Blog bile izne tabi

Çeviri

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bloglar ve forumların da dahil sayıldığı online medya sitelerinin hepsi hükümetten lisans almak zorunda.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı sözcüsü Abdul Rahman Al-Hazza yaptığı açıklamayla, Suudi Arabistan’da bulunan bütün internet yayıncılarının, online medya sitelerinin, hatta blogların ve forumlarının ancak hükümetten lisans alarak yayın yapabileceklerini açıkladı.

Al-Hazza açıklamasında, bu uygulamanın ifade özgürlüğüne zarar vermeyeceğini, sansür anlamına gelmeden hakaret ve iftirayı engellemenin tek yolunun bu olduğunu iddia etti.

Her ne kadar Al-Hazza demokratik (!) sebeplerle yeni uygulamanın gerekli olduğunu söylese de, aslında bu Suudi’lerin internet üzerinden uyguladıkları ilk sansür değil. Daha önce de Suudi Arabistan’daki yaşamı eleştiren blog sahipleri tutuklanmış ve Twitter da siyasi tartışmalar yapılan kişilerin sayfalarına erişim kapatılmıştı.

Açık alanda protesto yürüyüşü ya da eylem yapmanın yasak olduğu Suudi Arabistan’da, uygulamaya karşı tepkiler internet ortamında verilmeye çalışılıyor. Twitter’da kararı açıklayan Al-Haza’nın soy isminden türetilen #haza3 etiketi ile insanlar karara karşı tepkilerini göstermeye çalışıyorlar.

Kaynak: soL-Dış Haberler, 26 09 2010 http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/suudiler-den-akp-ye-ornek-uygulama-haberi-33728

Metnin Orijinali

According to The Media Note, Saudi Information and Culture Ministry spokesman Abdul Rahman Al-Hazza announced last night Saudi time that all Saudi Arabian web publishers and online media, including blogs and forums, will need to be officially registered with the government.

Al-Hazza claimed that the measure will cut down on libel and defamation and is not intended to limit freedom of speech.

However Saudi Arabia has a checkered history when it comes to Internet censorship, and old media is currently very regulated. The government heavily controls the few newspapers in operation and traditional journalists can be detained if they cross the line.

While the Saudi government has arrested bloggers critical of Saudi life and censored activist Twitter pages in the past, this is the first attempt at regulating online media as a whole. As blogging becomes more popular, Saudi Arabian authorities are starting to treat it with the same caution and restriction applied to traditional media in the country.

Of course this has gotten many bloggers upset, and people have taken to Twitter to protest, with the hashtag #haza3 which refers to the Ministry official’s last name. Public protesting is illegal in Saudi Arabia.

Kaynak: Techcrunch http://techcrunch.com/2010/09/23/saudi-arabians-will-soon-need-a-license-to-blog/

Bülent Pakman Eylül 2010.

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler

Reklamlar

One Response to Blog bile izne tabi

  1. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s