Bakü’de Türkler açısından yaşam

AZERBAYCAN’DA 10 GÜNDEN FAZLA KALACAK OLANLAR – DİKKAT

Azerbaycan’da oturma izni olmayanlar ülkede 10 günden fazla kalacaklarsa her girişten sonra 10 takvim günü içerisinde (hafta sonu dahil) pasaport fotokopisi ve adres beyanı ile birlikte internetten, postayla ya da bizzat gidip Miqrasiya’ya (Göçmenlik Bürosuna) veya Asan Hizmet merkezlerine başvurup adres kaydı yaptırmak zorundadırlar. Mail bazen kabul edilmeyebilir. Daha önce 3 gün olan bu süre 14 Kasım 2014 de 10 güne çıkarılmıştır. 10 günden fazla kalmak üzere Azerbaycan’a gelen yabancıların adreste kayıt altına alınmamaları durumunda, Devlet Migrasiya Hizmeti tarafından aşağıda belirtilen cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.
– 10 Gün içinde kaydolmayanlara 301 AZN, vize kalış müddetini geçirenlere 401 AZN para cezası
– Para cezasını ödemeyenlere ülkeye 5 yıllığına giriş yasağı (deport) konulması
Geniş bilgi ayrı bir sayfamızda verilmiştir. Okumak için lütfen tıklayın

16 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren Merkez Bankası kararına göre Azerbaycan’dan çıkarken sözlü olarak deklare etmek şartıyla cebinizde en fazla 10 000 $ karşılığı nakit döviz olabilir. Girerken yazılı deklare ettiyseniz buna ilave olarak 40 000 $ karşılığı nakit döviz çıkarabilirsiniz.

TİCARET MERKEZi

Rusça’da “Targovi Sentr” kelime anlamı ticaret merkezi, alışveriş merkezi demek. Bakü’de “Ticaret Merkezi” tabelaları bolca görülür. Türkiye’deki pasaj türü çarşılar, Türkiye’deki işhanı dediğimiz içerisinde bürolar altında dükkanlar da olabilen binalar, AVM ler, toplu dükkan-mağazaların hepsinin ortak adı ticaret merkezidir. En eskisi Bakü’de Azerbaycan Prospekti üzerinde, İçişleri Bakanlığının ve THY’nın karşısında Sovyet döneminden kalma, 3 kapılı MUM “Merkezi Univer Mag” Sovyet döneminin çok katlı mağaza anlayışını temsil etmesi açısından görülmeye değer. Kiril-Rusça okunuşuna göre SUM (Sentr Universalni Magazin) diyenler de var. Üst katlarda tezgahlar var. Ancak üst katlarda yazın sıcaktan haşat olmayı göze almak gerekir. Klimalı olan giriş ve alt katlarda altın, gümüş hediyelik takılar, Rus saatleri, Rus ev çıkması takılar satılıyor. Burada takılara bakarken tezgahtara bir şeyler sormak bahanesiyle yaklaşanlara dikkat etmek, çantaya, cüzdana sahip olmak gerekiyor. Gelmişken onun kuzey çıkışındaki karşı sokağı, Tebriz Halil Rızaoğlu sokağında bayanlar için el işi hobi mağazası “No Limit” de gezilebilir. Üst ve bodrum katları ayrı girişli.

Bakü’de alışkın olduğumuz türden ilk AVM Park Bulvar 2010 başlarında açıldı. Sahil Boyu (Denizkenarı Milli) Parkı içerisinde, Neftçiler Bulvarı üzerinde.  İlk 2 katında mağazalar, 3. ve 4. katlarında Food Court, restoran ve cafeler, teraslar, sinema ve bowling var. Altta Bazarstore market var. Otoparkı ücretli. http://www.parkbulvar.az/index.php

AVMlerin en şık olanı 2014 sonbaharında açılmaya başlanan Baku Port Mall. Neftçiler üzerinde. Süper markalar cenneti. Mesela bir palto 2200 manat. Müşteri başına 10 tezgahtar düşen yerler var. https://www.facebook.com/portbakumall

Türk Martı Group tarafından yapılarak 2012 başlarında açılan Metropark AVM Nerimanov metrosu yakınında Vergi Dairesi arkasında Tebriz küçesi üzerinde  http://www.metropark.az/en/main  Otoparkı ücretli. Türkiye’deki birçok markaların burada şubesi var. En üst kattaki food courtunda da HR İskender var.   https://www.facebook.com/pages/HR-iskender-Metro-Park-avm/141223522703993

2012 Ekim ayında  28 May Metro istasyonu ile Reşid Behbudov prospekti arkasındaki Milli Bank arasında, Azadlık Prospekti üzerinde çok katlı 28 Mall açıldı. Giriş Azadlık ile hem Füzuli hem de Şemsi Badalbeyli küçeleri kesişmelerinde. Üst katta Food Court ve sinema, bodrumda otoparkı var. Girişte Bazarstore market ve Second Cup Cafe var. Otoparkın saati 1 AZN, çıkmadan önce otomatik makineye ödeniyor. http://www.mall28.az/

AVMlerin en büyüğü 2016’da açılan Gençlik Mall. Feteli Han Hoyski caddesi üzerinde Gençlik Meydanında. Gençlik metro istasyonu ile bağlantılı. İçinde Bravo süpermarket var. 

Badamdar semtine yakın, Astara-Kazak çevreyolu üzerinde Lökbatan mevkiinde Sederek Ticaret Merkezi çok büyük ve hemen herşey var. Toplu dükkan ve mağazaların yer aldığı Sederek’te bazı şeylerin fiyatı gayet uygun, bazıları şehir merkezi fiyatına.  Ancak yabancılara fiyatların çıtası yüksek. Epey fazla sayıdaki kürk mağazalarında Antalya-Alanya taraflarında çalışmış tezgahtarlar var. “Yazın” büyük indirim yapıyorlar. Arabayla çıkarken 50 gepik nakit ödeniyor. Hafta sonu girmek-çıkmak, park etmek çok zor. http://www.sederek.info/. Astara yoluna doğru devamında köprülü kavşakta benzer toplu dükkanlar var. Bunlardan ilki Kervansaray Ticaret Merkezi. Pek meskun değil. Otoparkı ücretsiz. Bundan sonra Bine Ticaret Merkezi var. Genelde Türk malı giyim eşyaları ve biraz da Çin malları var. Arabayla çıkışta 50 qepik ödeniyor. http://www.bine-ticaret.com/index.php

Bine Ticaret merkezi karşısında Lökbatan yolunun sonunda MakroTopdan Aqrovest Cash&Carry marketi var. Marka çeşidi ve Türk malları az. Fiyatları diğer marketlere göre ortalama % 15 ucuz.   https://www.facebook.com/pages/Aqrovest/563370040384121

İnşaatçılar Metrosu tarafındaki Baku Mall gibi daha küçük çapta AVM’ler de çoğalıyor.

Bül-Bül Prosepekti üzerinde AF Mall ve Sahil  Ticaret Merkezi Türkiye’deki pasaj niteliğinde. AF Mall’ın Samet Vurgun’dan da girişi var. Sahil Ticaret Merkezinde “kışın” Yunanistan’dan gelen bayan kürkleri bulunuyor. Sahil Metrosu üzerinde, girişi yandan Bül-Bül ve  Üzeyir Hacıbeyov küçelerinden.

GECELER

Bakü’nün gece görünümü harika. Bunun nedeni binaların ışıklandırılması. Ancak 2015 krizinde tasarruf yapılmaya başlandı. Sonra ışıklandırmalar tekrar artmaya başladı.

Bakü’nün yaz geceleri hayli uzun. Halk yaz gecelerini parklarda, sahil boyunda geçiriyor. Kışın ise evlerde Türk dizilerini seyrediyorlar. En çok izlenen Kurtlar Vadisi.

Şehir merkezi bizim deyimimizle Targovi, Azerbaycanlı dostlarımızın yazışı ile “Torqovı” civarındaki pub türü barlara ise daha çok yabancılar ve özellikle İngilizler rağbet ediyor. Alizade küçesi (sokağı) barlar sokağı olarak bilinir. Burada Finnegans, Clansman, Panchos, Otto’s, Loca  gibi publar iyidir. Bazılarında bazı geceler canlı müzik de oluyor. Alizade küçesine dik Targovi yönüne doğru sokaklarda da bir sürü pub var. Bu sokakların olduğu yer Bakü’nün en merkezi yeri ama zifiri karanlık. Bir tane sokak lambası yok.

SUÇ ORANI VE GÜVENLİK

Bakü, her ne kadar artıyor olsa da diğer dünya metropollerine oranla  yine de hala suç oranı oldukça düşük bir şehir. Kızlar, kadınlar gece sokakta rahatça olabiliyorlar dense de yine de dikkatli olunması, gece yabancı bayanların sadece *9000 benzeri tel noları ile aranan yeni taksilere binmeleri  Azerbaycanlı dostlarımızca tavsiye ediliyor, Bazen tek başına gezen kız ve kadınlara laf atıldığı da oluyormuş. Türkler dahil yabancı bayanlara bakış açısı eskiye göre değişiyor, rahatsız edilmeler artıyor.

Yankesicilik, kapkaç pek gözle görülmüyorsa da kent içi otobüslerde cibgire  (yankesiciye) dikkat edin diye uyarılar var. Gerçekten de Azerbaycanlı dostlarımız cibgirliğin yaygın olduğunu söyleyip bizi uyardılar. Mağazalarda özellikle MUM Ticaret merkezinin alt katlarındaki kuyumcularda da cep, çanta ve cüzdan açısından dikkatli olmak gerekiyor.  Suç işlemeyi önleyici bir unsur olarak  polisin eline düşme korkusu önemli rol oynuyor.  Özellikle yabancılara karşı suç işleyenlere eskiden acınmıyormuş.  Oğurlamalar (hırsızlıklar) gittikçe artıyor. Mesela Bakü’de ısıtma soğutma işleri işleri yapan Türk Friterm şirketi ofisinden 2012 Ağustosunda 126 000 $ çalınması gibi. Apartmanların 1. ve en üst katlarının balkon ve pencereleri bu yüzden demirli. Kapılar da hep çelik kapı. Kapıyı önüne gelene açmamak Bakü’de yabancıların mutlaka uyması gerekli bir kural. En iyisi kapıda kamera olması. Kamera olsun olmasın evde erkeksiz olan bayanlar kapıyı kimseye açmamalı. Aşağıya su akıyor diye gelip ortalıkta cüzdan, çanta varsa topluyorlarmış.

Bakü gece klüplerinin çoğunda tecrübesiz yabancıların yüklüce kazıklandıklarını sıkça duyuyoruz. Kurallar: Bakü’nün her yerinde padvallerdeki, yani  zirzeminlerdeki (bodrumlardaki) barlardan uzak durmak, yanında iyi bilen biri olmadan gece klüplerine gitmemek. Bazen gece 2 den sonra özellikle Targovi’de tekbaşına olan yabancıların soyulduğu haberlerini alıyoruz.

Örnek olarak bu sayfada insanların “telekadınlar” aracılığıyla  nasıl tuzağa düşürüldüğü ve soyup soğana çevrildiği anlatılmakta: http://anspress.com/index.php?a=2&lng=az&cid=30&nid=262822

Yani unutulmamalı, suç oranı başka ülkelere kıyasla belirgin şekilde az ama sıfır da değil ve gözlemlediğimiz gibi az da olsa artış var.

Buralarda fazla göremeyeceğiniz önemli bir sosyal olay da kavga. Eskiden trafikte kafaları kızanlar birbirlerine bağırıp çağırıyordu, kaza olduğunda bile bu böyle oluyordu. Türkiye’deki gibi bırakın tornavida çekmeyi, yumruk, kafa falan atmayı, itip kakmak bile bir kaç kat cesaret istiyordu. Ancak bu adet de kaybolmakta olup bizzat ve medyadan gördüğümüz kadarıyla yumruklu, kanlı kavgalar az da olsa başladı ve gittikçe artıyor.

Türklere karşı davranışları bir başka yazımızda ayrıntılı anlatmıştık: BAKINIZ. Bu konuda yurt dışında mutat olarak yapılması gereken tedbirli ve ihtiyatlı olmayı akıldan hiç bir zaman çıkarmamalı.

Azerbaycanlı dostlarımızın bir uyarısı da yüksek değerli banknot konusunda. Örneğin bir pazarcıya, dükkancıya ya da kasiyere 50, 100 Manat gibi yüksek bir banknot verirken parayı ortaya bırakmayın, gözünüzü paradan ayırmayın nereye konulduğuna bakın. Yoksa bazan el çabukluğu ile yok edilen parayı vermediğiniz gibi bir iddialarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu bir kere eşimin başına gelmiş. Parayı arayıp tarayıp masa örtüsünün altında ayakla uzağa itilmiş bulmuş. Bir de paranın üzerini mutlaka iyi sayın. Bankada para sayma makinesinde sayılmış 100 lük banknot içinden bir tanesi 10 luk çıkabilir (başımıza geldi). En azından kasa önünde  desteyi kontrol edin.

Restoran, kafelerde fiyatların şişirilmesi ve/veya fazladan birşeyler yazılması neredeyse “Allah’ın Emri”. Özellikle kalabalık iseniz. Hesabı mutlaka kontrol edin. 2 porsiyona 3 yazılır. Bakü’de içtiğiniz rakıdan fazla hesapta su parası görebilirsiniz. Hem de kaliteli görünümlü bir restoranda. Bu gayet normaldir. Menüde mesela ayran dahilse ve de ayran yok denilmişse ve de başka şey içerseniz ve de Türkiye’den gelmişseniz o içtiğinizin parasını sizden ayrıca alıp cebe atarlar.

Azerbaycan Türkiye’den belirgin şekilde çok daha güvenli ama elbette dünyanın her yerinde tedbirli, uyanık olmak gerek.

TÜRK KADINLARI VE KIZLARI AÇISINDAN

Bakü kadınlar açısından güvenli olarak bilinir, gördüğümüz de öyle, ancak bu daha çok Azerbaycanlı kadınlar için geçerli. Yabancı bayanlar için, Türkler de dahil, artık o kadar değil. Sarkıntılık, peşe takılma olaylarını az da olsa anlatanlar oluyor, Azerbaycan medyasında da bazan okuyoruz.

