Dubai

Dubai gezi seyahat rehberi

Altın şehir, alışveriş cenneti, Ortadoğu’nun modern yüzü gibi adlarla nitelendirilen Dubai, bir zaman sonra her yerde Uzak Doğulu, Asyalı görmekten bıkkınlık duyulacak, şimdilerde otel, yiyecek, alışverişin artık eskisi gibi ucuz olmadığının farkedileceği bir yer. Dubai,  Abu Dhabi, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah ve Ras Al Khaymah’dan oluşan ve başkentleri Abu Dhabi olan federasyon niteliğindeki Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliği arasında en popüler olanı.

İstanbul’dan uçakla 4 saat, Bakü’den 2.5-3 saat uzaklıktaki Dubai, Arap kültürüne Avrupa makyajı yapılarak oluşturulmuş bir kent. Kafasını dinlemek, gönlünce alışveriş yapmak ya da kışın balayı yapmak, kış ortasında yazı yaşamak isteyenlerin tercihi olan Dubai, temizliği ve kaldırımları ile şaşırtırken trafik yoğunluğu da İstanbul’u aratmaz. Akşam saatlerinde trafik tıkanıyor.

Dubai’nin 2002 sonrası büyük çıkışının sembolleri: denize palmiye şeklinde dolgu kentler, deniz üstüne yapılan havaalanları, Burj el Arab adlı dünyanın en pahalı oteli, 818 m yüksekliğinde Burj Khalifa adlı dünyanın en yüksek yapısı gibi, “ölçüsüzlük,” “görgüsüzlük,” “zevksizlik,” “sonradan görmelik” türünden kavramların çoğunun sınırlarını zorlayan projeler.  Abu Dhabi’de bu görgüsüzlükler daha az görülür. Sharjah ve Ajman da göreceli olarak mütevazi. Öyle ki her yerde kaldırım falan yok.

Bu görgüsüzlükle ilgili sürekli gazetelerde haberler yer alır. örneğin: “Abu Dabi’deki 7 yıldızlı bir otelde kurulan, altın ve gümüş ile elmas, safir, inci, zümrüt, yakut taşlı takılarla süslü 13 metrelik Noel ağacının değerinin 11 milyon dolardan fazla olduğu” gibi.       

Burj El Arab

Dünya üzerindeki tek 7 yıldızlı oteli,  ‘Yelken otel’ olarak bilinen Burj El Arab, turistlerin önünde fotoğraf çektirmeden dönmediği, konaklama ücretlerinin ‘cep yaktığı’ bir ihtişam abidesi. Özgürlük Anıtı Amerika, Eyfel Kulesi Paris için ne ise Burj El Arab Oteli Dubai için o. Kimine paranın gücünü, kimine de görgüsüzlüğü ifade eden otel 1999’da kapılarını açtığından bu yana Dubai’nin sembolü. Burj Al Arab’ın fikir babası Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid El Maktum. Projenin başına İngiliz mimar Tom Wright’i getirdi. İngiliz mimarın, rüzgardan kabarmış bir yelkenden esinlenerek tasarladığı otel için 1.5 milyar dolar harcandı.

Otelde kalmayanlar oteli gezmek isterlerse içerde bir restoran-cafe’den randevu almak zorundalar. En ucuzu Afternoon Tea – İkindi Kahvaltısı.   270 – 565 dirhem arasında fiks menü ikramlar dahil http://www.topdubaiattractions.com/burj-al-arab/afternoon-tea/

http://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/burj-al-arab/offers/burj-al-arab-afternoon-tea/ Turla gezmek isteyenlerin yeme – içmesiz 80 $ ücret ödemesi gerekiyor (2010 fiyatları). Burj al Arab’da yemek dahil Dubai turu 220 $ civarında.

Otel, güneşin batışıyla, farklı renklerle ışıklandırılıyor ki bu manzarayı kaçırılmamalı. İnsan yapımı bir adanın üzerine kurulmuş, bir köprü yardımı ile karaya bağlanmış. Karadan uzaklığı 290 m, Otelin yüksekliği 321 metre.  Eyfel Kulesi’nden yüksek, Empire State Building’den 60 metre kısa. 202 odasının tamamı dubleks ve diğer otellerden farklı olarak her katında bir resepsiyon var. 60 katlı Burj El Arab’ın 202 odasına karşılık 1600 personeli, her katta bir kat müdürünün yanı sıra her oda için bir butler (uşak) var. Telefonla butleri çağırıp bavulunuzu yaptırmanız mümkün. 179 – 667 metrekare arasında değişen odaların gecelik fiyatları 28 bin dolara kadar çıkıyor. Her birinde LCD televizyon, dizüstü bilgisayar, faks makinesi ve tam 14 noktada telefon bulunuyor. Kral dairesinin 780 metrekare olduğu otelde tüm suitler dubleks. Kullanılan tüm malzemeler ise Avrupa’daki ünlü markalara ait. Bol bol altın, kristal kullanılmış. Tuvalet ve banyodaki tüm ürünler Hermes, 30 çeşit mermerin kullanıldığı otelde sarı olan her nesne ya som altından ya da varak altın kaplama. Çalışanlar en üst düzey servis için İngiltere’deki Lady Apsley`s School for Butlers’ta eğitim alıyor. Müşterilerin havalimanı transferleri Rolls Royce limuzinlerle yapılıyor. Helikopterimle geleceğim diyene otelin tepesinde helikopter pisti de mevcut. Bu pist istenildiğinde tenis kortuna çevrilebiliyor. Otelin 18. katı SPA merkezi için ayrılmış. Dünyanın en iyi SPA sı olarak kabul ediliyor. Dışardan otelin spor salonuna üye olmanın maliyeti 100 bin dolar. O da ancak 100 kişiye nasip olabiliyor zira daha fazlasını almıyorlar. Oteldeki 6 restoranın her biri ayrı damak tatlarına hitap edecek şekilde düzenlenmiş. Bunlardan biri de Al Mahara akvaryum restoran. Etrafta akvaryum eşliğinde yemek yeniliyor.

