Bakü’de Gıda, Yeme, İçme Maliyeti

Öncesini okumak için lütfen tıklayın: BAKÜ’DE FİYATLAR VE GEÇİM ŞARTLARI

Aralık 2013 akaryakıt zammı, 21 Şubat 2015 % 35, 21 Aralık 2015 % 45 devalüasyonlarından sonra fiyatlar artmaktadır. 2106’da gıda maddelerinde artış % 12.4, gıda maddeleri dışındakilerde artış % 16.7. Döviz bürolarının tamamı ve bazı bankalar kapatıldı. Dövizler sadece bankalarda bozdurulabiliyor ve  döviz sıkıntısı olduğunda: “BANKADA VARSA, BANKA SATMAK İSTERSE” satın alınabiliyor, havaalanından çıkarken biniş kartı gösterilerek alınabiliyor (limitli olabilir), döviz almak bazı bankalarda ve havaalanında varsa döviz bozdurma makbuzunu göstererek mümkün olabiliyor.   Sayfalarımızda verilen rakamlar güncel olmayabilir. 2017  de satış kuru 1 Dolar = 1.78 – 1.97 AZN (Manat) arası dalgalanıyor.

Güncel döviz kurlarını öğrenmek için lütfen tıklayın:

http://www.bankrespublika.az/?lang=en
http://www.kapitalbank.az/en/currency-rates/
http://www.accessbank.az/

YİYECEK, İÇECEK
Yiyecek, içecek kimi pahalı, kimi elverişli fiyata.  Pazarlar sokak aralarındaki “meyve-terevez”cilerden (manavlardan) daha ucuz zannetmeyin. Hatta bazen marketlerden bile pahalı olabiliyorlar. Ama çok elverişli olanı da var. Her şeyi istediğiniz gibi rahat rahat seçerek alabileceğiniz pazardan bile ucuz manavlar, biraz zor olmakla birlikte, bulunabilir. Bu iş tamamen şans ve de özellikle gezip dolaşma konusu anlayacağınız.

Azerbaycan para birimi Manat, kısaltılmışı AZN, sembolü Azeri manat symbol.svg. Qepik Manatın kuruşu yani 1 Manat = 100 qepik.

MEYVELER (kilo fiyatları verilmiştir, kaliteye göre değişmektedir, düşük fiyatlar pazara uygun fiyatlı manavlara ve/veya mevsiminde çok olduğu zamana aittir)
karpuz, yaz başlarında  90 qepik yazın pazarlarda 10-30 a kadar düşüyor.
yemiş (kavun) yazın 50 – 70 qepike düşüyor.
gilas (kiraz)  3 – 5 manat
elma  1.5 – 3 manat
(kışın pazarlarda düşebiliyor)
armut 2.5 – 3.5 manat
gavalı (koyu renkli erik, mürdüm eriği) mevsiminde 1.5 – 2  manat
üzüm 2 – 4 manat
şeftali ve nektarin 3 – 5 manat
(erik denilen) kayısı yazın meyve-terevezcilerde 3 manat, marketlerde 4 – 5 manat
karalyok (Trabzon hurmasının olgunu) kışın 1 – 2.5 manat ve çok lezzetli. x
urma (Trabzon hurmasının serti Kimileri bu sert-olgun tarifini tam tersi  olarak veriyor) kışın 2.5 azn
banan (muz) 2.5 – 3.5 manat
mandalin, portakal, greyfurt kışın  2 – 3.5 manat.
nar 1.5 azn

