Viyana

Viyana Turistik Gezi Bilgileri, Notları, Seyahat Rehberi

Ulaşım

Wiener Linien” Viyana toplu ulaşımında “Verkehrsverbund Ost-Region (VOR)” ortak kullanımı söz konusu. Yani aynı biletle metro, tren, tramvay, otobüs ile seyahat edilebilmekte.

Belli başlı ulaşım araçları

U-bahn:  Untergrund bahn, metro-underground.

S-bahn: Schnellbahn, banliyo treni – suburban train

Strassenbahn: Tramvay – streetcar.

Bus, Autobus: Otobüs. Gece seferleri yapanlar (Nightline) “N” işaretli olup,  yine “N” işaretli duraklardan geçer, saat 00:30-05:00 arası 21 hatta  sefer yaparlar. Bu saatlerde diğer toplu ulaşım araçları çalışmaz.

Viyana Ulaşım Harita Linkleri

U-bahn ve S-bahn kombine, banliyolar, trenler dahil haritası:

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/m/largemap-s.html

http://www.oebb.at/__downloads/de/Reisen_in_Oesterreich/W-N-B_Nahverkehr/Netzplan_2012.pdf

Banliyolar hariç, S Bahn ve U bahn haritası: https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/downloadTracker.do/path/media/files/2014/svp_2013_106483.pdf?oid=68547&type=pdf

S Bahn haritası: https://viennamap360.com/vienna-train-map#.WdpqhWupX4Y

U Bahn haritası: https://viennamap360.com/vienna-metro-map#.WdprG2upX4Y

Tramvay haritası: http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/m/largemap-tram.html

https://viennamap360.com/vienna-tram-map#.WdpqQmupX4Z

Otobüs haritası: https://viennamap360.com/vienna-bus-map#map60

Viyana zon haritası: http://transitmap.net/post/42384098970/vor-tarifzonen

Viyana şehir merkezi planı: http://www.wienerlinien.at/media/files/2012/wl_cityplan_2012_01_67333.pdf

Viyana interaktif Türkçe şehir planı: https://www.wien.gv.at/stadtplan/tr/

Gece hatları hafta içi: http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/nightline_werktage_21042.pdf

Gece hatları hafta sonu: http://www.wienerlinien.at/media/files/2012/nightline_wochende_21043.pdf

Mevcut ve yeni S-bahn planlaması: http://www.oebb.at/de/Reisen_in_Oesterreich/Wien/Angebote_%26_Produkte/S-Bahn/Mehr_S-Bahn_Wien_2012.pdf

Biletler – Fahrkarte

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/fares.html Biletleri ilk kullanımda makineye damgalatmak yani “validasyon” yapmak gerekiyor. Böylece bilete tarih ve saat bastırılmış oluyor. Yoksa kontrolda biletsiz seyahat muamelesi görüp 70 € ceza yiyebilirsiniz. Yolculuk boyunca biletleri saklamak şart. Bilet makineleri istasyonlarda var. 10 € kağıt ve bozuk para ile çalışıyorlar. Bu biletler “Zone 100” denilen Viyana zonu içerisinde geçerli (yukarıdaki haritaya bakınız). Viyana zonu dışına çıkılırsa 2.2 € luk tek biniş ilave bilet almak lazım. İlave biletsiz zon dışında seyahat ederseniz ilave biletin 2 katı (4.4 €) ceza kesiyorlar ya da inin ilave bilet alın diyorlar. Ancak inerseniz tekrar ancak bir sonraki trene binersiniz o da yarım saat sonra olabilir. Metroların hepsi Viyana zonu içerisinde o yüzden ilave bilete gerek olmuyor. Tramvaylar da öyle. S-bahn’ın uzak istasyonları ise zon dışında olabilir. Havaalanı zon dışında olduğu için S-bahn ile gelirseniz 2.2 € ilave bilet gerekiyor.

Bilet örnekleri

Tramway ve otobüslere binince, tren ve metroda ise istasyonlarda biletleri makineye sokup çıkarmak {damgalatmak} gerekli. Çok kullanımlı biletler {kartlar} ilk kullanımdan sonra damgalatılmaz. Biletler Viyana 100 zonu içerisinde geçerli, zon dışına çıkılacaksa ilave 2.2 € bilet daha almak gerekiyor. Bilet satan makinelerde dil seçenekleri de var.

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/ubahn/english/fares.html

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/fares.html

Einzelfarhschein: Single ticket. Tek bilet. Bir zon içerisinde bir seferlik bindi-indi bilet (Single trip ticket). İstasyonda alınırsa 2.2 €. Tramway, otobüs içinde alınırsa 2.3 €. “Zon 100” dışına çıkan tek gidiş için de bu biletten ilave bir tane daha alınmak zorundadır. Ara vermeden vasıta değiştirmek mümkün ancak başlangıç noktasına dönülemez yani dairesel tur atılamaz.

Farhschein Halbpreis: Kısa yolculuklar için geçerli. U-bahn ve S-bahn’da  2 duraktan fazla olmayan bindi-indi olacaksa yarım yani 1.10 € fiyata bilet alınabilir. Tramwayda, otobüslerde kısa yolculuk sınırları belirtilmektedir.

72 Stunden Wien Karte: Viyana içerisinde 72 saat sınırsız seyahat sayısıyla bir kişi için geçerli Viyana kartı (72 hours Vienna Pass) Fiyatı 16.50 €.

48 stunden Wien Karte: 48 saatlik sınırsız kart 13.30 €

24 stunden Wien Karte : 24 saatlik sınırsız kart 7.60 €

24, 48, 72 hour Vienna City card: Viyana şehir kartı. Viyana içerisinde 24, 48, 72 saat geçerli. Fiyatları sırasıyla €13.90, €21.90, €24.90 Bazı müze, gezi, konser, mağaza, tiyatro ve lokantalarda indirim sağlıyor. Bir yetişkin yanında 15 yaş altı çocuk bedava seyahat edebiliyor.

