İnşaatçı hangi dili bilmeli?

Konuyla ilgili “Rakamlarla Yurt Dışı Müteahhitlik İşleri” yazımızı okumak için lütfen tıklayın: http://wp.me/PAexV-3Nx

2020 sonu itibarıyla durum

2020 yılında projelerin bölgesel dağılımı:
BDT %50,4 (7,3 milyar dolar)
Ortadoğu %14,4 (2,1 milyar dolar)
Avrupa ve Amerika %24 (3,5 milyar dolar)
Afrika %8,7 (1,3 milyar dolar)
Asya %2,7’dir. (389,3 milyon dolar)

Türk müteahhitlik firmalarının etkin olduğu geleneksel pazarlar olan Bağımsız Devletler Topluluğu-Orta Doğu-Körfez ve Kuzey Afrika coğrafyalarının yanısıra, etkin olunan coğrafyalara Sahra-altı Afrika, Avrupa, Balkanlar ve Asya pazarları da eklenmektedir. Bu nedenlerle İngilizceyi çok iyi derecede bilmenin önemi artmıştır.

İkinci dil olarak Rusça öne çıkmıştır.

Arapça’nın önemi göreceli olarak azalmıştır.

2020’de Türk müteahhitlerin parasal olarak en çok ihale aldıkları 11. ülke Azerbaycan oldu. Bu ülkede 19 proje üstlenildi. Azerbaycan’da dil öncelikle Azerbaycan Türkçesi, kredili işlerde artı İngilizce’dir. En azından temel Rusça bilmek ve Kiril afabesini okumak da tercih edilme açısından çok avantajlıdır. Azerbaycan Türkçesine aşina olmak için aşağıdaki yazılarımızı çalışmanız tavsiye olunur:

Türkler için Azerice (Azerbaycan Türkçesi)

Azerbaycan Türkçesi – Türkiye Türkçesi arasındaki  farklı kelimeler

Azerbaycan Türkçesi – Türkiye Türkçesi gramer farklılıkları

Azerbaycan Türkçesinde Türkiye Türkçesine göre fiil çekim farkılıkları

Azerbaycan Türkçesi – Türkiye Türkçesi arasındaki diğer farklılıklar

Azerbaycan Türkçesinin cümle yapısına ait örnekler

Kiril harfleri ve okunuşları

Azericeye giren Rusça askeri kelimeler

Azerbaycan Türkçesinde dini terimler

Bazı Azerbaycan adetleri ile ilgili ifadeler

 Azerbaycan Türkçesiyle (Azerice) gramer açıklamaları

İNŞAAT İHALELERİNDE GEÇERLİ DİLLER

Arapça konuşulan ülkelerde inşaat ihalelerinin büyük çoğunluğunda geçerli dil İngilizce olmaktadır. İkinci dil ise Arapça.

Bağımsız Devletler Topluluğundaki uluslararası ve kredili ihalelerde dil İngilizce ve Rusça olmaktadır. İstisnai olarak Azerbaycan’da dil öncelikle Azerbaycan Türkçesi, kredili işlerde artı İngilizce’dir. Diğer Türk Cumhuriyetlerinde de lokal dillerde sözleşmeler yapılmaya başlanmıştır.

Asya ve Pasifik bölgesindeki ihalelerde İngilizce yanında lokal diller de kullanılmaktadır.

Fransızca ise Kuzey Batı Afrika’da yani Cezayir ve Fas’ta, bazı Afrika ülkelerindeki ihalelerde kullanılmaktadır.

2015 yılı ortasına kadar alınan işlere bakıldığında Yurt Dışı inşaat ihalelerinde dil kullanım oranları
% 44’ünde İngilizce
% 31’inde Rusça
% 16’sında Arapça
% 6’sında Fransızca
% 3’ünde diğer diller, (Çince, Azerice, Sırpça, Arnavutça, Hırvatça, Özbekçe, Türkmence v.b.)

