Mühendislerin İş Bulması – CV

İş Bulma

İş bulmanın ilk şartı iyi bir Özgeçmişe (CV ye – resumeye) sahip olmaktır. Yeni bir trend olarak CV’ler görüntülü verilmektedir. Yani kamera karşısında insanlar kendileri anlatıyor, yaptıkları işlere ait çekim, fotoğraf ve belgeleri ekleyerek Windows Live Movie Maker gibi programlarla video ya da PPS (Powerpoint sunumu) olarak hazırlıyorlar. Biz klasik özgeçmişte neler olmalı ona bakalım.

Klasik özgeçmiş içeriği nasıl olmalıdır?

MS Word’de Yeni Belge (New Document), Şablonlar (Templates), Özgeçmişler (Resumes and CV’s) altında beğendiğiniz CV şablonunu doldurabilirsiniz. 

En az 3-4 değişik CV olmalı. Altyapı işlerini öne çıkaran, üstyapı işlerini öne çıkaran CV, müşavirlik işlerini öne çıkaran CV gibi. İlana göre mevcut CV revize edildikçe bu özel CVler kalıplaşır. Yapılacak en büyük yanlışlık her iş ilanına aynı CV’yi göndermektir. Türk şirketlerine Türkçe yanında İngilizce CV de göndermek daha etkili olacaktır. “İngilizcesini de gönderir misiniz?” diyeni çok gördüm.

Özgeçmişte fotoğraf olmalıdır. Foto tercihan şantiyede ya da ofiste masa başında çekilmiş olmalıdır. Araba kullanırken çekilmiş de olabilir. Tek yakın plan da olabilir ama arka plan, iş dışı bir mekanı göstermemelidir. Kesinlikle başka bir yerde, çarşıda, pazarda, piknik yerinde çekilmiş olmamalıdır. Enerjik, sağlıklı, pozitif bir görünüm vermelidir. Fotonun boyutu, indirme sorunu çıkarmayacak şekilde gerekirse azaltılmalıdır.

Klasik CV’de fotoğraf altında şu başlıklar yer alır:

Ad, soyad                   : 

Doğum tarihi            : 

Meslek                        :  İnşaat (Yüksek) Mühendisi

Medeni Hali              : 

Eğitimi (Education):  ……..Lise, mezuniyet yılı

                                       ……..Üniversite, yüksek lisans vb (diploma yıllarıyla)

Yabancı dil                  : ………ce yazma, okuma, konuşma, anlama dereceleri temel,    az, iyi, çok iyi gibi.

Askerlik durumu       :

DENEYİM (Employment History) :

Özellikle çoklu işlerde son işten başlanmalı. Yıllar, şirket, şehir, ülke, pozisyon, proje adı vb. yer almalı, örnek:

2009 –devam ediyor    EAR-KSA Ortak Girişim, Amasya, Türkiye. Teknik Ofis Mühendisi Reka deresi HES inşaatı.

2007 – 2009                El Arabi şirketi, Cidde, Suudi Arabistan. Saha mühendisi. DDD Alışveriş Merkezi inşaatı

2000-2007       ……..

Önemli Uzmanlık Alanları veya Deneyim Alanları (Skills): Aşağıdaki gibi işler; Uluslararası Sözleşmeler, FIDIC, Design & Build, CoE., Proje Yönetimi, Sözleşme Yönetimi, Proje Uygulama Planlaması, Yazışmalar, Claimler, Teklif Doyası Hazırlama, Kalite Yönetimi, HSE Sağlık, Emniyet, Çevre Yönetimi, Maliyet Kontrolu, Şantiye Yönetimi, İzolasyon, Giydirme Cephe, Betonarme İnşaat, Statik Hesap, Yol Üst Yapı inşaatı, MS Office  programları (Excel, Word, MS Project) v.b. CVnin en önemli bölümü burasıdır.

Katıldığı önemli seminerler, atelyeler, kurslar, sınavlar (varsa), sertifikalar.