Bakü’de bir söylentiye göre Prezident yani Devlet Başkanı yıllar önce bir talimat vermiş “hiçbir Türk bayana kimlik sorulmayacak” diye. Aslında sadece bayanlara değil erkeklere de yolda, orada burada kimlik falan sorulduğunu daha görmedim ama 2012 den itibaren şahsiyyet vesikası (kimlik) kontrolüne maruz kalan Türk sayısı epey artmış.  Özellikle Türk şantiye ve kampları civarında. Bunun da sebebi illegal yaşayan Türkler elbette.

İlk zamanlarımızda bizi ciddi şekilde uyaran Azerbaycanlı dostlarımız kadın ve kızların Bakü’de tanımadıkları bir Azerbaycanlı erkeğe adres, yer, otobüs vb. bir şey sormamalarını tavsiye etmişlerdi. Zira bu tavrınıza bakarako erkekle tanışmak isteme” niyeti şeklinde değerlendirilebilirmiş. Nitekim daha sonra bir Türk kadınının bizzat kendisinden duyduk ki  olay aynen başına gelmiş. Yer sorduğu bir erkek onu izlemiş, kadının bütün uyarıları, ricaları para etmemiş, adam “size kömek (yardım) edeyim“, kadın “evliyim“, adam “burada böyle şeyler farketmez” vb. diyor. Sonunda kadın taksiye binip kendini çok zor kaybettiriyor. Bunun tersi de geçerliymiş. Yani bir erkeğin bir kadına birşey sorması. Elbette yanınızda eşiniz varsa o zaman sorun yok gerçekten yardım istediğiniz anlaşılıyor. Bayanların gerektiğinde “Ay hala birşey soruşmak olar?” yani “Ya teyze birşey sorabilir miyim?” diyerek gözünüze kestirdiği bir bayana başvurmaları tavsiye edilir. Hepsi sevimli ve cana yakın, yardımcı olmak için gereğini yaparlar.

SİNEMA (Kino)

Büyük AVMlerin üst katlarındaki sinemalara ilaveten Bülbül Prospekti  No 20 adresinde, 28 May Küçesi köşesinde 3 salonlu Nizami Kino Merkezi var. Türk filmlerini de izleyebilirsiniz. Biletler gündüz 4-5, gece 7-8 AZN. http://nizamicinema.az/. 28 Mall’daki Cinema Plus’da da arada Türk filmleri gösteriliyor. http://cinemaplus.az/ İngilizce filmler arada bir sadece 28 Mall’da ve Excelsior Otelde gösteriliyor. Biz geldiğimizde yani 5 yıl öncesine göre Targovi’deki tek sinema (şimdi kapalı) ile mukayese edilemeyecek bir durumda Bakü. Bu arada film oynarken sohbet, uğultu, telefonla konuşma, giren-çıkan, oturan-kalkan,yer tartışmaları gırla gider. Bunlar opera, bale, konser gibi gösterilerde de aynen geçerlidir. Kuğu gölü gibi harika bir eseri seyrederken öndeki iki bayanın 3 saat süren hararetli komşu/aile dedikodularını, yandaki iki ışıkçının maddi sorunlarını dinlemek zorunda kalırsınız. Uyardığınız zaman da size “Allah Allah ne var yani” gibilerinden hayretle bakarlar.

SIRA

Bakü’de yaşarken sıra konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir. Mesela bir AVM’nin bayan tuvaletinde kabin kapısında beklerken tetikte olmak zorundasınız, arkanızdan biri gelip bir hamleyle sizden önce içeri girer. Burda sıra var diye uyardığınızda “sıra da neymiş?” gibi bir cevap alırsınız. Israr ederseniz “Siz Türkler geldiniz yeni adetler çıkardınız” gibi ithamlara maruz kalırsınız. Bakü’de sıraya riayet edildiğini görürseniz korkun, zira böyle birşey kıyamet alametidir.

GONŞULUK (KOMŞULUK) VE AİLE İLİŞKİLERİ

Bakü’lüler, durumu iyi olanlar hariç,  geçinmek için evcek çalışmak zorundalar. Bu nedenle çalışanların komşuluk ilişkilerine fazla zamanları yok. Zaten Bakü kozmopolit bir şehir. Apartmanlarda ziyaret şöyle dursun kimileri tanımadığına pek selam vermiyor, kimileriyse mutlaka veriyor. Her ne kadar Türkiye Türklerinin kaldığı merkezi apartmanlarda görünen buysa da her yerde böyle değil. Çalışmayan kadınlar gündüz birbirlerine, ailecek de gece misafirliğe gidiyor. Rayonlarda yani Bakü dışında ise ortam daha da samimi oluyor. Rayonlardan göçenler ayrıca birbirleriyle daha samimi oluyorlar.

Bakü’de ev sahipleri aynı apartmanda ya da yakın oturuyorlarsa ve ihtiyar değillerse zırt pırt kiracıları rahatsız edebilirler. Bazıları evde bir dolapta eşya bulundururlar. Anahtarları vardır. Kiracı açmazsa kapıyı açıp içeri girerler. Hatta bazan zili bile çalmadan kapıyı açıp girerler. Bakarlar, sigara içiliyor mu? Ev temiz mi? Kiracı subay (bekar) kalıyorsa bayan arkadaş getiriyor mu? Kiracıyı beğenmezse çıkın derler. Bunun iyi tarafı evde eksikler, bozukluklar varsa eve gelince devamlı ev sahibinden istersiniz, vermezse başına kalkarsınız.  Bakü Avrupa gibi denir ama nedense kiracıların özel hayatları açısından aynen Anadolu halkı gibi hayli tutucu. Bazı apartmanlarda kapıcı ev sahibine ispiyonlar,  kiracın bayan arkadaş getiriyor diye ve ev sahibi de hemen kiracısını şutlayabilir.

Eskiden evi olmayan delikanlıya kız vermezlermiş ancak hayat şartları bu adette gevşemeye yol açmaya başlamış. Yeni evliler anne babaları ile “oturmama” düşünmüyorlar.  Azerbaycan’da anne babanın düşkünler yurduna terk edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Bu nedenle Azerbaycan’da tek başına oturan bir anne ya da baba pek olmaz deniliyor.

AD GÜNÜ

Toya benzer bir başka kutlama da “Ad Günü”, yani Türkiye’deki doğum günü. Bildiğimiz kadarıyla eski Türk geleneğinde ad günü çocukların doğumundan sonra adlarının konduğu gün. Eski Türkler çocuğa ad koymaya çocuğun doğumundan daha fazla önem verirlermiş. Ad koyma törenle yapılırmış.  Ad, Türkler için kadere etki edebilecek bir araçmış, o yüzden günümüzdeki gibi sadece beğeni üzerine adlar konmuyormuş. Kimi zaman çocuğun kaderine etki etmek için belirli bir amaca yönelik isimler konuyormuş. Azerbaycan’da doğum günü yerine ad-günü denmesi de, adın kadere olan etkisine dair bu eski Türk inancının her ne kadar uzantısı olsa da  esas önemli sebebi  “doğum” sözcüğünün kullanılmasının ayıp sayılması. Bu nedenle bir Azerbaycanlı Türk’e sakın doğum günün kutlu olsun demeyin. Ancak bize hitapta doğum günü denebiliyor bizler ayıp saymadığımız için. Sonuçta Azerbaycan’da sadece adı kalan ad günü, doğum gününden başka bir anlam taşımıyor. Buna karşılık ad gününü ziyafetle kutlama geleneği günümüzde yemek yenerek sürdürülüyor. Ad günü bir restoranda kutlanıyor, restoranı tamamen ya da önemli bölümünü kapatarak. Böylece Bakü’de restoranlar iyi iş yapıyor.

ÇAY

Azerbaycan Türkleri, Türk kültürüne uygun olarak, genelde çay içiyor. Yaşı 4000 yılı aşan semaverin vatanı Azerbaycan. Kimileri çayı soğutmak için fincandan tabağa boşaltarak, tabaktan içiyorlar, öyle alışmışlar. Arada az da olsa Türk kahvesi içen oluyor. Neskafe dediğimiz hazır kahve türlerini, filtre, americano, latte, espresso gibi makine kahvelerini içenler daha çok yabancılar. 2015 den itibaren yerli halk da artık yaygın olarak cafelerde kahve içerken görülmeye başlandı. Çay kültürü bu kadar yaygın olunca sıkça çayhane görmek mümkün.

Azerbaycan çayının rengini açık gördüğünüzde bilin ki koyu demli çaya salınan (konulan) limon dilimi çayın rengini açmaktadır.  Ama Azerbaycanlılar genelde çayı pek koyu içmiyorlar. Çay stekanı (bardağı) şekli itibarıyla armudu (armudi), Türkiye Türklerinin ince belli dediği. Bardak kelimesi argoda genelev anlamında olduğu için kullanılmıyor, siz söylerseniz gülümsemeyle karşılaşıyorsunuz. Türkiye’de olduğu gibi, Azerbaycan’da da çay “dudak paylı” yani üstten biraz boşluklu geliyor. İş yerlerinde ikram ederken yanında mutlaka kanfeti (kağıtlı şeker), şokolad (çikolata) vb. getirirler ya da masada/sehpada olur. Çay içine geleneksel olarak şeker atılmayıp bunlarla birlikte içilir. Kelle gend (kelle şeker, kesme şeker) denilen ve dil altına konulan kıtlama sert şeker kullananlar da yaygın. Azerbaycanlılar şekerin direk kullanımda dişlere  zarar vermesi yüzünden Türkiye Türklerinin çay içerken şekeri çaya karıştırdıklarını söylüyorlar. Valla Türkiye Türklerinin bu kadar sağlıklarını düşündüklerini bilmiyordum.    

Ev ziyaretlerinde, cafelerde ise kelle şeker ve şekerlemeye ek olarak genelde çayın yanında minik tabaklarda “mürebbe” (reçel) çeşitleri ve ayrıca çerez (kuruyemiş) falan da gelebilir. İlginç bir kültür. Kuruyemişi cafelerde ikram zannetmeyin, hesaba yazılır. Reçeller güzel ve envai çeşit.  Ceviz, erik, gül, kızıl gül, incir, vişne, kiraz, beyaz kiraz, kayısı, cennet elması, mandalin, dut, karpuz kabuğu, ayva, şeftali, zoğal (kızılcık), patlıcan, domates, zeytin v.b. yani neredeyse bütün meyve ve sebzelerin reçelleri yapılmış.
Gül ve vişne reçeli ev halkı için yapılıp bol bol tüketilirken, beyaz kiraz ve cennet elması reçelleri özellikle misafirler için ayrılıyor.  Beyaz kirazın içine ceviz eklenerek yapılan reçeli ise en önemli misafirlere ikram ediliyor.

Azerbaycan’da Çay Kültürü

YÜKSEK YÜKSEK DUVARLAR

Boş  araziler, arsalar, güzel görünüm vermeyen yerler duvarlarla, bazen panolarla kapatılıyor. Duvarların arkasında ne olduğunu anlamak için giriş-çıkışların aralıklarına dikkatlice bakmak gerekiyor. Rafineri gibi yerleri ise uzun kulelerinden tanıyabiliyorsunuz.

Bu duvarlar içerleri göstermiyor ama sabah işe giderken ara sokaklarda kanlı kesik başları neden gösteriyorlar onu anlamak zor. Bazı kasaplar hayvanı dükkan önünde – sokak ortasında kesiyorlar ve/veya sabah kestikleri dananın tüm organlarını dükkan önünde çengele asıyorlar, tazeliği belli ve reklam olsun diye zahir. Ama devasa kanlı dana başını da bu  sergilemeye dahil ediyorlar. Hayvanın devasa ayakları da aynı şekilde teşhir ediliyor. Bu kesimleri görüyor ve bir gün rüyama girecek diye endişe duyuyorum. Bu arada etin tazesinin değil beklemişinin makbul olduğunu bilinir. Nitekim dışarda et yerken etin sertliği, bıçakla kesilmesinin ve çiğnenmesinin zorluğu taze olduğunu kanıtlıyor, kanıtlıyor da et bir türlü yenmiyor. Aslında bu hayvanın çok gezdiğini yani doğal ortamda yetiştiğini, etinin de böylece doğal olduğunu gösterir. Neyse mezbahanın tamamlanmasıyla bu tür manzaların son bulması bekleniyor.

GIŞ

Bakü Hazar kıyısında olmasından dolayı normalde ağır bir kış geçirmiyor. Nitekim 2010-11 kışı böyle hafif geçti. Hatta yaptığımız yollar zamanından önce trafiğe açıldı. 1-2 kez kar yağdı ama tutmadı, geceleri derece pek eksi olmadı. Öyle ki kış ortasında kombiyi 2 hafta kapatıp Türkiye’ye izne gitmiştik. Ancak 2011-2012 kışı Şubat başından itibaren çok ağır geçti. Yoğun külek (fırtına), çovğun (tipi), şahta (don) oldu. Bakü kalın karla örtüldü. Gece -12 leri gördü. Elektrik, gaz, su arızaları kesintileri oldu. Otobüsler çalışamadı. Okullar, işyerleri tatil oldu. Ama en önemlisi kombiler dondu. Neden derseniz, kombilerin emniyet gerekçesiyle balkona konma zorunluluğu var. Balkonda olunca da donmaması mümkün mü? İnanılmaz ama gerçek bu. Öyle olunca donmaması için ısıtmayı (kaloriferi) sürekli çalıştırarak devri daimi kesmemek, kullanma suyunu da – 8 in altında olacak gece bir sıcak su musluğunu az açık bırakarak akışı sürdürmek gerekiyor. Ancak elektrik, su, gaz dan biri bile kesilse bu şansınız olmuyor.  Sadece kullanma suyu donduysa yani musluğun sıcak tarafını açınca su gelmiyorsa yapacak tek şey havanın ısınmasını beklemek. Boşuna usta çağırmayın. Zaten böyle durumlarda iş yoğunluğundan usta bulunmuyor.

2012-2013 kışı ise mutat olduğu üzere sert geçmedi. 1-2 serpiştirme dışında kar yağmadı, don olmadı. Ancak bol yağmurlu geçti. Sonraki kışlarda da bir kere yoğun tipi görüldü. Kışın gece ve gündüz arasında fazla fark olmaz. Külek (rüzgar/fırtına) olmazsa soğuk insanın içine fazla işlemez.

