Viyana

Viyana Turistik Gezi Bilgileri, Notları, Seyahat Rehberi


Ulaşım

Wiener Linien” Viyana toplu ulaşımında “Verkehrsverbund Ost-Region (VOR)” ortak kullanımı söz konusu. Yani aynı biletle metro, tren, tramvay, otobüs ile seyahat edilebilmekte.

Belli başlı ulaşım araçları

U-bahn:  Untergrund bahn, metro-underground.

S-bahn: Schnellbahn, banliyo treni – suburban train

Strassenbahn: Tramvay – streetcar.

Bus, Autobus: Otobüs. Gece seferleri yapanlar (Nightline) “N” işaretli olup,  yine “N” işaretli duraklardan geçer, saat 00:30-05:00 arası 21 hatta  sefer yaparlar. Bu saatlerde diğer toplu ulaşım araçları çalışmaz.

Viyana Ulaşım Harita Linkleri

U-bahn ve S-bahn kombine, banliyolar, trenler dahil haritası:

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/m/largemap-s.html

http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/vor_schnellverbindungen_53992.pdf

http://www.oebb.at/__downloads/de/Reisen_in_Oesterreich/W-N-B_Nahverkehr/Netzplan_2012.pdf

Banliyolar hariç, S Bahn ve U bahn haritası:  http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/wl_svp_internet_deutsch_jan2011_54397.pdf

U-bahn haritası: http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/uploads/data-uploads/Passagier/Fahrplaene/U_Bahn/U-Bahnnetz_de.pdf

Tramvay haritası: http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/m/largemap-tram.html

Viyana zon haritası: http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/tarifzonenplan_01_2010_15705.pdf

Viyana şehir merkezi planı: http://www.wienerlinien.at/media/files/2012/wl_cityplan_2012_01_67333.pdf

Gece hatları hafta içi: http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/nightline_werktage_21042.pdf

Gece hatları hafta sonu: http://www.wienerlinien.at/media/files/2012/nightline_wochende_21043.pdf

Mevcut ve yeni S-bahn planlaması: http://www.oebb.at/de/Reisen_in_Oesterreich/Wien/Angebote_%26_Produkte/S-Bahn/Mehr_S-Bahn_Wien_2012.pdf

2013 ulaşım planlaması: http://www.oebb.at/__downloads/de/Reisen_in_Oesterreich/W-N-B_Nahverkehr/Netzplan_2013.pdf

Biletler – Fahrkarte

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/fares.html Biletleri ilk kullanımda makineye damgalatmak yani “validasyon” yapmak gerekiyor. Böylece bilete tarih ve saat bastırılmış oluyor. Yoksa kontrolda biletsiz seyahat muamelesi görüp 70 e ceza yiyebilirsiniz. Yolculuk boyunca biletleri saklamak şart. Bilet makineleri istasyonlarda var. 10 € kağıt ve bozuk para ile çalışıyorlar. Bu biletler “Zone 100” denilen Viyana zonu içerisinde geçerli (yukarıdaki haritaya bakınız). Viyana zonu dışına çıkılırsa 2 € luk tek biniş ilave bilet almak lazım. İlave biletsiz zon dışında seyahat ederseniz ilave biletin 2 katı (4 €) ceza kesiyorlar ya da inin ilave bilet alın diyorlar. Ancak inerseniz tekrar ancak bir sonraki trene binersiniz o da yarım saat sonra olabilir. Metroların hepsi Viyana zonu içerisinde o yüzden ilave bilete gerek olmuyor. Tramvaylar da öyle. S-bahn’ın uzak istasyonları ise zon dışında olabilir. Havaalanı zon dışında olduğu için S-bahn ile gelirseniz ilave bilet gerekiyor.

Bilet örnekleri

Tramway ve otobüslere binince, tren ve metroda ise istasyonlarda biletleri makineye sokup çıkarmak {damgalatmak} gerekli. Çok kullanımlı biletler {kartlar} ilk kullanımdan sonra damgalatılmaz. Biletler Viyana 100 zonu içerisinde geçerli, zon dışına çıkılacaksa ilave 2 € bilet daha almak gerekiyor. Bilet satan makinelerde dil seçenekleri de var.

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/metro/english/fares.html

Farhschein: Viyana 100 zonu içerisinde bir seferlik bindi-indi bilet (Single trip ticket). İstasyonda alınırsa 2 €. Tramway, otobüste alınırsa 2.20 €. “Zon 100” dışına çıkan tek gidiş için de bu biletten ilave bir tane daha alınmak zorundadır.

