Suudi Arabistan

Suudi Arabistan katı şeriat kuralları ile yönetilen bir ülkedir. Yaşam hiç bir yere benzemez. Bambaşka bir dünyadır. Bizzat görmeyen zor inanır. Adetler kendine özgüdür. Mesela iş görüşmesine gittiniz diyelim, önce uzun uzadıya hal hatır sorulur. Ailenin hatırı sorulur ama Arabın karısının ve yetişkin kızının hatırı sorulmaz. Çay, kahve servisi yapılmadan iş konuşulmaz. Yemekte sol el kullanılmaz. Hele ortak tepsiye sol elle girişmişseniz Araplar o tepsiye bir daha el uzatmazlar. Ülkenin acemisi olduğunuzu anladıklarında bazı adetlerine aykırı hatalarınızı genelde anlayışla karşılarlar. Ama fotoğraf çekerken birinin karısı, kızı objektifinizin hedefine girdiyse yandınız.  Aslında Suudi Arabistan’da eskiden fotoğraf katiyen çekilemiyordu. Cep telefonları kameraları 5 Mp olunca artık Suudlu olmayanların aile fotoğraflarına, devlet daireleri dışında şehir manzaraları şipşak foto çekimlerine ses çıkarılmıyor. Yeter ki milletin karısını kızını çekmeyin, kazara da olsa.

2011 de nüfusun 29 milyona eriştiği tahmin edilmektedir. Bunun % 20-25 inin Şii olduğu söylenmektedir. Ancak Şiiler büyük baskı gördüğü için bu oran o kadar görünür olamamaktadır. Şiiler büyük baskı ve kontrol yüzünden kendi inançlarını yerine getirememektedirler. 2009 da Yemen’in S. Arabistan sınırında başlayan Şii hareketi Suudi uçaklarının sürekli bombardımanı ile, 2011 de Bahreyn’de başlayan Şii isyanının da asker göndererek bastırılmasına sebep olmuştur. Suudi Hanedanını en çok korkutan İran kaynaklı Şii hareketinin çevresini sarması ve sonunda ülke içerisine girmesidir. Ülke yıllardır ABD’nin garantörlüğü altında dış güvenliğini koruyabilmektedir.

Nüfusun çoğunluğu 30 yaşın altındadır ve üçte biri 20-24 yaş arasındaki işsiz kesimdir. S. Arabistan’da işsizlik sanıldığı gibi % 10 değil % 40 civarındadır. Ülkede en az 5 milyon insan fakirdir. Nüfusun % 80’inin evi yoktur. Aylık asgari ücret 830 dolar civarındadır. Bu rakamların hiçbirisi  güvenilir değildir zira Suud devleti bu konularda doğru açıklamalar yapmamaktadır. Ülkede para büyük ölçüde kraliyet ailesine, onların müttefiklerine ve toplumun belli kesimlerine gitmektedir. Bir kesim aşırı zengin, diğer kesim yoksulluk içindedir. Eğitim seviyesi düşüktür ve kadınlar evden dışarı çıkmak, toplumun bir parçası olmak, araba sürebilmek istemektedir.

Suudi ailesi dünyadaki en geniş kraliyet ailesidir ve gücünü paylaşmak istemez. Halka iyi niyetli, sempatik ve reformcu gözükmeye çalışarak sadık kesim bir oluşturmuştur. Suudi Bakanlar Kurulu’nun yaş ortalaması 65’dir. Suudi ordusundaki subay ve astsubaylar daha çok maaşları ile ilgilidirler ve pek çoğu ithalat, ihracat gibi ikinci bir işe sahiptirler. Orduya ne olduğu ilgilerini çekmez.

