Mal’ta Çocuğu

maltamap1920’lerde Rus arkeologlar, Türklerin Anayurdunda, Baykal Gölü yakınlarında, Angara nehri’nin kıyısında Mal’ta (Malta) adı verilen Üst Paleolitik döneme ait bir yerleşim yerinde, 24.000 yıl önce yaşamış, 4 yaşında  bir çocuğun iskeletini buldular. O zamanlar cinsiyeti  belirlenmediğinden iskelete “Malt’a Çocuğu” adı verildi.

Bir kaya parçasının altında bulunan kalıntılarda Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda çıkarılan antik takılar, fildişi taç, kuş şeklinde kolye ucu ve boncuk kolye ve bir Venüs heykelciği 20 yıllık bir çalışmadan sonra St. Petersburg’daki Hermitage Devlet müzesine taşınarak orada sergilendi.

Malt'alı çocuğun mezarında bulunan süs eşyaları ve Venüs heykelciği

Mal’talı çocuğun mezarında bulunan süs eşyaları ve Venüs heykelciği

Kopenhag Üniversitesi’nden Eske Willersley liderliğindeki Danimarkalı antik DNA uzmanı bir ekip 2009 yılında St. Petersburg’daki Hermitage  müzesine giderek çocuğun kol kemiğinden DNA deneyleri için örnekler aldılar.

Deneyler sonucu 24000 yıl öncesine ait Güney Sibirya’lı küçük Malt’a çocuğunda bulunan  MA-1 Mitokondriyal DNA (mtDNA ana sülalesi) genom (organizmaya ait gen bilgilerinin tamamı) onun genetik olarak hem Batı Avrupalı  hem de modern/günümüze ait Kızılderililere bağlandığını gösterdi. Bu anatomik olarak rapor edilen en eski insan genomuydu. MA-1’in baz haplogrupu yaklaşık M.Ö. 27000 yıl öncesine kadar (M.Ö. 19900~34300) giden Y-DNA yani baba tarafı haplogrubu “R” ve mtDNA yani anne tarafı haplogrubu “U”dur. MA-1 in ve çocuğun görüntüsünün Baykal’ın Doğusunda yani günümüz Doğu Asyalılar ile ilgisi bulunmamakta, yani günümüzde Doğu Asyalı denen ırkın eski/öncü/ilk Türklerle ilgisi olmadığını göstermektedir.

Malt’a çocuğunun bilim adamlarınca saptanan DNA’sının  % 30’unun  modern Kızılderililer de bulunması, Amerikan yerlilerinin  atalarının % 14 – 38’inin doğrudan Sibirya’dan geldiğini ortaya koydu. Söz konusu genetik araştırma sonuçları 20 Kasım 2013’de Nature dergisinde yayımlandı.

NIHMS583477.html

Örneklerin alındıkları yerler ve MA-1 genetik benzerlikleri

Yine Malt’a’nın Kuzey Doğusunda Türklerin anayurdu Yenisey nehrinin kuzeyinde yer alan M.Ö. 20000 – 18000 arasına ait  Afontova Gor-2 yerleşimde de MA-1 baba tarafından “Q” Y-DNA, anne tarafından da “R” mtDNA R genetik imzalarına rastlandı.

Bu buluntular, Yeni Dünya arkeolojisindeki birçok karanlık noktanın aydınlanmasına yol açmıştır. Zira  daha önce elde olan verilere göre Kuzey ve Güney Amerika’da bulunan eski Kızılderili kafatasları Doğu Asyadakilerle benzerlik göstermemekteydi. Ayrıca Amerikan yerlilerinin mtDNA “X” haplogrubu Doğu Asya’da hiç görülmemesine karşılık Anadolu, Avrupa, Batı Asya yani Batı Avrasya ile bağlantılıydı.

Araştırma lideri paleogenetikçi Eske Willersley’in açıklamalarına göre: Geçmişte bir noktada, Doğu Asyalıların bir kolu ile Batı Avrasyalıların bir kolu karşılaşmışlar ve bolca seks yapmışlar. Bu karışma Amerikan Yerlilerini – bildiğimiz kadarıyla erken tarihlerde hem Kuzey hem de Güney Amerika populasyonları açısından – oluşturmuş. Genetik olarak bu bireyin Doğu Asyalılarla benzerliği bulunmamakta olup Avrupalılara ve Batı Asya insanlarına benzemekte. Ancak insanın gerçekten aklını karıştıran şuydu ki, çocukta sadece günümüzün Amerikan Yerlilerinde görülen genetik imzalar vardı. Bu sinyal Amerika’da yaşamakta olan Kristof Kolomb’da sonra gelen Avrupalı göçmenlerden gelmiş olamaz.

Austin Teksas Üniversitesinden antropolog ve genetikçi Jennifer Raff’ın  açıklamalarına göre: Amerikan Yerlilerinin atalarının Sibirya’lı olduğuna dair zaten elde kuvvetli kanıtlar vardı. Bu araştırma bu Sibiryalı ataların kimler olabileceğini anlamaya yardımcı olmaktadır.  24,000 yıl önceki soy silsilelerinin dağılımı günümüzde gördüğümüzden oldukça farklı olmalı.

Centre for GeoGenetics’den ve araştırmaya katılan bilim adamlarından Dr. Maanasa Raghavan’a göre: İlginç olan, MA-1 sahibi bireyin çıktığı bölgede yani güney Sibirya’daki modern populasyon ile genetik benzerlik göstermemesidir.