“Sadece 2015” yılında alınan işlere bakıldığında Yurt Dışı inşaat ihalelerinde dil kullanım oranları
% 31’inde İngilizce
% 38’inde Rusça
% 14’ünde Arapça
% 13’ünde Fransızca
% 3’ünde diğer diller (Çince, Azerice, Sırpça, Arnavutça, Hırvatça, Özbekçe, Türkmence v.b.)

2015 yılının ilk 6 ayında Türkmenistan ve Cezayirde alınan işler ibreyi Rusça ve Fransızca lehine kaydırmıştır. 2015’e kadar yurt dışı inşaat işlerinde İngilizce neredeyse olmazsa olmaz gibiydi. Özellikle Türkiye’de şirket merkezlerinde çalışanlar açısından. Arapça’nın ağırlığı azalmaktadır. Petrol fiyatlarındaki düşüş bu sonucun nedenidir. Buna karşılık Türkmenistan, Cezayir ve Sibirya’da büyük doğal gaz yatırımları yapılmaktadır. Bu yatırımlara gerek olan karayolu ve demiryolları da  iş potansiyellerini artırmaktadır.

Türk firmalarının yurt dışında üstlendikleri projelerin 2015 yılı Haziran ayı sonu itibarıyla bölgesel dağılımı:
Bağımsız Devletler Topluluğu % 49.4 ….. 154 milyar $
Orta Doğu  % 24,6  …… 76.7  milyar $
Afrika   % 17.3  …..54 milyar $ – Sahraaltı Afrika %2,5, Kuzey Afrika %14,8
Avrupa ve Amerika, % 5.8 ….   18.1 milyar $
Asya Pasifik Bölgesi % 2.9 ….  9.1 milyar $

2012 yılı sonu itibari ile ise bölgesel dağılım şu şekildeydi;
BDT % 44  …  99.7 milyar $
Ortadoğu % 27  …  61.5 milyar $
Afrika % 19 …  44.2 milyar $
Avrupa ve Amerika % 7  …  16.3 milyar $
Asya Pasifik Bölgesi % 3  …  7.2 milyar $

NOTLAR

Yabancı bir ülkede çalışırken sözleşme dili her ne kadar İngilizce olsa bile halk o dili bilmiyorsa bu kez idareyle, taşeronla anlaşmak, satın alma yapabilmek, lokal bir firmada çalışabilmek için ve her türlü lokal ilişkilerde o ülkenin dili de gerekebilir.

Genel İngilizce yanında teknik, inşaat sözleşme, hukuki,  ticari terimleri bilmek de daha da avantaj sağlar. Zira İngilizce yazışmaları hatasız ve uluslararası form ve kalıplara uygun yapan eleman bulmak hayli zor olmaktadır.

Eğitim sırasında İngilizce yeterinde öğrenilememişse ana dili İngilizce olan ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde en azından bir süre kalmak ve mümkünse çalışmak İngilizce’yi mühendislikte yeterli hale getirecektir. Üstüne üstlük bu ülkelerde oturum alıp başka ülkelere örneğin Arap ülkelerine gidenler Türkiye’den gittikleri takdirde alacakları ücreti ikiye katlayabilirler.

Yurt dışında BDT ülkelerinde çalışırken Rusça bilmek neredeyse şarttır. Arap ülkelerinde Arapça bilmek de öyle sayılır ki BDT’de Rusça bilmek kadar olmasa da.

2015 yılında Cezayir’de alınan işlerde meydana gelen oransal artış Fransızca’nın önemini artırmaktadır. Fransızca bilen mühendis sayısının az olduğunu ve bu yüzden avantaj sağladığını da unutmamak gerekir.

Bunun dışında fazla bileni olmayan dilleri bilmek de büyük avantajdır, özellikle Çince, Dari gibi. İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Almanca gibi diğer diller ise Türkiye’de veya yurt dışında o dilli ülkelerin şirketlerinde yani İtalyan, İspanyol, Alman, Japon vb. şirketlerinde istihdam için büyük tercih nedenidir.

Orta Doğu ülkelerinde Arapça bilmek önemli tercih nedenidir.

Eski Sovyetler birliği ülkelerinde ise (Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Çeçenistan gibi) Rusça şarttır.