S. Arabistan suni olarak bazı kabileler bir araya getirilerek yaratılmış bir ülkedir. Suudi krallığını ayakta tutan üç ana unsur bulunmaktadır;

1) ülkenin sahip olduğu dünyanın en büyük petrol rezervleri,

2) devletin İslamcı inancını manipüle ederek Ulemaya-dincilere, Vahhabilere taviz vermesi, ülke dışındaki dinci örgütlere, El Kaide gibi fanatik örgütlere ülke içinden destek verilmesine ses çıkarmaması,

Vahhabilik nasıl kuruldu?

3) ABD ile olan ittifakı.

Arap baharı sonrasında S.Arabistan, nüfusunu memnun etmek için bol para harcamaya başladı. Kral Abdullah ekonomiyi canlandırma, işsizlikten edebiyat kulüplerine, halkın borçlarını ödemeye kadar pek çok alanda yardım için 130 milyar dolar ve yeni 60 000 istihdam açmayı taahhüt etti.

Alt sayfalarda Suudi Arabistan ile ilgili çok yararlı bilgiler ve kesitler verilmektedir. Bunlar bu kadar toplu halde hiçbir yerde bulamayacağınız bizzat yaşanmış anılar ile kaynakları belli alıntılardan oluşmaktadır. Lütfen alttaki linklere ya da sağ sütundaki konulara tıklayınız.

Yukarıdaki notların bazı yerlerinde  http://21yyte.org/tr/yazi6432 Sirada_Suudi_Arabistan_var.html sayfasından bazı alıntılar yapılmıştır.

Bülent Pakman Eylül 2009. Güncelleme 2011. İzin alınmadan, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler

Safa Tepesi, Beytullah

Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Facebook Widgets

Reklamlar

7 Responses to Suudi Arabistan

 1. AYŞE KOÇ dedi ki:

  Bülent Bey, öncelikle güzel resimleriniz ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Annem 10 gün önce Umre Dönüşü Jeddah (Cidde demek miş galiba) Mescidi Filistin Camisinde cenaze namazı kılınmış. Makberad Elecuad da bir mezarlık bulunuyormuş oraya defnetmişler. Ben oraları hiç görmedim ve merak ediyorum sizin resimlerinizi de tek tek açıp baktım buraya ait fotoğraf göremedim. Sizden Allah rızası için eğer giderseniz bana camiinin yada mezarlığın resmini yollarmısınız. Sağolun.

  • bpakman dedi ki:

   Öncelikle başınız sağolsun. Suudi Arabistan’da değilim. Vize almak zor olduğundan yakın zamanda gideceğimi de zannetmiyorum. Malesef istediğinizi yerine getirmem mümkün değil. Suudi Arabistan’da Vahhabi mezhebi gereği mezarların yerleri belli olmuyor. Mezarlıklarda bazen bir tümsek dahi göremezsiniz. Mezar başlarına küçük bir taş koyarlar. Hepsi bu. Mezarlıkları dışardan anlamak zordur bu nedenle. Siz kendiniz gitseniz de mezarı bulamayabilirsiniz. Cidde’de çok sayıda mezarlık var. Tekrar başınız sağolsun.

 2. abdullah dedi ki:

  bulent bey slm.tesadufen gezerken rastladim sizin sitenize gercekten cok hosuma gitti.bide nivo ile fotografinizi gorunce baya bi inceledim cunku bende arabistanda 14 ay topograflik yaptim yeni geldim.bidaha gidebiliriz isalh.
  ayrica bir tv programi sunacak kadar da yer gezmissiniz allah arttirsin saygilar.
  hayatta basarilar :))

  • bpakman dedi ki:

   O resim İngiltere’de otoyol kontrol mühendisiyken çekildi. Kontrol mühendisleri ölçme işlerini kendimiz yapıyorduk. Yanımıza şenör veriliyordu. Başka yerlerde de nivo kullandım.

 3. Geri bildirim: Üniversitelerin İnşaat Bölümleri Sıralaması | Pakman World

 4. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

 5. Geri bildirim: Suudi prenseslerden özgürlük çağrısı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s