İş görüşmelerine nasıl hazırlanmalı?

CV – Özgeçmiş hazırlama, iş bulma ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN.

İnşaat şirketleriyle mülakata (işe alım görüşmesine) giderken bilmeniz, yapmanız ve yapmamanız gerekenler:

* Görüşmeye gitmeden önce şirket, kişiler ve istihdam edileceğiniz proje ve pozisyon hakkında bilgi edinin.

* Düzgün temiz, bakımlı, özenli ve sade giyinin. Kravat ve ceket olmazsa olmazdır. Tırnaklarınız, eliniz, yüzünüz temiz, dişleriniz fırçalanmış olmalı, ağzınız kokmamalı. Abartmamak kaydıyla deodorant, parfüm kullanın. Ayakkabılar boyalı olmalı. Erkeklerde sakal traşlı, saç traşı düzgün olmalı. Bayanlarda aşırı makyaj olmamalı, frapan giyinmemeli, saçı düzgün olmalı.

* Randevu verilirken kiminle görüşeceğinizi ya da kime gideceğinizi  öğrenin. Görüşmeye ne erken ne geç, tam zamanında gidin.  Adresi haritadan tesbit edin. Ulaşım zamanlamasını yapın. Gecikeceğiniz durumlarda mutlaka haber verin. Telefon numaralarını cebinize kaydedin.

* Sigara içiyor olmak eksi puandır. Hiç olmazsa görüşme öncesinde ve sırasında sigara içmeyin. Elbette ki bu adam gibi yerler için geçerlidir.

* İkram olarak su veya çayı tercih edin.

* Kendinize güvenin, güveninizi abartmadan gösterin, bunun için özellikle mülakat yapana (yapanlara) dönük konuşun, gözlerine bakın, gözünüzü kesinlikle karşınızdakilerden kaçırmayın.

* Umutsuz olduğunuz izlenimini vermeyin. Kriz, piyasanın durumu, işsizliğin ne kadar yaygın olduğu gibi konuları açmayın, açılırsa da geçiştirin, zorlukların üstesinden gelinecektir gibi ifadelerle.

* Gevşeyin rahat olun, dik yürüyün, dik oturun, arada espri yapın, kendinizi stresli, asabi gösterirseniz hiçbir şansınız olmaz.

* Abartılı el hareketleri yapmayın.

* Ciddi olun ama yüzünüzde çok hafif gülümseme de olsun. Görüşme olumsuz geçse bile bu ifadenizi koruyun. Sakın somurtmayın ne görüşme sırasında ne de sonunda. Gülümseyerek ve sakin şekilde ayrılın.

* Güveninizi tüm mülakat boyunca korumaya çalışın. Mülakat yapanın en önemli amacı kendinize güvenip güvenmediğiniz, sabırlı-asabi olup olmadığınız, diksiyonunuz  vb yani kişiliğiniz hakkında bilgi edinmektir.  Sorular yanında bunu sizin halinizi, hareketinizi, oturuşunuzu, mimiklerinizi, sizi doğrudan gözleri ile inceleyerek yapar. Buna hazırlıklı olun, rahatsız olmayın.

* Görüşmeye zihnen hazırlıklı gelebilirsiniz ama mülakatı yapan sizi bekleterek, mülakata geç başlayarak, uzun başvuru formu doldurtarak, mülakat sırasında telefon görüşmeleri yaparak, odaya çıkıp girerek mülakatı uzatır, farklı konulara çekerek dikkatinizi dağıtır, sabrınızı dener ve doğal halinizi görmek ister.  Bunlara hazırlıklı olun.

* Görüşme devamında bir üst şahıs gelip aynı soruları sorabilir ve siz gittikten sonra verdiğiniz cevapları karşılaştırabilirler. Bu nedenle gerçeklerin dışına çıkmayın.

* CV’nizde yazılanları ezbere bilmek zorundasınız. CV’niz ile ilgili sorulara hazırlıklı olun. CV’nin genelde görüştüğünüz kişinin önünde olur ama onun o anda okumasından ziyade sizin anlatmanız önemlidir. CV’nizi hem yazılı hem de flash disk ile yanınızda bulundurun zira iyi organize olamamış şirketler daha önce göndermiş olduğunuz CV nizi bulamayabilirler.

* Teknik sorulara hazırlıklı olun. Örneğin sizden çalışma planı, organizasyon şeması yapmanız bile istenebilir. Gireceğiniz pozisyon ile ilgili tüm teknik bilgileri mülakat öncesi gözden geçirin. İşin detaylarını biliyorsanız yazılı plan, program yapın ve sunun.

* İşe alınacağınız pozisyon yöneticilik ise yöneticilik vasfınızın olduğunu göstermek zorundasınız. Bu konuda anlatımlarınızı hazırlayın.

* Mülakatı yapanın anlattıklarını not edin. Notları lalettayin bir kâğıda değil not defteri ya da ajandaya, dijital ortama kaydedin. Anlatılan bir şeyi sonradan sorarsanız hiç bir şansınız kalmaz.

* İstediğiniz ücret ve şartlar için hazırlıklı olun, önceden bilgi edinin, arz-talep durumunu bilin. Ne verilirse razı görünmenin, düşük ücret istemenin eksi puan olabileceğini de unutmayın.

* Bizde falanca pozisyon şu kadar alıyor vb diyerek görüşme sırasında taktik icabı ücreti düşürmek, sizi pek tercih edilmeyen pozisyonlara yöneltmek isteyebilirler.