Bakü’de Aralık ayında ortalama sıcaklık gündüz 5-7,  gece 2-7 , sıcaklık aralıkları gündüz 0-13, bazan gece 0 derece olur. Aylık yağış 24-34 mm arasındadır.

İŞLER

Türk vatandaşı işletmeciler, yatırımcılar, iş adamları Azerbaycan’da her zaman sürprizlere hazırlıklı olmalıdırlar. Mesela cafenizi önündeki kaldırımın az bir bölümüne uzatmak için izin/ruhsat aldınız diyelim. Bu iznin/ruhsatın hiçbir garantisi yoktur. Bir gün gelip yarın burayı kaldırılmış olarak göreceğiz diyebilirler. Mesela Bakü’deki Mozart Cafe’nin 2 defa başına geldiği gibi. Kaldırın dedikleri çelik konstrüksüyon, çatısı aluminyum, çevresi cam, içerisi klimalı, komple eşyalı, tezgahlı, barlı, LCD TV li büyük bir alan. Kurma, kaldırma maliyeti ile yeni bir cafe açılır.

Diğer örnekler: eskilerden Hüseyin Arabul’un başına gelenler: http://www.taraf.com.tr/haber-saclarini-boyadi-balikci-kiyafeti-giydi-ama-35930/

Yenilerden ise Bakü’de hastaları muayene etmesi engellenen doktor Hamdi Koçer’in başına gelenler: http://avropa.info/?xeber=54064  ve https://www.facebook.com/drhamdikocer?fref=nf

Bütün bunların sebebi tekelleşme.

Azerbaycan’da yeme-içme sektörüne girmeyi düşünen, girenlere önemli tavsiye: Sürekli işinizin başında durun. Aksi takdirde kasada insanların kazıklanıp fazla paranın cebe atılması yüzünden müşteri kaybedebilir, dükkanı kapatmak ya da devretmek zorunda kalabilirsiniz.  Benzer durum mağaza, dükkan açanlar için de geçerli. Envanter kaybına uğramak istemiyorsanız sürekli işin başında olacak, gözünüzü 4 açacak ya da kamera kullanacaksınız.

Bu arada Türkiye Türkleri ve yabancıların işlettikleri restoranların önemli bir sorunu da “kira”. Bakü’de yeni açılan bir lokanta iyi isim yapmaya ve iyi işlemeye başladığında ev sahibi fırsat bu fırsat deyip kapıya dayanıyor ve kiranın artırılmasını istiyor. Bu neredeyse Allah’ın emri. Lokantacı eğer çok yakında yeni bir yer bulamazsa ya kirayı artırıyor ya da işi bırakıyor, ya da baştan mülk sahibini ortak yapıyor. Kimileri de maaşlı işletmeci oluyor. Ancak bu yöntemlerde de  çoğu zaman aynı akıbetle karşılaşılıyor.

İş piyasasında, devlet bürokrasisinde Türkiye Türklerine hiçbir şekilde iltimas geçilmiyor. Mesela çalışma izni kotaları gittikçe kısıtlanıyor. Türk vatandaşlarının özellikle dil ve ortama kolay uyum sağlama avantajıyla diğer ülke vatandaşlarına tercih edilmesine rağmen Türk Vatandaşlarına verilen çalışma izni kotasının yetersiz kalması büyük problem. Azerbaycan’da yatırım yapan çok sayıda Türk iş adamları bir çok konuda zorluklarla karşılaşıyor ve sıkça işlerini devretmek veya tasfiye etmek zorunda kalıyorlar.

2015 krizinden önce Bakü büyük bir şantiye görünümündeydi. Her yerde inşaat vardı. Tekelleşme bu alanda da söz konusu. Büyük inşaat şirketleri  büyük işleri parsellemişler. Onlardan başkası büyük işleri alamıyor ancak taşeronluk yapabiliyorlar. Dış kredili işlerde ise mecburen İngilizce ve Azerbaycan Türkçesi dillerinde sözleşmelerle yapım ve kontrolluk uluslarası ihalelerle veriliyor ama yine taahhüt işlerini genelde Azerbaycanlı firmalar en azından taşeron olarak alıyorlar. Bu Azerbaycan inşaat şirketlerinde yönetim ve teknik kadroda Türkler hayli yoğun.  Türkler Azerbaycan inşaat sektörünün olmazsa olmazları.  Öte yandan İngiliz ve Amerikalı yabancı inşaat firmalarına verilen proje yönetimi ve kontrolluklar inşaat işlerini büyük ölçüde yavaşlatıyor, sebebi de yabancıların bürokratik yazışmalar ve inşaatla ilgili proje yönetim v.b. her türlü prosedürlerden taviz vermemeleri. Bu yüzden Azerbaycan’da “kredili işler dışında” İngiliz ve Amerikalılara artık proje yönetimi, kontrolluk hatta taahhüt işleri verilmemesi gündemde demiştik ki AECOM, Mace gibi şirketler ülkeden kovuldular.

Doğru dürüst proje (tasarım, projelendirme, design) olmadan işlere girişilmesi de en büyük sorunlardan biri. Doğru dürüst ihale keşiflerinin bu yüzden olmayışı, uygulama proje safhasında sürekli değişiklikler, projesizlik yüzünden bazı işlerin cost+ ihale edilmesinden müteahhitin yararlanmak istemesi, yerel müteahhitlerin organize olmayışı, hababam  sistemi ile çalışmaları vb. yüzünden işler geciktikçe gecikiyor.

Çok sorulduğu için ekleyelim, “Türkler Azerbaycan’a iş bulmadan gelmeyi hiç düşünmesinler. Meslek sahibi olmayanların iş bulma ihtimali zaten yok. Meslek sahibi olanların da çalışma izni alabilmesi Türklerin kota sınırının düşüklüğü yüzünden gittikçe zorlaşıyor“.

2012 yılı Ekim ayı verilerine göre, Azerbaycan’da bir işverene bağlı olarak çalışanların ortalama aylık ücreti 403 Manat. Maden sanayide,  bilimsel ve teknolojik faaliyet alanında, finans ve sigorta, bilişim ve iletişim, inşaat, idari ve yardımcı hizmet sektörlerinde ortalama ücretler diğer sektörlere göre daha yüksek. Ortalama aylık ücretler artmakta bu da orta sınıfın da gittikçe gelişmekte olduğunu göstermektedir. 2012 istatistiklerine göre eğitim çalışanlarının % 36 sı 150 manatdan az, % 3 ü 500 manattan fazla maaş alıyor. Milletvekili maaşı 1 575 manat. Meclis Başkanlık makamındakiler ise 1 800 – 2 025 AZN arası maaş alıyor.

Azerbaycan’da tüm aile fertleriyle çalışarak geçinenler diğer tarafta ise kaymak tabaka daha doğrusu geliri iyi olan belli bir tabaka var. Bunların bir bölümü de ülkede belli ekonomik sektörlerin sahibi olan aileler. Bu aileler, kendi aralarındaki centilmenlik anlaşması gereği birbirinin alanına müdahale etmiyorlar. Küçük Paris’i andıran Neftçiler Prospekti yani bulvarı boyunca, paralel Zarife Aliyeva caddesinde ve civarlarında yer alan, Üzeyir Hacıbeyli caddesinden Port Baküye uzanan  Ferre, Gucci, Boss, Armani, Escada, Emporium gibi Bakü’de olmayanı olmayan süper marka mağazalar bu kitleye hitap ediyor. Ünlü tasarımcı Tom Ford eski Sovyet ülkeleri arasında ilk mağazasını Bakü’de açtı. Bu mağazalara girenler ya da mağazaya gitmeden istedikleri evlerine, ofislerine gönderilenler bir seferde 5 000 – 60 000 arası Dolar harcama yapıyorlarmış.

Azerbaycan’da iş yapmak isteyen Türkiye vatandaşlarının bilgi alabileceği adresler:

Azerbaycan Türk İş Adamları Birliği   http://www.atib.az/

Elçilik Ticaret Müşavirliği      baku@ekonomi.gov.tr   Tel. +9941244139 68

Bakü Türk Topluluğu Facebook sayfası http://www.facebook.com/groups/bakuturktoplulugu/  Ancak sayfa  gizli, üye olmadan görülmüyor,  davet olunmadan üye olunamıyor.

TURİZM

Azerbaycan yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip. Bunun yarısı Bakü’de yaşıyor. Bakü’nün pahalı oluşuna karşın eski bir şehir oluşu ve ilginç mimariye sahip eski binaları korumuş olması turizm açısından çekici kılıyor. 2009 da ağırlıklı olarak Gürcistan, İran, Türkiye ve Rusya’dan olmak üzere 1 milyon 800 bin turist ziyaret etmiş Azerbaycan’ı. Bakü dışında görülebilecek yerler Guba, Qusar, Şeki, Nabran, Qebele, Mingeçevir ve eski binaları açısından Gence sayılabilir. Yollar ise Rusun zamanından kalma, eski ve kontrol yapan polislerle dolu. Yeni yollar 20 yıllık bir plan dahilinde hızla yapılıyor ve peyderpey açılıyor.

Azerbaycan, 1990’lı yıllardaki yardıma muhtaç bir ülke konumundan çoktan çıkmış. Türkiye’nin kısıtlı devlet bursu ile çocuklarını okutmaya çalışan bir Azerbaycan artık yok.  Azerbaycan vatandaşları tatillerini Türkiye’de geçirmeye ve yerleşmeye başlamışlar. Yakın zamana kadar yılda ortalama 450 bin Azerbaycanlı dışarıya turist olarak seyahat ediyorken 2011 yılında 578 bin, 2012 yılında 591 bin Azerbaycanlı turist Türkiye’ye gitti . Kaymak tabaka olarak adlandıracağımız zengin Azerbaycanlı turistlerin sayısı ise yaklaşık 50 bin civarında. Bunlar yüzünden Azerbaycan’dan her gelen Türkiye’de peşinen zengin olarak mütalaa ediliyor. Azerbaycanlılar tatil olarak en fazla Gürcistan’ı sonra da Türkiye’yi tercih ediyor. İstanbul, Antalya ve yeni yeni de Didim’e, Muğla’ya gitmek prestij sayılıyor. 2012 ‘nin ilk 11 ayında  4 binin üzerinde Azerbaycan vatandaşı sağlık hizmeti için Türkiye`deki hastanelere başvurdu.

FlyDubai uçak şirketinin başlattığı rekabete Azerbaycan Havayolları Azal’ın da mecburen uyması sayesinde Dubai de dış ziyaret ve alışveriş yeri haline geldi. 2016 yılında Dubai’den de oldukça Arap turist Bakü’yü ziyaret etti.

Türkiye ile uçak seferleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın

DERS

Bakü’de oturmanın en avantajlı yanı elverişli bedelle özel ders almaktır. Özellikle evde oturan bayanlar, okulda okuyan öğrenciler bu fırsatı kaçırmamalılar.  Azerbaycan Türkçesini tam öğrenmek için temel Rusça’yı bilmek şart. Ancak Rusça öğrenmek sabır ve sebat işi, mutlaka çalışma ve zaman istiyor. Özellikle gramer açısından Huraman hoca tavsiye edilir (055 3807816).

TEMİZ TÜRK

Azerbaycan Türkleri Türkiye’deki bölücü terörden hiç hoşlanmıyorlar. Bunu yapanları Kürt olarak nitelendiriyorlar. Yani Kürt – PKK ayırımı yapmıyorlar. Bize de kuşku duyup sıkça  etnik arka planımızı soranlar oluyor “Siz Təmiz Türkseniz?” Yani işin açıkçası “Kürt’müyüz” öğrenmek istiyorlar. Diyelim ki Türkiye’deki bölücülük Azerbaycan’da olsa ülkede bir tane Kürt kalmazdı. Nitekim Ermenilerin Azerbaycan topraklarının beşde birini işgalinden sonra Azerbaycan’ın işgal altında olmayan topraklarında bir tane Ermeni kalmamış. Türkiye’nin bölünme ihtimali Azerbaycanlıları derin derin düşündürüyor. Zira güvenebilecekleri tek ülke Türkiye’nin zayıflamasının ucunun kendilerine de dokunacağına inanıyorlar. Dedikleri şu: “Azerbaycan için en önemli ülke Türkiye’dir. Ne Amerika ne Rusya ne İran. Türkiye’nin dış politikada yaşadığı sorunlardan da en çok etkilenecek ülkelerden biri biziz…Türkiye’nin bölgede ağırlığını yitirmesinden korkuyoruz…Ankara’nın diplomaside gerilemesi halinde Azerbaycan üzerinde başka ülkeler etkili olmaya başlar. Ve Türkiye tekrar toparlanıncaya kadar biz bunlara ne kadar dayanırız bilmiyoruz…Bizim güçlü Türkiye’ye çok daha fazla ihtiyacımız olacak. Ankara’nın bu dönemi atlatıp toparlanmasını o yüzden de dört gözle bekliyoruz.” http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24811626.asp

ŞEKİL (FOTOĞRAF) ÇEKERKEN DİKKAT!

İlk gelişimin ertesi günü Bakü sokaklarını gezerken kaldırımları  temizleyen yaşlı kadınları ilginç bulup onları rahatsız etmeden uzaktan teleobjektifle çekmek istiyorum. Ancak gün ışığının fazlalığı yüzünden ayar uzuyor. Bu arada bir polis önce düdük çalıp sonra koşarak yanıma geliyor, fotoğraf çektiğimi zannederek kızıyor. Çekmediğimi anlatıyorum ve çekilen pozları gösteriyorum. Neyse Türk olduğumu anlayınca, yanımda eşim de olduğundan fazla ısrarcı olmuyor. Bundan da Türklerin iltimaslı olduğunu anlıyorum. Bu arada oradan küçük kızıyla geçmekte olan orta yaşlı bir Azerbaycanlı kadın burada dövlet binalarının şeklini (fotoğrafını) “çekebilemezsiniz” diyor. “Manzara?” diyoruz, “o olar” cevabını veriyor. Fotoğraf ve film çekemeyeceğiniz başka yerler de metro ve petrol kuyuları. TRT bile bir tek kuyunun çekimi için izin alamadı. Ben de bir kere yol inşaatımızın olduğu bölgede çoğu artık çalışmayan petrol kuyularının olduğu bir arazinin panoramik fotoğrafını çekerken nereden, nasıl geldiğini anlamadığım iki kişi tarafından engellendim. Çektiğim 2 resmi sildirdiler. Yürüyüşe meraklıysanız dikkatli olun, Devlet dairelerinin, devlet tesislerinin önünden bir seferde birden fazla geçişler yapmayın yoksa uyarılırsınız (başıma geldi). Komünist dönem kalıntıları herhalde. Aklınızda olsun objektifiniz devlet binalarından, petrol kuyularından uzak dursun, metroda kapalı olsun benim kadar şanslı olmayabilirsiniz.