Burj Halife

Gezilen bir başka yapı da dünyanın en uzun binası Burj Khalifa  828 metre uzunluğundaki bu binaya çıkış 125-500 AED. İnternetten bilet alınabiliyor. https://tickets.atthetop.ae/atthetop/

Creek

Dubai’nin merkezi, İstanbul haliçine benzeri bir deniz girintisinin “Dubai Creek” çevresinde yapılanmış. Creek sonradan taranarak deniz ulaşımına elverişli hale getirilmiş. Bizde İstanbul’da akla gelmeyen yoğunlukta deniz yük taşıması burada yapılıyor. Yönünüzü kuzeye Körfeze çevirdiğinizde Creek’in sağ tarafında Deira, sol tarafında Bur Dubai mahalleleri var. Havaalanına yakın olan bu semt Dubai’nin diğer bölgelerinin tersine daha gerçek, hayata daha yakın duruyor; dükkanlar, tekneler, değişik milletlerden tacirler, zenginler, fakirler, büyük gökdelenler, kapalı çarşılar, Asyalı işçilere yönelik mağazalar, golf alanları, alışveriş merkezleri hep bu civarda.

Şeyh Zayed yolu ve paralı geçişler (toll)

Şehrin gökdelenlerle dolu bir başka bölgesi de Şeyh Zayed yolu, burası denize paralel, Creek’ten 7-8 dakikalık mesafede ve sağı solu değişik mimarili yeni gökdelenlerle bezeli. Ortasında elektronik olarak iki adet geçiş ücreti alan “toll gate”  var. Creek üzerindeki iki köprüde de (Maktum ve Garhud) toll gate var. Tak şeklinde. Bu toll gatelerde para ödenmiyor. Optik okuyucularla arabalara yapıştırılan etiketlerden geçiş ücretini tahsil ediyor. Bu işletme sistemine “SALİK” deniyor. Etiket yoksa plaka optik olarak okunup ceza geliyor. Kiralık arabalarda da etiket var. Arabayı geri teslim ederken okunan geçiş ücretini ya nakit ödüyorsunuz ya da kredi kartınızdan teslimatta veya daha sonra tahsil ediliyor. Salik benzincilerden bulunuyor.

Görülecek yerler, geziler (fiyatlar artmış olabilir)
Tur rezervasyonları otel lobilerinde yapılıyor.
* Çölde ciple safari. Dubai’de en fazla tercih edilen eğlencelerden biri . Adam başı 35 – 45 dolara dörder kişi binilen ciplerde kumla makinenin savaşına tanık oluyorsunuz. Hummer olursa fiyat kişi başı 83 dolar. Günbatımına doğru ciplerle kamp alanına gidiliyor, çölde ve ay ışığında fiyata dahil barbekü partisiyle süren gece, dansözün sahneye çıkmasıyla sona eriyor.
* Deve sırtında çölde gezinti. Bu safari tur içinde yapılıyor.
* Dubai Şehir turu. 4-5 saatlik, kişi başı 27 – 35 dolar yemeksiz, 80 dolar yemekli. Abu Dhabi şehir turu 60 dolar, yemeksiz.  Dubai gece şehir turu, lüks lokantada yemekli 95 dolar.

Gemiyle yapılan turlar (cruise):
* Burj Al Arab: 1 saat kişi başı 600 UAD (dirhem). Jumeyra-Otel arası gezinti
* Burj Al Arab ve adalar: 2 saat kişi başı 1200 UAD. 3 saatlik olanı 1800 UAD
* Fishing/Balık tutma:  4 saat 110 dolar
* Palm City turu
* Cruise gece gemi turu 35 dolar, açık büfe yemek, çay – kahve, su, meşrubat dahil.
Körfez de veya Dubai Creek içinde Abra denilen geleneksel balıkçı kayıkları ile özel gezinti 70 dirhem (20 dolar). Karşıya dolmuş usülü tek geçiş ise 1 dirhem. Kenardaki iskelelerden bilet alarak ya da kayıkta ödenerek biniliyor.
* Jumeriah Büyük Camii. Müslüman olmayanların gezebildiği tek cami. Jumeirah Beach Road üzerinde. Turla gezi 10 UAD.
* Dubai Heritage Village. Dubai’nin kültürel mirasının anlatıldığı çeşitli mekanları var. “Hatta Village” (Hatta Köyü) olarak da adlandırılıyor.  Şimdiki Şeyhin babasının evi de burada. Mutlaka görün. Çarşı-pazar her yerde bulunur boşverin. İşiniz bitince Abra ile Deira’ya geçersiniz.
Ziyaret saatleri:
Cuma dışındaki günler: 08:00-22:00
Cuma günleri: 08:00-11:00 – 16:00-22:00
Ramazan’da: 09:00-24:00
Aktivite saatleri: 21:00-24:00

* Dubai Müzesi. Bur Dubai – Al Fahidi Kalesi içinde. Alışveriş yerine burayı gezmek daha akıl karı.
* Burj al Arab gezisi turu kişi başı 80 dolar, yeme-içme dahil değil.
* Emirates Kuleleri, Şeyh Zaid Yolu üzerinde.
* Kapalı Kayak  Pisti. Emirates Mall’da. Yapay, ancak içinde gerçek kar kullanılan pist. Hava sıcaklığının 60 dereceyi bulduğu yaz aylarında, 50 dolara dünyanın en büyük kapalı kayak pistinde 2 saat eğlenebilirsiniz.

