Azerbaycanın en böyük düşmanı Türkler

“Kullandığın 15 cümlede neden bu dilin anasını ağlatmışsın?” – İTHAM…

Akademisyen Çingiz Kacar demecinde diyor ki: “Umumiyyetle, ben “Türk” sözünün de aleyhindeyim. Benim için en aziz dil Azerbaycan dilidir. Gürcü bize “Tatar, Rus ayrı söz der. Bu bakımdan da Türkler bize çok ziyan getirdiler. Hatta, Ruslardan da çok ziyan verdiler. Örnek olarak, Türkler yüzünden Azerbaycan musikisi yok oldu. Bizim çok gözel taksimlerimiz, danslarımız var idi. Hepsi tamamen yitip gitti. Şimdi ahmak-ahmak, melodisiz şarkılar okurlar. Bütün ticaret de Türklerin elindedir. Marketlerde her şey Türkce yazılı. Biz tarihi şarkılarla yaşardık. Ancak şimdi o şarkıların çoğu yok oldu. Ben isterim ki, her şey sırf Azerbaycan dilinde olsun. Ona göre de geçmiş tarihimizde Azerbaycanın en böyük düşmanı Türkler oldu.

Bu akademisyen olarak adlandırılan mahluğun 15 cümleden ibaret metninde birtek cümle öylesine geçerli mantık kaidelerine uygun şekilde işlenmemiş. Rus dilli olabilir, ancak tefekkürün ifadesinin Rus dilli olmasıyla ne alakası var? Der ki, “Ben Türk sözünün aleyhindeyim“. Tasavvur edin, ben derim ki, “ABD sözünün aleyhindeyim,” Ne olsun? Ben aleyhinde olsam “ABD” sözü olmayacak mı? Der ki “benim için en aziz dil Azerbaycan dilidir”. Adama sorarlar ki, bu dil sana bu kadar azizdiyse, kullandığın 15 cümlede neden bu dilin anasını bu tarzda ağlatmışsın? Sonra der ki, “Gürcü bize “Tatar, Rus ayrı söz der. Bu bakımdan da Türkler bize çok ziyan getirdiler.” Akademisyen titrini taşıyan bu şahsın ard arda dizdiği bu iki cümlenin bir biri ile mana alakasını bulan hakikaten böyük mükafat almalı. Gürcünün bize Tatar, Rusun da ayrı söz demesine göre Türklerin bize getirdiği çok ziyan acaba neden ibarettir? Veyahut  “Örnek olarak, Türkler yüzünden Azerbaycan musikisi yok oldu.” Allah Allah, bu kadar çok Fars gelip işgal etti, Rus gelip işgal etti Azerbaycan musikisi asırlardır yaşıyor, özü de tepeden tırnağa, özbeöz Türk musikisinin kendisidir, acaba hangi Türk musikisidir ki, bizim Karabağ şikestesini veya Kaytağıyı mahvetti?

Şimdi tasavvur edin ki, Azerbaycanı temsil eden bu akademisyen bir Ermeni akademisyen ile yüz yüze gelir, tartışmaya girer, müzakerelere katılır. Ermenilere kaybettiğimiz noktayı dağda, tepede, bozkırlarda aramayın, akademik seviyenin farkında arayın, tefekkürde, zekada arayın!

Geçmiş tarihimizde Azerbaycanın en böyük düşmanı Türkler oldu!” Bunu söyleyen bir Ermeni akademisyen değil, Türkün kurduğu devletin titrlerini taşıyan ve Türke nefret besleyen bir Azerbaycan akademisyeni olan Çingiz Kacar. Ve bu geçmiş tarih denildiğinde hem de 1918nci yılı nazarda tutar. Özellikle aynı yılda Azerbaycanı Ermeni-Rus-İngiliz işgalinden kurtarmış, binlerle katle yitirilmiş, tecavüze uğramış soydaşımızın kısasını almış Türk askerini düşman gibi görür. Ve bir gerçeği unutur ki, o nefretle andığın Türkler Azerbaycanı Ermenilerden temizlemeseydi, en azından sizin düşüncenizde olanların bu ülkenin akademisyeni adını taşıma şansları olmayacaktı…

Adamın demecinde açıkca milli hislerimizi tahkir etmesini hele bir tarafa bırakırım, en çok üzüldüğüm ise bir Azerbaycan akademisyeninin basit, seviyesiz, nadan muhakeme tarzı oldu.

Fazil Mustafa, milletvekili. http://www.moderator.az/news/171643.html sayfasındaki makalesinden Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Bülent Pakman. Mart 2017. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Twitter WidgetsViyana Palmenhaus Cafe 2012

Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar