Çeçenistan

Çeçenistan, Kuzey Kafkasya’nın ortasında küçük bir ülke. Zengin petrol yataklarına sahip. Halkın neredeyse tamamı Müslüman. Geçmişte üç büyük felaket yaşadı. İlki Şeyh Şamil’in Ruslara yenilmesiyle başlayan büyük göç. İkinci kıyım Stalin’in 1944’teki toplu Sibirya sürgünü. Çeçenler Sovyetlerin dağılmasıyla 1994 de bağımsızlık ilan etiler ve 1994-1996 yıllarında Rusya’ya karşı bağımsızlık mücadelesi başlattılar. Çeçenler Birinci Çeçen savaşı denilen bu süreçte üçüncü felaketleriyle karşılaştılar. Rus birliklerine ait savaş uçakları Çeçenistan başkenti Grozni’yi ağır bombardımana tuttu ve bunun sonucunda binlerce sivil hayatını kaybetti. 1994’te Çeçenistan nüfusu 1 milyondu. Bugün 750 bin kişi hayatta.

Boris Yeltsin yönetimindeki Rusya, 1994–96 yılları arasında Çeçenistan’a yönelik yaptığı başarısız operasyonun ardından 31 Ağustos 1996 tarihinde Çeçenistan’la masaya oturmak zorunda kaldı. Çeçenistan adına Aslan Maşadov ile Rusya adına Aleksandr Lebed arasında Çeçenistan’ın siyasi statüsünün 5 yıl içinde kararlaştırılacağına dair anlaşma imzalandı.

Sonrasında Rusya’daki siyasi istikrarsızlık ve ekonomik dar boğaza, Devlet Başkanı Boris Yeltsin’in hastalığı da eklenince ülke yönetilemez hale geldi. Söz konusu şartlar sıradan bir bürokrat olan Vladimir Putin’in yolunu açtı. Çeçenistan’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu savunan Putin, 1999’de önce başbakan yardımcısı, kısa bir süre sonrada başbakan oldu.

Bu sırada Çeçenistan’da İslamcılar, Vahhabi/Suudi parasal desteğiyle güçlendiler. Bir başka Kuzey Kafkasya ülkesi Dağıstan’da 1999 Ekim ayında Çeçenistan direnişine benzer bir mücadele başladı. Bu direnişi Çeçen kökenlilerin başlattığını iddia eden Rusya, yeniden Çeçenistan’a girdi. Ancak yine büyük bir direnişle karşılaştılar. Bağımsızlık yanlıları ve İslamcılarla tek başına mücadele edemeyeceğini anlayan Putin, böl ve yönet politikası izledi. Rusya’nın tam göbeğinde bağımsız Müslüman bir ülke istemeyen Vladimir Putin, bağımsızlık yanlılarını bertaraf etmek için Kadirov ailesine kancayı attı.

Birinci Çeçen savaşının önemli isimlerinden biri, o sırada başmüftülük görevini yürüten ve aynı zamanda Moskova’ya karşı gerilla mücadelesi veren Ahmed Kadirov’du. Oğlu Ramazan ile birlikte Rusya’ya karşı savaşan Kadirov, o zamanlar her bir Çeçen’in 150 Rus’u öldürmesi yönünde bir fetva vermişti. Ancak Ahmed Kadirov ve oğlu Ramazan Kadirov, bu kez menfaatlerini üstün tutup Çeçen davasına ihanet ederek Moskova’nın tarafına geçtiler.

Rusya ile birlikte ayrılıkçı Çeçenlere karşı savaşmaya başlayan Ahmed Kadirov, Rusya’da devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin tarafından bu ülkedeki yönetimin başına getirildi. Baba Kadirov Çeçenistan’da siyasi boşluğu doldururken, henüz 24 yaşında olan oğlu Ramazan Kadirov, bin 500 kişiden oluşan bir paramiliter orduyla, Çeçen direnişçilere karşı savaşıyordu. Kadirov bir yandan direnişçilerle savaşırken aynı zamanda Rusya adına müzakereleri de yürüyordu. Baba Ahmed Kadirov 2004 Mayıs ayında Grozni’de bir stadyumda Zafer Günü etkinlikleri yapıldığı sırada bombalı bir saldırıda öldürüldü. Kadirov’un öldürülmesinden saatler sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ramazan Kadirov’u yanına alarak devlet televizyonuna çıktı. 28 yaşındaki Kadirov’a devlet madalyasını takdim eden Putin, onu Çeçenistan’ın yeni lideri olarak ilan etti.

