Suudi Vizeleri

Suudi Arabistan vizeleri ile ilgili bazı temel bilgiler:

Giriş için Türkler vize almak zorunda. GCC yani Körfez ülkelerinde oturumu olanlar dahil. Vize için de bir Suud’lu sponsor yani kefil bulmak gerekiyor. Bu sponsor Suudi Arabistan’da “Cevazat” yani pasaport idaresine vize başvurusunu yapıyor. En sağlamı Suudi Dış İşleri Bakanlığına (MOFA) yapılan vize başvuruları. Başvuru numarası ile Bakanlık internet sayfasından sonucu izlemek mümkün: bkz Mofa web sayfası

Başvuru olumlu çıkarsa internet sayfasında yayımlanıyor, buna vizenin sisteme girmesi deniliyor. Bununla İstanbul veya Ankara Suudi konsolosluklarına başvuruluyor, form dolduruluyor, fotoğraflar, pasaport ve  gerekli diğer belgeler de veriliyor, konsolosluk başvuruyu uygun görürse vize pasaporta işleniyor. Yani son söz konsolosluğun. Vizenin  sisteme girmiş olması ille de vize verilecek anlamına gelmiyor. Bu arada pasaport artık çipli olmak zorunda.

Çalışma vizesi almak en zoru. Sponsorun elinde yabancı işçi çalıştırmak için çeşitli meslek kategorilerine göre aldığı kota olmak zorunda. Bu kota zor ve mesleğe göre, sayıyla veriliyor. Diyelim ki Sponsorda mesleğe uygun kota var, burada şahsa vize tahsis ediyor. Konsolosluk tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu istiyor, bu raporun ayrıca Kaymakamlıktan onaylanması gerekiyor. Göğüs filmi, Eliza ve hepatit testleri de raporda olacak. Ancak bu testlere güvenilmiyor, sadece vize için yeterli,  Suudi Arabistana geldikten sonra bu testler yeniden isteniyor ve sonuçların verilmesi zaman alıyor (1 haftaya kadar). Çalışma vizesi için ayrıca sabıka kaydı isteniyor, sabıka varsa vize verilmiyor. Yaş sınırı 60. Bu yaş ve üzerindekilere vize verilmiyor. 2011 de yaş sınırı 50 olmuş.  Diplomaların Türk Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dış İşleri Bakanlığınca onaylı olması, onayların Suudi konsolosluğuna önceden onaylattırılması  gerekiyor. Varsa eski pasaportlar isteniyor. Eski pasaport(lar) verilmediği ve daha önce pasaport almadım ya da eski pasaportumu (pasaportlarımı) kaybettim diye beyan verildiği takdirde başvuran şahsın yaşına bakılarak karar veriliyor. Büyük ihtimalle bu şahıs daha önce pasaport almıştır, yalan söylüyor kanaatiyle vize verilmeyebiliyor. Vize alacak şahıs daha önce Suudi Arabistan’da çalışmışsa dönerken işverenlerinden aldığı temiz (release) kağıtlarını da konsolosluğa vermek zorunda. Ayrıca Emniyet’ten başka pasaport olmadığına dair yazı isteniyor. Pasaportta  yazılı meslek ünvanı vize kotasındaki ünvanı ile uyuşacak. Örneğin “kalıpçı” pasaportu ile “aşçı” vize kontenjanından yararlanmak mümkün değil. Çalışma vizesi için ayrıca işçi-işveren arasında arapça sözleşme olması ve bunun aslının ibrazı da gerekiyor.

Kadınlar ancak belli işlerde çalışabiliyorlar. Hemşire, doktor, kızlar okulunda öğretmen, hizmetçi, bankaların kadınlar bölümünde müşteri temsilciliği gibi. Bunlar da genelde Arapça bilgisi istiyor. Eskiden hosteslik falan da vardı ama artık zor. Suudlu kadınların çalışması ise çok zor.

Suudlu sponsor yani kefil çalışanlardan tamamıyla sorumlu. Çalışanın kendi ile alakalı illegal durumlarından üçüncü kişilere karşı verdiği zararlara kadar sponsor sorumlu tutuluyor. Bu nedenle çalışanlar ülkeye giriş yapıp “ikame – iqama” denilen oturma izni aldıktan sonra pasaportlarına şirket-sponsor tarafından el konuluyor, böylece ülke dışına izinsiz çıkma veya kaçmaları engelleniyor. Yurt dışına çıkmak için tekrar kefilin vize alması gerekiyor. Çalışan tekrar dönecekse bu vize “exit entry visa” yani çıkış giriş vizesi olarak alınıyor. Eğer çalışan tekrar dönmeyecekse “huruc-u nihai” yani “final exit” yani “kesin çıkış” vizesi alınıyor.  Bazı üst düzey çalışanlara “multiple exit-re entry” yani çoklu çıkış-giriş vizesi de verilebiliyor. Böylece bu vize sahibi vizenin geçerlik süresi içinde istediği zaman istediği kadar çıkış-giriş yapabiliyor.

Çalışan vizeyi pasaporta işletip Suudi Arabistan’a gelince eliza ve hepatit testlerini yaptırıyor. Sonuç olumsuz çıkarsa ülkesine geri gönderiliyor. Temiz çıkarsa işveren pasaportu alıyor, bir sürü fotoğrafla ikame denilen oturma izni için başvuruyor. Rapor alındıktan sonra ikamenin çıkma süresi cevazat denilen pasaport dairesinin yoğunluğuna bağlı. Bu nedenle Kefil-Sponsor torpil yaparsa çabuk çıkıyor, yani bir haftada falan. Yoksa bir ay kadar sürebiliyor. İkame olmadan bankada hesap açtırmak, ehliyet almak, cep telefon için sim kart almak, araba almak, eş ve çocukları getirmek için vize başvurusu yapmak vb mümkün değil. Eş ve çocuklar (18 yaş altı) ya geçici bir süre yani 14 gün ziyaret vizesi ya da onlara da kalma vizesi ile oturum (ikame) alarak uzun süre kalmaları mümkün. Ancak bu ikinci vize epey masraflı, son bildiğim 2000 Riyal idi. Geçici vize ise 200 Riyal idi. Geçici vizeyi 100 Riyal vererek her seferinde 30 gün uzatmak mümkün. Ancak bunun garantisi yok. Kefilin kabiliyetine ve cevazat memurunun keyfine kalmış.  Eş getirmek için evlilik cüzdanının Arapça yeminli noter  onaylı aslı gerekiyor. Eş de aynen gelirken tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu falan alıyor. Özetle ikame çıkarıp, eş vizesini alınıp eşin gelmesi en az 3 ay bazen 7 ayı buluyor.

İkame aldıktan sonra Suudi ehliyeti olmadan araba kullanlar hapse atılabilir. Suud ehliyeti almak için şirketin ticaret odasından onaylı yazı alması, bir sürü fotoğraflar, ikame fotokopisi, Türk ehliyetinin Arapça çevirisi, özel askılı dosya alarak başvuru yapmak sonra da göz muayenesinden geçmek, kursa gitmek gerekiyor. Türk ehliyeti varsa kurs almadan yazılı ve sözlü sınava girmek mümkün. Yazılı sınav elektronik test usülü. Tercümansız Arapça ya da İngilizce sınavın ilk bölümünde tüm 10 soruya doğru cevap vermek, onu geçince ikinci bölümdeki 10 soruya belli oranda (galiba 6 sına!) doğru cevap vermek gerekiyor. Onu da geçince direksiyon sınavına giriliyor. Burada Bismillah deyip, kontağı çevirmek, sınav memuru dur dese bile durulmaması gereken yerlerde durmamak, sonraki uygun yerde durmak en önemli hususlar. Dönel kavşaklarda (roundabout – geniş göbek) öncelik daha önce kavşağa girmiş araçlara ait yani kavşağa girmişlerse ya da girmek üzereler ise soldan gelenlere yol verilecek.

2012 yılında yabancılara ehliyet için puan sistemi geliyor. Trafik cezalarına puan verilecek. 3 kez 18 puan ceza alan sınır dışı edilecek. Ceza puanı alan 1 yıl içerisinde başka ceza almazsa puanı silinecek. Bir hicri yılda hiç ceza almayanlara yılda artı 2 puan verilecek.

Ülkeye ilk girişte sınır kapısında on parmak izi alınıyor, fotoğraf çekiliyor.  Ticari vize ile gelenler her yeni vizede bu işleme tekrar maruz kalıyor. Boşuna sistemde vardır falan demeyin. Çalışma vizelerinde son çıkışta kesin olarak geri dönerken şirket görevlisi pasaport damgasına kadar çıkan şahsa eşlik ediyor, pasaport polisinden bir kağıt alıyor, onunla tekrar vize kontenjanına başvuru hakkı doğuyor.

Cevazat yani pasaport idaresine başvuru yapmak, iş takibi sadece Suud vatandaşları tarafından mümkün.

Çalışma vizesi dışındaki geçici vizeler iki türlü. Business yani iş vizesi (ziyarath ul amal) veya commercial yani ticari vize (ziyarath ul ticari). Aradaki resmi fark birincisinde yasal olarak geçici de olsa dış ülkedeki işverene bağlı olarak çalışma imkanı olması ikincisinde ise sadece ticari temaslarda bulunabilmesi. Uygulama açısından pek fark olmuyor. Birincisinde yani business de konsolosluklar  diploma ve Suudi ticaret odasından onaylı  iş sözleşmesinin orijinalini istiyor. İkincisinde  yani ticaride diploma istenmiyor. Bu vizeler single entry yani tek girişlik ya da multiple entry-exit yani çoklu giriş çıkış şeklinde olabiliyor. Single vizede Suudi Arabistandan çıkıldıktan sonra vize validity geçerlik süresi daha dolmamış olsa da tekrar girilemiyor. Bu vizeler 30, 60, 90, 180, 365 günlük alınabiliyor. Bu vizenin konsoloslukça damgalandığı tarihten itibaren validity geçerlik süresi anlamına geliyor. Vizede ayrıca “stay” yani kalış süresi de belirtiliyor ve geçerlik süresi ile aynı olmayabiliyor. Örneğin stay – kalma süresi 30, validity – geçerlik süresi 90 gün olabilir.  Bu örnekteki vize eğer multiple ise  her girişte en fazla 30 gün kaldıktan sonra çıkış yapmak gerekiyor. Tekrar girdikten sonra bir 30 gün daha ülkede kalma hakkı doğuyor, ya da vize geçerlik süresinden kaç gün kaldıysa o kadar kalınabiliyor.

Pasaport içerisine Suudi Konsolosluğunca yapıştırılan Vizede sol üstte yazılı tarihten (“Date“)  itibaren 30 gün içerisinde KSA’ya giriş yapılmalıdır. En son çıkış tarihi = Giriş tarihi + Validity gün sayısı. Validity gün sayısı (“…D“)sol üstte 2. satırda yazılıdır. Giriş sayısı (Number of Entries) vizenin altında solda yazılıdır. Burada ya “Single” yani tek girişli ya da “Multiple” yani çok girişli yazar. Tek girişliyse KSA’dan çıkıldığı anda vizenin hükmü kalmaz. Çoklu ise Vizede sol üstte yazılı tarih + validity gün sayısı = Çoklu girişlerin sonuncusunun yapılabileceği tarihtir.
Her bir girişte ne kadar kalınabileceği (Stay) ortada altta gün olarak yazılıdır. Bir girişte bu kadar günden fazla kalınamaz. HİCRİ TAKVİM GEÇERLİDİR . DAMGALARDA HİCRİ TARİH OLUR.

Örnek:
VİZEDE YAZILI;
Date: 02/09/13
Validity: 90 D
Number of entries: Multiple
Stay: 30
Buna göre;
KSA’ya ilk giriş tarihi 01/10/2013 tarihini geçemez.
KSA’dan en son çıkış tarihi: 05/12/2013 olmalıdır.
Mesela vize sahibi ilk olarak 06/09/2013 de girerse ilk çıkışını en geç 06/10/2013 de yapmalıdır, daha önce de yapabilir. Çıktığı günde tekrar giriş yapabilir. Bu örnekte; girişlerinin sonuncusunu en geç 30/11/2013 de yapabilir, ancak bu tarihli bir giriş bu kez ona 30 gün değil sadece 5 gün kalma hakkı verecektir.

Yukarıdaki örnek Single entry olsaydı  vize sahibinin KSA’ya en son girilebileceği tarih 01/10/2013 olacak, ülkeden çıkması halinde tekrar giremeyecek, mesela  06/09/2013 de girerse ve vizesini uzattıramazsa en geç 06/10/2013 de çıkmak zorunda olacaktı.

Vize harçları geçerlik süresine ve single-multi olmasına göre artıyor. Konsolosluklarda istenen diğer belgeler, Türkiye’de vize alan şirketin antetli kağıdına yazılmış başvuru yazısı, ticaret oda kaydı, tescil belgeleri vb. Vize takibini yapacak başka birisi ise Türk şirketinden verilmiş vekaleti olacak. Vize süresini geçirerek fazla kalmanın (overstay) cezası 10,000 SR. Süre çok geçmişse çıkış kapısında nezarete atıyorlar ve sponsorun gelmesini istiyorlar.

Kadınların iş-ticari vize alması çok çok zor. Sponsor güçlü ise zar zor alabiliyor. Genelde kadınlara 14 gün kalmalı (stay) veriyorlar. Sonra 30 gün, bazen 90 gün uzatabiliyorlar. Multi de kadınlara zor veriliyor. Yani genelde single ve 14 gün stayli – kalmalı o da zor veriliyor. Suudi Ticaret Odasından alınan kadın iş-ticari vizelerini Ankara-İstanbul Suud konsoloslukları kabul etmiyor. Mutlaka Suudi Dış İşlerinden (MOFA) olacak. Bunun da Suud konsolosluklarının pasaporta işleme garantisi yok.  Kadınlar ticari-iş seyahatlerini tek başına yapamıyorlar.

İş-ticaret vizesi ile gelenler bankada hesap açtıramıyor, sim kart alamıyor, araba alamıyor ama Türk ehliyeti yanında Türkiye  Turing Kurumundan alınmış international driving licence yani uluslararası ehliyetleri varsa araba kullanabiliyorlar (kadınlar hariç). Kadınlar Suudlu olsa bile araba kullanamıyor. Bu ehliyetlerin geçerlik süresi ülkeye her girişten itibaren bir yıl. Eskiden 3 aydı ama yakın zamanda bir yıl olduğunu gazete yazdı.  Ancak arabanın ruhsatında yazlı şirket adı ile ikamede-ticari vizede yazılı şirket adı farklıysa araba kullanmak için araba sahibinin Trafik İdaresinden (Murur) onaylı yazılı bir belge alması lazım. Bu belgede arabanın plaka no.su, arabayı kullanacak olanın adı, pasaport, ehliyet bilgileri olacak. Bununla arabayı ticari vize ile gelenlerin dahi ülke dışına çıkarmaları mümkün. Yoksa sınır kapısından geri çeviriyorlar.

Ülkeye girişin bir başka yolu da Hac ya da Umre vizesi ile gelmek. Hac veya umreye Diyanet İşleri Başkanlığı veya Başkanlığın görevlendirdiği  seyahat acenteleri ile gidilebilir. 

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nca ferdî olarak umreye gidişleri yasaklanmış olup, sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Umre düzenlemeye yetkili A grubu seyahat acenteleri, yetkili Suud şirketleri ile sözleşme imzalayarak umreye gideceklere vize almaktadırlar.

Suudi Arabistan, ülkelere nüfuslarının binde biri oranında hac kotası uygulamaktadır. Bu nedenle, hac amacıyla Suudi Arabistan’a gitmek isteyenler kuraya katılmak zorundadır. Mescid-i Haram inşaatı olduğunda ya da başka nedenlerle bu kontenjanlarda azaltma olabilmektedir.

Hacı adaylarının Suudi Arabistan’a havayoluyla gelmeleri zorunluluğu vardır. Uçuşların varış noktaları sadece Cidde ve Medine havalimanlarıdır. Hac veya umre vizesi ile Suudi Arabistan’a girenler Mekke, Medine ve Cidde şehirlerinin dışına çıkamazlar. Diğer şehirlere seyahat edebilmek için, vizenin temin edildiği Suudi firma aracılığıyla Suudi makamlardan izin alınması gerekir.

Müslüman olmayanlar hac ve umre vizesi alamazlar. Müslüman olmayanlar ayrıca hangi vize ile gelirse gelsin Mekke ve Medine’ye giremiyorlar. Zaten müslüman ve gayri müslim ikame renkleri farklı. Cidde, Mekke ve Medine’de çalışanların eşlerini umre vizesi ile geçici bir süre getirebilmeleri mümkün.

Al-Khobar, Dammam, Dahran civarında çalışan ya da ticari-iş vizesi ile gelen ve multiple exit reentry vizesine sahip bazı Türkler  Bahreyn’de oturuyorlar, böylece eşleri de Bahreyn’de kalabiliyor. Türklerin Bahreyn’e önceden vize almaksızın girmesi mümkün. Kapıda 2 haftalık kalma izni veriliyor. İki hafta sonra bu vize Bahreyn pasaport idaresince iki hafta daha uzatılabiliyor.  Yeşil pasaportlulardan vize ücreti alınmıyor. Mavi pasaportlulara Bahreyn vizesi 5 BD veya 50 SR. Böylece koca her gün veya bazı günlerde Suudi Arabistan’a gidip gelebiliyor karısı da çıkış yapmadan 30 gün süre ile Bahreyn’de oturuyor. Bunun sakıncası şu. Al Khobar – Bahreyn arasındaki King Fahad Causeway (deniz üzerinde köprü) her nekadar kısa görünse de trafik bazı saatlerde yoğun olabiliyor. Özellikle Al Khobar’dan Bahreyn’e dönüşte (peak Perşembe öğleden sonra ve akşam olmak üzere) saat 15.00 den sonra yoğunluk gittikçe artıyor. Bazen geçiş 3 saat kadar sürebiliyor.  Gişe sayısını artırmak için inşaat işleri bitti. Bunun bir nebze faydası oldu. Causeway geçiş ücreti (toll) tek yönde 20 SR. Bahreyn dışı plaka taşıyan arabaların sigortası 3 günlük 20 SR. Suudi Arabistan’da hafta sonu tatili eskiden Perşembe – Cuma idi ancak Bahreyn ile aynı oldu yani Cuma – Cumartesi.  Bahreyn’de geçici vize ötesinde uzun kalmak istenirse oturma izni almak için  sponsor gerekiyor. Orada da oturma izni olmadan bankada hesap açtırılamıyor. Bahreyn plakalı bir arabanın Suudi Arabistan’a gidebilmesi için permit (permi) alması gerekiyor. Bu da ücrete tabi. Bahreyn’den pasaportla ve international driving licence ile araba kiralanabiliyor.  Ama her araba kiralama şirketi Suudi permiti vermediği için bunu önceden konuşmak gerekir. Al Khobar tarafında multiple ticari vize oturanların bir avantajı var. Stay period yani kalma süresi biterken Bahreyn’e doğru gidiyorlar, yol ortasındaki adada pasaport gümrük işleri yapılıyor, orada Suud çıkış kısmını geçer geçmez “No Mans Land” içerisinde yani tarafsız bölgede Bahreyn pasaport kontrolune girmeden solda ilk tel çit boşluğundan U dönüşü yaparak bu kez Suud girişi yapıyorlar. Böylece kalma süresi baştan başlıyor. Cevazat yani pasaport dairesine gitmeye gerek kalmıyor. Ancak vize validity geçerlik süresi bu şekilde uzatılamıyor, onun için Cevazata gidilecek.

Suudi Arabistan’a girerken 60.000 Riyalden fazla nakdi deklare etmek gerekiyor, yoksa bundan fazla parayı ülkeye sokmak ve ülkeden çıkarmak  yasal sorunlara neden olabilir.

