Milli Maç

12 Ekim 2010 tarihinde Bakü Tevfik Behramov stadında oynanan Azerbaycan – Türkiye A milli futbol maçı tarihi bir skorla, Eskişehir’de oynayan Reşat Sadıkov’un attığı gol sonrası Azerbaycan’ın 1- 0 galibiyetiyle sonuçlandı.

20 bine yakın seyirci kapasiteli stad tamamen doluydu ve binlerce Türkiye Türkü maça gelmişti. Aralarında çok sayıda bayan ve çocuk da bulunmaktaydı. Azeriler de maça büyük ilgi gösterdiler. Boynunda Türk bayrağı ile Azerbaycan lehine tezahürat yapanlar görülmeye değerdi. Türkiye ve Azerbaycan Türkleri yanyana koltuklarda oturarak kardeşçe, yüzlerinde gülümsemelerle maçı seyrettiler. Ne bir küfür ne de öfke vardı. Kimin hangi tarafta olduğu ancak yaptıkları tezahürattan anlaşılabiliyordu. Maçtan önce her iki tarafın da kardeş olduğu hem anonslarla hem de şarkılarla bir kaç kez vurgulandı. Azerilerin açtığı “Ayrılır mı gönül candan; Türkiye-Azerbaycan” ve “Kardaşlık futbolun üstündedir” pankartları dikkat çekti. Maç öncesi, maç sırası ve sonrasında alınan emniyet tedbirleri mükemmeldi. Maçtan önce ODTÜ bayrağını açtık. Polis gelip sordu ne olduğunu söyleyince bir şey demedi. Maç sırasında Azerbaycanlı taraftarların meşale yakma girişimi oldu ama polis devam ettirmedi. Maçtan sonra hiçbir itiş kakış olmadan tribünler ve stad düzen içerisinde boşaldı.

Çocukluğumda ve gençliğimde Türkiye’de de taraftarlar böyle karışık şekilde yanyana oturur ve gayet iyi geçinirdik. Aklıma o günler geldi. Günümüzün kafile otobüsünü taşlamadn rahatlayamayan döner bıçaklı holiganların bu maçı görmelerini isterdim.

ODTÜ Bakü grubu yani Bakü’de bulunan Türkiye ve Azerbaycan Türkü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları birlikte oturarak her iki takımı da alkışladılar. Maçta ODTÜ Bakü pankart ve bayraklarını açtılar. Sayfadaki fotoğrafların bazıları ODTÜ Bakü web sayfasından alınmıştır: http://odtubaku.blogspot.com/  Diğerleri bana aittir.

 

Tüm dünyanın görmesi gereken bir olay oldu sonuçta.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bülent Pakman. Ekim 2010. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Twitter Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s