İrlandalılar Türk çiftçilerin soyundan geliyor

İngiltere’de Leicester Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir gen araştırması, başta İrlandalılar olmak üzere İngiliz ve Avrupalı erkeklerin büyük bir bölümünün soylarının Anadolu’dan geldiğini ortaya çıkardı.
Erkeklerin Y kromozomları üzerinde gerçekleştirilen araştırma, bugünkü Avrupalı erkeklerin, 10 bin yıl önce Anadolu ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya gelen ilk çiftçilerin torunları olduğunu gösterdi.
The Independent gazetesinin haberine göre, Leicester Üniversitesi bilimadamları, yaklaşık 110 milyon Avrupalı erkekte bulunan R1b1b2 haplogrubu adı verilen Y kromozomu silsilesinin tekrarlama miktarını inceledi. Erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu babalardan oğullara geçiyor. Erkekler bir X ve bir Y kromozomu taşırken, kadınlarda iki X kromozomu bulunuyor.

Araştırmacılar bu çerçevede, İrlanda’dan Türkiye’ye kadar erkeklerden toplanan DNA veritabanlarını inceleyerek, kıtanın farklı bölgelerinde silsilenin ne kadar sıklıkla tekrarladığını araştırdı. Araştırma sonucunda, silsilenin Anadolu ve Ortadoğu’da oldukça az olduğu, kuzeybatı Avrupa’da ise çok yaygın olduğu ve İrlanda’da yüzde yüze kadar ulaştığı ortaya çıktı. Bilim adamlarına göre bu da, silsilenin Anadolu ile Ortadoğu’daki Verimli Ay denilen bölgeye dayandığını gösterdi.
İngiliz araştırmacılar, buradan yola çıkarak erkek genlerinin Avrupa’ya Anadolu’lu çifçiler aracılığıyla taşındığı sonucuna vardı.
The Independent’e göre , çiftçilik tekniklerinin Avrupa’da avcılık ve toplayıcılıkla geçinen topluluklara, Anadolu veMezopotamya’dan geçtiği yolundaki tarih tezlerini doğrulandı.

Leicester Üniversitesi’nin Avrupalı erkeklerin babadan oğula geçen Y kromozomunun rolü üzerine odaklanılması araştırmasıyla İrlandalılar köklerinin Türkiye’de olduğuna inanabilirler. İrlandalı erkeklerin % 85’i, yaklaşık 6 bin yıl önce Anadolu’dan, Orta Doğu’dan, Avrupa’nın güneydoğusundan ve diğer Akdeniz ülkelerinden özellikle de Türkiye’den İrlanda topraklarına gelen beraberlerinde tarımı getiren Türk çiftçilerin torunları olabilir. İrlanda’ya Anadolu’dan gelen çiftçiler zaman içinde yerli erkek nüfusunun yerini almış olabilir.

İngiltere’de nüfusun % 60-65’i Türk genetik modeline sahip iken İber yarımadasında bazı yerlerde İrlanda’daki sonuçların hemen hemen aynısı elde edilmiştir. Araştırma İrlandalıların esas genetik ecdadlarının daha önce Buz Çağından sağ çıkıp İspanya ve Portekizden gelen avcı-toplayıcılar olduğu şeklindeki soybilim düşüncesiyle çelişmektedir.

Leicester’deki araştırmayı gerçekleştiren bilim adamlarından Patricia Balaresque araştırma sonuçlarını London Times’a şöyle değerlendirmiştir: “Avrupa’daki Y kromozomlarının yüzde 80’i Anadolu’lu çiftçilerden gelmiştir. Anneden çocuğa geçen mitokondrial DNA’lar üzerinde yapılan araştırma kadın genlerinin ise ağırlıkla avcı-toplayıcı topluluklardan geldiğini göstermiştir. İrlandalı kadınların genetik modelleri erkeklerinkine göre farklılık göstermektedir. Maternal (anneden gelen) genetik silsilelerin çoğu avcı-toplayıcılardan gelmiş görünmektedir. Buradan yola çıkarak, çiftçi erkeklerin, avcı-toplayıcı erkeklere baskın gelerek onların yerini aldıkları sonucuna varılmıştır. Çiftçi erkekler, kadınlar tarafından, yerlerini aldıkları avcı-toplayıcı topluluklardan daha çekici bulunmuş olabilirler. Belki de çiftçi olunca daha seksi olunuyordu. Bize göre çiftçiliğe geçişte çiftçi erkeklerin avcı-toplayıcı erkeklere göre üretkenlik avantajları da etkili olmuştur. Avcılık-toplayıcılıktan çiftçiliğe geçiş insanların gelişiminde kritik bir süreç olmuş böylece artan yiyecek üretimi sayesinde nüfus artabilmiştir. “

Leicester Üniversitesinden Mark Jobling’e göre “Bu özel Y kromozom türünün sıklığı Türkiye’den güneydoğu Avrupaya ve İrlanda’ya gittikçe artmakta ve İrlanda’da en yüksek sıklığa erişmektedir. Biz diyoruz ki muhtemelen İrlanda’daki avcı-toplayıcı erkek nüfusunun yerini gelen çiftçi nüfusu almıştır.”