PUL KÖÇÜRME (PARA TRANSFERİ)

Azerbaycan’da çalışma izniniz yoksa hesap açamazsınız, para transferi yapamazsınız. Çalışma izninizi aldıktan sonra maaşınızdan BANKANIN ELİNDE DÖVİZ VARSA transfer yapabilirsiniz ya da dövizinizi “bulabilirseniz” kendiniz elden bankaya getirip transfer yapabilirsiniz. BANKA GÜNLÜK TRANSFER MİKTARINA LİMİT KOYABİLİR. Parayı Azerbaycan dışında kendi adınıza olan bir hesaba (ortak da olabilir) ya da eşiniz-çocuğunuz hesabına gönderebilirsiniz. Eşe gidiyorsa evlilik cüzdanı çocuğa gidiyorsa nüfus kayıt belgesini vermek zorunluluğu var. Transfer edilen paranın dışardaki hesaba yatması 1-2 gün alabiliyor. Normal bir maaş transferinde Azerbaycan dışı banka komisyonları (aracı banka ve Türk bankası) 45 $ civarında ve gittiği yerde transfer ettiğiniz tutardan kesiliyor, Azerbaycan içi banka komisyonu ise 30 $ dan aşağı olmamak üzere % 0.5 (KOMİSYON GİTTİKÇE ARTIYOR). Bankanın uzun süre müşterisiyseniz komisyonu 20 $’a düşürttürme ihtimali var. Maaş bankaya yattıysa vergileri de hesabınızdan kesiliyor. Kimi yabancı şirketler yabancı çalışanlarının maaşlarının tamamını yurt dışında ödüyor.

Hesabınız bir süre iyi işlem görmüşse kredi kartı alabilirsiniz.  Gelişmiş olmasa da sadece ekstreyi görecek kadar internet erişimi de sağlanıyor. Ayda 1.2 AZN SMS parası kesiliyor (artmış olabilir). Boşuna SMS istemem demeyin, kabul etmiyorlar. Bir nevi aidat sayılıyor. Bu kredi kartı bazen AZAL web sayfasında kabul edilmiyor.

EHLİYET

Azerbaycan’a yeni gelenlerin maşın (araba) kullanmaları için Türk ehliyeti yetiyor. Ayrıca international driving licence, sınav vb gerekmiyor. Araba, kullanan şahsa ait değilse araba sahibinden ya da rent a car araba kiralayan şirketten yazılı  “etibarname” yani kullanım izni almak gerekiyor. Araba şirket değil şahıs malıysa itibarname noterden verilmek zorunda. Oturum alanların Türk ehliyetleri ile kullanılmak üzere Azerbaycan ehliyeti almaları için yasa mecliste kabul edildi.

Dışardan getirilen mobil cihazların kaydı

Dışardan getirilen cep telefon cihazlarına “Azeri sim kartları takılırsa” telefon bloke ediliyor. Bu yüzden Poçt denilen postanelere Şahsiyet vesikası ile gitmek gerekiyor. Kayıt ücreti 5 AZN.

İnternetten kayıt da mümkün (zor çalışıyor) bunun için yapılması gerekenler:
1) Şahsiyet vesikası Seri No,
2) Şahsiyet Vesikası Fin kodu (son rakam hariç olmak üzere, Şahsiyet vesikasının sağ altındaki 7 adet rakam ve harfler)
3) IMEI no. Bilmiyorsanız cihazınızda *#06# tuşlayın
4) Kredi kartı 5 AZN ödeme için
5) https://www.e-gov.az/az/services/read/3273 sayfasında istenilenleri girin (sayfa Azerbaycan Türkçesiyle)
Herşey tamam olunca kayıt 24 saat içerisinde gerçekleşir. 1 Kasım 2014 den önce bu işlemler Mobil operatörlerinin müşteri hizmetlerince gerçekleştiriliyordu.

Kayıt yaparken telefon yeni model ve değeri 1000 AZN’den fazlaysa  gümrük vergisini verdiniz mi diye belki sorabilirler. Vermediyseniz havaalanına gidip vermeniz istenebilir. Yeni bir telefonun vergisi 500 AZN civarında.

TAŞINMA

Türkler genelde eşyalı evlerde oturuyorsa da taşınma gerekirse: http://www.yuktaksisi.az/ Ayrıca ACE Caspian ile Gençlikte Teymur Aliyev’de Global Link de varmış.

VİZE

Krizden önce Azerbaycan’da 150 bin civarında Türk Vatandaşı olduğu tahmin ediliyordu. Türkiye Azerbaycan vatandaşlarına vizeyi kaldırmasına rağmen, Bakü Türkiye için vizeyi kaldırmıyor ve Oturma izni olmayan mavi pasaportlu Türk vatandaşları  karayoluyla Azerbaycan’a girerken önceden vize alıyorlar, havayoluyla gelenler ise bir 10 dakika daha fazla zaman harcayarak havaalanında vize bankosundan 10 dolar ve 2 fotoğraf karşılığında 2 aylık vize alabiliyorlar. Yeşil pasaportlular vizesiz girip 3 ay kalabiliyorlar. Bu konuda daha geniş açıklamalar için TIKLAYIN

Azerbaycan – Nahçıvan

Kayıt olduğu adresini değiştirip bildirmemenin cezası 301 AZN’dir. Miqrasiya 2016 dan itibaren adresleri kontrol etmektedir. Ceza ödenmediyse, ödenip sisteme girilmediyse 5 yılı deport (giriş yasağı) uygulanmaktadır.

Merak edilen bir husus da şu: “Azerbaycan neden bir millet olduğu Türklere vize uyguluyor?” Bunun nedeni İran olarak gösteriliyor. İran Azerbaycan’ı tehdit ediyor. “Türkiye’ye vizeyi kaldırırsanız Nahcivan koridorunu kapatırız” diye. Nahcivan koridoru Azerbaycan açısından çok önemli. Azerbaycan Ermenistan ile savaş halinde olduğundan topraklarının bir parçası olan Nahçivan’a karayoluyla ancak İran üzerinden ulaşabiliyor hem de vizesiz.

“Kardeşim ne var, Azerbaycan hem Türk hem İran vatandaşlarına da vizeyi kaldırsın” denebilir. Ancak Azerbaycan’ın en çok çekindiği şey İran’ın kendi Şii-İslam devrimini Azerbaycan’a ithal etmesi. İran siyaseten Acem ve Şii değerlerini öne çıkarıyor, Azerbaycanlıların İran’dan çok farklı olan kültürel benliklerini Şiilik şemsiyesi altında eritmeye yönelik bir politika izliyor. Azerbaycanlılar ise hiçbir zaman öz Şii unsurlarını ön plana çıkarmıyorlar hatta hiç çıkarmıyorlar bile denebilir. Vizesiz kontrolsüz girişlerle İran Şii propagandalarının, etkilerinin kolaylaşacağı endişesi Bakü yönetimine hakim olmuş. Güney Azerbaycan yani İran’ın kuzey bölgesinde kimine göre 13 kimine göre 25 milyon Azerbaycanlı’nın yaşadığı da düşünülürse. Bu da Kuzey Azerbaycan’daki ırkdaşlarından fazla bir kitle demek.

TÜRK RESTORANLARI

Türk lokantaları ve cafeleri ayrı bir sayfada anlatılmıştır. Okumak için lütfen tıklayın

AZERBAYCAN YEMEKLERİ

Yurt dışında, Türk yemeklerine yakınlığı açısından bulunması bir şans olan Azerbaycan yemekleri ayrı bir sayfada anlatılmıştır. TIKLAYIN

GEÇİM

Ayrı bir sayfada anlatılmıştır. Okumak için lütfen tıklayın:

SAĞLIK

Ayrı bir sayfada anlatılmıştır. Okumak için lütfen tıklayın

ÇALIŞMA – OTURMA İZNİ

Bu konuda  geniş açıklamalar için TIKLAYIN

TÜRKİYE’YE – TÜRKİYE’DEN UÇAK SEFERLERİ

Başka bir sayfada anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın

TOY

Azerbaycan toyları (düğünleri) ayrı bir sayfada anlatılmıştır. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

TÜRKLER

Bakü’deki Türkleri ayrı bir yazımızda anlattık. Okumak için lütfen tıklayın

DİN

Bir başka sayfada ayrıntılı anlatılmıştır. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

ULAŞIM, TRAFİK

Ayrı bir sayfada anlatılmıştır. Okumak için lütfen tıklayın

BAKÜ’NÜN RENGİ, KOKUSU

Başka bir sayfada anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın: https://bpakman.wordpress.com/dunya/baku-2010-fotograflar/bakude-yasam/halicte-yasamak/

Bülent Pakman. Ekim 2010. Son güncelleme Eylül 2016. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

 

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Özellikle fotolar eklenmiş, orası-burası, fotoları, alıntıları, linkleri silinmiş olanlarla. Özgün yazılarım sadece buradadır.

IMG_2654Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com

Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türkleri aşağıdaki günlüklerde anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın:

Parçalanan Azerbaycan

Kuzey Azerbaycan

Reklamlar

126 Responses to Bakü’de Türkler açısından yaşam

 1. hande dedi ki:

  Merhabalar:)

  By Tike olarak Gençlik bölgesinde hayvanat bahçesinden sonra yeni bir yer açtık…Türk Mutfağının yanısıra Steak House olarak da hizmet vereceğiz..19 subatta açılışımız var..her zaman bekleriz..

  • bpakman dedi ki:

   Hayırlı olsun. Tam adresi ve yerinin tarifini de verseniz iyi olur.

  • adnan perçin dedi ki:

   İki kez ziyaret ettim bu kadar şatafatlı döşenen bir restaurantta garsonlar ve servis çok acemice siparişler çok çok geliyor ve sıradan, masada çok haddinden fazla beklenilişyor kendimde aşçı olduğumdan olaya bu pencerden baktım.

 2. hande dedi ki:

  Cok tesekkurler

  tam adres genclik semti ceyhun hacibeyli no 761
  tarif… askerlik mahkemesi yani

  ps yazilarinzdan cok faydalandim elinize saglik

 3. bpakman dedi ki:

  En son “Av Mevsimi” filminde oynayan Melisa Sözen’in Cunda’da bulunan Ortunç Club adlı butik otelin sahibi Onur Tunç ile ilişkisi, Cunda’da tatil yaptığı sırada, ortak arkadaşlarının aracılığıyla başladı. Genç oyuncu, Göksel Sunter ve Çetin Kırışgil’in Bakü’de hizmete soktuğu By Tike Restoran’ın açılış davetine de yaklaşık iki yıldır birlikte olduğu Tunç ile katıldı. Hürriyet gazetesi.

 4. CEMİLE AYDIN dedi ki:

  MERHABA
  BİR TEKLİF ALDIM.
  BAKÜ DE BİR ŞUBENİN YÖNETİCİSİ OLURMUSUN DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BİRAZ DA KORKUYORUM. ARAŞTIRMAYA BAŞLADIM. VE SİZİN YAZINIZI GÖRDÜM GERÇEKTEN O KADAR YALIN DİLLE ANLATMIŞSINIZ Kİ(KARŞIMDA MUHABBET EDER GİBİ ) SANKİ BEN SORUYORUM SİZ ANLATIYORSUNUZ. ÇOK FAYDALANDIM. BİRAZ DAHA YAZILARINIZI BULUP OKUMAM GEREK. BAKÜ İLE İLGİLİ. ÖZELLİKLE YALNIZ YAŞAYAN KADINLARLA -SOSYAL YAŞAM KORKULARIYLA VE ALACAĞIM MAAŞIN ORAYA GELMEME DEĞİP DEĞMEYECEĞİ İLE İLGİLİ BAZI ŞEYLERİ BİLMEM GEREKİYORKİ TAM OLARAK KARAR VEREYİM.
  BANA YARDIM EDERMİSİNİZ. VAKTİNİZİ ALMIYORSAM EĞER.
  ÖZEL OLARAK İLGİLENEMİYORSANIZ BİLE YAZILARINIZ OKUYUP ORADAN FAYDALANACAĞIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
  KOLAY GELSİN.

  • bpakman dedi ki:

   Parası fena değilse hiç düşünmeyin. Kiralar yüksek ve iyi ev bulmak zor. Ama Yurt dışı olarak herhalde burası en elverişlisidir. Türkiye’den farkı yok. Gelirseniz size yardımcı olmaya çalışırız. En azından telefonla. Zira tek kötü tarafı trafik. Yazılarımda tam bilgi var diyebilirim. Hepsini okuyun. Özellikle Azericeyi okursanız gelince çok rahat edersiniz. Tabi yazamadıklarım da var, buradayken. Gelirken haber verin telefonumu vereyim.

  • bpakman dedi ki:

   Yalnız yaşayan kadın konusunda yurt dışı olarak daha iyisini bulamazasınız. Türkiye’den daha iyidir. % 100 güvenlik elbette yok ama epey güvenlidir.

  • bpakman dedi ki:

   Sosyal yaşam konusunda da Türkiye’nin batısındaki ülkeler hariç en iyisidir diyebilirim. Beklentilerinize de bağlı elbette. Kaliteli Türk lokantaları çok, canlı müziklileri bile var.

   • alper dedi ki:

    iyi günler ben istanbul’da sahne alan 20 yıldır profesyonel çalışan türlçe pop rock tarzında şarkı söyleyen ve gitar çalan bir müzisyenim,bükü de canlı müzik durumları nedir? acaba gelip çalısabileceğim bar restaurant veya otel var mıdır bu konuda bana yardımcı olursanız çok seviniriirm tesekkürler.

