Siyonist-Evangelist işbirliği

İsrail’in ulusal güvenliği ABD için neden bu kadar önemli?
1. Orta Doğu’daki petrol rezervlerinin öneminden ,
2. Kudüs’ün bu gün İsrail toprakları içerisinde oluşundan,
3. Amerikan halkının Yahudilere bakış açısı nedeniyle.

ABD yönetiminde Yahudiler ve İsrail lobisi etkin rol oynuyor. Amerika’da oldukça güçlü bir Yahudi lobisi varken neden ABD İsrail’e çok yakınlık gösterirken bir taraftan totaliter ve çağ dışı Arap rejimlerine destek oluyor?

ABD ile Arap ülkeleri ve özellikle Suudi Arabistan ilişkileri gayet iyi. 11 Eylül’ü , Riyad ve Al Khobar compound baskınlarını (BAKINIZ) gerçekleştiren El Kaide’nin neredeyse bütünüyle Suudilerden oluşması buna engel olamıyor. Mısır her yıl Washington’dan 2 milyar dolara yakın askeri yardım alıyor. Araplar anti-semitist ve İsrail düşmanı ve Amerikalılar bu kadar İsrail dostu iken nasıl oluyor da ABD Arap ülkeleriyle bu kadar iyi geçiniyor? Bunda ABD’de son derece güçlü olan petrol ve silah lobisinin etkisi yanında İsrail’in çıkarları da söz konusu.

İsrail’in bunda çıkarı nedir? Önce ona bakalım:

Saddam gibi bir diktatör ama bir anlamda Baasçı yani Arap milliyetçisi ve aynı zamanda koyu bir anti-semitist yönetimlere kıyasla gerici-diktatör Arap yönetimleri İsrail açısından tercihe şayandır. Arapların başında hem ilerici-demokratik, hem de İsrail ile barışçı bir yönetim olamayacağı artık bilinen bir gerçektir. Zira Arap halkı Yahudilerden nefret eder, yani koyu anti-semitistdir. Bunu değiştirmek mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni Kuran’da Yahudilerin lanetlenmiş olduğu gibi ‘bence yanlış olan’ bir kanıya sahip olmalarıdır. Bu konu ayrı bir yazımızda ayrıntılı olarak incelenmiştir. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. Onun için Orta Doğu’da bugünkü Suud rejimi gibi halkı açısından İsrail düşmanı görünen ama gerçekte İsrail için bir tehlike teşkil etmeyen krallıkların, etliye sütlüye karışmayan emirliklerin iktidarda kalması şarttır. Örneğin İran’da ABD ve Batı yanlısı Şah devrilince yerine ABD ve İsrail düşmanı Mollalar rejimi gelmiştir. Bu nedenle ABD mevcut dinci totaliter rejimleri desteklemekte böylece hem İsrail hem de Orta Doğu petrolleri ABD açısından güvence içerisinde olmaktadır. Saddam bu nedenle devrilmiş, İsrail çok rahatlamıştır. Geriye İran rejimi ve Filistin-Lübnan’da bulunan Hamas gibi örgütler kalmıştır. Onlar da ABD’nin güncel ve müstakbel hedefleridir. İsrail denize dökülmelidir diyen bir Ahmedi Nejad’ın ABD nezdinde geleceği olamaz.

ABD vahşi kapitalizmin merkezi ve piyasa ekonomisi kuralları siyasete egemen. ABD’nin petrol ve savunma şirketlerinin Yahudi lobisi kadar finansal güce sahip lobileri var ve de en büyük ticari alışverişleri Arap ülkeleriyle. Sadece Ortadoğu körfez ülkeleri ABD savunma sanayi şirketleri için 200 milyar dolarlık bir pazar. Dünya petrolünün yüzde 60 kadarı İslam ülkelerinde çıkıyor. Bu nedenle gerek petrol gerekse silah lobileri ABD’nin Suudi Arabistan ve Mısır gibi büyük pazarlarla ilişkileri için milyonlarca dolarlık lobi faaliyetleri yapıyorlar. Amaçları ticari.

Gelelim Amerikan halkının Yahudilere bakış açısına:

