İslamda ruhban sınıfı var mı?

Sonra onların eserleri üzere, resullerimizi art arda gönderdik. Meryem’in oğlu İsa’yı da onların ardınca gönderdik. Ona İncil’i verdik; ona uyanların gönüllerine şefkat ve merhamet koyduk. Bir bid’at olarak ortaya çıkardıkları ruhbaniyeti, onlar üzerine biz yazmamıştık. Allah’ın rızasını kazanmak için ortaya çıkardılar. Ama ona gerektiği şekilde saygılı olmadılar. Onların, iman edenlerine ödüllerini verdik. Onlardan çoğu yoldan çıkmış olanlardır.” (Hadid 27)

Allah’ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler…” (Tevbe 31).

Kur’an’da din sınıfı ve din kıyafetine yer verilmemiştir. Kur’an’da Peygamberden sonra hiç kimseye, Allah’ın vekili veya temsilcisi sıfatıyla kitlelere önder olma, kitleleri yönetme hakkı  verilmemiştir. Peygamberlik bittiği için, artık toplumları, Allah adına yönetecek insanlar (Allah adına yönetim) devri de bitmiştir. Kimse kendini dini temsil mevkii yerine koyamaz.

Paralı imam, müezzin, hocalar, vaizler

Cem toplanma, bir araya gelme demektir. İslam’da mescit namaz kılınan yer, cami toplanılan yer demektir. Seccade serilip namaz kılınan her yer mescittir. Namazını tek başına kılmak istemeyenler uygun bir yerde toplanır aralarından biri ezan okur, diğeri öne geçer namaz kıldırır. Namaz bitince de herşey biter. Cemaatin hepsi, ezan okuyan, önde namaz kıldıran dahil, işine gücüne geri döner. Bütün bunlar, imamlık, müezzinlik, vaizlik, hocalık para ile pulla yapılmaz, gönüllü yapılır. Dindeki diğer örfler de, cenaze defni gibi, bu şekilde yerine getirilir. Bu yolda alınan paralar, maaşlar haramdır. İmam, müezzin din gönüllüsü demektir. İmamlar iddia edildiği gibi “içinde bulunduğu toplumun, mahallerinin önderi, yol göstericisi” değillerdir. Bunu iddia etmek şirktir. Kur’an’da Peygamberden başka kimseye böyle bir görev verilmemiştir. Dinin Peygamberden sonra bir fani öndere yol göstericiye ihtiyacı yoktur. Önder, yol gösterici olarak Kur’an yeterlidir aksini iddia etmek Kur’an’ı tahkir etmektir.

İslam’da efendi, veli, evliya, şeyh, ulema da yoktur

Rabbinizden size indirilene uyun; O’nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!” (Araf 3).

Evliya var mı?

Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’ndan başkasını veliler edinerek, “biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.” (Zümer 3).

Allah, iman sahiplerinin Velî’sidir; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır(Bakara 257).

Allah’ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi/en zayıfı elbette ki dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!” (Ankebût 41)

Allah, kuluna Kafi değil mi, yetmiyor mu? Seni O’ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah kimi saptırırsa artık ona kılavuzluk edecek yoktur” (Zümer 36)

Tarikat hocalarına ihtiyaç yok

Ve derler ki: “Rabbimiz biz, efendilerimize, büyüklerimize itaat ettik de bizi yoldan saptırdılar.” (Ahzab 67).

Hazreti Peygambere bile efendimiz denemez

Peygamber ve falancanın yüzü suyu hürmetine bir şey istenemez Peygamberin  ibadetinin dışına çıkılarak dini siyasete alet edenlerin adamlarının, tarikatların, cemaatlerin saltanat ve din rantı uğruna, inananların beynini yıkadığı camilere, mescitlere gidilmemeli  onların kıldıkları Maun suresinde lanetlenmiş namaza ortak olunmamalıdır.

Bülent Pakman. Kasım 2013. Güncelleme Mart 2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Din ve inanca  ilişkin yazılarımız:

Twitter Widgets
Abu Dhabi 2013Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bülent Pakman’ın video arşivi:

Bülent Pakman video kanalı 1

Bülent Pakman video kanalı 2

Bülent Pakman video kanalı 3

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s