Benzer şekilde 8 günlük (€38.40), haftalık (Pazartesi-Pazar 16.20 €), aylık (Takvim ayı içerisinde), yıllık kartlar var. 8 günlük biletin bir parçası kullanıldığında o gece saat 01’e kadar geçerli. Şahsın yanındaki de biletin diğer parçasını kullanabiliyor.   http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/programView.do/pageTypeId/10220/programId/11062/channelId/-8366

Havaalanı – Mitte istasyonu (şehir merkezinde) arasında ulaşım

CAT: City Airport Train. Direk hızlı tren. Non-stop, arada durmuyor. İki katlı. Tek gidiş 12 € gidiş dönüş 21 €. Burada VOR yani ortak biletler geçerli değil.  Viyana Mitte’den her 06 ve 36 geçe, havaalanından her 09 ve 39 geçe hareket. Seyahat 16 dk. sürüyor. Trende bagaj konacak yerler ve gayet iyi wi-fi var. Mitte’de uçuştan 75 dakika önceye kadar check-in, biniş kartı, bagaj teslimi yapılabiliyor, ancak Türk Hava Yolları yolcuları şimdilik bundan faydalanamıyorlar. http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/main.jart?rel=en&content-id=1249344074245&reserve-mode=active

İnternette indirimli bilet telefona gönderiliyor. https://www.cityairporttrain.com/en/checkout    Cep telefonuna indirilen bilet kaydı kontrolda gösterilmek zorunda.

S-Bahn S7 hattı: Havaalanından binip Rennweg ve sonraki istasyonlarda inip S2 gibi başka hatlara tren değiştirme ve metroya transfer imkanları var. 4.40 € tek gidiş. Viyana kartı varsa 2.2 € ilave bilet daha almak gerekiyor.  Yarım saatte bir, 31 ve 54 geçe hareket, süre Mitte’ye 25 dk. http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/main.jart?rel=en&content-id=1260752528082&reserve-mode=active Mitte’den havaalanına hareket yarım saatte bir 16 ve 46 dakika geçe. İstasyonlar arası seyahat saatleri (tarifeleri) internetten istasyon adları ve başlangıç/varış saatleri girilerek öğrenilebilir: http://efa.vor.at/wvb/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en&itdLPxx_locationServerActive=

Bus – Otobüs: Şehir merkezine 3 hat üzerinde işliyor.  Morzinplatz/Schwedenplatz, Westbahnhof, Donauzentrum, Erdberg mevkilerine gidiyor. http://www.postbus.at/en/Airportbus/Vienna_AirportLines/index.jsp 8 €. Süre 20-40 dk. Viyana:
Uluslararası: Bratislava, Kosice, Budapeşte, Györ, Prag, Brnoşehirlerine gidiyor.

Viyana havaalanı Türkçe rehberi: https://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/uploads/data-uploads/Passagier/Webguide%20Sprachen/webguide2016_TUR.pdf

Önemli yerler

Innere Stad. İçeri şehir, şehir içi, eski şehir. Eski sur içi Viyana şehri. Burada Kärtnerstrasse gibi yaya bölgeleri bulunmaktadır ve en iyi şekilde yaya gezilir.

Ringstrasse. İçeri şehri çevreleyen bu bulvar yerinde İmparatorluk zamanında surlar varmış. 1857 de İmparator Franz Joseph Surlar yıkılıp dairesel yol (ring) ve tarihi tarzda kamu binaları yapılmış. Ringin bölümlerinin ayrı isimleri var. Opernring, Burgring gibi. 1 ve 2 nolu tramway hatları bu yolda tek yön seferler yaparlar.  Ayrıca iç şehirde 1A, 2A ve 3A tramway hatları da var. D, J ve N tramway hatları da ringin bazı bölümlerinden geçer. U1 metro hattı düşey U3 metro hattı yatay geçerken U4 ve U2 metro hatları birlikte ring altında çevresel daire teşkil eder. Eski sur kapı yerleri “tor” (kapı) adını taşımakta, Schottentor, Stubentor gibi.

Haritalardaki “Bezirk“in anlamı: Viyana 23 bölgeye (“Bezirke”) bölünmüştür. Bu zonlar İçeri şehir den başlar ve saat dönüşü yayılır. Bu da İçeri şehirin Viyananın merkezi olduğunu gösterir. Cadde veya sokak adından sonraki rakam bina numarasını, önceki rakam ise o adresin ait olduğu bölge numarasını gösterir. Posta kodlarındaki ortadaki iki rakam bölge numarasını gösterir. Mesela 1230 posta kodu 23. bölgeye aittir.

Stephansplatz. Şehrin tam merkezi kabul edilir.  Metro U-Bahn istasyonu meydan ortasında. Metro U1 ve U3. Yılbaşında burada halk topluca vals yapar. Araçlara kapalı Kärtnerstrasse yaya bölgesi buradan geçer ve Operaya kadar uzanır. Yakınlardaki Graben ve Kohlmarket de araçlara kapalıdır. Bu yaya bölgelerinde güzel mağazalar, oteller ve restoran-kafeler var.

Stephansdom. Aziz Stefan Katedrali. Stephansplatz’da. U-Bahn U3 ve U1 metro hatları ile gidilip Stephansplatz istasyonunda inilecek. Ücretsiz gezilebilir.

Karlsplatz meydanı. Noel ve yılbaşı mevsiminde burada hediyelik eşya ve yiyecek pazarı kurulur.

Karlskirche. Karl Kilisesi. Önündeki iki sütun Roma’daki Trajan sütunlarından esinlenmiş ama daha çok cami minarelerini andırıyorlar. Giriş 6 €. Sabah 9 da açılıyor.

Stadtpark. Ortasından dere akan güzel bir park. İçindeki gölde kuşları besleyebilirsiniz. Havalanına S-bahn ve ayrıca direk hızlı tren (CAT) ve otobüs ilk hareket istasyonu olan Mitte’ye yakın.

Belwedere. Park, saray ve müzeler. Belwedere güzel manzara demek. İki Belvedere arasındaki sfenksli Fransız tarzı bahçelerden büyüğü Botanik bahçesi ücretsiz, saat 9 dan itibaren karanlık basmadan 1 saat öncesine kadar gezilebilir. Çok güzel mutlaka görülmeli.Türk Konsolosluğu buraya çok yakın. Daha küçük, içinde bonsai bölümü olan Alpine bahçesine giriş 4 €.

