Moskova’da Türk Damatlar

Rusya’nın başkenti Moskova’da yabancılar arasında en fazla Türk erkeklerin, Rus kızlarıyla evlendiği ortaya çıktı. Moskovalı yetkililer, Türk damatların Moskova’yı fethederek Moskovalı kızlarla aile kurduklarını belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Moskova Nikah Dairesi Başkan Yardımcısı Tatyana Uşakova, başkente en fazla Türk damatların ve Ukraynalı gelinlerin geldiğini kaydetti. Uşakova, “Son yıllarda Türkiye, başkentteki damat sayısı bakımından diğer tüm yabancı ülkeleri (Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri dışındaki ülkeler) solladı. Bunun nedeni, bizim kızların sık sık Türkiye’ye tatile gitmeleri değil. Türklerin arasında Moskova’da çalışanların sayısı fazla, örneğin inşaat sektöründe. Onlar burayı benimseyerek Moskovalı kızlarla aile kuruyor.” dedi.

Konuyla ilgili araştırma yapan Komsomolskaya Pravda gazetesine göre, 2009-2011 yılları arasında 1 635 Türk damat Moskova’da aile kurmuş. Listede diğer ülkeler şu şekilde yer alıyor: Almanya (1 496), ABD (1 294), İsrail (964) ve İngiltere (897).

Araştırmaya göre, 2009-2011 yılları arasında BDT ülkeleri arasında Moskovalılarla en fazla Ukrayna vatandaşları (35 774 evlilik) evlenmiş. Moldovalılar 9 b784 evlilik yaparken, Ermeniler 8 593, Özbekler 7 050 ve Azeriler 6 684 evlilik gerçekleştirdi.

Moskova Nikah Dairesi, her yedi nikahtan birinin uluslar arası olduğuna dikkat çekti.

RUSLARDA EVLİLİK YAŞI 25-34 ARASI

Nikah Dairesi Başkanı Yardımcısı Uşakova, evlenme yaşının 25-34 arası olduğunu da belirterek, “1990’lı yıllardan bu yana başkentte evlenen çiftlerin yaş ortalaması artmaya başladı. 15-20 yıl önce Moskovalılar 18-24 yaş arasında evleniyordu. Yani okulu bitirince veya üniversite eğitimi sırasında. Çoğu erkek de askerlik görevini tamamladığında, yani 20 yaşında evleniyordu. Bugün ise gençlerin öncelikleri değişti. Geleceğin çiftleri, önce kendileri ayakları üzerinde basmak, gelecek hayatlarını sağlamak ve daha sonra nikaha gitmek istiyor. Çoğu da genelde kendi yaşıtlarını seçiyor.” dedi. 

ALINTI: http://www.rusyaforum.com/

Bülent Pakman. Ağustos 2012.  İlgili diğer sayfalar için tıklayın:

Rusya’da yaşam

Moskova’da yaşam

Rusya’da yatırım

Ruslar ve Türkler birbirini nasıl algılıyor?

Rusya’da güvenlik

Yeni Milliyetçilik – Rus Modeli

Rus kadınlara göre Türk erkeği ve Türkiye

Rus Mutfağı

Twitter Widgets Facebook Widgets

Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s