihanetten daha önemliyse – hayret etmeyin bir Arap ülkesindesinizdir.

Azınlıklar zulüm görüyorsa, baskı altındaysalar ve haklarını istediklerinde Truva atının beşinci kolu olmakla itham ediliyorlarsa – alt üst olun, bir Arap ülkesindesinizdir.

Kadınlar evin her zaman değiştirilebilecek süs eşyaları olarak görülüyorlarsa – kaderinize yanın, bir Arap ülkesindesinizdir

Her zaman kapınızın çalınma, sürüklenerek götürülme ve karanlık zindana atılabilme olasılığı varsa – bir Arap ülkesindesinizdir.

Halkın sürekli olarak gözlerinde korku yaşıyorsa – bir Arap ülkesinde olduğunuzdan emin olabilirsiniz.”

Vecihe ayrıca kadınların spor yapamamasından yakınıyor. “Abaye ile nasıl yapabiliriz” diye ekliyor. Küçük çocukken diğer çocukların anneleri bisiklete binmelerine izin vermezmiş, kızlıklarına halel gelmesin diye, ancak onun ki izin verirmiş. 7 yaşındayken erkek çocuklarla futbol oynadı diye bayan öğretmeni ona sopayla bir temiz dayak atmış sonra da bütün gün sırasında oturma cezası vermiş, tuvalete bile göndermemiş. Vecihe 8 yaşındaki bir kızın evlendirilmesi ile ilgili You Tube’da video yayınlamış. Bunun CNN de haber yapılması üzerine evlilik iptal edilmiş. Ama bundan sonra yine 70 yaşında bir adam 9 yaşında bir kızla evlenmiş. Vecihe’de daha ne hikayeler var, istemediği halde üvey erkek kardeşleri tarafından mahkeme kararıyla boşattırılan, kocasıyla tekrar birleşmesin diye önce hapse atılan sonra da kadın sığınma evinde göz hapsine alınan Fatma El Azaz, ancak evlendiği gece görebildiği ve akıl hastası olduğunu o zaman anlayabildiği kocası tarafından o gece zorla tecavüze uğrayan Cemile.

Vecihe’nin 2010 başında ülkeyi terk etmeye zorlandığı ve Umman’a gittiği söylenmektedir.

Dünyada kadınların erkeğe “ait” olduğu, tecavüze uğrayan kadınların “mutlaka sen tahrik etmişindir” diye cezalandırıldığı tek ülke olan Suudi Arabistan’ı görmeden dahi sadece yukarıdakilerden bile ülkede eleştirilerin sivrisinek vızıltısından öteye geçemediğini anlayabilirsiniz.

Bülent Pakman Şubat 2010. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Not: Bazı reformlar uygulamaya konulmaya başladı. 2018 Haziran sonunda kadınlar araba kullanmaya başladı. İlk sinema salonu 18 Nisan 2018’de hizmete açıldı. Yeni salonlar açılmasına da ruhsat verilmekte.

Facebook Widgets

IMG_2654Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

 

 

5 Responses to Wajeha al-Huwaider

 1. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

 2. TAHİR SUBAŞİ dedi ki:

  BU KADAR ARAPLARI KÖTÜLEMEK DOĞRU DEĞİL BENCE HER YERDE K
  ÖTÜ AHLAKSIZ İNSANLAR VARDIR BÜTÜN İNSANLARI BİR KESEYE KOYMAK KÖTÜLEMEK DOĞRU DEĞİL BİRAZDA İYİLERİ GÖRMEK LAZIM

  • bpakman dedi ki:

   Burada kötülenen Araplar değil, onları Allah adına yönettiğini iddia eden ancak aslında Haçlılar-ABD adına yönetenlerdir. Arap ülkelerinde yıllarca kaldım. Arap halkı iyi niyetlidir. Yanlışlıklarının sebebi başındakilerdir.

 3. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

 4. Geri bildirim: Suudi prenseslerden özgürlük çağrısı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.