Hobiler: Örneğin; yüzme, fitness, fotoğrafçılık, resim yapma, roman okuma, dil öğrenme, şiir yazma, briç oynama, seyahat, araba kullanma gibi. Asosyal olmadığınızı göstermeniz açısından bu bölüm de çok önemlidir.

Referanslar: Sizi tanıyan kişilerin ad, soyad, pozisyon-meslek, tel. ve mailleri. Bu kişilerin inşaat şirketlerinde önemli pozisyonlarda olmaları iş bulma şansınızı çok artırır. Hele bu kişiler daha önce çalıştığınız iş yerindeyse şansınız daha da artar. Unutmayın bu referanslar arandıklarında hakkınızda bilgi verecekler ve her böyle arama sonunda sorulan beylik soruya yani “….a referans verebilir misiniz?” yani kendisini işe almamızı tavsiye edermisiniz- bu işi yapabilir mi? sorusuna cevap vereceklerdir. Bunları düşünerek bir işyerinden ayrılırken olabildiğince kavga etmeden, dostça ayrılmaya bakın, eleştiriniz yapın ama yıkıcı değil yapıcı olun, “şartların beklentilerinize uygun olmadığı” gibi.

İletişim:                        

Cep     : +90 532 0000000-

e-mail  : dddddddd@gmail.com

skype  : ddddddd                           

web : www.ddddddd.wordpress.com

Facebook: http://www.facebook.com/ddddddd

Twitter: https://twitter.com/dddddddd

İnternet sosyal ortamı kişiliğinizin en iyi şekilde anlaşılacağı yerdir. Orada ne kadar olumlu bilgi varsa o kadar iyi olacaktır. Mesela yaptığınız işlere dair fotoğraflar, hobileriniz gibi. Sosyal sitelerde sizi olduğunuz gibi göstermesinden çekineceğiniz, utanacağınız hiçbir şey yoksa, kişiliğinizden memnunsanız ve o açıdan hiçbir şey saklamıyorsanız iş bulma şansınız çok fazla demektir. ANCAK sanal ortamda çok zaman geçirdiğiniz görülüyorsa işveren mesai saatlerinizde işinize konsantre olamayacağınızı düşünebilir. Böyle durumunuz varsa sanal üyeliklerinizi geçici olarak kapatın.

CV en fazla 2 sayfayı geçmemeli. Çok kısa da olmamalı, eğer hiç deneyim yoksa okulda alınan dersler, stajlar, kişisel amaçlar (objectives) vb. de belirtilebilir. İmla hataları varsa kötü puan olur. İşe girdikten sonra işveren CV’de deneyim, dil ve kapasite açısından yazılı ne varsa onu isteyebilir. Bu nedenle CV içeriği gerçekçi olmalıdır.

CV’nin eklendiği ön yazı da önemlidir. Oraya CV’de olmayan tanıtım ve düşünceler, program yazılabilir. Mesela aranan pozisyon gereği işi nasıl yapacağınız, o pozisyona neden kendinizi uygun gördüğünüz gibi.

İlanlar

İş aramanın ikinci şartı internet ortamındaki insan kaynakları sitelerine kaydolmak, oralardaki formları doldurmak, fotoğraf ve yukarıda hazırladığınız CV yi word ya da pdf ortamında bu sitelere yüklemektir. Akla gelen başka şeyler olduğunda CV yi ve sitelerdeki bilgileri güncellemek gerekir. Daha sonra sitelerdeki ilanları periyodik olarak izlemek, gazete ve derneklerin iş ilanlarını da takip etmek gerekecektir. Ne kadar fazla başvuru yaparsanız iş bulma şansınız o kadar artar. Sabırlı olun, başvuruya kısa sürede yanıt gelmezse üzülmeyin, aylar sonra cevap gelebilir ve öyle bir durumda o işe girme şansı çok fazladır. Zira ilk aşamada sizden daha uygun olduklarına inanılan diğer adaylar elenmiş, olmamış demektir. Ya da şu olabilir. Bazı şirketler sürekli ilan verirler. Özellikle çoklu pozisyonlara. Böyle şirketlerde sirkülasyon çok fazla demektir. Yani işe alınanlar fazla durmuyordur. Birisi ayrılınca gönderilmiş CV leri tararlar ve en uygun gördüklerinden başlamak üzere telefonla aramaya başlarlar. Böylece sizin başvuruya aylar sonra hatta 1-2 yıl sonra bile cevap gelebilir. İlanları mümkünse geriye doğru tarayıp bu tür şirketlere boşuna başvurmayın.

