Compoundlar

7016010_3a9efdb58fSuudi Arabistan’da Batılı  gayrı müslim yabancılar ile üst düzey yönetici, üst düzey beyaz yakalı  Orta Doğulular, Doğuluların (Çinli, Hintli, Ürdünlü gibi) hemen tamamı güvenlikli Compoundlarda kalmaktadırlar. Buna mühendis, üst düzey idari  pozisyonlarda çalışan Türkler de dahildir.

Genelde Hataylı berber, aşçı, garson gibi Türkler her hangi bir güvenlik önlemi olmayan apartman dairelerinde kalmaktadırlar. Hintli, Filipinli, Nepalli gibi işçiler daha yoğun şekilde yani  birden fazla kişi bir apartman daire odalarını paylaşmaktadırlar. Mısırlı, Suriyeli, Ürdünlü, bazı Hintli vb aileler ise genelde tanıdıklarına, akrabalarına yakın apartmanlarda topluca kalmaktadırlar. Bunlarda temizlik ve böcek sorunu olabilmektedir. Arabistanda hamamböceği büyük sorundur. Siz ne kadar temiz olsanız da, mücadele etseniz de süzgeçlerden gelebilmektedir. Compound yönetimleri genelde ilaçlama yaparlar.

Yüksek duvarlarla, tel örgü, dikenli tellerle çevrili, kameralar ile gözlenen, bir kaç aşamalı check-in işleminden sonra girilebilen herbiri birden fazla kapılı bir, en fazla iki nizamiyeli sitelere Suudi Arabistan’da “Compound” denilmektedir. Bizdeki “Site” karşılığı. Compoundlar ayrıca çevrelerindeki yolun bir, bazen iki şeridini de New Jersey bariyerlerle (göğüs hizası yüksekliğinde, üste doğru incelen betonarme bariyer), bazı sokakları tamamen kapatma, çevre arsalara da koruma alanı koyma  hakkına sahiptirler.  Nizamiyelerde otomatik silahlı güvenlik görevlileri koruma sağlamaktadırlar. Ancak nizamiyeler önünde, içinde otomatik silah bulunan beton koruganların içinde klima bulunmakta, bu klimalar içeriyi daha iyi soğutabilsinler diye güvenlikçiler korugan mazgallarını naylonla kapatmaktadırlar. Böylece olası bir baskında bu naylon arkasından hedef nasıl görülecek ve kısa sürede nasıl ateşe cevap verilebilecek diye sormak gerekir. Buralarda böyle soruları kendi kendinize çok sık sorarsınız ve önceleri cevabını bulamazsınız. Bir süre sonra da artık hiç bir şeyi sorgulamazsınız zaten. Adamlara sormayı düşünürseniz önce bizdeki “sen ne diyon hemşerim” in Arapçası’nı öğrenmek gerekir

Compoundların neden böyle dış dünyadan tecrit edildiğini  müteakip sayfalarda anlatılan compound baskınları açıklamaktadır. Compound baskınlarının atası ise 1979 Kabe baskınıdır BAKINIZ.

Compoundlara oturanlar dışında girebilmek için misafir olmak ve kapıda bazen kimlik bırakmak gerekmektedir. Batılı yabancılar  dışında bir hizmet amacıyla (örneğin taksi, uydu anten montajı gibi)  girmek isteyen Hintli, Arap vb olursa compound sakini telefonla aranmakta ve teyidi alınmaktadır. Bu şekilde girebildikten sonra gelin içerlerini gezelim.

Evler tek ya da 2 katlıdır. İçinde apartman blokları olan da vardır. İnşaat kalitesi farklı olabilmektedir. Mobile home (yani şantiye-baraka tipi), tuğlalı, yığma, betonarme gibi. Suit, tek yatak odalıdan 4-5 yatak yatak odalıya kadar evlerin büyüklüğü değişmektedir. Genelde elektrik, su, lokal telefon ücretleri, bekar suitlerinde temizlik kiraya dahildir. Compound yönetimi evlere ayrı ücret karşılığında temizlik hizmeti verilebilir. Kiralar Compound kalitesine göre değişmektedir. 3 yatak odalı bir villa bir compoundda yıllık 60.000 SR olabilirken bir başkasında 250.000 SR ye kadar çıkabilmektedir. 1 $ = 3.75 SR.

Compoundlarda genelde açık havuz, fitness salonu, restoran, cafe, market, aktiviteler için rekreasyon salonu, açık tenis kortu, basketbol sahası, futbol sahası, okul, kiralık büro vb bulunur. Bunların hepsi her compoundda olmayabileceği gibi bazılarında havuz bakımsız, iyi devridaim  etmiyor yani girilmez olabilir. Akşamları herkes işten gelince havuzlar dolu olabilir. Fitness salonlarında da her türlü alet olmayabilir.