Al Khobar, Dammam, Dahran, Bahreyn’de kaliteli compoundlarda ev bulmak çok zor. Olsa da genelde yıllık sözleşme isteniyor. Mecburen kısa süreli kalışlar için oteller, orta süreli kalışlar için ise apart otellerden başka çare kalmıyor. Ortalama otel fiyatlar Suud’da gecelik 500 SR, one bedroom apart otel fiyatları günlük 375 SR, aylık 6,500 SR, one bedroom compound ev fiyatı aylık 7,500 SR, 2 bedroom compound ev fiyatları 10,000 SR. Yıllık 60.000 SR ye de bazı compoundlarda büyük ev bulunabiliyor, ama konforlu örneğin havuzu temiz olmayabiliyor.  Bahreyn’de ise daha ucuz evler bulunabiliyor. Suud’da compundlarda aylık ödeme olmuyor, en az 6 aylık ödeme 1 yıllık sözleşme, depozito (genelde 10.000 SR) isteniyor. Bu arada interneti unutmamak gerekir. Otel, apart otellerde genelde wireless wifi (kablosuz) internet oluyor ve fiyata dahil. Ancak fiyata dahil olmayan ve bağlantıya (zamana) göre ekstra ücret alanlar da var. Compoundların bazılarında dahili serverler oluyor ve internet ayrı ücrete tabi, örneğin yıllık 3000 SR sınırsız. İkameniz olmadan bu sayede internet sahibi olabiliyorsunuz. Bazı compoundlarda ise ikameniz varsa kendiniz STC’ye (Suudi Telekom) başvurarak ADSL bağlatıyorsunuz aylık 120 SR artı 60 SR abonman ya da 3G li cep telefonunuz varsa ayda 350 SR ödeyerek flash USB ile her yerden sınırsız internete bağlanabiliyorsunuz. İnternet yavaş olabiliyor. STC veya cep telefonla abonmanlık için ikame gerekli.

Çok sorulan bir soru: Suudi Arabistan gayrımüslimlere vize veriyor mu? Evet genelde veriyor ama gayrımüslimler Mekke ve Medine’ye giremiyor. Gayrımüslimlerin umre ve hac vizesi alması mümkün değil. İş ve çalışma vizesi ise Suudlu kefile bağlı. Kefil Suuddan vize alsa dahi konsolosluğun bu vizeyi pasaporta işlememe yetkisi var. Yahudi asıllılar bu nedenle vize almakta zorlukla karşılaşabilirler.

Pariteler:

1 USD (Amerikan doları) = 3.75 SR (Suudi Riyali),

1 USD= 0.375  BD (Bahreyn dinarı)

1 BD = 10 SR

Bahreyn’de çoğu yerlerde ve Causewayde Riyal geçiyor.

EŞ VİZESİ

Eskiden ikamesinde işçi yazılı olanlar eşlerini Suudi Arabistan’a getiremiyorlardı, onlara Aile Vizesi verilmiyordu. Sadece beyaz yakalılara (mühendis, doktor, idareci gibi) bu imkan vardı. Meslek olarak diplomaya değil ikamede ne yazılıysa ona bakıyorlardı. Aralık 2009 da çoğu diğer mesleklere de bu imkan tanınmaya başlanmış. Sadece maddi gelirine bakılıyormuş. Önce vize verilmeye başlanmış sonra talep yoğun olunca günde belli sayıyla (800 gibi) sınırlandırılmış.Geceden sıraya girmek gerekiyormuş.

Bu konularda bir başka sayfamızı da okuyabilirsiniz:  https://bpakman.wordpress.com/orta-dogu/suudi-arabistan/suudi-arabistan-vize/is-hayati/

Bülent Pakman, Eylül 2009. Son güncelleme Ocak 2013. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler

Facebook Widgets

OLYMPUS DIGITAL CAMERABülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

363 Responses to Suudi Vizeleri

 1. Geri bildirim: İnanılmaz bir trafik « Pakman World

 2. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

 3. mehmet dedi ki:

  kız arkadaşım ziγaяєт ωizєSi iLє qттi iкaмє aLaвiLмєк ićiη вaSwuяdu paяaγida wєяdi aмa ćiкмaSi daha ηєdкя Suяєя acilen bi bilgi verirseniz ck mutlu olucagımmm e-posta ile lütfenn cnkü bu iş artık sıktı beyfendi ücret ödeniyor ve hala ikame alınamıyorrrr nasıl iştir bu

 4. bpakman dedi ki:

  Normalde ziyaret vizesi ile gidenlere orada ikame verilmez ama belli de olmaz, her şey olabilir. Müdürün insiyatifinde. İkame degil de oradan vize verebilirler ama gelip onu Türkiye’de pasaporta işletmesi gerekir.

  Vizenin Suudi Arabistan’daki cevazattan çıkması lazım. Cevazatta sadece Suud vatandaşları işlem takip edebilir. Vize Suuddan çıkınca vize numarası ile Ankara veya İstanbul hangi konsolosluk adına çıkmışsa oraya istenen evraklarla başvurulacak konsolosluk vizeyi pasaporta işleyecek. Vize Suuddan çıkmadan Türkiye’de yapacak birşey yok.

 5. Hasan Karan dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey ,
  Bu güzel bilgiler için teşekkür ederiz. Ben ve ailem ( ben ( 21 ) , annem (65 ) , kız kardeşlerim ( 38 ve 28 ), umreye tursuz yapmak istiyoruz. Vize alırken vize prosedür farklılıkları var mıdır ? Bana bağlı kadınlara tahahütname vermem gerektiği doğru mudur ?Umre vizesi tur ile gitmeyenlere verilebiliyor mu ? İlginiz için teşekkürler !

  Hasan

  • bpakman dedi ki:

   Benim bildiğim tursuz gidemezsiniz. Ayrıca kocası olmayan kadın ve kızların vasisi olması gerekir. Siz olabilirsiniz.
   Suudlar sürekli kural değiştirir. Ankara ve İstanbul konsoloslukları kafalarına göre işlem yaparlar. En iyisi onlardan bilgi almak olacaktır.

 6. derviş dedi ki:

  mrblar. ben riyadda şirketin kefiliyle gledim. ikamem var, işçi şöför vizesiyle geldim, eşimi getirirken zorluk cıkarmı nasıl bi yol izlemem lazım, asıl mesleğim teknikerim ve teknikerlik diplomam var bu işime yararmı? bilgilendirirseinz sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Eskiden ikamesinde işçi yazılı olanlar eşlerini Suudi Arabistan’a getiremiyorlardı. Aile Vizesi verilmiyordu. Sadece beyaz yakalılara (mühendis, doktor, idareci gibi) bu imkan vardı. Meslek olarak diplomaya değil ikamede ne yazılıysa ona bakıyorlardı. Ancak bir söylentiye göre Aralık 2009 da Riyad’da işçilere de bu imkan tanınmaya başlanmış. Sadece maddi gelirine bakılıyormuş. Önce vize verilmeye başlanmış sonra talep yoğun olunca durdurulmuş. Özellikle şoför ve ev hizmetlilerine verilmemiş. Günde 800 kişiyle sınırlandırılmış. Tekrar başladı mı ne şekilde oluyor bilemiyorum. Hepsi söylenti. Bu konuda 26 Atalık 2009 tarihli İngilizce bir Arap gazete haberi var: En iyisi işyerinize ve oradaki Türklere sorun. Orada olsam mutlaka detaylarını bilirdim.

 7. asuman dedi ki:

  merhaba esım rıyadda sofor vızesıyle calısıyor benı zıyaretcı vızesıyle goturecek.oraya gıttıkten sonra zıyaretcı vızem aıle vızesıne cevrılır mı mumkun mu acaba?sımdıden tesekkur ederım

  • bpakman dedi ki:

   Asuman hanım,
   14 günlük ziyaret vizesini 90 gün uzatmak mümkün.
   Yakın zamanda aile vizesinde biraz kolaylıklar getirilmeye başlandı. Son durumu bu yüzden bilemiyorum.
   Suudi Arabistan’nın Ankara veya İstanbul konsolosluklarına sormalısınız.

 8. yaren dedi ki:

  merhaba benim eşim bir aydır ziyaretçi vizesine baş vurdu ama hala sonuç alamadık acaba ziyaretçi vizeleri durdurulmuşmu?

  • bpakman dedi ki:

   Bir süredir Suudi Arabistan’da değilim. Bilemiyorum. Bu kadar uzun sürmezdi eskiden. Ziyaret vizeleri pek durdurulmaz, eksiklik vb nedenle kabul etmemiş olabilirler.

  • bpakman dedi ki:

   Başvuru dediğiniz herhalde Suudi Arabistan’da yapılan başvuru.
   Eşinizin mesleği nedir? O Önemli, Eş vizesi hakkı olmayan bazı mesleklere arada eş vizesi izni çıkıyor sonra da durduruluyor.
   Bu konuda cevazat yani pasaport daireleri keyfi hareket ediyor. İşlemleri ancak Suud vatandaşları takip ediyor. Takip eden kimse ona sormaktan başka çare yok.

 9. beren dedi ki:

  merhaba benimde eşim bir aydır ziyaretçi vizesi için baş vurdu bizde sonuç alamadık bi süreliğine vizelerin durduruldugu söylentisi var acaba doğrumu bizi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkrler

  • bpakman dedi ki:

   Başvuru dediğiniz hangisi? Önce Suudi Arabistan’da başvuru yapılacak. Herhalde onu kasdediyorsunuz.
   Eşinizin mesleği nedir? O Önemli, Eş vizesi hakkı olmayan bazı mesleklere arada eş vizesi izni çıkıyor sonra da durduruluyor.
   Bu konuda cevazat yani pasaport daireleri keyfi hareket ediyor. İşlemleri ancak Suud vatandaşları takip ediyor. Takip eden kimse ona sormaktan başka çare yok.

 10. YILMAZ dedi ki:

  Hayırlı günler,, ailemle birlikte bakü (azerbaycan) den mekke ye arabayla umre ye gitmek istiyorum… bu şekilde umreye gitmek istediğimizde, suudi arabistan a arabayla girmeye izin veriyorlar mı… bir de umre vizesini bakü deki suudi arabistan konsolosluğundan alma imkanı olur mu.. bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.. saygılar..

  • bpakman dedi ki:

   Bu konularda fazla bilgim yok. Türkiye’den gelmek isteyenlere Umre vizesi turlara veriliyor. Azerbaycan için de öyle olduğunu tahmin ediyorum. Suudi Arabistan’a turist vizesi yok. Araba ile girebileceğimizi tahmin etmiyorum. Arabistan Bakü konsolosluğuna sormaktan başka çareniz yok.

 11. serkan dedi ki:

  Merhaba Bulent bey,ben suudi arabistana ozel sofor vizesi ile geldim ve oturumum cikti ehliyetimide aldim…Su an ciddedeyim fakat dammama gecicem…Benim ogrenmek istedigim sey Bahreyne gecislerde buradaki sponsor yani kefilden izin kagidi yaptirmak gerekiyormu…Ayrica buradaki aracimla gecis yapmamin bir sıkıntısı oluyormu…Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim….

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistandan çıkış için kefil size vize almak zorunda. Geri dönecekseniz çıkış-giriş huruç-duhul vizesi alması gerekiyor. Bahrey’e araba ile gitmek içinkullandığınız arabanın sahibi Trafikten sizin bu arabayı kullanabileceğinize dair yazı alacak. Zaten bu yazı olmadan başkasının arabasını Suudda da kullanamazsınız. Araba sizin adınızaysa hiçbir şeye gerek yok. Bahreyn’e girerken 3 günlük sigorta yaptıracaksınız, kapıda.

 12. istikamet osman dedi ki:

  Bülent bey merhaba
  Medine ikameliyim Fenni Sanaa dehan (boya yapım teknikeri) vizem var eşimi getirebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim. Bu mesleğe Aile ikamesi veriliyormu? Diplomam yok gerçekte farklı iş yapıyorum. birde hizmetçi vizesi alsam yaş problemi çıkarmı eşimin yaşı 19 duyduğuma göre 22 yaş sınırı varmış doğrumudur? bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim Teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Suudiler durmadan prosedür değiştirirler vize konusunda. Siz orada bile doğrusunu öğrenemezsiniz. Hatta Ankara ve İstanbul Konsoloslukları bile farklı düşünürler. Birinden alamadığınz vizeyi diğerinden alabilirsiniz. Son zamanlarda alile vizesi konusunda bazı mesleklere kolaylık göstermeye başladılar. Ben oralarda olsam öğrenirdim. En iyisi kefilin adamının cevazattan öğrenmesi.

 13. eylem dedi ki:

  beni esim arabistanda calisiyor yanina almak istiyor beni fakat dediklerine gore vize islemleri durmus acaba gercektenmi durdurulmus ve ne zamana kadar surecek tesekkurler

  • bpakman dedi ki:

   Az önce bir başka arkadaşa verdiğim cevabı size de veriyorum. Suudiler durmadan prosedür değiştirirler vize konusunda. Orada bile doğrusunu öğrenemezsiniz. Hatta Ankara ve İstanbul Konsoloslukları bile farklı düşünürler. Birinden alamadığınz vizeyi diğerinden alabilirsiniz. Son zamanlarda aile vizesi konusunda bazı mesleklere kolaylık göstermeye başladılar. Sonra durdurdular. Son durumu bilmiyorum. Adamlarda düzen böyle. Keyfi. Bugün A derler yarın Z. Ben oralarda olsam öğrenirdim. Herhalde eşinizin kefilin adamı cevazattan bu bilgiyi almış. Eşiniz ne yapsın? Cevazat yani pasaport idaresine sadece Suudlular girebiliyor.

 14. YILMAZ dedi ki:

  iyi akşamlar.. ben daha önce yazmıştım..baküden mekkeye nasıl gidilir diye.. bakü konsolosluktan sağolsun bir arkadaş yardımcı oldu… normalde dediğiniz gibi tur vizesi şeklinde veriliyor muş.. ama özel durumlar da oluyormuş.. davetiye üzerine vs. vize de verilebiliyor muş.. bu konuda araştırma yapacak.. ancak kafama takılan başka bir konu daha var.. sizin tecrübelerinizden isitfade ederek ögrenmek istedim.. biz nasip olursa arabayla gidecek olursa iran ın güneyinden deniz yoluyla mekkeye gitmeyi düşünüyoruz.. ancak gideceğimz ay yaz ayına denk geleceğinden dolayı.. arakadaşlar bu aylarda 50 derece civarında sıcaklığın olduğunu , bu yüzden arabalarda proplemler yaşandığını söylüyorlar.. sizin tavsiyeniz hangi yönde olur..ne tür bir araba bize yolda proplem çıkarmaz.. bende şuan , mercedes c 180, benzinli, 1999 model, klimalı… almanya dan gelme bir araba… galiba arabalar üretilirken ülke şartlarına göre üretiliyor muş.. arabanın klima sistemi 50 derece bir sıcaklığı kaldırabilir mi.. hararet sisteminde proplem olur mu.. sizin daha önce bu konuda bir tecrübeniz oldu mu.. paylaşabilirseniz sevinirim…saygılar..

 15. Bülent dedi ki:

  Eskiden yani 25 yıl önce Avrupa arabalarının klimaları Suudi arabistan iklimine hiç de uygun değildi, hatta hararet yaparlardı. Günümüzde de Suuda hala Avrupa arabaları pek tutulmuyor. Yaz ayları maksimum sıcaklık 50-60 derece arasında olur. Gideceğiniz yol çok uzun benim Suuddaki yollar konusundaki yazımı okuyun derim. Çölde araba kullanmak farklıdır.

 16. Memet dedi ki:

  Merhaba Bülten Bey,

  Vermiş olduğunuz bu detaylı bilgilerden dolayı,Sizlere Minnettarız.
  Benim bir konumda sorum olacaktı.

  Ben 36 Yaşındayım (Bay),Almanyada doğmuş ve burada yaşıyor birisi olarak,Ve sadece Alman vatandaşlığına sahib olan birisiyim,Evli ve 3 çocuk babasıyım.

  Eşim Türk vatandaşı,Çocuklar Alman vatandaşı.

  2010 Senesinde eşim ile Hacca gitmiş bulunduk,Allah c.c bizlerede nasib etti.
  Bu hac konumu Almanyada bir Teşkilat ile herçekleşti, ve 4 haftalığına gitmiş bulunduk.Medine ve Mekke derken Ciddede Bacanağım kalmaktadır kendisine evli ve 2 çocuk babası.Vatandaş olarak Türk.Orada bir Mermer şirketinde senelerdir çalışıyor iş veren değildir!.

  Bu kadar açıklamadan sonra sorum şu.
  Yani ne desem Medine bizi adeta büyüledi.Geldikten sonra ciddi anlamda kişisel olarak sorunlar yaşamaya başladım ve bir türlü bu nurlu şehir aklımdan çıkmıyor.

  Benim Almancam var Türkçede mevcut.Meslek olarak Tüccar,Bilgisayardan iyi anladığımı diyebilirim.

  Benim gibi bir kişinin bu şehire yerleşebilmesi nasıl olabilir.Gerçekten bu imkansızmı.
  Sabıka veya hastalık konusunda hiç bir sorunum bulunmuyor.

  Acaba Suud da büyük Türk şirketleri mevcutmu?.Bunun yanında bu Şirketlerde Medinede bulunan Ajentaları veya Büroları varmıdır.

  Bunun yanında Havaalanında çalışanlar Askerı üniform taşımaktaydı,Bu insanlar memurmu yoksa Askeriye´yemi ait insanlar.

  Eşim ile bu konuyu konuşmuş bulunmaktayız.Ciddi anlamda bir imkanımız olursa Almanyadan Medineye kesinlikle taşınacağız Arkamıza bakmadan.

  Şununda bilincindeyiz,Biz oraya Hac için gitmiştik,Yani Cebimize paraları alıp gittik,
  Bir Devlette veya bir tatil ortamında genelde bir çok konu tos Pembe gibi gelebilir nedeni ise bu pembelik zaten planlanmıştır.Hayatın içinde olmak ve orada çalışmak ve oradaki zorluklar genelde Tatil veya Hac vede umre yapanlar için gözükmez, veya gözükmeye bilir.Bunu gerçekten idrak edebiliyor bir takım zorlukların olabileceğine inanmaktayız lakin bunun yanında kolaylıklarında olacağı kesindir.

  Sizin bu konuda bizlere önerisi neler olabilir.
  Yardımlarınız için Şimdiden Teşekkürü bir borç biliriz.

  Selam ve Hürmetler
  Memet

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan’da kalabilmeniz için Suudlu bir kefil ya da sizin durumunuzda bir Alman veya Türk şirketi bulmanız lazım. Onlar size çalışma vizesi alacak. Vize için de bir meslek gerekmektedir. Siz orada oturma izni (ikame) aldıktan sonra mesleğiniz uygunsa eşinize de vize alabilirsiniz. Hangi mesleklerin aile vizesi alabileceği konusunda son durumu bilmiyorum. Gitmeniz söz konusu olkursa bunu da öğrenmeniz gerekecek. Suud’da elbette Türk şirketleri var. Medine’de de inşaat ya da ticaret yapanları var. Ama sizin yabancı dil olarak sadece Almanca varsa bir Alman şirketi daha uygun olur. S. Arabistan’da çalışırken Araplarla iletişiminiz için ya İngilizce ya da Arapça bilmeniz gerekir. Kefili ya da işi nasıl bulacağınız konusu sizin kendi çevrenize ve gayretlerinize bağlı. Bu konuda bir şey diyemem. Serbest çalışmak da isteseniz yine bir kefil lazım. Kefil de güvenilir olmalı ki bu epey zor. Suudi Arabistan ve Suudluların kültürleri hakkında benim sayfalarda epey bilgi var. Havaalanında gördükleriniz polisler. Orası çok sıcak, ayrıca kum fırtınaları da olur. Arap mentalitesine de sabırla alışmak gerekir. Eğer içkiye meraklı değilseniz ve ibadeti seviyorsanız bunlar dışında pek sorununuz olmaz.