İlanların anlamları konusunda daha geniş bilgiler bir başka yazımızda ayrıntılı olarak verilmiştir. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Zaman

Yapı sektöründe işe alımlar daha çok ilkbahar ve yaz aylarında olmakta. İklim koşullarının olumsuzluğundan dolayı şantiyelerin kapandığı ya da düşük verimlilikle çalıştığı Ocak ve Şubat işe alımların en az olduğu aylar. Uzun bayram tatilleri, yılbaşı tatilleri de ilanların ve işe alımların azaldığı dönemler.

İlanlarda aranan pozisyonlar

Çok sorulduğu için öncelikle belirtelim: Yüksek Lisans (Master)  aranan özellik değil, olması da fazla bir avantaj sağlamıyor. Yeni bir proje başladığında ilk aranan pozisyon Proje Müdürüdür. Onu sırasıyla Planlama Mühendisleri, Teknik Ofis Mühendisler izlemekte. Kadronun tamamlanması daha çok Proje Müdürü seçiminden sonra Proje Müdürü ile şirket üst düzey yöneticileri, şirket sahipleri birlikte yapmaktadırlar. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasındaki değişiklikle birlikte özellikle C sınıfı sertifikali İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı taleplerinde ciddi bir artış görülmektedir. Yurtdışı projeler için her pozisyonda iyi İngilizce bilgisi ve/veya Orta Doğu Kuzey Afrika ülkelerinde Arapça, Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde Rusça, Mağrib ve bazı Afrika ülkelerinde Fransızca aranıyor. Genelde istenen tecrübe süresi 5 yıldan başlıyor. Mezun olunan okul özellikleri yakın adayların tercihlerinde  ama öncelikle aranan şey tecrübedir. Kurumsal inşaat firmalarında çalışmış olmak, çoğu zaman mezun olunan okulun daha önüne geçebiliyor.

Deneyim aranıyorsa yeni mezunlar ne yapacak?

Çok sorulan bu sorunun cevabı şu: Maliyet düşüklüğü açısından yeni mezun isteyenler de oluyor. Okulda, stajlarda hazır programları iyi öğrenmiş olmak bu durumda avantaj sağlamaktadır. Aslında yeni mezun tercih edilmemesinin sebebi başka: Üniversiteden yeni mezun gencin verimli hale gelmesi için en az 3 yıl gerekiyor. Yeterince deneyim sahibi olunca da maaş artırımı bekliyorlar, olmazsa kendilerine daha dolgun maaş veren yerleri tercih ediyorlar. Tabiki bu da işverenlerin işine gelmiyor.

Çevre

İnşaat sektöründe genelde istihdam sürelerinin proje bazlı olması nedeniyle mühendisler tekrar tekrar iş aramak zorunda kalmaktadırlar. Aslında en rahat iş bulma yöntemi arkadaşlar, tanıdıklar, akrabalar aracılığıyla olur. İnsanlara haber vermekten çekinmeyin. Ne kadar çok insana haber verilirse o kadar şans artar. Bu yüzden çevreyi olabildiğince genişletmek gerekir. Tanıştığınız insanların telefonunu, irtibat bilgilerini düzgün bir şekilde kaydedin ve kaybetmeyin.  İş aramak ayıp değildir, çalışmayı istemek takdir edilecek bir davranıştır.