Hills2Compoundlar genelde Suudi kurallarından bağımsız olur. Yani kadınlar istedikleri gibi giyinirler, şortla bile gezebilirler, havuza girebilirler, bikiniyle bile, market namaz saatlerinde açık olabilir, restoran ramazanda oruç süresince açık olabilir. Çoğunda kadınlar için sabah market, çarşı ve alışveriş merkezlerine servis yapılır, öğlen ezan okununca da geri döner. Buna shuttle (dolmuş) denir. Eski compoundlar zamanında ağaçlandırılmışsa yemyeşildir. Genelde eşyayı yönetim verir. Bunlar beyaz eşya, mobilya, çarşaf, havlu, bir kısım mutfak aletleri, tabak, çanak, bardak, çatal bıçak, TV  olur. Ancak bunlarda fazla kalite ve çokluk aramamak gerekir. Klimalar merkezi sistem ya da split olabilir. Elbette merkezi sistem sessiz ve daha sağlıklıdır.  Bazılarında ayrı bir ücret karşılığı (ayda 250 SR gibi) özel serverli wireless internetten yararlanılabilir. Yoksa STC (Suudi Telekom Şirketi) den bağlatabilirsiniz ya da 3G cep telefonlarına uyumlu USB modem kullanabilirsiniz. Okullar compoundlara öğrenci servisi sağlarlar.

Compound restoranlarında açık büfe yemek, sakinlere ve misafirlerine 50 SR civarındadır. Ancak fazla kalite ve çeşit beklenmemelidir.

Bazı Arap şirketleri kendi compoundlarını inşa etmişlerdir, bazı yabancı şirketler ise komple compound kiralarlar ya da bir compoundda toplu evler kiralarlar. Bu yüzden kiralar son derecede pahalıdır ve kiralamak zordur, ancak içerde tanıdık olursa ya da uzun uzadıya waiting list (bekleme listesi) sonucu kiralık yer bulunabilir.

Arada bir karşınıza “Mister falanca  nerede oturuyor” diye soran genç bir entarili arap çıkabilir. Bu Arap sivil polistir, nitekim onu biraz sonra havuzda da görebilirsiniz.  Kapıda bu kadar sıkı kontrol varken ve dışardan gelenin aradığı compound sakininden konfirmasyon alınmadan kimse içeriye alınmadığına göre böyle birisi ancak sivil polis olabilir. Kim ne yapıyor diye incelemeye ve rapor etmeye gelmiştir. Ama bildiği entari ile gezecek kadardır, ya sivil polis kamuflajından haberi falan yoktur ya da tanınmış olması umurunda değildir.

Özellikle Batılı gayrımüslim kadınlar eşleri çalışırken sabah kahvaltı ve beş çaylarında bir araya gelip kendilerince bir sürü aktiviteler yapmakta ve böylece kafayı yemekten kurtulmaya gayret etmektedirler. Böyle durumlarda eşleri onlara şoförlü araba göndermeye özen göstermektedirler. Suudi Arabistan gibi açık bir hapishane olarak nitelendirilebilecek bir ülkede iyi bir compoundda kalanlar bir nebze şanslıdırlar. Hiç olmazsa dış dünyaya kapalı özel hayatlarında bir yere kadar rahatlık hissedebilmektedirler.

Bülent Pakman Kasım 2009. Lütfen izin alınmadan ve aktif link vermeden alıntılamayınız.

Konuyla ilgili diğer sayfalar:

Eurovillage Compound Al Khobar

Khobar 2004 Compound Baskını

Khobar 1996 Compound Bombalanması

Riyad 2003 Compound Baskını

The Kingdom Film

WP_000151

Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler

4 Responses to Compoundlar

  1. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

  2. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

  3. selin dedi ki:

    Merhaba bulent bey uzunca bir zamandir disardan biri olarak bu compoundlardan ev kiraliyabilirmiyiz diye arastiriyordum mumkunse bilginiz dahilinde ise bana ayrintili bilgi vermeniz mumkunmudur 2 aydir esim dolayisiyla riyadh’ da yasamaktayim dans hocasi oldugum icin dolayisiyla burada isimi devam ettiremedim ve dil sorunum oldugu icinde herhangibiri ile samimiyette kuramadim simdiden tesekkur ederim

    • bpakman dedi ki:

      Compoundlarda yer kiralayabilmeniz arz talep durumuna yani yer durumuna bağlıdır. 5 yıldır oralarda değilim son durumları bilmiyorum. Compoundun birinde tanıdığınız varsa ve size yardımcı olursa iyi olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.