Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar Bölüm 4

Yaşar Nuri Öztürk’e Sorular Yanıtlar 4. bölüm Özel sorular

Yaşar Nuri Öztürk’e  sorulmuş bütün sorular ve yanıtları OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 1. bölüm (İslam Dini): OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 2. bölüm (Namaz): OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 3. bölüm (Başörtüsü): OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN,

İyi bir kalem, güçlü bir hitabet ve pek çok başarı! Bu bir lütuf mu?
Onların hepsi benim işimin icabı. Galiba biraz da Kur’an bana lütufta bulundu. Bana iltimas ettim. Buna inanıyorum.

Büyük bir mücadele başlattınız. Bu mücadeleniz, Diyanetin söylemleri, meslekdaşlarınız ve toplumda yaşanan dindarlıkla oldu…
Öyle bir mücadele seçmedim. Diyanet mesajlarımdan etkilendi. Ve onları kabullendi, mesajları savunmaya başladı!

Bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Büyük fikir adamlarının kaderi budur…Ne büyük şanslı adamım ki bunları sağlığımda hayatımda gördüm.

Söylemleriniz belli kitlelerce kabul edilirken, bir kitle var ki, şiddetle size ve söylemlerinize karşı çıkıyor. Sizce karşı çıkışın nedeni nedir?
Dini saltanatlarına uyarladılar. Benim getirdiğim mesaj bu saltanatı rencide ediyor. Bu saltanattan nemalanan adamlar da tabii ki rahatsız olup karşı çıkacak. Onlara göre ben dinde reform yaptım. Eee senin hepsini söylemen şart mı? Bir kısımını da söyleme diyorlar.

Son dönemde ilahiyat camiasını nasıl görüyorsunuz?
Hiçbir şeyde ümitsizliğe düşmek olmaz. Çok güzel insanlar, çok iyi mesajlar veren insanlar çıkıyor. Fakat geneli itibarıyle ilahiyat camiası, son 20 yıl içinde maruz kaldığı büyük istismarın tahribi ile çok aşındı. Yani düşünün İmam Hatip mektepleri ki ben de o mektep mezunuyum; oraya siyaset elini soktuktan sonra bozuldu. Yani benim içinden geldiğim İmam Hatip zihniyet ve hukuku devam etseydi, inanın, Türkiye’nin çevresi başka olurdu. O  imam hatip neslini katlettiler, yok ettiler.

Mümtazer Türköne bir yazı yazdı.  İmam hatipler artık devrini bitirmiştir diye. Ne diyorsunuz?
İmam hatipleri isim vermek istemiyorum, zehirle katlettiler. İmam hatip nesli, benim neslim yükselmek, itibar kazanmak ve gururlanmak için, bir tek gerçek biliniyordu: İlimde yükselmek. İmam hatibi arka bahçe yapanlar bu ruhu katletti. Bugün Türkiye adı konmamış bir sömürge durumundadır. Hiç kimse ekonomik rakamlar, şunlar bunlar demesin. Geçin bunları. Kurtuluş Savaşı’nın cephede kaybettikleri savaşın intikamını bu şekilde aldılar.

Muhafazakarlar üç dönemdir iktidarda. Ama yapılanlar ve yaşanılan dindarlık, pek çok çevre tarafından tartışmaya açıldı. “Gardrop İslamı” tanımı gündeme geldi. Ne dersiniz?
Ben Türkiye’de son yıllarda dindarlığın geliştiği yolundaki kanaat ve iddiayı asla kabul etmiyorum. Bunu söyleyenler ya kasten bunu yapıyorlar, hesapları ve siyasetleri böyle gerektiriyor, ya da, işin hiç farkında değiller. Türkiye’de son yıllarda din çürütülüyor. Din çürütüldü. Siz cami sayısının artmasını dinin gelişmesi ve dindarlık mı sayıyorsunuz? Hayır. Hz. Peygamber de Kur’an da bunu dinde çürümenin bir alameti olarak görüyor. Niye söylemiyor bunu kimse? “Bütün ümmetlerin felaketleri mescit yapma yarışıyla başlamıştır. Benim ümmetimin felaketi de böyle başlayacaktır.” diyor. Bunu diyen peygamberdir. Bugünlerde dev cami tartışmaları da devam ediyor. Hiçbirinde namaz kılınmaz bunların. Zarar (mescid-i dirar) mescididir bunlar. Kur’an-ı Kerim bunları vermiş.