Kuzey Batı Afrika ülkelerinde (Cezayir, Tunus, Fas) Fransızca bilmek şarttır.

Orta Asya Türk lehçelerini bilmek de avantajdır. Özellikle Azerbaycan Türkçesini öğrenmek hayli kolaydır. Azerbaycan’da şart olmasa da bazı iş pozisyonlarında yerel Türk lehçesini öğrenmek açısından en azından temel düzeyde Rusça bilmek ülkede uzun süre kalma açısından büyük avantaj sağlar.

İbrenin Rusça’ya kayması 2013 Temmuz’dan itibaren başlamıştı.

İnşaat sektörü dışında Arapça’nın önemi

İnsan kaynaklarıyla ilgili bir internet sitesinin 2011 yılı ortasında yaptığı araştırmaya göre, Arap ülkeleriyle artan ticaret, turizm ve kültürel ilişkiler insan kaynakları alanında  önemli değişimlere neden oldu.

250’ye yakın ilanla 700’ün üzerinde Arapça bilen elemanların arandığı sitedeki ilanların % 32,7‘si inşaat sektöründen geliyor. Arapça bilen eleman arayan şirketlerin bu elemanlara ihtiyaç duyduğu bölümler ise % 14’ü inşaat olarak dikkat çekiyor.

İnternet sitesinin verilerine göre, son bir yılda Arapça bilen adayların sayısında 15 binin üzerinde bir artış olduğunu belirtilirken, Arapça bilen toplam aday sayısının da 50 binin üzerine çıktığı açıklandı. % 68’ini erkeklerin oluşturduğu Arapça bilen adayların, % 11’i inşaat sektöründe iş arayanlardan oluşuyor.

Böylelikle Arapça, son bir yılın en çok ilgi gören yabancı dillerinden biri olmuş. Arapça bilen adayların % 61’inin 25-34 yaş, % 16’sının 18-24 yaş ve % 15’inin 25-44 arasındaki adaylar tarafından konuşuluyor olması, Arapça’nın yaşlı nüfus tarafından değil, gençler arasında yaygınlaştığını gösteriyor. Bu da Arapça’nın dini işlevinden çıkıp artık bir kültür dili olarak yaygınlaşmaya başladığı anlamına geliyor.

2015’DE YURT DIŞI İHALELERDE NELER OLDU?

Sektörde yurtdışında alınan proje sayısı geriliyor. Özellikle Rusya, Libya pazarlarının sıkıntıya girmesi ve Ortadoğu pazarında, bölgedeki savaşlar, çatışmalar nedeniyle işlerin aksaması yüzünden alınan işler azalıyor. 2014’te de sektörün yıllık iş hacminde yüzde 30’dan fazla daralma yaşanmıştı. Hacim 33 milyar dolardan 23 milyar dolara geriledi. 2015’te de 2013’teki 33 milyar dolarlık seviyelerin yakalanması zor görünüyor. 2015’in ilk çeyreğinde 2.8 milyar dolar değerinde 23 proje alındı. Eğer Afrika pazarındaki büyük projeler başlamazsa ilk çeyrek verilerine göre sektör, hem proje sayısında hem de yıllık iş hacminde muhtemelen 2014 düzeyinin de altında kalacak. İşler bu perspektikten bakıldığında iyi gitmezken, ‘ortalama proje büyüklüğü’ açısından ise çok olumlu gelişmeler var. Rakamlar, Türk müteahhitlik sektörünün gittikçe daha büyük projeler aldığını, bir anlamda rüşdünü ispatladığını gösteriyor. Gelişmiş finansal kapasite iş alımında etkili oluyor Sektör yetkilileri, dış projelerde asıl gelirin yüksek teknolojili işlerde, yine yüksek katma değerli mühendislik ve müşavirlik işlerinde olduğuna dikkat çekiyor.Bu alanda da gelişme var ancak artık büyük işlerin Türk şirketlerine gelmesi de çok önemli. TMB’nin son raporunda, bu konudaki gelişme şu sözlerle anlatılıyor:

