Nurcular Azerbaycan için ciddi tehlikedir

“Kendi okullarını bitiren insanları muhtelif yerlere yerleştirmek  örgütleşme demektir”.

Bu sözleri politik analizci Elhan Şahinoğlu “Ahar.az”a açıklamasında dedi.

O, Fetullah Gülen taraftarlarının Azerbaycanda Erdoğan’a karşı faaliyyetlerini genişlendirmemesinin Azerbaycan hakimiyyetinin gazabına uğrama ihtimalları ile bağlı olduğunu dedi: “Başbakan Erdoğanla Fetullah Gülen arasında açıq-aşikar savaş sürüyor. Erdoğan çıkışlarının birinde Gülenin esas örgütlerinden birinin özel olarak Azerbaycanda olduğunu söyledi. Buradaki Gülenciler şimdilik sessizdirler. Kendi mediaları vasıtasıyle veyahut diğer vasıtalarla Erdoğanı vurmuyorlar. Bilirler ki, bu adım Azerbaycan hakimiyyeti tarafından iyi karşılanmayacak. Azerbaycan üzerinden Erdoğanı vurmak onlara fayda sağlamayacak. Eğer düşünürseniz görürsünüz ki, onların Azerbaycandaki başları çıkışlarında yine deyirler ki, biz burada ancak tahsil vermekle meşguluz. Ben bunu anlarım. Amma her defa “biz tahsille meşguluz” deyib bunu başa vurmak gerekmez. İkinci bir tarafdan, burada fakir tabakanın çocukları tahsil alabilmiyor. Başka bir tarafdan ise Azerbaycanda onlar sadece tahsil vermekle meşgul deyiller. Onların Azerbaycanda hem matbuatı, hem de televizyonu var. İyi, bunla ilgili sual soruyorum: Yalnız tahsille meşgul oluyorsanızsa, bu televizyon ve matbuat sizin neyinize lazımdır? Bak, bu sualler hala ki, açık kalır”.

Bu, devlet içinde tehlikedir

Politik analist bu tarikatın tarafdarlarının Azerbaycanda siyasi hedeflerinin olduğunu da vurguladı: “Türkiyedeki hadiseler başlayandan sonra Erdoğan ilk olarak onların kirli işleri hakkında konuşmağa başladı. Ardınca ise gizli telefon dinlemeleri ortaya koydular. Ancak onların arasında Savunma Bakanı Zakir Hesenovu tebrik etmeleri hakkında da sözler var idi. İyi de, Savunma Bakanını tebrik etmekde sizin ne ilginiz olabilir? Görünür, onların siyasi hedefleri de var. Lakin bu siyasi hedefleri hele ki, Azerbaycanda dile getirmemişler. Eğer Türkiyede bu işleri becerirlerse, niye de Azerbaycanda böyle şeyler görmesinler?”

Elhan Şahinoğlu keza nurcuların ülkede tahsil vermekle beraber muhtelif idarelerde artık kendi örgütlerini resmileşdirdiklerini da kaydetdi:

“Onlar kendilerinin örgütlerini resmileşdirirler. Yine de savunmcıları yazırlar ki, onlara tahsil verir, iş temin edirler. Bu, çok gözeldir. Amma bütün bunlar sonraki merhalede örgütleşmeye zemin hazırlar. Kendi okullarını bitiren insanları muhtelif yerlere yerleşdirmek artık örgütleşmedir. Bu, artık devlet için tehlikedir. Bu gerçeği aksetdiren yazışmalar da var”.

http://axar.az/news/10655 dan Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Bülent Pakman Mart 2014.

Facebook Widgets

Viyana Parlamento Binası

Bülent Pakman kimdir     https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

One Response to Nurcular Azerbaycan için ciddi tehlikedir

  1. Lale dedi ki:

    Sevgili baci ve qardaşlarim Allahu Teala sizden sadece bir şey isteyir ,sizin xoşbext olmanizi.Ele ise bu xoşbextliyimiz sadece bir dileye bağlidir .Qelbden Allaha qovuşmaği (ruhu teslim etmeyi)dilemekle ! Rad 21 Ve onlar Allah’ın (ölümden evvel), Allah’a ulaştırılmasını emrettiği şeyi (ruhlarını), O’na (Allah’a) ulaştırırlar. Ve Rab’lerine karşı huşû duyarlar ve kötü hesaptan (cehenneme girmekten) korkarlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s