Oberes Belwedere. Yukarı (Upper) Belvedere Sarayı. Avusturya ulusal galerisi. Tepe üzerinde yer alır. Adres Prinz Eugen Strasse 27. Avusturya ve yabancı sanatçılarının eserleri yer almakta. Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in The Kiss – Öpücük tablosu da burada sergileniyor. Giriş 15 €, kulaklık rehberi 3 €.

Schwarzenbergplatz. Schwarzenberg Meydanı. Rennweg ve Prinz Eugen Strasse kesişmesinde. Belvedere’nin kuzeyinde.

Palais Schwarzenberg.  Prens Schwarzenberg ailesine ait barok tarzı saray. Landstrasse üzerinde Schwarzenbergplatz önünde. Günümüzde otel ve restoran olarak kullanılıyor.

Unteres Belvedere. Aşağı (Lower) Belvedere. Sanat Müzesi. Adres Rennweg 6. Kanuni’nin Viyana kuşatmasını başarısız kılmakta önemli rol oynayan Prens Eugen’in önceki residansı. Merasim salonları. Giriş 13 €.

Prens Eugen’in Kışlık Sarayı. Winter Palace of Prince Eugene Winterpalais des Prinzen Eugen. Sanat Müzesi. adresinde Inner City içinde.

Schloss Schönbrunn. İmparatorluk sarayı. Mutlaka görülmeli. Fransız ihtilalinde idam edilen Marie Antoinet’in gelin gitmeden önce yaşadığı, Franz Joseph I  ile “Sisi” olarak da bilinen Elizabeth’in, Franz Stephan ile Maria Theresia’nın mütevazı odalarında yaşadıkları saray. Imperial Tour, küçük tur olup bazı odalar tura dahil değil 10.50 €. Grand Tour ise daha geniş tur 13.50 €.  Tur içerisinde fotoğraf çekilemiyor.

Yabancı dilde kulaklıkla sarayın bölümlerine ait bilgiler sırayla veriliyor. Metro U4 hattında Schönbrunn istasyonunda inilip biraz yürümek gerekiyor.

10 ve 60 no.lu tramway hatları Saraya daha yakın ve ayrıca Hietzing metro istasyonundan da geçiyor. Tur biletleri kapıdan da interneten de alınabilir. Saray sabah 8.30 da açılıyor, kapanış   saatleri de internetten öğrenilebilir:  www.schoenbrunn.at.

In Den Burg – Hofburg Palace. Habsburg hanedanı 6 yüzyıl boyunca burda yaşamıştır. Bu linkteki: http://www.panoramicearth.com/177/Vienna/In_der_Burg,_Hofburg_Palace panoramik resmi tıklayarak meydanı gezebilirsiniz. Doğu taraftaki “Schweizerhof” (İsviçre avlusu) adı sarayı koruyan İsviçreli muhafızlardan kalma. Kapalı bir meydan olan “In der Burg”da İmparator Franz I anıtı bulunmaktadır. Batı tarafındaki Amelienburg’da imparatoriçenin oturma, yatak, giyinme ve eksersiz odaları bulunmaktadır. Kuzey tarafındaki Kaiserapartements İmparatorluk apartmanları Habsburg hanedan mensupları Franz Joseph I  ile “Sisi” olarak da bilinen Elizabeth’in yaşadıkları yerdir. Dekorasyon ve eşyalar Schloss Schönbrunn sarayı kalitesinde. Hoftatel ve Silberkammer bölümlerinde sofra porselenleri, tabak çanak ve çatal bıçak takımları görülmeye değer. Metro U3 hattı en yakın istasyon Herrengasse. Tramway 1, 2, D and J, Burgring’den geçiyor. Giriş 13.90 € saat 9-17 arası açık. Sisi Müzesini, Hoftatel ve Silberkammer bölümlerini gezmek ve kulaklık rehberi bilet fiyatına dahil. Rehberli turlar ise 16.9 € ve 55 dakika sürüyor. http://www.hofburg-wien.at/en/plan-your-visit/guided-tours.html

Michaelerplatz Hofburg sarayının olduğu meydanın ortasında bir miktar Roma kalıntıları.

Silah Müzesi Collection of Arms and Armor (Hofjagd- und Rüstkammer). Hofburg, Neue Burg, Heldenplatz Çarş- Pazar, 10:00 – 18:00. Osmanlı kuşatması ile ilgili resim ve savaş aletleri.

Schmetterlinghaus. Tropik Kelebek Evi – Butterfly house. http://www.schmetterlinghaus.at/english1.htm  Hofburg Palace (sarayı), Burggarten ve  Palmenhaus Cafe  yanında, Opera binasına 200 metre. Ulaşım Tramway 1,2, D, J. ve U-Bahn . Saat 10 da açılıyor, kapanış 15.45 bazı günler daha geç.

Ratthaus. Belediye Binası-City Hall.Universitatsring üzerinde Rathausplatz’da.  Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş. P.Tesi, Çarşamba, Cuma saat 13.00 de rehberli tur yapılyor .

Parlament. Parlamento binası. Dr. Karl Renner Ring üzerinde. Ön cephesi neoklasik tarzda inşa edilmiş, Grek sütunları var. Bazı saat başları yapılan tur bedeli 4 €.

Rathauspark. Universitatsring üzerinde Rathaus önünde, Üniversite kitaplığı ve Parlamento arasında.

Burgtheater. Ulusal Tiyatro. Dr. Karl Renner Ring bulvarı üzerinde.Mimarisi, ön cephesi çok güzel.

Museumsquartier (MQ). Müzeler Bölgesi. Sanat ve kültür kompleksi. Adres Museumplatz 1. http://www.mqw.at/ Mariahilfer Strasse-Burgstrasse- Museumplatz- Breite Gasse- Karl Schweighoffer caddelerinin çevrelediği bir ada. Volkstheater ve Museumsquartier U-Bahn istasyonları arasında. İçinde Kunsthalle (Sanat Salonu), Leopold Müzesi , Cafe Leopold v.b. var. Burgstrasse tarafındaki  Cafe-Restaurant Çorbacı’nın tavanı Viyana’da yaşayan Türk sanatçı Asiye Kolbay Kafalıer tarafından dizayn edilmiş.