   • memet dedi ki:

    Bülent Bey,

    özür dilerim isminizi hatalı yazmışım,Af edersiniz.
    Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı en içten şükranlarımı sunarım.

    Hayırlı Günler
    Memet

  • ismail Buyukcelik dedi ki:

   suudi arabistanda calismak icin bir calisma vizesi cikartim fakat o firmayla gidemedim simdi baska bir firmayla gitme durumum var ama eski calisma vizesini iptal ettirmek istiyorum ama islemler uzun suruyor eski pasaportu iptal ettirip yeni pasapor mu cikartsam acaba?

   • bpakman dedi ki:

    O vize çıkalı ne kadar olmuştu? Vize pasaporta işlenmediyse vizeyi işletme süresi var. Ne kadardır onu hatırlamıyorum. O süre bitince geçerliliği kalmaz yenisi çıkarılabilir. Vize pasaporta işlendiyde pasaportu değiştirmek çözüm olabilir de olmayabilir de. Eski pasaportlarınızı istiyorlar. Daha önce hiç pasaport çıkarmadım eski pasaportum yok derseniz inanmayabilirler. Vize pasaporta ve sisteme işlendiyse daha önce pasaport çıkarmadım derseniz müşkül durumda kalabilirsiniz.

  • Kerim dedi ki:

   Merhaba,internette blogunuza rastladim.Ben misirda islami ilimler okuyordum.Darbeden sonra ,emniyet kalmadigi icin,turkiyeye geri dondum.Daha sonra suudi arabistanda egitimime devam etmek icin bikac arastirma yaptim,fakat buna muvaffak olamadim.Yemene geldim.Malesef burdaki olaylarinda bitmedigini musahede ediyorum ve cok huzursuzum.Ozellikle ailem icin cok korkuyorum.Guvenli bir yerde egitimime devam etmek istiyorum.Bunun icin suudi arabistani cok istiyorum.Bana bir akil verebilir misiniz acaba,oraya nasil gidebilirim?Yasim 27,bana sadece kefil yoluyla gidebilecegim soylendi.Ama kefilin de guvenilir olmasi gerekiyormus.Ne yapmaliyim,nasil bir yol izlemeliyim?Simdiden tesekkur ederim…

   • bpakman dedi ki:

    Size çalışma vizesi alabilecek Suudlu kefil bulacaksınız. Önce Umreye gidip Hicaz bölgesine bakabilirsiniz. Okumak için vize alamazsınız.

 17. ibrahim pinar dedi ki:

  Sayin Bulent Pakman beyefendi,
  Sitenizdeki yazilarinizdan dolayi size cok tesekkur ederim.
  Bir sorum olacak size; Hollandada ikamet eden bir din alimi hocayim.bir grup muslumanla beraber kar amaci gutmeden daha iyi bir hac organizasyonu kurarak muslumanlara hizmet etmek istiyoruz, fakat nasil yapacagimizi ve nereden baslayacagimizi tam bilemiyoruz. Bu konuda bizi detayli olarak aydinlatirsaniz memnun oluruz. Yazilarinizi takip ediyorum. Cevabi e-mail adresime yollarsaniz cok memnun olurum. Saygi ve selamlar sunarim.

  • bpakman dedi ki:

   Hollanda’da bir Hac seyahat şirketi kuracaksınız. Cidde’ye uçak, Mekke’de otel, transfer işlerinin bağlantılarını da yapmanız gerekir. Hac organizasyonlarının izin işlemleri için oradaki Suudi Arabistan konsolosluğu i,le görüşün derim, ne istiyorlar öğrenin.

 18. Ayse dedi ki:

  Salam. Ben ve esim fransada yasiyoruz. Arabistana yerlesmek ve yasamak istiyoruz. Ben Fransizca ve Turkçe ‘yi cok iyi konusuyorum ve Universite mezunuyum. Acaba hangi is’de calisabilirim? Esim fayans islerinde calisiyor nerelerde is bulabilir orada? hangi firma alir isci olarak ?Vize islemleri icin nereye basvurmam lazim?
  Bilgileriniz icin tesekkurler

  • bpakman dedi ki:

   Fransızcanızla ancak bir Fransız şirketinde çalışabilirsiniz. Bayan olarak sadece Fransızcanızla çalışmanız zor. Sadece Türkçe ile bir erkek Türk şirketlerinde çalışabilir.

   • Ayse dedi ki:

    tesekkurler bilgileriniz icin

    Peki diyelimki is bulundu; vizeyi ikimize vermeleri imkansizmi?
    Yani sadece ikimizden birinimi alirlar?
    Cunku bircok arabistanda calisan kisilerin ailesi aylarca yalniz kaliyorlar. Bunun baska bir yolu yokmudur?

    tesekkurler

   • bpakman dedi ki:

    İkiniz birden sadece Ticari vize ile gidebilirsiniz ki onu almak zor. Bayana tek başına vermezler zaten. Vize alınsa bile bayana bir seferde 14 gün kalma ve en fazla toplam 90 gün kalma izni verirler. 14 gün orada 3 ay uzatılabilir ki bu da zor. İkinize de çoklu (multiple) çıkış giriş verebilirler. Erkeğe de bir seferde 14 günden fazla kalmalı vizeyi almak, daha doğrusu her bakımdan uzun bir Ticari vize almak tamamen Suudlu kefilin Cevazat (pasaport) dairesindeki forsuna (varsa) bağlı.

 19. Nuri dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,
  Suudi Arabistanda Suudi bir firma ile iş görüşmem var. Daha doğrusu onlar bana iş teklifinde bulundu. Ben mühendisim. Ama daha önceden trafik kazasından dolayı sabıkam var. Vize almam mümkün mü değilse hiç uğraşıp zaman kaybetmek istemiyorum.
  Teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Normalde vermiyorlar deniyor. Ama bunlar Suudlu. Ne yapacaklarını kimse önceden söyleyemez. Firmanın vize işlerini takip eden takipçisi vardır. Vize başvurusundan önce onlar olup olmayacağını söylerler.

 20. Nuri dedi ki:

  Çok teşekkürler Bülent Bey,
  Bu arada arapça bilmediğim için davetiyenin tam detayınada bilemiyorum. Size davetiyeyi atsam bana çevirebilermisiniz?
  saygılar

 21. bpakman dedi ki:

  Döneli 1.5 yıl oldu, Arapçayı da epey unutmuşumdur, boşuna göndermeyin. Bu arada davetiye dediğiniz tam olarak nedir anlayamadım.

 22. Nuri dedi ki:

  Sudi mafo tarafından verilmiş davetiye diye geldi bana ama detayını bilmiyorum. İngilizceye çevirmelerini istedim. Bende çok bilemiyorum. Ticari davetiye diye tahmin ediyorum.

 23. bpakman dedi ki:

  Sudi mofa dediğiniz Saudi MOFA yani Suudi Dişişleri Bakanlığı olmalı. Yani sizin adınıza vize sisteme girmiş demektir. Davetiye dediğiniz anladığım kadarıyla sistemden alınan çıktı olmalı. Geriye bunun pasaporta işlenmesi kaılyor. Onun için gerekli belgelerle Suudi İstanbul veya Ankara konsolosluğuna başvurulacak. Davetiye dediğiniz çıktıda İstanbul veya Ankara hangisiyse o yazar. Hangisi yazıyorsa oraya belgeler verilecek. Krndi istediğiniz yere veremezsiniz. Belge toplamak çok zahmetli ve uzun iş. O yüzden iş takipçisine sabıka kaydınızı ömceden gösterin.
  Bu arada ilk mesajınızda firma bana iş teklifinde bulundu diyordunuz, firma ile anlaşmadan sizin adınıza nasıl davetiye alabilir. Davetiyeler “to whom it may concern” değildir. Ada yazılıdır.

 24. emine dedi ki:

  iyi günler eşim yutdışında berber taifte ziyaret vizesi başvurusunda bulundu bir kac defa ama olmadı işci diye ne yapabiliriz şimdiden teşekkür ederiz

 25. Bülent dedi ki:

  Eşe otutum vizesi almak 2000 riyal, 14 günlük ziyaret vizesi almak 200 riyal bunu uzatma 100 riyal idi ben oradayken.

 26. portye dedi ki:

  Merhabalar bülent bey;eşim arabistana önceden gidecek mühendis olarak ancak ben de öğretmenlik yapacağım okulumu bitirince,okul öncesi öğretmenliği.
  Benim meb yoluyla(oradaki türk okulları)suudi arabistana gidebilmem için ne gibi şartlar gerekiyor herhangi bir bilginiz var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim..Kolay gelsin

  • bpakman dedi ki:

   Güzel ama nereye gideceğinizi yazmamışsınız. Suudi Arabistan’da MEB’e bağlı ve özel Türk okulları var. Feto okulları yok zira Vahhabi anlayışı başka tarikatlara izin vermiyor ayrıca Fetoyu sevmiyorlar umre vizesi bile vermiyorlar. Cidde, Riyad, Taif, Abha, Tabuk, Dammam, Medine’de. Bunlardan Cidde, Riyad ve Abha MEB’e bağlı, Dammam özel, diğerleri de galiba özel. Dammam ve Cidde okularını gördüm. Özel okullara ihtiyaç varsa oradan başvurup girebilirsiniz. MEB okullarına tayin Türkiye’den oluyor. Ancak lokal personel ihtiyacı olursa oradan başvurabilirsiniz. İnternette araştırma yaparsanız hepsinin bilgilerine erişebilirsiniz.

   • Hasan dedi ki:

    Burada millete yardımcı olmanız güzel ama milletin saygı duyduğu kişilere de saygı duymanız gerekmez mi? İnsanların isimlerini düzgün yazmanızı tavsiye ediyorum size… Saygısızlığın lüzumu yok… Ha bu arada… Orada da okullar var merak etmeyiz siz…

   • bpakman dedi ki:

    İsim vererek hakaret anlaşılmasın diye özellikle o şekilde yazıldı.

 27. filiz ışık dedi ki:

  merhaba bülent bey benim eşim Suudi arabistanda ikameli olarak çalışıyor. eş durumundan dolayı benim için ziyaretçi vizesine başvurdu vize çıktı istanbuldaki konsolsluğa geldi. fakat henüz pasaportuma işlemedik acaba vize çıktıktan kaçgün sonrasına kadar pasaporta işlemeden durabiliyor. yani onun bi bekleme müddeti varmı?
  ikinci sorum ise istanbuldaki konsolosluk öğle saatinedede çalışıyormu yada öğleden sonrada işlem alıyorlarmı
  şimdiden çok teşeklerimi sunarım

  • bpakman dedi ki:

   Telefonu 212 2819140. Çalışma saatleri 9-15. Pt- cuma. Vizenin üzerinde geçelik süresi yazar, onu geçirmeyin. Daha net bilgiler için konsolosluğa telefon etmelisiniz.

 28. selim dedi ki:

  kalbiiselim
  selam Bülent bey konsolosluktan daha iyi bilgi veriyorsun ve yaşadıklarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkurler..
  sorum şu: bu ayda (eylül2011) Mekkeye giriş yapmak istiyorum.. bu ziyaret vizesi ile mi olur yoksa turistik vize ile mi olur. yani turistik vize ile şahsen konsolosluğa başvurun deniyor intr bilgilere göre anlamadığım bu turistik vize Mekkeye giriş anlamına geliyor mu

  • bpakman dedi ki:

   S. Arabistan’a turist vizesi vermiyorlar. Umre vizesini de hac öncesi kapattılar. Hacdan 1 ay sonra Umre vizesi alıp
   sadece Mekke, Cidde ve Medine’ye gidebilirsiniz. Taif’e bile gidemezsiniz.

  • bpakman dedi ki:

   Umreye de tursuz gidemezsiniz.

 29. Oğuz ERCiYAS dedi ki:

  Anlatımlarınız için teşekkür ediyorum. Benim biraz “sıra dışı” bir sorunum var:

  54 yaşımdayım ve mühendis olarak çalışmak üzere yeni, “lacivert” pasaport ile Arabistan’a geldim, ikamemi aldım, eşim için başvuru yapıp gerekli izin yazısını (davetiyeyi) da aldım.
  Ancak, İstanbul’daki konsolosluk, 3 ay önce alınmış olan yeni, YEŞİL pasaportu olan eşime vize veremeyeceğini bildirmiş. Oturma (ikame) için ille de LACİVERT pasaport talep etmişler…!

  Bu durumu nasıl çözebiliriz? 55 yaşının üzerindeki eşimin YEŞİL pasaportunu iptal ettirip de LACİVERT pasaport alması zorunlu mudur? Bugüne kadar böyle bir sorunla karşılaşan arkadaş oldu mu?

  • bpakman dedi ki:

   Keyfi uygulamaların tipik örneği. Ankara konsolosluğu olsa belki böyle olmazdı. Ben yeşil pasaportla 5 yıl önce çalışma vizesi ve ikame almıştım. Yine geçen yıllarda eşime yeşil pasaportla 2 kez ticaret vizesi verdiler ve vizeyi uzattılar. Yapacak birşeyiniz yok. Adamlar çağ dışı pasaport değişecek.

 30. seher dedi ki:

  merhaba bülent ben benim eşim arabistanda hufufta lokantacı olarak çalışıyor ve beni almak istiyor ama ziyaretçi vizesi kapatıldı deniliyor ve şubata kadar açılmıycakmış doğrumu acaba şimdiden teşekkür ederim

 31. seher dedi ki:

  pardon bey yazacağıma ben yazdım kusuruma bakmayın bülent bey

 32. seher dedi ki:

  merhaba bülent ben benim eşim arabistanda hufufta lokantacı olarak çalışıyor ve beni almak istiyor ama ziyaretçi vizesi kapatıldı deniliyor ve şubata kadar açılmıycakmış doğrumu acaba şimdiden teşekkür ederim

  • bpakman dedi ki:

   2 yıldır Arabistanda değilim. Güncel bilgilerden haberdar olma imkanım olmuyor. Böyle konular keyfi olarak sürekli değişiklik arzeder oralarda. Konuyla ilgisi olmayanlar duyamaz. Yine de o civarda bir arkadaşa sorayım, bilgi alırsam haber veririm.

 33. seher dedi ki:

  haberinizi bekliycem bülent bey şimdiden teşekkürler

  • Bülent dedi ki:

   Arkadaşım Hufutan Khobar’a geçmiş o yüzden tam bilgi alamadım. Ziyaret vizeleri genelde Hacdan 1-2 ay önce kapatılır, 1-2 ay sonra açılır. Şubat biraz geç. Eşinizimn kefili pek uğraşmak istememiş olabilir büyük ihtimalle.

 34. taner demir dedi ki:

  merhaba.faydali bilgileriniz icin tesekkurler.ben suanda iran tahran dayim burdan umreye nasil gidebilirim acaba?istanbudan arkadaslarim benimle ayni tarihte tur ile gidecekler ve onlarla orada bulusucam.bole bisey mumkunmudur acaba?yani bana en guzeli burdan biniyim ucaga gidiyim ordanda istanbula doneyim ?

  • bpakman dedi ki:

   Tursuz gidemezsiniz. Tura katılanlarla aynı uçakta gidip giriş yapmanız gerekir.

 35. yunus dedi ki:

  iyi günler bülent bey. bazı sorularım olacaktı: ticari vize en fazla kaç gün verilir ? vize süresini uzatmak için nerede müracaat edilir? ticari vize ile hac ca gidilirmi? teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Ticari vize en fazla 90 gün kalmalı olarak verilir. Tabi kefil 90 gün olarak başvurursa ve cevazat (pasaport dairesi) verirse. Gün sayısı arttıkça vize harcı da artar. Arabistanda kalırken kefil vize süresini uzatmak için isterse cevazata başvurabilir. Ama cevazat kolay kolay uzatmaz. Ticari vize hac dönemine yaklaşırken zor verilir. Hacdan bir süre önce de kapatılır verilmez. Bu süre her yıl değişebilir. Ticari vize alıp gitmişseniz ve vize süresi devam ederken oradaysanız (ki bu zor ihtimaldir) hac farizesini yapabilirsiniz. Ancak Mekke kapısından arabayla geçerken kontrola takılırsanız hac vizeniz yoksa içeri almayabilirler. Ancak arefe günü yığılma fazla olunca kapılarda kontrol imkanı kalmaz ve herkes girer. Bu kez de trafikten Mekkeye yaklaşmak, Arafata gitmek büyük problem olabilir.

 36. ali hasan dedi ki:

  iyi akşamlar bülen bey
  ben tıp doktoruyum. hac döneminde riyad ta bizim 3-4 günlük tıp kongrelerimiz oluyor. bunun için en fazla nekadar vize talep edebiliriz? ( kongre sekreteryası gediş-dönüş tarihimizi istemişti.) bu alınan vize ile direk cidde ye gidip hac vazifemizi yapabilirmiyiz? teşekkür ederim

  • bpakman dedi ki:

   Bu sorularınızı Suudi Konsolosluğu veya iş takibi yapanlara sormanızda yarar var. Suuddan döneli 2 yıl geçti. Son durumları bilmiyorum. Benim bildiklerim şunlar: Vizeyi kongre için talep etmişseniz en fazla 14 günlük verirler. Yani 14 verdilerse en fazla 14 gün kalabilirsiniz. Hac öncesinde Riyad’dan Cidde’ye gidebilirsiniz. Soran olursa Cidde’den Türkiye’ye döneceğiz dersiniz. Cidde’de hac terminalinden değil normal yolcu terminalinden geçersiniz. Ancak Mekke’ye girerken hac vizeniz veya Arabistan’da ikameniz (oturma izni vesikanız) yoksa geri çevirebilirler. Arefe günü izdihamdan faydalanıp girersiniz ama Arafat’a gidişiniz zor olur.

 37. H.Kübra dedi ki:

  hayırlı akşamlar verdiiniz bilgiler için Allah razı olsun.
  babam hac zamanı 90 günlük işçi vizesi ile mekkeye gitti.dönmesi gereken zamanda dönemedi yukarıda okudum yazıdan anladıgım kadarıyla babam şu an nezarette ne yapmamız gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler..bu arada babam 70 yaşında

  • bpakman dedi ki:

   Nezarette olup olmadığını Cidde konsolosluğundan sorabilir yardım isteyebilirsiniz. Başka yapabileceğiniz birşey yok. Konsolosluk maili consulate.jeddah@mfa.gov.tr telefonu +966 2 6601607 saat 9-17 Perşembe cuma tatil.

 38. ayşe dedi ki:

  merhabalar mehmet bey,ben 2 aydır özel bir şirkette dış ticaretinde çalışıyorum. arabistanda askeri bir yetkili ile ortak fabrika kurmak amaçlanıyor. bu sebeple patronumuzla arabistana gitme durumumuz var. fakat sanırım 40 yaş altı bayanlar ancak ümre vizesi ile ve eşleri ile gidebiliyorlar. bu durumu nasıl farklı bir yol ile çözebiliriz. arabistandaki askeri yetkili halledebileceğini söyledi ama bize pek mümkün görünmüyor. ticari vizemi alacak bizim için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  • bpakman dedi ki:

   Evliyseniz ancak eşinizle gitmek şartıyla birlikte ticari vizeye başvurabilirsiniz. Eşinizin yazılı izni ile de vize başvurusu yapabilirsiniz. Evli değilseniz babanızın yazılı izni gerekir. Ama her halukarda tek başınıza gidemezsiniz yanınızda şirket yetkilisi erkek olması lazım ve onun da sizinle aynı başvuruyla vize alması lazım. Her durumda başvuru kabulü tamamen konsolosa kalmıştır. 3-4 yıl önce Ankara hiçbir şekilde vermiyor, İstanbul bazı durumlarda veriyordu. Umre vizesini ancak yetkili seyahat acenteleri alabilir ve toplu halde, onlarla gidip gelebilirsiniz. Seyahat süresi içerisinde Mekke-Medine-Cidde’de dolaşabilirsiniz ama tek başınıza tanıdık birisi olmadan dolaşmanızı tavsiye etmem.

