Bakü’de Kaça Geçinilir?

ÖNCESİ İÇİN TIKLAYIN: Bakü’de fiyatlar

Azerbaycan’da fiyat artışları devam etmekte döviz kurları dalgalanmakta, döviz sıkıntısı olmaktadır. Aşağıdaki rakamlar güncel olmayabilir.

Türkiye’den gelmeyi düşünenler hesaplarını yaşayacakları hayat standardına göre yapmalıdırlar. Bakü’ye alışmaya ve çevreyi keşfetmeye bağlı olarak harcamalar başta yüksek olacak, zamanla daha hesaplı hale gelebilecektir.

Bazı şirketler evde yeme içme hariç bütün masrafları karşılar. Bazı şirketler, özellikle lokal ve yabancı şirketler, devlet daireleri ise “allowance” vererek masrafların bazılarını/çoğunu/tamamını çalışana yüklerler.

Evde yeme-içme, “bir miktar”: snack-cafe-pub, ilaç, zaruri giyim harcamaları olarak iki kişilik bir aile aylık  1100-1500 azn masraf düşünebilir. Bu rakama dahil olmayanlar: konut kirası, konut masrafları, ulaşım-araba, restoran-eğlence, Türkiye’ye gidiş/dönüş yol paraları, tatillerde iç ya da dış seyahatler, eğitim masrafları, banka transfer masrafları, sigorta, vergi, çalışma-oturma izinleri, telefon kontürleri, çalışanın haftada 5 gün öğle yemeği, tedavi giderleri, tekrar edelim, dahil değildir.

İşveren karşılamıyorsa extra harcama detayları için bir fikir verelim:

1. Ev kirası aylık: 850 azn. Bu oldukça merkezden fazla uzak olmayan, iyi ve büyükçe 3 odalı bir ev içindir, semtine göre ve/veya daha küçük 600 azn’ye de ev bulunabilir. Kiralar merkeze, okula yakınlığına, residence/site oluşuna, büyüklüğüne göre 3500 azn’ye kadar çıkar. Ev standardları oldukça şansa kalmış olmakla birlikte kira bedelleri beklentilere ters orantılı olarak azabilir. Günde 3-6 saat su akan hayat evlerinde 200 azn’ye kalmak mümkündür. Yerli halkın verdiği kiralar ölçü kabul edilmemelidir. Yabancılara ve Türklere kiraya verme çıtası çok daha yüksektir.

2. Konut masrafları “AYLIK”:  
elektrik 45 – 250 azn evde çalışan tek kişi ya da aile kalmasına, konvektörler-klimalar-fırın vb çalışmasına bağlı,
su  15-30 azn evdeki insan sayısına ve kullanım sıklığına bağlı,
gaz 5-30-70 azn yazın-soğuk-çok soğuk havalara göre,
temizlikçi haftada 2 gün 400 azn, çocuk bakıcısı haftada 5 gün 500 azn, temizlik malzemeleri 50 azn,
sabit telefon aylık 3 azn, limitsiz internet 25 azn, kablo TV analog 10 azn,
apartman aidatı 30 – 50 azn.
Bazı dairelerde merkezi ısıtma, su, aidat kiraya dahil olabilmektedir.
Tamiratlar, bakım genelde ev sahibine aittir. Ancak ufak şeyler için ayda ortalama 10-20 azn düşünülmelidir.
Valetli otopark masrafı, aylık: 40 azn + bir kez ödenecek uzaktan kumanda aleti. Kapalı garaj aylık 60 azn dan başlar (bunların var olmasına ve isteğe bağlı)