   • bpakman dedi ki:

    Bakü’de Türkiye vatandaşlarının canlı müzik yaptığı restoranlar zaman zaman oluyor. İş bağlantıları nasıl yapılıyor bilgim yok.

  • arif dedi ki:

   Azerbaycan’da Türkiye şartlarında(İstanbul) yaşayabilmek için aldığımız maaşın % olarak ne kadar fazlasına gitmemiz uygun olur? Bir firmadan yeni bir iş teklifi aldım ama kabul edip etmemek konusunda kararsızım.

   • bpakman dedi ki:

    İş nerede? Bakü’mü rayonlarda mı? Bu çok önemli. Maaştan başka ne verdiklerine ve sizin bekar ya da evli gidip gitmeyeceğinize de bağlı. Evli gidecekseniz eş ve çocuk uçak biletlerini veriyorlar mı? Size yıllık verdikleri uçak bileti sayısına ilaveten siz gidiş geliş yapacak mısınız? Ev kirası ve ev masrafları ÇOK ÖNEMLİ YER TUTAR. Ev masraflarına apartman aidatı, temizlikçi kadın ve temizlik malzemeleri, elektrik, su, doğalgaz dahil mi? Sizin oturum izniniz yılda 1200 Manat tutar. Onu da vermeleri gerekir. İşe gidiş gelişi karşılıyorlar mı? Şantiyeye gidecekseniz yemek var mı?
    Evli statüsünde ortalama ayda 1000 Manat harcayabilirsiniz. Buna hiçbir ev masrafı, yol masrafı dahil değildir. Bu ortalamadır sizin keyfinize göre artar, azalır.
    Sağlık masrafları da çok önemli. Sağlık sigortası yaptırırız diyebilirler ama dediklerine bakmayın. Hiç bir geçerliliği yok Azerbaycan’da. Ödememek için ellerinden geleni yapıyorlar sigortacılar.
    Tüm masraf ayrıntıları sayfamda var. Ona göre de hesaplama yapabilirsiniz.
    Buraya bekar gelenlerden bazıları için harcamalar çok oluyor. Yani eğlence hayatına dalma halinde. Öylelerine para yetişmiyor.
    Verilen diğer şartları ve sizin geliş ailevi durumunuzu bildirirseniz daha fazla yardımcı olurum.

 5. saxavat dedi ki:

  bence bir az adil olmamis yazdiklariniz. Koku var yok degil ama Halic gibi de degil. Ad kondugu gunu kutlamazlar dogum gununu kutlarlar bunun azericesi ad gunudur sadece. boyle kucuk yanlisliklar var yazinizda ve de ezana gelince Turkiyede duyulmasina ragmen simdiye kadar cesitli yerlerden itirazlar yapilmistir ezan okunmasın diye. Ama Azerbaycanda boyle bisey goremezsiniz. cunki her kes muslumandir nitekim bir kismi dogru yasamiyor olsada.

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler. Gerekli düzeltmeleri yaptım.

  • Nariman dedi ki:

   Men Azerbaycanliyam Ad gunu dogum gunu olaraq kutlanir ama bizde ad qoydu deye bir turen var oglan usaqlarinda(erkek cocuklarda)ad goyudugu gun koc kesilir ziyafet verilir dualar okunur adina sirler soylenir Oglan dogulanda adi goyulanda sunet edilende askere gederken ve sag salim donerken bi de evlenirken ziyafet verilir ismine toy denir

 6. özüm dedi ki:

  merhaba butun yazaılarınızı okudum gercekten cok guzel anlatmıssınız..ınsan aradıgı herseyın cevabını alabılıyor.bunun ıcınn sıze ne kadar tesekkur etsek az sanırım..sagduyunuz ve paylasımlarınız ıcın..ben bakude uygulamalı matematık okuyorum.burda kendımı olabıldıgınce gelıstırmek ıstıyorum.bılırsınızkı turkıyeden alınan egıtımle burdakı egıtım aynı olmuyor..oyusden yapıcak okadar coks ey varkı..ben kendım ıcın bırseyler yapıorum amaa aılemden gelen para kısıtlı ve burda yasamak hıc kolay degıl helekı ogrencıysen..ben burda calısabııicegım bi iş arıyorum ama meslekı yönde olması en onemlısı benım icin..sızın yardımlarınız beklıyorum bu konuda..lütfen yardımcı olun..

 7. meltem dedi ki:

  Merhaba,
  Hemen herşeyi okudum sayfanızda Baküyle ilgili..Benim merak ettiğim soru olarak gelmemiş size..İnternette de bu konuda birşey bulamadım..Evcil hayvan (kedi) getirme konusuda prosedür nedir bilginiz var mı??Karantina uygulaması var mı acaba avrupanın birçok ülkesinde olduğu gibi,yoksa Amerika gibi sadece kimliğiyle getirilebiliyor mu??

 8. Can dedi ki:

  Hocam Merhabalar.Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ve size sormam gereken bir soru var
  Hacettepe Üniversitesi Alman dili ve edebiyatı bölümü birinci sınıf öğrencisiyim.Bu sene Bakü’ye gitmeyi düşünüyorum eğitimimi devam ettirebilmek için.Fakat manat’ın 1.23$ olması kafamı karıştırıyor.Günde bir paket sigara içen ve nadiren içki içen biri olarak maliyetlerim hakkında yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Ne kadar ev kirası vereceğinize bağlı. En önemli masraf o. Elektiriği suyu gazı da var. Sigaranın paketine 2 manat verirsiniz. 1 $ şu anda 0.786 manat. Çok ince sigaralar da kutusu 1 manat.

   • Can dedi ki:

    büyük ihtimalle ilk sene yurtta kalacagım ancak ilerleyen senelerde ev olabilir.yaklaşık 1000 lira param olacak.burada geçinebiliyorum fakat bakü hakkında hiç fikrim yok

   • bpakman dedi ki:

    Bakü’de 2 kişilik bir Türk aile ayda ortalama 1000 manat masraf eder. Buna ev kirası, temizlik, elektrik, gaz, su yani ev ile ilgili masraflar, ulaşım-araba, telefon dahil değil. Eşin yılda 3-4 kez Türkiye’ye gidiş-dönüş uçak parası dahil. Ailenin tutumuna göre bu artar, azalır. Sizin 1000 TL 400 manat yapar. Okula yurda ne verirsiniz bilemiyorum. Diğer tüm fiyatlar sayfamda var. Hesap yapabilirsiniz. 400 manatla geçinirsiniz diyebilirim.

 9. turgay dedi ki:

  slm hocam adım turgay verdiyiniz deyerli bilgiler için minnettarız çok faydasını gördük..hocam baküde bir sevdiyim kız var haziran da evlennmeyi düşünüyoruz fakat hep olumsuz şeyler duyuyoruz azerbaycanla ilgili mesala düyünler çok masraflıymış para yüzünden sevdiyim kzdan vaz geçmek istemiyorum..benim gibi yüzlerce türk genci var korkuları olan aydınlatırsanız çok seviniriz..birde baküde bir mağaza açmak için ne gerekiyo şartlarlar neler merak ediyorum şimdiden çok teşeküe eder saygılarımı sunarım

  • bpakman dedi ki:

   Toyları (düğünleri) sayfalarımda anlattım. Gelen davetliler zarfta yardım yaparlar, sayıları yeterli olursa size masrafı olmaz. Yoksa fark cepten gider. Tahmini davetli listesi yapıp fireleri de hesaplayıp karar verebilirsiniz. Erkek tarafı olarak sizin yabancı oluşunuzdan haliyle tanıdığınız az çıkarsa bu mali açıdan handikap olur elbette.
   Evlenmeyi toysuz yapan Türkler de var. Türkiye’de evlenerek bunu o şekilde hallediyorlar.
   Azerbaycanlı eşiniz olduğunda işyeri açmanız kolaylaşır zaten. Onun bu konudaki bilgisi benden fazladır eminim. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirine mail atıp bilgi isteyebilirsiniz.

 10. ilahe dedi ki:

  yine yazicam ama kizmayin,(azerilerin cayinin rengi acik,oda limonun rengindedir) demissiniz yanlis ben turkiyede cay icdim(icemedim)sizde demlik varya,onu hic atesin uzerinden almiyorlar caydan kaynadikca ustundeki demlikde sakur-sukur kayniyor dem almak odiyilki.dugnlere geldiyinde, ben gozumu acdigmdan buyana bizim dugunler hep boyle olmus bu yazinizda diyildi qaliba baska bi yazinizda azeri kizlarinin turk erkekleriyle evliliklerinden bahs etmissiniz. erkek kardesimin odtude turk arkadaslari bakuye geldiler misafir olarak evimizde agirladik birisi bunlarin benim teyzemin kizini gordu(dugne goturduk onlari bizim dugunlerimizi falan gorsunler diye)turkiyeye donub ailesiyle geri dondu, kizi istedi, cok sohbetden sonra(odtulu olmasina ragmen resmi nikah kiymak istemiyordu)kizi verdiler. adam ne yapdi?dugunun davetiyeleri dagitildi ,ailesi akrabalari2-3gun onceden geldi ,dugun yarin, bugun aksam ben istemiyorum, evlenemicem qaliba dedi kizin ailesine .kardesimtum akrabalarimiza- dayisi rahmetlik oldu oda buna baba kibiydi, acil turkiyeye donmeleri lazimdedi . dugun iptal oldu kiz intihar edecek dereceye geldi, 1yil sonra istememesinin nedeni aciklandi .adam dugunden 1gun once dayimin kizini gormus .bu ondan guzel demis, hadi gerisi eyvallah demis, adam az.na geldiginde dayim onu o kadar dovduki ama yeri vardi dovulecek adamd.bide trafikde kavqalari falan yazmissiniz sizin gibi bi turk kardesimizin az.la bagli yazisini okudum adam hayretle yaziyorki az.da yolda hic kavga yok o ona bu buna sokakda hic kufur etmez( ana avrad kufuru)turkiye avrupaya cokdan yerlesmis ama avrupalasamamis ama az.n avrupadan cok uzakda iken kendi icinde cokdan avrupalasmis bide neyazmis onu sevmedim(nede olsa az.n carlik rusiyasini yasamis,asaletde carlik rusiyasinda vardi)sizin fikrinizi bilmek isterdim siz bendende okumus sayilirsiniz saygilarinizla

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler.
   Bahsettiğiniz Türk hakikaten dövülecek, adi kişiymiş.
   Bakı’da menim gördüğüm küçelerde sürücülerin kavgaları malesef tedricen artıyor. Men bıçaglısını görmedim ama jurnalde okudum.

 11. Bülent Pakman dedi ki:

  Büyük önder Atatürk: “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir”.

 12. ahmet dedi ki:

  bülent hocam merhaba bakü ile ilgili bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ulaşırsanız çok sevinirim
  5076210051

 13. Zıya dedi ki:

  Senı gıbı ınsanları BAKU oyle karshılamıshsa helal olsun!!!! Sen sorunu kendınde gor!!! Aynı dınden olan kardesh dıdıyımız bır turk boyle bır sheyler yazarsa Avrupa ne yazsın o zaman))) evet dogrudur genelde Turklerden bazı farklı sheylerımız var o da Sovetden kalma sheyler, ama bız buna bakmayarak eskı Turk dılımızı shımdı Turkıyede konushulan Turk dılı kadar deyıshdırmedık… Pardon, Avantaj, kravat…. Her bır ulkenın zarra kadar da olsa kotu tarafları tabıı kı vardır, sen onları bulmak ıcın bu kadar zaman hargayıb bır de dunyaya tanıtdıgın ıcın sana bravooo!!! Sen kendıne Turkler arasında Turk bıle deme!!!

  • bpakman dedi ki:

   Yazdıklarımın hepsini okumamışsınız. Bakın neler yazmışım:
   Azerbaycan dili kendi varlığını oldukça korumuş, bazı Rusça kökenli kelimeler dışında dilinden çok fazla kelime atmamıştır. Osmanlıca kelimeleri oldukça yaşatmaktadırlar. Azerbaycan Türkçesi dil coğrafyası itibariyle Doğu Anadolu, Güney Kafkasya yani Kuzey Azerbaycanı, Güney Azerbaycan yani İran Azerbaycanı, Kerkük ve Irak-Suriye Türklerini içine almaktadır. Azerice böylece kırsal kesim Doğ­u Anadolu lehçesine, Eski Anadolu Türkçesi denilen nenelerimizin, dedelerimizin diline olduğu kadar Orta Asya Türkçesine de Türkiye Türkçesine göre daha yakın.

   Devam edelim Azerbaycan dili ile ilgili neler yazdığıma:
   Böyyük”, “duz”, “dad”, “deyirmi”, “yiğirmi”, “buynuz” vb. diyen rahmetli anneannem buraya gelse çok rahat ederdi eminim. “Toyuk (tavuk), göynek (gömlek), çiğin (omuz), ilan (yılan)” gibi Konya’da çok eskiden kulanılan kelimeler Azerbaycan’da yaygın kullanılıyor. Aynı şekilde Anadolu da kullanılmakta olan çok kelimelere de aynen rastlamak mümkün….

   Devam edelim:
   …yoğ­un olarak Rusçanın da etkisi görülüyor. Türkiye Türkçesindeki bazıları Latince kökenli, Fransızca mersi, pardon, koalisyon, puantaj, pursantaj, televizyon, tren, istasyon vb etkisi benzeri. Ne de olsa hepimiz Azerbaycan’lı-Türkiye’li olarak sonuçta Türk’üz “biz bize benzeriz”.

   Yine yazılarımı tam okursanız bazı şeyleri es geçtiğimi görürsünüz. Yazılarım daha çok Azerbaycan’ı hiç görmemiş ve ilk defa gelecek olan, gelmeyi düşünen Türkiyeli Türklere yönelik. Ve onlardan tereddütte olanların hepsi bu yazdıklarımı okuyup gelmeye karar verdi. Daha tersini görmedim. Ve geldiklerinde beni telefonla, maille bulup diyorlar ki “herşey aynen yazdığınız gibi, hatta bazı şeyleri bilerek yazmamışsınız“. Bunların arasında Dubai’yi, Katar’ı bırakıp gelenler var. Ayrıca Azerbaycan’da yaşıyan bazı Türkiye Türklerini de hiç acımadan eleştiriyorum. Belki yeni gelecek olanlar öyle hatalar yapmazlar diye. Bunları da okumadığınız anlaşılıyor.