 39. nagehan dedi ki:

  merhabalar.adım nagehan.ben mekke veya medine de çalışmak istiyorum nereye başvurabilirim ve nerede kalırım.eger ev alabilme imkanım varsa alırım.

  • bpakman dedi ki:

   Tahminim bayansınız. Tek başınıza böyle birşey yapamazsınız. Zaten tavsiye de edilmez. Hemşirelik, öğretmenlik, bakıcılık gibi işler var. Filipinli bakıcılar 100-200 dolara köle gibi çalışıyorlar. İş bulsanız da çok sıkıntı çekersiniz.

   • nagehan dedi ki:

    eğer para yönunden sıkıntıysa bu önemli değil paraya ihtiyacım yok sadece orada olmak istiyorum.

   • bpakman dedi ki:

    Suudi Arabistanı yönetenlere göre orası turistik bir yer değil. Orada olmak için gitmek lazım, gitmek için vize lazım, vizeyi size ancak Suudlu bir kefil alacabilir. Uzun süre kalmak için de ikame denilen oturma izni lazım. Yani çalışma vizesi ile gitmek gerekiyor, onu da kefil alacak.

    Önce Umre vizesi ile gidin bir görün. Umreye sadece turlarla gidiliyor.

 40. özcan dedi ki:

  Merhabalar Mehmet bey. Biz 100 kişilik bir arkadaş gurubu olarak eşlerimizle birlikte günübirlik Mekke’ yi ziyaret etmek istiyoruz. Vize konusunda karşılaşabileceğimiz zorluklar ve nasıl vize başvurusunda bulunmamız gerektiği hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. İlginize teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan’a turistik seyahat yapamazsınız. Umreye yetkili bir sayahat şirketi ile anlaşmaya bakın. Size özel bir umre düzenlemesi için.

 41. ibrahim dedi ki:

  Bülent bey merhabalar,
  Bir meslektaşınız olarak blogunuzun tamamını okudum, mesleki kariyerinizden ve yurtdışı (özellikle suud) tecrübenizden etkilendim.
  Birkaç senedir baküdesiniz ama ben yine de cidde için bilgi isteyeceğim sizden.
  İTÜ mezunuyum, yaklaşık 15 senedir İzmirde müteahhitlik yapıyorum, kendi işimin sahibiyim. Yapsat tabir edilen tarzda lüks konut üretip satıyoruz.
  İlk defa geçen sene umreye gittim ve tabii ki Mekke ve Medine den çok etkilendim. Ayrıca inşaat sektörünü de çok hareketli gördüm. Harıl harıl otel yapılıyor.
  Benim size sorum şu: Orada da konut üretip satmak mümkün mü? Arsa rejimi nasıl? Arsa sahibiyle anlaşıp buradaki gibi kat karşılığı iş yapılabilir mi? Mesela Cidde de sahilde siteler yapılamaz mı? Veya otel inşaatı gibi çok büyük çaplı olmayan işler taşeron olarak alınabilir mi? Bir firma eğer iş bulursa oraya nasıl gidebilir? Kefalet konusu şart mı? Bu sorun bankada para blokesi gibi bir yöntemle aşılabiliyor mu?
  Yurtdışı iş fırsatlarını araştırıyorum bir zamandır, olursa suudi arabistanı düşünüyorum. Cidde veya Medine de yerleşebilirim. Bu konuda fikirleriniz benim için önemli.
  Bir de şunu sorayım:
  Google earth den gördüm cidde de marina var. Yabancılar yanaşabiliyor mu? Yani bir türk, tekneyle tura çıkıp kızıldenizden geçerken başka yabancı limanlara olduğu gibi cidde ye de girip konaklayabilir mi? Yat turizmi uluslararası kuralları orada işler mi?
  Aslında size bu yazıyı özelden göndermek isterdim ama mail adresinizi bulamadım.
  İsterseniz özelden de cevaplayabilirsiniz.
  Şimdiden teşekkürler, selamlar…

  • bpakman dedi ki:

   Kefilsiz hiç birşey yapamazsınız. Düzen öncelikle Suudluyu zengin etme üzerine kurulmuş. Cidde ve Mekke’de bahsettiğiniz yapsat işlerini yıllarca yapan Türkler biliyorum. Suudi Arabistan’a girmek için önceden vize almak lazım. Marina’dan faydalanmak da böyle mümkün olabilir. Turistik bir ülke değil orası.

 42. leyla ünal dedi ki:

  slm ben umre vizesi ile 3 ay kalabilirmiyim daha önce hac yaptım babam için yapmak istiyorum türkiyeden hakkım yok lütfen yardımcı olun nasıl gidebilirim

  • bpakman dedi ki:

   Umreye turla gidip birlikte dönmek zorundasınız. Herkes ne kadar kalırsa. Uzun bir tur bulmaya çalışın.

 43. ayşe dedi ki:

  Merhabalar işyeri patronu ben ve başka bir erkek işyeri çalışanı ile beraber riyatha gidicez ticari vize alarak. dönüşte ben bir bayan olarak yanlız dönebilirmiiyim herhangi bir sıkıntı olurmu. teşekkürler kolay gelsin

  • bpakman dedi ki:

   Bu şekilde ticari vize alabilip gittiyseniz dönüşte birlikte vize aldığınız erkeklerden birisinin check-in ve pasaport işlemleri sırasında yanınızda olmasında fayda var.

 44. celal erbaş dedi ki:

  merhaba ben samsunda yaşıyorum ama ciddeye hayırlı bir iş için bir haftalıgına gitmek istiyorum ama internetten pek bilgi sahibi olamıyorum ben burdan tek başıma ciddeye nasıl gidebilirim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz…

  • bpakman dedi ki:

   Kendi kendinize gidemezsiniz. Hangi yollarla gidebileceğinizi sayfamda anlattım.

 45. gökhan dedi ki:

  Merhabalar ,
  Ben 18 yaşıma 4ay sonra giriyorum babam suudi de inşaat firmasında calısıyor benide aynı şirkete sokmak istiyor iş yerinden onay ve davetiye işlemi tamam ama duydugumuza göre işçi vizesi yaş sınırı 21 miş bunun ne kadarı doğru veya beni götürmesi için bi prosedür sunabilecekmisiniz bize ?
  teşekkürler.

 46. emel dedi ki:

  merhabalar.ben 29 yaşında bekar bayanım.8 yıldır sağlık sektöründe veri hazırlama ve bilgi işlem elemanı olarak çalışıyorum.15 şubat 2012 tarihinde 20 günlük umre ziyareti yaptım.rabbim kabul eylesin inşallah.türkiye’ye döndüğüm günden bu yana orada çalışma imkanları varmıdır, nasıl başvurulur diye araştırmaya başladım.edindiğim bilgi sadece hemşire,doktor ve türk okullarında öğretmen olarak başvurular var.çalıştığım veri hazırlama ve bilgi işlem statüsünde orada çalışma imkanım olabilirmi?

  • bpakman dedi ki:

   Zannetmiyorum. O iş alanında Çalışabilmeniz için S. Arabistan’dan talep gelmesi lazım. Ama o da garanti değil konsolosluk son kararı verir.

   • bpakman dedi ki:

    Bir de pasaportunuzda yazılı meslek ile vizede yazılı mesleğin aynı olması lazım. Bu da mesleğiniz yoksa orada çalışamazsınız demektir. Mesleğiniz olsa bile bu kez de o mesleğe ait vize kotası olması lazım.

 47. nur dedi ki:

  Nişanlım Abha’da harita teknikeri olarak çalışıyor. Haziranda Türkiye’ye gelip nikahımız kıyılacak. Beni de götürmek istiyor. Vize işlemleri zaman aldıgı için nikahtan sonra geri dönecek Aile vizesi almak için şartlar nelerdir nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Çalıştıgı şirketin vize işlemlerini davetiyeyi halledebileceğini söyledi. Bu işlemler nekadar sürer. Ayrıca nikahtan sonra Bekar ibaresi evli olarak değişeceğinden kimliğini ve pasaportunu değiştirmesi gerekiyormu. izni 15 gün bu süre zarfında halledebilirmi. Kafama takılan çok soru var aslında yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  • bpakman dedi ki:

   Önce nikah yapsaydınız size vize çıkınca da düğün yapardınız ve beraber giderdiniz. Abhadan size vize ne kadar bir zamanda çıkar? Bunu Allah bilir. İşi takip eden Suudluya kalmış. Evlenme cüzdanı ve Arapça noter yeminli tercümesi lazım. Ramazan ayında kimse çalışmaz. Türk pasaportunun değişmesi önemli değil. Eski ve yeni pasaport birlikte gösterilir böyle durumda. Türk kimliğine kimse bakmaz değişse de bir önemi yok.

 48. yılmaz dedi ki:

  Bülent bey kardeşim sizden ALLAH razı olsun böyle aydınlatıcı ve detaylı bilgiler sunduğunuz için çok teşekkür ederim.Oğlum oraya şoför olarak çalışma vizesiyle gitti ve ikamesini aldı sıra hanımına geldi aile vizesi karaborsa da 15 bin riyala satılıyor bunun kolay yolu nedir nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz.Şimdi den çok teşekkür ederim.Allah razı olsun

  • bpakman dedi ki:

   İnsaflarına kalmış ne diyeyim? Eskiden soförlere aile vizesi yoktu. Yakın zamanda ksıtlı olarak verilmeye başlandı. 3 yıldır oralarda değilim. Olsaydım bir yol gösterirdim belki.

 49. gokhan dedi ki:

  iyi gunler bulen bey ben yaklasik 6 aydan beri bahraindeyim belki biliyorsunuzdur bahrainde olaylar halen surmektedir ben bu olaylardan ve is icerisinde olan tatsiz olaylardan dolayi turkiyeye donmek istiyorum ama iki tarafta yani ne calistiran nede sponsor kefil gondermek istemiyor ne yapacagimi hic bilmiyorum bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Ne diyebilirim? Herşeyi yerinde yaşayan sizsiniz.
   Yazık. Biz çok severdik Bahreyni.
   Herhalde sabırlı olmaktan başka çare yok. Sayfalarımda bu var zaten. Oralarda yaşayabilmek için en önemli şart sabır. Bir taraftan da iş iştir deyip teselli bulablirsiniz.

   • gokhan dedi ki:

    yani kefilin insafina mi kalmis burada yapabilegim bisey yokmu

   • bpakman dedi ki:

    Var elbette. Suudi Arabistan’da Mekteb-ül Amel diye bir devlet dairesi var. Böyle durumlarda çalışan şahıs kefilini oraya şikayet ettiğinde kefili çağırıp ceza kesiyorlar. Sizin orada da böyle bir yer vardır herhalde. Türk elçiliğinin çalışma Müşavirliğine sorarsanız yardımcı olurlar.

   • bpakman dedi ki:

    T.C.MANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
    Posta adresi:
    Suhail Center, Bldg. 81. Rd. 1702 Diplomatic Area, 317 Manama/BAHREYN Posta Adresi: Turkish Embassy P.O. Box: 10821 Manama/Bahreyn
    Telefon:+ 973 17 533 448
    Faks:+ 973 17 536 557
    E-Posta: embassy.manama@mfa.gov.tr
    Çalışma Saatleri:
    Pazar – Perşembe
    08.30 -15.30

 50. murat dedi ki:

  Merhabalar,
  Kıymetli bilgileriniz için teşekkürler. Ben akademisyenim. Üniversitemin Cidde’deki Üniversite ile anlaşması yapması münasebetiyle Cidde’ye gideceğim. Yaklaşık 15 ay kadar kalacağım. Öncelikle eşim ile gitmek istiyorum. Eşime izin almakta sorun olur mu? Sıkıntı çıkarırlar mı? Bir de orada ev ya da konaklama noktasında tavisyeniz olur mu? Teşekkürler…

  • bpakman dedi ki:

   Devlet görevlisi olarak 1980 de ben de vize alıp bir haftalığına Ciddeye gitmiştim. O tür vize hakkında şu anda bilgim yok. Giderken aile statüsünde vize alıp beraber gidebilir misiniz? Bilemiyorum. Dış işleri görevlileri bu şekilde gidiyor. Olmazsa gittikten sonra eşinize de davetiye çıkarmayı deneyin. Olabilir mi onu da bilemiyorum. Davetiye bile garanti değil sonunda Türkiye’deki Suudi konsolosluğunun keyfine kalmış.

 51. ömer dedi ki:

  medinede lokanta açmak için ne gereklı türk vatandaşıyım

  • bpakman dedi ki:

   Önce bir kefil bulacaksınız. Ona komisyon vereceksiniz. Sözleşmenize dikkat edeceksiniz. Kefil Medinede oturur olacak ve fazla seyahat etmeyecek birisi olmalı yoksa imzasına muhtaç olduğunuz için sıkıntı çekersiniz. Kefil biraz dürüst olsa iyi olur. Sonra para getireceksiniz. İşlek bir yerde dükkan bulacaksınız, aşçı, garson, bulaşıkçı bulacaksınız vb.

 52. mustafa yaroglu dedi ki:

  bunlar musluman değil allahın belası bunları cehenneme alırken vizesiz çıkarken vize uygulayacaksın allahsız kitapsızlar bunlar musluman değil kafırdırler allah belalarını versin bunların

 53. Nejmi Öztürk dedi ki:

  Suudi Arabistan’da doktor olmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor ?

  • bpakman dedi ki:

   Doktor olarak çalışmayı kasdediyorsanız, İngilizce ve Arapçanız yoksa çok zor. Bunlar varsa bir Türk kliniğinde iş bulabilirsiniz. Türk kliniği eskiden Cidde’de vardı. Şimdi var mı bilmiyorum.

 54. şaduman dedi ki:

  Merhaba çalışmak için gittiği Babam kefil izin vermediği için Türkiyeye dönemiyor kefil yoluyla gittiği için Mektebül Amelede bekletiyorlarmı hapisde bekletirler endişesiye başvuramıyor Etrafından böyle bir duyum almış. Herhangi bir suçu yok sadece pasaportu kefilde . Mektebül Amelenin telefon bilgileri sizde varmıdır arasak bilgi verirlermi?

  • bpakman dedi ki:

   Babanız Riyad Türk elçiliğine veya Cidde Başkonsololuğuna başvursun kefilin adını telefonunu versin, yardımcı olacaklarını zannediyorum.
   Adres: Diplomatic Quarter
   Abdullah Ibn Hudhafah As Sahmi St.No:8604
   P.O.Box: 94390,
   Riyadh, 11693
   Saudi Arabia

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği
   Telefon: +966-1-488 79 54
   Faks: +966-1-488 79 54
   e-Posta: riyadcalisma@gmail.com

   Büyükelçilik
   Telefon:+966-1 482 01 01
   Sadece ACİL durumlarda aranabilecek nöbetçi cep telefonu: +966 556 460 681
   Faks:+966-1 488 78 23
   E-Posta: embassy.riyadh@mfa.gov.tr

   Çalışma Saatleri:
   Cumartesi – Çarşamba
   08:30 -15:30
   Konsolosluk Şubesi 08:30-14:00 arası hizmet vermektedir

   T.C.CİDDE BAŞKONSOLOSLUĞU
   Telefon: +966-2 660 16 07
   +966-2 665 48 73
   +966-532 07 96 51 (Mesai dışı saatlerde, haftasonu ve tatil günlerinde ACİL ve ÖNEMLİ konularda erişilebilecek danışma hattıdır.)
   Faks: +966-2 665 22 80 (İİT, İKB konuları ve ekonomik, ticari ve kültürel işler) +966-2 667 51 44 (Konsolosluk işleri, işlem ve başvuruları)
   E-Posta: consulate.jeddah@mfa.gov.tr
   Adres: P.O. Box:70
   Jeddah 21411 (Medinah Road,
   Al-Arafat Street Al-Hamra)
   Saudi Arabia

 55. şaduman dedi ki:

  Teşekkürler twitterdan soracaktım ama buradan cvplanız. Umarım bir sonuca ulaşabilirim.

 56. esman hasan dedi ki:

  ben avrupa vatandaşlylm acama gidemilirmiyim çalışmak için bilgisi olan lutfen yorun vaya yazsln bana simdiden çok saolun

  • bpakman dedi ki:

   Kendi kendinize gidemezsiniz. Yahudi olmadıkça, yaşlı olmadıkça vb. Avrupa vatandaşları da bir şirkette iş bularak çalışma vizesi alabilirler.

 57. esman hasan dedi ki:

  peki benim bir mesleyim yok o nasl olacak pei birde nekade aylık maşlarldlr orda

  • bpakman dedi ki:

   İşinizi siz bulacaksınız. Mesleğinizin olması lazım. Aylık maaşlar meslek sahipleri için 800 dolardan başlar.

 58. esman hasan dedi ki:

  neden bukadar dösük veriyor bukadar az olmamsl lazlm dilmi beni bildim 4000 dolar arasl olmasl lazlm

  • bpakman dedi ki:

   Ben en düşüğünü yazdım , Arap şirketinde inşaat işçisinin aldığı para bundan başlar. İngiliz şirketinde mühendis 10 000 $ alabilir.

 59. ÇİĞDEM dedi ki:

  MERHABA;ben hemşireyim, suudı arabistan da hemşirelik yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirimmmmmmm……

  • bpakman dedi ki:

   Malesef benim iş alanımın dışında. Orada hemşirelik yapanlar genelde Filipinliler. Çok ucuza.

 60. ömer dedi ki:

  selamün aleyküm ben imam hatipde okuyorum ve cidde yada mekkede arapça türkçe ingilizce azerice dilleri biliyorunm, öğreniyorum mekkede tercümanlık alanı fazlamı maaşı ne kadar???????

  • bpakman dedi ki:

   Arapça’nız iyiyse Türk şirketlerinde çalışabilirsiniz. Maaş 2000 $ a kadar verebilirler. İhtiyaca ve talebe bağlı.

 61. Erkan O. dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,
  Ben tıp doktoruyum.Daha önce yaptığınız bir yorumda “doktor olarak çalışmak için ingilizce ve arapçanız yoksa çok zor ” diye yazmışsınız. İngilizcemin ve arapçamın yeterliliğinin değerlendirilmesi nasıl yapılıyor? Belli bir sınav var ve o sınavdan geçer bir not mu almak gerekiyor?
  Diğer bir husus da; Suudi Arabistan’da ve özellikle Medine’de çalışabilmek için nereyle ve nasıl bağlantı kurabilirim? İnternette araştırdım ama bir sonuca varamadım. Mesleğe açılan kotalardan bahsetmişsiniz. Bunu konsolosluklardan mı öğrenebilirim? Bu kotalar devletin mi yoksa özel sektörün mü açtığı kotalar?
  Bu kadar sorularım arasında en önemli olanı; orada çalışabilmkek için kiminle veya nereyle bağlantı kurabilirim?
  Tüm yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.Sağlıcakla kalın…

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan kapalı bir ülkedir. Bırakın çalışmayı ülkeye giriş bile kefalete tabidir. Umre-hac da buna dahil (seyahat şirketleri dışında gidilemiyor). Bu yüzden bağlantılarınız kendiniz bulacaksınız. İnşaat sektöründe bu daha kolay. Mesela bir Türk ya da yabancı şirket ile temas kurarak gidilebiliyor. Sizin alanınızda ise orada tanıdık olmadan zor. Kotaları Suudlu kefil alıyor. İhtiyacı olduğunu belgeleyerek. Diyelim bir Suudlu kendi başına (ki zor) ya da bir yabancıyla klinik açacak, şu kadar doktor, şu kadar hemşireyi orada bulamadığına dair pasaport dairesini ikna edip verdikleri kadar meslek vizesi alıyor, alabilirse. Yabancı ortağı ise ülkesindeki gazetelere kendi dilinde veya kendi dilinde/İngilizce internet insan kaynakları sayfalarına ilan veriyor. Sizde bunu görüp başvuruyorsunuz. İnşaat piyasasında bu çok yaygın. Sizin piyasa hakkında fikrim yok.

