Bakü’de mahcup olmak

Karşımdaki Kerkük’lü profesör 40 yıl öncesinden bahsediyor;

“Türkiye’nin daha Kerkük’ten, Bakü’den haberinin olmadığı yıllarda” diyor; “O zaman CD filan nerede, bildiğimiz kasetler vardı, arabada onları dinlerdik. Bakü’den gelen ‘Leyla ve Mecnun’da, o çok sesli sazların arasında Tar’ın tın tın sesi kendini farkettirirdi ve kendimizden geçerdik”..

Türkiye’deyiz, güya ev sahibiyim ama cümle kurgusundaki ince târizi anlamamak işime geliyor.

Çünkü sohbetin diğer tanığı da Lefkoşa’lı..

“Avrovijın” şarkı yarışmasından açılmıştı söz; Bayrak”lar”dan, Bozkurt’tan bahsediyorduk.

Türkiye’de çoğunluk, Bozkurt’un Azerbaycan’da bir partinin değil de çok önceden beri Turan’ın sembolü olarak algılandığını bilmediği için zaman zaman değerlendirme zorluğu yaşar.

Okuyucunun, o geceden beri benden Eldar ve Nigâr adlı iki Türk evlâdından bahsetmemi beklediğinin farkındayım.

 Bilerek geciktim.

Herkesin eteğindeki taşları dökmesini bekledim.

Kimlerin, bu geri dönülmez akşamın AB ufkunda nasıl yalpaladığının açığa çıkmasını istedim..

Kimlerin “bu aralar” hem Eldar ile Nigârı; hem de Eşek ve Bulamaç Adaları meselesini görmezden geldiğini, cümle âlemin görmesini istedim.

“Milli duygular”ın nasıl ötelendiğinin, sanki utanılacak bir şeymiş gibi o kor ateşin üzerinin nasıl küllenmeye bırakıldığının fark edilmesini amaçladım.

 Hiç üzülmeyin, “Eurovizyon”u “biz” kazandık..

 TRT’nin “Rock” saçmalığına rağmen “kazandık”..

Eurovizyon’un 56 yıllık tarihinde kazanan ülke sanatçılarının, hem kendi, hem de başka bir ülkenin bayrağını taşıyarak sahneye fırladıkları, sevindikleri, sevinçten ağladıkları görülmüş müdür?

Görülmemiştir.

 Görülmemiştir ama beni ve Suna’yı da hiç şaşırtmamıştır.

 Çünkü “biz” Azerbaycan’ı Bakü’de, Sumgayıt’de, Novhanı’da yaşadık..

 O havayı, o ruhu içimize çektik, gönlümüze doldurduk, nefes aldık..

 Vermedik..

 Azerbaycan şiirdir, şarkıdır.

 Kocaman bir gönül, bulutların üzerindeki “ruh”dur.

Bir dolu yürektir.

Baştanbaşa vatandır, millettir, bir kere yükseldiğinde bir daha inmeyen bayraktır.

Settar Han’dır, Cevat Han’dır, Hatayî’dir.

Şehriyar’dır, Resulzade’dir, Vahabzade’dir, Rüstemhanlı’dır.

1915’dir – 1918’dir; Nuri ve Halil Paşa’lardır, Kafkas İslâm Ordusu’dur, Şehitler Hıyabanı’dır.

Türkiye’de uçaktan indiğinde “torpağı” öpen Elçibey’dir.

Hazar’ın küleğinde Karadeniz’in çırpınmasıdır, Erzurum’un çarşı-pazar’ındaki Sarı Gelin’dir.

Ahmet Cevat – Üzeyir Hacıbeyov’un “Çırpınırdı Karadeniz”ini, Reşit Behbudov Mahnı Teatr sahnesinde Azerin’den; Ozan Arif’in “Başka Yolu Yok Artık”ını Gülnâre’den; Polat Bülbüloğlu’nun “Sarı Gelin”ini de Titanic’de Ahmet Şafak’tan dinlemektir.

Bir “3 MAYIS” gecesi Bakü’de “ATSIZ’ın 80 yaşındaki talebeleri”ne rastlamak, onun şiirlerini onlardan dinlemek, dinlerken bütün salonun yediden yetmişe BOZKURT’laştığını görmek demektir.

Azerbaycan, dinlemek, düşünmek, susmak, sonra yine düşünmek, boğazın düğümlendiği için hiç konuşamamak demektir.

Yıllar sonra bir Düsseldorf gecesinde Eldar ve Nigâr’ın Türk bayrakları ve Bozkurt’larla sahneye fırladıklarını görünce hiç şaşırmamak….

Ama Bursa’daki maçta Azerbaycan Bayraklarının yasaklanmasının acısını bininci kere ve bir kere daha ruhunda hissetmek; onbininci kerre de mahcup olmak demektir..

Bakü’de mahcup olmak; Lefkoşa, Girne ve Magosa’da, Kerkük- Musul’da, Rodos-İstanköy’de, Bulamaç’ta, Gümülcine-İskeçe’deki mahcubiyetleri bininci kere ve bir kere daha ruhunda hissetmek; onbininci kerre yine ve defalarca mahcup olmak demektir..

Çok yaşa sen Azerbaycan

Hüseyin Mümtaz, 25 Mayıs 2011.

http://www.sozgazetesi.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=1198:bak%C3%BCde-mahcub-olmak&Itemid=60&tmpl=component&print=1

Buraya kadar yazılanlar bizim değil ama altına imzamızı atarız. Hislerimize tercüman olduğu için. Aslında Bakü’de olmak ne demektir bunu saymakla bitiremeyiz. Ama gelin Hüseyin beyin kaldığı yerden biraz daha ileriye götürelim.