Yaşadıkları eyaletler itibarıyla Amerikalı Yahudiler nüfuslarına oranla daha fazla siyasi ağırlığa sahipler. ABD’de 6 milyon Yahudi Amerikalı yaşıyor. Bu nüfus büyük oranda New York ve Kaliforniya eyaletlerinde yoğunlaşmış. Bu iki eyalet ABD’nin ekonomik, siyasi ve demografik açıdan en önemli eyaletleri. Bu nedenle aritmetik olarak Kaliforniya ve New York eyaletleri Temsilciler Meclisi’nde ve başkanlık seçimlerinde çok önemli bir ağırlığa sahip.
Amerikalı Yahudiler ülke geneline göre daha eğitimli, daha zengin ve daha iyi örgütlenmiş durumdalar. Baskı gruplarının ve paranın fazlasıyla ağırlık taşıdığı Amerikan siyasi sisteminde bunlar son derece önemli avantajlar. Bu durumda Siyonist bir güç oluşmuş bulunmakta. Amerikalı siyasetçiler sürekli olarak kampanya ve reklam giderleri için bağış toplamak zorundalar. Avrupa’da olduğu gibi devletten fazla para alamıyorlar. Bu nedenle önemli destekçileri İsrail-Yahudi, Yunan, Ermeni lobileri gibi etnik lobiler ile sanayi lobileri. Bu iki lobi türü birbiriyle çelişki içerisinde de değil.

İsrail’in ABD kamuoyunda genel anlamda gördüğü güçlü desteğin bir nedeni İsrail’in varlığıyla Holokost (Yahudi soykırımı) arasındaki bağın Amerikan halkına Avrupa’ya oranla çok daha fazla kabul ettirilmiş olması. ABD’ye bundan 50 küsur yıl önce dünya Yahudi nüfusunun bütünüyle yok edilme gerçeğiyle karşı karşıya kaldığı hiç unutturulmadı. ABD’de yaşayan Yahudi nüfus kadar, yani 6 milyonluk bir cemaatin Avrupa demografisinden bir çırpıda silinmiş olması hep büyük bir trajedi olarak değerlendirildi. Dünyada yaşayan toplam Yahudi nüfusun 14 milyon olduğu anlatılarak Holokost’un boyutu travmaya dönüştürüldü.

Amerika’da toplum genelindeki yaygın İsrail desteğinin bir diğer nedeni ise ABD halkının Avrupa’ya oranla aşırı dindar oluşu. Bush’un ABD tarihinde İsrail’e en çok destek veren yönetim oluşuyla, Bush’un seçmen tabanının dindarlığı yakından bağlantılıydı. ABD’deki Evangelistler için İsrail’in kutsal topraklara hakim olması İsa’nın geri dönecek olmasının habercisi. Bu konudaki bir başka yazıma bkz. İsa’nın gelmesi için Kudüs’teki Süleyman tapınağının yeniden inşa edilme olanağı da buna bağlı. Amerika’da hızla sayıları 40 milyonu bulan Evangelistler bu nedenle ABD-İsrail dayanışmasının en önemli destekçileri. Kiliseye devamlılık oranı yüzde 5′e düşmüş, Katolik nüfusun fazlaca olduğu Avrupa’da bu kadar dindarlık söz konusu değil. ABD’de ise kiliseye devamlılık oranı yüzde 40 civarında. Bu unsurlar İsrail konusunda Avrupa-Amerika farkını derinleştiriyor.

İsrail’e desteği Amerika’da toplum geneline yayan bir diğer neden de Amerikalı uzmanların İsrail-Filistin sorununa dikkat çekmeyen bir açıdan bakıyor olması. Çoğunlukla dünya konuya Filistin halkının haklı davası olarak bakarken, Amerika olaya 5 milyonluk İsrail’e karşı hiç sevmediği, kendi “God”larına değil Hristiyanların aynı olarak görmediği başka bir tanrıya yani Allah’a inanan 350 milyonluk Ortadoğu Müslüman cihadı olarak bakıyor ve Haçlı anlayışını yerleştiriyor. Yani Amerikalılara göre ortada İsrail-Filistin olayı değil, Haçlı-Yahudilere karşı bütün İslam alemi gerçeği var. Ayrıca Amerikalı uzmanlar Arap diktatörlerin Filistin sorununu iktidarda kalmak için sömürdüklerini düşünüyorlar. Otoriter Arap rejimlerin İsrail-Filistin meselesini kendi iç sorunları bastırmak ve İslami kamuoyu öfkesini İsrail’e yöneltmek için kullandıkları görüşü, Siyonist Yahudilerce Amerikalılara yutturulmuş bulunuyor.

Evet İsrail böyle şanslı bir konjonktüre sahip. Zaten kuruluşunu da buna borçlu. İsrail’in kurulabilmesi için Osmanlı İmparatorluğunun emperyalist güçlerce yıkılmış olduğunu da düşünecek olursak.

Bülent Pakman. Mart 2010. İzin alınmadan, aktif link verilmeden kısmen veya tamamen yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

DİNLER ARASI DİYALOG, ILIMLI İSLAM ve TÜRKİYE ÜZERİNE OYNANAN OYUNLAR  İLE İLGİLİ SAYFALARIMIZ

Facebook Widgets

mekke 008Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman

Reklamlar

One Response to Siyonist-Evangelist işbirliği

  1. Hüsn-ü dedi ki:

    Çok güzel yorumlamışsınız teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s