 62. Ali D. dedi ki:

  Merhaba Bülent bey , Ben 19 yaşındayım arabistanda bir firmadan akrabağmızın yanına işçi olarak çalışmaya gitmeyi düşünüyorum acaba davetiye gönderseler onaylanır mı yani yaşta bi problem çıkarmı lise mezunuyum.

  • bpakman dedi ki:

   Pasaportunuzda meslek olarak ne yazdığına (yazacağına) bağlı. Davetiyede de aynı meslek yazılmış olmalı.

   • Ali D. dedi ki:

    Biliyorum evet öyle olmalıymış ancak pasaportu alırken işçi olarak kayıt ettirdik çalısmaya 22 yaşından önce başlatmıyorlarmış arabistanda ben misafir olarak giriş yapıp 3 ay kalacağım sonra birşeyler uygulayıp muhasebeci olarak değiştirsek işci olarak calıstırlarmı yani oluyormu acaba ?

   • bpakman dedi ki:

    Pasapotunuzu değiştirip yenisinde mesleği muhasebeci olarak yazdırdınız diyelim. Size alacakları vizenin kotası da muhasebeci kotası olmak zorunda.

 63. Ali D. dedi ki:

  bülent bey onu cözmek kolay pasaportu şirket bir şekilde değiştirtir ama ben misafir olarak gidip 19 yaşında arabistanda çalışabilirmiyim şirket isterse önemli olan bu

  • bpakman dedi ki:

   Çalışma vizesi için başvuru sırasında eski pasaportlar isteniyor. Eski-yeni tüm pasaportlarda meslek aynı olacak. Eski pasaportlar yanında Emniyetten kaç pasaport verildiğine dair yazı da isteniyor. Çalışma vizesiz gidip orada çalışırsanız kaçak çalışmış olursunuz. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Yakalanmazsanız sorun yok. Vize süresini geçirirseniz çıkarken ya da yakalandığınızda deport damgası yer bir daha ülkeye giremezsiniz. 19 yaş konusunda bilgim yok. İstanbul ya da Ankara Konsolosluğuna sorun. Uygulamalar sıkça değişir.

 64. Burhan dedi ki:

  Merhaba Bülent bey ben 24 yasinda ailem orda yasiyor babam orda çalışıyor 1ay önce turkiyeye cikisli gönderildim tekrardan hemen gitme ihtimalim varmı ???

  • bpakman dedi ki:

   Deport mu edildiniz? Deport edilen bir daha giremez. Yoksa işten çıkış verilip normal yolla mı S. SArabistan’dan çıktınız? Benim bildiğim 18 yaşını geçmişseniz aile ziyaret vizesi alamazsınız. Bu durumda ya çalışma vizesi ya da ticari vize bulmanız gerekir. Ticari vize için ya Türkiye’de işyeriniz olacak ya da Türkiye’de bir iş yerinde çalışacaksınız. Ticaret Vizenizi S. Arabistanla iş ilişkisi kurmuş Türk şirketi alacak.

 65. Burhan dedi ki:

  Ben Türkiye’de öğrenciyim vizemi yenilemek için gittim ve işlem çok uzadı okul olduğu için cikisli normal olarak gönderildim ben gitmek istemiyorum zaten aile çağırıyor o yüzden merak ediyorum tekrar gidebilirmiyim bazı insanlar cikisli gönderildiysen arabistana tekrar giremezsin diyo bazıları ise girebilirsin diyor … Ve bu arada deport ne demek ???

  • bpakman dedi ki:

   “Deport” yasal olmayan bir durumdan dolayı sınır dışı edilmek anlamına geliyor. Mesela kalış süresini geçirmek, suç işlemek gibi durumlarda. Sizin durumda böyle birşey olmamış anlaşılan. 24 yaşında olduğunuz halde S. Arabistan’da aile vizesi ile mi kalıyordunuz?

   • Burhan dedi ki:

    İs cocuğu olarak kalıyordum ve bu arada ben bayanım ciddede doğdum ve büyüdüm üniversite için turkiyedeyim 3 yıldır ve sürekli giriş çıkış yapıyordum okul ortasında Arabistan’a geldim ve işlem çok uzayında turkiyeye çıkış gönderildim

   • bpakman dedi ki:

    Bir kere yasal çıkış almışsınız. Ancak tekrar vize alarak dönebilirsiniz. Benim bildiğim 18 yaş üzerine aile vizesi verilmiyordu. Ancak bekar olduğunuza göre verilebilir. Ankara veya İstanbul Suudi konsolosluğuna sorun en iyisi. Zira uygulamalar keyfi değişebiliyor. Konsolosluk civarındaki vize takipçilerine de sorabilirsiniz.

 66. Burhan dedi ki:

  Bu arada pasaportumu İşçi cocuğu yaziyor

 67. Burhan dedi ki:

  vize çıkarsa Tkrar gidebiliyorum yani anladım … umarım gidememe durumum olur.. Teşekkür ederim bulent bey

 68. Baran dedi ki:

  Bulent bey ben 17yasindym ve babamin yanina misfair olarak carsamba gunu gidiyorum vizem ciki cidde de inecem annemle babam ayri acaba pasaport kontrolunde tek basima gecirirlermi beni annemin muvafakat namesi var

  • bpakman dedi ki:

   Babanız karşılamayacak mı? Bayansanız sizi bir vasinin karşılaması şart.

   • Baran dedi ki:

    Hayirerkegim tek gidebilirmiyim

   • bpakman dedi ki:

    Bu Suudlulara güven olmaz ki? Adamın keyfine. Normalde 18 yaş altı için elde vekalet olması gerekiyor. Tek başına seyahat edenin elinde hem de hem baba hem de annenin noterden verdiği vekalet olacak, İngilizce veya Arapça. Eskiden bu böyleydi, şimdi değişmiş olabilir ya da Suudlu polisin keyfine kalabilir yaş 17 olunca. Bu arada havaalanında check -in yaptırırken de buna bakabilirler. İsterseniz sorun ama bu sefer de check-in yapanları şüpheye düşürebilirsiniz ve gitmeniz tehlikeye girebilir. Erkeksiz bayanlar 18 altı olsun üstü olsun vasisiz havaalanından çıkamazlar.

   • bpakman dedi ki:

    Elinizde annenizin vekaleti var. Babanız da karşılarsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Ama benim düşüncelerim önemli değil elbette.

  • Baran dedi ki:

   Velayettebabada

 69. muhammedk dedi ki:

  merhaba ben 15 yaşındayım ve babamın yanına gidecegim şuan vize başvurusu yaptık . peki vize onaylanırsaa beni tek başıma orayaa alırlarmı babam karşılayacak beni ciddede ve aile ziyaret vizesi ile gideceğim .. bir problem olurmu tek başıma ciddeye inince acaba ? yanında reşit biri olmalı mı ?

  • bpakman dedi ki:

   Normalde 18 yaş altı için elde vekalet olması gerekiyor. Tek başına seyahat edenin elinde hem de hem baba hem de annenin noterden verdiği vekalet olacak, İngilizce veya Arapça. Eskiden bu böyleydi, şimdi değişmiş olabilir ya da Suudlu polisin keyfine kalabilir. Annebnizden vekalet elinizde olur, babanız da karşılarsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Tek başına gelen bayanlar yaş ne olursa olsun havaalanında karşılayan vasi olmadıkça alandan çıkamazlar. Vasi evliyse koca, bekarsa baba veya erkek kardeş.

 70. muhammedk dedi ki:

  annemle babam ayrı değil babam iş için oradaaa.. ve vekaletim annemdee .. ama bir problem olacagını zannetmiyorum .. yardımcı oldugunuz için cook tesekkür ederim 🙂 peki istanbul ahl’de bi problem olmaz değilmi ?

  • bpakman dedi ki:

   Check-in yaparken sorabilirler. Neyi sorarlar bilemem. Annenizin vekaleti yanınızda olsun, babanızın yazılı vekaleti varsa onu maillerse iyi olur.

   • muhammedk dedi ki:

    anladım .. ilkkez yurt dışına cıkıyorum.. ve dış hatlar terminaline girince check-in yaparken pasaportumda ordamı kontrol edilecek yoksa check-in’den sonra başkaa bi memurun yanına gidip mi kontrol ettirecegim ?

   • bpakman dedi ki:

    Türk pasaport polisi yabancı mevzuata karışmaz. Sadece Türk mevzuatına göre yaş bakımından yurt dışına çıkılıp çıkılamayacağını kontrol eder. Gerekirse vekalet ister. Check-in yapanlar ise gidilecek ülkenin vizelerini ve istedikleri evrakları kontrol ederler.

 71. muhammedk dedi ki:

  saolun tesekkkur ederim benim soracaklarım bu kadar dı 🙂 iyi günler

 72. Baran dedi ki:

  Bülent bey teşekkür ederim cevaplar için arkadaşta sanırım aynı benim vesileyle arabistana gitmek istiyor başvuruda bulunmuş. Şimdi tekrardan acıklamak istiyorum sizin görüsünüz benim için önemli.
  Olay şudur ki : Anne ile baba ayrı , vize çıkarken anneden noterden onaylı muvafakat name istedi konsolosluk bunu çıkarttırdık ve konsolosluga verdik vizem cıktı aldım pasaportumu baba yurt dısında beni ciddede karşılayacak misafir vizesi olarak giriş yapacam yani önemli olan türkiyeden cıkmam elimdeki şeyler , mahkeme sonucu velayetin babaya verilmesine dair sonuç , pasaport , muvafakat namenin fotokobisi. Belgede şunlar yazıyor (yalnız başına pasaport cıkartma suretiyle tek başına yurd dısına cıkmasına terar yurda dönmesine gerekli vizelerin alınmasına anne sıfatıyle rıza ve muvafakat ederim)

  Yani bu belgeler ile ciddeye kadar gidebilirsem gerisini orada baba halledebilir.

 73. sevim dedi ki:

  merhaba Bülent bey küçük bir sorum olacaktı..benim eşim arabistanda mermerci vizesiyle orada bulunuyor fakat baska işle uğrasıyor ve bizi aile vizesi ile yanına almak istiyor.mermerci olarak calısana aile vizesi veriliyormu? şimdiden teşekkür ederm

  • bpakman dedi ki:

   Eskiden verilmiyordu ama şimdilerde verilmeye başlandı. Gelire göre dendi, sonra belirli kota kondu. Arada uygulama keyfi olarak değişiyor. Zorluğu ve ihtimali nedir bilmiyorum.

 74. muhammed dedi ki:

  merhaba 🙂 daha önce hail’e gitinizmi

 75. ozi dedi ki:

  slm ya ben esımı getırecem ama bır turlu kefıl telefonlarıma cevap vermıyor ben vızeyı dısardan aldım ve ıkamemı cıkardım ve zıyartcı vızesı ıcın dılekce yazdım kefılı arıyorum bır turlu cevap vermıyor onun muhru olmadan olmazmıs dıyorlar baska bır altarnatıf varmıdır sence ve ben bu adamdan kurtulmak ıstıyorum nakil kafale yapmak ıstıyorum bu mumkunmu ılgelınırsenız sevınırım msjınızı beklıyorum saygılar

  • bpakman dedi ki:

   Kefili bulamamak gayet normaldir. Bunu yazmıştım. Özellikle Ramazan’da. O olmadan resmi işleri yapamazsınız. Başka kefile nakil yapabilirsiniz eğer şimdiki kefili bulup razı edebilirseniz.

 76. mustafa dedi ki:

  slm bülentbey ben mustafa internetten yurt dışı çalışmak için baş vurmuştum iki hafta önce ve beni türkiyeye gelen ve suidide bir inşaat şirketinde çalışan bir bey aradı 3 kişiye ihtiyaç varmış inşaat işi için biz iki kişi konuştuk. ama adamın bize dedigi pasoport için baş vurdugubuzda işci veya çalışmak için gidiyoruz demeyin dedi başka birşey söyleyin dedi kıbrısa veya başka bir yere gezmek için gidiyoruz diye söyleyin dedi çalışmak için gidiyoruz desek ne sorunla karşılaşa bilirizki bize öyle dedi vede sudiye gittigimizde suidi de devlet bizim pasoportumuza el koyuyormuş ne zaman dönüş yapacaksak ozaman veriyormuş böyle bir şey varmı. çalışmak için gitmeyi düşünüyorum ama birkaç konu kafamı karıştırdı.

  • bpakman dedi ki:

   Onu ne için demiş bilemem. Suudi Arabistan’da çalışmak için gitmeden önce Türkiye’den çalışma vizesi almanız lazım. Onun için de Pasaportta meslek yazılmış olması gerekli. Vizedeki iş ile meslek de aynı olacak. Onun için mesela elde usta vizesi varsa insanlar mecburen pasaporta meslek olarak usta yazdırıyorlar.
   İkinci konu, Suudiye gidince pasaportunuzu alıyor kefil, ikame yani oturum için başvuruyor, sonra pasaportu vermiyor, ikameyi veriyor. Tatile ya da kesin dönüş için gideceğinizde çıkış vizesi alıyor. Gideceğiniz gün pasaportunuzu veriyor.

 77. cevat b. dedi ki:

  iyi günler bülent bey. kurban bayramında 15 gün önce 2 gün ve kurban bayramdan 15 gün sonrada 2 gün olmak üzere toplam 4 gün cidde de farklı işim ile ilgili iki konferansa katılmayı düşünüyorum. Yeşil pasaportum var. sorularım şunlar
  1. vize için ne yapmalıyım
  2.ne kadar süreli vize verirler ( ayrı ayrı ikişer günmü?)
  3.vizeyi alırsam uçak ile taif e gidip ordan ciddeye geçmek istiyorum, ne gibi zorluklar olur*
  4. eşimi yanımda götürebilirmiyim?
  5.iki konferans arasında hac görevide yapabilirmiyim.

  teşekkürler . cevat b.

  • bpakman dedi ki:

   Size vizeyi Suudlu işiniz kiminleyse o alacak. Multiple exit- entry alması lazım. Ticari vize olabilir. Sizin ve eşinizin bir yerde çalışıyor veya ticaret yapıyor olmanız lazım. Zor ama Eşinize de aynı anda alabilir. Eskiden eşe ticari vizeyi Ankara vermiyor İstanbul veriyordu. Hangisini isrediğinizi Suudluya bildirmeniz lazım. Vize Suudi dışişlerinden olacak Ticaret odasından eşe kabul edilmiyor. Suudlunun aldığı vizesi sisteme girince size numarasını verecek bu No ve evraklarla pasaportla konsolosluğa başvuracaksınız. Esas vize o zaman pasaporta işlenecek. Bu işleri takip eden Zeyni bey size akıl verir 532 7894244 benim selamımı söyleyin. Vize multiple ve 1 aylık yeter. 1 ayda istediğiniz kadar girer çıkarsınız. Arefe günü Mekke kapıları izdihamdan açılır öncesinde kontrol olabilir.

 78. muhammed dedi ki:

  merhaba. bir şey soracağım ben babamın yanına ziyaret için gideceğim ve vizem cıktı ama vizeme adım yanlış yazılmış babam tekrar suudi arabistanda konsolosluğa verdii . isim yanlış yazılması genellikle olurmu ? bu yuzden suudi arabistan yaklaşık 15 gün gec gideceğim tekrar vize düzenlenecekmiş.

 79. muhammed dedi ki:

  anladım sağolun 🙂

 80. muhammed dedi ki:

  daha önce hail’e gittinizmi

 81. İbrahim dedi ki:

  Merhaba bulent bey,ben suudi arabistanda ikametgah edip esime ziyaret vizesi baswurusunu yaptim.gorfa ticariden de onaylattim, sonucu gormek icin sizin sayfanin basinda verdiginiz adress giris yaptim karsima degisik yazilar cikiyor..onuda tercume etmek istedim hic bi sey cikmiyor,sonucu ogrenemiyorum.egerki sonuc cikmadan dis isleri bakanligina gidersem cwp alablirmiyim,simdiden tskler.

  • bpakman dedi ki:

   Orası dış işleri bakanlığı sAyfası Gorfa Ticari vizesi orada çıkmaz bildiğim kadarıyla.

  • bpakman dedi ki:

   Gorfa ticariden aldığınız evrağın orijinalini eşinize göndereceksiniz onunla pasaportla ve istenebilecek diğer evraklarla Suudi konsolosluğuna başvuracak.

 82. İbrahim dedi ki:

  Visa number id number hepsini yazdim amam degisik yazilar cikiyor

 83. İbrahim dedi ki:

  Baswuruyu mofadan yaptim kagiti ordan onaylattim, sonucu. Nerden ogrenebilirm tskler

  • bpakman dedi ki:

   Başvuru sonrasında vize ve ID numaralarını mofa sayfasında çıkan kutulara yazın. Search’e basın.
   Mesela 7773263 (vize alacak olanın adı) – 9004589808 gibi. Vize çıkmışsa vize alacak şahsın adıyla birlikte vize bilgileri (konslosluk adı, vize geçerlik süresi gibi) görünür. Vize hemen çıkmaz, zaman alabilir.

 84. muhammed dedi ki:

  merhaba. size yaklaşık 1 ay önce yazmıştım adım yanlış yazılmıştı vizeme ve 15 gün sonra tekar geleceği söylenmişti fakaat 1 ay oldu halaa vize gelmemiş neden bu kadar uzun surmuştur ?

 85. cemil dedi ki:

  43 yaşındayım yeni emekli oldum.mekkeyi seviyorum biraz orada yaşamak istiyorum.umre vizesi ile gidip orada 6 ay kalmak istiyorum.ne yapabilirim

  • bpakman dedi ki:

   Benim bildiğim yetkili bir seyahat şirketi ile gidebilirsiniz. Maksimum süre nedir bilmiyorum ama 6 ay olabileceğini zannetmem. Yetkili seyahat acentelerini bulup sormalısınız.

 86. Şaban dedi ki:

  Ben ve ailem seneye arabayla umre gitmeyi düşünüyoruz. Bunun için neler gerekir?Ne gibi evrak işleri gerekir?Yardım ederseniz seviniriz.

  • bpakman dedi ki:

   Benim bildiğim yetkili bir seyahat şirketi ile gidebilirsiniz. Araba ile gidemezsiniz.

 87. emine dedi ki:

  merhaba bülent bey,öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşkürler ben suudi arabistana eşimin yanına ziyaretçi vizesiyle gidecektim ama bir süre beklemem gerekiyordu 9 aydır bekliyorum tam başvuru için hazırlanırken araya ramazan bayramı geldi sizinde bildiğiniz gibi ramazanda çalışmıyorlar .bayramdan sonra bir süre kapalı kaldılar şimdi ise ziyaretçi vizeleri durduruldu demişler .kurban bayramından sonraya kadar açılmayacakmış .bu konu ne kadar doğru öğrenmek istiyorum .öyle bir durdurulma olabilirmi vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşkürler………….

  • bpakman dedi ki:

   Eş vizelerindeki kısıtlamalar kotaya bağlı olarak kaldırıldı ama zaman zaman yavaşlatma durdurma ve tekrar açma oluyormuş. Bunlar benim duyduklarım. Oralarda olmadığım için fazla bilgim yok.

 88. mustafa dedi ki:

  slm bülent bey suudi’de inşaat şirketketlerinin isimleri müessese olarakmı geçer her şirketin kendisine ait bir ismi yokmudur?