Beach Parklar. Sharjah’da Al Mamzar plaj ve park,  Dubai’de Jumeira Beach Park  plaj ve park. Bir tarafta tertemiz kumlu deniz, kıyıda kumun bittiği yerde tropikal ağaçlarla çok güzel yer ikisi de. Kişi başı 5 dirhem yani 1.40 dolara, araba 30 dirheme giriliyor. Mamzar’da açık otopark bedava. İçerde duşlar, tuvalet ve soyunma kabinleri var. Ancak Dini Bayramlar ve Cuma günleri hayli pis oluyor içleri. İnanılmaz kalabalık yüzünden Bayramlarda özellikle öğleden sonra gidilmesi tavsiye edilmez. Mamzar ve Jumeira Beach Pazartesileri sadece kadınlara açık. 2014 de Jumeirah plajı tadilat için kapandığında Mamzar’da Çarşambaları da geçici olarak kadınlar günü oldu. Bazı otellerin buralara ücretsiz servisleri var. Giderken havlunuzu otelden (havuzu olanlardan) alabilirsiniz. Şezlong ve şemsiyeler ayrıca ücrete tabi ve adedi 15 Dirhem (4 dolar). Bayram dışında ağaç altları ve çardaklarda yer bulabilirsiniz. Hepsi cankurtaranlı. Mamzar’ın 4 ayrı plaj var. Kenar plajlar daha boş oluyor. İçeride ayrıca paralı havuz var, kişi başı 10 dirhem (2.70 dolar). Jumeriah Beach (Plaj) Park uzun tek bir plaja sahip. Jumeriah Beach Road üzerinde, Dubai Ladies Club yanında. Bir de Umm Suqeim’de surf klübü de olan ücretsiz girişli Kite Beach var. Mamzardan önceki plajlar da parasız, duşlu ama tuvaletleri ya berbat ya da kapalı olabilir.

Al Mamzar plaj-parkı ile Deira arasına ait video görüntüleri

Bazı otellerin içinde kendi plajları var. Bunlar dışında da ücretsiz denize girilebilen yerler ve günlük 100 dirhemden başlayan ücretli özel plajlar var.   Deniz kenarında bir otelde kalmıyorsanız plajı olan mütevazi bir otele günü birlik gidip adam başı 40 dirheme otelin denizi, şemsiyesi, şezlongu, duşu, soyunma kabini, tuvaletinden ve ulaşımından da faydalanabilirsiniz. Tabii boş şemsiye, şezlong bulabilirseniz, bunun garantisi yok hele Dini Bayramlarda hiç yok. Le Meridien Mina Seyahi’nin plajına dışarıdan giriş 250 UAD.

Not: Fiyatlar artmış olabilir.

Havaalanları

Dubai’de artık 2 havaalanı var. Biri eskisi 3 Terminalli Dubai International Airport Uluslararası Havalanı (DXB), otellerin olduğu Deira semtine çok yakın. Terminal 2 eski ve daha çok charter, 3. Dünya ülkelerine gidiş gelişler için, metro istasyonu yok. Diğer terminallerde metro var. Yeni havaalanı Al Maktoum International Airport (DWC) şehir dışında Jebel Ali semtinde. Araba kiralama şirketleri 2015 de burada da büro ve terminal içi hizmet vermeye başladılar. Havaalanı küçük ve körüksüz. Deiraya taksi 150 dirhem civarında.

Vize

Yeşil (Hususi) pasaportla Emirliklere ve Umman’a vizesiz girilebiliyor.

Mavi pasaportlular için Bakü’de Azatlık meydanı arkasında Üzeyir Hacıbeyov Caddesi 27 no adresinde FlyDubai Bakitrans seyahat bürosu 80 dolar (artmış olabilir) ve 2 fotoğraf karşılığında 2 günde vize veriyor. Türkiye’de ise seyahat şirketleri vizeyi alıyorlar.

Uluslararası ehliyet

Dubai’de geçici kalanların araba kiralaması için Türk ehliyeti yanında genelde “International Driving Licence – Uluslararası Ehliyet” gerekliydi. Bu  tüm Arap ülkeleri için geçerliydi. 2014 den itibaren Dollar gibi büyük şirketler istememeye başladılar. Araba kiralayacaksanız ve bu şirketlerden kiralamayacaksanız Türkiye’deyken TTOK yani Turing Otomobil Kurumundan bu ehliyeti almakta yarar var. 2016 için 447 TL harç, 2 fotoğraf, kimlik ve ehliyet asılları gerekiyor. Daha önce bu belgeyi aldıysanız ve geri verirseniz harç 245 TL (2016 da). Buna harç değil “haraç” denir, insafsız, aşırı yüksek. Haftalık otomobil kirasına eşit. Olacak şey değil. Bakınız: http://www.turing.org.tr/ . Bu yüzden bu ehliyeti istemeyen şirketlerin kirası çok ucuza geliyor. İnternetten araba kiralarken şartlara bakarak kimin Türk ehliyeti yanında international ehliyet istemediğini öğrenebilirsiniz.