3. Özel görüşmeler için  telefon kontürü, aylık: 40-80 azn. Türkiye ile görüşmelerin yoğunluğuna bağlı.
4. İ
ş arası hafif öğle yemeği, günlük 5 azn den başlar. Dışarda yemek maliyetinin yelpazesi çok geniştir. Döner-ayran 3-5 azn, küçük pizza-ayran 9 azn, kebap-ayran-tatlı 15-25 azn. Orta derecede restoran yemeği 30, lüks restoran yemeği 100 azn’den başlar. Lokal kahvede 1 azn’ye çay, iyi bir cafe’de küçük boy kahve 4-5 azn.
5.
Rusça veya İngilizce özel ders, aylık: 200-250 azn.
6.
Anlaşmalı-anlaşmasız taksi ile işe gidip gelme, şehir merkezinde, aylık: 300 azn. Mesafeye göre bunu 1.5 – 2 ile çarpmak gerekebilir.  Anlaşmalı uzun dönemli şoförsüz araba kiralama, küçük araba, aylık: 1000 azn + benzinden başlar. Otobüs-metro aylık 12-24 azn.
7. Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak: 400-450 azn. Çalışanlarınkini sözleşmeye göre 2 ila 6 ayda bir olmak üzere şirketler karşılar. Bazı şirketler ise “evli statüsünde – married status” eş, “aile statüsünde – family status” eş ve çocukların uçak paralarını da karşılamaktadır. Oturum yoksa Türkiye’den çıkış harcı her sefer 15 TL, Azerbaycan vizesi (oturumu olmayan normal pasaportlular için) her sefer 10 $.
8. Banka transfer komisyonları, her sefer: 110 $’a kadar. Aracı banka 20-40 $+ Azerbaycan bankası (% 0.5 -minimum 20-30 $ – hesap türüne bağlı)+ Türkiye bankası minimum % 0.5). İşbankası parayı 15 gün hesapta tutmak şartıyla kendi komisyonunu almıyor. Azerbaycan dışına her çıkışta sözlü olarak deklare etmek kaydıyla her yabancının 10 000 $ veya karşılığı dövizi cepte çıkarma hakkı var. Bu limiti karşılıyorsanız transfer yapmanıza gerek olmaz.
9. Oturma izni masrafları (kişi başı) 11 aylık: Harç:120 azn.  Artı noter/tercüme 20 azn, sağlık raporu 110 azn (eşinki 85 azn), fotoğraf  3 azn. Genelde şirketler karşılar ancak evli/aile statüsü yoksa eş ve çocuğunki verilmez.

10. Çalışma izni harcı, 11 aylık: 1000 azn. Genelde şirketler karşılar.
11.
Maaştan kesilen sosyal güvenlik primleri, aylık asgari 23 azn. Genelde şirketler karşılar.
12.
Bunlardan başka brüt maaş üzerinden Devlete verilecek gelir vergisini şirketler çalışan adına vergi dairesine öder. Türk şirketleri dışında bu konu anlaşmaya bağlı olabilir ve sözleşme aşamasında teyit edilmelidir. Çalışan vergi mükellefi olursa kendi gelir vergisinden kendisi sorumludur. Özellikle şirketler brüt maaşı az gösterirlerse sorun çıkmakta vergi dairesi çalışanı görüşmeye çağırmaktadır. Ortalama gelir vergisi maaşın yarısı kadar olabilir.
13. Ciddi rahatsızlık halinde sağlık masrafları “önemli” bir yekun tutabilir. Bunu da mutlaka göz önüne almak gerekir, zira sıkça rastlanmaktadır. Sağlık giderleri Türkiye’de özel bir hastanedeki sosyal güvenliksiz giderlere yakındır. Sadece muayene 30 azn’den başlar. Bazı şirketler kapsama göre yıllık 1000 manattan başlayan sağlık sigortası yapmaktadırlar ki sigorta kapsamı genelde bütün masrafları karşılamaz. Bazı şirketler ise vuku bulan masrafları ödemektedir. Bir kutu ilaç fiyatı 5-40 azn arasında değişir. Bir diş kaplaması (qapağı) 150 aznden başlar. Diş dolgusu (plomb) 40 azn, kanal tedavisi (mualicesi): tedavi olunan 1-2-3 kök sayısına bağlı olarak 100-120-150 azn den başlar. Panoramik röntgen 30-50 azn.
14. Normal pasaportlular için vize harcı 10 $.
Türk pasaportu yenileme veya süre uzatma harçları da çıkabilir.

Sözleşme aşamasında yukarıdakiler görüşülüp belirlenmezse ilerde sorun olabilir.

İşveren sadece brüt maaş veririm başka hiçbir masrafa (vergi, ev, araba, uçak biletleri, oturum vb. dahil) karışmam diyorsa kaba bir tahminle 10 bin dolarlık bir maaşın % 50-60 ı bu masraflara gidecek şeklinde düşünülmelidir. Düşük maaşlarda kira faktörü bu yüzdeyi oldukça artırır. 2016 yılında fiyat artışları ortalama % 9 mertebesinde olmuştur.