   Yabancı diliniz varsa interneti bir tarayın gavurlar neler yazmış bakın. Benim satırlarımda onların hiçbiri yok. Yazdığım bazı şeyler de Azerbaycan’lı dostlarımızın anlattıklarına dayanıyor. Onları bir başkasından teyit etmeden buraya geçirmiyorum.

   Sonuçta gördüklerimi yazıyorum, bir kısmını filtreden geçirerek. Varsa doğru olmyanları belirtin düzelteyim. Bunu gayet medeni şekilde yapanlar oldu, çoğuna hak verdim, gerekli düzeltmeleri yaptım.

   • Asif dedi ki:

    Tənqidlərinizin obyektiv və qərəzsiz olduğunu düşünürəm. Hətta deyərdim, bir qədər ehtiyatlı yanaşdığınız hiss olunur. Əslində sizləri rahatsız edən həmin məqamlardan biz azərbaycanlılar də eynilə əziyyət çəkirik. Mühüm olan bu pisliklərə qarşı hər-hansı formada mübarizə aparmaqdır. Siz bunu öz qələminizlə etmisiniz. Yazınızda hiss olunan Azərbaycan sevgisinə görə təşəkkürlər.

   • bpakman dedi ki:

    Teşekkürler. Bizler Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelince hiç bir şey anlamıyoruz zira çok şey aynı.

 14. realist dedi ki:

  Merhaba..
  Sanat ve sanatçılar hakkında bilginiz var mı..Bir resim sanatçısı Azerbaycan’da resim yaparak kendisini rahat geçindirebilir mi..? Azerbaycan sadece Bakü’den ibaret değili elbette başka güzel şehirlerinde yaşam kalitesi ve fiyatları nasıl..? Sakin bir beldede yaşamak Türkiye’ye kıyasla nasıl ve farkı var mı..? Emekli bir bey Azeri ve işsiz bir hanımla evlenirse rahat geçinebilir mi. Şehir merkezine çok uzak olmayan sakin bir Azeri köyünden mütavazi bir ev alıp sebze ve meyvalar yetiştirerek yaşamak sizce çok mu ilkel olur.. Şimdiden teşekkürler ve saygılar.

  • bpakman dedi ki:

   Sanatla geçim konusunda bilgim yok. Bir kesim dışında alış gücü olmayan bir toplumda sanatın para etmesi de zordur herhalde. Azerbaycan’da rayonlarda (taşrada) hayat Bakü’ye göre daha ucuz. Bazı yerler çok güzel, trafik yok, hava temiz ancak altyapı ve yaşam kalitesi için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Elbette taşra hatta köy hayatını cazip bulanlar için rayonlarda yaşamak tavsiye edilir. Kimileri için ise rayonlarda hayat yok. Bu tamamen kişisel kabullere bağlı. Emekli maaşıyla geçim Azerbaycan’da mümkün değil. İlave gelir şart. mesela kira geliri. Bakü’de kendi evinizde oturup 2 daire kiraya verseniz geçinirsiniz. Rayonlarda kiralık ev daha sorunlu. Zira herkes kendi evinde oturur ve kiralık ev arayanlar sadece yabancılardır. Yabancılar mesela inşaat için gelenler ev kiralar. Onlara ev kiralarsınız ama onlar gidince ev boş kalır.
   İçerik ile ilgili düşünceleriniz için teşekkürler.

 15. realist dedi ki:

  Ayrıva ciddi ve kapsamlı bir site için sizi tebrik ediyorum.

 16. mehmet dedi ki:

  Yazılarınız çok iyimser bence daha açık yazmaktan çekinmişsiniz gibi 5 yıldır baküdeyim çok şükür bakü sayesinde para kazandım ve devam ediyorum dikkatimi çeken buraya yorum yazan azerbaycanlı arkadaşlar tanıdığım belki binlerce azeri arkadaş olmuştur zengin fakir devlette çalışan garson her kesimden 1 tanesi ülkesinden razı değil insanlarından razı değil kendi ülkesini ve insanını sevmiyor ama bülent bey’e yazdıkları için yalan yanlış diye sitem etmişler bence baküyü çok güzel anlatmışsınız ve çok iyimser yaklaşmışsınız bu bilgiler azerbaycana gelecek arkadaşlar için çok yararlı olucağına inanıyorum teşekürler

 17. Royal dedi ki:

  yadiklarinizin icerisinde dogru ve yanlis kisimlar var…anladigim kadariyla siz 3-4 yil once gelmissiniz bakuye,yazinizi da osna kadar okumadim…aslinda kizdigim icin okumadim,sanki Bakuyu kotulemissiniz gibi…biraz degisiklik yapmalisiniz

  • bpakman dedi ki:

   Yanlışlar varsa belirtin düzelteyim. Bakü’yü ve insanlarını eşimle çok seviyoruz. Bir gün ayrıldığımızda çok üzüleceğiz.

 18. fatih dedi ki:

  öncelikle merhaba ben ege üniversitesi makina mezunuyum şu an teknik ressamlık yapıyorum turkıyede fakat turkıyede hakkımız verilmiyor. max. 1500tl. alıyoruz. yaptığımız iş trilyonları çeviriyor fakat kıymetimizi bilen yok. devlet bünyesinde bulunan gardian bile 2000tl. maaş alıyor. ne işe yarar bekçi?. aşagılamıyorum yanlış anlamayın. onca tasarım yapıyoruz onca emek bilgi sarf ediyoruz fakat konu evlenmek olunca 1 adım geriye atıyoruz. neden? 1500tl. yarın işten çıkarılacagınız muchul. kıymetimizi bilen yok. işin kötüsü işi bilende yok pek fazla ülkede. herkez el atamıyor. her babayiğitin harcı değil. çunkü hem teknik bilgi hemde pratik bilgi olmassa olmazı. yani sadet şu? azerbaycan sanayisi ve makina imalatçıları nasıldır. iş ortamı verilen maaş tatmin edicimidir? işini bilen için. değermi oraya yerleşmememiz. kıymetimizi bilen olurmu?

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycanlılarda da aynı sorun var yani maaşlar düşük. Yabancılar yabancı şirketlerde iyi ücret alıyorlar. Türk şirketlerindeki Türklerin durumu ise idare eder. Azerbaycan’da sanayi sektörüne yatırım şimdilik az. Sebebi ülkenin fazla büyük olmaması bürokrasi sorunları ve ithalatın daha cazip oluşu.

 19. Burak dedi ki:

  meraba bulent bey. oncelikle butun bu yararli bilgileriniz icin tesekkurederiz. sizden bir ricam var. ben Bakida sevdigim kizla evlenmek istiyorum. bu yuzdende Bakida yasamaya karar verdik ama Bakida nasil is bulurum bilemiyorum.İki kisilik bir aile 1000manatla gecine biliyormus. Banaa bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim. simdiden tesekkurler

  • bpakman dedi ki:

   Vermeye çalıştığım bilgiler Türkiye’den iş bulup gelecek Türklere yöneliktir. Geçim rakamı da o paralelde. Bahsettiğiniz hanım kardeşimiz size çok daha fazla yardımcı olacaktır mutlaka.

 20. Bekir BALIM dedi ki:

  Ben 5 yıldır burdayım ve birazcık iyimser bir yazı olmasına ragmen gayet güzel bir şekilde gözlemlemişsiniz ve buraya aktarmışsınız tebrik ederim alinize sağlık.

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler. Dipnotta da belirttiğim gibi amacım eleştiriden mümkün ölçüde kaçınarak Türk vatandaşlarına bilgi aktarmak. Zira yazı içerisinde detaylı açıkladığım gibi özellikle dil açısından sohbet ve işi yazıya dökmek çok farklı.
   Kolay gelsin.

   • Bekir BALIM dedi ki:

    Ama birde şöyle birşey var ben öğrenciyim çok şükür son senem bitiyor çok sıkıntı çektik çekiyoruz en cokta maddi anlamda bunlarıda dile getirmek lazım ekstra para olmadan öğrenci yeri olmadıgını bilsinler cünkü bunu okuyup tamam ben gidiyorum diyebilecek cok insan var…

 21. azad_shah dedi ki:

  bulənt bəy , Azərbaycanda 30 000 erməni var.bunu da düzəldin.onlara toxunulmur .çünki bir çox nazirlərin ya erməni arvadı var ya da erməni qohumu.məs.baş nazirin(Artur Rasizadə )anası ermənidi…bizim oxuduğumuz məktəbin direktorunun anası erməni idi və s. kimi faktları demək olar.

  • bpakman dedi ki:

   Evlilikten dolayı Azerbaycan’da Ermeniler olduğunu biliyorum. Ayrıca dönmeler de var. Yani dinden dönmüş olan Ermeniler var. Onlar dışında Ermeni kalmadığını bana Azerbaycan’lı dostlarım söylemişti. Komeğiniz üzre teşekkürler.

 22. ONUR dedi ki:

  Çok güzel ya çok beğendim..burda yazı yazan herkez güzel tespitlerle güzel bilgilendirmeler olmuş..ama beğenen ve beğemeyen herkez iyi bilsin ki bu siteyi düşünen hazırlayan emek veren af buyursun ismini göremedim site sahibine teşekkürler..ben ilk 2006 da bakü ye bir firmanın mağazasını açmaya geldim targovada çok güzel bi noktada açtım daha sonra sürekli denetleme ve kontrol için sürekli geliyordum.o zamanlarda yanı 2006 yılında targovada insan bulamazdık ama o kadar hızlı geliştiki akkılara zarar hızda ve güzellikte değişim oldu..2008 de baküde tanıştığım bir bayanla evlendim Türkiye de yaşıyoruz, 2 yıldır Azerbaycanı görmedim ama yakında oraya gelmeyi ve iş kurmayı düşünüyorum.sizce hangi sektörler ön planda olmalı ? Azerbaycan vatandaşıyla evli olanlar için oturum izninde ve çalışma izninde farklılıklar varmı yok sa senelik 1200 manat gıbı oturum ve çalışma izin paraları aynı şekilde veriliyormu ? ev kiralıcam burdakı gıbı muhtarlığa ve belediye ye kayıt yaptırmak ve mikrasya başvurular nasıl olucak yerleri nerdedir bunlarla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim ayrıca baku ye geldıgımde sızden yardım alabılırmıyız..resmı daırelerın yerlerını öğrenme konusunda … Siz Türkiye yi özlemişsinizdir gelirken istediğiniz birsey varmı..pastırma sucuk gibi 🙂 çok teşekkürler şimdiden…

  • bpakman dedi ki:

   Son zamanlarda yabancılar için oturum alma bir hayli zorlaştı. Bu arada oturumu olmayıp ülkede 1 aydan fazla kalanlar girdikten sonra 1 hafta içinde polise adreslerini verip kaydolmamışlarsa çıkarken 400 Manat cereme ödüyorlar. Bu eskiden de vardı ama uygulanmıyordu. 2013 de tekrar başlamış. Oturum için artık fazladan kan testi, hastaneden sağlık raporu isteniyor. Miqrasiya Azadlığın sonuna Binagadi yolu başına Haydar Aliyev Parkının karşısına taşındı. Oturum harçları da yabancılar için dediğiniz miktarda. Sizin özel durumunuz hakkında bilgim yok.
   İnşaat sektörü en çok gelişen sektör. İnşaattan anlıyorsanız bir Azerbaycanlı ile ortak iş yapabilirsiniz. Başka sektörler hakkında fazla fikrim yok. Başka devlet dairelerini de bilmiyorum. Bizim işleri şirket elemanı takip ediyor. Yakında biz de tatile Türkiye’ye geleceğiz İnşallah. Birşeye ihtiyacımız yok teşekkürler. Zaten burada 1-2 şey dışında herşey var. Bir çok bakımlardan yurt dışı bile sayılmaz.
   İlginize teşekkürler. Kolay gelsin.

 23. ONUR dedi ki:

  Aferdersiniz isminizi şimdi gördüm Bülent bey …şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum..

 24. haldun dedi ki:

  merhaba,
  size bir şey sormak istiyorum. kasım ayından bu yana bir firma benim baküye gitmem için teklifte bulunuyor, inşaat sektöründe ismi bilinen güçlü bir firma. şimdi perakende ev mobilyası işini girmek istiyor bende yaklaşık 15 yıldır istanbulda mobilyacıyım. firmaya güveniyorum fakat evli ve 6 yaşında bir oğlum var. orada yaşarken ne gibi sıkıntılar yaşarız,
  bir de alacağım rakam burada ki rakamın yaklaşık 2 katı, ev ve orada kullanım için araç veriyorlar. oğlumun okulu için Türk okulunda eğitim almasını sağlayacaklar (iş veren Türk okullarının yönetiminde), sizce orada aldığı eğitim buraya göre daha iyi midir, ingilizce ve rusça eğitimi varmış , doğru mudur,
  özetle, ailemle orada ne gibi sıkıntılar yaşarız. alışabilir miyiz,
  teşekkürler,

  • bpakman dedi ki:

   Çocuğunuz Bakü Anadolu lisesinde 3 yıl okursa Türkiye’de üniversite sınavında daha düşük puanla Azerbaycanlı-Türk öğrenci kontenjanıyla bir yere girebiliyor. Çocuğunuz başarılıysa bu okulda iyi okur. Yoksa özel ders almak zorunda kalabilir. Ya da siz sürekli yoğun ilgi göstermelisiniz akşamları. Rusça eğitim benim bildiğim yok. Onun yerine Azerbaycan Türkçesi eğitimi var. Azerbaycan tarihi gibi. Çocuğunuz çok iyi Azerbaycanca öğrenir. Türk elçiliği de okula önem veriyor. Sonuçta iyi eğitim alması tamamen size ve çocuğunuza bağlı olacaktır.

   Bakü’ye gelmek için fazla düşünmeyin. Türkiye’ye her bakımdan daha yakın başka bir yer bulamazsınız. Sıkıntılar elbette olacak ama alışıncaya ve neyin nerede olduğunu öğreninceye kadar. Eşiniz zaten çocukla ilgilenecektir böylece pek fazla sıkılmaz. Yine de sıkılırsa Rusça veya İngilizce ders alabilir.

 25. Tuğba Yiğit dedi ki:

  merhaba…gercekten herseyı cok ıyı anlatmıssınız..bakuden ıs teklıfı aldım..2 haftaya kadar bakude olacagım..ılk defa yurt dısına cıkıyorum..korkularım var..kadınlar ıcın guvenlı olduguna sevındım..en buyuk korkularımdan bırısıydı..bakude yapılan sıgorta turkıyede gecerlı degılmış ve bır belge alınıp ıs yerı dondukten sonra prım olarak turkıyede odenecekmıs..bu konuda bılgınız var mı..ve hayat pahalı anladıgım kadarıyla..cok tesekkur ederım

  • bpakman dedi ki:

   Türkiye’ye dönünce borçlanmayla kendiniz ödeyeceksiniz. Fiyatları verdim bazı şeyler pahalı bazıları ucuz. Kadınlar için Türkiye’ye göre çok daha güvenli ama %100 güvenlik hiçbir yerde olmaz Bakü’de dahil. Dikkatli olmak lazım.

 26. yusuf dedi ki:

  slm hocam merhaba Yusuf mobilya marangozluk işiyle uğrasıyom azerbeycanda iş bulmam mümkünmü yardımcı olursanız mutlu olurum

 27. lagadema dedi ki:

  Süper tüm yazdıklarınızı bir çırpıda okudum. Bu kadar yorumun olmaması benim gibi sitedeki çoğu yazıyı okuyup bir tane yorum içeriğini sayfanın altında bulamayan insanlara bağlıyorum. Sayfa altına yorum yazın gibi bir ifadeyle sanırım bu sorun çözülebilir 🙂

  • bpakman dedi ki:

   Sayfanın En altında “bir yorum yaz” başlığı altında yorum yeri var. Çok altta olduğu için farketmek zor oluyordur.

 28. selim dedi ki:

  medıkal servıs elemanı olarak gelıcem verdıklerı 2000 dolar verıyolar bakude bekara ev verırler verırlerse de ev ucretlerı ortalama ne kadar

  • bpakman dedi ki:

   Size ev verip vermeyeceklerini konuşmuş olmanız lazımdı. Vermezlerse nasıl bir ev tutacağınız sizin bileceğiniz iş. Küçük, büyük, yeri, evin durumu eski-yeni, eşyalar vb. önemli. Şöyle oturulabilecek fakat iyi olmayan bir ev en azından 400 manat kira artı elektrik, su, (yakıt) masrafları gider. Ancak 400 manatlık ev sizi ne derece tatmin eder bilemem. Not 400 manat = 510 dolar. Merkezden uzağa gittikçe kiralar düşer ama yolda çok zaman harcarsınız.

 29. murat mihyaz dedi ki:

  ben istanbul teknik üniversitesi çevre mühendisliği bölümü mezunuyum. ilk çalışma alanı olarak bakü yü düşünüyorum ama orada sektörün durumu hakkında bilgim çok az. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • bpakman dedi ki:

   Çevre konusu şimdilik ön planda değil. Kanalizasyon proje ve yapım işlerinde, Hazar denizinin temizlenmesinde, kirlenmesinin önlenmesinde ilerde yoğunluk olacak gibi görünüyor.

 30. yaşar dedi ki:

  Merhaba Azerbaycanda yeni mezun inşaat mühendisi maaşları tam olarak ne kadar onu merak ediyorum.Yeni işe başlamayı düşünen kişiler için dikkat etmesi gereken en önemli hususlar nelerdir bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • bpakman dedi ki:

   Şirketine göre değişiyor. Minimum 2000 dolar. Tavsiyelerim sayfalarımda var. Copy paste yapardım ama seyahatteyim cepten Olmuyor. Bi zahmet bakın.

 31. Tuba dedi ki:

  Sayın Bülent Bey,

  2014 şubat ayında eşim ve 3 yaşında kızım ile iş nedeni ile baküye yerleşiyoruz.
  Size sormak istediğim o kadar çok soru var ki hangisini yazacagım bilemiyorum.Şuan ev kiralama aşamasındayız,Size ulaşabileceğim bir telefon vermeniz mümkün olur mu ?
  Mail adresim ile takipçiniz oldum, mailde gönderebilirsiniz.
  Tavsiyelerinize herkesten belki daha çok ihtiyacımız var çünkü kızım daha çok küçük ve eğitim ,sağlık,güvenlik,ev seçimi gibi birkaç konuda bizi yönlendirebileceğinizi düşünüyorum.
  Şimdiden çok teşekkür ederim
  Umarım görüşme şansımız olur
  İyi günler dilerim

  • bpakman dedi ki:

   Mail attım. Kolay gelsin

   • Fatih dedi ki:

    Merhaba
    Bülent bey çok fazla abone olmaya çalıştım mail adresime doğrulama mesajı gelmiyor
    bakü ile ilgili özel görüşmem gerek sizin ile mail adresim sonofsun@mynet.com yazarsanız sevinirim

 32. ANKARA ATİLA dedi ki:

  slmlar bulent bey yazılıranızın bır cogunu okudum ben ankarada bakude turk lokantası calıstıran ıs adamı ıle tanıstım 2.cıbır lokanta acmak ıstedıgını ve ısın basında duracak bır ortak aradıgını kendısının turkıyedede ıslerı varmıs emlak galerı gıbı benden bır butce talep etmıyor fakat benım kafama takılan ıs yerını senın uzerıne yaparım dıyor ılk ıs yerıde esı azerıymıs onun uzerıneymıs benım uzerıme olması benım ıcın artımı eksımı oranın vergı vs kanunlarını pek bılmıyorum acıkcası 10.bın tl gıbı bır sermayem var ankarada ufakta olsa bır ısletme acma dusuncesındeydım gıda anlamında fakat boyle bır teklıf geldı ama yazılarınızı ve soruları okudukca hayatın da cok da ucuz olmayacagını gordum aılemıde sonrasında goturmek ısterım dedım o da olur neden olmasın dedı ben senı orda polıs dostlarım var onlara emanet ederım benım adamımdır dıye bır sıkıntı yasamamazsın dedı tum ORTAKLIK TEKLIFIDE SOYLE ıs yerının KIRA ISCI VS TUM gıderlerını YAPARSIN NE KAZANILDIYSA %50 ORTAKSIN DEDILER durum bu benım kafamı karıstıran orada mevcut bır ısyerı olan ıkıncı bır ısletme acamıyormu YADA ADAM BENIM NIYE UZERIME YAPMAK ISTIYOR ANLAM VEREMEDIM cunkı adamlada daha yenı tanıstık 8 senedır bakude turk lokantası calıstırıyormus dıger dukkanın sahıbıde bakudekı esıde azerıymıs?

  • bpakman dedi ki:

   Bir işyeri olan başka yer açamaz diye birşey söz konusu değil. Buna restoran, cafeler de dahil. Ancak burada bütün gün işin başında olunmazsa kurum olmadıkça, kurumlaşmadıkça başarı şansı neredeyse yok diyebilirim. Özellikle Türk restoran ve cafe sektöründe. O sebeple işin başında duracak sağlam bir ortak arıyor olabilir.
   Serbest ticaret/meslek mükellefi olursanız oturma izni almaya da hak kazanırsınız. Ailenize de oturma izni alırsınız. Vergi mükellefi de olup beyannameye tabi olacaksınız. Mevzuatı bilen muhasebecinizin de olması gerekir.
   Daha önce de belirttiğim gibi özellikle restoran, cafe sektöründe beklenmedik, hesapta olmayan faktörler, yazılı-sözlü verilen izin iptalleri, masraflar çıkabiliyor, kira anormal artabiliyor. Vergi denetimî çok sıkı.

   Ortaklık ve kişisel ilişkileriniz gibi spesifik konulara dışardan birşey demem elbette mümkün değil. Onlara gayet tabii ki siz karar vereceksiniz.
   Kolay gelsin.

 33. osman dedi ki:

  merhaba ankara atilla sizinle özelde konuşabilmemiz mümkün mü ..!

 34. can berk dedi ki:

  SALAMU ALEYKUM BEN TURK VATANDASIYIM AZERBAYCANDA AZERIYLE EVLIYIM ASCIYIM SICAK SOGUK MEZE TABILDOT DONER KEBAPLAR SALATALAR DENIZ URUNLERINDEN HER TURLU YEMEKLER TURK VE AZERI MUTFAGIN EN IYI SEKILDE BILIYORUM BAKUDE FAZLA TURK VATANDASLARIMI TANIMADIGIMDAN DOLAYI IKI AYDAN FAZLADIR ISSIZIM BURDA GECIM ZOR EVDE KIRA OLUNCA DAHADA ZOR AZERBAYCANDAKI BUTUN TURK KARDESLERIMDEN YARDIM ISTIYORUM BANA ASCILIK ISI BULURDA HABER VERIRSENIZ COK MINNETDAR OLURUM 26 YILDIR MESLEYIMI SEVEREK VE TITIZLIKLE YAPIYORUM 2 SENEDIR BAKUDEYIM VE YARDIMINIZA IHTIYACIM VAR BANA ULASACAGINIZ NUMARA 0553409342 SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM

 35. nuray dedi ki:

  Merhabalar,
  Kızım bu sene üniversite sınavına girdi ve tıp istiyor, azerbaycanı tercih etmeyi düşünüyoruz ama emin olamadık, yaşam şartları nasıl, barınma olanakları, okumak için gidildiğinde de vize gerekiyor mu, bayan bir öğrenci yalnız yaşarken büyük sorunlar yaşar mı gibi konularda bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Tıp tavsiye edilmiyor. Azerbaycan’da ya Türk doktorlar ya da Türkiye’de eğitim görmüş Azerbaycan’lı doktorlar rağbet görüyor dersem sebebi anlaşılmış olur. Güvenlik açısından taşradan İstanbula giden Anadolulu öğrenciden daha güvende olur denebilir. Ama maalesef Bakü’de durum yıldan yıla bozuluyor diyebiliriz. Evler pahalı.
   Ben Azerbaycan’a gelmeden önce gördüm ki bir forumda Türk öğrenciler için her türlü bilgiler var. O yüzden eksiklik olan beyaz yakalılar için bir sayfa hazırlamaya yöneldim. Ama bu arada öğrenci sayfası kapanmış. İnşallah açılır.

 36. BÜLENT bey merhaba ,öncelikle bloğunuz harika bilgilerele dolu ve aboneniz oldum. Elinize yüreğinize sağlık. Linkedin den de size bağlantı daveti gönderdim umarım kabul edersiniz.

  Size zahmet vereceğim biliyorum, Azerbaycan da bir Türkiye merkezli bir firmadan genel müdürlük pozisyonuna teklif aldım.

  Size özelden sormak istediğim bazı sorular için mailinizi alabilirmiyim? Mümkünse çok sevinirim.

  Selam ve saygılarımla

 37. Elif dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey.
  Benim ileride Bakü’ye yerleşme durumum var. Mesleğimi orada da icra etmek istiyorum. Hemşirelik lisans mezunuyum. Diploma denkliği sağlayabilir miyim? Bu konuda sizden bilgi almayı rica ediyorum..

 38. Alper dedi ki:

  Peki bildiğiniz bi kaç mekan ismi verebilir misiniz?

 39. Suleymanova dedi ki:

  selam Ilk once tesekkur ediyorum yazilariniz icin ben cok seviyorum Turkleri,,Ayni insanlariz biz,Ben egitimile ilgili Turkiyenin bir cok sehrinde ve ilcesinde oldum.Ilcelerde yasayan insanlar Azerbaycani daha cok seviyorlar.Istanbulda biraz daha az gordum bu sevgiyi(((Bizim cogu insanimiz Turk denince cok kurur duyuyor,ben kendi adima Turkiyeyi bizden hic ayirmadim ,,,Ayrica tum ayrintilara vardiginiz icinde sizi kutlarim

 40. İsmail dedi ki:

  Merhaba, Yazılarınız gerçekten aydınlatıcı olmuş sağolun. İş için ekip olarak 2 Temmuz da gelip 10 gün kadar Bakü’de kalacağız. Bir minibüs kiralamak istiyorum ama kime güvenilir nerden nasıl bulunur bir çözüm bulamadım. Yazılarınızdan sonra şöförlüğü kendim yapmaya da korktum. yardımcı olabilir misiniz?

 41. berkanzuz dedi ki:

  Bülent Bey merhaba,

  Verdiğiniz detaylı bilgiler için öncelikle size teşekkür ederim.
  İnşaat sektöründe çalışmak üzere kısa zaman içinde Bakü’ye yerleşeceğim. Firma azeri bir firma. 2500 euro maaş+prim+ev şartlarında anlaştık. Güncel duruma göre çalışma şartlarımı sizin de değerlendirmenizi rica ederim. Bakü’de ekonomik anlamda rahat edebilir miyim? (bekarım)

  • bpakman dedi ki:

   Edersiniz. Biraz para da biriktirirsiniz normal şartlarda, eğlence-gece hayatına dalmazsanız. Bayan arkadaşınız olursa doğal olarak harcamanız artacaktır. Resumenizi bilmediğim için maaşınızı değerlendiremem. Ancak şu anda durum çok kötü. Petrol fiyatları yüzünden. Para yok. Türk vatandaşlarının büyük miktarda dönüşleri yaşanıyor.

   • Miri dedi ki:

    Salam, Azerbaycani yaxsi anlatmisiniz amma bezi sehvlerinizde var yazmaq istedim ama gordum artiq yaziblar)) qaldiki halal olsun size 90 faiz real olan seyleri yazmisiz Turkiyeni cox sevirik niyede sevmiyek? Cunki bizde Turkuy son qanimiza qeder

   • bpakman dedi ki:

    Sağolasız, varolasız.

 42. Nihad dedi ki:

  Salam men bakida polis isleyirem ama turkiyede islemek isteyirem bakida turk turkcesiyle desem komiserim turkiyede cocuk polisinde islemek isteyirem sizce bu mumkunmudur? Aciqi desem sevgilim turk ve orda yasamaga qerar verdim isimi cox sevirem ayrila bilmerem. Bakida 1 ilden coxdu isleyirem bu isde xahis edirem komek edinde

  • bpakman dedi ki:

   Bu kimi işler çetindir. Türkiye vetendeşi ne qeder Bakıda polis olaraq işleyebilerse Azerbaycan vetendeşi de o qeder Turkiyede işleyebilir. Men isterem ki gömrükler serhedler aradan qaldırılsın. Biz deyiriz ki bir milletik. Ama onlar deyirler ki iki dövletik. Aradakı manea bürokratçılıq.

