Azerbaycan Türklüğü

Öncesi için lütfen tıklayın: http://wp.me/PAexV-2N5

Hanım Halilova Azerbaycan’ın yakın tarihi yanında Azerbaycanlıların ne kadar Türk olduklarını da anlatıyor.

Prof. Hanım Halilova Azerbaycan’da Gence şehrinde doğdu. Babası Aziz Haliloğlu Sovyet sistemine karşı çıktığı için sürgüne gönderildi. Hanım Halilova’nın ailesi sürgündeyken doğdu, annesi Merife hanımın babası Mustafa beyi ve annesi Ayşe hanımı Ermeniler öldürdü. Hanım Halilova orta öğrenimi bitirdiği yıl Azerbaycan Devlet Üniversitesi Kimya Fakültesini kazandı. 1969 yılından itibaren Ebulfez Elçibeyle birlikte Sovyet Blokuna karşı ilk kadın olarak mücadele verdi. Üniversiteyi bitirdiği yıl doktora sınavını kazandı. 1974’ te Doktor, 1979’ da Doçent ünvanını kazandı.

1975’de Ebulfez Elçibey Sovyet KGB’si tarafından tutuklandı. Hanım Halilova’nın eşi Refik Bey’de Sovyetlere karşı (Elçibey’le gizli teşkilat kuran dört kişiden birisi idi) tutuklandı. Hanım Halilova ise gözaltına alındı.  Elçibey her şeyi kendi üzerine aldı ve tutuklandı. Refik Bey, Hanım Halilova serbest kaldılar.

19 Ocak 1990’da Rus tankları Azerbaycan’a girdiğinde Hanım Halilova beş bin bayanın lideri olarak Rus tanklarına karşı çıktı. Azerbaycan topraklarını Ermenilerden korumak için Türk Dünyasında ilk defa olarak Azerbaycan Kadın Taburunu kurdu. Azerbaycan topraklarını savunmak için Ermenilerle savaştı ve bir çok Azerbaycan’lı Türk kadını şehit oldu. Tıpkı Türkiye’nin Kurtuluş Savasında kurulan “Hukuki Müdafaa Cemiyeti” gibi Sovyet Bloku’nda Vakıflar ve Dernekler yasak olduğu zamanda Azerbaycan’da bir grup aydın kadınlar tarafından Azerbaycan Kadın Hukukları Müdafaa Cemiyeti” kuruldu ve cemiyetin başkanı Prof. Dr. Dilara Aliyeva KGB tarafından araba kazasında öldürüldü. Ondan sonra cemiyetin başkanı Hanım Halilova seçildi. 1991 yılından beri  Azerbaycan Kadın Hukukları Müdafa Cemiyetinin Başkanlığını yaptı. 1992-1993’de Hanım Halilova’ya Devlet Bakanlığı Cumhurbaşkanı Elçibey tarafından teklif edildi. Hanım Halilova ise makamları istemedi. 1994’den beri Türkiye’de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2000 yılında Elçibey ve Mustafa Cemiloğlu ile Amerika’da Türk yürüyüşüne katıldı. Oradan Londra’ya uçup Elçibey’i temsilen “Türkiye ve Türk Dünyası” konulu konferans verdi. Aynı konulu konferansları: Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, bir kaç defa KKTC’de de verdi. 2005’de KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş Azerbaycan’a geldiğinde Hanım Halilova Türkiye’den Azerbaycan’a uçtu ve Elçibey’in mezarında Rauf Denktaş’ı karşıladı. 05.02.2005 tarihinde Laik bağımsız Atatürk ilkelerine yürekten bağlı unsurlarla çalışmalar yapması nedeniyle Çağ Ankara Gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı Akademisyeni Ödülü” nü aldı. 8 bilimsel eseri, 160’ dan fazla makalesi ve 5 kitabı vardır. Akademik kariyerinden çok farklı bir alan olan siyasetteki başarısını genç yaşta kanıtlayan ve bu birikimini günümüze taşıyan Halilova, halen Azerbaycan ve Türk Dünyası ile ilgili konferansların aranan simasıdır.

Türk milletlerinin yaşadıkları yerleri gezip gördüm, Kıbrıs başta olmak üzere Kerkük’e kadar gittim. Her yerde insanımızın ağrısı ve acısı vardı. Niye böyle bir duruma geldik diye sordum? Birbirimizi tanımaktan uzak düştük. İnsanlarımızın acısını ağrısını öğretmedik. Küçük parçalara bölündük. Bölündüğümüz içinde herkese kendi derdine düştü.

Türklerin gelecekte daha güçlü olmaları için büyük Türk liderlerinin düşüncelerinin hayata geçirilmesi gerekmektedir, Dünyanın her yerindeki Türk ile birlik içersinde olmalıyız. Ben bir Türküm anlayışı olmak zorunda. Oradaki bir köy var onun adı Karabağ, Kerkük, Ahıska’dır. Bu köyler Türk milletinin köyüdür. Herkes kendi yerinde çok şey yapabilir. Gittiğimiz her yerde davamızı anlatmalıyız.” – Ganire Paşayeva

Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975 tarihinde Azerbaycan’ın Tovuz rayonundaki Düz Kırıklı kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü’nü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nü bitirdi.

1998 yılında ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başladı ve burada çok çeşitli görevlerde bulundu. 2005 yılında Haydar Aliyev Vakfı’nın halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

6 Kasım 2005 günü yapılan genel seçimlere bağımsız aday olarak katıldı ve Tovuz milletvekili olarak Azerbaycan Millî Meclisi’ne girdi. Millî Meclis’teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu’nun üyesi, Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu’nun başkanı, Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları’nın, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nde Azerbaycan Cumhuriyeti’ni temsil eden kurulun  üyesidir.

Bülent Pakman. Haziran 2012. İzinsiz ve aktif link verilmeden alıntılanamaz, yayımlanamaz.

Üzerinde Orhun Yazıtı bulunan Azerbaycan parası

Üzerinde Orhun Yazıtı bulunan Azerbaycan parası

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir.

Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir kere, Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Ayrıca soyu bilinen halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler.

Doğrusu  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi” dir.

Günlüklerimizde arada Azerice ve Azeri kelimelerinin kullanılmasının sebebi arama motorlarında daha çok o şekilde bulunabilmesindendir.

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

2 Responses to Azerbaycan Türklüğü

  1. Teymur sədi dedi ki:

    Hər nə qədər biz türkük desəkdə
    Ortalıqda gəzən savadsız cahillər bilgisizlər topluluğu özünü azərbaycanlı kimi tanıyır və təqdim edir ,
    Çünkü bu cahillərin bilgisizlərin tarixi nəzərdən heç bir bilgisi yoxdur ,azərbaycan nə məna kəsb edir bilmir və həmin halda türk nə mənaya gəlir onuda bilmirlər , qısaca ölkəmiz azərbaycanda cahillik baş alıb gedir.

  2. Geri bildirim: Azerbaycan’da damat adayına öğütler | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.