Araba kiralama

Dini bayramlarda geldiğinizde kiralık araba bulunmuyor ya da annelerinin nikahı fiyatına. İyisi önceden ayırtmak. En düşük kira normalde 25 dolardan başlıyor.  Bazı ucuz şirketlerin havaalanında büroları yok, terminal önünde arabayı teslim edip teslim alıyorlar “irtibat telefonla” oluyor. Ehliyet, pasaport gibi evraklar maille gönderiliyor, para peşin ödeniyor. “Meet and greet” denilen bu usülde havaalanı vergisi olmuyor ama epey roaming parasına mal olabilir ve uluslararası ehliyet de isteyebilirler. Tavsiye edilmez. Genelde araba sigortası 750-1000 dirhem arası küçük hasarları ödemiyor. O yüzden araba kiralarken çaktırmadan belki  ilave sigorta imzalatabilirler ki buna mecbur değilsiniz. Arabayı teslim alırken depo ful deseler de inanmayın mutlaka kontrol edin, genelde boş veya yarım oluyor. Böyle durumda sözleşmeye elinizle depo empty/half/quarter vb yerini işaret edin. Ayrıca arabada vuruk-çizik var mı iyice kontrol edin. Arabayı havaalanında ofisi olan şirketten kiraladıysanız arabayı teslim ederken otoparka bırakıyorsunuz ve 25-36 dirhem park ücretini kredi kartınızdan kesiyorlar ya da nakit ödüyorsunuz. Otopark dışında teslim alsalar da, otopark ücretsiz olsa da bu ücreti alıyorlar. Garip ama teslim işlemleri için arabayı kiraladığınız geliş/arrival terminalindeki rent a car bürosuna gitmeniz gerekiyor. Benzinin litresi 1.72 – 1.83 dirhem (47 cent civarı) arasında. Kira işlemi sırasında sonradan çıkabilecek trafik cezaları ve toll ücretleri için kredi kartından bir miktar bloke ediyorlar ve bloke tarihinden itibaren 15 gün sonra serbest bırakıyorlar. Kredi kartı araba kiralayanın adına olmalı.

Alışveriş

Bahreyn’de olduğu gibi burada da City Center’lar önemli alışveriş merkezi. Ancak bir eskisi var bir de yenisi. Yenisi Mirdif’te Mirdif  City Center http://www.citycentremirdif.com/ ve daha büyük, daha güzel eskisine göre. Buraya Rashidiye metrosundan inip otobüse binilerek de gidilebilir. Metroya binerken kombine metro-otobüs bileti almak iyi olur. Eskisi Deira’da Deira City Center. http://www.citycentredeira.com/ İkisinde de içinde uygun fiyatlı yiyecek ve eşyalar satılan büyük Carrefour var.

Dubai Mall da yeni bir alışveriş merkezi. Dünyanın en yüksek binası (828 metre) Burj Khalifa‘nın hemen yanında. Metro istasyonuna yürüme mesafesinde, eskiden yazın yürürseniz yanardınız, araya yürüme bantlı yeni köprü yapıldı. Mall içinde dünyanın en büyük akvaryumu var. Akvaryum içinden tünelle geçmek kişi başı 27 dolar. Ayrıca dev yapay şelale, Dubai Fountain denilen fıskiye ve göl var. Dubai Mall çok pahalı. Mall içinde Gold Souk yani Kuyumcular çarşısı var ama Deira’daki açık Gold Souk kadar iyi değil.  Bloomingdale’s, Galerie La Fayette,  Hamley’s ayakkabı için Level, çocuklar için Kidzania ve Rainforest diyorum vesaire vesaire.

Dubai Outlet Mall şehrin dışında güneyde. Özel indirimler olduğunda gerçekten çok ucuz şeyler bulabilirsiniz burada. Aksi takdirde fiyatlar City Center ile aynı. http://www.dubaioutletmall.com/

Bazı otellerin bütün bu AVMlere ücretsiz servisleri var. Ancak bu servisler Arap ve Asya mentalitesi ile çalışıyor. Güvenilmez, keyfi olarak saatleri değişiyor, iptal oluyor, dönüşü temin etmiyor. Dubai Outlet Mall ve Mirdiff City Center bu servis işini sonradan tamamen tavsattılar. Dubai Outletden Deira’ya 90 dirhem vererek taksi ile dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Taklitsiz alabilecek kadar anlıyorsanız elektronik eşya, telefon, fotoğraf makinesi için Deira’daki Al Maktum Hospital Road ve civarı, Bur Dubai’deki Al Fahidi Street. Bilgisayar için Bur Dubai’de Al Fahidi metro istasyonuna çok yakın Al  Mankhool Road üzerinde “Al  Ain Center – Computer Plaza” denemeye değer. DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN. İnternette bir Türk buranın adını yanlış yazmış herkes de ondan kopya edince burayı Türkçe aramalarda bulmak pek mümkün değil. Ayakkabı spor modeller için Al Karama’daki mağazalar tavsiye ediliyor.  Al Karama’da ayrıca Hint malı hediyelik eşyalar da bulunur.

Çin malı taklit deri çantalar Deira’dan alınabilir. Ancak yoğun baskınlar yüzünden taklit çantalar, saatler gizli satılıyor. Gold Soukta yanınıza gelen ve saat istermisiniz diyenlerin götürdükleri yerlerde.

Deira’nın kuzeyinde Baniyas Caddesinde Gold Souk yani kuyumcular çarşısında altın, çevre dükkanlardan altını aratmayan kalitede altın görünümlü takılar, inciler, envai çeşit kumaş, şal, baharat da alınabilir. Eski şehir merkezindeki kapalı çarşı, Souk Albahar Alışveriş Merkezi ve onun bahçesindeki gölette yapılan ihtişamlı ışık gösterisi, meraklılarına bu alışveriş merkezindeki New York’un meşhur Dean & Deluca kafesi, Marina Mall, Cavalli gece klübü görülebilir.

Altın takı alırsanız faturasını da alın ve kaybetmeyin, çıkarken havaalanında  x-ray de görünüyor ve ne hikmetse faturasını görmek istiyorlar. Bayanlar gelirken fazla takıp takıştırdılarsa hepsini giriş gümrüğüne deklare etseler iyi olur. Çıkarken sorun olabilir.