Bülent Pakman Kasım 2012. Son güncellemeler 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Diğer ilgili yazılar için tıklayın:

Gıda, Yeme, İçme, Lokanta fiyatları

2. el araba fiyatları

Bakü’de fiyatlar

Trafik

Sağlık

Bakü Ofis 2011

Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Notlar:

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türkleri aşağıdaki sayfalarda anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın:

Parçalanan Azerbaycan

Reklamlar

13 Responses to Bakü’de Kaça Geçinilir?

 1. Kenan dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey;
  Bir yazılım firması bana 1000 Manat ne ücret veriyor ev,elektrik,su vs onlara aitmiş. Sizce 1000 manat kafimidir orada yaşamak adına?
  İş ise oradaki hastanelere bilgi sistemleri uzmanlığı yapacağım yani çalışma yerim hep hastaneler olacak kira su vs vermeyeceğim ama 1000 manat az gibi sizce?
  Şimdiden teşekkürle

  • bpakman dedi ki:

   İşe otobüsle, metroyla gidip gelirseniz ancak yeter.

   • Kenan dedi ki:

    Çok teşekkürler Bülent bey. Firma aksine orada hayatın çok ucuz olduğunu belirtiyor ama inandırıcı bulmadım heleki blog sayfanızı baştan sona okuyunca. Öncelikle böyle bir sayfa oluşturduğunuz için çok teşekkürler gerçekten çok iyi hazırlanmış emeğinize sağlık.
    Son olarak Bülent bey düşünmem için gün verdiler ben durumu izah edip kaç manat ücret istemeliyim sizce? Ev,elektrik,su vs haricinde net olarak?

   • bpakman dedi ki:

    Hayat çok ucuz değil. Ama hesaplı hareket etmek her yerde olduğu gibi Bakü’de de mümkün. Yani yemek ve yol masraflarını asgaride tutup 1000 Manatın yarısı biriktirilebilir. Bu tamamen kişiye ve zamana bağlı. İçki, sigara yoksa, yemek işi evde halledilebiliyorsa, makul fiyata gıda malzemeleri, meyve, sebze satan yerler keşfedilebiliyorsa, taksi yerine otobüs/metro kullanılırsa …vb. Ancak her halukarda rutin dışı giderler de kaçınılmaz. Mesela diş problemi çıktı, kaplama gerekiyor, gitti 100-200 Manat. Kışın bot, anorak lazım oldu, Türkiye’yi telefonla aramak gerekti, aniden Türkiye’ye gitmek gerekti… vb.
    Bakü’de Türkiye Türklerinin asgari maaşı yeme/içme-üst/baş-sağlık dışında tüm masraflar şirkete aitse 2000 $. Bazan bu maaş dışında sağlık giderleri de karşılanıyor.

 2. Kenan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Bülent Bey harikulade özetlediğiniz için. Ayrıca bu harika blog sayfasını yaptığınız içinde çok teşekkürler. Emeğinize sağlık

 3. metin ekici dedi ki:

  sayfanız cok guzel emeginize saglık ben turkıyede araclara takılan yakıt takıp cihazının satısını yapıyorum fıyatım turkıyede 850 tl ben bu cihazı oraya gidip orada pazarlamak istiyorum bu fıyat sızce nasıl ve bu işi orada nasıl yaparım tekrardan sayfanız icin tesekkur ederim…

 4. metin ekici dedi ki:

  bu arada cihazım Turk Malı yuzde yuz

 5. öğretmen maaşı olarak 1925 $ 3 kişilik bir aile için yaşamak neredeyse imkansız o zaman çünkü tüm masraflar bize ait olacak. Hayalim Azerbaycan artık nasip olursa kısa bir tatil için uğranacak bir yer olarak kalacak benim için…

 6. Gamze Ebru dedi ki:

  Merhabalar orda asgari ucreti ne kadar?
  Orda ki insanlar ortalama ne kazaniyor hocam..

  • bpakman dedi ki:

   Resmi minimum maaş yani asgari ücret 21 Ocak 2017 tarihli Devlet Başkanı kararnamesi ile aylık 116 manat oldu.
   2016’nın 11 aylık verilerine göre ortalama aylık ücret 493 manat.

 7. Burak dedi ki:

  Merhabalar.. Baküdeki bir firma ile anlaştım ve mühendis olarak işe başlıyacağım evraklarımı hazırladıktan sonra..yalnız bakünün çok pahalı olduğunu, gitmeye değmeyeceğini düşünmeye başladım.. 2000 dolar ücret alacağım yeterli olurmu olmazmı pek emin olamadım.. Bu arada kalacak yer ve araç tahsis edecekler.. Şimdiden teşekkür ederim.

  • bpakman dedi ki:

   Sizin tercih edeceğiniz hayat standardına ve varsa maaş dışında işverenin neler verdiğine bağlı kira, ulaşım, telefon vb gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s