TEREVEZ (SEBZE) (kilo fiyatları verilmiştir, kaliteye göre değişmektedir, düşük  fiyatlar pazara uygun fiyatlı manavlara ve/veya mevsiminde çok olduğu zamana aittir)
Pomidor (yani domates. Kelime İtalyanca kökenli, Rusça’dan alınmış) kilosu marketlerde çeri cinsi kışın 5-6 manat, baharda 3-4 manat, yazın 2 manat.
Çeri olmayanı terevezcilerde (manavlarda) yazın 1 manat, 50-80 gepiğe, markette 1.5 manat a kadar düşüyor, kışın 2-4 manat
Hıyar (salatalık) daha hesaplı, mevsiminde kilosu 0.50 – 1.2 manat, mevsim dışında 1.5 – 2.5 manat, marketlerde ise tutturabildiğine 3 -4 manat.
Limon manavlarda adedi 40, markette 50-60 gepikten başlıyor.
Göyertilerin (yeşilliklerin), yani nane, maydanoz, yeşil soğan, roka, reyhan vb. demeti 20 gepik. Meyveli Pazarda Sederek tarafında girişi ayrı göyerti bölümünden de alabilirsiniz.
Kültür göbelek (mantar)  3.5-5 manat
Kök (havuç) 1.5 azn
kartof (patates) 1 azn
soğan ≥ 0.35 azn
kelem (lahana) ≥ 0.40 azn
gülkelem (karnıbahar) ≥ 2.5 azn
boranı (balkabak) ≥ 0.5 azn
çuğundur (pancar) ≥ 1 azn
karğıdalı (mısır) adedi 0.4 manat den başlıyor

KURU GIDA Kilo Fiyatları
Fasulye (lobya) açık 4 azn.  Pirinç (düyü) basmati 3 manat. Toz Şeker lokal 1.5 manat

PAKET GIDALAR
Çorba Knorr yeni monosodyum glutomatsız 0.60-0.75  manat. Ülkerinki zararlı olan monosodyum glutomatlı, sakın almayın.
Yufka, 3 adedi 1.50-1.90 manat, lokal un 1.5 azn/kilo

KONSERVE, ZEYTİN (kg)
Yenice karışık turşu 4.2 manat/1.5 lt. Zeytin açık  5 manat/kg . Lokal domates salçası 2 azn/700 gr

YAĞ, SIVI (lt)
Ayçiçek yağı lokal 2 lt 5 manat, Mısırözü lokal 2 lt 8 manat, Zeytinyağı Komili sızma 1lt 17 azn

BAL (kilo) 22 manat dan başlıyor.

ÇAY – KAHVE
Berga Earl Grey: 100 gr 1.7 manat, Champion Seylan 250 gr 5 azn, Azerçay toz 8.4/450 gr. Kurukahveci Mehmet Efendi Türk kahvesi 3 azn/100 gr. Nescafe 7-8 manat/100 gr

SU
5 lt lik yerli pet şişe kaynak suları  Jale, Şahdağ, Slavyanka, Bonaqua (1.2 azn/5lt), Heyat genelde kuyu suyu gibi. Nahçıvan’dan gelenler daha iyi. Yerine göre 1.6-1.8 manat a satılan Sirab yerliler içinde en iyisi, tuzu en az olanı.  Gürcistan’dan gelen Bakhmaro tazeliği açısından Türkler arasında tercih ediliyor. Satılan suyun en kalitelileri 5 lt lik Pınar, Erikli gibi Türk sular.
Evlere, iş yerlerine 20 lt. damacana lokal su servisi yapılıyor, 4 manat, bazıları depozitosuna 10 manat istiyor. Bazıları müşteri olacağınıza inanırsa depozito, pompa parası almıyor.

KOLA, SPRITE FANTA  ≥ 80 qepik/lt

SÜTLÜ MAMULLER
Süt (litre) kutu yerli 1.50,  % 0 a kadar yağsızı var.
Pendir (peynir) (kilo):
Gouda (Alman) 11.  Lokal beyaz peynir 7 azn den başlıyor. Pınar Labne 400 gr 4.25 azn. Kesmik (lor peynirine benzeyen taze kesik süt peyniri) az yağlıları (%  0.3-6) çok sağlıklı, Türkiye’de doktorlar tarafından kilolulara tavsiye ediliyor, günlük 200 gr lık paket halinde satılıyor, kilosu  3-7 manat a geliyor. Kars eski kaşar kilosu 14 azn. Tereyağı kg Yeni Zelanda 9 azn, lokal 10 manat

İÇKİ
Bine Ticaret Merkezi’nin karşısında Lökbatan’daki cash&carry Aqrovest marketin yanındaki içki bölümünde fiyatlar uygun. Ancak ithal içkilerde çeşit çok az.