Farhschein Halbpreis: Kısa yolculuklar için geçerli. U-bahn ve S-bahn’da  2 duraktan fazla olmayan bindi-indi olacaksa yarım yani 1.10 € fiyata bilet alınabilir. Tramwayda, otobüslerde kısa yolculuk sınırları belirtilmektedir.

72 Stunden Wien Karte: Viyana zonu içerisinde 72 saat geçerli Viyana kartı (72 hours Vienna Ticket) Fiyatı 14.50 €.

Wien Karte Viyana kartı: 19.90 €. Viyana zonu içerisinde 72 saat geçerli. Bazı müze tiyatro ve lokantalarda indirim sağlıyor.

24 stunden Wien Karte : 24 saatlik kart 6.70 €

48 stunden Wien Karte: 48 saatlik kart 11.70 €

Benzer şekilde 8 günlük, haftalık, aylık, yıllık kartlar var. http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/programView.do/pageTypeId/10220/programId/11062/channelId/-8366

Havaalanı – Mitte istasyonu (şehir merkezinde) arasında ulaşım

CAT: City Airport Train. Direk hızlı tren. Non-stop, arada durmuyor. 12 €. Burada VOR yani ortak biletler geçerli değil. Seyahat 16 dk. sürüyor. http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/main.jart?rel=en&content-id=1249344074245&reserve-mode=active

S-Bahn S7 hattı: Rennweg ve sonraki istasyonlarda inip S2 gibi başka hatlara tren değiştirme ve metroya transfer imkanları var. 4 € tek gidiş. Yarım saatte bir, 31 ve 54 geçe hareket, süre Mitte’ye 25 dk. http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/main.jart?rel=en&content-id=1260752528082&reserve-mode=active Mitte’den havaalanına hareket yarım saatte bir 16 ve 46 dakika geçe. İstasyonlar arası seyahat saatleri (tarifeleri) internetten istasyon adları ve başlangıç/varış saatleri girilerek öğrenilebilir: http://efa.vor.at/wvb/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en&itdLPxx_locationServerActive=

Bus – Otobüs: Şehir merkezine 3 hat üzerinde işliyor. Morzinplatz/Schwedenplatz, Meidling–Westbahnhof, Kaisermühlen–Kargan mevkilerine gidiyor. http://www.postbus.at/en/Airportbus/Vienna_AirportLines/index.jsp 8 €. Süre 20-40 dk.

Görülecek yerler

Innere Stad. İçeri şehir, şehir içi, eski şehir. Eski sur içi Viyana şehri. Burada Kärtnerstrasse gibi yaya bölgeleri bulunmaktadır ve en iyi şekilde yaya gezilir.

Ringstrasse. İçeri şehri çeveleyen bu bulvar yerinde İmparatorluk zamanında surlar varmış. 1857 de İmparator Franz Joseph Surlar yıkılıp dairesel yol (ring) ve tarihi tarzda kamu binaları yapılmış. Ringin bölümlerinin ayrı isimleri var. Opernring, Burgring gibi. 1 ve 2 nolu tramway hatları bu yolda tek yön seferler yaparlar.  Ayrıca iç şehirde 1A, 2A ve 3A tramway hatları da var. D, J ve N tramway hatları da ringin bazı bölümlerinden geçer. U1 metro hattı düşey U3 metro hattı yatay geçerken U4 ve U2 metro hatları birlikte ring altında çevresel daire teşkil eder. Eski sur kapı yerleri “tor” (kapı) adını taşımakta, Schottentor, Stubentor gibi.

Haritalardaki “Bezirk“in anlamı: Viyana 23 bölgeye (“Bezirke”) bölünmüştür. Bu zonlar İçeri şehir den başlar ve saat dönüşü yayılır. Bu da İçeri şehirin Viyananın merkezi olduğunu gösterir. Cadde veya sokak adından sonraki rakam bina numarasını, önceki rakam ise o adresin ait olduğu bölge numarasını gösterir. Posta kodlarındaki ortadaki iki rakam bölge numarasını gösterir. Mesela 1230 posta kodu 23. bölgeye aittir.

Stephansplatz. Şehrin tam merkezi kabul edilir.  Metro U-Bahn istasyonu meydan ortasında. Metro U1 ve U3. Yılbaşında burada halk topluca vals yapar. Araçlara kapalı Kärtnerstrasse yaya bölgesi buradan geçer ve Operaya kadar uzanır. Yakınlardaki Graben ve Kohlmarket’de araçlara kapalıdır. Bu yaya bölgelerinde güzel mağazalar, oteller ve restoran-kafeler var.

