Cemaatin Tepkisi

Aşağıdakiler bir önceki yazımızda alıntıladığımız ve yorumladığımız Rachel Sharon-Krespin‘in “Fethullah Gülen’in Büyük İhtirası Türkiye’de İslamcı Tehlike” yazısına (BAKINIZ: https://bpakman.wordpress.com/yurdum/musevi-islami-cemaat-iliskileri/garih-gulen-ve-diyalog/fethullah-gulenin-buyuk-ihtirasi/) cemaatin tepkisini dile getirmektedir. Yazının sonunda bu tepki ile ilgili görüşlerimizi de okuyabilirsiniz.

ABD`de yazılan her şeye neden itibar edilemez?

Ali H. Aslan, Zaman Gazetesi Washington Temsilcisi, 17 Ocak 2009, Cumartesi http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=804578

Amerika`da basılan Middle East Quarterly (MEQ) dergisi, son sayısının bir bölümünü Türkiye`ye ayırdı. `Türkiye`nin İslamcı tehlikesi` ana teması altında iki makale yayınladı. Bunlardan biri AK Parti`yi, diğeri Gülen hareketini hedef alıyor.

Normalde Amerika`da özellikle akademi camiasında pek ağırlığı olmayan bir dergide çıkan şeylerle Türk kamuoyunu meşgul etmeye değmezdi. Ancak Türk basınının Amerika`da Türkiye`ye ilişkin yazılan ve işine gelen şeyleri sanki çok büyük haber değeri varmış gibi koca puntolarla sütunlara taşıma geleneği, bizi de bazı hususları açıklığa kavuşturmaya mecbur bırakıyor.

Aslında doğru sorular sormak suretiyle dış kaynaklı bir yorumun önem derecesini test etmek ve şifrelerini çözmek mümkün. Mesela, yazı nerede yayınlanmış, yayın organının tirajı nedir, yayın politikası nasıldır, okur kitlesi kimlerdir, ne derece etkilidir, yazar kimdir, yazarın uzmanlık derecesi nedir, hangi düşünce ekolündendir, hangi çıkar gruplarıyla bağlantılıdır, o grupların gündemi nedir, vb. sorulara verilecek cevaplar, yurtdışında çıkan yayınların sağlıklı bir yere oturtulmasına katkıda bulunabilir. Şimdi son MEQ makaleleri bağlamında bu sorulara cevap arayalım ve büyük resmi ortaya çıkarmaya çalışalım.

MEQ dergisi, Amerika`da daha çok bir kısım sağcı Yahudilerin başı çektiği, yarı akademik nitelikte, düşük tirajlı bir dergi. Akademik ve siyasî çevrelerde gündem oluşturmaya çalışır. Amerikan akademi camiasında objektif ve sağlam bir kaynak olarak addedilmez. Washington`da dergiye itibar edenler ise daha çok İsrail ve Amerikan sağı ile neocon çizgideki kesimlerdir. Bu çizgi, Bush yönetimi döneminde Amerikan dış politikasını, çapıyla orantısız ölçüde tesiri altına almıştı. Ancak özellikle Irak SavaşıABD ve İsrail`deki sol ve liberal çizgiye daha yakın olan Obama döneminde zaten sınırlı olan tesiri iyice kırılacaktır. Middle East Quarterly`nin yayımcısı; Daniel Pipes. Genel yayın yönetmeni ise neoconların amiral gemisi American Enterprise Enstitüsü`nde de çalışan Michael Rubin. Ortadoğu konusunda görüş ve analizleri birinci dereceden İsrail`i koruma güdüsüyle şekillenen bu isimleri Türk kamuoyu aslında biraz tanıyor. (Tabii bunda, Washington`da çok küçük bir figür olan ve Türkiye konusunda hiçbir ciddi akademik çalışması bulunmayan Michael Rubin`i olur olmaz sayfalarına ve ekranlarına taşıyan medyamıza çok şey borçluyuz!) sürecinde yaşanan fiyaskolar, nüfuzlarını oldukça azalttı.

CHP çizgisine paralel İslami refleksler

Yayıncıların Müslümanlıkla ilgili her şeye derin kuşkuyla bakan, çoğu gözlemciye göre İslamofobi İslamî konulardaki reflekslerinin CHP çizgisine paralelliği dikkat çekici. Zaten matbu ve kişisel kaynaklarının çoğu Kemalist laikçi elitten ibaret. Dolayısıyla bu dergide, aynen o kesimler gibi, mesela Ergenekoncuların avukatlığını yapma ve meselenin üzerine gidilmesini isteyenleri karalama eğilimi görülüyor. Her ne kadar askerî darbeleri açıktan savunmasalar da, `düşmanımın düşmanı dostumdur` felsefesiyle aslında özünde anti-Amerikan, anti-İsrail ve antisemitik olan bir aşırı-milliyetçi darbeci oluşumun ortadan kaldırılmasını kısa vadede çıkarlarına ters buluyorlar. derecesindeki önyargılı yaklaşımları, dergilerinin karakterine de yansıyor. MEQ, Türkiye`de dinî kaygılar taşıyan hemen her siyasî ve toplumsal hareketi akut ya da potansiyel tehdit olarak görüyor.