Fiyatlar kura bağlı olarak gittikçe artıyor:
Rakı 1 litrelik: Tekirdağ, Yeni Rakı  38-45 manat
Bira 50 cc: Efes 2.5 manat dan yerliler  1.2 manat den Alman biraları 4.5 manat dan
Votkanın iyileri 28 manat tan başlıyor.
Viski (litre): Johnnie Walker Red Label 1 litre 49 manat. Ballantines 43, JB 44, Bell’s 49 azn.
Bakü havalimanı free shopu Türkiye’dekilerden çok daha ucuz.

Azerbaycan kırmızı şarapları şirin (tatlı) olabilir. Etiketinde “kemşirin” (yarı tatlı – semi sweet) yazılı olanların şeker yüzdeleri de veriliyor, okumak gerekir. Etikette “kemturş” (yarı seksemi dry) “dry” yazılıysa şeker yoktur. Konyaklar da aynen şekerli olabilir.

ÇÖREK (EKMEK)
Ekmeğe çörek deniliyor. Beyaz zavod (fabrika) çöreğine 2016 ortasında zam geldi 50 gepik oldu, tendir çöreği (tandır pidesi), fırın pidesi 50-60 qepik.
SİMİT: Bolmartta
50, Bazarstore’da 60, Sahil metrosu yanındaki Kardeşler pastanesinde 30 qepik. Hiçbirisi Ankara veya İstanbul simiti değil. Targovi Nizami’de Simit Sarayı’nda Türk simiti 1.20 qepik

ÇƏRƏZ – QURU MEYVE (KURU YEMİŞ) Kilo fiyatları:
Çiy fındıq (çiğ fındık) 12-19 manat
Çiy badam (çiğ badem) 23-27 manat
Qoz cili (ceviz içi) 20-30 manat, kalitesine ve geldiği yere göre
Arahis (küçük, dış kabuksuz yer fıstığı) 6-9 manat
Püste (kabuklu Antep fıstığı) Özbek 18, İran 16, Antep 20 manat
Qavrulmamış yerli balqabaq tumu (kavrulmamış büyük kabak çekirdeği) kabuklu 10-12 manat.
Kuruyemiş alacaksanız az miktarda alın zira bazıları kurtlanıyor.
Hurma en ucuzu 7 manat den (İran-Tunus) başlıyor 30 manat a kadar (Medine) çıkıyor.
Quru erik (kayısı kurusu) 12, gün kurusu 17 manat. Gavalı (erik) 8-10. Dikkat kayısıya erik, eriğe de alça, gavalı deniyor.
Şabalıd (kestane) 8-10 manat, çürüğü bol, çoğalınca küçükleri bazan pazarda, manavda 7 manat a kadar düşebiliyor. Bu küçüklerin iç kabuğu kavrulmadan da ayrılıyor ve hayli tatlı ama  Aşa (pilava) konduğu için her mevsim bulunuyor.

Kuru üzüm 10-15 azn. Çok faydalı olan “çekirdekli” olanı çok zor bulunuyor.

ET
Etler taze, doğal ve dolayısıyla sert. Marine edilirse iyi olur. Sümüksüz  (kemiksiz) etin kilosu 14-15, sümüklü 10-11 manat dan başlıyor.

TOYUQ (TAVUK)
Lokal broyler kilosu 3.5-5 manat. Qril denilen kızarmış tavuk bakkal/dönercilerin önlerinde satılıyor, adedi 7 manat. Kend (köy) yumurtasının adedi 30 gepik, normal yumurta 15-17 qepik. Aqrovest-30’lu koli olarak satılıyor.

KOLBASA (SOSİS) kilo

Sosis, salamlarda domuz eti var. Fiyatlar 6-10 AZN. Türkiye’den vakumlu Müjde marka tavuk sucuk 24 azn, Melek marka dana sucuk 35 azn.