Stephansdom. Aziz Stefan Katedrali. Stephansplatz’da. U-Bahn U3 ve U1 metro hatları ile gidilip Stephansplatz istasyonunda inilecek. Ücretsiz gezilebilir.

Karlsplatz meydanı. Noel ve yılbaşı mevsiminde burada hediyelik eşya ve yiyecek pazarı kurulur.

Karlskirche. Karl Kilisesi. Önündeki iki sütun Roma’daki Trajan sütunlarından esinlenmiş ama daha çok cami minarelerini andırıyorlar. Giriş 6 €. Sabah 9 da açılıyor.

Stadtpark. Ortasından dere akan güzel bir park. İçindeki gölde kuşları besleyebilirsiniz. Havalanına S-bahn ve ayrıca direk hızlı tren (CAT) ve otobüs ilk hareket istasyonu olan Mitte’ye yakın.

Belwedere. Park, saray ve müzeler. Belwedere güzel manzara demek. İki Belvedere arasındaki sfenksli Fransız tarzı bahçelerden büyüğü Botanik bahçesi ücretsiz, saat 9 dan itibaren karanlık basmadan 1 saat öncesine kadar gezilebilir. Çok güzel mutlaka görülmeli.Türk Konsolosluğu buraya çok yakın. Daha küçük, içinde bonsai bölümü olan Alpine bahçesine giriş 4 €.

Oberes Belwedere. Yukarı Belvedere. Tepe üzerinde yer alır. Adres Prinz Eugen Strasse 27. Avusturya ve yabancı sanatçılarının eserleri yer almakta. giriş 9.50 €, kulaklık rehberi 3 €.

Unteres Belveder. Aşağı Belvedere. Adres Rennweg 6. Kanuni’nin Viyana kuşatmasını başarısız kılmakta önemli rol oynayan Prens Eugen’in önceki residansı. Merasim salonları. Giriş 7.50 €.

Schloss Schönbrunn. İmparatorluk sarayı. Mutlaka görülmeli. Fransız ihtilalinde idam edilen Marie Antoinet’in gelin gitmeden önce yaşadığı, Franz Joseph I  ile “Sisi” olarak da bilinen Elizabeth’in, Franz Stephan ile Maria Theresia’nın mütevazı odalarında yaşadıkları saray. Imperial Tour, küçük tur olup bazı odalar tura dahil değil 10.50 €. Grand Tour ise daha geniş tur 13.50 €.  Tur içerisinde fotoğraf çekilemiyor.

Yabancı dilde kulaklıkla sarayın bölümlerine ait bilgiler sırayla veriliyor. Metro U4 hattında Schönbrunn istasyonunda inilip biraz yürümek gerekiyor.

10 ve 60 no.lu tramway hatları Saraya daha yakın ve ayrıca Hietzing metro istasyonundan da geçiyor. Tur biletleri kapıdan da interneten de alınabilir. Saray sabah 8.30 da açılıyor, kapanış   saatleri de internetten öğrenilebilir:  www.schoenbrunn.at.

In Den Burg – Hofburg Palace. Habsburg hanedanı 6 yüzyıl boyunca burda yaşamıştır. Bu linkteki: http://www.panoramicearth.com/177/Vienna/In_der_Burg,_Hofburg_Palace panoramik resmi tıklayarak meydanı gezebilirsiniz. Doğu taraftaki “Schweizerhof” (İsviçre avlusu) adı sarayı koruyan İsviçreli muhafızlardan kalma. Kapalı bir meydan olan “In der Burg”da İmparator Franz I anıtı bulunmaktadır. Batı tarafındaki Amelienburg’da imparatoriçenin oturma, yatak, giyinme ve eksersiz odaları bulunmaktadır. Kuzey tarafındaki Kaiserapartements İmparatorluk apartmanları Habsburg hanedan mensupları Franz Joseph I  ile “Sisi” olarak da bilinen Elizabeth’in yaşadıkları yerdir. Dekorasyon ve eşyalar Schloss Schönbrunn sarayı kalitesinde. Hoftatel ve Silberkammer bölümlerinde sofra porselenleri, tabak çanak ve çatal bıçak takımları görülmeye değer. Metro U3 hattı en yakın istasyon Herrengasse. Tramway 1, 2, D and J, Burgring’den geçiyor. Giriş 10.50 € saat 9-17 arası açık. Sisi Müzesini, Hoftatel ve Silberkammer bölümlerini gezmek ve kulaklık rehberi bilet fiyatına dahil. Rehberli turlar ise 13 € ve 55 dakika sürüyor. http://www.hofburg-wien.at/en/plan-your-visit/guided-tours.html