Ancak Çeçenistan’daki yasalara göre 30 yaşından küçük olanlar devlet başkanı olamıyordu. Kremlin bir yandan Ramazan Kadirov’u Çeçenistan’da geleceğin lideri olarak hazırlarken, diğer taraftan dönemin Çeçenya İçişleri Bakanı Alu Alkhanov’un devlet başkanı koltuğuna oturması için ortam hazırladı. Kadirov 30 yaşını doldurana kadar Alkhanov bu görevi yürüttü. 2006 Ocak ayında yapılan seçimlerde Ramazan Kadirov devlet başkanı koltuğuna otururken, Putin, Alkhanov’u Rusya’da adalet bakanı yardımcılığına getirdi.

Kadirov oturtulduğu koltuğun karşılığını şu sözleriyle verdi: ”Çeçenistan’ın Rusya’dan bağımsız olması gibi bir durumu asla istemiyoruz, bu bizim için korkunç olacaktır. Burada Moskova’dan istediğimiz elimizi serbest bıraksın ve ayrılıkçılarla savaşalım. Onlar hem halkımıza hem de İslamiyete zarar veriyor. Onlarla mücadele etmek ve savaşı bitirmek istiyorum”.  Vladimir Putin’e de övgüler yağdıran Kadirov, “Çeçenistan Putin’e çok şey borçlu” dedi.  Kadirov, “Putin olmasaydı, Çeçenistan olmayacaktı. Halkımızı kurturda. Kremlin’deki bu adam bize güvendi. Hayatımı Putin’e borçluyum. Bunu asla unutmayacağım. Unutursam adam değilim” ifadelerini kullandı. Kadirov, Çeçenistan’ın bağımsızlığa ihtiyacı olmadığını söyledi. Rossiyskaya gazetesine mülakat veren Kadirov, petrol alanlarının kontrolünün Rusya’ya devredilmesi halinde bölgenin bağımsız olup olmayacağı sorusuna verdiği cevapta, “Niçin bağımsızlığa ihtiyaç duymadığımı açıklayayım. Küçük bir yüzölçüme sahibiz. Buğday ekecek çok az alanımız var. Doğum oranı yüksek. Petrol bittiğinde, bağımsız bir lider olarak ne yapacağım?” ifadelerini kullandı.

2007’de direniş bölündü. Başka ülkelerden gelen mücahitler şeriat ilan etti. Bağımsızlık yanlısı milliyetçi kanat sürgündeki Zakayev’i başkan seçti.

Yaptıkları

İki savaşta harap olmuş Grozni’yi yeniden imar etmek için kent merkezine “Grozny City” adıyla 40 katlı gökdelenler inşa ettirdi. İstanbul’daki Sultanahmet Camii’nden esinlenerek, Rusya Federasyonu’nun en büyük camisini Grozni’de yaptırdı. Kadirov, Çeçenistan’da refahı temsil eden bu projelerin açılışını kendi doğum gününe denk getirdi.

Ülkenin her yerinde heykel ve posterleri asılı. Kolay değil, 36 yaşında dünyanın en genç devlet başkanı. Sevenlerine ve taraftarlarına bakarsanız babasının izinde cesur bir savaşçı. Barışın mimarı ve ülkesini yeniden inşa etmek için canla başla uğraşan bir devlet adamı. Annesi ve ailesiyle yaşayan samimi bir Müslüman ve geleneklerine bağlı bir Kafkasyalı. ilkokullardan başlayarak çocuklara, belirlediği ilkelerini öğretiyor. Çeçen öğrenciler yemin törenlerinde Kadirov kurallarına uyacakları yemini ettiriliyor. Normale dönüş izlenimi vermek isteyen Kadirov 2009 yılbaşında Rusya’nın en büyük Noel ağacını dikti ve halkın karşısına Noel Baba kıyafetiyle çıktı.

