Diasporanın 2015 paniği

ABD’deki Ermeni diasporasında 2015 paniği. Diaspora Türkiye aleyhine açtığı mülkiyet davalarından sonuç alamıyor ama 2015 öncesi Türkiye’ye karşı bir dava furyası başlatmaya hazırlanıyor.

Hürriyet A.A. 8 Ekim 2010

ABD’deki  Ermeniler tarafından, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğunu iddia edenlerin varislerine tazminat talebiyle Türkiye Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’na karşı yeni açılan davanın, “karşı tarafta, son yıllarda açılan diğer  davalardan sonuç alamaması ve 2015 yılına yaklaşılması nedeniyle oluşan paniği yansıttığı” belirtildi.

ABD’de özellikle son yıllarda başta terör örgütü PKK, Kıbrıs ve  Ermenistan konularında Türkiye aleyhinde açılan davalarda Türk tarafını savunan Saltzman & Evinch hukuk firmasının ortaklarından, Türk-Amerikan Dernekleri  Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinç ve David Saltzman, bu davalarla ilgili olarak Washington’da basın toplantısı düzenledi.

Amerikan mahkemelerinde son dönemlerde Türkiye’ye karşı önemli girişimlerin varlığına işaret eden Evinç, bunların terör örgütü PKK ile Kıbrıs ve Ermenistan ile ilgili tazminat davaları olmak üzere üç alanda toplandığını  belirtti.

Evinç, Türkiye aleyhine bu tür girişimlerin son 10 yıl içinde  geliştirilmeye başladığına, son iki yılda ise büyük bir hızlanma gösterdiğine dikkati çekti……..

ERMENİLERİN AÇTIĞI DAVANIN AMACI ÇÖZÜMÜ ENGELLEMEK
Günay Evinç, ABD’deki Ermeniler tarafından, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğunu iddia edenlerin varislerine tazminat talebiyle Türkiye Devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’na karşı geçen Temmuz ayında açılan ve “Davoyan davası” olarak bilinen davayı da hedefleri bakımından “Toumazou davası”na  benzettiğini, bu davanın da medyada ses getirme ve çözümü önleme amacını taşıdığını söyledi.

“Bu girişimi de tipik bir ultra milliyetçi Ermeni Amerikan yaklaşımı olarak görüyorum” diyen Evinç, bu davayı da çok yakından takip ettiklerini  bildirdi.

Ermenilerin, davalarla 1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınması, tazminat ve toprak talebini amaçladığını belirten Evinç, şunları kaydetti: “Son 10 yıla bu konuda birkaç dava gelişti. 1995’e kadar bunların bir  kısmı uzlaşma yoluna gidilerek kapatıldı ve (sigorta şirketleri ve bankalar)  büyük tazminatlar ödedi. Ama 1995’ten itibaren Ermeni tazminat davalarında artık  müzakere düşünülmüyor, davalı olan bankalar ve hayat sigortası şirketleri, sonuna  kadar savaşıyorlar ve bu davaları kazanıyorlar.

Bu nedenle Ermeni tazminat davaları 2005’ten itibaren müthiş düşüşte. Bu  açıdan, Davoyan davasının bugünlerde (Temmuz ayının sonunda) açılması bize ilginç  geliyor, çünkü yaşanan bu hukuki süreci düşünürseniz, böyle bir dava açılmaz.

Dolayısıyla bana göre, Davoyan davasının bu aşamada açılması, Daşnak  siyasi bakış açısından bir paniği yansıtıyor. (1915 olaylarının yıl dönümü olan)  2015 yılı yaklaşıyor ve bugüne kadar federal seviyede 1915 olayları ‘soykırım’  olarak tanınmadı, panik içindeler.

Ermenilerin, 1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınmasına yönelik  davalardan sonuç alamamaları üzerine, “birinci aşamanın tanındığını iddia  ederek”, şimdi doğrudan “tazminat” taleplerine yönelik davalara başladıklarını ifade eden Evinç,  davacıların, mahkeme sürecini sömürüp, federal seviyede bir sempati yaratarak, Kongre’de Ermeni tasarısının kabul edilmesini sağlamak ya da  ABD Başkanı Barack Obama’ya “soykırım” ifadesini kullandırtmayı amaçladığını  söyledi.

Evinç, Davoyan davasının da Amerikalı Ermenilerce uzun vadede siyasi  amaçlara hizmet vermek üzere açıldığı düşüncesini dile getirdi.

Alıntıdır. Yazının tamamı için bakınız: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=15992265&tarih=2010-10-08

Twitter Widgets
Facebook Widgets

Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s