Suud’da araba kullanan bir kadın daha

Önceki yazımızda Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması için Facebook’da 17 Haziran (2011) kampanyası başlatıldığını belirtmiştik. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN. Bu kampanyanın önderlerinde Manal El Şerif adlı Aramco’da çalışan Suudi vatandaşı bayan bu kampanyanın toplu gösteri şeklinde olmayacağını, o sabah bayanların şoförleri yerine arabalarını kendilerini kullanarak her gün nereye gidiyorlarsa oraya gideceklerini açıkladı.

32 yaşında evli ve çocuk sahibi olan Manal bununla kalmadı, araba kullandığı bir video çekimini 19 Mayıs’ta internette yayınladı. İZLEYİN. Suudi Arabistan’ın doğu kesiminde 2009 yılında eşimle yaşadığımız Al Khobar şehrinde çekilen bu vieoda arabada yanında Vecihe el Huvayder de bulunmaktaydı. Vecihe önemli bir Suudi bayan aktivist olup hakkında bir çok yazımız var. Bakınız: https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/wajeha-al-huwaider/      

https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/nerde-vasin/  

https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/kadin/nerde-vasin/7126-2/

Khobar’ı çok iyi bildiğim için görüntülerden Manal’ın gerçekten araba kullandığını kesinlikle söyleyebilirim. Manal ertesi gün de araba kullandı, yanında erkek kardeşi, yengesi ve yeğenleri vardı. Manal trafik polisine yakalandı, polis Mutavva yani dini polisi çağırdı ve Manal göz altına alındı.   Suudi din adamları bu olayı Amerikanın işi olarak gördüler. Onlara göre ABD S. Arabistan’ın petrol kuyularını işgal planları yapıyor, ne ilgisi varsa ve de ne ihtiyacı varsa. Yine onlara göre bunu Şia başlattı, Yahudiler, batı, liberaller ve laik kesim destekliyor. Vay be. Şia ile Batı işbirliği! Bazı din adamlarına göre ise Manal’ı destekleyenler şeytan ve kafirler. Manal bir kaç gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı ve Kral’a açık bir teşekkür mektubu gönderdi. Manal başkaca bir açıklama yapmadı.

Bunun devamında neler oldu?

Suudi Arabistan’ın en üst dini konseyi olan Meclis el-İfta al-A’ala, kadınlara araba kullanma hakkı verilirse 10 yıl içinde ülkede bakire kalmayacağını, fuhuş, porno, homoseksüellik ve boşanmanın artacağını öne sürdü. Konseyin, Prof. Kamal Subhi ile hazırladığı fetva S. Arabistan’ın yasama organı olan Şüra Konseyi’ne iletildi. Kadınların araba kullandığı ülkelerde “ahlaki çöküşün” yaşandığını belirten Subhi hazırladığı raporda diğer Arap ülkelerindeki “deneyimlerine” de yer verdi.

Kadınların otomobil kullanmasına izin verilen bir Arap ülkesindeki bir kafede oturduğunu anlatan Kral Fahd Üniversitesi’nden emekli Subhi, “Tüm kadınlar bana bakıyordu. Biri bana uygun olduğunu açıkça gösteren bir jest yaptı. İşte kadınların araba kullanmasına izin verirseniz olacağı budur” dedi.

Kaynaklar:

http://saudiwoman.wordpress.com/2011/05/21/manal-al-sherif/

http://saudiwoman.wordpress.com/2011/05/26/second-update-on-manal-al-sherif/

http://saudiwriter.blogspot.com/2011/05/manal-al-sharifs-statement-to-media.html

http://www.guardian.co.uk/world/2011/may/26/youtube-saudi-woman-driver-jail

http://gundem.milliyet.com.tr/-kadinlar-araba-kullanirsa-ulkede-bakire-kalmaz-/gundem/gundemdetay/03.12.2011/1470471/default.htm

Bülent Pakman. Mayıs 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Twitter Widgets

Photo 08.07.2012 16 18 21Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bülent Pakman’ın video arşivi:

Bülent Pakman video kanalı 1

Bülent Pakman video kanalı 2

Bülent Pakman video kanalı 3

 

Reklamlar

One Response to Suud’da araba kullanan bir kadın daha

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s