 89. nurten dedi ki:

  Merhaba Bülent bey eşim Suudi arabistan Türkiye ortaklı şirkette çalışıyor. İkamesi var yaklaşık 3 senedir orda. 2 sene daha orda kalması gerekiyor. Beni yanına getirtmek istiyor. İkame almak uğraştırıcı ve masraflı oldugunu öğrendim bundan sebep ziyaretçi vizesiyle gidip 3 ayda bir vize süresini uzatıp 9 ayda bir türkiyeye giriş yapabileceğimi söyledi. Vize işlemlerini takibini Suddiarabistan cidde de ki merkez ofis ve Türkiyedeki işlemleride istanbuldaki merkez ofisin yapacağını söyledi. ordaki kefilliğide şirket üstleniyor. Ziyaret vizesii nekadar sürede çıkar şuan hac dönemi oldugundan epey yoğunluk vardır bundan dolayı aralıkta başvuracağız, ayrıca 2 sene boyunca ziyaretçi vizesini bu şekilde uzatabilirmiyiz benim orda kaldığım sürede sorun yaşarmıyız öğrenmek istiyorum.

  • bpakman dedi ki:

   Böyle bir şey teorik olarak mümkün ama pratikte zor. Olmaz değil. Tamamen Suudlu kefile ve Cevazatta (pasaport dairesinde) iş takip eden Suudlu adamına bağlı. Onların forsu varsa ve uğraşmak isterlerse ne ala. Ne kadar süreyle devam eder Allah bilir. Ramazan zamanı cevazat pek çalışmaz. Hac zamanı da diğer işlemleri yapmazlar. Vize 1 haftada çıkar normalde.

 90. Hacer dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey,
  Ben hemşireyim şu an çalışmıyorum. Arabistan’a hemşirelerin gidebildiğini söylemişsiniz ben başvuru yapsam vize kolay çıkar mı? Bir de bilginiz varsa eğer, iş imkanları nasıldır sizce? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • bpakman dedi ki:

   Çalışana vizeyi işveren alır. Önce size ihtiyacı olan bir işveren bulacaksınız. Arapçanız veya İngilizceniz yoksa ancak/belki bir Türk Kliniğinde iş bulabilirsiniz. Bundan ötesi hakkında maalesef bilgim yok. Elçiliğin Çalışma Müşavirliğinden maille bilgi isteyebilirsiniz.

 91. fatma dedi ki:

  Bülent bey ben kudüse gitmek istiyorum.İsraile gitmem daha sonra Suudi Arabistana hac ve umre vizesi almamda sıkıntı olur mu?

  • bpakman dedi ki:

   Pasaportunuza İsrail vizesi ve giriş çıkış damgası bastırmamanız lazım.

 92. bekir damar dedi ki:

  Selamın aleykum.ben yaklasık 5 aydır arabistandayım,suud-turk ortaklıgı bi firmada calısıyorum.3 ay once ailevi sorunlarımdan dolayı,istifa dilekcemi verdim.ancak daha yeni ikamemiz cıktı ve simdi final exit almaya calısıyoz diyolar.ancak hic ugrasmıyolar.acaba bu final exit dedikleri kac gunde cıkar ve fiyatı nekadar? İşci vizesi ile geldim. Bu konu hakkında yardımcı olursanız cok sevinirim..

  • bpakman dedi ki:

   Hurucu nihai veya final exit aslında herşey orada keyfidir. Yani bukra inşallah. Bana geciktikçe fazladan maaş ödeyeceksiniz derseniz belki uyanan aldıran olur. Kolay gelsin. Allah sabır versin.

   • bekir damar dedi ki:

    Ya dediginiz gibi hergun bukhra insallah.ne zaman bitecek bu bukhralar anlamıyomki

   • bpakman dedi ki:

    Neyse fazladan oturduğunuz zaman için maaş alacaksınız. O şekilde teselli edin kendinizi. Allah sabır versin.

  • bekir damar dedi ki:

   Cok zor durudayım 3 aydır gondermediler.bukadar lanet bi millet gormedim.

 93. yigit kara dedi ki:

  Bülent Bey,

  İdareci olarak Medine’ye gideceğim. ticaret odası ve dışişlerinden sözleşme onayı ve gerekli müsadeler alındı. sözleşmenin aslı elime 1-2 güne gelecek gerekli diğer evraklar ile birlikte. tüm evraklar tamam olunca ankara’da başvuru apacağım. Soru 1. vize işlemleri için mutlaka bir agenda kullanmam gerekli mi? kendim teslim etsem nasıl olur?
  Soru 2. ilerleyen zamanlarda ailemi zaman zaman 1-2 ay süreyle yanıma getirmek istersem neler ile karşılaşır, vize nasıl alırım?
  Soru 3. hala sağlık raporu isteniyor mu?

  çok kıymetli paylaşımlarınıza ve vereceğiniz cevaplarınıza peşinen minnet duygularımı sunarak teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Kendiniz de yapabilirsiniz ancak biraz zor olacaktır. Ailenizi getirmek için başvurunuzu oraya gidip ikame yani oturumunuzu alınca yapabilirsiniz. Son durumları bilmiyorum ama Suudluların sağlık raporundan vazgeçebileceklerini zannetmiyorum. Kolay gelsin.

 94. yigit kara dedi ki:

  Bülent Bey, ankaradan tavsiye edeceğiniz bir agenda var mı?

  • bpakman dedi ki:

   Var. Albayrak. Zeyni bey. 0532 7894244. Yanlış anlamayın. Onlarla hiçbir menfaatim yok. 3 yıl önce bana2 kez vize alırken çok iyi de yol gösterdiler. Tavsiyem bununla sınırlı.

 95. yigit kara dedi ki:

  çok teşekkürler, mutlu yıllar dilerim

 96. serpil tem dedi ki:

  BEN TURK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENIYIM.MEKKEDE VEYA MEDİNEDE ÖĞRETMENLIK YAPMAK İSTİYORUM.ORDA BENİM ÇALIŞABİLECEGIM BİR OZEL OKUL VAR MI?BEN ORAYA YERLEŞİP ORDA ÇALIŞIP ORDA İKAMET ETMEK İSTİYORUM…BUNUN IÇIN NASIL BİR YOL İZLEMELIYIM SİZCE? BENİ BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.MİLLİ EĞİTİMDEN GİTMEK ÇOK ZOR O YÜZDEN ÖZEL OKULLARI ARAŞTIRMAK İSTİYORUM.

  • bpakman dedi ki:

   Mekke Medine’de özel Türk okulu var mı bilmiyorum

   • Erkan dedi ki:

    Merhaba, eşim 14 gunlugune bir okulda eğitim vermek için riyada gidecek, Bir bayan olarak yanlız gitmesinde bir sakınca varmıdır?

   • bpakman dedi ki:

    Taksilere binmesi gerekirse yalnız binmesin. Varsa otelden yardım istesin, otelin bildiği tavsye ettiği taksiyle gitsin. Aynı taksi ile dönüş için yer ve saat belirleyerek anlaşsın. Ayrıca sayfalarımda resimlerini verdiğim “abaye” zorunluluğu var.

   • bpakman dedi ki:

    Ayrıca Mall’lardaki (AVM’lerdeki) bayan tuvaletlerine yalnız girmesin.

  • sabit dedi ki:

   slm ben medinede yasıyorum medınede turk okulu bulunuyor fakat mıllı egıtım bakanlıgından bılgı alabılırsınız

 97. merve büşra dedi ki:

  merhaba, suudi arabistan’ın taif şehrine ucuz uçak bileti bulduk, hangi vize ile gidebiliriz? hem cidde’yi taif’i gezip, hem de umremizi yapabilir miyiz?

  • bpakman dedi ki:

   Bileti umre şirketinden bulduysanız size vizeyi alır. Kendiniz vize alamazsınız. Bı arada Taif umre güzergahında değil. Umre vizesiyle Cidde, Mekke ve Medine’ye gidebilirsiniz.

 98. nazlıeroglu dedi ki:

  slm benim eşim arabıstanda çalışyor beni gödürmek istiyor aileziyaretvizesiile 3senedir uyraşıyor çıkmıyor daha once2009da gıdmışdım neden acaba teşekürler

  • bpakman dedi ki:

   Eşinizin mesleği nedir? Eskiden her mesleğe eş vizesi vermiyorlardı. Bir ara gevşettiler. Son durumu bilmiyorum. Akılarına eseni yaparlar Suudlular.

 99. nazlıeroglu dedi ki:

  bana yardımcı olun teşekürler

 100. mustafa dedi ki:

  Bülent bey merhaba;

  Ben nisan ayında muhasebecı olarak medıneye gıdecegım fakat acıkcası kafamda sureklı endıseler var. yazılarınızdan anladıgım kadarıyle arap vatandasları yabancı calısanlara pek rahat vermıyor benı bu konuda aydınlatırsanız sevınırım. Suudı arabıstan ın olumlu yonlerı varmıdır varsa nelerdır. kıymetlı bılgılerınız ıcın tesekkur eder ıyı calısmlara dılerım…

  • bpakman dedi ki:

   Gurbet her yerde zordur. Yabancılara her yerde az çok zorluklar çıkartılır. Suudi Arabistan kadınlar için zordur. Erkekler çalıştıkları için o kadar hissetmezler. Her çıkışta vize almak ve diğer bürokratik zorlukları kafanıza takmazsanız. Suudi Arabistan’da oturum, ehliyet, ikamet gibi şeyleri oturttuktan sonra epey rahat edersiniz. İnançılar için Mekke ve Medine özel öneme sahiptir. Para kazanmak da güzel şeydir. Yani bardağın dolu tarafını görmeye bağlı.

 101. mustafa dedi ki:

  Özür dileyerek son bir sorum daha olacak.Muhasebe mesleği olanlar Suudi Arabistan da beyaz yaka sınıfına mı gırıyor zira pasaportta yazan meslek statüsüne göre eş ve çocukların oturma ızinlerini almak kolaylasıyor diye okumustum konuyla alakalı yazılarınızdan. Tecrübelerinizi bizlerle paylaştıgınız ıcın tesekkur ederım Bülent bey

 102. bpakman dedi ki:

  Galiba beyaz yaka ama emin değilim. Uzun zamandır Suudi Arabistan’dan uzağım. Ayrıca uygulamalar her farklı lokasyonda devamlı keyfi olarak değişebiliyor.

 103. osman han dedi ki:

  slm aleyküm bursadan hanoğulları tombik döner işletmecisiyim ailece çalışıyoruz gecenlerde fırın ustam suudi arabistanın taif ilinde erzurumlu lokantacının yanına döner ustası olarak göndermek istedini belirtti a dan z ye bütün masraflar adama ait birde 5.000 dolar aylık vericekmiş benimde yurt dışı gibi hevesim vardı güney africa almanya dubai ukrayna gibi yerlere babam razı olmadı onun razı olmadığı işlerde ayağımın taşa takılacanı biliyorum arabistana gidebilirsin dedi bende değerlendiriyorum sorup soruşturdum sizin cvplarınız denk geldi kaportacı ustam var aradım baştan yalan 5.000 dolar veremez falan dedi göütüp 1yıl beleş çalıştırcak senı falan diyo birde adama söle noterden tastikleyelim beni şu paraya sigortalı bir şekilde yanında çalıştırmaya götürüyor diye tastiklet konsolosluğada gidin anlaşın diyor BİRDE SİZİN GÖRÜŞLERİNİZİ almak istiyorum osman _han16@hotmail.com şimdiden çok teşekkür ederim Allah razıolsun

  • bpakman dedi ki:

   Valla doğru söylemiş. O parayı o işi için vermezler. Bizim noter, konsolosluk orada geçmez. Türlü bahanelerle size Türkiye’de düşük ücretli sözleşme imzalatacaklardır. Onu imzalarsanız işniz biter. Vizenin alındığı Arapça sözleşmede doğru ücretin yazılı olması lazım. Elinizde öyle bir sözleşme varsa ve başka da sözleşme imzalatmamışlarsa size, paranızı alamadığınızda o sözleşmeyle mektebül amele (iş kurumuna) gidip hakkınızı isteyebilirsiniz. Bu da epey zordur. Başka sözleşme imzalasanız bile geçerli değildir.

 104. KORAY dedi ki:

  SUDİ ARABİSTANA İNŞAAT SEKTÖRÜNE İŞÇİ OLARAK GİDİYORUMİSTANBULDA SAĞLIK MUAYENESİNDEN GEÇİCEM HEPATİT B VAR ACABA BİR SORUN YAŞARMIYIM VİZEDE SUDİ ARABİSTANDA SORUN ÇIKARMI

  • bpakman dedi ki:

   Raporda yazarsa vize alamazsınız. Raporda yazmazsa ve vize alıp giderseniz S. Arabistandaki kan testinde çıkarsa oturum alamazsınız.

 105. metehan büyük dedi ki:

  iyi günler. babam 1984-1987 arasında Riyadda çalıştı 2 pasaportla. ilk pasaportu kayıp. emekli olabilmek için borçlanması lazım. çalışma müşavirliği 2. pasaporta göre eksik hesaplıyor. eksik hesapladınız şu numaralı pasaportla çalıştı, pasaportu kayıp diyince; nerden bulursan bul pasaport lazım, başka türlü hesaplamak mümkün değil diyorlar. konsolosluk içindeki müşavirliğin konsoloslukla alakası yokmuş çalışma bakanlığına bağlıymış. pasaport bilgilerini ve sınır giriş çıkış çizelgesini emniyetten çıkarırım. fakat çalıştığına dair belgeyi nerden bulabilirim. bilginiz varmı? teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   İşyerinden çalışma sürelerini gösteren bir yazı alıp Riyad elçiliğindeki Çalışma Müşavirliğine onaylatmak lazım. Ben böyle yapmıştım.

   • metehan büyük dedi ki:

    Arabistan’da çalışan insanların, çalıştıkları dönemde çalışma izinlerini veya kefilden aldıkları evrakı verdikleri Türk veya Arap bir kurum var mı (bu evraka ulaşmam lazım). yanlış okumadı isem sizin arabistanla ilgili yazılarda çalışma izninin bir yere verildiğini belirtmişsiniz fakat kurum belirtmemişsiniz. teşekkürler.

   • bpakman dedi ki:

    Suudi Arabistan’da Sosyal Sigorta Genel Kurumu var. Kısa adı GOSİ (General Organisation for Social Insurance)

 106. v6202809v dedi ki:

  5 yıl suudi arabistana giriş yasagı nasıl olyo

 107. sefa çakır dedi ki:

  benım arabıstan vızem var o yanmadan turkıyede nasıl askerlık yapabılırım ?

  • bpakman dedi ki:

   İkameniz varsa Suudi Arabistan dışında uzun süre kalamazsınız. İkameniz iptal olur.

 108. Muhammed kerim dedi ki:

  Merhaba ,
  Benim babam suudi arabistanda calısmakta ve bende gitmek istiyorum , daha önce boyle bir yazı yazmıstım sizlere babam ziyaret vizesi almam için basvurdu fakat vize onayı 1-2 ay sonra cıkıyor hatta bazen yaz aylarında hiç cıkmıyor bunun sebebi nedir acaba ? Öğrenciyim ziyaret amaçlı gitmek istiyorum,gecen yıl mayısta basvurdu babam temuzda cıktı adım yanlıs yazılmıstı tekrar basvurdu 20 eylul civarında cıktı 😦 okul var gidemedim bu yaz gıtmeyı ıstıyorum

  • bpakman dedi ki:

   Bu gibi işlerde bir kural beklememek lazım. Cevazattaki adamın kafasına, keyfine kalır böyle işler. Başvuru sayısına da bağlı. Bazen bir kural konur sonra askıya alınır.

 109. galip tayyar dedi ki:

  MERHABA
  MEKKEDE İKAMETİM VAR.ŞU AN TÜRKİYEDEYİM,HERHANGİ BİR TURİZM ŞİRKETİ İLE UMRE VİZESİ ALARAK SUUDİ ARABİSTANA GİRİŞ ÇIKIŞ YAPABİLİRMİYİM.BÖYLE BİRŞEYE NE GEREK VAR DİYEBİLİRSİNİZ.TÜRKİYEDE BİR FİRMANIN PROMOSYON 10 GÜNLÜK UMRE ORGANİZASYONU VAR.BENİDE EŞİMLE DAVET ETTİLER.BUNDAN NASIL YARARLANABİLİRİM
  TEŞEKKÜRLER.

  • bpakman dedi ki:

   Pasaportunuzda ikameniz işlenmişse ve/veya Suudi Arabistan cevazat bilgisayar sisteminde ikameniz görünüyorsa size Umre vizesi vermezler. Eşinize Umre vizesi alabilirseniz birlikte gidip gelebilirsiniz.

 110. Meryem Mustafa dedi ki:

  Merhaba.Benim sorum olacak, Lutfen cevaplayin, Kendim Gurcustan vatandasiyim, Azerbaycanda Tip Universitesini bitirmisim, Turk, Ingilis, Rus ve en esas Fasih arapcam iyidir, Bilginiz olur belki Suudi arabistanda tip personeli doktor hemsire olarak calisa bilirmiyim? Neler yapmam gerek nerelere bas vurmam gerek , ve Suudda ish bulmak ne kadar kolay ? isin neresinden basliyacam acikcasi bilmiyorum. Tesekkurler onceden

 111. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

 112. ismail hakkı cagatay dedi ki:

  merhaba bülent bey , ben ismail hakkı çağatay. iş için dammam.a gideceğim eşimide beraberimde göturmek istiyorum bunun için ne yapılması gerekir şimdiden tesekkurler…

  • bpakman dedi ki:

   Eşinizin de aynen sizin gibi vize izninin Suudi Arabistan’da sizi davet edenler tarafından yapılacak başvuruyla S. Arabistan’da MOFA sistemine girilmesi gerekiyor. Türkiyedeki Konsolosluk ona göre vize veriyor. Ticaret Odası tasdikli davetiye kabul edilmiyor. Sistemde vizeyi verecek Konsolosluk adı da yazılı olur. Mecburen o konsolosluğa gitmek lazım. Eskiden Ankara Konsolosluğu eşlere vize vermiyor, İstanbul veriyordu. Şimdiki durumu bilemem. İstanbul ve Ankara’da bu işleri takip edip sonuçlandıran Özalbayrak adında bir büro vardı. Orayla temasa geçebilirsiniz: 90 312 4673198 90 312 4673199

 113. Mustafa Işiksoy dedi ki:

  benim 23-10-2012 tarihinde alinmis bir ticari vizem var yaninda 360 day [gun] yaziyor .arabistan na girisimde 07-11-2012 yani vize den 2 hafta sonra vizem hangi tarihte doluyor. yardimci olursaniz sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   İki süre olması lazım. Birisi vizenin geçerlik (validity) diğeri kalış (stay) süresi. Pasaporttaki yapıştırma vizede sol üstte 2. satırda. “Validity 360 D” yazıyorsa konsolosluk veriliş tarihine 360 gün ekleyince vizenin bitiş tarihi olur. Türkiye konsolosluğunun verdiği pasaporttaki yapıştırma vizede altta ortadaki süreye de bakacaksınız. Vize çoklu giriş çıkışlı verilmişse her bir girişteki maksimum kalış süresidir.

   • bpakman dedi ki:

    Bu arada siz oradayken kalış süresi uzatılmış olabilir. Böyle birşey olduysa vize yanında ilaveten yazar.