Gülen hareketiyle ilgili olumsuz ve tek yanlı makaleye imza atan Rachel Sharon-Krespin, İsrail`de uzun yıllar yaşamış bir Türk-Yahudisi. Dış politika camiası şöyle dursun, Amerikan Musevi cemaatinde dahi tanınan ve öne çıkmış birisi değil. Yahudi lobisinden önemli bir kaynağımız, Krespin`i hayal meyal tanıdığını, Türkiye konusunda ciddi bir uzmanlığı olmadığını söyledi. Zaten makalesindeki dipnotlara bakılırsa çoğunlukla işine gelen gazete haber ve makalelerinden alıntılar görülüyor. Yazdığı konularla ilgili ciddi bir akademik eser okuduğuna dair delil yok. Verdiği bilgiler ve ortaya koyduğu argümanlar, Türkiye`den muayyen dezenformasyon kaynaklarından yardım aldığı izlenimi oluşturuyor. Sosyal çevresinde de statükocu ve laikçi fundamentalist zihniyetin diasporadaki temsilcileri var.

Krespin`in mensubu olduğu MEMRI ise İsrail sağı perspektifinden dünya basınını tarayıp Washington ve diğer Batı başkentlerinde kamuoyu oluşturmaya çalışan bir araştırma kuruluşu. MEMRI`nin kurucusu İsrail vatandaşı Meyrav Wurmser, ABD Başkan Yardımcısı Cheney`nin dış politika danışmanı neocon David Wurmser`in hanımı. Bayan Wurmser, tartışmalı Hudson Enstitüsü`nde çalışıyor. Adı geçen çevrelerin uluslararası politika alanında dünyanın en prestijli dergilerinden Foreign Policy`nin Fethullah Gülen`i en seçkin 100 entelektüel arasına koymasını bir türlü hazmedemediği anlaşılıyor. Türkiye`den neş`et eden bu önemli zat ve hareketle ilgili hukukî yollarla defalarca aksi ispatlanmış bazı iddiaları tekrar tekrar pişirip kafa karıştırmaya çalışıyorlar.

Sözün özü, Amerika`da yazılan her şeyi büyütmemek gerekiyor. Yukarıda arz ettiğim kıstaslarla, MEQ tipi yayınların ve Türkiye`ye ilişkin tespitlerinin fazla ciddiye alınacak bir tarafı yok. Bu tür ajitasyonlarla ne ABD, ne İsrail ne de Türkiye`nin çıkarlarına yapıcı bir katkıda bulunmak imkânsız. Diğer yandan, faillerin İsrail ve Yahudilikle bağlarından dolayı da yanlış genellemelere gitmemek, münferit hataları ılımlı çoğunluğa teşmil etmemek şart. Hele Gazze`de yaşanan felaketlerden dolayı duyguların şahlandığı bir dönemde, her zamankinden çok itidale ihtiyaç varken…

—————–

Yorumumuz

Cemaat sözcüsü kendinden beklendiği şekilde Şaron Krespin’i ve makale yazdığı dergiyi kötülemekte. Krespin’in yazdıklarının hiçbirine yanıt verememiş. Krespin’i statükocu, laikçi, Ergenekon destekçisi yapmış çıkmış. CHP paralelliği savı dikkati başka tarafa çekme amaçlı.  Krespin gibi  biri niye olmayan bir Ergenekon’un destekçisi olsun? Aklı başında olan herkes gibi Krespin de Ergenekon’un nasıl bir şişirme olduğunu biliyor elbette. Ergenekon iddianamesinin dayanağı olan ve işkence ile ifadesi alındığı sabit olan Tuncay Güney’in ne olduğunun istihbaratını da bizlerden iyi almıştır.

Gelelim cemaat sözcüsünün bir başka tebessüm ettiren argümanına. Bir şeyler yazacak ya. Krespin gibileri antisemitik darbeci zihniyetin ortadan kaldırılmasını şimdilik istemiyorlarmış.  Yine aynı terane, birileriyle aynı safta olmayan herkes ya darbecidir ya da darbe destekçisidir. Ancak bu birilerinin çamur atması yetmiyor. Sözde darbecilik kapsamını genişletmekte fayda var. Yahu kim bu antisemitik darbeciler? Türkiye’de antisemitik olan bir tek kesim var. Onlar da Arapçı dinciler. Arada bir Cuma namazı çıkışı antisemitik sloganlar atarlar. Bunların Arap dostu pirlerinin etkisiyle “van minüts” zihniyeti antisemitist oldu çıktı. Varsa, başka antisemitistlere hareket alanı bıraktılar mı?

Cemaat sözcüsüne göre Krespin tanınan birisi değilmiş. Acaba kendisi ne kadar tanınan birisi? Anlaşılıyor ki Krespin’in Türkiye’yi çok iyi tanıdığından bihaber.

Sonuç

Cemaatçi tepki bize tekrar önemli bir gerçeği hatırlatıyor. Üzeyir Garih’in öldürülmesi  Türk kökenli Yahudileri başsız ve etkisiz bırakmıştır. Bu olguyu diğer yazılarımızda çok ayrıntılı olarak açıklamıştık. Krespin kuşkusuz değerli bir kişi, Türkiye’yi ve Türkleri seven, Garih gibi  ülkemiz insanı ama Türkiye-İsrail ilişkilerinde Garih’in yerini tutması mümkün değil. Bu da böyle bir gerçek işte.

Bülent Pakman. Mayıs 2010. İzinsiz ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

DİNLER ARASI DİYALOG, ILIMLI İSLAM ve TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR  İLE İLGİLİ SAYFALARIMIZ

Facebook Widgets

mekke 008Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman

 


Reklamlar

One Response to Cemaatin Tepkisi

  1. Geri bildirim: Sayfa bulunamadı « Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s