BALIQ
Balığın Azerbaycanca ayların içinde “r” harfi bulunanlarında yenmesi tavsiye ediliyor. Buna göre Mayıs başından Ağustos sonuna kadar (yazın) yememek gerek. Taze kefalin kilosu pazarda 6 manat markette 7 manat. Hazar balıkları ancak marine ederek fırına verildiğinde ve üzerine özel sos gezdirildiğinde biraz lezzetli hale geliyor. Hazar denizindeki ağır metaller yüzünden fazla yemeyin diyorlar. Berj, sudaq, kütüm ve kifal (kefal) başlıca Hazar balıkları. Lezzetli balık olarak marketlerde donmuş hakiki somonun kilosu 17 manat dan başlıyor Somon benzeri donmuş balıklar daha ucuz. Hazar balıklarının donmuşları da taze fiyatından fazla pahalı değil.

Lezzetli balığa başka bir alternatif Bakü’ye Türkiye’den zaman zaman uçakla gelen levrek, çipura, mercan, lüfer, hamsi. Hatay Bazarstore’da Favorit ve Fresco’da,  6. Mikrorayonda Zarife Aliyeva Parkı yanındaki Ulus Şarküteri’de bazan Türkiye’den uçakla gelen çiftlik/olta çipura, levrek,  mercan ve barbun bulunuyor. Fiyatları günlük değişiyor.  Çiftlik levrek ve çipura geçen sezon 16 manat.

BAKLAVA, HAMUR İŞİ
Türk baklava çeşitleri 16-18 manat civarında. Qutablar (gözleme) salaş dükkanlarda 30-40 gepiğe satılıyor.

Güncel market fiyatlarını öğrenmek için:

http://www.bazarstore.az/

http://www.neptun.az/kataloq/

https://www.facebook.com/pages/Aqrovest/563370040384121?fref=ts

http://arazmarket.az/

http://bravosupermarket.az/#/leaflet

LOKANTA – CAFE

Bakü’deki Türk lokantaları hakkında daha geniş bilgi ve lokasyonları için lütfen TIKLAYIN

Bakü’de yeme içme denilince ilk olarak şehir merkezindeki yaya bölgesi Rusça “ticari” anlamına gelen Targovi (Azerbaycan dilinde yazılışı Torqovi) akla gelir.  Rusça’da “Targovi Sentır” ticaret merkezi ya da alışveriş merkezi, Bakü’de ise “ticaret merkezi” çarşı, pasaj tipi çarşı, AVM demek.

Targovi’ye çok yakın Neftçiler Bulvarında, Kukla Tiyatrosu çaprazında,  Bulgari mağazasının arkasında İçeri şehirde Garage İskender’de hafta içi öğlen çok zengin açık büfe gayet iyi fiyat 8 AZN.  Cumartesi spesiyal döner var. İskender 13 den başlıyor, Adana 10, kuzu şiş 12 AZN. https://www.facebook.com/GarageIskender?fref=ts 

İçeri Şehirde Hanımeli Cafe restoranda, sınırsız çaylı kahvaltı tabağı 12 azn. https://www.facebook.com/Han1meli-Baku-945706358878446/

Tarihi Sultanahmet Köftecisi fiyatları köfte tabakta 7, ekmekte 4, lavaşta 3.5 manat. Porsiyonları göreceli olarak daha az olan köfte menü 8.2 manat fiyata pilav, turşu, piyaz, çorba, içecek, irmik helva, çay dahil. Piyaz, salata, çorba 2.5, irmik helvası (son yediğimizde usta Türkiye’ye dönmüştü hiç iyi değildi), fırın sütlaç, Kemalpaşa 2.8, peynirli köfte 8, kuzu şiş 8.5, tavuk şiş, ızgara 6, ayran 1, su 0.8 manat. Çay ikram.…. http://www.facebook.com/Sultanahmetkoftecisi.baku?fref=ts

Targovi’de Simit Sarayında Türk simiti 1.20, küçük çay 1.40, büyük çay 1.70 azn. Kampanya olabiliyor. https://www.facebook.com/Simit-Sarayi-Baku-820755631383254/