ODTÜ’lülerin mezun olduktan sonra ortalama yaklaşık iki buçuk ay içerisinde işe başladığını biliyor muydunuz?

ODTÜ  Kariyer  Planlama  Merkezi  bünyesinde  2013  yılı  içerisinde gerçekleştirilen ODTÜ Mezun  Profili anket  çalışması ODTÜ’lülerin  mezun olduktan sonra ortalama yaklaşık  iki buçuk ayda işe başladığını gösteriyor. Toplam 2.500 ODTÜ mezunuyla yapılan araştırma sonlarına göre, 20052012 yılları arasında mezun olan ODTÜ’lülerin fakültelere göre işe başlama süreleri yaklık olarak şu şekilde:

 

 

Fakülte

MezunOlduktanSonra

Ortalama İşe BaşlamaSüresi*

Eğitim

1 ay25gün

FenEdebiyat

3 ay20gün

İktisadi ve İdari Bilimler

3 ay15gün

Mimarlık

3 ay20gün

Mühendislik

1 ay20gün

*Mezun olmadan işe başlayanların işe başlama süresi sıfır olarak kabul edilmiştir. Askere giden mezunlar, birişe girmek istemeyip sadece yüksek lisans yapanlar ve herhangibir iş aramayan mezunlar bu hesaplamada yer almamıştır.

Yapılan araştırma sonuçları,

2005-2012 yılları arasında mezun olan ODTÜ’lülerin % 32’sinin henüz öğrenciyken iş bulduğunu,

İlk bir ay içerisinde iş bulan ODTÜ’lü oranının % 51 olarak gerçekleştiğini,

Mezuniyetten  sonraki  altı  aylık  dönem  içinde  iş  bulan  ODTÜ’lü oranının  % 93 olduğunu,

Mezuniyetten sonra iş arayanların neredeyse tamamının (% 98) bir yıl içerisinde işe başladığını gösteriyor.

20052012  yılları  mezunlarının,  mezun  olduktan  bir  yıl  sonrasına  kadar işe  girme  süre dağılımları ise yaklık olarak şu şekilde:

 

Süre                                           Yüzde                         BirikimliYüzde

Mezun olmadan                      %32                          %32

1 ay içerisinde                        %19                          %51

13 ay arasında                       %28                          %79

36 ay arasında                       %14                          %93

612 ay arasında                      %5                           %98

Konuyla yakından ilgili diğer sayfalarımız:

İş görüşmelerine nasıl hazırlanmalı?

Büyük inşaat şirketleri nasıl adam arar/alır?

Bülent Pakman. Eylül 2011. Son güncelleme Temmuz 2016. İzinsiz ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

İnşaat Mühendisliği ile ilgili tüm yazılarımız:

Facebook Widgets

OLYMPUS DIGITAL CAMERABülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/


Reklamlar

2 Responses to Mühendislerin İş Bulması – CV

  1. Aykan dedi ki:

    Merhaba Bülent Bey, bilgilerinizi okudum,1972 ODTÜ’den mezun olduktan sonra çok fazla işyeri değiştirmişsiniz. 10 sene içinde 5 işyeri galiba. Kariyer açısından böyle mi olması gerekiyor? Bu durumun ne gibi yararları oldu size?

    • bpakman dedi ki:

      2001 ekonomik krizi yüzünden. Yoksa bir işte 16 yıl calışmışlığım vardı ve belki de 16 yıl daha devam ederdi. Bizim işte proje bazlı çalışma çok yaygındır. Proje biter iş de biter. Türkiye gibi bir ülkede istikrar olmadıgından yeni proje neredeyse oraya gidilir büyük ihtimalle bu başka şirket olur ya da bir süre boş kalınır. Bu gerçeklere rağmen piyasada fazla iş değştirmek iyi karşılanmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s