Putin’in talimatıyla Kadirov’a törenle verilen gazeteci ünvanı, Rus gazetecilerin tepkisi ile geri alındı.

Çeçen petrolünü koruyan özel alay Kadirov’a bağlı. Petrol gelirinin Kadirov, Rus memurları ve mafya arasında paylaşıldığı iddia ediliyor.

Uyutma politikası

Çeçenistan’da Müslüman halkı kontrol altında tutmak için Kadirov’un uyguladığı politikaların gerçek mimarı Moskova’da 2012 Mayıs ayında yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin. Çeçenistan’ı Rusya Federasyonu’nun bir parçası olarak tutmak isteyen Putin, bu konuda çok ince bir siyaset uyguluyor.

Diğer taraftan Putin’in, Çeçen halkının direnişini kırmak için iktidar koltuğuna oturttuğu Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov da halkını uyutmak için ince siyaset uyguluyor. Kadirov’un  kullandığı üç yöntem: Şeriat, futbol ve eğlence.

Şeriat

Çeçenistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’un, ülkesini şeriat kurallarıyla yönetme isteğinin altında önemli bir politik gerçek yatıyor. Kadirov bu yolla siyasi rakipleri olan İslamcı ayrılıkçıları zayıflatmayı hedefliyor.

Kadirov başlarda direnişi kırmak için babasından miras molla tarafını cilalıyordu. Kadirovlar Kadiri tarikatına mensup. Fakat Çeçenistan’da direniş Şeyh Şamil etrafında toplanan Nakşi geleneğe dayanıyor.  Kadirov Nakşilere sevimli görünmek için bir Türk kanalına Mahmut Efendi’nin kendisine tesbih hediye ettiğini açıkladı. Nakşiliğin İsmailağa kolunun lideri Mahmut Ustaosmanoğlu Kadirov’u tekzip etti.

Kadirov Çeçenistan’daki iktidarını pekiştirmek için halkın dini duygularını kullanmaktan çekinmiyor. Bir Cuma namazından sonra camide bulunan cemaata seslenen Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, başlarından vurularak başkent Grozny’de başı kesilmiş yol kenarına atılan yedi kadının neden böyle bir ölümü hak ettiklerini anlatıyordu. Emrindeki güvenlik güçlerinin, bu ölümlerle bağlantısı olmadığını savunan Kadirov, “kötü yola düşmüş” bu kadınların, akrabaları tarafından öldürülmesinin normal olduğunu ve anlayışla karşıladığını söylüyor ve ekliyor“Kadın geziniyorsa, elbette öldürülür”. Kadirov bu cümleleriyle Çeçenistan’da “namus cinayetleri”ne onay veriyor. Bir taraftan “Hayat kadınlarıyla” görüntüleri ortaya çıkan Kadirov, diğer taraftan “namus cinayetleri”ni işleyenlerden böyle övgüyle bahsediyor ve Rusya’daki yasalara aykırı olmasına rağmen kadın sayısı fazla diyerek “çok eşliliği” savunuyor.

Kadınları, erkeklerin “mülkü” olarak gördüğünü defalarca ifade eden Çeçen lider Kadirov, kadının asli görevinin “çocuk bakmak” olduğunu söylüyor.

Kadirov dekolte gelinlikleri yasaklıyor, Çeçenistan’da devlet dairelerinde ve kamuya açık bir çok alanda türban takılmasını zorunlu hale getiriyor.  Mevlit kandilinde dünyaya gelecek erkek çocuklarına Muhammed adının verilmesi şartıyla 1400 dolar vaadediyor.

