Karabağ Turan

Öğrenci Harçlıkları ile Çekilen “Karabağ Turan” Filmi

Adı Gökalp Yemen, Kars’tan Aydın’a göçmüş 20 yaşındaki bir hemşerimiz. Babası öğretmen, annesi hemşire. Mütevazi bir memur ailesi. Kendisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünün 1. Sınıf öğrencisi. Arkadaşları ile kafa kafaya verip öğrenci harçlıklarını biriktirip bir film çekiyorlar. Filmin adı “Karabağ Turan”. Filmde Azerbaycan’ın Milli Kahraman’ı Mübariz İbrahimov’un hayatından kesitler de yer alıyor.

Kendi tabiri ile dersek “Bu işin uzmanları bu tür konuları işlemiyor, Türk Sanat Dünyasına bir mumda biz yakmak istedik” diyor. Hakikaten de imkansızlıklar içerisinde birkaç vatansever genç öğrenci harçlıklarını bir araya getirip bir film çekiyorlar ve Karabağ’ı, Mübariz İbrahimov’u hatırlatıyorlar.

Gökalp Yemen’le konuştum. Kendisinin daha Azerbaycan’ı hiç görmediğini söyledi. En büyük dileği Azerbaycan’ı ve bir gün Karabağ’ı da görmek. Umit ediyorum ki, Azerbaycan’dan işadamlarımız bu yüreği Türklük ve Karabağ için çarpan bu gencimizi davet edeceklerdir. Kendisine destek olunduğu takdirde bu yetenekli gencimiz çok daha büyük işlere imza atabileceğini de göstermiştir.

Gökalp Yemen öğrenci harçlıklarıyla “Karabağ * Turan” isimli 18 dakikalık kısa metrajlı filmini çekerek Yakın Doğu Üniversitesi’nde filmin tanıtım törenini yaptı. Yemen aynı zamanda filmi festivallere de çıkarmak niyetinde. Filmin yapımcısı Günel Babayeva, Senaryoyu G.Yamen Günel Babayeva, Nizayi Səlimbəyli ve Maral Hüseynli ile beraber yazdı. M.Hüseynli aynı zamanda filme lojistik destek verdi. Adı geçen Azeriler ve yönetmen Kuzey Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nin öğrencilerin. Filmde başrolleri Sitkiye Devgüm, Şems Çetin, Nigar Umudlu, Egemen Türk oynuyorlar. Filmde Ukrayna (Kırım), Irak (Kerkük), Kıbrıs (Lefkoşa), Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye’den oyuncular bulunuyor.

Sinan OĞAN / MHP Iğdır Milletvekili, TAD Onursal Başkanı

TAD-Azerbaycan Türkleri googlegroups.com dan alıntıdır. Bülent Pakman. Bakü. Haziran 2012. Bloğumdaki yazılar izinsiz ve aktif link verilmeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Türk vatandaşlarına Bakü’ye gelmeden önce yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir. Tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur. Burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir. Azerbaycan’ın yaşamakta olduğu hızlı gelişim sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalıdır.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir.

Twitter Widgets

Al Khobar Sahil

Al Khobar Sahil

Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s