 114. Mustafa Işiksoy dedi ki:

  öncelıkle yardımınız ıcın cok teşekkür ederim.validy ve stay sürelerinin ikisindede 360 gün yazıyor .arabistandan çıkış yapacağım zaman hangi tarih en son ve hangisine uymam lazım … yardımcı olursanız sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Pasaport içerisine yapıştırılan Vizede sol üstte yazılı tarihten itibaren 30 gün içerisinde KSA’ya giriş yapılmalıdır. En son çıkış tarihi = Giriş tarihi + Validity gün sayısı. Validity gün sayısı sol üstte 2. satırda yazılıdır. Giriş sayısı (Number of Entries) vizenin altında solda yazılıdır. Burada ya “Single” yani tek girişli ya da “Multiple” yani çok girişli yazar. Tek girişliyse KSA’dan çıktığınız anda vizenin hükmü kalmaz. Multiple ise Vizede sol üstte yazılı tarih + validity gün sayısı = Çoklu girişlerin sonuncusunun yapılabileceği tarihtir.
   Her bir girişte ne kadar kalınabileceği (Stay) ortada altta yazılıdır. Bir girişte bu kadar günden fazla kalınamaz. TARİHLER HİCRİ TAKVİME GÖRE HESAPLANIR. DAMGALARDA HİCRİ TARİH OLUR.
   Örnek:
   VİZEDE YAZILI;
   Date: 02/09/13
   Validity: 90 D
   Number of entries: Multiple
   Stay: 30
   Buna göre;
   Multiple vizede KSA’ya ilk giriş tarihi 01/10/2013 tarihini geçemez. Single vizede de bu tarihten sonra giriş yapılamaz.
   KSA’dan en son çıkış tarihi: 05/12/2013.
   Mesela multiple vizede ilk giriş tarihi: 06/09/2013 olursa ilk çıkış en geç 06/10/2013 de yapılmalıdır. Aynı günde tekrar giriş yapılabilir. Multiple vize ise çoklu girişlerin sonuncusunun tarihi en geç 30/11/2013 olabilir.

   Sadece bildiklerimi aktardım. Şimdiki uygulamalar değişmiş olabilir. KALIŞ TARİHİNİZİ DOĞRULATMALISINIZ.

 115. betül dedi ki:

  merhabalar, benimde sorum olacaktı. eşim suud da işçi şimdi aile vizesi çin başvurmuş kağıtlar riyad a gönderilmiş. eşim bi hafta ya çıkar diyor kefili öyle söylemiş fakat, bazı arkadaşlar bir yıla kadarda uzanabilir riyattan hemen çıkmaz onay diyorlar. acaba nasıl olur hemen çıkarmı yosa uzuma ihtimali varmı?

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan ile ilgili ne söylense doğrudur. Yani 1 hafta veya 1 yıl. Adamlardaki zihniyet öyle ki ikisi arasında hiçbir fark yok o zihniyete göre.

 116. furkan özdemir dedi ki:

  Abi Benm Abimin vizesi 15 günmüş mühendisler hata yapmışlar 30 gün filan demişler abimde 30 gün durmuş
  15 gün kaçak gözükmüş buunu uçağa bindirirken polisler çevirmişler bunun cezası ne olur onu biliyomusunuz.

  • bpakman dedi ki:

   Yazımda var. 10000 SR. Benim zamanımda böyleydi. Bunun dışında ne yapacaklarını bilemem. En azından pasaporta Deport kaydı vururlar eminim.

 117. Cevdet Gulec dedi ki:

  selamınaleyküm Allah razı olsun herkesin sorusunu cevaplıyorsun benim sorumda şu hanımda bende 53 yaşındayız emekliyiz gelirimiz iyi mekke veya medineye yerleşip hayatımızın geri kalanını oralarda geçirme imkanı varmıdır.

 118. Hasan dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey, ben İzmir’den Hasan şuan çalışmıyorum. Benim kız arkadaşım Dammam’da yaşıyor. Kendisi Suud vatandaşı ve özel bir şirkette çalışıyor. Evlenmeye karar verdik. Noel sonrası evlenip Arabistan’a vize başvurusu yapmak istiyoruz. Evlilik vizesi almak istiyorum. Benim ne gibi işlemler yapmam gerektiğini, nelerle karsılaşacağımı öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim, cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla…

  • bpakman dedi ki:

   Herşeyden önce evlilik cüzdanınızın noter onaylı tercümesi lazım. Bununla eşiniz Suudi Arabistan’da size vize için başvuracak. Eşinizin mesleğine göre vize verirler mi vermezler mi bilemem. Zira mevzuat devamlı değişiyor. Bir de kotaya bağlı. Vize verecek olurlarsa eşinizin oradan harçları da yatırması lazım.

 119. Mevlüt Demirel dedi ki:

  Merhaba bülent bey iyi günler diliyorum;
  Ben mühendisim eşimle birlikte umreye gitmek istiyorum fakat kendi arabamızla ve 1 ay kadar kalmak istiyoruz.Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor, vize almada zorlanırmıyız, mekke veya medine de 1 aylık ev veya daire kiralayabilirmiyiz, kendi arabamızla gitmemiz sakıncalı olurmu.
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • bpakman dedi ki:

   Umreye sadece turla gidebilirsiniz. 1 aylık turlar da var bildiğim kadarıyla.

  • seyyadi dedi ki:

   Merhaba
   Suudi Arabistan’a araba ile gitmek çok zor. Önceleri Suriye ürdün üzerinden gidiliyordu.
   Bu artık mümkün değil. Irak üzerinden gidebilirsiniz ama tavsiye etmem.güvenli değildir.vizeyi bir şekilde çözseniz bile eğer daha önceden oraya gitmiş degilseniz ve arapça bilmiyorsanız maceraya girmeyin perişan olursunuz. Maddi Durumuza göre çok farklı seçenekler de kaliteli firmalarda umre turları var.rahat rahat ibadetinizi yapın.

 120. Rana dedi ki:

  Merhaba Bülent bey, benim sorum calışma ve oturum izni için yapılan sağlık raporlarıyla ilgili . Ornegın hepatit b hastalığı taşıyıcı ancak bulaşıcı degıl bu durumdan vizeye red mi geliyor kuzenim idareci olarak calışma vizesi başvurusu yapacak şirketi aracılığıyla ancak taşıyıcı . Hastalıkların ne boyutta olduğunu araştırıyorlarmı yoksa bulaşıcı olamasa sadece taşıyıcı olsa bıle redmi ediliyor

 121. aydın dedi ki:

  bülent bey ilginiz için şimdiden teşekkür ederim, dün itibariyle 10 günlük umreden geldik, date:16/01/2014 karşısında 35/03/15 yazıyor, valid ve stay 30 d yazıyor, omra visa – Free -not permitted to work yazıyor sorum şu acaba yeniden ucak bileti bulup tekrar gidip gelebilirmiyim ,yol yöntem tavsiyeniz ne olur?

  • bpakman dedi ki:

   Pasaportttaki vizede number of entires: single veya multiple yazar. Umre vizesi görmedim. Ama tahminim multiple (çoklu) değildir. Seyahat şirketinin zaten fazla harç vermemek ve sonra tekrar gidilmesin diye imkanı olsa da multiple alacağını zannetmem. Multiple olmayınca S. Arabistanı terk edince vizenin geçerliliği kalmaz.

 122. Emine dedi ki:

  Merabalar kardeslerim Arabistanda oturuyorlardi universite ögrenimlerini görmek icin Turkiyeye geldiler ikamelerini yenilemek için yariyil tatilinde Arabistana gittiler fakat kefilin borcu oldugundan dolayi ikamelerini yenileyemediler kefil borcunu ödemis fakat hala yenileyemiyor ikameyi Turkiyeyede donemiyorlar haliyle burdaki ögrenimlerinide olumsuz etkileyecek nasil bir yol izlemeliyiz yardimci olurmusunuz

 123. Geri bildirim: Suudi prenseslerden özgürlük çağrısı | Pakman World

 124. Murat dedi ki:

  Bulent Bey Merhaba,

  Ben Al jubailde bir turk firmasi ile calisiyorum. buradan gezi amacli, ayda 1 kez bahreyn e gitmek istiyorum. Arabistan vizeli pasaportum elimde olsa ve ikamemde olsa, bahreyne serbest gecis hakkim varmi? yoksa illa ki sirketin veya sirketin kefilinin araci olmasi mi gerekir? yani suudi arabistan vizeli pasaportum bende olsa, elimi kolumu sallayarak bahreyn e gecis yapabilirmiyim?

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan’da çıkmak için çıkış vizesi gerekir. Önceden aldığınız çalışma vizesi değil. Ya pasaportunuzda yazılı multiple exit-reentry yani çoklu çıkış-giriş vizeniz olacak. O durumda istediğiniz zaman çıkar girersiniz. Ya da yeni tek çıkış-giriş vizesi alır kefiliniz size, pasaporta işlenir. Onunla bir defa çıkar girersiniz.

   Bahreyn’e giriş kolay. Kapıda parayla vize veriyorlar. Yeşil pasaporta ise parasız.

 125. mustafa dedi ki:

  arabistana gidebilmem için sağlık raporu gereklimidir ? eğer gerekliysede ne tür sağlık kontrollerinde geçmem gerekiyor ? yardımcı olursanız sevinirim…

  • bpakman dedi ki:

   Çalışma vizesi almak için tam teşekküllü hastaneden komple sağlık raporu gerekli. Kan, idrar, Eliza, hepatit testi, göğüs röntgeni, göz, kulak, deri, zührevi hastalıklar, nöroloji, dahiliye, ruh hastalıkları, fiziki sakatlık vb. muayeneleri aklıma gelenler

 126. Ahmet dedi ki:

  benim yaşım 21 ve orda çalışmak için en az yaş kaç olmalı .

 127. can dedi ki:

  Merhaba hocam ben can oncelikle verdiginiz bilgiler icin minnettarim ben medinede yeni havaalani
  Santiyesinde 7aydir isci olarak calisiyorum ve 1 yillik isci ikamem var bugun ikame kartini kaybettim ne yapmaliyim cezasi varmi ?

  • bpakman dedi ki:

   Ben döneli 4.5 yıl oldu. Şimdiki uygulamalar değişmiş olabilir. Riyaddaki Elçiliğimiz çalışma müşavirliğine telefonla sorun derim.
   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği
   Telefon +966-11-488 79 54
   e-Posta riyadcalisma@gmail.com

 128. faruk dedi ki:

  Hayırlı günler ben mekke veya medinede herhangi bir iste calısmak istiyorum üniversite ögrencisiyim acaba nereler basvurmam gerekiyor neler yapmam gerekiyor

 129. Battal Tokmak dedi ki:

  Selamlar Danimarka’da yaşıyorum 50 yaşında ve Neurofizyoloji teknisyeniyim 2012 hac ve nisan 2014 de umre yaptim Medine’yi çok sevdim ve orada iken hastanede neurofysiologi kliniği gittim ve is imkanını sordum çok sıcak karşıladılar 2 dotorla görüştüm sorumlu olan hekim lede telefonda görüştük ve bana 3 gün sonrasına randevu verdi ama umre de oldugum için Mekke’ye gitmem gerekiyordu ve bana CV mi göndermeyi ve her konuda yardımcı olacaklarını söylediler 1 haziranda is başvurusu yaptım daha cevap alamadım ama yazınızı okurken ikamet yaşının 2011 de 50 yaşına indirildiği okudum bu benim işimi zorlastirirmi?

  Saygilarimla. Battal Tokmak

 130. erdem dedi ki:

  Iyi gunler size bir sorum olucakti. Ben insaat muhendisiyim daha once bir turk-arap ortakli sirketle, calisma vizesiyle arabistana gidip ordayken ikame alip yaklasik 28 ay arabistanda calistim ve ulkeye 01.01.2014 te donus yaptim, simdi tekrardan bir firmayla anlastim ve yeniden arabistana calismaya gidecegim. Anlastigim sirket, sirket politikasi geregi calisan personelini ilk gonderiste calisma vizesiyle gondermiyor onun yerine ziyaret vizesiyle gonderiyor (3 ay vizeyle ve sonra bir 3 ay daha uzatabiliyorlar vizeyi). Ben de bu sekilde arabistana bir kac gun icerisinde gidicem ancak dovizli askerlik yapmak istiyorum ve bunun icin calisma izni ile 10 ay kadar daha yurtdisinda calismam gerekiyor (daha once 28 ay calistim) ancak soyle de bir kural var; 1 sene icerisinde (1ocak-31aralik) 6 aydan fazla yurticinde kalinirsa daha onceki calistigin gunler sifirlaniyor. Ben bugun itibari ile 5 ay 10 gun yurticinde gecirmis bulunmaktayim ve 2 gun sonra arabistana gidip calismaya baslayacagim dusunulurse, 3 ay sonra ulkeye calisma vizesi cikartmak icin dondugumde turkiye’den cikmam icin 18 gunum kalmis olucak ve benim bu 18 gun icerisinde calisma vizemin cikmasi ve arabistana gitmis olmam gerekicek. Benim korkum bu arabistan konsoloslugunun tembellikleri, gereksiz beklemelerinden dolayi sureyi asmaktir. Sorum ise benim ziyaret vizem varken arabistandan ulkeye donmeden calisma vizesi cikartilabilir mi veya ne gibi islemler yapilabilir? Sizce islemlerin (evraklarin teslimi, konsoloslugun onayi ve vizenin cikmasi) kisaltilmasi icin ben veya calistigim sirket neler yapabiliriz?Yardimci olabilirseniz cok sevinirim iyi gunler.

  • bpakman dedi ki:

   Adamların hiçbir esnekliği yoktur. Sizin durumunuz onları ilgilendirmez. Vize evraklarını toplamanız en az 1 hafta sürer sağlık raporu o aşamada zaman alır. Onu beklerken diğer işlemleri yaparsınız. evrakları verince vizeyi 1 hafta içinde pasaporta işleyebilirler. Türkiye’ye gelmeden önce sizin kefilden ön vizeyi almış olmanız lazım.

 131. erdem dedi ki:

  On vize dediginiz durumu biraz acabilirmisiniz? Bu tip islemler ile insan kaynaklari ilgilendigi icin pek bilgimiz olmuyo tabi.

  • bpakman dedi ki:

   Suudi Arabistan’dan alınan vize Ankara veya İstanbul konsolosluklarında pasaporta işlenir. Konsoloslukların vizeyi pasaporta işlememe yetkisi var.

 132. Rasim Karakaya dedi ki:

  Sayın Pakman;

  1989-1995 seneleri arasından Suudi Arabistanda 5 senelik çalışması olan bir T.C vatandaşıyım. Buradaki çalışmalarımı emekliliğimde borçlanmak için Riyad Konsoloslugu’na başvurup Hizmet Belgesi çıkarttım. Ne var ki konsolosluk belgemi 2 defa postalamasına rağmen, hiçbirisi Türkiye’deki adresime ulşmadı. Malesef ülkemizdeki posta hizmetllerindeki aymazlık, umursamazlık, sorumsuzluk, konsolosluk gibi resmi bir kurumdan gönderilen bir belgenin bile adresine ulaştırılmasına engel oluyor. Bir türlü Hizmet Belgemi getirtemiyorum. Konsolosluk ile yaptığımız telefon görüşmelerinde çözüm sunmuyorlar, takip numaralı posta ile gönderin diyoruz, “Böyle bir uygulamamız yok normal posta ile gönderebiliriz” diyorlar, normal posta da takip numarası olmadığı için Türkiye’de bir yerlere takılıyor, kaybolup gidiyor. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz, Suudi Arabistan’da bir tanıdığımız var, o tanıdığımızı adres göstersek belge ona gönderilse, Tanıdığımız da bize takipli posta ile gönderse diyeceğim ama konsolsoluga yazdığımız dilekçede yakınımızın adresini Latin Harfleri ile belirteceğimiz için Arabistan Posta teşkilatında dikkate alınmaz, tanıdığımıza da ulaştırılmaz diye korkuyorum. Arabistan Posta teşkilatı latin harfleri ile yazılıp ülke içinden postaya verilen gönderileri aynı ülkedeki başka bir adrese ulaştırır mı? Veya burada olduğu gibi orada da postanın yerine ulaştırılmaması gibi ciddiyetsizlikler olur mu? Bize neler önerebilirsiniz? SAYGILARIMLA

  • bpakman dedi ki:

   Arabistan’a dışardan gelen posta Latin harfleri ile geliyor ve yerine ulaşıyor. Deneyin derim.

   • Rasim Karakaya dedi ki:

    Dış ülkeden gönderilen latin harfleriyle ulaşıyor bunu biliyorum da, Ülke içindeki bir yerden başka bir yere gider mi diye şüphe duyuyorum. Dış ülkeden gelen mecburi olarak latin harfleriyle yazılı olabilir de ülke içinden başka bir yere olan gönderiye milliyetçilikleri tutar, ne diye arapça yazmıyorsunuz diye, sümenaltı ederler mi? diye merak ediyorum

    Ya da bu belgeyi getirtebilmem için başka bir yol önerebilir misiniz?

   • bpakman dedi ki:

    5 yıldır oralardan uzağım yanlış bilgi vermek istemen

 133. Reha Cibarogullari dedi ki:

  merhaba bende hem TURK pasaportu hemde amerika pasaportu var yani cifte vatandasim… turk pasaportu ile gerekli olan prosudurler biliyorum.. benim sorum ben amerika pasaportu ile arabistanda calisma imkanim var mi..yinede calisma izni almam gerekli mi ? yada izlemem gereken prosudur nedir acaba ? bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   İş bulursanız farketmez. Musevi değilseniz tabii.

   • Reha Cibarogullari dedi ki:

    isim hazir ben daha once orada calistim simdi ayni yere yine gidiyorum demek istedigim, ben amerikan pasaportu ile gitsem calisma izni ( veya isci vizesi gerekir mi)

   • bpakman dedi ki:

    Suudi Arabistan’a vizesiz girilmez. Çalışma, hac veya umre vizesi gerekir

   • bpakman dedi ki:

    Suudi Arabistan yaşlılara sağlık sorunu olanlara musevilere, daha önce çalışırken çıkıp süresinde dönmemiş olanlara vb çalışma vizesi vermez.

 134. murat dedi ki:

  Merhaba. Suudi arabistandaki rent a car lar bahreyne giris icin araca permit alabiliyorlarmi? yani ben araba kiralasam burdan extra odeyip permiti rent a car firmasinin vermesini saglayabilirmiyim?

 135. Serkan dedi ki:

  Hepatit B ilgili kismi okudum ve aklima takilan kisim ayni sorunun katar ve birlesik arap emirliklerinde de olmasi.Ancak bu iki ulkede hepatit b testi muhendislere yapilmiyor.Acaba saudi arabistan da da muhendislere yapilmama gibi bir durumu var mi ?

 136. handan derebaşınlıoğlu dedi ki:

  merhabalar ben plastik cerrahi uzmanıyım suudi arabistanda plastik cerrah olarak görev yapmak istiyorum ama nasıl nereye başvuru yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 137. zpetek dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım Suudi Arabistan için işçi vizesi alabilirmiyim. Suudi Arabistan’da çalışma yaşı kaçtır acaba ?

  • bpakman dedi ki:

   Evet kefiliniz alabilir

   • zpetek dedi ki:

    Beyfendi kusura bakmayın bir sorum daha olucak Ben Türk Firması ile gidicektim bu yakın tarihte yanlız Vize acenteleri sorun olmuyacagını söylemiş. Konsolosluk sıkıntı çıkarıyormuş özellikle 22 yaşında olucagını soylemısler. Suudi Arabistandan bir türk bana kefil olursa oluyor mu ?

   • bpakman dedi ki:

    Konsolosluklar Suudi Arabistanda geçerli kurallara göre farklı karar verebiliyor ayrıca İstanbul ve Ankara konsoloslukları da birbirlerinden farklı uygulama yapabiliyorlar

 138. zpetek dedi ki:

  Benim bu durumda sizce ne yapmam gerekiyor. Ticari vize ile gidicem yanlış anlasılmasın…

  • bpakman dedi ki:

   Önce işçi vizesi yazmıştınız şimdi ticari vize oldu. İkisi bambaşka şeyler. Ticari vize sayfamda anlatılmıştır.