Schmetterlinghaus. Tropik Kelebek Evi – Butterfly house. http://www.schmetterlinghaus.at/english1.htm  Hofburg Palace (sarayı), Burggarten ve  Palmenhaus Cafe  yanında, Opera binasına 200 metre. Ulaşım Tramway 1,2, D, J. ve U-Bahn . Saat 10 da açılıyor, kapanış 15.45 bazı günler daha geç. Giriş 5.50 €

Ratthaus. Belediye Binası-City Hall.Universitatsring üzerinde Rathausplatz’da.  Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş. P.Tesi, Çarşamba, Cuma saat 13.00 de rehberli tur yapılyor .

Parlament. Parlamento binası. Dr. Karl Renner Ring üzerinde. Ön cephesi neoklasik tarzda inşa edilmiş, Grek sütunları var. Bazı saat başları yapılan tur bedeli 4 €.

Rathauspark. Universitatsring üzerinde Rathaus önünde, Üniversite kitaplığı ve Parlamento arasında.

Burgtheater. Ulusal Tiyatro. Dr. Karl Renner Ring bulvarı üzerinde.Mimarisi, ön cephesi çok güzel.

Museumsquartier (MQ). Müzeler Bölgesi. Sanat ve kültür kompleksi. Adres Museumplatz 1. http://www.mqw.at/ Mariahilfer Strasse-Burgstrasse- Museumplatz- Breite Gasse- Karl Schweighoffer caddlerinin çevrelediği bir ada. Volkstheater ve Museumsquartier U-Bahn istasyonları arasında. İçinde Kunsthalle (Sanat Salonu), Leopold Müzesi , Cafe Leopold v.b. var. Burgstrasse tarafındaki  Cafe-Restaurant Çorbacı’nın tavanı Viyana’da yaşayan Türk sanatçı Asiye Kolbay Kafalıer tarafından dizayn edilmiş.

Kunsthistorisches Museum. Sanat Tarihi Müzesi. Naturhistorisches Museum. Doğa Tarihi Müzesi. Maria-Theresia-Platz. Park. MQ ile Ring arasında. Burgring üzerinde. Volkstheater ve Museumsquartier U-Bahn istasyonları arasında. D,J,1 v 2 no.lu tramwaylar önünden geçiyor.

Schwedenplatz metro istasyonu Tuna kenarında. Burada inip Tuna kenarında gezinti veya DDSG Blue Danube (Mavi Tuna) şirketinin gemisine binip 2 saatlik Tuna gezisi yapılabilir. http://www.ddsg-blue-danube.at/eng/index.php . Ayrıca Bratislava turu da var.

Staatsoper. Opera binası. U-bahn Karlsplatz istasyonuna yakın. Tramway hatları D, J, 1, 2, WLB, 62, 65, 3A.

Schwarzenbergplatz. Schwarzenberg Meydanı. Rennweg ve Prinz Eugen Strasse kesişmesinde. Belvedere’nin kuzeyinde.

Palais Schwarzenberg.  Prens Schwarzenberg ailesine ait barok tarzı saray. Landstrasse üzerinde Schwarzenbergplatz önünde. Günümüzde otel ve restoran olarak kullanılıyor.

Albertina. Eskiden devlet misafirlerinin kaldığı yer. Albertinaplatz 3.  Dürer, Rembrandt, Raphael vb. tabloları sergileniyor. Giriş 9.50 €. 10-18 arası Çarşamba gece 9 a kadar açık.

Palais Coburg. Adres Coburgbastei 4, içeri şehirde Stadpark’a, Parkring bulvarına yakın. Palais Saxe-Coburg olarak da biliniyor. Neoklasik tarzda 1839 da dizayn edilmiş Saxe-Coburg ve Gotha Prensi Ferdinand’ın özel sarayı. Şimdilerde otel olarak kullanılıyor.

Alışveriş

Mariahilfer Strasse. Mariahilfer Caddesi. Sağlı, sollu mağazaların bulunduğu alışveriş merkezi cadde. Museumsquartier U2 hattı ile Westbahnhof U3, U6 hatları U-Bahn  (metro) istasyonları arasında. Arada Zieglergasse U3, Neubaugasse U3, Volkstheater U3, U2 metro istasyonları var. D,J,1, 2 no.lu tramwaylar caddenin Ring ucunda duruyor.

