Sura Hagia Sophia Hotel

shhBu fotoğrafı tatil programı yapın diye koymadım.
Bu resimde gördüğünüz otel binası Sultanahmette. Otel olmadan önce Başbakanlık Osmanlı Arşivleri binası idi. Devlet yetkililerimizin aklına birden bu binanın çok eskidiği restore edilmesi gerektiği fikri geldi. Restorasyona alındı. Başbakanlık Osmanlı Arşivi restorasyon çalışması diye bir koca tabela da asıldı. Gel zaman git zaman bir de bakıldıki koca Osmanlı Arşiv binası, abrakadabra Otel oluvermiş.
Resimdeki otel işte o otel. Sura Hagia Sophia Hotel.
Arşiv bahçesinde bulunan limon, defne ve asma ağaçları da kesilmiş. İnşaat sırasında asırlık çınarlar da zarar görüp kurumaya başlamış..
Arşivler ne mi oldu? 100 milyon belge ve 370 bin defter bulunan henüz tasnif edilmiş ama okunmamış koca arşiv Kağıthanede dere yatağında bir binaya doldurulmuş. Sonra sel basmış, yarısı mahvolmuş kalanı da nemden küflenmeye ve silinmeye yüz tutmuş.
Atalarının mezar taşını okuyamamaktan yakınan, Osmanlıca zorunlu olsun diye yaygara koparan zevatın yaptığına bakılırsa, dertlerinin ne olduğu çok açık. Cumhuriyetle hesaplaşmak..
Hüvelbaki Osmanlı
Mezar taşında bu yazıyor. Okuyabildin mi şimdi?
İlhan Ertürk

Facebook sayfamdan bazı yorumlar:

Ruslar zamanında İstanbul’dan yazma eserlerimizi Rusya’ya taşımış ve günümüze kadar göz bebekleri gibi korumuşlardır. Bir yazma nüshanın kopyasını kendilerinden alabilmek için çok uğraşmıştım fakat bir sonuç alamamıştım. Şöyle ki hem prosüdürleri çok uzun hem yabancılara çok yüksek fiyattan satıyorlar. Keşke bu Osmanlı arşivini de Rusların arşivlerine taşısalardı, en azından kaybolup gitmezdi, onlar korumasını bilir. Servetimize yazık …

ihanetin bu derece aşağılığı hiç görülmedi…bu durum senelerdir böyle ..ben bile 2 kere bu dere yatağındaki depo işini yazmıştım…bile bile yapıyorlar..

Tarihçiler tv kanallarında yırtındılar ama fayda etmedi.Osmanlı geliyor diyenlere ithaf olunur.

Bu adamlarin hic birseye saygisi yok, dogal olarak Osmanli’ya da..

…”PARA’NIN DİNİ İMANI OLMUYOR, KENDİNE HERKESİ TUTSAK EDEBİLİYOR”. NE OSMANLI’SI NE SELÇUKLU’SU İNSANLAR “PARA İÇİN BABASINI BİLE SATAR” DURUMA GELMİŞİZ VAY BENİM İNSANLARIM…

Bülent Pakman. Kasım 2015. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

IMG_2654Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/