   • zpetek dedi ki:

    Şirket bana Ticari vize ile gidiceksiniz dedi iş için gidiyorum yanlış anlaşılmasın. Aynı şekılde yine yaş sorunu çıktı alt sınır 22 olarak soyledı konsolosluk

   • bpakman dedi ki:

    Ticari vize tamamen konsolosluğa bağlı. İstanbul ve ankara fark edebiliyor. Size vize alacak iş takipçileri her iki konsolosluktaki en son durumu biliyor olmaları lazım

 139. yunus dedi ki:

  Merhaba.insallah onumuzdeki hafta Dubai ye gitmeyi dusunuyoruz. Dubai de suudi konsolosluguna muracat etsek umre vizesi alabilirmiyiz. Eger mumkunse ne yapmaliyiz . Tesekurler

  • bpakman dedi ki:

   Zannetmem. Normal olarak Umre vizesini ancak oturduğunuz ya da oturma izniniz olan ülkeden alabilirsiniz.

 140. sena dedi ki:

  selamünaleykm.
  yeni evliyim.eşim mekkede yasiyor.
  oturum icin alinan vizeyle ilk gidisim olacak.fakat giris yapmam gereken tarihle ilgili sorunlar yasiyoruz.
  biletide degistiremiyorz vizeye islendigi icin.
  eger gidemezsem ve vize ölürse tekrar vize alma imkanimiz var mi ?

  • bpakman dedi ki:

   Vize verip vermemek konsolosun keyfine kalmış. Evrakları hazırlayıp şansınızı denersiniz. Muhatap bulursanız önceden konsolosluğa sorun.

   • sena dedi ki:

    anladim.orda söför olarak görnyor esim.ve ikinci hak taninmiyormus bazi mesleklere.bundada öyle olabilir mi ?

   • bpakman dedi ki:

    Bu meslek için eş vizesi sonradan çıktı. Arada da değişiklikler oluyor. Son durumu bilmiyorum.

 141. tugce dedi ki:

  Mrb pakman bey bir konuda bilginizi almak istiyordum.esim insaat muh bi firma ile taife calismak icin gitti calisma vizesi icjin gerekli evraklari tamamlamaya gelicek giderken bizide goturmek istiyor.ikame yok bizide goturebilir mi kac gun icinde belli olur.tesekkur ederim.

 142. Osman Bilgin dedi ki:

  S.a şimdi ben arabistanda çalışıyorum ama çalıştığım şirket 3 aydır ikamemi alamıyor ne yapabilirim veya haklarım neler yani pasaportumu alıp başka bi şirkete geçiş falan yapabilirmiyim aralığın altısında ikamemin günü bitti ve hala şirketin zor durumları yüzünden ikame alamıyorlar. Cevağlarsanız sevinirim .Çok teşekkürler …

  • bpakman dedi ki:

   Mekteb-ül Amel’e şikayet edebilirsiniz. Bunu Şirkete söylerseniz belki korkarlar. Ya da Elçiliğimizin Çalışma Müşavirliğinden yardım isteyebilirsiniz. Kendi kendinize başka bir şirkete geçerseniz kefil sizi ihbar ederse hapse atılır ve uçakla sınır dışı edilirsiniz.

 143. Ayhan dedi ki:

  Bülent bey mrh.
  Mekke de şuan da çalışıyorum ve ailemde yanımda. Anne ve babamı veya ikisinden birini yanıma bir kaç aylığına davet etme gibi bir hakkımız varmı. Şimdiden tşkler.

  • bpakman dedi ki:

   Bazı vizeli mesleklere bu hak veriliyordu. Son geçerli uygulamayı bilmiyorum.

 144. Şerafettin Özdemir dedi ki:

  Merhabalar Bülent Bey sanal alemdeki hizmetlerinizi takdir ettim doğrusu.Hiç yorulmadan usanmdan,bıkmadan her soru soranı bilgilendirmiş ve mutlu etmişsiniz.Benim de bir tutkum var 56 yaşımdayım emekli veteriner teknikeriyim türkiyede yaşıyorum.Ve her ne şekilde olursa bir süre için mekke ve medinede yaşamayı çok istiyorum bu ticari vize ziyaret vizesi veya çalışma vizesi olur hiç farketmez.Bu konuda ne yapabilirim mesleğimle ilgili bir vize almam mümkünmü ? Benide bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler Saygılarımla. Şerafettin ÖZDEMİR ANKARA

  • bpakman dedi ki:

   Uzun süre kalmak için çalışma vizesi almanız lazım. Ya iş bulup çalışacaksınız ya da anlaşmalı olarak çalışma vizesi ile gidip çalışmadan orada oturacaksınız. İkinci şekilde kim size vize bulur karşılığında ne ister bilmiyorum. Ya da varsa uzun süreli umre turu ile gitme alternatifi olabilir. Umre şirketleri ile görüşün.

 145. Şerafettin Özdemir dedi ki:

  Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Sağlıklı günler dilerim

  • bpakman dedi ki:

   Oralarda yaşayan bir tanıdığınız yardımcı olabilir onun dışında para kaptırabilirsiniz dikkat

 146. Hasan yazar dedi ki:

  Merhaba ben suan Mekke’de ikamet ediyorum ikame deki mesleğim Demirci. Şirketim nesma aileme ziyaret vizesi çıkarmak istiyorum nereye baş vurmak gerekiyor .teşekkür ederim hasan yazar

 147. Mşimşek dedi ki:

  Merhaba ben İlahiyat Fakültesinden birincilikle mezun oldum.Arabistanda master yapmak istiyorum.Ne yapmam gerekiyor.LÜTFEN YARDIMCI OLUN..

 148. Nasuh dedi ki:

  Merhaba. Ben Almanyada yasiyorum ve Alman vatandasiyim, Türk vatandasligindan ciktigim zaman Türk Konsoloslugundan “Mavi Kart” aldim. Türkiyeden ümre ye gitmek istedigim zaman, alman pasaportu ve Mavi Kart ile ümre icin Arabistan konsoloslugundan vize alabiliyormuyum?

  Tesekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Normalde Dünyanın bir yerindeki bir konsolosluk sadece bulunduğu yerin vatandaşlarına hizmet vermez. Mesela Azerbaycan’ın Tiflis konsolosluğu Türk ve diğer ülke vatandaşlarına vize veriyor. Bunlar normal ülkeler için geçerli. Suudi Arabistan ise nevi şahsına münhasır bir ülke. Umre vizesi için Umre düzenleyen firmalardan garanti istiyor. Firma size o garantiyi verir mi bilemem.
   Bu arada Almanya’da bir sürü Türklerin işlettiği seyahat şirketleri var, onlar Umre düzenlemiyorlar mı? Almanya’da yaşadığınıza göre daha kolay olmaz mı?

   • Nasuh dedi ki:

    Almanyada bir cok ümre sirketi var, ama benim amacim, türkiyeden annemide alip beraber ümreye gitmek. Annem TR de yasadigi icin ordan beraber gitmem gerekiyor. Türkiyede bazi ümre sirketleriyle görüstüm, bana söylenen, onlarin anneme vizeyi ordan alacaklari, ama benim kendi vizemide almanyadan almam gerekiyormus alman vatandasi oldugum icin. Almanyadaki Arabistan konsolosluguda, vizeyi sahis müracaatlarina vermediklerini, bi kurulus üzerinden vizeye müracaat etmemi söyledilar. Türkiyedeki sirkette, burdaki konsolosluga müracaatta bulunamiyor.
    Bugün internetten arastirdim, türkiyeden ümreye gitmek isteyen yabanci uyruklu vatandaslarin türkiyeden oturum karti olursa, sirket Türkiyedeki Arabistan konsoloslugundan ümre vizesini alabiliyormus. Bende vatandasliktan cikarken almis oldugum Mavi Kart var. Bu Mavi kart olunca, oturum kartina gerek kaliyormu acaba onu ögrenmeye calisiyorum.

    http://www.mfa.gov.tr/mavi-kart-_eski-pembe-kart_-uygulamasi-.tr.mfa

    Tesekkür ederim.

   • bpakman dedi ki:

    Evet iş Umreye gelince değişiyor. Teminat işin içine girdiği için. Türkiyedeki Umre düzenleyicisi sizin için teminat verir mi onu bilemem. Suudi Konsolosluğu kabul ederse verebilir. Bunu da ancak Umre düzenleyen şirketler bilebilir onlara sormalısınız.

 149. Gungor dedi ki:

  Size bir sorum olacak? Arabistana umre sezonu dışında bireysel olarak umre için girmek mümkün mü. ? Kısa süreli yani 3-5 günlük..

 150. Cihan dedi ki:

  Hocam öncelik ile merhabalar dilemek isterim. Ben iş gereği Dammam’da çalışmaya başladım ve şuanda bir otelde kalmaktayım. Size sorum şu olacak burada bir compaunt ev bakıyorum ama nerede Türk vatandaşları daha çok bu konuda hiçbir bilgi sahibi değilim bugün sabahtan bu saate kadar ev baktım ama nerede ise sorduğum bütün compauntlarda Türk vatandaşları yok cevabını aldım. Sizde burada yaşamış bir birey olarak bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Hangi compauntları önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim bu günlerde çünkü evimi tutup ailemi yanıma getireceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  İyi günler.

 151. Alperen Giray dedi ki:

  Sayın Bülent PAKMAN Hocam,

  Baldızım bir Suudi ile evli ve Medine’de ikamet ediyor. Kayınvaldem ve kayınbabam 2 yılda bir, bir kaç aylığına kızlarını ve torunlarını görmeye Medine’ye gidiyorlar. Bu yıl eşimle beni de davet ettiler. Benim sorum şu: Eşimle birlikte Medine’ye gittikten sonra eşimi bırakmam ve benden bir kaç hafta sonra eşimin kayınpederim ve kayınbabamla (kendi annesi ve babası ama malum soyisim değiştiği için tutmuyor) birtlikte Türkiye’ye dönmesi mümkün mü?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Kalma süresi bitmiyorsa çıkışta sorun olmaz benim bildiğim. Sorun girişte. Kadını yanında ya da karşılayan vasisi olmazsa alandan çıkarmıyorlar. Bu konularda keyfi uygulamalar olabiliyor. Benimki tahmin.

 152. semih dedi ki:

  iyi gunler hocam. ilk once vize icin aklinda soru olan insanlara burdan bildiginiz kadar yardimci oldugunuz icin size tesekkur ederim. zira artk bu tur ortamlarda bi hevesle blog olusturup boş veren çok. soruma gelirsek: bana şuan suudi arabistanda iş vizesi çıktı. bana vize cikartan suud vatandasi olan bi abim bi kac gun icinde turkiyeye gelicek islemleri beraber halledeip donucez fakat sıkıntım şu var onuda sizin sayfada ögrendim daha once tanık olarak cıktığım bir mahkemeden denetim serbestlik kararı geldi 1 hafta önce. mahkeme nerden baksanız 1 yıl olucak. suan sicilimde erteleme kararı yazıyor imiş. bu erteleme kararı sicil kagidimda cikacak diye tahmin ediyorum. konsoloslukta bu sicil kagidinda ki erteleme kararı ile ilgili vize almam konusunda bi sıkıntı yaşarmıyım acaba. zaten ceza yemiyecem sadece erteleme kararı benim 5 sene boyunca her hangi bir cezaya karışmamam için verildi. is vizesi almamda bir sıkıntı yaşar mıyım ? cevabınız icin simdiden tesekkur ederim iyi gunler.

  • bpakman dedi ki:

   Erteleme sicilde çıkmaz bildiğim kadarıyla. Hüküm verilmediği için. Çıkarsa konsolosun takdirine kalmış.

  • bpakman dedi ki:

   Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vatandaşların savcılıklar veya e-devlet üzerinden yaptığı normal adli sicil sorgulamalarında gözükmez zira bu kararlar özel ve ayrı bir sistemde kayıt altında tutulur ve Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları sadece soruşturma ve kovuşturmalarla alakalı olmak üzere hakim ve cumhuriyet savcıları tarafından görüntülenebilir. (İnternetten bilgi)

   • semih dedi ki:

    cevabiniz ve ilginiz icin cok tesekkur ederim hocam. bir sorumda suan b sınıfı ehliyetim var bu ehliyeti oraya gittigimde direk kullanma şansım var mı ? var ise burada bir işlem yaptırmam gerekiyor mu acaba ehliyeti mi 2013 yılında aldım.

   • bpakman dedi ki:

    Ikame alınca Suudi ehliyeti de almak gerekir. Ticari vize ile gelenler Türk + uluslararası ehliyet ile araba kullanabiliyorlar. Uluslarası ehliyet gereği Birleşik Arap Emirlikleri’nde kaldırılmaya başlandı. Suud’daki son durumu bilmiyorum.

 153. mervenur dedi ki:

  merhabalar Bülent Bey, babam bir fuara kaydoldu cidde de. üç günlük bir fuar ve şirket tarafından davetiye niteliğinde bir mail geldi. bu aşamadan sonra yapması gereken konsolosluğa gitmek mi olmalı ? elinde mailden başka bir şey yok. bir de vizeyi üç günlüğüne mi verirler daha uzun da olabilir mi? dediğiniz gibi biz de gitmek istesek ticari başvuruyla gitmemiz zor olur herhalde bayan olarak..

 154. merhabalar Bülent Bey, babam cidde de bir fuara ziyaretçi olarak katılmak için
  kaydoldu ve şirket tarafından davetiye niteliğinde bir mail geldi. elinde başka bir şey yok, o mail ile konsolosluğa mı gitmesi gerek? ayrıca fuar üç günlük vizeyi üç günlük mü verirler sadece, ve bizi de yanında götürmek istiyor, aynı şekilde bizim de kaydolmamız mı gerekir? yardımcı olursanız sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Gönderen şirketin Ticari vize başvurusu yapmış olması, başvurunun onaylanmış olması ve mailde size onay ile ilgili bilgileri göndermiş olması lazım. Onayda kaç gün ise vize izin süresi vardır. Konsolosluğa bu bilgiler ve istenen diğer belgelerle başvuracak, konsolosluk kabul ederse vize pasaporta işlenecek. Sizi yanında götüremez. Size de ayrı başvuru ve vize gerekir.

 155. Pelin dedi ki:

  Merhabalar Bülent Bey,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Gerçi bu konuda soru soran kişiler olmuş. Ama güncel olarak bilgi almak istiyorum. Benim arkadaşım Riyadh’a İnşaat Mühendisi olarak çalışmak için gitti. ilk girişte ikamesi çıkmıştı fakat süresi bitti. Daha sonra uzatması için başvuruda bulundu ama neredeyse 2ay oldu çıkmadı. Sürekli aracı şirket ile irtibat halince fakat bir ilerleme yok. Cevazata gittiginde kefilin ile gel diyorlar. Yani buna bağlı olarak çıkış vizesi ile çıkış yapacak ülkeden.Bu ikamenin çıkması bu kadar uzun sürer mi? Çıkış yapması için illaki bu kartın olması gerekiyor mu? Yani onaylı olması yetmiyor mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • bpakman dedi ki:

   Normalde bu kadar uzun sürmez. Kefilin ya da vekalet verdiği adamının ilgilenmesi gerekir. Çıkış giriş vizesi için ikame gerekir.

 156. Pelin dedi ki:

  Anladım fakat final exit yapacak ve bir daha dönüş yapmayacak. Dediğiniz gibi yinede ikame kartının olamasına gerek var mıdır?

 157. Pelin dedi ki:

  Yanıtlarınız için cok teşekkür ederim. Son bir sorum olacaktı.Final exit vizesi işlemi için ne gerekmektedir? Ve vizenin çıkması tahminizce ne kadar sürer?

 158. huseyın capar dedi ki:

  slm bulent bey daha once arbıstanda calıstım jubaılde dammamda tekrar gıtmek ıstıyom daha once calıstıgım sırket temız release kagıtlanı bana vermedı sordum sırkete oyle bısey yok dedı bır sonrakı gıdegegım sırket sart kostu evragı ne yammam gerekıyor temız evragın suresu varmı zaman asamasına ugruyormu veya kac yıl bu yuzden gıdemıyom sorun cıkarıyorlar

 159. ismail dedi ki:

  Merhaba Bulent bey benim medine ikamem var amil olarak acaba eşimi ziyaretci vizesiyle getirme imkanım olur mu

  • bpakman dedi ki:

   Eskiden pasaportta yazan ikamenin verildiği mesleğe bağlı olarak eş getirtilebiliyordu. Sonradan bu mesleklerin kapsamı zaman zaman artırılıyordu. Şu andaki durumu bilmiyorum.

   • Ramazan Altın dedi ki:

    Bülent bey ilk öncelikle teşekkür ediyorum. Ben türk firmasında ed dammam da çalışıyorum. 4 ay oldu ikamem gelmedi ve geri sıkıntı larım dan dolayı gitmem gerekiyor acil. Ve 7 gün önce kesin çıkış vizesi istediler. Ama hala cevap gelmedi. Şirkete soruyorum bekliyoruz diyo. Ben ne yapmam gerekiyor da hemen gidebilirim. Bana hemn dönebilir misiniz.

   • bpakman dedi ki:

    Öbür başlıkta cevap verdim.

 160. Fr Taştan dedi ki:

  Merhabalar öncelikle sitenizi çok beğendiğimi söylemeliyim emeğinize sağlık

  Şuan arabistandayım,turist vizesiyle geldik çalışıyoruz,vizemizde
  date:28/112016
  validity:180 D
  Number:multiple
  Stay:30 > yazıyor bu durumda ne kadar kalabiliriz,3 kere Bahreyne giriş çıkış yaptık.
  Şirketten bize bazıları 3 aylıksınız bazıları 6 aylıksınız diyolar ve biz hiç bişey bilmiyoruz lütfen yardımcı olun saygılar

  • bpakman dedi ki:

   Galiba 28/112016 28/11/2016 olmalı. Önemli değil. İlk girdiğiniz tarihten itibaren azami 180 gün sonra kesin çıkış yapacaksınız. Mesela ilk 1 Aralıkta girdiyseniz en son 18 haziran gecesi çıkacaksınız. Hesabını buna göre siz yapın. Her bir girişte en fazla 30 gün kalabilirsiniz. Girişten sonra her 30. gün sonunda çıkıp gireceksiniz.

   • Fr Taştan dedi ki:

    Teşekkür ederim.
    Peki Bahreyne kaç kez giriş çıkış yapabiliriz? Yani bi ülkeye en fazla 3 kere giriş çıkış yapılıyo diye duyduk,bizde her ayda bir toplamda 3 kere Bahreyne giriş çıkış yaptık.başka giriş çıkış yapma hakkımız varmı o ülkeye?

   • bpakman dedi ki:

    Bahreyn’de önemli olan her girişte verilen kalış süresini geçirmemektir.

   • bpakman dedi ki:

    Not: Elbette ki 30. günü beklemenize gerek yok daha önce de çıkıp girebilirsiniz.

 161. Şa dedi ki:

  Merhaba, ben 22 yaşında Türk vatandaşıyımve bir kadınım. Babamın kafaletiyle burada ikamet ediyorum. Sorun şu ülkeme dönmeyi istiyorum üniversitem bitikten sonra sadece babam sorun çıkartıyor ve çıkıl izni vermem diyor. Türk konsoluluğu bu sorunu nasıl çözer? Babamın çıkıl izini vermeden çıkamam ülkeden yabancı olarak. Cevabınız bekliyorum. Bu arada Riyad’da yaşıyorum

  • bpakman dedi ki:

   Babanız kefil olduğuna göre Suud vatandaşı galiba. Öyleyse o izin vermeden çıkış vizesi alamazsınız. Riyad konsolosluğundan yardım isterseniz arabulucu olurlar mı bilemem.

 162. Emre dedi ki:

  Merhabalar Bülent Bey. Ben business vizesi ile Sri Lankada çalışıyorum. Buradan umreye sonra da Türkiye’ye gitmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Vize almak için hangi yolu izlemem gerek ? Medine’den otel rezarvasyonum olması yeterli mıdır ?
  Teşekkür ederim

  • bpakman dedi ki:

   Umreye turla gidebilirsiniz. Oradan yoksa Türkiye’den. Otel rezervasyonu yetmez. Vizeyi turcular alır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s