Futbol

Ramazan Kadirov, Çeçen halkını yönetmek için “dini duyguların” yanı sıra futbola da büyük yatırım yaptı. Ancak futbolda umduğunu hala bulmuş değil. Kadirov, Rusya 1. Ligi’nde mücadele eden Terek Grozni’nin başına dünyaca ünlü futbol adamı Ruud Gullit’i getirdi. Grozni’de büyük kutlamalar yapılarak karşılanan Gullit, takımın başında başarılı olamayınca, Çeçen lider tarafından ağır suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Başkanlığını yaptığı Terek Grozni kulübünün internet sitesinde bir mektup yayınlayan Ramazan Kadirov, Gullit’i gece hayatına düşkün olmakla suçladı. Gullit’in takımı çalıştırmak yerine zamanını diskolarda ve barlarda geçirdiğini iddia eden Kadirov, kısa bir süre sonra Hollandalı efsane futbolcuyla yollarını ayırdı.

İşkenceler

Çeçenistan’da 2000 yılından sonra göreceli olarak bir istikrar ortamı sağlanırken, insan hakları alanında büyük ihlaller yaşanıyordu. Ramazan Kadirov 5 bin kişiden oluşan özel bir orduyla, ülkesinde adeta terör estiriyordu. Bazı muhaliflere bizzat kendisi işkence yapan Ramazan Kadirov, bir korku imparatorluğu oluşturarak ülkeyi yönetmeye başladı.  Rusların deyişiyle Kafkasların eşofmanlı eşkıyası. Bodrumunu işkence haneye çevirmiş, kurduğu katiller ordusuyla boğazına kadar cinayet ve işkenceye bulaşmış, kanlı bir diktatör.

23 yaşındaki Melike Soltayeva zina suçundan sorgulandı. Kayda alınan görüntülerde saçları kazınıp başı İslam’ı temsilen yeşile boyanıyor. Çırılçıplak soyulan kadın sopalarla dövülüyor, yüzüne yumruk atılıyor.

Çeçen imam Salih Masayev işkence hücrelerinde yaşadıklarını Rus gazetesi Novaya’ya şu sözlerle anlatmıştı: “Benden 10 yaş küçük olan bir müftü her nasılsa yaptığım konuşmayı fazla agresif bulmuştu. İki gün sonra paramiliter kamuflaj giysili kişiler bizi durdurdu ve bir otobüse binmemizi istedi. Bu otobüs işkence hücremiz hapishanemiz olmuştu. Orada bir aydan fazla kaldık, her türlü işkenceden geçtik. Korumalar bazen bizi Ramazan Kadirov’a götürüyordu. Ramazan Kadirov kendisinden af dilememizi ve ayaklarını yalamamızı isterdi.”

Bir video kaydında Ahmed Duşayev adlı bir direnişçinin. Gerillanın kafası kesiliyor ve bir borunun üzerine takılıp kasaba meydanına dikiyor. Adamlardan biri Duşayev’in kesik başına şapka takıyor ve ağzına sigara yerleştiriyor.

Bir başka video kaydı arabanın içinde konuşan bir erkekle kadına ait. Arabadan çıkarılıyor ve yerel bir dans yapmaya zorlanıyorlar. Adamın kadına vurması emrediliyor. Adam dediklerini yaptıktan sonra da kendileri dövüyor.

Cinayetler

Sadece Çeçenistan’daki muhalifleri öldürtmekle kalmayan Kadirov, kendisine rakip olarak gördüğü kişileri yurtdışında takip ettirerek katletti.

2011 Eylül ayı Başakşehir. Çeçenistan’da Ruslar’a karşı albay rütbesiyle savaşmış olan Çeçen direnişçi komutan Gazi Edilsultanov boş bir arazide kafasından vurulmuş olarak bulundu. Aralık ayı Ümraniye. Çeçen komutan İslam Canibekov ailesinin önünde kurşunlandı. Şubat ayı Bahçelievler. Evine girmekte olan Çeçen komutan Ali Osaev kafasına ve vücuduna isabet eden kurşunlarla oracıkta can verdi. Yerde bulunan kovanlar Türkiye’de kullanılmayan 7.62 çapında Kalaşnikof mermisiydi. Polis üç cinayetin de aynı silahla işlendiğini duyurdu.