Kunsthistorisches Museum Sanat Tarihi Müzesi. Titian, Veronese, Rubens ve Caravaggio gibi ressamların rönesans ve barok tabloları sergileniyor. Naturhistorisches Museum  Doğa Tarihi Müzesi. Maria-Theresia-Platz Park. MQ ile Ring arasında. Burgring üzerinde. Volkstheater ve Museumsquartier U-Bahn istasyonları arasında. D,J,1 v 2 no.lu tramwaylar önünden geçiyor.

Schwedenplatz metro istasyonu Tuna kenarında. Burada inip Tuna kenarında gezinti veya Nisan başı-Ekim sonu arası DDSG Blue Danube (Mavi Tuna) şirketinin gemisine binip 2 saatlik Tuna gezisi yapılabilir. Fiyatlar tek hat 22.9 €, iki hat 29 €. http://www.ddsg-blue-danube.at/eng/index.php . Ayrıca Bratislava turu da var.

Staatsoper. Viyana Devlet Operası. U-bahn Karlsplatz istasyonuna yakın. Tramway hatları D, J, 1, 2, WLB, 62, 65, 3A. http://www.wiener-staatsoper.at/ Müzesi de var.

Albertina. Eskiden devlet misafirlerinin kaldığı yer. Albertinaplatz 3.  Dürer, Rembrandt, Raphael vb. tabloları sergileniyor. Giriş 12.90 €. 10-18 arası Çarşamba gece 9 a kadar açık. http://www.albertina.at/en/information/opening_hours_prices

Palais Coburg. Adres Coburgbastei 4, içeri şehirde Stadpark’a, Parkring bulvarına yakın. Palais Saxe-Coburg olarak da biliniyor. Neoklasik tarzda 1839 da dizayn edilmiş Saxe-Coburg ve Gotha Prensi Ferdinand’ın özel sarayı. Şimdilerde otel olarak kullanılıyor.

Wiener Konzerthaus. Viyana konser salonu.

Spanische Hofreitschule Spanish Riding School. İspanyol Binicilik Okulu Michaelerplatz 1. Dünyanın en eski ve tek kraliyet binicilik okulunun barok stilindeki binası Maria Theresia’nın babası VI. Karl tarafından Joseph Emanuel Fischer von Erlach’a 1729-1735 yılları arasında yaptırılmıştır. Bazı günler sabah saat 10 dan öğleye kadar Endülüs soylu Lipizzan atlarının müzik eşiliğinde dans gösterilerini seyredebilirsiniz. Giriş 15 €. https://events.wien.info/en/1c4/morning-exercise/

Hundertwasser house.  Kegelgasse ve Löwengasse kesişmesinde. Ünlü Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’ın sıradışı fikir ve konseptine göre dizayn edilmiş.  Kunsthousewien müzesi Friedensreich Hundertwasser tarafından kendi tarzında tasarlanmış. Sanatçının ve başka sanatçıların eserleri de sergileniyor. Hundertwasserhaus’un 800 m. kadar kuzeydoğusunda. Hergün 10-18 arası açık.

Landstrasse. Mitte istasyonundan başlayarak güneydoğuya uzanır. Alışveriş, cafe, restoranlar var.

Leopoldstadt. Ringin dışında eski Yahudi semti.

Alışveriş

Mariahilfer Strasse. Mariahilfer Caddesi. Sağlı, sollu mağazaların bulunduğu alışveriş merkezi cadde. Museumsquartier U2 hattı ile Westbahnhof U3, U6 hatları U-Bahn  (metro) istasyonları arasında. Arada Zieglergasse U3, Neubaugasse U3 metro istasyonları var. D, J, 1, 2 no.lu tramwaylar caddenin Ring ucunda duruyor.  Peek & Cloppenburg caddenin en büyük çok katlı mağazası. Viyana’nın en büyük kumaş mağazası Komolka bu cadde üzerinde. Pazarları ve resmi tatillerde mağazalar kapalı.

Gern Gross. Mariahlilfer Strase 38. U-Bahn U3 hattı Neubaugasse istasyonuna çok yakın.  5 katlı  mağaza. Restoran, kafeler ve Merkurmarkt (süpermarket) var. Pazartesi-Cuma:9:30-19 Cumartesi: 9:00-17 arası açık.  http://www.gerngross.at/

Kärtnerstrasse, Graben ve Kohlmarket araçlara kapalı yaya bölgesi. Kärtnerstrasse Stephansdom’dan başlar Operaya kadar uzanır. Stephan Katedralinden Operaya giderken az ilerde sağa dönüp Graben’i takip ederek caddenin bittiği noktada sola dönerek Kohlmarket’e erişirsiniz.  Kohlmarket’e gelmeden Tuchlauben 3-7A/Bognergasse/Seitzergasse/Am Hof arasında Goldenes Quartier‘de, Saint Laurent, Bottega Veneta, Emporio Armani, Louis Vuitton, Valentino, Miu Miu, Alexander McQueen, Brioni, Mulberry, Etro, Pomellato, Brunello Cucinelli, Church’s, 7 for all mankind, Akris, Jimmy Choo, Chanel gibi marka ve pahalı mağazalar yer alır. https://www.wien.info/en/vienna-for/luxurious-vienna/golden-quarter Yaya bölgesinde ve yan sokaklarda ayrıca kaliteli restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Steffl. Kärtner Strasse 19. Çok katlı mağaza. U-Bahn U1, U3 hatları Stephansplatz istasyonu. Pazartesi-Cuma: 09:30-19:00 Cumartesi:09:30-17:00 arası açık.