Targovi’de Mado bitişiğinde Türk kebapçısı Namlı’da Pazar sabahları kişi başı  açık büfe brunch 15 manat. Çorba, browni, börek, poğaça, kuruyemişler, meyveler, corn-flex, bal, kaymak, reçel, peynir-zeytin çeşitleri, domates, biber, salatalık, sucuklu omlet, sınırsız çay, su ile çok çeşitli güzel bir büfe sunuyor. Saat 14 de kapanıyor ve yemek servisi başlıyor. Namlı’da İskender 12 manat, içli köfte haşlama veya kızartma tanesi 2 manat, et-tavuk şiş, Adana 8-12 manat arası. Künefe 6 manat. https://www.facebook.com/namlikebapbaku

Mado’da tazelenen çay dahil “fiks menü” kahvaltı tabağı küçüğü 12, biraz daha büyüğü kend seher yemeği (köy kahvaltısı) 16 manat. Bakü Mado’da ince belli tek bardak çay 1.50 manat, yanında hediye küçük kasede reçel ve küçük bir kurabiye geliyor. Targovi Gogol’daki Mado’da üst katta sigara içilmeyen, Targovi Nizami’de ise üst katta sigara içilen bölüm var. Madonun ayrıca Nerimanov Metrosu meydanında da 2 katlı şubesi ve 28 Mall’da da yeri var. Nerimanovun üst katında Pazarları brunch var.

Defne Restoran Samet Vurgun 18 A, 3. kat, girişi Nizami’den. Aynı işletmecinin Targovi’de Nergiz Ticaret Merkezinde Mc. Donald’s ın üzerinde Dalida Cafe ve Restoranı var. Mekanı büyük sigara içilmiyor. Pazar sabahları kahvaltı tabağı 10 azn. https://www.facebook.com/Dalida.De.Luxe.Official/

Targovi’de Künefe evinde serpme kahvaltı 15 manat İlimlerde metronun yanında da şubesi var.

212 Döner Targovide Nizami ile Resul Rıza kesişmesinde. İskender 7, ekmek arası veya lavaşta et döner 3, tavuk döner 2.5, tabakta tavuk döner 5 azn.

Nerimanov metrosu yanındaki Metropark AVM’deki HR İskender’de iskender 7 manat, beyti 10 manat, pilav üstü döner 8 manat, et sote 6, tavuk sote 5, ekmekte veya lavaşta döner 3manat, içli köfte 3 manat, sezar salat 5, künefe 4 manat, sütlaç 3, su 1, ayran 1.2 manat.

Hatay prospektinin Haydar Aliyev Kültür Merkezi tarafındaki Günaydın Restoran’da Ayran 2, Lahmacun 3, Humus, acılı ezme, patlıcan salata, künefe 4, Pideler 8-9, Tavuk şiş, Tavuk Adana 9, Porsiyon Döner 11, Adana, İskender 12, Domatesli Kebap, Kuzu Şiş, Pirzola 13, Beyti, Ali Nazik 13.5, Beğendi 14 manat.

Beş Mertebedeki Günaydın, Köşem restoran (Türk mutfağı) oldu. Serpme kahvaltı 14 azn.

Haydar Aliyev Merkezi karşısında Kebapçı’da lahmacun çok güzel 3 azn, çorbalar 3 azn, kelle-paça 6 azn. Antep mutfağı çeşitleri var. Pazar sabahı açık büfe brunch 17 azn.

Haydar Aliyev Merkezi yakınında, Divan Express Oteli altındaki  Köşebaşı’nın fiyatları: Çöp şiş, Adana 11, Beyti 11.5, Ali Nazik 14, tavuk şiş 10, terbiyeli şiş 13, pideler 7-11, lahmacun 3, fındık lahmacun 1.50, ayran 2, künefe 7 manat.

Süleyman’s Cafe & Restaurant. Ahmet Recebli 16A. Adana 8, şiş 9.5, pideler 6-8, dürümler 3-5 manat.

Osmanlı sofrası Ahmet Recebli Küçesi Nerimanovda. Yemekler 4 manat. İskender 6 manat. pideler 4-6 manat.

Kasap Döner İlimlerde Ayna Sultanova küçesi 56 No. Dönerin 100 gramı 6 azn. Ayran 1.25 azn https://www.facebook.com/pages/Kasap-Döner-Bakü/375781235957806?fref=ts

Panoramic Restaurant And Music Hall. Bayrak meydanında (Bayıl-Crown Hotel). Çorbalar 5, salatalar 8, balıklar 25-35, et yemekleri 15-35 manat.