Deira içindeki eski AVM’ler çok pahalı, hiç gidip de zamanınızı harcamayın. Al Ghurair gibi. Shjarjah ve Ajman’dai AVM’ler de Dubaidekilere göre küçük ve pahalı.

Dubai International Financial Centre (DIFC) de bir sürü sanat galerisi var. Aynı zamanda şık ve trendy restoran galerisi de.  Mesela Fransız La Petite ve Maison Türk müdürü Mustafa olan Burj Khalifa manzaralı, müzikli Roberto’s gibi.

Dubai Festival City Mall da Creek kenarında, marinası, kapalı parkı ve Hiper Panda  süpermarketi ile özellikle geceleri vakit geçirilebilecek yerlerden biri. Mağazaları ise epey pahalı. Daha fazla bilgi için tıklayın:  http://www.dubaifestivalcity.com/Dubai-Festival-Centre-4.aspx  veya  http://www.festivalcentre.com/index.aspx .

Mall of the Emirates. Şeyh Zayed yolu üzerinde metro istasyonuna köprü ile bağlı.  Yapay, ancak içinde gerçek kar kullanılan kapalı kayak pisti ile ünlü. 50 dolara 2 saat eğlenebilirsiniz. http://www.malloftheemirates.com/

İbni Batuta Mall. Jebel Ali bölgesinde, şehir merkezine uzak, tek katlı upuzun ve güzel bir avm. Metro var ve avm’ye köprü bağlantısı inşa ediliyor (2015). Açık ve iki ucunda kapalı otoparkları ücretsiz. İçinde Geant süpermarketi var.

AVM’lerin Food Court’unda gazlı içecek dahil menü tabağı 25-40 dirhem arasında.

DEİRA OTELLERİ

Deira’da 4 yıldızlı açık havuzlu kalınabilecek bir otelde açık büfe kahvaltı dahil 2 kişi bir gecesi 200 dolardan başlıyor. Fiyat mevsime, önemli günlere göre değişebilir. İnternet 2011’e kadar nedense ayrıca ücrete tabiydi ve saatliği bir yemek parasıydı. 2011 den itibaren birçok otel nihayet ücretsiz internet hizmeti vermeye başladı. Ama hala ücretli olanları var. Otellerde genelde/varsa havalanı transferleri, plaja ve alışveriş merkezlerine götürüp getirme ücretsiz. Otele girişte bazıları iki kişi için 200 dirhem depozit alıp çıkışta iade ediyorlar. Havaalanına 20-30 km uzaklığı göze alabiliyorsanız Sharjah ya da Ajman’daki otellerde de kalabilirsiniz. Fiyatları çok daha uygun ve özel plajı olanlar da var. Ancak yolları özellikle akşam saatlerinde işkence. Sharjah’ın şehir merkezi Dubai’de çalışan Hintlilerin gece kaldıkları yer haline gelmiş. Herhalde kiralar daha ucuz olmalı. Dikkat bazı otellerde hamamböceği ve fare var. Bazılarının kahvaltısı, plajı, teknik servisleri vb. palavra. Cadde, inşaat veya gece klübünden dolayı gürültülü olabilir, otopark olmayabilir. Havuzları küçük, pis. Kalanların izlenimlerini internetten (Trip Advisor ve Booking.com gibi sitelerden) mutlaka okuyun.

Dubai otellerinde fiyata ilave % 20 vergi/harç + adam başı günlük 10 dirhem şehir vergisi var. Abu Dhabi otelleri nisbeten daha ucuz, ilave vergi ve harç % 16.

METRO

Dubai Metrosu çok yeni ve temiz. Gerekli bilgiler için tıklayın:  http://dubaimetro.eu/. En kısa mesafe tek yön 2 dirhem artı kart parası 2-6  dirhem. Çok seyahat edilecekse bileti alırken parasını fazla tutmak ya da sonradan kartı doldurmak mümkün.  Ancak kırmızı kart en fazla 10 defa kullanılabiliyor. 10 seferden sonra yeni bilet almak gerekli. Ücretler mesafe ve zonlara göre artıyor. Mesela Mall of Emirates – Al Ras arası tek gidiş kart parası hariç 7 dirhem. Metroda kırmızı hattın 26 istasyonu var. İkinci yeşil hat da 2012 de tamamen açıldı. Metronun son vagonu bayanlara ayrılmış. Yanlışlıkla giren erkek var mı diye her istasyonda kontrol ediyorlar. Ayrıca Gold yani birinci mevki de var. Dubai Havaalanı Terminal 1 ve 3 de metro var, Terminal 2 de yok. Ücretsiz katlı otoparklar Nakheel Harbour & Tower, Etisalat ve Rashidiya metro istasyonlarında var. Biraz yürümeyi göze alıp Mall of Emirates’e de park edip metroya binmek mümkün. Metroya her yıl zam geliyor.