Haplogrup R (Y-DNA)

Haplogrup R (Y-DNA)

Uppsala Üniversitinden, araştırmaya katılan Dr. Pontus Skoglund’a göre: Araştırmaları göstermiştir ki, birçok bilim adamının, ilk insanların Yeni Dünya’ya Bering Boğazı üzerinden geçmesiyle Amerikan Yerlilerinin soylarının  14,000 yıl öncesine kadar gittiği inancına karşı Amerikan Yerlilerinin bazı ataları bundan en az 10,000 yaşlıydı ve son buz çağından önce Sibirya’da bulunmaktaydılar.

Orta Asya Baykal Gölü yakınlarında bulunan 24 bin yıllık Mal'ta heykelleri

Orta Asya Baykal Gölü yakınlarında bulunan 24 bin yıllık Mal’ta heykelleri

Texas A&M Universitesi Center for the Study of the First Americans (İlk Amerikalıları Araştırılması Merkezi) bölümünden Kelly Graf’a göre: Bulgular iki açıdan önemlidir. Birincisi, Üst Paleolitik Sibiryalıların Afrikadan çıkıp Avrupa ve Asya’ya yayılan ilk modern insanların kozmopolit populasyonundan geldiği. İkincisi,  günümüzün modern Amerikan Yerlilerinin düzendışı fenotipik özelliklerini taşıyan Paleohint iskeletler,  Üst Paleolitik Sibirya doğrudan tarihi bağlantılara sahip olmalarıyla açıklanabilir.

 

 

Kuman - Kıpçak Taşneneleri

Kuman – Kıpçak Taşneneleri

Etrüsk taş babaları İtalya

Etrüsk taş babaları İtalya

Mal’ta mezarlarında bulunan Venüs heykelcikleri, aralarında binlerce yıl olmasına rağmen sadece Türklere özgü olan Orta Asya’da (Güney Sibirya’da, Moğolistan’da, Kırgızistan’da, Kazakistan’da), Batı Asya’da (Anadolu’da: Hakkari’de, Azerbaycan’da: Kazak’ta) İtalya’da (Etrüsk’ler), Doğu Avrupa’da (Ukrayna’da: Kıpçak-Kuman’lar) taş babalarıyla büyük benzerlik göstermektedir.

1.14213_Mal'ta-burial-photoEski Türklerin kurganlarına yiyecek-içecek ve emek aletleri, silah ve süs eşyaları ile birlikte, kült ve inançla ilgili araba figürleri konulması, ölünün baş tarafına da kase, kap sıralaması geleneği vardı. Arada yine binlerce yıl olmasına rağmen benzer geleneği Mal’ta çocuğu mezarında da görmekteyiz.

Kaynaklar:

Upper Palaeolithic Siberian genome reveals dual ancestry of Native Americans. Maanasa Raghavan, Pontus Skoglund, Kelly E. Graf, Mait Metspalu, Anders Albrechtsen, Ida Moltke, Simon Rasmussen, Thomas W. Stafford Jr, Ludovic Orlando, Ene Metspalu, Monika Karmin, Kristiina Tambets, Siiri Rootsi, Reedik Mägi, Paula F. Campos, Elena Balanovska, Oleg Balanovsky, Elza Khusnutdinova, Sergey Litvinov, Ludmila P. Osipova, Sardana A. Fedorova, Mikhail I. Voevoda, Michael DeGiorgio, Thomas Sicheritz-Ponten, Søren Brunak et Nature. doi:10.1038/nature12736.-20 November 2013
http://www.nature.com/nature/journal/v505/n7481/full/nature12736.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24256729
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4105016/figure/F1/

Americas’ natives have European roots. Ed Yong. Nature International Weekly Journal of Science. 20 November 2013 http://www.nature.com/news/americas-natives-have-european-roots-1.14213

DNA study of 24,000-year-old Siberian skeleton links Europeans to Native Americans https://www.youtube.com/watch?v=yzbZGwlWB-s

24,000-year-old Siberian boy links Western Europeans to Native Americans. RT Question more. 21 Nov, 2013 https://www.rt.com/news/archaeological-siberian-american-european-069/

Ancient DNA from Siberian boy links Europe and America. BBC News. 20 November 2013 http://www.bbc.com/news/science-environment-25020958

Haplogroup R (Y-DNA).  Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_R_(Y-DNA)

Mal’ta-Buret’ culture Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Mal’ta-Buret’_culture

The Mal’ta – Buret’ venuses and culture in Siberia. Don Hitchcock. 27th Dec 2014. http://donsmaps.com/malta.html

Afontova Gora – Афонтова Гора. Don Hitchcock. 23rd Oct 2015. http://donsmaps.com/afontovagora.html

24,000 year old boy from Lake Baikal is scientific sensation. The Siberian Times. 28 October 2013 http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/24000-year-old-boy-from-lake-baikal-is-scientific-sensation/

Ancient DNA from Upper Paleolithic Lake Baikal (Mal’ta and Afontova Gora). November 20, 2013.  http://dienekes.blogspot.com/2013/11/ancient-dna-from-upper-paleolithic-lake.html

Ancient Siberian genome reveals genetic origins of Native Americans. Science Daily. November 20, 2013. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131120133925.htm

Kızılderililer Asya Kökenli. On Altı Yıldız. 2 Ocak 2014 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2919

Bülent Pakman. Nisan 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

IMG_1345Bülent Pakman kimdir? https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar