İlk Kadın İnşaat Mühendisimiz

Anıtkabir’in ve TBMM’nin inşaatlarında başkontrolör (mühendis) olarak görev yapan Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilk kadın voleybolcusu Sabiha Gürayman, 93 yaşında İzmir’de öldü. 

GEÇTİĞİMİZ cumartesi yeğeni Beyhan Susup’un evinde fenalaşan Sabiha Gürayman, yakınlarınca Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Gastroloji servisinde tedavi altına alınan Gürayman, önceki akşam saat 20.10’da hayatını kaybetti.

Manastır’da 1910’da dünyaya gelen Sabiha Gürayman, 1927’de bir arkadaşının ve matamatik öğretmeninin tavsiyeleri üzerine, bugünkü adıyla İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yani Yüksek Mühendis Mektebi’ne girdi. Gürayman, bu okula giren ilk kız öğrenciydi. 1933’de okuldan başarıyla mezun olan Sabiha Gürayman, Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi oldu.

Ankara Bayındırlık Müdürlüğü’nde göreve başlayan Gürayman, daha sonra Bayındırlık Bakanlığı’na geçti. O zamanlar Türkiye’deki bir çok okul, köprü, hükümet konağı ve binanın yapımında görev yapan Sabiha Gürayman, 1941’de Anıtkabir ve TBMM inşaatlarında 10 yıl süreyle görev yaptı. Gürayman, iki inşaatı da bir çok sefer ziyaret eden İsmet İnönü, Celal Bayar ve Adnan Menderes’le sık sık bir araya geldi. Ankara’nın Beypazarı İlçesi’nde Kemer Köprüsü’nün inşaatını yaptığı sırada Gürayman’ın çalışmalarını takdirle karşılayan ilçe halkı, köprünün ismini değiştirerek, Sabiha Gürayman’ı temsilen köprüye ‘Kız Köprüsü’ adını verdi. Gürayman, ‘Kadınlar şantiyede çalışamaz’ diyenlere inat, inşaatta pantolon giyerek çalıştı. 1963’de emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Sabiha Gürayman, eşi Remzi Gürayman 1993’te ölünce, çocuğu olmadığı için İzmir’e taşınıp yeğeni Beyhan Susup’un yanına yerleşti.

Yardımseverliğiyle tanınan Sabiha Gürayman, çalışma hayatında elde ettiği tüm servetini de yaşarken İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na ve Fevzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı’na bağışladı. Gürayman, bu vakıflar aracılığıyla burslar vererek birçok şehit çocuğunun eğitim masraflarını karşılıyordu.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA). 8 Ocak 2003 http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=217012 

Bülent Pakman. Ağustos 2010.

Twitter Widgets Facebook Widgets

Viyana Parlamento Binası

Viyana Parlamento Binası

Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.