Sabah arabayla işe giderken radyodan, akşam 5 Mertebedeki kasetçinin yanından geçerken Türk pop müziği dinlemektir.

Evde akşam balık  pişerken aşağıdaki markete inip 70 lik Yeni Rakı kapıp gelivermektir. Hem de Türkiye’den daha ucuza.

Marketlerde Türk mallarının bolluğunu görerek, Türk lokantalarında Türk mutfağının tüm çeşitlerini bularak gurbette olduğunu bir kez daha hissetmemektir.

Her yerde Türkiye Türkçesini konuşmaya, size  yardım etmeye can atan insanlarla yaşamaktır.

Türkiyeli, Azerbaycanlı Türkü birlikte okuyup mezun olduğu ODTÜ’lü arkadaşlarıyla ayda bir Targovide kahvaltı etmektir.

Azerbaycan Toyunda (düğününde) hep birlikte “Bu Qala Daşlı Qala Cıngıllı Daşlı Qala” ile Azerbaycan dansı, “İlle de Alaturka” ile göbek dansı yapmak, “Esmerim” ile halay çekmektir.

Toyda (düğünde) “burada Türk gardaşlarımız varmış, onları araşdırırıq (seçmeye çalışıyoruz) ama özümüzden (bizlerden) ayırd etmek olmaz (ayırdedemiyoruz), xahiş edirik (lütfen) özlerini (kendilerini) ifşa (belli etsinler)” diyen sunucuya mutlulukla el sallamaktır.

Bakü Haydar Aliyev Havalimanından çıkarken gümrükçü zarif bayanın bizi yabancı zannedip İngilizce “what do you have in your luggage? (bavullarınızda ne var)” demesine cevap olarak  “Biz Türkük, Azerbaycanca danışabilersiniz” deyince gülümsemeyle “buyrun keçin” cevabını almaktır.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin bizim Türk olduğumuzu öğrenince “Men Türkiye’de bulunmuşam” demelerini kulaklarla duymak, gözlerle görmektir.

Bakü’de oynanan Azerbaycan-Türkiye Milli futbol maçını boynunda Türk bayrağı taşıyan daha önce hiç görmediğimiz Azerbaycanlı kardeşlerimizle yanyana, şakalaşarak seyretmektir.

İstanbulda oynanan Türkiye-Azerbaycan Milli futbol maçını Bakü’de seyreden Azerbaycanlıların Türkiye gol atınca sevinçten havaya fırlamalarını  gördüğümüzde hissettiğimizi anlatamamaktır.

Not: Günlüklerden oluşması itibarıyla sık sık güncellemektedir. Özellikle bu yüzden izin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz. Bülent Pakman.Haziran 2011.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Özellikle fotolar eklenmiş, orası-burası, fotoları, alıntıları, linkleri silinmiş olanlarla. Özgün yazılarım sadece buradadır.

Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

9 Responses to Bakü’de mahcup olmak

 1. Turane dedi ki:

  Cok tesekkur ederim.sizede esinizede.

 2. Afaq dedi ki:

  Çox sağ olun ! Gözlərim doldu. Çox qürurvericidir. Kaş bütün türkiyəlilər bunu, bu qardaşlığı anlaya bilə (Çok sağ olun ! Gözlerim doldu. Çok gururverici. Keşke tüm türkiyeliler bunu, bu kardeşliyi anlaya bilsə) …

  • bpakman dedi ki:

   Tüm Türkiye’lerin anlamasını elbette ki beklenmemeli. Türkiye’nin yapısını bilirsiniz. Bilhassa siyaset çok ferkli şey. Amerika ve Rusya bölgede böyük oyunlar oynuyorlar. Siyaset de bazan onlara mecburen uyuyor. Ama ölkemizin halqının böyük çoğunluğu Azerbaycan halkını kardeş görüyor. Bazı karşılıklı hatalar, yanlış anlamalar oluyor bunlar normaldir. Ayrıca biz birbirimize mecburuz zira başqa dostumuz yox.

 3. Afaq dedi ki:

  Doğrudur, əlbəttə, türkün türkdən başqa dostu yoxdur ! İstər türkiyəlisi, istər azərbaycanlısı, istər qazağı, istər, özbəyi, istər, türkməni, istər qırğızı, istər qaqauzu, istər uyğuru və s. qanı bir qardaşdır. İnşallah bir gün hamımız bunun fərqinə daha yaxşı vararıq !
  Təbii ki, saydığınız xarici qüvvələr – Rusiya, ABŞ həmişə mane olacaq, amma gərək biz də qardaşlıq təbliğatını güclü aparıb qalib gələk.
  İnşallah !

 4. Koray Alper ÇALI dedi ki:

  Gözlerim doldu üstad. Ellerine sağlık.

 5. Sebati Çakım dedi ki:

  Mükemmel analizleriniz ve paylaşımlarınız dan dolayı Teşekkür ederim.

 6. Taner dedi ki:

  Bülent bey Azerbeycana hiç gelmedim ama tüylerim diken diken olarak büyük bir özlemle okudum Hüseyin Mümtaz beyin ve sizin yazınızı elinize yüreğinize sağlık sayenizde Azerbeycan halkının kardeş halk olduğunu birkez daha anladım

  Size ve tüm Azerbeycana yürek dolusu selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s