Generali Center: Mariahlilfer Strasse 77. İki katta bağımsız mağazalar var. U-Bahn U3 hattı Neubaugasse istasyonuna çok yakın. Pazartesi-Cuma:10-19 Cumartesi:10-17 arası açık.   http://www.generalicenter.at/

Gern Gross. Mariahlilfer Strase 38. U-Bahn U3 hattı Neubaugasse istasyonuna çok yakın.  5 katlı  mağaza. Restoran, kafeler ve Merkurmarkt (süpermarket) var. Pazartesi-Cuma:9:30-19 Cumartesi: 9:00-17 arası açık.  http://www.gerngross.at/

Kärtnerstrasse, Graben ve Kohlmarket araçlara kapalı yaya bölgesi. Kärtnerstrasse Stephansdom’dan başlar Operaya kadar uzanır. Stephan Katedralinden Operaya giderken az ilerde sağa dönüp Graben’i takip ederek caddenin bittiği noktada sola dönerek Kohlmarket’e erişirsiniz. Buradaki mağazaların çoğu markadır ve dolayısıyla pahalıdır.  Yaya bölgesinde ve yan sokaklarda ayrıca kaliteli restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Steffl. Kärtner Strasse 19. Çok katlı mağaza. U-Bahn U1, U3 hatları Stephansplatz istasyonu.Pazartesi-Cuma: 09:30-19:00 Cumartesi:09:30-17:00 arası açık.

Naschmarkt. Üzeri kapatılmış Wienfluss nehri üzerinde Linke Wienziele & Rechte Wienziele caddelerinin sağ ve solu boyunca yer alan dükkanlar. U-Bahn U4 metro hattı üzerinde,  Karlsplatz ve Kettenbrückengasse metro istasyonları arasında. Pazar hariç 6-17 arası açık. Cumartesileri daha erken 16 da kapanıyor. Bol sayıda Türk işletmeciler ve satıcılar var. Çoğunlukla meyve-sebze, balık, kuruyemiş v.b. yanında Hint kumaşları, takıları ve Çin malları da satılıyor. İçinde ve çevresinde çok sayıda lokanta ve bistro var. Schleifmühlgasse caddesinde de butik ve kaliteli mağazalar ile restoran ve kafeler var.

Flohmarket. Bit Pazarı – Flea market. Naschmarket’in sonundaki Kettenbrückengasse‘de. Sadece Cumartesileri sabah erken saatlerden 6.30 akşam 16 ya kadar açık. Eski eşyalar satılıyor. U-Bahn U4 hattı Kettenbrückengasse istasyonu.  http://www.wien.gv.at/wirtschaft/marktamt/maerkte/flohmarkt.html

Brunnenmarkt. Brunnengasse caddesi üzerinde. Thaliastrasse ve Ottakringerstrasse arasında. U-Bahn U6 hattı Josefstadter Strasse durağında inip batı yönüne Gaullachergasse caddesinde yürüyerek Brunnengasse’ye erişilebilir. 2 no.lu tramway hattı Neulerchenfelder Straße/Brunnengasse durakları da tam burada. Satıcıların çoğu Türk, Balkan kökenliler de var. Tezgahlarda meyve-sebze yanında dükkanlarda giyim, tişörtde satılıyor. Çevrede çok sayıda Türk kebapçı ve lokantaları, marketleri, fırınları v.b. burayı küçük Türkiye haline getirmiş. Pazar tezgahları hafta için 06:00-18:30, Cumartesi 06:00-14:00 arası açık.

Etcetera. Neubaugasse 77. İkinci el kadın giyim mağazası. Hafta içi 10-12, 15-18 arası açık. Çarşamba öğ. sonra kapalı. En yakın tramway istasyonu Strossigasse/Lerchenfelder strasse. http://www.neubaugasse.at/cms/

Christkindlmarkte. Noel pazarları-Christmas Markets. Kasım ortasından itibaren Viyana’da bazı meydanlarda Noel ve yeni yıl pazarları kurulur. Buralarda  hediyelik eşya, yiyecek-içecek satılır. Glühwein (sıcak, baharatlı şarap), Kartoffelpuffer (sıcak patates köftesi), Maroni (kavrulmuş kestane) en çok rağbet görenlerdir. Sosisli sandviçler için aşağıdaki bilgilere bakınız. Yılbaşı gecesi canlı müzik ve eğlenceler düzenlenir. Noel günü ve arefesi bazıları açık olmaz. En önemlileri Freyungmarket, Heiligenkreuzerhof market, Karlsplatz market, Rathausplatz market, Schönbrunn market, Spittelberg market.