Ringstraßen-Galerien Kärntner Ring 5 – 7 ve 9 – 13. Ring kenarında. Cam köprüyle birbirine bağlı iki bina içerisinde mağazalar. Viyana Devlet Operasına yakın. U-Bahn Karlsplatz istasyonu. Pt. – Cuma: 10:00 – 19:00 Ctesi.: 10:00 – 18:00. Üst katta cafe-bar-restoranlardan bazıları Pazar günü de açık. http://www.ringstrassen-galerien.at/en/galleries.html

Naschmarkt. Üzeri kapatılmış Wienfluss nehri üzerinde Linke Wienziele & Rechte Wienziele caddeleri boyunca yer alan dükkanlar. U-Bahn U4 metro hattı üzerinde,  Karlsplatz ve Kettenbrückengasse metro istasyonları arasında. Pazar hariç 6-17 arası açık. Cumartesileri daha erken 16 da kapanıyor. Bol sayıda Türk işletmeciler ve satıcılar var. Çoğunlukla meyve-sebze, balık, kuruyemiş v.b. yanında Hint kumaşları, takıları ve Çin malları da satılıyor. İçinde ve çevresinde çok sayıda lokanta ve bistro var. Schleifmühlgasse caddesinde de butik ve kaliteli mağazalar ile restoran ve kafeler var.

Flohmarket. Bit Pazarı – Flea market. Naschmarket’in sonundaki Kettenbrückengasse’de. Sadece Cumartesileri sabah erken saatlerden 6.30 akşam 16 ya kadar açık. Tezgahlarda eski eşyalar satılıyor. U-Bahn U4 hattı Kettenbrückengasse istasyonu.  http://www.wien.gv.at/wirtschaft/marktamt/maerkte/flohmarkt.html

Brunnenmarkt. Ring batısında Brunnengasse caddesi üzerinde Yppenplatz sokağı civarı. Thaliastrasse ve Ottakringerstrasse arasında. U-Bahn U6 hattı Josefstadter Strasse durağında inip batı yönüne Gaullachergasse caddesinde yürüyerek Brunnengasse’ye erişilebilir. 2 no.lu tramway hattı Neulerchenfelder Straße/Brunnengasse durakları da tam burada. Satıcıların çoğu Türk, Balkan, Arap kökenliler de var. Tezgahlarda meyve-sebze yanında dükkanlarda giyim, tişört de satılıyor. Çevrede artsı cafeler, çok sayıda Liman Restoran, Kent Restoran gibi Türk kebapçı ve lokantaları, marketleri, fırınları v.b. burayı küçük Türkiye haline getirmiş. Pazar tezgahları hafta için 06:00-18:30, Cumartesi 06:00-14:00 arası açık.

Thaliastrasse. Brunnenmarkt’a yakın. Nisbeten uygun fiyatlı mağaza ve dükkanlar var. Ottakring’den başlıyor, devamında Lerchenfelder Strasse Ring’e, Volkstheater metro istasyonuna kadar uzanıyor. Antikacılar öğleden sonra 15:00 de açıyorlar.

Kunst + Antikmarkt. Art and Antiques Market Am Hof  Cuma, Cumartesi 10-18 arası. Kışın Kasım başından Mart başına kadar kapalı. http://www.antikmarkt-hof.at/

Time Travel Antiques Market. Ayın ikinci ve dördüncü Pazarları Ringstraßen Galerien‘de, Kärntner Ring 11-13 http://www.ringstrassen-galerien.at/ birinci ve üçüncü Pazarları Ekazent Hietzing‘de Hietzinger Hauptstraße 22, saat 8-19 arası.

Etcetera. Neubaugasse 77. İkinci el kadın giyim mağazası. Hafta içi 10-12, 15-18 arası açık. Çarşamba öğ. sonra kapalı. En yakın tramway istasyonu Strossigasse/Lerchenfelder strasse. http://www.neubaugasse.at/cms/

Christkindlmarkte. Noel pazarları-Christmas Markets. Kasım ortasından itibaren Viyana’da bazı meydanlarda Noel ve yeni yıl pazarları kurulur. Buralarda  hediyelik eşya, yiyecek-içecek satılır. Glühwein (sıcak, baharatlı şarap), Kartoffelpuffer (sıcak patates köftesi), Maroni (kavrulmuş kestane) en çok rağbet görenlerdir. Sosisli sandviçler için aşağıdaki bilgilere bakınız. Yılbaşı gecesi canlı müzik ve eğlenceler düzenlenir. Noel günü ve arefesi bazıları açık olmaz. En önemlileri Freyungmarket, Heiligenkreuzerhof market, Karlsplatz market, Rathausplatz market, Schönbrunn market, Spittelberg market.

Gasometer. Guglgasse 11. Eski 1896 yılından kalma tuğla gaz tanklarının olduğu yerde çok katlı mağaza. Mağaza sayısı fazla değil. U-Bahn U3 hattı, Gasometer istasyonu.

Tax Free

Türk vatandaşları 75 €  üzerindeki alışverişlerin yaklaşık % 13 ünü Havaalanında gümrük standına yakın Global Blue ofisinden geri alabilirler. Bunun için mağaza Global Blue formu düzenler ve faturayı iliştirir. Bu formun 3 ay içinde Havalanındaki gümrük standında damgalatılması gerekmektedir. Biniş kartında AB dışındaki bir ülkeye “direk” çıkış yapıldığı belli olmalıdır.  http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/vienna-downtown/ 

Cafeler (bazıları cafe-restoran-bar olup şnitzel de yenebiliyor)

Café Mozart. Adres Albertina Platz 2, Opera meydanında. 8-24 arası açık. http://www.cafe-mozart.at/en/the-cafe/

Demel. Adres Kohlmarket 14. 9-19 arası açık.  http://www.demel.at/en/index_en_flash.htm

Sacher. Adres Philharmonikerstrasse 4. Otel Sacher’in altında. Sacher-Torte’nin orijinali burada. Ayrıca spesiyal Sacher kahvesi de var. Stephenplatz ve Karlsplatz  metro istasyonları arasında. http://www.sacher.com/en-cafe-vienna.htm

Cafe Leopold Hawelka. Adres Dorotheergasse 6. Fiyatlar makul. Tarihi entellektüel kahvesi, klasik dekorasyonlu. 8-02, tatil günleri 10-02 arası açık. http://www.hawelka.at/cafe/de/

Cafe Central. Adres Herrengasse/Strauchgasse. Epey pahalı. 7.30-10, tatil günleri 10-10 arası açık.

Kleines cafe. Adres Franziskekaner Platz 3. Stephansdome’a 5 dk. yürüme mesafesinde. 10-02 arası açık.

