Acts of God

“Acts of God” yani düz çevrildiğinde “Allah’ın İşleri” formal – resmi çevrildiğinde “Mücbir nedenler” artık uluslararası sözleşmelerde eskiden kullanılırdı şimdi pek kullanılmıyor. Ne oldukları yazılıyor.  Zannedersem Amerikalıların empoze ettigi bir inşaat kontrat terimi. Türkçeye gerçekten de “Allah’ın işi” diye çevrilmedi ve çevrilemezdi.

Ama İngilizcesi öyle ise mantıken neden Türkçesi de öyle değil diye düşündüğümüzde, inananlar için gerçekten de Allah’ın işi ama inanmayanları da düşünerek ve laik ülke olduğumuzdan biz inşaat mühendisleri bu çeviriyi “mücbir nedenler” olarak yapıyorduk.

Burada dikkati ceken Amerika ve batılı ülkelerin laiklik ve inanç anlayışı. Laik Amerikalılar ve batılılar bir inşaat sözleşmesinde “God” kelimesini kullanmaktan çekinmiyorlar. Özellikle Amerika’da “God” doların üzerinde bile var: “In God we Trust“, Kongre yeminleri İncil’e el basılarak yapılıyor. ABD’de ilk kez yakın zamanda  büyük tartışmalardan sonra bir yemin Kur’an’a el basılarak yapıldı.

Bu arada God’u Allah diye çevirirseniz muhafazakar Hıristiyan kitleyi de karşınıza alırsınız. Zira bu hazretlere göre Hıristiyanların God’u ile Müslümanların Allah’ı aynı değil. Aslında Müslümanlık Hıristiyanlıktan sonra çıktığı için bir dinin kendisinden sonrakini reddetmesi normal karşılanabilir. Ancak Müslümanlık tek tanrıya inanır, Hıristiyanların da tek tanrısı var neden böyle ayrım yapıyorlar diye düşünür müslümanlar. Ama öyle değil işte. Hıristiyanların olmazsa olmaz üçleme (Trinity) doktrini bu iki dünyayı birbirinden ayırmaktadır. Bu konudaki yazımızı okumak için lütfen tıklayın

Bülent Pakman. Eylül 2009. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen veya tamamen alıntılamaz.

Din ve inanca  ilişkin yazılarımız:

Twitter Widgets Facebook Widgets

kara 2Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s