2000’li yılların başında yaklaşık 20 milyon ABD Doları olarak gerçekleşen ortalama proje bedeli 2013 yılında 81.4 milyon ABD Doları’na, 2014 yılında ise 83.4 milyon ABD Doları’na yükselmiştir. 2015 ilk çeyrek itibariyle ortalama proje bedeli 120 milyon ABD Doları’nı aşmıştır. Ortalama proje bedelindeki söz konusu artış, Türk müteahhitlerin havalimanı, metro, endüstriyel tesisler, doğalgaz- petrol rafinerileri, otoyol ve enerji santralleri gibi büyük ölçekli projeleri üstlenmelerinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, konvansiyonel pazarlarda nispeten küçük ölçekli projeler üstlenen firmaların yanı sıra yeni pazarlarda, gelişmiş teknik ve finansal kapasiteye sahip firmalar büyük ölçekli projeler üstlenmektedir.

Bülent Pakman. Temmuz 2012. Son güncelleme Ocak 2021. İzinsiz ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

İnşaat Mühendisliği ile ilgili yazılarımız:

önerilen şantiye sahasının batısındaki yol

Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

36 Responses to İnşaatçı hangi dili bilmeli?

 1. eda dedi ki:

  merhaba ben inşaat mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim ayrıca koreye ve kore diline merakım çok fazla bu yüzden korece öğreniyorum bu dilin mühendislik alanında katkısı nasıl olur?

 2. bpakman dedi ki:

  Ama belli olmaz. Bakarsınız bir Kore şirketi Türkiye’de büyük bir inşaat iş alır.

 3. Selman B. dedi ki:

  Merhabalar efendim. Ben İnşaat Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. İngilizce eğitimimi bitirdim ve şimdi ikinci yabancı dil öğrenmeyi planlıyorum. Okulda öğrenci kulübüm ile gittiğim BAE ve Qatar gezisinde gerek TEKFEN çalışanlarına gerekse onları denetleyen İngiliz bir şirketin çalışanlarına “hangi 2.yabancı dil” dediğimde Arapça’nın önemi olmadığını (çünkü tüm projelerin İngilizce olduğunu söylediler) hiç şüphe etmeden İSPANYOLCA dediler. Fakat sayfanızı okuduğumda İspanyolca neredeyse hiç geçmiyor. Bu konuda yorumunuzu alabilir miyim? (John isimli çalışanın daha soru bitmeden “Spanish” diye bağırmasını gayet net hatırlıyorum)

  • bpakman dedi ki:

   İspanyolca dünyada çok büyük bir nüfus tarafından konuşuluyor. ABD’de 2. dil, Güney Amerika’nın büyük bölümünde vb. İnşaat piyasasında İspanyol şirketleri hızlı tren alanında kendilerini gösteriyorlar. İspanyol şirketlerinde çalışan İspanyolların hepsi gayet iyi İngilizce konuşuyor. Çok az Türk inşaat mühendisi İspanyolca bilmektedir. Durum bu. Ben tavsiye etmem.

   • Adem dedi ki:

    Merhabalar,oncelikle insaat muhendisligi hakkinda bilmediklerimiz konular hakkinda bizi aydinlattiginiz icin cok tesekkurler..ben ilerki yasantimda insaat muhendisligini hedef almis bir gencim.egitimimi ukrayna odessada bu sene baslicam.denklik hakkibda problem olur buraya geldiginde turkiyede calisamazsin diyolar ama geldigimde rusca ve ingilizce biliyor olucagim buraya geldigimde karsima cikicak zorluklar veya kolayliklar neler olabilir simdiden tesekkurler…

   • bpakman dedi ki:

    İngilizce ve Rusça bilmek günümüzde avantajlı. Ukraynayı soruyorsanız orada bulunmadım size fikir veremem.

 4. kerem dedi ki:

  merhaba ben son sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim .Azerbaycan da ya da rusya da çalışmak istiyorum çok iyi derece azericem ve orta seviye rusçam ve orta seviye ingilizcem var .Öncelik olarak ingilizce ya da rusçamdan hangisini geliştirmeliyim.