Gasometer. Guglgasse 11. Eski 1896 yılından kalma tuğla gaz tanklarının olduğu yerde çok katlı mağaza. Mağaza sayısı fazla değil. U-Bahn U3 hattı, Gasometer istasyonu.

Tax Free

Türk vatandaşları 75 €  üzerindeki alışverişlerin yaklaşık % 13 ünü Havaalanında gümrük standına yakın Global Blue ofisinden geri alabilirler. Bunun için mağaza Global Blue formu düzenler ve faturayı iliştirir. Bu formun 3 ay içinde Havalanındaki gümrük standında damgalatılması gerekmektedir. Biniş kartında AB dışındaki bir ülkeye direk çıkış yapıldığı belli olmalıdır.  http://www.global-blue.com/traveller-services/tax-free-shopping/refund-points/vienna-downtown/ 

Cafeler (bazıları cafe-restoran olup şnitzel de yenebiliyor)

Café Mozart. Adres Albertina Platz 2, Opera meydanında. 8-24 arası açık. http://www.cafe-mozart.at/en/the-cafe/

Demel. Adres Kohlmarket 14. 9-19 arası açık.  http://www.demel.at/en/index_en_flash.htm

Sacher. Adres Philharmonikerstrasse 4. Otel Sacher’in altında. Sacher-Torte’nin orijinali burada. Ayrıca spesiyal Sacher kahvesi de var. Stephenplatz ve Karlsplatz  metro istasyonları arasında. http://www.sacher.com/en-cafe-vienna.htm

Cafe Leopold Hawelka. Adres Dorotheergasse 6. Fiyatlar makul. Entellektüel kahvesi, klasik dekorasyonlu. 8-02, tatil günleri 10-02 arası açık. http://www.hawelka.at/cafe/de/

Cafe Central. Adres Herrengasse/Strauchgasse. Epey pahalı. 7.30-10, tatil günleri 10-10 arası açık.

Kleines cafe. Adres Franziskekaner Platz 3. Stephansdome’a 5 dk. yürüme mesafesinde. 10-02 arası açık.

Cafe Prückel. Adres Stubenring 24/Lueger Platz. 8.30-22 arası açık. Noelde 3 gün kapalı.P.tesi,Çarşamba, Cuma 19-22 arası canlı müzik var.

Restoranlar ve cafe-restoranlar

Domuz eti Almancası “schweinefleisch”, İngilizcesi “pork”. Dana eti Almancası “kalbfleisch”, İngilizcesi “veal”. Tavuk eti Almancası “hühnchen”, İngilizcesi “chicken”. Domuz eti yemek istemiyorsanız ve menüde de yemeklerin eti hakkında bilgi yoksa garsona sormanız gerekiyor, yoksa yemeklerin çoğu domuz etlidir.

Figlmüller. Adres Wollzeile 5 ve Bäckerstraße 6 olmak üzere iki yerde. Stephansplatz ve Stubentor U-bahn istasyonuna yakın. Viyananın en iyi şnitzelcisi olarak biliniyor. http://www.figlmueller.at/en/ 

Palmenhaus cafe. Adres Burggarten 1.  Cafe-restoran. Cuma-C.tesi 10-24 arası açık,resmi tatillerde 01.00 de, Pazar 23 de kapanır.   http://www.palmenhaus.at/

E Tricaffe Wien. Adres Rotenturmstrasse 25. Şnitzeli iyi sayılır. 17.90 €. Bira 0.5 lt 3.90 €.

Kent. Adres Brunnengasse 67. Türk kebapçısı. Ana yemekler 5 – 9 € civarında. Metro U6, Josefstadter Strasse.

Kebap-Haus. Adres Operngasse 26. Türk kebapçısı. En yakın tramway durağı Resselgese.

Cafe Landtmann. Adres Dr. karl Lueger Ring 4. Rathaus ve Burgtheater yakınında. Cafe-restoran. Tramway 1, 2 ve , U-bahn U2 hattı  Schottentor istasyonu, U3 hattı Herrengasse istasronu. Cafe saat 7.30-24 arası, restoran 11.30-23.30 arası açık.

