İnşaat Mühendisliği İlanlarının Anlamları

 • Kariyer olanakları sunan şirketimiz: Fazla maaş veremiyoruz ama bizde yapacağınız kariyerle ilerde iyi maaşlı bir yere kapağı atabilirsiniz.

 • İnşaat sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan şirketimiz…: Kusura bakmayın şirket adını veremiyoruz. Verirsek kimse başvurmaz. Başvuranlardan birini nasıl olsa kafaya alırız.

 • Yeni mezun, genç, dinamik, yetiştirilmek üzere; Mühendisliğe yakışmayacak ücret verilip, her iş yaptırılacaktır. İş tecrübesi kazanma adına dişinizi sıkarsa, verdiğimiz üç kuruş para, evrak getir götür, mühendislik bürolarından proje taşıma ve bazı ayak işlerini öğrenir, kullanıldığını anladığında da hemen yerine gözleri açılmamış yeni bir eleman alırız.

 • 30 yaşını aşmamış mühendis: SGK priminde 30 yaş altı prim indirimini kullanmak istiyorum, bu kadar ince düşünen bir firmayız, çok çalıştırıp az maaş veririz, 30 yaşını geçtiği an bizim için bitmiş demektir.

 • Yeni aldığımız ihaleye uygun en az 5 yıl deneyimli 2 adet inşaat mühendisi, 1 adet elektrik mühendisi, 1 adet makine mühendisi: Aslında mühendisle çalışmak istemiyorum ama yapı teknik şartnamesinde en az 2 adet 5 yıl deneyimli mühendis çalıştırmak zorundasın dediği için mühendis alıp değer kıymet bilmeden çalıştıracağım. Alt yapı firmasıysam eğer, formenler ve operatörleri mühendisten üstün tutarım, ilkokul mezunu cahil patronum ve sahada beni mühendisten daha çok dinlerler, çünkü maaşları ben veriyorum.

 • Mimar, mühendis satış elemanı; Firmam satış yapamıyor, lise mezunu alsam beni o da kurtarmaz, piyasada da boşta epey onca yıl okumuş olan mühendis-mimar var, gelip beni kurtarsın, ancak çok kazanmadığım için ücreti de çok beklemesin.

 • En az 10 yıl deneyimli mühendis: Biz işi aldık, ama ne işin nasıl yapılacağını biliyoruz, ne de bunu başkasına öğretebiliriz. Mühendisim diyen gelsin, işi bütün sıkıntılarıyla sorun çıkarmadan yapsın ve iş bitince de çekip gitsin.

 • Yoğun çalışma temposu ve esnek iş saatlerine uyum sağlayabilecek: Esnek dediysek lafın gelişi. Saat-maat, tatil-matil, izin-mizin, uyku-muyku, dinlenme-minlenme yok. Sabahın körü, gecenin bir yarısı demeden gece-gündüz çalışacak.

 • Sorumluluk alabilen: Şantiye’de kaza, hatalı iş olduğunda “valla patronların bu işlemlerden hiç haberi yoktu, onlara danışmadan kendim yaptım” diyebilecek.

 • İnsiyatif sahibi: Acil durumlarda kendi kendine karar alan, ancak başarısız olursa sonuçlarına katlanabilen.

 • Temsil yeteneği olan: Her toplantıda basına demeç veriyormuşçasına havalara giren, kendini  bir şey sanan, burnu havada bir kişilik.

 • Takım çalışmasına yatkın: İki eliyle bir şeyi doğrultamayan, lakin kalabalığın arasında kaynamayı becerebilen ve iş yapıyor imajı çizebilen!

 • B sınıfı sürücü belgesine sahip: Şirket arabasını kendisi kullanacak. Uzun yola alışık olacak. Onca maaş verirken bir de şoför maliyetine katlanamayız.

 • Analitik düşünebilen: Her türlü çözümlemeyi bekliyoruz. Biz bir türlü beceremedik.

 • İnsan ilişkilerinde başarılı, ekip çalışmasına uygun: Şantiyedeki hiziplere katılmayacak, herkesle iyi geçinecek, dedikodularda uzak duracak, durumu idare edecek biri.

 • Yurt içi yurt dışı seyahat engeli olmayan: Uçakla, arabayla o şehir senin, bu ülke benim sürekli dolaşacak. Evini barkını unutacak. Evliyse sorun olabilir, isterse eşine bir danışsın. Ya da hiç danışmasın, onun için belki de daha iyi olur. Kendi bilir.

 • Gelişime, araştırmaya, öğrenmeye açık: O kadar işin arasında araştırmaya, eğitime ne paramız, ne de zamanımız var. Mesleğiyle ilgili gelişmeleri iş saatleri dışında kendi araştırıp öğrenecek.

 • Tercihen İngilizce bilen: Yapılacak işle bir ilgisi yok ama  inşaallah ilerde olur. Arada İngilizce mektup yazmak gerekebilir. Hasbelkader bir yabancı ile toplantımız falan da olabilir. Fazla mal göz çıkarmaz.

 • Özveri ile çalışabilecek: Hiçbirşeyden şikayet etmeyecek. Yanımda yatan horluyor, yemekler berbat, klima çalışmıyor, internet yavaş, maaşlar hala ödenmedi vb falan demeyecek.

 • Problem çözme yeteneği olan: Her konuda çözülecek bir problem arayan, rahatsız mizaçlı.

