İşte ilk insanın tasviri “Inuk”

BBC’nin ünlü Nature dergisinden aldığı habere göre, Kopenhag Üniversitesi bilimadamları Grönland’ta bulunan ve 4 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir insan saçının analizini yaptı.

527d0898992df10c30b76a7dBugüne kadar bulunan en eski insana ait olduğu açıklanan gen üzerinde yapılan analiz, ilk insanın kahverengi gözlü ve uzun saçlı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca incelenen genin sahibinin saçlarının dökülmek üzere olduğu saptandı.

Araştırmayı yürüten Kopenhag Üniversitesi ekibinden Prof. Eske Willerslev, saç analizi yapılan insanın Sibirya’dan geldiğini açıkladı. Ekip, DNA örneğinin sahibine, Grönland dilinde “insan” anlamına gelen “Inuk” adını verdi.

Prof. Willerslev, Inuk’un kalıntılarının Grönland’ta bulunmuş olmasına karşın, bugünkü Grönlandlıların doğrudan atası olmadığını bildirdi. Araştırmalar, Inuk’un “Sakkak” kültüründen geldiğini ortaya çıkardı.

Araştırma, Inuk’un metabolizmasının soğuk iklim koşullarında yaşayacak şekilde değişim geçirdiğini ortaya çıkardı.

Prof. Willerslev’e göre arkeolojik kalıntılar, gen sahibinin ait olduğu Sakkakların fok ve deniz kuşu avlayarak beslendiğini ve soğuk iklime rağmen ince çadırlarda yaşadıklarını gösterdi.

DNA analizlerinden Inuk’un ön dişlerinin kürek şeklinde olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca bulunan kulak kirinden yola çıkan bilimadamları, Inuk’un kulak enfeksiyonu geçirmiş olabileceğini belirledi.

Genç yaşta öldüğü sanılan Inuk’un, kalın saçlarına rağmen kelleşmek üzere olduğu da bilim adamları tarafından saptandı.

Sakkak (Saqqaq) Batı Grönland’ın Nuussuaq yarımadasında bir yerleşim yeri olup burada yapılan kazılarda MÖ 2500 – 800 yılları arasında burada yaşamış olan eski arktik Sakkak kültürü ortaya çıkarılmıştır. Yukarıda belirtilen saç örnekleri üzerinde yapılan DNA analizleri Sakkakların M.Ö. 5500 yıl önce Sibirya’dan gelmiş olduklarını göstermiştir. Bu da onları Sakalara bağlamaktadır. Sakalar (İskitler) 7500 yıllık dönemlerinin başlarında  Ön Türk (Proto Türk)  tarihinin antik çağdaki temsilcileri olmuşlardır. Sakalar (İskitler) hakkındaki daha geniş bilgiler: Sakalar (İskitler)   İskitlerin kimliği. Sibirya Amerika yerlilerinin de kökenini de teşkil etmektedir.

İsveçte yaşayan Samilerin ecdadının da Sakkaklar olması muhtemel. Samilerle ilgili yazımız: https://bpakman.wordpress.com/turk-dunyasi/gunumuz-turkleri-turk-devletleri/isvecin-utanclari/. İlginç olan bir başka husus: İnüit, İnuk kelimesinin çoğulu olup günümüzde Grönland, Kanada ve Amerika’da yaşayan bir halkın da adıdır.

Kaynaklar:

İşte ilk insanın tasviri “Inuk”. CNN Türk. 11.02.2010 http://www.cnnturk.com/2010/bilim.teknoloji/bilim/02/11/iste.ilk.insanin.tasviri.inuk/563294.0

Saqqaq Vikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Saqqaqa

İnüit. Vikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Inuit

Bülent Pakman. Şubat 2015. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Facebook Widgets

IMG_1345Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s