Radatz. Şarküteri ve self servis lokanta zinciri. Alışveriş yanında Avusturya yemekleri yenebilir. Birçok yerde şubeleri var en merkezi olanı Schottengasse 3a da. Hafta içi 7.30 -19 arası açık, Cumartesi 9 da açılıyor. Pazar kapalı. Menüleri her gün değişir. Çorba 2.7 €, yemekler 4.60-5.40 € arası.   http://www.radatz.at

Bazı spesiyal yemekler

Wiener Schnitzel dövüldükten sonra galeta ununa batırılmış, yağda kızartılmış dana kotlet.  Versiyonu Zigeunerschnitzel (çingene şnitzeli) Paprika Schnitzel de denir. Dolmalık biberli, soğan halkalı domates sosu ile servis yapılır.
Zwiebelrostbraten soğanlı sığır rostosu
Beuschel  sebzeli dana ciğer ve yüreği
Butterschnitzel parçalı dana kotleti
Eiernockerln yumurtalı börek
Rindsuppen sığır eti çorbası
Gebackene Leber derin yağda kızartılmış domuz veya buzağı eti
Germknödel mayalı börek
Schweinsbraten domuz rostosu
Selchfleisch tütsü et
Tafelspitz haşlanmış sığır eti, genelde elmalı bayırturpu sosu ile servis yapılır
GulaschGulaş, Macar çorbası

Wurselstands – Sosis büfelerinde satılan sosisler domuz etli sosisler

Ekmekle “mit Brot” veya sandviç ekmeğiyle “hot dog” ve iki çeşit “senf” hardalla, “süß” tatlı veya “scharf” baharatlı hardalla servis yapılır.
Frankfurter
Wurstel mit senf. Bol hardallı sosis. “semmel” beyaz sandviç ekmeğiyle servis edilir.
Burenwurst sığır-domuz karışıktır.
Bratwurst beyazdır, Frankfurterin daha yağlı versiyonudur.
Weisswurst Bratwurstun daha da yağlısı
Käsekraimer Bratwurst’un içine peynir enjekte edilmiş olanıdır
Debrezeiner ince baharatlı acılı
Leberkase  aynı yerde satılan ciğerli peynir, sosis değildir

Birahaneler

Salm bräu. Adres Rennweg 8, tarihi biracı (Rennweg caddesi üzerinde Märzen Pils (pilsen tarzı) veya helles (viya tarzı saat 1124 arası açık.Rennweg S-bahn istasyonuna yakın, 71 no.lu tramway web sayfası (İngilizce) http://www.salmbraeu.com/index.php?id=2&L=1

1516. Adres Krugerstrasse 18. Metro Karlsplatz istasyonu. Müessese yapımı lokal biraları tadabilirsiniz. 0.5 litrelikler 3.5 € civarında. www.1516brewingcompany.com

Plutzer Brau. Adres Schrankgasse 2. U bahn U3, U2 Volkstheater istasyonu. Tramway 49 hattı Stiftgasse durağı.

Siebensternrau. Adres Siebendterngasse 19. U bahn U3, U2 Volkstheater istasyonu. Tramway 49 hattı Stiftgasse durağı.

Viyana pastaları

 • Apfel strudel (Apple strudel)

  Elma, tarçın, tereyağlı ekmek kırıntıları, kuru üzüm, tereyağı, şekerden oluşan  hamur elle rulo haline getirilir, altın – kahverengi oluncaya kadar fırında pişirilir

 • Sacher-Torte

  Klasik çikolatalı pasta içinde ince kayısı reçeli tabakası var, üzeri pürüzsüz çikolata sırlı, çırpılmış krema ile servis yapılır.

 • Landtmann’s feine Torte

  Nuga-ceviz kreması ile doldurulmuş şekerli badem kırıkları ile kaplı.

 • Esterhazytorte

  Kremalı ve üzerinde ince bir şeker tabakalı.

 • Mozart-Torte (Mozart gate – Mozart Pastası)

  İnce çikolatalı – fıstıklı kremalı çikolata pastası.

 • Gebackene Topfen-Torte

  Fırında pişer, üzerinde frambuazlı, sıcak servis yapılır

 • Husarentorte (Hussar gateau)

  Bademli kek taban üzerinde ince fındıklı karamel tabaka.

 • Schokomousse-Törtchen (Çikolalatı mus hamur tatlısı)

  Koyu renkli çikolata ve taze kremadan oluşan hafif çırpılmış mus, çırpılmış krema ve çikolata tabakaları ile dekore edilmiş.

 • Topfenstrudel (Parçacıklı strudel)

  Elle açılmış köy peynirli Strudel hamuru ince parçacıklı krema ile rulo haline getirilir, altın-kahverengi oluncaya kadar fırında pişirilir..

