Suudi Fetvaları

Bizde Pop Star olarak sunulan “Amerikan İdolü” adlı TV şarkı yarışmasının Abu Dhabi’de canlı olarak düzenlenen “Milyonluk Şair” adlı Arap versiyonunda tepeden tırnağa kadar kapalı, siyah giysiler içerisinde sadece gözleri zar zor görülebilen Hisse Hilal (Hissa Hilal) adlı 4 çocuk annesi Riyad, Suudi Arabistanlı yarışmacı kadının protestosu büyük yankı yaptı.

Yarışmaya tam olarak Amerikan İdolünun versiyonu denemez. Zira yarışmacılar şarkı söylemek yerine şiir okuyorlar.  Yarışmada genelde bedevi hayatının güzellikleri,  ülke yönetimleri hakkında methiyeler ve zenginler-fakirler arasındaki uçurumlara ilişkin mısralar yer almaktaydı. Ancak Hisse Hilal’in gücü ele geçirmiş, dini fetvalarıyla halka korku saçan  Müslüman din adamlarının tıpkı bir kurt gibi, barış arayışı içerisinde olanları avlamaya çalıştıklarını ifade eden Nebati formundaki 15 mısralık şiiri yarışmaya bomba gibi düştü.

Şiirin bir süre önce  kadın ve erkeklerin  toplumda karışık olarak yaşayabileceklerini  öne sürenin kafir ve katlinin vacip olduğuna dair fetva yayınlayan Suudlu ileri gelen din adamı Şeyh Abdulrahman El Berrak’a yanıt olduğu iddia edilmektedir.

Benim şiirlerim her zaman provokatif  (kışkırtıcı) olmuştur, kendimi böylece ifade ediyor ve kültürümüz ve dinimizi gaspedenlerce susturulmuş Arap kadınlarının sesi olmaya çalışıyorum” diyen Hilal internetteki fanatik dinci sitelerde ölümle tehdit edilmektedir. Hisse Hilal bunların farkında olduğunu ve endişe duyduğunu ancak kendisini saklanmaya zorlayacak yeterlikte görmediğini söylemektedir.

Bir insanı öldürmek onlar için çok kolaydır ve her zaman seçenekler arasında bulunmaktadır, aşırılar fetvalar sayesinde toplumumuzda sinsice ilerlemektedir, helali harama dönüştüren fetvaların gözündeki şeytanı görebiliyorum, doğrunun yüzüne örtülen maskeler ne zaman kaldırılmaya çalışılsa bu tür fetvalarla canavar saklandığı ininden çıkarılmaktadır” diyen Hisse sertlik yanlısı din adamlarını patlayıcıları beline sarmış intihar bombacısına benzeterek onları “beli sarılı ölüm kaftanı giymişler, bet sesli, barbar ve kör” olarak ifade etmektedir.

Hisse “Daha serbest yaşamı benimseyen Körfez Ülkelerine gittiğimde bazı batılı insanların giydiğim kapalı çarşaf ve peçeden ötürü bana kuşkuyla baktıklarını farkettim. Ama nedense turban giyen bir şeyh gördüklerinde ona bakmıyorlardı bile. Peki bu kuşku dolu bakışların sorumlusu kim? Bunun böyle olmasına kimler neden oldu? Bu tür insanlar – aşırılar- bize bu kötü namı verenler. Müslümanlar, saygı görecekleri yerde, bu insanların yüzünden korku ve kuşku kaynağı haline geldiler” diyor.

Suudi Arabistan’da fetvaların yasal bağlayıcılığı bulunmamakta, uygulayıp uygulamayacağına her Müslüman kendisi karar vermektedir. Çeşitli ideolojik çizgideki din adamları insanların başka din mensuplarına nasıl davranacaklarından televizyonda neleri seyredebileceklerine kadar yaşamlarının hemen hemen her şeyine ait fetvalar vermektedirler.

Daha önce yayınlanmış şiirleri bulunan ve Al Hayat gazetesinde şiir editörlüğü yapmış olan Hisse “Şöhret yansımalarının basit ve sessiz yaşamımı etkileyecek olmasından endişe duyuyorum, beni duyabilenlere vereceğim mesaj sevgi, şefkat ve barış olacaktır, hepimiz küçük bir gezegeni paylaşıyoruz ve birlikte nasıl yaşayacağımızı öğrenmek zorundayız” diyor.

Hisse’nin şiirinden bazı mısralar:

Helalin haramla karıştırıldığı zamanlarda yıkıcı fetvaların gözünde gördüm şeytanı.

Doğrunun üzerine örtülen peçeyi kaldırdığımda, barbarca düşünce ve eylemleri olan, kızgın ve kör; ölüm elbisesini giymiş, beli kemerli bir canavar çıktı saklandığı ininden.

Resmi, güçle donatılmış bir makamda konuşuyor, halkı korkutuyor, barış arayan herkesi avlıyor; bencillik kişinin doğruyu söylemesine engel olduğunda kısılıyor cesaretin sesi ve suskunlaşıyor gerçek köşeye sıkışarak.

Bülent Pakman, Mart 2010.

Twitter Widgets
Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

2 Responses to Suudi Fetvaları

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

  2. Geri bildirim: Suudi prenseslerden özgürlük çağrısı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s