Park Bulvar Mall (AVM alışveriş merkezi) food courtundaki Baydöner Türk kebapçısı kapandı yerine Zeytun açıldı.
Türkiye’deki Waffle Art’ın bu AVM de şubesi var. Meyveli, dondurmalı waffle yapıyor. Başlarda Türk kahvesi vardı, sonra nedense kaldırdı.

Mac Donalds’da hamburgerler 3.5 manat tan başlıyor.

Fast foodçu Balık Ekmekte ekmek arası ithal uskumru balık 3  manat  şalgam 2 azn. Dilara Aliveya 225 adresinde.

Temiz, kaliteli Gürcü yemekleri yapan lokantalarda salata-çorbalar 3 manat, ana yemek 7 manat, bazılarında artı % 10 servis hesaba eklenebilir. Yani buralarda sadece karnım doysun derseniz bir öğüne adam başı en az 15 manat gider. Namlı’da normal bir yemek adam başı 20-25 manat civarında. Merkezi yerlerde restoranlarda öğlenleri “biznez lunch” yani çalışanlar için tabldot yemek oluyor. Fiyatları 5 – 15 manat arasında, içecekler hariç. DİKKAT. Biznes lançlarda ve menülerde porsiyonlar genelde yarım gelir.

Pit Stop gibi mütevazi, temiz bir pizzacıda fiyatlar http://www.pit-stop.az/mehsullar:
çorbalar 2.5 – 2.8 manat,
salatalar 5 – 7 manat,
snacklar 4 – 6 manat,
makarna türü hamur işleri 6 – 7 manat,
sıcak somon 12.8 manat,
biftek 12 manat,
pizzalar küçük 6-8.5 – büyük 7-10.5 manat,
sandviçler 3 – 6

Ceyhunbey Hacıbeyli Prospektinde (caddesinde) eski Hayvanat Bahçesi yakınında İstanbul Meyhanesinde haftada 5 gün fasıl var. Pazar serpme kahvaltı 12.5 manat.

Dondurmanın topu 1 manat –  1.5 manat .

2012 de Sahil boyu parkında açılan Tosca gerçek İtalyan mutfağı olmasa da yakın sayılır. Domuzlu yemekler menüde (P) ve (D) olarak gösteriliyor, keşniş (coriander) yemiyorsanız sipariş verirken söyleyin.  Rakı da bulunuyor. Pizzalar 7-12, ana yemekler 19-28 azn.  https://www.facebook.com/ToscaBaku

Cesa çiğ köftede dürüm 3 manat, ayran 60 gepik. Feteli Han Hoyski caddesi üzerinde, eskiden Feto’ya ait lisenin karşısında.

Komagene fast food Gençlik, Elimler ve Reşid Behbudov da. Gittiğimizde dürüm+ayran = 3 azn yazıyordu. Ancak ayran yoktu. Onun yerine su bile içince 3 azn + içtiğimizin parasını ödedik.

Zarife Aliyeva caddesinde 2015’de açılan Mari Vanna Rus restoranından şarap hariç 1 kişi 50 azn’ye çıkabilir.

Şirvanşah Restoran Salatin Asgerova Küçesi 86. Azeri mutfağı, Yemekleri, fiyatları, dekorasyonu, servisi harika. Dekorasyona göre adlandırılan özel odaları var. Düşbere 4, Gürze 7, yarpaq dolma  6, çoban kavurma 8 azn. Büyük sebzeli porsiyonlar: can (dana) etinden sac  17, kuzu etinden sac 14 azn.  Kahveler 3 azn https://www.facebook.com/shirvanshakh/ Mutlaka deneyin, kişniş sevmiyorsanız hatırlatın.

Azerbaycan yemekleri hamur, kızartma ağırlıklı, mayonez ve tuz da kullanılıyor. Ayrıca daha önce hiç yemediğimiz bazı otlar da kullanılmış olabiliyor. Hele içinde kişniş yani coriander olan yemeği Türklerin çoğunun yemesi mümkün değil. Azerbaycan yemekleri ayrı bir sayfada ayrıntılı olarak anlatılmıştır. TIKLAYIN.