Peki geriye dönüp bir tahlil yaparsak, ne tür hatalar yapıldı?
Burada ortak felaket Kur’ansızlıktan kaynaklanıyor. Kendilerini dindar diye tanımlayanların dininin omurgasında Kur’an yok. İslamı bir biçimde eleştirenlerin de Kur’an’dan haberleri yok. Dolayısıyla saldıran neye saldırdığını bilmiyor. Savunan neyi savunduğunu bilmiyor. Böyle enteresan bir tezgah kuruluyor. Birileri İslam adı altında bir şeylere sövüyor.

Yanlışlar uygulana uygulana bu makas açıldı…
Bugün İslam adı altında Kur’an’ın ve peygamberin asla onaylamayacağı apayrı bir din oluşturulmuştur. Türkiye buna engel olacak bir numaralı ülkeydi. Niçin?.. Atatürk aydınlığı yüzünden… Onun için bakın dikkat edin Atatürk’e çullanıyorlar devamlı. Çünkü Atatürk’ün karakteri Batı’yı çıldırtıyor.

Türkiye’de Atatürk ile ilgili çok ciddi bir yıpratma kampanyası var…
Öyle deme o yetmez. Türkiye bugün Atarük’ü yok etmenin ana vatanı konumuna getirilmiş. Atatürk’ün anavatanı olmaktan çıkarıldı. Ben; televizyonları taradığım zaman özellikle Türk televizyon ve medyası Atatürk’e sövmek onu yok etmek için mi kuruldu diyorum… Yaptıkları başka birşey yok.

Bugünkü dindarlığı, kavramların bilinmeyişini ve hatta yozlaşmayı Atatürk’e fatura etmeye kalkıyor…
Atatürk’e sövenlerin hiçbirisi bir fikirden hareket etmiyor. Talimattan hareket ediyorlar. Şundan anlayın bunu, bugün Atatürk’e en şerir şekilde küfür edenler senelerce Atatürk istismarı ile köşe olmuş adamlar., kişiler, kalemlerdir. Yarın bunlar tekrar döner. Atatürk’ü joker olarak kullanmaya kalkar, tekrar ilahlaştırabilirler. Şaşacak birşey yok.

Okurlara son mesajınız neler olacak?
Herkese mesajım aynıdır.
1. Bizim bugün bize anlatılan ve bu toplumda yaşatılan dinin Kur’an’ın getirdiği ve peygamberin gösterdiği din olmadığını bileceğiz.
2. Kur’an’dan aldığım ilhamla söylüyorum. Bu dini yaşamamak yaşamaktan Allah katında evladır. Daha fazla konuşturma beni Ramazan günü.
3. Müdafa-i Hukuk zihniyetinin, Mustafa Kemal’in bıraktığı yerden sürmesi lazım. Açık reçete budur. Türkiye’nin Müdafa-i Hukuk ruhuna sahip çıkmaktan başka selameti yok. Gerisi Hikaye.

Kaynak: Sözcü Gazetesi 13 Ağustos 2012. Shf. 5.

Bülent Pakman. Ağustos 2012. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 1. bölüm (İslam Dini) için: TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 2. bölüm (Namaz) için: TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk Sorular Yanıtlar 3. bölüm (Başötrüsü) için: TIKLAYIN

Yaşar Nuri Öztürk’e  sorulmuş bütün sorular ve yanıtları OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

İnanca  ilişkin yazılarımız:

Bakü Ofis 2011

Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s