Modern Haçlı Zihniyeti

1990’da yapılan NATO zirvesinde (11 Eylül saldırılarının gerçekleşmesine 11 yıl varken) İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher düşmanın yeni renginin “yeşil” olduğunu açıklamıştı. NATO manevralarında hür dünyanın bir zaman komünizme karşı “kızıl” renk kullandığı halde, soğuk savaş sonrası komünizmin yerine “Yeşil” renk düşman rengi olarak kullanılmıştır.

Bu arada Bernard Lewis’in, The Atlantic Monthly dergisinin 1990 Eylül sayısında yayımlanan “Müslüman Öfkesinin Kökleri” başlıklı uzun makalesinde, ’İslâm’ın sadece Hıristiyanlıkla değil, Hıristiyanlık Dünyası (Christendom) da denilebilecek bütün bir Batı ile kavgalı olduğu’ tezini işlemişti.

Dünya, 11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kuleler ve Pentagon’a karşı gerçekleştirilen terörist saldırıların ardından ABD Başkanı George Bush’un ağzından şunları duymuştur: “Terörizme karşı yürütülen haçlı seferi (olacak) bu savaş zaman alacaktır”. Bu sözlerle birlikte zamanın ABD Başkanı, “Dünyanın her bölgesindeki, her bir ulusun bir karar alması gereken zaman bu. Ya bizimle beraber olurlar ya da teröristlerle beraber” sözlerini de etmiştir.
Bundan yaklaşık bir yıl önce ABD askerleri tarafından Afganistan’da kullanılan silahlarda seri numarası yerine İncil’den ayet numaraları yer aldığı basına yansıdı. Amerikan ordusunun kullandığı silahların nişangâhlarında İncil’den ayetlerin numaralarının yer aldığının ortaya çıkması üzerine de MPAC Müdürü Haris Tarin, “Bir askeri teçhizatta İncil’den göndermelerin yer alması, ülkemizin temellerini oluşturan değerleri ve ana fikirleri ihlal etmektedir. Daha da kötüsü, bunun ABD tarafından İslâm’a karşı yürütülen Haçlı seferlerinin varlığını öne süren aşırı dincilerin eline propaganda malzemesi veriyor olmasıdır” şeklinde konuşmuştu.

Saddam Hüseyin, Irak’ta esir alındığında da ABD Başkanı Bush, “Iraklı insanlara özgürlüklerini iade ederek Tanrı’nın işini” yaptığını söylemek cüretinde bulunmuştu.

2011 yılının ortalarında Fransa Devlet Başkanı Sarkozy, Müslüman ülkesi olan “Libya’ya karşı NATO’nun kullanılması, bir Haçlı Savaşıdır” demişti.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant da koalisyon güçlerinin Libya’ya yönelik operasyonunu “Haçlı Seferi” olarak tanımlamışlardır.

Başkan Clinton’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Anthony Lake’in sözleri: “Güvenliğimizden sorumlu her kişi için, Birleşik Devletler’in davranışının tek yanlı mı, çok yanlı mı olacağını belirlemede bir tek kriter geçerli olacaktır: Amerika’nın çıkarları! Çıkarlarımıza öylesi hizmet ettiği zaman çok yanlı, amacımıza böylesi hizmet ettiği zaman tek yanlı hareket etmeliyiz”.

——————————————————————-

Yukarıdaki yazı Özcan Yeniçeri’nin Yeniçağ Gazetesi köşe yazısından kısmen alıntılanmıştır. Yazının tamamı: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=19726

Derleyen Bülent Pakman Eylül 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

DİNLER ARASI DİYALOG, ILIMLI İSLAM ve TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR  İLE İLGİLİ SAYFALARIMIZ

Twitter Widgets Facebook Widgets

mekke 008Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s