ODTÜ Pastası

Bizim gibi 80 öncesinin ODTÜ’lüleri için eylem yapmak çok sıradan bir olaydı. Miting, boykot, yürüyüş, gösteri kültürü ODTÜ geleneğinin bir parçasıydı.
Saatlerce yürümekten ve güneş altında ayakta kalmaktan yorulurduk. Ben bazen piknik havasına girer, yanımda getirdiğim poğaçaları eylem sonrası arkadaşlarımla paylaşırdım.
Annem bugün hâlâ “Bütün ODTÜ’lüleri sen doyurdun” diyerek benimle dalga geçer.
Dokuz aylık uzun bir boykot dönemi dışında son derece ağır, tempolu bir ders çalışma düzenimiz vardı. Günler geceler süren uzun final dönemi çalışmalarımızda, kafamızda unuttuğumuz bigudilerle okula gitmişliğimiz de çoktur.
Dünyanın dört köşesinden toplanmış İngilizce, Almanca, Fransızca, Türkçe kaynak kitapların, hikâye ve romanların olduğu, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz şahane bir kütüphanemiz vardı. Oraya gidince kendimi hiç görmediğim ama ismini duyduğum MIT, Stanford, Oxford gibi üniversitelerde hissederdim.
Her öğrencinin, alacağı dersleri, kredilerini, geleceğini ve her şeyini konuşabileceği danışman bir hocası da mevcuttu.
Okuldaki profesör, doçent, öğretmen, öğrenci, asistan, işçi ve çalışan ilişkisi çok medeniydi, arkadaşça, dostçaydı.
1978 yılında, Endüstri Mühendisliği’nin MM denilen üst kattaki kafesinde beyaz fincanlarda çay, kahve içerdik. Çalışanlara, görevlilere hep “Hocam ne haber, bugün nasılsın?” der, onlarla tavla oynardık.
35 yıl öncesinin Ankara’sın-da, şehir dışında, yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulmuş, modern binalarıyla Türkiye’nin en büyük ve en güzel üniversite kampüsüydü bizimkisi.
Bir kimya bölümü öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim; kullandığımız malzeme ve ekipmanın başka bir okulda eşi benzeri yoktu. Her tür sporu yapabileceğiniz spor komplekslerinin ve “hayat yolu” dediğimiz yürüme ve koşu parkurlarının olduğu bir okuldu bizimkisi.
Kimse öyle aşırı varlıklı falan değildi. Pek çoğu yurtta kalıp çok kısıtlı imkanlarla okumaya çalışan gençlerle doluydu ODTÜ.

KARAKTERİM ŞEKİLLENDİ

Ben, ailesiyle kalan şanslı öğrencilerden biriydim. Ay sonunu zar zor getiren pek çok arkadaşımı eve doldurup yedirir, içirirdim.
Nijeryalı, Sudanlı, Suriyeli, Iraklı, İranlı, Filistinli, Pakistanlı arkadaşlarımın Türkçe ödevlerini yapar, onların ailelerine duydukları hasretleri dinlerdim.
İşte ODTÜ’lülük böyle bir şeydi. Karakterimin büyük bir kısmının ODTÜ’de şekillendiğini söyleyebilirim. İtiraz edebilmek, tartışmak, hoşgörülü ve demokratik olmak, asla ayrımcılık yapmamak, analiz etmek, sonuç çıkarmak, çok çalışmak, rekabetçi olabilmek gibi nice özelliğimi ODTÜ’de kazandım.
O günlere ait bir anımda anneme “Lütfen anne bu konuyu tartışalım” demiştim. Tabii çocukların her söylenene evet dediği bir gelenekten gelen annem çok kızmış, “Bu eve tartışma kelimesini sen soktun” deyivermişti. Ama o gün bu gündür birlikte oturur, çocuklar, torunlar tartışır, güleriz. Orada öyle bir eşitlik, özgürlük ortamı vardı ki, Ankara Deneme Lisesi mezunu bir Bahçelievler çocuğu olarak şaşkınlığa uğramıştım…

O yıllarda cheese kek adını hiç duymamıştık. Ankara’daki ODTÜ yıllarımda Filistinli arkadaşım Vaji’nin ablası çok tuhaf bir isimle tarif vermişti. Ben de adını “O.D.T.Ü pastası” diye uydurdum…Tabii o zamanlar krem peynir, labne ya da krema, krem şanti diye bir şey yoktu. Bunların varlığını sadece yabancı dergilerde okuyorduk. Ya da ‘Pieks’ denilen Amerikan pazarından rica ederek krema getirtiyorduk…

Hürriyet 6 Ocak 2013. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22300878.asp Sahrap Soysal yazısından derleyen Bülent Pakman. Ocak 2013

  Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.