Cafe Prückel. Adres Stubenring 24/Lueger Platz. 8.30-22 arası açık. Tarihi mekan. Noelde 3 gün kapalı. P.tesi,Çarşamba, Cuma 19-22 arası canlı müzik var.

Cafe Braunerhof. Stallburggasse 2. 1920’lerden kalma dekorasyonu, entellektüel ve akademisyen müşterileri ile isim yapmıştır.

Cafe Hofburg. Michaelerkuppel. Hofburg sarayı yanında. Her öğleden sonra klasik piyano müziği var.

Café Bar Bloom. Rotenturmstraße 15. Hotel Lamee içinde.  Stephansdom yakınında Çatı terası var. https://www.cafebarbloom.at/en/default.html

Café Savoy. Linke Wienzeile 36. Nashmarkt yanında cafe-bar.  Şnitzel sadece domuz etinden. Daha çok akşam ve geceleri olmak üzere gaylerin buluşma ve tanışma mekanı. http://www.savoy.at/

Cafe Ritter. Mariahilfer strasse üzerinde.

Restoranlar ve cafe-restoranlar

Domuz eti Almancası “schweinefleisch”, İngilizcesi “pork”. Dana eti Almancası “kalbfleisch”, İngilizcesi “veal”. Tavuk eti Almancası “hühnchen”, İngilizcesi “chicken”. Domuz eti yemek istemiyorsanız ve menüde de yemeklerin eti hakkında bilgi yoksa garsona sormanız gerekiyor, yoksa yemeklerin çoğu domuz etlidir.

Figlmüller. Adres Wollzeile 5 ve Bäckerstraße 6 olmak üzere iki yerde. Stephansplatz ve Stubentor U-bahn istasyonuna yakın. Viyananın en iyi şnitzelcisi olarak biliniyor. http://www.figlmueller.at/en/ 

Palmenhaus cafe. Adres Burggarten 1.  Cafe-restoran. Cuma-C.tesi 10-24 arası açık,resmi tatillerde 01.00 de, Pazar 23 de kapanır.   http://www.palmenhaus.at/

E Tricaffe Wien. Adres Rotenturmstrasse 25. Şnitzeli iyi sayılır. 17.90 €. Bira 0.5 lt 3.90 €.

Kent. Adres Brunnengasse 67. Türk kebapçısı. Ana yemekler 5 – 9 € civarında. Metro U6, Josefstadter Strasse.

Kebap-Haus. Adres Operngasse 26. Türk kebapçısı. En yakın tramway durağı Resselgese.

Cafe Landtmann. Adres Dr. karl Lueger Ring 4. Rathaus ve Burgtheater yakınında. Cafe-restoran. Tramway 1, 2 ve , U-bahn U2 hattı  Schottentor istasyonu, U3 hattı Herrengasse istasyonu. Cafe saat 7.30-24 arası, restoran 11.30-23.30 arası açık.

Radatz. Şarküteri ve self servis lokanta zinciri. Alışveriş yanında Avusturya yemekleri yenebilir. Birçok yerde şubeleri var en merkezi olanı Schottengasse 3A da. Hafta içi 7.30 -19 arası açık, Cumartesi 9 da açılıyor. Pazar kapalı. Menüleri her gün değişir. Çorba 2.7 €, yemekler 4.60-5.40 € arası.   http://www.radatz.at

Bazı spesiyal yemekler

Wiener Schnitzel dövüldükten sonra galeta ununa batırılmış, yağda kızartılmış dana kotlet.  Yanında dilim limon, patates, yağ ve maydanoz olur. Versiyonu Zigeunerschnitzel (çingene şnitzeli) Paprika Schnitzel de denir. Dolmalık biberli, soğan halkalı domates sosu ile servis yapılır. Domuz etiyle olanına Wiener Schnitzel vom Schwein ya da Schnitzel nach Wiener Art denir.
Zwiebelrostbraten soğanlı sığır rostosu
Beuschel  sebzeli dana ciğer ve yüreği
Butterschnitzel parçalı dana kotleti
Eiernockerln yumurtalı börek
Rindsuppen sığır eti çorbası
Gebackene Leber derin yağda kızartılmış domuz veya buzağı eti
Germknödel mayalı börek
Schweinsbraten domuz rostosu
Selchfleisch tütsü et
Tafelspitz haşlanmış sığır eti, genelde elmalı bayırturpu sosu ile servis yapılır
Gulasch Gulaş, Macar çorbası

Würstelstand – Sosis büfeleri

Bitzinger Wurstelstand Albertina Augustinerstrasse 1

Almanca’da “wurst” sosis demek (bir diğer anlamı da dilimlenmiş et). Sokaklarda sosis büfelerinde ayak üzeri uygun fiyatla karın doyurmak mümkün. Bira da bulunur ancak ayak üzeriiçilmesine izin verilmiyor. Bazılarında noodle (erişte) de satılıyor. Bazılarında oturmak da mümkün mesela Kärtnerstrasse yaya bölgesinden Neumarkt’a giderken. Würstelstand am Hohen Markt” gece geç saatlere kadar açık.

Würstelstands – Sosis büfelerinde satılan sosisler

Ekmekle “mit Brot” veya sandviç ekmeğiyle “hot dog” ve iki çeşit hardalla “senf“, tatlı “süß” veya baharatlı “scharf” hardalla servis yapılır. Süss, sharf ister misiniz diye sorarlar.
Frankfurter würstel. Kısaca Frankfurter denilir, domuz sosisi.
Würstel mit senf. Bol hardallı sosis. “semmel” beyaz sandviç ekmeğiyle servis edilir.
Burenwurst sığır-domuz karışık.
Bratwurst beyazdır, Frankfurterin daha yağlı versiyonu ve domuz.
Weisswurst beyaz, bratwurstun daha da yağlısı, dana-domuz kıymasından
Käsekraimer Bratwurst’un içine % 10-20 peynir enjekte edilmiş olanı
Debrezeiner ince baharatlı, acılı
Leberkase  aynı yerlerde satılan ciğerli peynir, sosis değildir