Gürcü yemekleri içerisinde sirke, yağ, sarımsak ve tuzun yanında başka bir şey bulabilirseniz şanslısınız. Ancak Targovideki İmereti Gürcü restoranı tavsiye olunur. Büyük Gürcü Hingelinin adedi 1 manat, Haçapuri Merguli 8 manat (büyük tabak porsiyonu 6 dilimli).

Birçok şubesiyle Gloria Jeans Cafe kaliteyi uygun fiyata veriyor, kahvelerin küçüğü 3.5 azn den başlıyor.  28 Mall’daki Second Cup’un fiyatları da makul. Diğer kaliteli mekanlarda oturup kahve içeyim derseniz kahvenin en ucuzu 6 manat tan başlıyor. Çok daha iyisini 3.60 € ya Viyana’daki en ünlü cafelerde içebilirsiniz. Sahil boyundaki cafelerde 1 çay kaşığı nescafe ile yapılan en uyduruk kahve 3 manat tan aşağı değil.

Her yerde dönerci var ama gerçek Türk döneri olmadıkça bir kez yer, daha doğrusu yağ yer bir daha tövbe edersiniz. Lahmacunun adedi 1.50 – 3 manat arası.

Gelelim kaliteli yemeğe. Kaliteli veya öyle görünen veya az-çok iyi isim yapmış bir lokantada ana yemek tabağı 45 manat civarındadır, salata, tatlı ve içkiyle adam başı 80 – 100 manat hesap gelir dersek bir fikir vermiş oluruz. Bu İstanbul’da veya Viyana’da çok daha iyi kalitede bir restoranda vereceğiniz paradır.

Yerine ve yemeğine bağlı olarak orta karar bir lokantadan 25 – 50 manat arası da çıkabilirsiniz. Ancak yediklerinize kusur bulursunuz.  İyi bir restoranda ise içki dahil 50 azn’den aşağı çıkamazsınız. Fix menü + içki olan bir restorana kalabalık gitmezseniz 30 manat verirken  “kalabalık giderseniz”  içkileri özellikle suyu şişirecekleri için aynı  yemek 40 manat a gelir. Hesap şişirme Bakü’de Allah’ın emridir.

Canlı müzik olunca fiyatlar genelde 2 ye katlanır. Gittiğiniz yerde bir de orkestralı canlı müzik ve solist varsa 150 manat verirsiniz. Yılbaşında bu da ikiye katlanır. İyi bir yerde toplantılar içi anlaşmalı 3-4 kap fiks menü, bir içki dahil 50 manat civarında. Uluslararası zincir bir otelde açık büfe kahvaltı 60 manat. Yani Bakü bu konuda size geniş bir yelpaze sunuyor.

İyi bir Pub’da Efes fıçı pint bira 5 manat

Targovi’de Sultan’s Kasım 2015’de kapandı. Namlı olarak açılacak.

Diğer benzer yazılar için tıklayın:

Bakü’de yaşam şartları

Aylık harcamalar

2. el araba fiyatları

Bu yazı Bakü’ye gelmeyi düşünen, gelecek olan ve ayda ne harcayacağını merak eden Türk vatandaşlarına yöneliktir. Geniş kapsamlı bir ekonomik araştırma değildir. Fiyatlar değişmektedir.

Bülent Pakman. Kasım 2012. Bazı güncellemeler 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

2 Responses to Bakü’de Gıda, Yeme, İçme Maliyeti

 1. Nevzat dedi ki:

  eyvallah ustadim..
  bilgilendirmen harika olmus..
  cok zamandan beri baku ye gelmek istiyorum.. bakalim ne zaman kismet olacak..
  kolay gelsin

 2. Nicat dedi ki:

  Ellerin dert görmesin , ben bu bloga tesadüfen geldim. Ama hepsini okudum yazıların. Sondakı bilgiler için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Biz hepimiz Türküz , her zaman da Türk olarak kalıcaz. Sovyetler bizeri millet olarak çok yıprattı.
  Mən Türk olduğum üçün fəxr edirəm. Sizləri sevirəm türk qardaşlarım. Sağ olun var olun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s