TAKSİ

Taksilerde taksimetre 3 dirhemden açılıyor. Telefonla çağrılırsa 3 dirhem daha ilave ediliyor. Gece 22-06 arası bunlara 0.5 Dh ilave oluyor. Sharjah ve Kuzeydeki Emirliklere geçişte 20 Dh ilave oluyor. Kilometrede 1.60 Dh, beklemede dakikada 0.5 Dh atıyor. Minimum taksi ücreti 10 dirhem. Dubai ve çevresinde bir gidiş 20-90 dirhem tutuyor mesafeye göre. Havaalanından taksimetre açışı 20 dirhem. Taksiler temiz ve klimalı. Ancak dikkat şoförler yolu uzatabiliyor. Buna şahit olduk. Dubai’de enflasyon var fiyatlar özellikle ulaşım da arada artıyor. (Fiyatlar 2014)

İÇKİ

Çok ilginç, bazı marketlerin özel bölümlerinde domuz eti mamulleri satılıyor. Ama aynı şekilde haram olmasına rağmen Dubai’de içki satın almak için izin almak gerekiyor. Sadece yabancılara verilen bu hakla satın alınan içki ancak evde içebiliyor. Turistler ise girerken Free Shopdan en fazla 4 şişe alıp otellerinde içebiliyorlar. İçki bir de lisanslı barlarda içebiliyor. Bu barlar genelde büyük otel içlerinde. Al Soufuh Grosvenor House Otel, Le Meridien Mina Seyahi, Satwa Jumeriah Rotana Hotel, Jumeriah Beach Hotel, Address Hotel Downtown Burj Dubai, Dubai Marine Beach Resort, The Fairmont Hotel, Grand Hyatt, Regent Palace Hotel, Holiday Inn Express Dubai Airport gibi. Dubai Marine Beach Resort’da Lübnan Lokantası Flooka var.  En ucuzunda bir pint fıçı bira 40 UAD. Dikkat! İçki içince sokakta sarhoş yakalanmak veya kaza yapmak demek hapse girmek demektir.

Ramazan

Ramazan’da tüm lokanta ve cafeler imsaktan iftara kadar kapalı. Açıkta insanların gözünün önünde yiyip içmek yasak. Kuytu bir yerde ancak bu yapılabilir. Yakalananlar karakola götürülüyor. Otel lokantaları perde ile kapatılıp gün boyu hizmet verebiliyor.

Dubai Tanıtım Bölüm 1

TÜRK DİZİLERİ

Dubai’de 12 adet Türk dizisi gösteriliyor (2012 yılında). Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi burada da ilgi inanılmaz düzeyde. Aşk-ı Memnu’nun prime time’daki ratingi tam yüzde 40’a ulaşmış. Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat’i bilmeyen yok gibi. Dubai halkının yeni kahramanları olmuşlar. Hatta Türkiye’ye Aşk-ı Memnu turları bile düzenleniyormuş.

Ticari ateşe Serdar Kumbaracı anlatıyor: “Burada en gencinden en yaşlısına herkes Türk dizilerini izliyor. Bir belediye başkanı geçenlerde bana ’89 yaşındaki babam Kurtlar Vadisi’ni seyretmeden yatmıyor’ dedi. Bir diğerinin eşi de neredeyse her diziyi izliyormuş. Hatta o başkan da bana, ‘eşim yüzünden her hafta üç Türk dizisi izliyorum’ dedi.”

İDARE

Birleşik Arap Emirlikleri çoğu Abu Dhabi’de olmak üzere dünyanın altıncı büyük petrol rezervine ve önemli doğalgaz kaynaklarına sahip olup, 2008 sonu verilerine göre, kişi başına 55 bin dolar civarında bir nominal gelir ve 262 milyar dolar toplam nominal GSYİH ile Ortadoğu’nun ve dünyanın en zengin ülkelerinden biri.

Dubai Tanıtım Bölüm 2

Her Emirlik kendi bütçesi ile yönetilmekte ama bir de federal yapı var: Emirlikler, Birleşik Emirlik bütçesine de katkı yapmaktadır. Ordu, karayolu, liman, havaalanı, altyapı gibi projeler hem Emirliklerin kendisi tarafından hem de ortak bütçe katkısı ile yapılmakta. BAE bir de ortak paraları United Arab Emirates Dirhem’i çıkartan Merkez Bankası sahibi. Suudi Arabistan Riyali, Bahreyn Dinarı vb. gibi BAE Dirhemi de 2002 yılından beri dolara endeksli bir değerde tutulmaktadır. 1 USD = 3.65 UAE Dirheminden bozuluyor (2011 Kasım). Federal yönetimin tepesindeki yedi kişilik Federal Konsey, yedi Emirlik temsilcisinden oluşur, senede dört defa toplanır ve Federal yönetimin ilkelerini belirler. Sadece Abu Dhabi ve Dubai Emirlikleri veto hakkı sahibidir.

Emirliklerin nüfusunun sadece % 20’si çok zengin. Zengin olmayan  5 milyon var. Ayrıca buraya yılda ortalama 30 milyon turist geliyor. Yani 1 milyonluk lüks tüketim,  35 milyonluk mütevazi tüketim pazarı söz konusu.  Nüfusu 1.8 milyon ila 2,5 milyon arasında olduğu söylenen Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinin en kalabalığı. Nüfusun sadece % 17 – 20 si Emirlik vatandaşlarından gerisi yabancı işçilerden oluşur. Asya kökenli işçilerin ise nüfustaki oranı yüzde 70’in üzerinde. Örneğin Hintli, Pakistanlı ve Afganların nüfus içindeki toplam oranı % 63. Kentte musluklardan para aktığı imajı hakimken, en az 250 bin kişinin günde 10 doların altında çalıştırıldığı biliniyor. Ortalama sekizer kişinin kaldığı bekâr odalarında temel ihtiyaçlarını gidermekten yoksun olarak yaşayan bu emekçiler, karın tokluğuna çalışarak kazandıklarını evlerine göndermeye çalışıyor ve ailelerini yıllarca göremiyorlar. 2006 yılında Burj el Arab otelinin inşaatında çalışan işçiler, ağır çalışma koşulları nedeniyle ayaklanmıştı. Kentin hapishaneleri, çalışma koşullarına isyan eden yabancı işçilerle dolu. 

