Yemen kadını

Yemen’de dört karılı evlilik hayatları oldukça yaygın. Kanunen de serbest. Dört eşliliğin yazılı olmayan kuralları bile oluşmuş. Mesela erkek yurtdışına seyahate giderken yanına genellikle birinci eşini alıyor. Eğer erkekseniz, belki kendinizi 4 karılı bir erkeğin yerine koyabilirsiniz. Ama o adamın 4 karısından birinin yerine koymak o kadar kolay olmazdı.
İşte o nedenle Sebati Karakurt’la birlikte bize bunları anlatabilecek bir erkek ve kadını aradık. Onlarla sohbet etmek, Yemen’de mahrem hayat konusunda biraz bilgi almak istedik. Tabii ki, adıyla sanıyla konuşacak birini bulamadık. İsim vermeden anlattılar.
Adını vermeden, onlarla yaptığımız sohbetlerin bir özetini sunmak istiyorum.

BİRİNCİ EŞİN YERİ BAŞKA AMA EN GENCİNİNKİ DAHA BAŞKA

Yemen’de 4 karılı evlilik hayatları oldukça yaygın. Kanunen de serbest. Genç ve modern Yemenliler tek eşliliği tercih ediyor, ama varlıklı kesimlerde ve gelenekçi kişilerde bu yaygın. Ne erkek ne de kadın bunu yadırgıyor. Dört eşliliğin yazılı olmayan kuralları bile oluşmuş. Mesela erkek yurtdışına seyahate giderken yanına genellikle birinci eşini alıyor.
İkinci eşi de gelirse o arkadaki arabada seyahat ediyor. Zengin kesimlerde, ikinci eşler kendi başlarına dış ülkelere gidebiliyor. Bunlar genellikle alışveriş için oluyor.

ANLATTIKLARINA GÖRE BOŞANMA ORANLARI OLDUKÇA YÜKSEK

Resmi bir istatistik görmedim. Ama konuştuğum bazı kişiler, Yemen’de boşanma oranının yüksek olduğunu söyledi. Üzerine kadın getirilen ilk eşler başka erkeklerle evlenebiliyormuş. Erkekler eşlerine eşit davrandıklarını söylüyorlar.  Ama genellikle daha genç ve yeni eşlere daha fazla zaman ayrıldığı anlatılıyor. Bu da şaşırtıcı değil.

YEMENLİ KADINLARIN GÖRDÜĞÜM VE MERAK ETTİĞİM ÖZELLİKLERİ

GÖRDÜĞÜM VE BEĞENDİĞİM

Siluetleri çok güzel. Yüzdeki tek açık pencereden görünen gözleri harikulade.
Başarılı biçimde çekilen sürme gözleri daha da etkileyici hale getiriyor. Yürüyüşleri çok estetik. Geçici dövmeler ve kınalar çekicilik kazandırıyor.

GÖRMEYİP DE MERAK ETTİĞİM

Ne tür ayakkabı giyerler? Nasıl taşırlar? En çok hangi tür iç giyim satılır? Nasıl taşırlar?
En tutulan parfümler hangileridir? Erkekler hakkındaki düşünceleri nedir?

BÜTÜN BU DEKOLTE ELBİSELERİ KİM GİYİYOR

Yemen’in başkenti Sana’a’da gelinlik satan bir mağazanın önünden geçiyoruz.
İçeri baştan sona siyah burka giymiş üç kadın giriyor. Tam yanlarındaki vitrinde ise üst tarafı göğüsleri tamamen dışarda bırakacak şekilde bir gelinlik duruyor.  Vitrindeki gelinliğin beyazı ile kadınların üzerindeki siyah, dekoltesi ile de kadınların burkası tam bir çelişki oluşturuyor. Vitrindeki gelinliğin arkasında ise rengârenk dekolte tuvaletler görünüyor. Butiğin giriş kapısının hemen arkasında iç salonu tamamen kapatan bir pano görünüyor. Yani butiğin iç kısmını göremiyorsunuz. İster istemez soruyorsunuz.  Bu kadar dekolte elbiseleri kim giyiyor?
Yemen’de geçirdiğim 6 gün içinde sokakta başı açık kadın neredeyse hiç görmedim. Kadınların yüzde 60’ının yüzü sadece gözlerini açıkta bırakacak şekilde örtülüydü.
Tek renk siyahtı. Burkalar İslami inancın gereği ise bu açık saçık elbiseler neydi?
Adını vermeyen birkaç kadınla konuştuk. Yemenli kadınların küçümsenmeyecek bir bölümü burkayı inanç nedeniyle değil, geleneksel alışkanlıklarla giydiğini söylüyor.

DÜĞÜN SALONUNUN KAPISINDA CEP TELEFONLARI TOPLANIYOR

Çok ilginç İmam Yahya’nın evinin bahçesinde karşılaştığımız bilgisayar grafik öğrenimi yapan kızlar, bu elbisenin kendilerine sokakta rahatça gezme imkânı verdiğini söylüyor.
Çünkü bu elbisenin altındaki kadını sokakta kimse tanıyamıyor. Onlar da çok rahat hareket ediyor.
Yemenli kadının gerçek özellikleri düğünlerde ortaya çıkıyormuş. Düğünlerde kadın erkek ayrı yerlerde eğleniyor. Kadınların bulunduğu yere erkek servis elemanları bile giremiyor. Bir diskjokey lazımsa, onun etrafına tamamen kapalı bir kulübe konuluyormuş. Kapıda bütün kadınların cep telefonları toplanıyormuş. Böylece kimse fotoğraf çekemiyor.

İÇERDE GÖBEKLERİ AÇIKTA BIRAKAN ELBİSE GİYİLİYOR

Düğünlere katılan bir kadın bize havayı şöyle anlattı: “Olağanüstü elbiseler. Çoğu göğüsleri teşhir edecek şekilde dekolte. Karın kısımlarını çıplak bırakan elbiseler tercih ediliyor. Çok modern ve rahat kadınlar.”
Bir gözlem: Yemen’de obezite problemi çok az. Siyah burkaların içindeki kadınların siluetleri ince ve güzel. Erkeklerde de çok şişman insana fazla rastlamadım.
Yüzlerini görenler, Yemenli kadınların güzel olduğunu söylüyor. Bu kadınların bir de gat çiğnediğini düşünürseniz, kapalı kapılar ardındaki hayat hakkında daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.
Ertuğrul Özkök. Hürriyet 21 Nisan 2013 http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23097762.asp  den derleyen Bülent Pakman. Nisan 2013.

Facebook WidgetsTwitter Widgets

Abu Dhabi 2013Bülent Pakman kimdir    https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s