Göyçay Nar Bayramı

Nar Azerbaycan’da tarih boyunca çok yetiştirilen bir meyve olmuştur. En iyileri kuru subtropik bir zon olan Şirvan’dayken, nar suyu için ise daha çok Göyçay’da yetişenler makbuldür. Bu nedenle daha çok isim yapmıştır, toprağın ve iklimin özelliğinden dolayı “asıl Azerbaycan narı” olarak adlandırılır.

Nar Bayramı ilk olarak 3 Kasım 2006 tarihinde Göyçay bölgesinin tanıtımı, kültürel ve ekonomik potansiyelinin gösterilmesi amacı ile Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Göyçay valiliğinin ortak girişimi ile kutlandı ve daha sonra geleneksel hale geldi. 2012 yılında 7’ncisi gerçekleştirilen Nar Bayramı  renkli görüntülere sahne oldu. Çok sayıda büyükelçi, diplomatik misyon şefleri, milletvekilleri, yerel ve Türk sanatçılar ile binlerce vatandaş katıldı. Festival kapsamında sanatçı Doğuş da bir konser verdi.

Göyçay Rayonunun (İdari Bölgesinin) 30 köyünden gelen nar yetiştiricileri, açtıkları stantlarla ziyaretçilere 61 değişik nar çeşidini tanıttılar. Göyçay Valiliği öncülüğünde düzenlenen kutlama etkiliklerine, Göyçay Geliştirme Merkezi de destek verdi.

Kutlama etkilikleri hakkında bilgi veren Azeri Milletvekili Ceyhun Osmanlı, “Göyçay’da narın 65 çeşidi yetişiyor. Burada narın yabani halini görmek de mümkün. Bütün köylüler burada narlarını sergiliyorlar. 10 binlerce insan bu şölene katılıyor” dedi.

Göyçay Valisi Mansur Memmedov yaptığı konuşmada, dünyanın en güzel narlarının yetiştiği Göyçay’da, Nar Bayramının 7 yıldan beri geleneksel bir şekilde kutlandığını ifade ederek, Nar Bayramının tanıtılması için bu yıl yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.  Tarıma dayalı ekonomiye sahip Göyçay’da narın en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu belirtti ve bayram etkinliklerine katılan yerli ve yabancı misafirlere teşekkürlerini bildirdi.

Protokol konuşmalarının ardından resmi heyet, Göyçay merkezde, şehrin en büyük caddesinde kurulan nar üreticilerin stantlarını gezerek yetkililerden ürettikleri ürünler hakkında bilgi aldı, nardan yapılan yemekler, tatlılar, reçeller ve salatalar misafirlerin beğenisine sunuldu.

Ürünlerin tadına bakan resmi heyet, daha sonra Göyçay gençlerinin sunduğu spor etkinliklerini izledi. Pehlivanların, cambazların, yerel sanatçıların, halk oyunu ekiplerinin yaptığı gösteriler, nar yeme yarışması, çıplak elle nar sıkma yarışması, bilek güreşleri, nar güzeli yarışması, resim yarışması gibi bir etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Çekisi (aağırlığı) 1 kilodan fazla narların görücüye çıktığı en büyük nar yarışmasında, 1,450 kiloluk nar birinci oldu.

Nar Bayramı etkinliklerinde bu yıl ilk defa yapılan en büyük Narlı Pizza ise festivale damgasını vurdu. Bakü’nün tanınmış uzmanları tarafından özel hazırlanmış nar tarifinden pizza hazırlanarak ve bayramın konuklarına sunuldu. Narlı pizzanın dağıtımında izdiham yaşandı.

Nar taneleri kullanılarak yapılan resimler ve tablolar stantları gezenlerden büyük beğeni topladı.

Bayram etkinliğine sergiledikleri nar ürünleri ile katılan vatandaşlar ise, Göyçay bölgesinde Azerbaycan’ın en güzel narlarının yetiştirildiğini ve ürünlerinin Göyçay’da düzenlenen bir bayramda tanıtılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Nar Bayramına katılan sanatçı Doğuş da Göyçaylıları coşturdu. Konserden önce açıklama yapan Doğuş, “Buraya Ceyhun kardeşimin davetiyle geldim iyi ki gelmişim. Burada güzel bir konserimiz olacak” diye konuştu.

Kutlama etkilikleri akşam saatlerinde düzenlenen konserle sona erdi.

Bülent Pakman 4 Kasım 2012. Bloğumdaki yazılar izin alınmadan ve aktif link verilmeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

 

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Twitter Widgets Facebook Widgets

OLYMPUS DIGITAL CAMERABülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s