Birahaneler

Salm bräu. Adres Rennweg 8, tarihi biracı (Rennweg caddesi üzerinde Märzen Pils (pilsen tarzı) veya helles (açık sarı) saat 11 –  24 arası açık.Rennweg S-bahn istasyonuna yakın, 71 no.lu tramway web sayfası İngilizce: http://www.salmbraeu.com/index.php?id=2&L=1
1516. Adres Krugerstrasse 18. Metro Karlsplatz istasyonu. Müessese yapımı biraları tadabilirsiniz. 0.4 litrelikler 3.4 € civarında. www.1516brewingcompany.com
Plutzer Brau. Adres Schrankgasse 2. U bahn U3, U2 Volkstheater istasyonu. Tramway 49 hattı Stiftgasse durağı.
Siebensternrau. Adres Siebendterngasse 19. U bahn U3, U2 Volkstheater istasyonu. Tramway 49 hattı Stiftgasse durağı.
Flanagans Irish Pub. Schwarzenberg Strasse 1-3.
Bockshorn Irish Pub. Naglergasse 7.
Sally`s Irish pub Judengasse 9. Kaliteli bir yer.
Philosopher Beer Bar Beisl. Judengasse 11
Roberto American Bar. Bauernmarkt 11-13

Avusturya Biraları

Türler: Dunkles; koyu (siyah). Helles; açık renkli-sarışın. Pale: açık renkli, Pils; Pilsner. Weiss; Buğday birası. Bock; kışın dinlendirilen ilkbaharda satışa çıkarılan çok koyu bira

Styrian damıtımı (güneyde) Gösser (export), Puntigamer,  Murauer Braurei- Murau’da yapılanlar: Murauer Merzen, Muraurer Doppelmarz (siyah, lager malt), Murauer Pils, Murauer Hopfengold (spezial), Murauer Weißbier (buğday birası), Murauer Zwickl (açık renkli lager, fitresiz), Murauer Bock

Carinthia bölgesindeki Hirt kasabasında Hirter

Aşağı Avusturya’da Egger, Zwettler, Schwechater, Wieselburger

Villach’da: Villacher Sport (açık renkli düşük alkollü lager), Villacher Icebear (açık renkli buzlu bira metoduyla damıtılan lager), Villacher Glockner Pils, Villacher Piraten (kehribar renkli lager), Villacher Dunkel, Villacher Märzen, Villacher Senator, Villacher Export (İtalya’ya ihraç ediliyor), Villacher Festbock

Viyana’da imal edilen Ottakringer Goldfassel, Ottakringer Helles
(sarışın lager), Ottakringer Zwickl (açık renkli lager, fitresiz), Ottakringer Zwickl Rot (kehribar renkli lager, fitresiz), Ottakringer Schnitt (Helles-dunkles karışımı), Ottakringer Bock. Goldfassl Pils, Goldfassl Spezial

Yukarı Avusturya’da Kaiser, Zipfer: Pils, Marzen (malt aromalı), Urtyp (açık renkli lager), Sparkling (açık renkli lager), Kellerbier (filtresiz), Urtyp Medium (düşük alkollü, açık renkli lager), Stefanibock (yılbaşında çıkar, yüksek alkollü), Josefibock (Paskalya’da çıkar yüksek alkollü), Kapsreiter, Freistädter , Schloss Braurei/Brewery: Eggenberg Urbock 23° (dünyanın en yüksek alkollü biralarından biri), Eggenberg Samichlaus Bier

Salzburg’da Stiegl; Pils, Goldbrau, Naturtrüb, Weizengold-Hefefein (açık renkli buğday filtresiz), Weizengold Dunkel (koyu buğday filtresiz), Spezial, Original Stieglbock), Augustiner Bräu, Edelweiss, Weiss Braurei: Weizenbier (Hefeweizen, buğday birası, beyaz bira)

Tyrol ve Vorarlberg’de Falkenstein, Frastanzer, Mohrenbräu, Starkenberger, Zillertaler, Fohrenburger, Wildschönau Braurei/Brewery: Der Wilde.

Şarap evleri

Gasthaus Woracziczky. Spengergasse 52 Margareten. Ring dışında. U-bahn U4 Pilgramgasse istasyonundan 7 dakika yürüyüş mesafesinde. Otantik Avusturya mutfağı. http://www.woracziczky.at/

Weinschenke. Franzensgasse 11 Margareten. Ring dışında. U Bahn Kettenbrükengasse istasyonu. Spesiyal hamburgerci. Viyana-Hamburg  mutfağı. Şubeleri Karmelitermarkt Stand 10+12,  Siebensterngasse 31/3. Ödemeler nakit. https://www.weinschenke-wien.com/

Weingut Wieninger. Stammersdorfer Strasse 31 Floridsdorf. Şehir merkezine arabayla 14 km. Bahçesi var.    http://www.wieninger.at/en/

Heuriger Zur Christl. Stammersdorfer Kellergasse 83 Floridsdorf. Şehir merkezine arabayla 13 km. Yanında bağı var terası çok güzel. https://www.zurchristl.at/

Weinstube Josefstadt. Piaristengasse 27 Josefstadt. Ringin az dışında Parlamentonun arkasında. U-Bahn Rathaus istasyonu. Dışarıda oturulabilir.

Viyana pastaları

 • Apfel strudel (Apple strudel) Elma, tarçın, tereyağlı ekmek kırıntıları, kuru üzüm, tereyağı, şekerden oluşan  hamur elle rulo haline getirilir, altın – kahverengi oluncaya kadar fırında pişirilir

 • Sacher-Torte Klasik çikolatalı pasta içinde ince kayısı reçeli tabakası var, üzeri pürüzsüz çikolata sırlı, çırpılmış krema ile servis yapılır.

 • Landtmann’s feine Torte Nuga-ceviz kreması ile doldurulmuş şekerli badem kırıkları ile kaplı.

 • Esterhazytorte Kremalı ve üzerinde ince bir şeker tabakalı.

 • Mozart-Torte (Mozart gate – Mozart Pastası) İnce çikolatalı – fıstıklı kremalı çikolata pastası.

 • Gebackene Topfen-Torte Fırında pişer, üzerinde frambuazlı, sıcak servis yapılır

 • Husarentorte (Hussar gateau) Bademli kek taban üzerinde ince fındıklı karamel tabaka.