 • Marmorgugelhupf (Mermer gugelhupf)Klasik Viyana pastası, ikindi kahvesine eşlik eder.

  • Diğerleri: Knödel meyveli börek. Marillenknödel kayılısı börek. Palatschinken Viyana krepi. Kaiserschmarrn haşlanmış erikli tatlı pancake. Mohr im Hemd yoğun çikolatalı puding. Linzertorte bademli tatlı hamur üzerine kayısı, böğürtlen vs marmelatı ve yine üzeri aynı hamurla kafes kafes kapatılmış. Dobostorte kek ve çikolatalı ince ince krema katlarındandan oluşur.

Viyana’da içebileceğiniz kahve isimleri.

Viyana’da kahvenin yanında bir bardak su getirilir.

Wiener Melange. En meşhur Viyana kahvesidir. Yarısına kadar kahvenin üzerine buharlaşma derecesinde sıcak üzeri köpükçük kaplı süt doldurulur, üzerinde bu süt köpüğüyle servis yapılır. Cappucinoya benzer.

Franziskaner. Espresso con panna. Melange’ın üzerinde süt köpüğü yerine çırpılmış krema olanıdır. Kakao ve toz çikolata serpildiği de olur.

Kaffe Kleiner Schweiser. Sütsüz espresso. Küçük siyah mokka.

Kaffe Kleiner Brauner. Sütlü aromatik espresso. “Braun” (İngilizce brown) kelime anlamı kahverengi, menülerde “Der Braune” görürseniz bilin ki bu sütlü kahvedir. Kreması ayrı gelirse “séparée” olur.

Kafee Vehrkert. Sütlü kahve. İtalyanların Cafe Latte’si gibidir. “Vehrkert” “ters” anlamına gelir zira normal kahvenin tersine 2/3 süt, 1/3 kahve içerir. Çok az köpüklü de olabilir.

Franz Landtmann Kaffee. Hafif alkollü duble mokka. Brendi ve kahve likörü konmuş. Üzerinde çırpılmış krema ve bir tutam tarçın var.

Mozart Kafee. Duble mokka. Üzerinde çırpılnmış krema, yanında mini şişede Mozart likörü ile servis yapılıyor.

Wiener Eiskaffee. Vanilyalı dondurmaya duble mokka dökülmüş. Üzerine çırpılmış krema, waffer ve kahve çekirdeği var.

Kaffee Sobiesky. Koyu duble mokka. Yanında küçük bal ve küçük kadehte votka getirilir.

Maria Theresia. Duble mokka. İçinde Cointreau likörü, üzerinde çırpılmış krema, şekerleme parçacıkları ve portakal rendesi var.

Fiaker. Duble mokka, kulplu bardakta, içinde hafif alkollü Kirsh, üzerinde çırpılmış krema ve maraşino vişnesi var.

Einspänner. Aromatik duble mokka. Üzerinde çırpılmış krema ve çubuk waffer var.

Überstürzter Neumann. Ayrı bir kaptaki duble mokka, kahve fincanı içerisindeki çırpılmış krema içerisine müşteri önünde dökülerek servis yapılır.

Kaisermelange. Süt yerine yumurta sarısı, bal, konyak veya brendi karışımı katılır.

Spesiyal olmayanlar

Mokka. Siyah kahve, büyük veya küçük mokka fincanında servis yapılır.

Cappucino. Sütlü ve süt köpüklü.

Türk kahvesi.  Yanında lokum olur.

Großer Schwarzer: Duble espresso, Mokka

Şehir merkezindeki kafelerde ortalama fiyatlar:

Şnitzel (Viyana şnitzeli). Dana eskalop, kıvırcık salata ve patatesle servis edilir. Porsiyonu 18.50 €

Pastalar   8 €

Melange, cappuccino  3.50 €

Gazlı su 0.33 lt  3.10 €

Bira  0.5 lt yabancı şişede 4.50 €, yerli şişede 4 €, fıçı 3.5 €

Schnapps 2 cl 3 €

Not: Bazı fiyatlar 2011 yılına attir.

Bülent Pakman. Aralık 2011. Yayınlama Ekim 2012. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntı yapılamaz.

  Twitter Widgets

IMG_2080

Bülent Pakman kimdir https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Bülent Pakman’ın video arşivi:

Bülent Pakman youtube video kanalı 1

Bülent Pakman youtube video kanalı 2

Bülent Pakman dailymotion video kanalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s