Kaynaklar:
New study claims that Irishmen descended from Turkish farmers. Jane Walsh. Irish Central. 26.9.2014. http://www.irishcentral.com/roots/new-study-claims-that-irishmen-descended-from-turkish-farmers-83217437-237788351.html

Avrupalı erkeklere Anadolu süprizi. DHA. Hürriyet. 5 Şubat 2010 http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/13530285.asp

Türk çiftçiler İrlandalıların babası. Radikal 03/02/2010 http://www.radikal.com.tr/yasam/turk_ciftciler_irlandalilarin_babasi-978284

Avrupa’ya tarım Anadolu ve Yakın Doğu’dan gitti. Bülent Pakman. Şubat 2011. https://bpakman.wordpress.com/turk-dunyasi/eski-turk-devletleri-turk-yurtlari-turk-topluluklari/on-turkler/avrupali-kizilderili-hintlilerin-kokeni-on-turkler/avrupaya-tarim-anadolu-ve-yakin-dogudan-gitti/

Bülent Pakman. Ekim 2014. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

Konuyla ilgili yazılarımız:

 

Viyana Palmenhaus Cafe 2012

Viyana Palmenhaus Cafe 2012

Bülent Pakman kimdir?

Avrupa başlığı altında alt sayfalar:

8 Responses to İrlandalılar Türk çiftçilerin soyundan geliyor

 1. Sevsen Aslantepe dedi ki:

  6 bin yıl önce anadolu da Türk ne gezer di?

  • bpakman dedi ki:

   Genetik bağ.

  • uzaygezgini dedi ki:

   Haberiniz yok galiba .Şimdi Sinop Üniversitesinde olan Prof.Dr. Ekrem Memiş ve arkadaşlarının yayınlanan 12000 yıl öncesinde Anadoluda ki TÜRK varlığı çalışmalarını youtube da bulabilirsiniz. Artık yağmacı grek hayranı batı tarihçilerini değil Türk tarihçilerini okuyunuz. Lütfen.

   • C. Ateş dedi ki:

    DENİZLİ- ANTALYA arasındaki mağaralarda ve bazı anıt taşları ile mezar kalıntılarında Orta Asya ile aynı olan motif ve el işçiliği mevcut. Bu eserler MÖ önce 5-6 bin yıl öncesine dayanıyor.

 2. C. Ateş dedi ki:

  yani Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Savaşı ile gelmeleri yalanı tamamen uydurma.

  • uzaygezgini dedi ki:

   Evet aynen yalan. Sebebi siz Türkler Asyadan 1071 de geldiniz buraları grektir demek için. Maalesef dün akşam NTV de Ürgüp havalisi hakkındaki turizm programında ya rehber ya da röportajı yapan mağra evleri yunanlılar yaptı dedi. .uh ! Yunan adı 1826 larda kullanılmaya başladı. Yunan medeniyeti diye bilinen atina medeniyeti Perikles devriyle 75 yıl dır. Bizim eblehler islamiyet öncesini saymayınca korsan grek-dorlar sahiplenmektedirler. Atina medeniyetinde bile Sokrat zehirlenmiş. Solon Anadoluya kaçmış. Geri kalan ismi bilinen kişiler hep Ege adalarında yaşadılar. Dorlar balkanlardan inince bilinen Ön*Türkler (İyonlar) Anadoluya geçtiler. Atina İrana karşı sefer yaptılar binlercesi yol oldu dönüşte gözleri kör geri döndüler. Truva grek değildir niye grekler tarafından hille ile yok edilsin. Doğu Roma imparatorluğu olmasaydı bir grek dahi İstanbula gelemezdi. Ve, 1915 de silahlandırılıp yeni Türk devletine saldırtıldılar. Etrafı yakıp yıktılar ve kendi içlerinde rejim kargaşalığı çıktı. Kıbrıs gibi. Birileri keşke yunan kazansaydı der. Az dolaşan bazı işgal resimlerinda, Yunan askerlerinin tuttuğu bir Türkün alnına yunan subayı haç çizerken alınmış siyahbeyaz foto görürsünüz. Psikolojik bir çok hastalıkların isimleri sözde medeniyetin kurucusu greklerden alınmıştır.Biz kendi tarihimizi islamiyetle başlatan adamlar nedeniyle Pavlov olayına maruz kalmaktayız. Sırplar Boşnakları Türk tohumu diye öldürdüler , Boşnaklarda mezarlara ayyıldız çizili tahtalar koydular. Macarlar kendilerini Hunların oyu olarak ,Turan kurultaylarına ev sahipliği yapıyor. Biz en az 4000 yıldır Avrupalıyız, papa Atilla nın atının önünde eğildi. Macaristan muhalefet lideri VONA ” Ben Türklerin Avrupa birliğine girişini red edersem aslıma ihanet etmiş olmaz mıyım ” demedi mi ? Bunlar yazılsa kütüphaneler yeniden yazılmalı….Selamlar. ATA nı asil kan sözü bu tarihi gerçeklere dayanmaktadır.

 3. Geri bildirim: Romanya’ya gelmeden önce hesabınızı yapın | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.