* Sadece ücret değil tüm diğer şartları da konuşun. Konaklama, ulaşım, yemek, yıllık izin, aile statüsü, deneme süresi, masraflar (vize, oturum) vb gibi.

* Yanınızda fotoğraf, çalışan kalem bulundurun.

* Görüşme sonrası Facebook, blog sayfanız, tweetlerinizin araştırılabileceğini unutmayın.

* Şirket görüşmeyi geciktirmişse, mühendis ile mülakatı yapan Şirket Patronu, Genel Müdürü, CEO’su, İnşaat İşleri Müdürü, Proje Müdürü, Koordinatör gibi üst düzey bir yetkili ya da doğrudan birlikte çalışacağınız birisi değilse, görüşmeyi yapan personel, insan kaynakları müdürü dahi olsa o şirket beş para etmez demektir.

İnşaat şirketleriyle mülakat (görüşme) yaparken karşılaşabileceğiniz sorulara hazırlıklı olun. Örneğin:

1. Karakteriniz hakkında;

* Bana kendinizden bahsedin.

* Güçlü yanlarınız nelerdir?

* Enerjik/tuttuğunu koparan birisi misiniz?

* Sizi diğer adaylardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

* Kişisel kariyer hedefiniz nedir?

2. Daha önceki işleriniz hakkında;

* Neden bu kadar iş değiştirdiniz?

* Son işinizden/daha önceki işlerinizden neden ayrıldınız?

* Daha önceki işlerinizde neler yapıyordunuz?

* En son çalıştığınız pozisyonda sorumluluklarınız nelerdi?

* Daha önce yöneticilik yaptınız mı? Yöneticilik vasıflarınız nelerdir?

* Eski amirlerinizden referans istesem hakkınızda ne derler?

3. Görüşmeye gittiğiniz şirket ve iş hakkında;

* Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?

* Bu işi niçin istiyorsunuz? (not: iş için fazla istekli görünmeyin)

* Sizi bu şirkete çeken ne oldu?

4. Görüşmeye gittiğiniz iş ile ilgili kapasiteniz hakkında;

* Bu pozisyonda  neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz, planınız nedir, hangi hedeflere ulaşmaya çalışacaksınız, izlemeyi planladığınız stratejiyi anlatın.

* Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

* Bir iş günü içerisinde bitiremeyeceğiniz kadar çok işi yapmanız isteniyorsa bu durumun üstesinden nasıl gelirsiniz?

* İşlerinizi düzenlemek için hangi teknik ve araçları kullanırsınız?

* Ne zaman işe başlayabilirsiniz?

* Daha önce işinizle ilgili önemli bir sorunu çözmek durumunda kaldığınızda neler yaptınız?

5. Şartlar hakkında;

* Yoğun iş temposunda çalışabilir misiniz? (Bunun anlamı “gece, gündüz, hafta sonu, mesai saatine falan bağlı olmadan çalışmayı kabul ediyor musunuz?” demektir)

* Seyahat etmenize engel var mı? (Bunun anlamı sizi sık sık uzun seyahatlere gönderecekler demektir)

* Şantiyede uzun müddet kalabilir misiniz?  (Bunun anlamı şimdi ya da gerektiğinde şantiyedeki eleman açığını sizinle kapatabiliriz demektir)

* Başka bir şehirde çalışmayı düşünür müydünüz? (Bu pek kimsenin gitmek istemediği varsa veya ilerde olursa oraya göndermek niyetindeler demektir)

*  Ücret beklentiniz nedir?

* Daha önce ne kadar kazanıyordunuz?

6. Diğer konular;

* Sağlığınız nasıldır? Özellikle yaşınız ileriyse bunu sorabilirler.

* Eşiniz çalışıyor mu? Çocuklarınızın okul durumu nedir?

* Yüksek Lisans bölümünüzü neye göre seçtiniz?

* Şirketinizin kanun dışı bir iş yaptığını öğrenirseniz ne yaparsınız?

7. Son olarak;

* Bana sormak istediğiniz bir şey var mı? (Görüşme sırasında açıklığa kavuşmayan pozisyon tanımı, şartlar, görüşme sonrası aşama ile ilgili sorularınızı sorun, kalacak yer, maaşlar şirket politikası olarak 1-2 ay geriden ödeniyor mu, deneme süresi var mı, cep telefonu ya da kartı, laptop gibi, ancak gereksiz sorular da sormayın. Örneğin; “Gideceğim yerde internet var mı? Çamaşırımı kim yıkayacak? gibi)

Not: Yukarıdaki sıralama görüşme sırasında farklı olabilir. Soruların cevaplarını ezberlemeyin, sadece kafanızda iyice ölçüp biçin ki sorular farklı yönetildiğinde zorlanmazsınız. Cevaplarda evet-hayır kullanmayın. Cevaplayamadığınız sorularda nedenini kısaca açıklayın.

İkinci aşamada işe girme durumunuz belli olduğunda iş sözleşmesini görmek isteyin. İş sözleşmesine bakın deneme süresi var mı? Varsa deneme süresinde ya da sonra kendi isteğinizle işten ayrılırsanız sizden tazminat isteneceği, yol parası, vize, oturum masraflarının kesileceğine dair hüküm var mı?

Bülent Pakman. Nisan 2011. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

İnşaat Mühendisliği ile ilgili tüm yazılarımız:

Ayrıca Suudi Arabistan, Rusya ve Azerbaycan ülkeleri ve halkları hakkında orada çalışacak olanlara yararlı çok detaylı bilgileri diğer sayfalarımızda söz konusu ülkelerin başlıkları altında bulabilirsiniz.

  Facebook Widgets

Roma 2013Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s