Mohammed bin Rashid Al Maktoum emirliğinde El Maktum ailesi yönetimindeki Dubai, Doğu-Batı arasındaki ön önemli geçiş noktası ve sınırsız sermaye serbestliği ilkeleriyle, başta AB mali kuruluşları olmak üzere tüm petrolcü sever dünya sermayesi tarafından 2008 krizine kadar ölçüsüzce fonlanmaya devam etmişti. Gelirinin sadece % 8 ini teşkil eden günde 240 bin varil civarında hampetrol üreten Dubai’nin rezervlerinin önümüzdeki yirmi yıl içinde tükenmesi bekleniyor.

Kriz yüzünden durdurulan palmiye adaları projesi (2011)

1969 yılında Dubai’nin petrol ihracatı başlayınca şimdiki Dubai Emiri’nin  babası Şeyh Rashid bin Saeed Al Maktum güçlü bir kalkınma programı ile başlattığı Dubai’in tüm BAE bölgesinin en önemli ve uluslararası ticaret, liman, eğlence ve turizm merkezi haline getirilmesi projesi geleceğe dönük en  önemli proje idi. 2009 sonunda tehlikeye giren projeler bu bağlamdaki  dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa, dünyanın en haşmetli havaalanı Dubai World International Airport, üç adet Palm Island denen suni adada lüks yaşam merkezleri, dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan Dubai Mall, Disney World’ün iki misli boyutta Dubailand projesi ve ilerde Olimpiyatlar’a talip olma hedefine dönük Dubai Sports City gibi projeler, Dubai metro inşaatı, Dubai Health City adlı sağlık merkezi, Abu Dhabi metrosu, tüm BAE alanını kaplayacak bir demiryolu sistemi, yeni liman ve havaalanları da gündemdeki diğer projelerdi. 2009 ve 2010 da yoğun şekilde yarım kalmış inşaatlar göze çarpıyordu.  2009 senesinde Dubai’de 200’den fazla kentsel proje rafa kaldırıldı. Emlak Düzenleme Kurumu (Real Estate Regulatory Authority) tarafından hazırlanan raporda 217 adet planlanmış projenin 2009 senesinin başından bu yana iptal edildiği ya da rafa kaldırıldığı belirtiliyor. Bununla birlikte bu süreçte tamamlanan proje sayısı ise 129.

Dubai Tanıtım Bölüm 3

B.A. Emirlikleri 2008 krizine kadar müthiş bir inşaat sektörü patlaması yaşamakta idi. 2009 da toplam 350 milyar dolarlık inşaat yatırımı sürmekte. Dubai’de krizden sonraki iki yıl emlak sektörü gerilemeye devam eti. Özellikle 2009 yılı içinde emlak fiyatlarındaki düşüş hızlanmış ve zirve seviyelere göre yüzde 60 oranını geçmişti.  O dönemlerde  gayrimenkul krizi ve iflas söylentilerinden geçilmeyen bölgede 2011 sonunda gündem epey değişti. O dönem duran inşaatların bir kısmı bitirildi, bir kısmı bitiriliyor, kriz sözü gündelik hayattan neredeyse kalktı. Kent eski günlerine geri döndü.

Ortadoğu’da yaşanan Arap Baharı sürecinde birçok Arap ülkesinde, trajik gelişmeler olurken, bundan olumsuz etkilenmeyen Birleşik Arap Emirlikleri’nde “huzur” hakim. Karışıklık yaşanan bölgelerden Dubai’ye ciddi miktarda para kaçmış. Bu paranın 150 milyar dolar civarında olduğunu söyleniyor.  BAE’nın 40. kuruluş yıldönümü, muhteşem törenlerle kutlanırken,  “çöldeki federasyon”da, Emir Şeyh Halifa bin Zayed Al Nahyan’ın maaşlara yüzde 45 oranında zam yapması, bu arada borcunu ödeme güçlüğüne düşen halka da, 3 milyar dolar civarında fon ayırması bunun göstergesi.  Böylece yerli halk arasında oluşturulan huzur, ayrıca çok düşük ücretlerle çalışan Asyalı, Uzak Doğulu işçilerin seslerinin çıkmamasını sağlayarak da mümkün olabilmekte.

Paranın  akmasının en önemli nedenlerinden birisi bölgede uluslararası hukuk ve bankacılık kurallarının geçerli olduğu nadir ülkelerden olması. Bunun yanında hem BAE ekonomisinin hem de Dubai’nin büyümeye devam etmesi ve krizden çıkılması bölgeyi çekim merkezi haline getiriyor. Artık ezberlenen lojistik ve vergi avantajları da cabası.

Dubai Tanıtım Bölüm 4

Ayşe Arman kriz dönemini 2010 başında bakın nasıl anlatıyor

Ruhu yok. Sanki portatif maket evlerden ve gökdelenlerden kurulmuş gibi, isterlerse katlayıp, toplayıp gidecekler. Geriye çöl kalacak. Göz alabildiğine kum.
Dubai her an film seti gibi. O yüzden “suni” diyorlar. Bu şehrin sokaklarında gece kimse olmaz mesela. Sokaklar, meydanlar bomboştur. Evet, en modern ışıklandırmalar, en acayip aydınlatmalar var ama…
İnsan yok. Gece, bir tür hayalet şehir.
Bir Taksim Meydanı yok. Times Square yok.
Hani insanlar, manalı manasız, amaçlı amaçsız sokaklarda dolaşsınlar… Gülüyor olsunlar, kavga ediyor olsunlar, sarhoş olsunlar, sızmış olsunlar, polisle kavga ediyor olsunlar…
Bir yaşam belirtisi… İnsan izi… Ih ıh…
Dubai’de bu yok. Gece olunca her yer kapı-duvar. 24 saat açık köfteci, kokoreççi? Dalga mı geçiyorsunuz!
Sokak satıcısı bile yok. O yüzden belli bir saatten sonra cup eve, ev partilerine ya da bir otel içindeki gece kulübüne…
Aslında gece hayat yok değil, var ama dışarıda değil, içeride… Sokağa taşmıyor. Yoksa en ala kulüpler, restoranlar, barlar, oteller burada…