Dünyanın başka ülke ve şehirlerinde benzer şekilde işlenen seri cinayetler devam ediyor. Sanki birileri ellerindeki listeye bakarak önceden planlanmış bir temizliği yürütüyor. Parmakların doğrulduğu tek bir adam var: Küçük Saddam olarak anılan Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov. Ölenlerin hepsi ya Çeçen direnişçi ya da Kadirov’un başını ağrıtan Ruslar.

Putin’in Çeçenistan politikasını ve Kadirov’un insan hakları ihlalleri ve işkencelerini çalıştığı Novaya gazetesinde sürekli gündemde tutan Kafkasya’da olup biteni dünyaya duyurarak kariyer yapan Rus gazeteci Anna Politkovskaya, bu çabalarının bedelini hayatıyla ödedi. Son olarak Çeçenistan’daki işkenceler üzerine bir makale hazırlıyordu. Putin’in Kadirov vasıtasıyla Çeçenlere karşı “Kirli Savaş” yürüttüğünü savunan Anna Politkovskaya, 7 Ekim 2006 yılında evinin asansöründe ölü bulundu. İnsan hakları savunucusu gazeteci Politkovskaya’yı Ramazan Kadirov’un öldürttüğü iddia edildi. Kadirov bu iddialara her zaman şu yanıtı verdi: “Neden onu öldürteyim ki? Eğer öldürmüş olsaydım, babama yazılarıyla iftira attığı dönemlerde öldürtürdüm. O zaman yapmadım, şimdi niçin yapayım. Grozni’de hayatın normale döndüğünü, insanların özgürce hareket ettiğini görüp yazması için, asıl şimdi ona ihtiyacımız var” dedi. Cinayetin ardında kendi isteğiyle Rusya’yı terk eden işadamı Boris Berezovski’nin bulunduğunu işaret eden Kadirov, “Düşmanların Politkovskaya’yı kullanabilecekleri en etkili yol neydi? Onu öldürmek” diye konuştu.

Oysa Kadirov bu konuda doğruyu söylemiyordu. Anna Politkovskaya, Beslan’daki okul baskınında gelişmeleri izlemek için bölgeye gittiğinde uçakta zehirlenmiş ve daha önce birkaç defa suikast girişimlerinden kıl payı kurtulmuştu.

Yamadayev’ler, Kadirovlar’la birlikte Çeçenistan’ın en güçlü aşireti. Potansiyel tehdit oluşturmakla kalmıyor, Moskova’yla da ilişkilerini sıkı tutuyorlardı. Artık yaşamıyorlar. Alikhan Mutsayef, Beslan Saydulayev, Movladi Baisarov ve diğerleri….Umar İsmailov ise, Kadirov’un korumasıydı, kaçıp Avusturya’ya sığındı. Kadirov mezaliminin önce tanığı sonra mağduru olduğunu söylüyordu. Elektrik işkencesi gördüğünü iddia ediyordu. Hatta AİHM’e bile başvurdu. Artık yaşamıyor. Yakalanan infazcısı Kadirov’un 300 kişilik bir ölüm listesinden sözetti.

Ölüm listesini bir başkası daha doğruladı: Direnişçilerin Avrupa sorumlusu Vaha Umarov: “Kadirov bizi öldürtmek suikast timi oluşturdu. Bulunduğumuz yerlerde şehadeti bekliyoruz.”

Eğlence

Evcil hayvan olarak bahçesinde aslan ve kaplan besleyen Ramazan Kadirov 2011 yılı Ekim ayında 35’inci yaşını kutladığı doğum partisiyle gündeme gelmişti. Kadirov, doğumundan bir hafta önce yayınladığı genelgeyle, kendisine doğum günü vesilesiyle hediye gönderen kamu görevlilerini görevden alacağını açıkça ilan ediyordu. Kadirov bu açıklamasıyla Çeçen halkının gönlünü kazanmaya çalışsa da, kendisine muhteşem bir doğum günü partisi organize etmişti.