Toparlayalım:

Her geçen gün büyümekte ve yaptığı yeniliklerle inşaat sektörüne yön veren şirketimiz takım arkadaşıları aramaktadır.
Üniversitelerin ilgili bölümünden mezun,
Proje yönetiminde en az …. yıl deneyimli,
benzer büyük ölçekli projelerde deneyimli,
Çok iyi derecede …….ce, tercihen …..ça bilen,
konusunda uzman.
Duygusal zekaya sahip,
Analitik düşünebilen,
Çözüm odaklı,
Sen dili yerine ben dilini kullanan,
Sözlü ve yazılı iletişimi kuvvetli,
Sorumluluk alabilen, disiplinli,
Uluslararası vizyona sahip,
Takım çalışmasına yatkın
Sorumluluğundaki işlerin zamanında ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlayacak,
Analitik düşünme yetisi olan ve disiplinli,
Yoğun çalışma temposu ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, vb

Böyle bir ilan copy-paste yani kes-yapıştır olabilir ya da şirket gereksiz başvurular istememektedir, ya da şirketin insan kaynakları elemanının işgüzarlığıdır, ya da şirket kendini gereksiz yere şişirmektedir ve başvuruya değer değildir. Aslında büyük ihtimalle bu laf kalabalığı:  “Bak biz ne kadar da ince eleyip sık dokuyan kurumsallaşmış, zor beğenen bir firmayız. Bizden iş almak kolay değildir. O kadar para vereceğiz, o halde aday tüm özellikleri barındırmalı” ucuzcu mantığının dışavurumudur. Buna karşılık “….da inşa edilecek …… inşaatı için Proje Müdürü alınacaktır” gerçekten ihtiyaç ilanıdır ve bu tür ilan sonucu gelebilecek istihdam daha sağlam olacaktır.

Buna karşılık Avrupa Birliği, KfW, World Bank gibi finansal kuruluşların temin ettikleri kredilerle yapılacak işler için verilmiş aşağıdaki türden ilan çok normaldir. Bu şartlar yerine getirilemiyorsa KESİNLİKLE başvurulmamalıdır zira aksi durumda kredi kuruluşundan onay almak mümkün değildir.

FIDIC sözleşmelerine vakıf
İngilizceye yazışma yapacak denli hakim
En az 20 yıllık inşaat mühendisi olmak
En az 10 yılını yönetici olarak geçirmek
En az 2 benzer proje bitirmiş olmak ,
iş bitirmeleri işverendn alınacak yazılarla belgelemek

 • Peki başvurunuz, hatta görüşmeye gitmeniz sonrasında bir ses çıkmadıysa sebepleri ne olabilir? 

 1. Nitelikleriniz uygun olsa da daha uygun olduğunu düşündükleri ve/veya CV sinden, görüşmeden öyle olduğunu anladıkları birini tercih etmişlerdir.

 2. Nitelikleriniz istenenlere uygun değildir. Uygun birisini bulmamış olsalar bile bu nedenle sizi dikkate almamışlardır.

 3. CV niz veya görüşmenizden “ben bu işi yaparım, ben bu işin adamıyım, ben bu işi bilirim” izlenimini vermemiş olabilirsizin.

 4. Pozisyonu gerektiren iş henüz kesinleşmemiştir. İlan işi alabiliriz, zaman kazanalım diye verilmiş olabilir. İş alınmış da olsa başlaması gecikecek olabilir.

 5. İlandan sonra pozisyon firma içerisindeki mevcut kadrodan ya da ilan dışında bir şekilde karşılanmış (firmada çalışanların tanıdıklarını getirmesi gibi) olabilir.

 6. İnşaat Şirketi ya da İnsan Kaynakları Firması CV portfoyü oluşturmak/geliştirmek amacıyla ilan vermiş olabilir. Bu durumda ilandan belki 1 yıl sonra da ses çıkabilir.

 7. Sürekli ilan veren bir şirketse, özellikle çoklu pozisyonlara, sirkülasyon çok fazla demektir. Yani işe alınanlar fazla durmuyordur. Birisi ayrılınca gönderilmiş CV leri tararlar ve en uygun gördüklerinden başlamak üzere telefonla aramaya başlarlar. Böylece sizin başvuruya aylar sonra hatta 1-2 yıl sonra bile cevap gelebilir. İlanları mümkünse geriye doğru tarayıp bu tür şirketlere boşuna başvurmayın.

 8. Overqualified” yani istenenden fazla nitelikli/kalifiye olduğunuz kanaati edinmişlerdir. Böyle durumlarda sizin öngördüklerinden fazla para isteyebileceğinizi, az paraya razı olma durumunda bile ilerde parası daha iyi bir iş bulup gitme ihtimalini, sizin üzerinizdeki pozisyondakiler sizden daha az kalifiye ise bunun problem çıkarabileceğini düşünmüşlerdir.

 9. Nitelikleriniz çok uygun olsa da firmada sürekli, uzun yıllar çalışacak yaşta olmadığınızı düşünmüş olabilirler.

 10. Nitelikleriniz çok uygun olsa da sağlıklı, dayanıklı, enerjik bir görünüm/izlenim vermemiş olabilirsiniz.

Bülent Pakman, Ekim 2010. Son güncelleme Haziran2014. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

İnşaat Mühendisliği ile ilgili tüm yazılarımız:

Ayrıca Suudi Arabistan, Rusya ve Azerbaycan ülkeleri ve halkları hakkında orada çalışacak olanlara yararlı çok detaylı bilgileri diğer sayfalarımızda söz konusu ülkelerin başlıkları altında bulabilirsiniz.

  Facebook Widgets

Roma 2013Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s