 • Schokomousse-Törtchen (Çikolalatı mus hamur tatlısı) Koyu renkli çikolata ve taze kremadan oluşan hafif çırpılmış mus, çırpılmış krema ve çikolata tabakaları ile dekore edilmiş.

 • Topfenstrudel (Parçacıklı strudel) Elle açılmış köy peynirli Strudel hamuru ince parçacıklı krema ile rulo haline getirilir, altın-kahverengi oluncaya kadar fırında pişirilir..

 • Marmorgugelhupf (Mermer gugelhupf)Klasik Viyana pastası, ikindi kahvesine eşlik eder.

 • Knödel meyveli börek.

 • Marillenknödel kayılısı börek.

 • Palatschinken Viyana krepi.

 • Kaiserschmarrn haşlanmış erikli tatlı pancake.

 • Mohr im Hemd yoğun çikolatalı puding.

 • Linzertorte bademli tatlı hamur üzerine kayısı, böğürtlen vs marmelatı ve yine üzeri aynı hamurla kafes kafes kapatılmış.

 • Dobostorte kek ve çikolatalı ince ince krema katlarındandan oluşur.

Viyana kahve çeşitleri

Viyana’da kahvenin yanında bir bardak su getirilir. Fiyatlar 3-9 €.

Wiener Melange. En meşhur Viyana kahvesidir. Yarısına kadar kahvenin üzerine buharlaşma derecesinde sıcak üzeri köpükçük kaplı süt doldurulur, üzerinde bu süt köpüğüyle servis yapılır. Cappucinoya benzer.

Franziskaner. Espresso con panna. Melange’ın üzerinde süt köpüğü yerine çırpılmış krema olanıdır. Kakao ve toz çikolata serpildiği de olur.

Kaffe Kleiner Schweiser. Sütsüz espresso. Küçük siyah mokka.

Kaffe Kleiner/Grosser Brauner. Sütlü aromatik espresso. “Braun” (İngilizce brown) kelime anlamı kahverengi, menülerde “Der Braune” görürseniz bilin ki bu sütlü kahvedir. Kreması ayrı gelirse “séparée” olur. Krema/süt yanında geldiğinde separee denmediği de olur. Kleiner küçük, grosser büyük fincanda.

Kafee Vehrkert. Sütlü kahve. İtalyanların Cafe Latte’si gibidir. “Vehrkert” “ters” anlamına gelir zira normal kahvenin tersine 2/3 süt, 1/3 kahve içerir. Çok az köpüklü de olabilir.

Franz Landtmann Kaffee. Hafif alkollü duble mokka. Brendi ve kahve likörü konmuş. Üzerinde çırpılmış krema ve bir tutam tarçın var.

Mozart Kafee. Duble mokka. Üzerinde çırpılnmış krema, yanında mini şişede Mozart likörü ile servis yapılıyor.

Wiener Eiskaffee. Vanilyalı dondurmaya duble mokka dökülmüş. Üzerine çırpılmış krema, waffer ve kahve çekirdeği var.

Kaffee Sobiesky. Koyu duble mokka. Yanında küçük bal ve küçük kadehte votka getirilir.

Maria Theresia. Duble mokka. İçinde Cointreau likörü, üzerinde çırpılmış krema, şekerleme parçacıkları ve portakal rendesi var.

Fiaker. Duble mokka, kulplu bardakta, içinde hafif alkollü Kirsh, üzerinde çırpılmış krema ve maraşino vişnesi var.

Einspänner. Aromatik duble mokka. Üzerinde çırpılmış krema ve çubuk waffer var.

Überstürzter Neumann. Ayrı bir kaptaki duble mokka, kahve fincanı içerisindeki çırpılmış krema içerisine müşteri önünde dökülerek servis yapılır.

Kaisermelange. Süt yerine yumurta sarısı, bal, konyak veya brendi karışımı katılır.

Verlängerter Sıcak su eklenmiş küçük espresso

Café Amaretto Amaretto di Saronno (bir çeşit İtalyan likörü) ve çırpılmış kremalı büyük espresso

Café Bailey Bailey likörlü ve çırpılmış kremalı büyük espresso

Irish Café  İrlanda viskili ve çırpılmış kremalı büyük espresso

Spesiyal olmayanlar

Hauskaffee Sütlü ya da çırpılmış kremalı küçük fincanda filtre kahve.

Mokka Siyah kahve, büyük veya küçük mokka fincanında servis yapılır.

Cappucino Sütlü ve süt köpüklü.

Türk kahvesi  Yanında lokum olur.

Großer Schwarzer Duble espresso, MokkaCafé

Latte Küçük espresso bol sütlü ve süt köpüklü

Şehir merkezindeki kafelerde ortalama fiyatlar:

Şnitzel (Viyana şnitzeli). Dana eskalop, kıvırcık salata ve patatesle servis edilir. Porsiyonu 19-26 € Domuzları daha ucuzdur.

Pastalar   8 €

Melange, cappuccino  3.0 € dan başlar 9 €’ya kadar

Gazlı su 0.33 lt  3-4 €

Bira  0.5 lt yabancı şişede 4.50 €, yerli şişede 4 €, fıçı 3.5 € dan başlar

Schnapps 2 cl 3 €

Çorbalar 6-9 €’ya kadar

Not: Bazı fiyatlar güncel olmayabilir.

Meyve suları

Sturm. Düşük alkollü (% 5). Üzüm suyu fermente edilerek elde edilir. Sütlü renk verir ve tatlıdır. Eylül ayından itibaren bir kaç hafta piyasada olur. Olmadığı zaman Radler gibi üzüm suyu ya da diğerleriyle idare ediliyor. Mesela Himbeersaft (ahududu suyu), Johannisbeersaft (siyah frenküzümü suyu), Almdudler (bitkisel limonata). Bazı meyvelerin damıtılmasıyla elde edilen alkollü Schnapps (Brand) çeşitleri: Marillien (kayısıdan), Quitten (ayvadan) gibi.


Bülent Pakman. Ekim 2012. Kısmen güncelleme 2017. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

IMG_2080

 

Bülent Pakman kimdir?

Avrupa başlığı altında alt sayfalar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.