Evet, bu memlekette daha çok evlerde yaşanıyor.
Kendi dünyalarımızda, duvarlarımızın arkasında… Ama bu da tabii ‘cocooning’ (kozaya çekilme) denen trendi yükseltiyor.
Bu şehirde, ailesel faaliyetler revaçta. Anne-baba-çocuk en azından İstanbul’dan daha fazla birbirini görüyor. İçe doğru büyüyorsun.
Ben “ev”i hiç bu kadar sevmedim hayatımda. Bu kadar sevdiğim bir evim de olmadı. Dubai işte böyle bir yer.
Bir taraftan da sürekli çok acayip binalar yapıyorlar, kendilerini dünyaya öyle kabul ettirmeye çalışıyorlar, bir kadının sürekli bedenini açması, bir adamın sürekli parasını başkalarının gözüne sokması gibi, onlar da yeni otellerle, en büyük, en şık binalarla, uzaydan görünen konutlarla, çölün ortasında kar pistiyle, suya en dik düşen kaydıraklarla hep kendilerini göstermeye çalışıyorlar.

Ayşe Arman’ın kasdettiği İstanbul Reina tarzı bir gece eğlencesi olmalı. Böyle şeyler yok elbette. Büyük otel barlarında içki içme dışında. Ancak ille de alkollü içki demezseniz krizden sonra “kışın” Deira’daki cafeler ve lokantalar dışarıya masa koyuyorlar ve buralar, cadde-sokaklar geç saatlere kadar dolup taşıyor. Bu da gayet güzel bir hava oluşturuyor. 5 yıldızlı Otel Madinat Jumeriah’da açıkhavada yemek mümkün.

Bu yazı çoğunlukla kendi gözlemlerimden, bazı bölümlerinde

http://www.aksam.com.tr/2009/12/03/yazar/15384/deniz_gokce/abu_dhabi__dubai__bae_odemez__dubai__world_oder_.html

 http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=13414901

ve diğer kaynaklardan da yararlanılarak  hazırlanmıştır.

Bülent Pakman Aralık 2009. Son güncelleme Ocak 2016. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Viyana Palmenhaus Cafe 2012

Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

 

 

22 Responses to Dubai

 1. Geri bildirim: Dubai « Pakman World

 2. dubai turları dedi ki:

  teşekkürler dubai benim hayallerimin şehri bir kere gittim bin defa olsa yine giderim

 3. Elmeddin dedi ki:

  abi dubaide insanlar ne kadar aylik mas aliyir ?

  • bpakman dedi ki:

   Milliyetine ve mesleğine göre değişir. Mesela maid olarak çalışan Uzakdoğuluların maaşları net 100 dolardan başlar. Bütün masraflarını işveren karşılar. Hintli inşaat işçilerinin maaşları 400 dolardan başlar. Yeme içme çalışana aittir.

 4. Elmeddin dedi ki:

  ben azerbaycandanim orda calisa bilirmiym aylik 6 7 bin dlarlik maasda

  • bpakman dedi ki:

   Meslek nedir? Mesela inşaat mühendisi iseniz ve iyi tecrübeniz varsa evet o paraya çalışabilirsiniz.

 5. Elmeddin dedi ki:

  ayri bir wey olmazmi garson gibi mesela? 5 veya 6 dolarlik?

 6. Elmeddin dedi ki:

  orada yuksek maas almak icin hangi isi bilmem lazim

  • bpakman dedi ki:

   Sorunuza cevap verebilmek için Dubai’de geniş bir meslek-milliyet-ücret dağılımı araştırması yapmak gerekir.

 7. Elmeddin dedi ki:

  polisler ne kadar maas alar orada>

 8. Elmeddin dedi ki:

  en yuksek maas almak icin neyi bilmek gerekir..

  • bpakman dedi ki:

   Her yerde en yüksek maaşı kimler alıyorsa ve o maaşı almak için ne biliyorlarsa orada da aynıdır.

 9. celal dedi ki:

  selam ben bakudenim dubaide auto gallery aca bilirmiyim ne olur cevap yazin

  • bpakman dedi ki:

   Ben Dubai’de yaşamıyorum. Birkaç defa gitmişliğim var. Ticaret şartlarını bilmiyorum.

 10. celal dedi ki:

  lutfen benim icin arasdirirmisiniz

  • bpakman dedi ki:

   Orada yaşamıram. Heç yaşamamışam. Siz ne qadar araştırabilerseniz men de o qadar araştırabilerem.

 11. Altınay dedi ki:

  Sorulan sorulara buyuk bir sabırla verdiğiniz cevaplara hayran kaldım cidden:) 3 yıldır Dubai de yaşıyorum, ince elenip sık dokunan yazınızı çok beğendim. Benim bile bilmediğim bilgileri öğrendim. Teşekkürler,
  Sevgiler,

 12. yek dedi ki:

  abi dubaide burj khalifa kulesinden ezan sesi geliyor ya o ezanı kim okuyor adıne ?

 13. Murat Çolakkaya dedi ki:

  Sayın Bülent bey
  Abu dabide Seha emirates hospitalden bir teklif aldım.Nöroloji uzmanıyım ben. Bu konuyla ilgili olarak abu dabi de yaşayan Türkler ile iletişime geçmem lazım. Veya siz yardımcı olabilir misiniz?

  • bpakman dedi ki:

   Orada Nayah Hospitalde cerrah Op. Dr. Ziya Saylan var. Mesaj deneyin görür mü bilemiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.