Doğum günü partisine Oscar ödüllü Hollywood yıldızları Kevin Costner, Hillary Swank ve “dostum” diye hitap ettiği vurdulu kırdılı filmlerin aranan yıldızı Jean Claude van Damme davet etti. Belçikalı Van Damme, sahneye çıktığında “Seni seviyorum Kadirov” derken, yüklü bir para karşılığında Çeçenistan’a gelen Hillary Swank, “İki gündür şehirdeyim. İnsanlar çok mutlu” açıklamasını yapıyordu. Kadirov’un doğum gününde bir konser veren ünlü kemancı Vanessa Mae’nin ise bu gece için 500 bin dolar aldığı ileri sürüldü. Doğum günü partisi öncesi yabancı gazetecilerle sohbet eden Ramazan Kadirov’a paranın kaynağı sorulduğunda, “Allah veriyor” dedikten sonra şu cümleyi eklemişti: “Paranın nereden geldiğini ben de bilmiyorum.”

Lüks hayat

Ramazan Kadirov, Rusya’dan aldığı mali destekle bir yandan halkın gözünü boyamak için çeşitli projeleri hayata geçirirken, lüks hayata olan tutkusundan asla taviz vermiyor. Kadirov’un her biri milyon değerinde olan onlarca lüks arabası bulunuyor. Güvenlik nedeniyle sürekli 50 araçlık konvoylarla yola çıkıyor

Gece Alemleri

Rusya’ya karşı Çeçen direnişini kırmak için her türlü insanlık dışı yöntemlere başvuran Ramazan Kadirov, Ruslardan aldığı paralarla da sürekli gece alemleri düzenliyor. Video görüntülerinde serseriler gibi içip nara atan Kadirov, bir yandan da yanındaki kadınlara sarkıntılık etmekten geri durmuyor.  Rakiplerinin en büyük kozu bu video kaydı. Görüntülerde Kadirov saunada ve toplu sekste. Bir kadını soyuyor, bir başka adam mastürbasyon yapıyor. Özellikle Çeçen halkı arasında dindar bir kişiliğe sahip olduğunu ve Çeçenistan’da İslamı hakim kılmak isteği şeklinde söylemler yayan Kadirov’ Rusya’dan getirdiği şarkıcı ve dansözle içki içerken tekbir getirmesi ise ahlaksızlığın doruk noktasında olduğunu gözler önüne seriyor.

Rusya’nın gidişatı

Rusya’da muhalefet Putin’i Kafkasya politikaları nedeniyle sert biçimde eleştiriyor. Hatta bazı uzmanlar, Çeçenistan’a karşı verdiği mücadele sayesinde devlet başkanı koltuğuna oturan Putin’in sonunu yine Kafkasya’daki çatışmaların hazırlayacağını iddia ediyor. Putin karşıtları, Kafkasya’ya aktarılan paralarla, Rusya’nın dünyanın öbür ucunda kendisine onlarca tatil cenneti satın alabileceğini savunuyor. Putin, Rusya’nın parasını Ramazan Kadirov gibi despot liderlere aktarmakla suçlanıyor. Yeniden devlet başkanı seçilen Putin’den Kadirov’un 17 milyar dolar mali destek istediği belirtiliyor. Çeçenistan’da yeni bir çatışma istemeyen Putin’in, bölgede istikrarı sağlamak için bu parayı vereceği de konuşulanlar arasında.

Aşağıdaki kaynaklardan derlenmiştir:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25340892/ Mustafa KARAKUŞ

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/11862087.asp

http://yenisafak.com.tr/Dunya/?t=07.04.2009&c=4&i=179524

Bülent Pakman. Mayıs 2012.

Bloğumdaki yazılar izinsiz ve aktif link verilmeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Türk vatandaşlarına Bakü’ye gelmeden önce yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir. Tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur. Burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir. Azerbaycan’ın yaşamakta olduğu hızlı gelişim sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalıdır.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir.

 

  Twitter Widgets
Facebook Widgets

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s