İsveç’in Utancı Skanya

2 asırlık tarihe sahip ve uzun bir dönem bağımsız olan Skanya (Scania), nüfusunun % 30’unun katledildiği ve sürüldüğü İsveç işgalini takiben 1658 de Roskilde Anlaşmasıyla otonomluğa sahip olarak İsveç’e bağlanmış ancak 1720 de İsveç otonomluğu tek taraflı kaldırmış ve yerel parlamentoyu kapatmış. Skanya bugün büyük bölümü İsveç bir bölümü de Danimarka sınırları içerisinde İsveç yarımadasının güneyinde bir etnik bölge, yaklaşık 21 km2 büyüklüğünde, nüfusu 1.5 milyon civarında, en önemli kenti Malmö, Skanlar denilen halkı yerli, kültür ve tarihi çevre bölgelerden farklı. İsveç işgalinden sonra yasaklanan Skan (Scan) dili bugün kaybolmakta ve az kullanılmakta. Skanya İsveç’in ayrılmaz parçası olarak kabul edilmekte. Skanların halk ve millet olarak İsveç Devleti içerisinde herhangi bir yasal statüleri bulunmuyor. Skan dili İsveç Devleti tarafından tanınmıyor ve yasal korunmaya tabi değil. Skan tarihi, dili ve kültürü resmen tanınmıyor, bunun sonucunda İsveç kendisini uluslararası insan hakları anlaşmaları uyarınca Skan kültürünü koruma zorunluluğunda olarak görmüyor. İsveç Hükümeti 1992 de Avrupa Konseyinin bölgesel ve azınlık dilleri imtiyaz bildirgesini imzalamış ancak bunu yaparken Skan dilini İsveççenin bir lehçesi olarak nitelendirmiştir.

Temsil Edilmeyen Halklar ve Milletler Örgütü 1995 de yayınladığı bir bildiriyle AB üyesi olan İsveç Hükümetinin Skanya bölgesini bölmeye ve ayırmaya teşebbüs ettiğini, bunun Skan halkı üzerinde ciddi kimlik sorunları yaratacağını, Skan halkının tanınma mücadelesini desteklemeye devam edeceğini duyurmuştur. İsveç’in tarihsel insan hakları ihlalleri, geçmiş ve halihazır ulusallaştırma politikaları, yüksek düzeyde sansür, baskılar Skanya’nın belli başlı sorunlarıdır. Skanya’ya bağlılık ifade etme özgürlügü vardır ama bunun kariyer, iş, ticari ve kişisel ilişkileri olumsuz etkileme sonucuna katlanmak şartıyla. Skanya taraftarlarının görüşlerine medyada yer verilmesi mümkün değildir. Bu kişilere boykot uygulanmaktadır. Politik örgütlenmelere, kurumsallaşmalara izin
verilmemektedir. İsveç hükümetinin yasa, kuvvet ve ikna yoluyla kültürel hegemonya politikası bütün şiddetiyle sürdürülmektedir. İsveç hükümeti farklı bölgesel kimliğe dayalı bir politik gelişmeye karşı çıkmaktadır.

İsveç AB üyesidir. Aynen Yunanistan gibi. Ama AB kriterleri, insan hakları, demokrasi v.b. oralarda sökmez. Bunlar bizim tırnağımız olamazlar ama bize ders vermeye kalkarlar.

Bülent Pakman. 28 Aralık 2006.   Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

Yazının devamı: Skan hareketi: http://wp.me/PAexV-Zv

İsveç’in Sami soykırımına ilişkin bir önceki yazımız:   http://wp.me/PAexV-Xb

önerilen şantiye sahasının batısındaki yolBülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

One Response to İsveç’in Utancı Skanya

  1. Geri bildirim: İsveç’in Utancı Samiler « Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s