 5. Geri bildirim: İnşaatçı hangi dili bilmeli? | İnşaat Gündemi

 6. abdulsamet dedi ki:

  merhabalar sayın hocam
  ben selçuk üniversitesi inşaat mühendisliği bölümü birinci sınıf öğrencisiyim.inşaat bölümünde hangi anabilim dalında uzmanlaşmayı önerirsiniz.biliyorum şu an bunları düşünmek için erken ama bir yol haritası çizmek için sizin gibi görmüş geçirmiş belli bir seviyede olan uzmanlarımızın önerileri bizim gibi sektöre daha girme aşamasında olanlar için hayati önem arz eder.
  şimdiden teşekkür ederim değerli önerileriniz için.

  • bpakman dedi ki:

   İnşaat mühendisi olarak mezun olunmuyor mu? Bölümlere ayrılıp mı mezun olunuyor? Mesela Yol mühendisi olarak mı mezun olunuyor? Yoksa bahsettiğiniz Yüksek Lisans mı?
   Neyse her halukarda hangisini severseniz o bölüme yönelin. Yol işleri zordur dağ bayırda toz toprakta geniş-uzun alanda olur. Alt yapı da ona yakın. Üst yapı daha çok şehirlerde ve dar alanda olur.

   • abdulsamet dedi ki:

    inşaat mühendisi olarak mezun oluyoruz hocam. evet yüksek lisans ve daha sonrası için sormuştum

   • bpakman dedi ki:

    Yüksek lisansa harcayacağınız zamanı tecrübe kazanmaya sarfetseniz daha iyi.

 7. abdulsamet dedi ki:

  öneriniz için çok teşekkür ederim hocam.

 8. alper dedi ki:

  benım merakım kımısı almanca onerıyor kımısı rusça ama hangı kosullar altında hangı dılı tercıh etmelıyım?İngilzicem iyi diyebılırım.rusçaya baslamak ıstıyorum ama emın olamıyorum dolayısıyla sorum su: hangi kosullar altında ruscayı bılmelıyım yanı mesela: rus mımarısıne ılgı-alakam mı olmalı yoksa genelde mı rusca ısımı gorcek bıraz detaylı bılgı verırsenız sevınırım teşekkurker

  • bpakman dedi ki:

   Yurt dışında gerekli olabilecek diller konusunda yazım vardı:
   Yurt dışı istihdam konusu savaş, karışıklık, petrol fiyatları, ekonomi v.b. şartlara göre güncel olarak değişmektedir.

  • bpakman dedi ki:

   Koşullar dil bilene olan ihtiyaç ve dil bilenin bildiği dilin düzeyine göre oluşur.
   Yurt dışıyla ticaret, yurt dışında inşaat sektöründe iş yapmak, yabancıların Türkiye içerisinde iş yapmaları için ya dil bilmek ya da dil bilen(leri) istihdam etmek gerekir. İhtiyaç böyle durumlarda doğar.

   • alper dedi ki:

    bu durumda size göre ıngılızceden sonra rusça ogrenmelıyım dogrumudur hocam?yanı cunku onumde bellı bır surelık bosluk acıldı ve bunu guzel degerlendırmek ıstıyorum bır dıl ogrenerek anlaycagınız ama bu konuda az bır sey kafam karıstıgından oturu emın olmadan da baslamadım.Görünüşe gore ruscaya baslıyorum 🙂

   • bpakman dedi ki:

    Siz hayata atıldığınız yıllarda durum farklı olabilir.

 9. Mine dedi ki:

  ben bu sene rusça öğrenmek istiyordum fakat şimdi rusyayla olan ilişkilerimizden dolayı hala rusça öğrenmek konusunda kararsızım siz ne önerirsiniz hala rusçaya devam etmeli miyim yoksa ben fransızca düşünüyodum onu mu öğrenmeliyim ya da başka bir dil önerir misiniz?(Arapça ya çok ilgim yok o yüzden onu çok istemiyorum öğrenmek ama illa o derseniz tekrar düşünürüm)

 10. Mine dedi ki:

  Ben inşaat mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Bu sene rusça öğrenmek istiyodum fakat rusya olan ilişkilerimizden dolayı öğrensem mi emin değilim siz ne önerirsiniz? Devam etsem mi ilerisi için çok kararsız kaldım. Dil öğrenmek de emek gerektiren bir iş o yüzden öğrenmek istediğim dili iyi seçmek istiyorum. Büyük ihtimal arapça önereceksiniz ama arapçaya da çok ilgim yok bu yüzden zor gelebilir bana. Arapçadan sonra ikinci dil olarak ne önerirsiniz. Şu an aklımda daha çok fransızca var. Sizce ne yapmalıyım?

