Köy Enstitülerinin Kapatılma Süreci

* 17 Nisan 1940’ta TBMM’de Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.
* 1943 yılında yapılan 2. Milli Eğitim Şura’sında Köy Enstitüleri aleyhinde yaygın bir kulis faaliyeti yapılmış ve Köy Enstitüleri bir “İptidailiye Dönüş” olarak kabul edilmiştir. (Bkz. Şura kayıtları)
* 1946 yılında Bakan Hasan Ali Yücel ve Köy Enstitülerinin mimarı İsmail Hakkı Tonguç, görevlerinden alınmışlardır. Milli Eğitim Bakanlığına Reşat Şemsettin Sirer getirilmiştir.
* 1947 yılında çıkarılan 5117 ve 5129 sayılı kanunlar ile öğretmene toprak verilmesi güçleştirilmiş, dağıtılmış kitaplar, aletler, hayvanlar ve malzemenin geri alınmasına karar verilmiş ve öğretmen, yeni Türk Köylüsünün yapıcısı değil, sadece okuma yazma öğreten bir memur  haline getirilmiştir.
* 1947-48 ders yılında çıkartılan 5012 ve 5210 sayılı kanunlarla köylü, okul yapma yükümlülüğünden çıkarılmıştır.
* 29. 04. 1947 de çıkarılan yönetmelikle öğrencilerin okul yönetimine etkin olarak katılımları engellenmiştir.
* 1947-48 eğitim yılında Köy Enstitülerinin beyin kadrolarını üreten, Yüksek Köy Enstitüleri kapatılmıştır. (Bu kurum 1942-43 öğretim yılında açılmıştı)
* 9 Mayıs 1947 tarihli yönetmelikle, KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİLER BİRBİRLERİNDEN AYRILMIŞTIR.
* 20 Mayıs 1947 tarihli genelge ile, Dünya Klasiklerinden yapılan çeviriler toplattırılmış ve YAKILMIŞTIR.
* 1948’de öğretim programı değiştirilmiş, iş eğitimi kaldırılarak, enstitüler klasik okullara dönüştürülmüştür.
Bu tarihlerde tüm bunlar yapılırken, CHP 395 Milletvekili ile tek başına iktidardadır ve başında İnönü  (Milli Şef ) gibi bir tarihi şahsiyet vardır. Rahmetli İnönü ve CHP’li 395 Milletvekili kabul etmese idi, tüm bunlar nasıl olacaktı?

*1954 yılında, işlevinden uzaklaştırılmış, normal okul haline dönüştürülmüş Köy Enstitüleri DP İktidarı tarafından kapatılmıştır.

Önce iktidar partisi CHP, Köy Enstitüleri mucizesini yaratan rahmetli Yücel ve Tonguç’u görevden almış, yerine dinbaz bir Bakan getirilmiş, enstitünün bütün hayat damarları teker-teker koparılmış, Köy Enstitüleri kuşa döndürülmüş daha sonra iktidar partisi DP, 1946 Truman Doktrini ile Türkiye’ye yapılacak askeri ve ekonomik yardım karşılığı olarak “Köy Enstitülerinin kapatılması” dayatmasına ve içlerindeki toprak ağası Milletvekillerinin baskılarına CHP gibi dayanamayarak bu güzel fidanın yok edilmesine karar vermiştir! Yapılan yanlıştır…

Kaynaklar:

Rıfat Serdaroğlu, Ege’de Son Söz, 21.09.2010  http://www.egedesonsoz.com/Default.asp?sayfa=kose-yazilari&kyID=1994&ky=darbe-mi–devrim-mi

Rıfat Serdaroğlu, Bitmeyen Kin  5 Temmuz 2017 https://rifatserdaroglu.com/2017/07/05/bitmeyen-kin/

Yorumsuz alıntıdır. Görüntüler eklenmiştir. Bülent Pakman. Eylül 2010. Güncelleme Temmuz 2017. İzinsiz ve link verilmeden alıntılamaz.

Roma 2013

Roma 2013

Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

One Response to Köy Enstitülerinin Kapatılma Süreci

  1. nurcan dedi ki:

    İnönü kendi açtırdığı köy enstitülerinin işlevselliğini nasıl sona erdirebilir,İnönü gibi bir adam kız erkek öğrencileri nasıl ayırır?Sanırım chp o günlerde de bugün olduğu gibi oy için kendi görüşüyle taban tabana zıt dahi bile olsa şirin gözükmeyi seviyordu.İşin komik yanı parti o sıralar hangi fikir revaçtaysa ona yaklaşmaya çalışmasına ve hangi konuda ne düşündüklerini kendi üyelerinin bile bilmiyor olmasına rağmen hala eleştirilen bir cehape zihniyeti var:))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s