   • Nihad dedi ki:

    Mende isteyirem lehcemiz dilimiz dinimiz bir eyni Zamanda dusmanimizda bir men Turkleri canim qeder cox isteyirem duzdu Azerbaycanda yasayan bezi insanlar Turkleri isdemir eyni zamanda Turkiyede yasayan bezi turklerde bizi istemir ama bu bizi ayirmaz qardasiq biz Turkiyede son olaylar bizide narahat edir Allah guc versn….. Yani men Turkiyede polisliyimi Davam etdire bileremmi? Olmasa T.C vatandasligina kecib isleyerem Insallah)

   • bpakman dedi ki:

    İlkin vetendeş olmalısız. Vetendeş olanda iş tapmalısız. İkincisi çok daha çetindir.

 43. Nihad dedi ki:

  Salam menim sevgilim turkdu yani turk turkudur sevgilim derken yani nisanlim biz turkiyede yasamaga qerar verdik amma menim isim burdadi men bakida polis isleyirem Turkiyede polisliyimi her hansisa bir subede (cocuk, asayis) ferq etmez Davam etdire bileremmi?? Bunun ucun ne etmeliyem xahis edirem yardim edin

 44. Serkan dedi ki:

  Merhaba Bülent bey,
  Türkiyenin sayılı inşaat şirketlrinden birinin yurt dışı şantiyesinde sorunsuz 2,5 yıl çalıştım. artık Baküde yaşamak ve çalışmak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ? nasıl iş bulurum? saygılar.

  • bpakman dedi ki:

   Türkiye’den iş bulup gelmelisiniz.

   • Salman dedi ki:

    Salam men Bakida bank muduruyem sigorta sirketim var isteyirem Turkiyede de sirketimin filyalin acim sizce bu mumkunmudur?

   • bpakman dedi ki:

    Türkiye’deki mevzuatı bilmiyorum maalesef.

 45. Levent dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey, Bakü hakkındaki yazınızı ilgi ile okuduk, çok teşekkür ederiz. İşim sebebiyle bir iki ay içinde Türkiye den Bakü ye taşınacağız. Herkesten duyduğumuz ortak konu Bakü nün çok pahalı olması. Şu an için merak ettiğimiz konu uygun fiyatlara ev eşyası (oturma odası, yatak odası, mutfak eşyaları gb) alabileceğimiz yerler olup olmadığıdır. Ev konusunda şirketimiz yardımcı olacak, ama evin eşyasız olması durumunda eşyaları bizim almamız gerekecek. Çok yakında ziyaret için eşim ve kızımla birlikte Bakü ye geleceğiz, eğer bildiğiniz ya da tavsiye edebileceğiniz eşya alınabilecek yerler varsa bize yaklaşık maliyeti bulabilmek için gidip bu yerleri ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  Şimdiden teşekkürler

 46. aydın dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey, babam 80 yaşında ve Ankara’da tek başına yaşıyor, eli ayağı tutuyor, çift maaşlı arabası evi var, para sıkıntısı yok, namazında bir insan. Tek sorunu yalnızlık ve bu onu üzüyor, yemek canı istemiyor, haliyle zayıfladı. Yanımızda da kalmak istemiyor. Ona evde can yoldaşı olacak, konuşacak biri lazım.

  Size sormak istediğim; Dağlık Karadağ bölgesinden göç sonucu Bakü yakınlarında çadırlarda yaşayan kadınlar varmış. Bunu babam duymuş ve sıcak bakıyor. 60-65 yaşlarında oradan bir kadın “nikahsız” olarak getirme şansımız olabilir mi? (daha önce getirenler olmuş). Vereceğiniz bilgi için şimdiden çok teşekkür ederim.

 47. aydın dedi ki:

  Bülent Bey bana cevap vermeyecekmisiniz? Eğer vermeyecekseniz lütfen yazılarımı silin.. Saygılarımla…

  • bpakman dedi ki:

   Sorunuz dünkü (Pazar) tarihli. Araştırma, sağa sola sorma gerektirmekte. Ancak aceleniz olduğu anlaşılıyor. O nedenle sadece bilgim kadarıyla kesin cevap vereyim.
   Bakü’de çadırda yaşayan yok. Dağlık Karabağdan göçler 25 yıl öncesindeydi. Günümüze kadar Hükümet onların barınma sorunlarını elinden geldiği kadarıyla çözdü. Elbette ki herşey güllük gülistanlık değil. Ona rağmen kimse çıkarı olmadan ve önceden güvenmeden istediğiniz şekilde gelmez. Ayrıca Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de ancak 1 ay kalabiliyorlar. Bazı şirketler oturma izinlerini alarak Türki Cumhuriyetlerinden bayan bakıcılar getirtiyor ve çalıştırıyorlar. Eskiden maaşları 500 dolardı. Şimdi ne kadar bilmiyorum.

   • busenur dedi ki:

    meb benim sevgilim azerbaycanli ama turkiyede okuyoruz ikimizde ben türküm halk ve iliskiler okuyorum evlenince oraya gelip gelmeme konusunda kararsızım iş bulabilirmiyim diye

   • bpakman dedi ki:

    Bu günlerde, genel olarak, biraz zor. İnşallah düzelir.

 48. aydın dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Bülent Bey, aydınlatıcı oldu.. Saygılarımla…

 49. yabgu dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam, yukarıdaki bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. ben eylül ayında azerbaycana/ Hazar Üniversitesine ailem ve 1,5 yaşındaki çocuğu ile gelmek istiyorum. acaba şuan 2-3kişilik ekonomik ve güvenli bir muhitte ev ortalama kirası ne kadar oluyor. bir de Bakü deki diğer önemli gider kalemleri neler olabilir. yardımcı olabilirsenz çok sevinirim.
  teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Kiralar epey düşük gidiyor. Eylül ayında ne olur bilemem. Şu anda Nerimanov metrosuna yakın bir yerde 600-700 AZN’ye 3 odalı bir ev bulursunuz. Evin yerine, eşyalarının dekorasyonun durumuna göre kiralar farkediyor. Mesela 6. Paralelde buna 100-200 azn ilave olur, İnşaatçılar metrosu yakınlarında 100-200 azn düşer. Biraz da şansa kalmıştır bu işler. Geçim aile için şu anda kira, elektrik-su-gaz giderleri hariç mütevazi şartlarla ayda 1000-1500 anz. Bu 3 bine kadar çıkar, azalır, harcamaya-yaşamaya bağlı olarak. Enflasyon var devalüasyonlardan sonra kurlar ve fiyatlar yerine oturmadı. Elektrik-su-gaz-apartman aidatı ayda ortalama 100 azn den aşağı olmaz, zam gelmezse.

 50. Erhani dedi ki:

  Selamın aleykum Pakman bey yailariniz içi teşekkürler

 51. ugur kurt dedi ki:

  hasan aliyev ve genclik metrosunda 3+1 evler 500 manata kadar var kiralik ve yakinlik acisindan – Genclik mall( kafgazda en büyük ticaret merkezi)
  – Caspian Shopping Center
  – Dede Korkut parkı
  – Atatürk parkı
  – Tofiq Bəhramov stadi
  – Baku hayvanat bahcesi gibi bir cok yere yakin gelen arkadaslara yardimci olabilirim tabi isterlerse

 52. Murad dedi ki:

  Selam Ben Azerbaycanda bir öğrenciyim (Azerbaycanlıyım) baya nir süre yabancı turistlerle çalıştım bunların içinde 60-70 kişilik Türkiyyeden gelen yüksek makamlarda çalışan insanlar ve kafilelerde oldu. ( gerekli tüm doğrulama bilgilerini ilete bilirim ) bunun dışında yabancılarlada baya çalıştım Baku 2015 Avrupa oyunıarındada çalıştım. Bir lok yabancıyı tabiri caizse zor durumdan kurtardım ve Azerbaycanın en uzak bölgelerine bile götürdüm. Eğer Azervaycana yeni geldiyseniz yardım etmek isterdim . Bunu ilk önce hobi olarak ( bu işe baya meraklıyım ) yapıyorum ikinci olarakta bazen bunları yaparken gezdirdiğim insanlar bana ara sıra ödemeler yapıyor ki buda öğrenci için baya iyi bir şey 🙂 (Kendileri isterlerse tabiki ) Gelerken her hangibi bir yardıma ihtuyyacınız olursa seve seve ede bilirim.

  • Ugur dedi ki:

   Murat eger para kazanmak istiyorsan isletmis oldugum otel icin bir uygulamam var otele getirdikleri her musteri icin ucret aliyorlar nasil diye soracaksin otel ucreti tek kisi icin 50 manat ben o 50 manatin 10 manatini getiren kisiye veriyorum getirdigi kisi diyelimki 10 gun kalacak otelde o zaman alacagi para 100 manat 2 kisi getirirse 200 manat eger ilgilenirsen http://www.consulhotel.az +99412 465 12 82 irtibata gecmen yeter kolay gelsin

   • Murad dedi ki:

    irtibata gece bilecegim bir mail adresi varmi gerekli bilileri falan size gonderirdim. tesekkurler.

 53. Ugur dedi ki:

  Otelimizde Calismak Uzere Tecrubeli Genel Menejer lazim Irtibat zeron07@hotmail.com

 54. SONER YILMAZ dedi ki:

  Bulent Bey, Ingiltere-Newcastle’dan size kucak dolusu selamlar , saygilar. Kuran’la ilgili birsey arastirirken sizin sayfaniza rastgeldim. Zahmet edip bilgilerinizi, tecrubelerinizi bizimle paylasmissiniz. Sagolun varolun. Allah razi olsun.

  Kendimi bildim bileli Azerbaycan’a ve de ozellikle Guney Azerbaycan’a cok yogun bir ilgim ve de sevgim var. Yaptigim isden dolayi, Guney Azerbaycan’li Turklerle tanisma firsatim oluyor. Daha simdiye kadar hicbirisi ama hicbirisi bir tanesi bile ” Ben Azeri’yim ” demedi. Ben de Turkum, ya da anneannem de Turk’tu, ya da babaannem de Turk’tu gibi cok sozler isitdim. Farslar bile , Iran’li bir Turk’den bahsederken , ornegin hangi Ali sorusuna ” Turk Ali ” yanitini veriyorlar.

  Sizin gibi Turkcu, Ataturkcu bir abimizin oldugunu bilmek beni cok sevindirdi. Bilmiyorum siz ne dusunuyorsunuz ama Buyuk Turan’in yolu Tebriz’in ozgurlugune kavusmasindan gecer. Bu firsatdan yararlanarak Tebriz’deki tum soydaslarima, gardaslarima selamlar. Sizi seviyoruz, yalgiz degilsiniz.

  Elinize saglik, agziniza saglik, yureginize saglik.

  Ne Mutlu Turk’um Diyene !…….

  SONER YILMAZ
  Newcastle
  Ingiltere

  • bpakman dedi ki:

   Evet Güney Azerbaycanlı Türkler bahsetiğiniz konuda farklı düşünüyor ve farklı hareket ediyorlar. Sebebi Azerbaycan Cumhuriyetinin devlet politikasından kaynaklanıyor.
   Bu arada Newcastle’da çok az süre kalmıştım. 1979’da.
   Sağolun.
   Kolay gelsin.

 55. HAKAN dedi ki:

  Bakü’deki inşaat sektörü, 2015 krizinden sonra bitti gibi… Türkiye’den hiç kimse buraya, inşaat seköründe iş aramaya gelmesin, zaman kaybetmesin. İnşaat sektöründe çalışan Türklerin ve diğer yabancıların %90’ı ülkelerine geri döndü. Kriz en çok inşat sektörünü etkiledi.

 56. İdris kartal dedi ki:

  Merhabalar
  Azizim emeklerin icin sizi kutluyorum.
  Cok guzel ve degerli bilgiler veriyorsunuz.Sonuna kadar okudum.Aradigim tum cevaplari buldum.Ben mobilyalara kartonpiyer ve tavanlara altin gumus varak calismalari yapiyorum.Ressam bir arkadasimla beraber calisiyorum. Bu isleri Baku’de yapmak istiyorum.Turkiye’de buyuk firmalar da calistim, baski ve stres yuzunden ayrildim, Baku’de calışmayı düşünüyoruz.Bize ne tavsiye edersiniz
  Emekleriniz için teşekkür ederiz saygılar sevgiler.

  • bpakman dedi ki:

   Orada size yardımcı olacak birisi olmalı.

   • İdris kartal dedi ki:

    Aylık 2000 dolarlık iş teklifleri alıyoruz.Bu para için gitmeye değer mi?Ev kirası ve diğer masraflar ne kadar olacak tam bilemiyorum.Türklere yuksek fiyattan ev kiralıyorlarmış bu konu da ne yapabiliriz.Bu kadar hizli cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.

 57. Mehmet Turkoglu dedi ki:

  2015 krizinden sonra tüm dünya gibi Azerbaycan da büyük bir krizin içine girdi. Burada çalışan yabancıların 90%’ı işten çıkartmalar nedeni ile ülkelerine geri döndüler. 2018 yılı itibari ile, kriz hala devam ediyor. O nedenle buraya gelip iş yapmak isteyenler, iş bulmak isteyenler boşuna buraya gelip hem zamanlarını, hem de paralarını boşa harcamasınlar!!

  • Maka dedi ki:

   Baku iş Olarak bitti gelmeyın derim bende bakude yasayan türk vatandası olarak, hersey tekelleşti, manopolya oldu, oturum izni almak zor, kaliteli yaşam standartları belli düzeydeki aileler için iyi yeri, türk vatandaşlarının çalışmaması için yabancılar şubesınde herturlu zorluklar cıkarılmakta,cok pahalı bır sehir yani gelmek isteyenlere tavsıyem şu gelmeyın ,…

 58. Sev dedi ki:

  Bir yazıda sehvınız ( yalnış) var tarqovıda bızde heçkımı soymazlar ele bor şey yoxdu ıller önce çooox az merkezden qıraqlarda olardısa ındı ele bır şey yoxdu olsada belke mılyonda bır olar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s