  • Mine dedi ki:

   Üstteki yorumu mu göremedim bu yüzden göndermedi sanıp yeniden yolladım 😀

  • bpakman dedi ki:

   Fransızca bilen inşaatçı az. Rusya’nın da kapanmış olduğu göz önüne alınırsa şu anda avantaj olabilir.

 11. BARIŞ dedi ki:

  Merhabalar Hocam,
  Öncelikle biz öğrencilere rehberlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Inşaat Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Liseden sonra 8 yıl kadar yurt dışında turizm sektöründe çalıştım ve yurda temelli dönüp üniversiteyi kazandım, dolayısıyla mezun olduktan sonra yurt dışında çalışmak istemiyorum.Size sorum şu olacaktı; Yurt içinde çalışacak bir mühendis için 2. dil olarak Almanca’nın önemi var mıdır? yoksa hangi dil daha ön plana çıkar? İyi derecede iş İngilizcesi bilmekteyim ve 2. dil öğrenmek istiyorum, yurt dışına çıkmasam da işe alımlarda ve iş yerinde yükselmek için gerekli olacağına inanıyorum. Sizin bu konudaki görüşlerinizi çok merak ediyorum. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Almanca Güneyde olmazsa olmaz gibi. Ama inşaat alanı bunun dışında. Yurt işinde inşaat alanında İngilizce daha önemli.

   • Baris dedi ki:

    Tekrar merhaba Hocam,

    “yurt içinde çalışmak isteyen bir inşaat muhendisi için 2. dilin hangi dil olduğu pek bir fark yaratmaz” sonucunu çıkarabilir miyim?

   • bpakman dedi ki:

    2. dilin yararlı olabilmesi şansa kalmıştır. Mesela Almanca öğrenirseniz ve yurt dışında çalışmayı düşünmezseniz Türkiye’de Alman şirketinde veya onun Türk ortağında veya Almanya ile iş yapan yerli bir şirkette iş bulabilirsiniz. Sizin iş aradığınız zaman böyle bir talep olur ya da olmaz o da sizin şansınıza, kaderinize. Bu arada bu gibi işlerde İngilizce 1. dil olması gerekiyorsa Almanca şart olmasa bile işe alınma şansınız çok artar.

 12. rockerkemal dedi ki:

  Hocam, çok net soracağım ; Almanca mi Fransizca mi? Almanya en fazla ihracat yaptigimiz ulke oldugunu dusunursek ve gelecekte de bu durumun devam edecegini dusunursek tavsiye eder misiniz? Ayrica Alman firmalar cokca is de aliyor insaat pazarinda.

  • bpakman dedi ki:

   Fransızca Afrika’da işe yarıyor. Almancanın yurt dışı şantiyelerde yararı yok. İhracat gibi inşaat/şantiye dışı işler konumuz dışında.

   • rockerkemal dedi ki:

    Peki Hocam, yurtdışında bir santiyede Alman firmasinda calisma konusunda da mi ise yaramaz bize Almanca? Bu gibi durumlarda yani. Almanca Fransizca’ya gore daha kolay bir dil. Fransizca’yi sonradan ogrenmek gercekten zor bir is cunku.

   • bpakman dedi ki:

    Elbette bir yabancı şirkette çalışırken o şirketin dilini bilmek avantajdır hatta beşlide şarttır.

   • rockerkemal dedi ki:

    Beşli nedir Hocam?

   • bpakman dedi ki:

    Özür. Düzeltiyorum: “belki de”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.