Al Khobar

Khobar, daha doğrusu artikelli olarak Al Khobar Suudi Arabistan’ın doğusunda Basra Körfezi kenarında bir kent. Batısında Aramco kampusunun yer aldığı Dhahran, kuzeyinde Dammam, doğusunda deniz ve Bahreyn, güneyinde Tokhba semti ve onun da güneyinde Aziziye kasabası bulunmakta. Khobar bu kentlere arada boşluksuz bitişiktir yani bir yolun bir tarafı Khobar ise diğer tarafı Dhahran olabilir.

Khobar genelde yabancıların oturduğu compoundlarıyla tanınır, aynı zamanda yabancı şirketlerin bürolarının da olduğu az yoğunluklu bir yer. Endüstri yok. O nedenle normal saatlerde trafik sıkışıklığı falan yoktur. Akşam 5 ve hafta sonu gece Dahran caddesi, çarşı ve korniş taraflarında trafik konvoyları oluşur ama bu bile fazla rahatsız etmez insanları.

Parasal imkanları daha kısıtlı, yani gelir ve maaşları daha az olan yabancılar, ex-patriate denilen yabancı işçiler özellikle Suudlu olmayan Araplar, Hintliler, Filipinliler gibi. Tokhba semtindeki ve kent merkezinde bulunan çarşıdaki apartmanlarda oturuyorlar.

Cidde’deki gibi sokağa taşmış baharatçıların bulunduğu Souk veya Suk denilen Arap çarşısına Khobar’da rastlayamazsınız. Yine de çarşısı ilginç gelebilir. Abaye dükkanları, hobi malzemeleri, kuyumcular, Peşmina şallar ve diğer Hint işi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Çarşının Dhahran caddesi üzerindeki ayakkabıcılarda uygun fiyatlarla Hush Puppy, Sebago, Clarks alabilirsiniz. Çarşıdaki fiyatlar alışveriş merkezleri ve büyük marketlerden daha ucuz değildir, hatta genelde pahalıdır. Dhahran Mall, Al Raşid Mall, Lulu büyük alışveriş merkezleridir. Elektronik için Extra, her türlü hobi malzemeleri için çarşı içindeki Zamil, kırtasiyede Jarir önemli alışveriş mekanlarıdır.  Fiyatlar genelde Bahreyn’e göre ucuz olduğundan hafta sonu Bahreynliler alışverişe gelirler ve Al Raşit Mall civarındaki apart suitlerde kalırlar. Panda, Carefour gibi hiper marketlerde çoğu yiyecekleri Türkiye’den daha ucuza alabilirsiniz. Örneğin  muz 2.5 SR, Nestle 5 lt pet şişe su 2.2 SR, Türkiye’deki UNO benzeri paketlenmiş tam buğday ekmeği 3.5 SR, 1 kg yağsız, kemiksiz kırmızı et 18 Sr ye, jumbo karides kilosu 35 SR ye satılır (2008-2009 fiyatları). Tamimi market fiyatları biraz daha pahalıdır. Farm market zincirine pek itibar etmeyin tam Arap işidir. Balıklar genelde lezzetsizdir, ama iyi marine edilirse yenebilir.

Dışarda yemek için hijyene çok dikkat edilmelidir. İyi gibi görünen bir lokanta mutfağında aşçının ayağıyla bir şeyler ezdiğini görmek sizi şaşırtmasın. Sıcak iklimde yaşayan hamamböceği için ideal yerlerdir buralar. Bu nedenle gelirken spray ilaç getirmeyi unutmayın. Buna rağmen dışarda temiz zannettiğiniz bir yerde ya da food courtlarda yemek isterseniz bir tabak tavuk şiş 25 – 30 SR, somon menü 35 SR dir. Şimdilerde otel olarak kullanılan eski Dhahran havalanı terminal binasında kaliteli bir açık büfe yemek bir kişi 120 – 150 SR ye mal olur.  Bu fiyat Eurovillage Compound’da site sakinleri için 50 SR ye düşer ama açık büfe vasattır. Buralarda tavuk şişe yemek isterseniz sadece “şiş tavuk” demeniz yeterli. Buna karşın Adana kebabı da aynen vardır ama ismi Adana değildir.  Dönerin buradaki adı da “şavarma” yani çevirme.

Cafeler güzeldir. Kadınların oturabilecekleri tek yerlerdir. Tabi bekarlardan ayrı olarak. Starbuck’s da bir Moca kahve 15-17 SR  arasındadır. Daha ucuz kafeler de vardır. Cafe ve lokantalarda sigara serbesttir. Al Raşit Mall’da cafe ve lokantalar dışında sigara içmek yasaklanmıştır. Başka mallarda sigara swerbesttir.

Elektronikte Çin malları alırsanız yandınız mahvoldunuz zira yetkili servisler Allaha emanettir. Bir de ana servis Riyad’dadır. Cihaz oraya gider- gelir siz günlerce beklersiniz. Adamlara arızanın ne olduğunu söylemezseniz cihazınızı verdiğiniz şekilde geri alırsınız. İnanılmaz ama gerçekten böyledir.  Tekrar götürürsünüz, tekrar aynen geri verirler, ta ki siz sonunda arızayı çözersiniz ve adamlara öğretmek zorunda kalırsınız. Her yer kalitesiz Çin mallarıyla doludur.

Deniz kenarında olmasına karşın Khobar’ın Cidde gibi fazla ve sürekli nemli bir havası yoktur. Nem her zaman olmaz, olduğunda daha çok gece ve sabaha karşı artar, bu nedenle uyku saatlerinde pek hissedilmez. Kum fırtınaları da sıkça olmaz, daha çok ilkbaharda olur. Yazın maksimum sıcaklık gündüz 50 dereceye çıkar. Gece sabaha karşı 26 ya düşer. Bu Mayıs başından Eylül ortasına kadar böyle sürer. Kasım başından Mart sonuna kadar ise hava çok güzel olur. Aralık, Ocak ve Şubat’ta gece ceketsiz üşünür, gündüz klima çalıştırmaya ihtiyaç kalmaz. Kısaca konumuna kıyasla havası Khobar’ın iyi taraflarından biridir.

Khobar’ın bir iyi tarafı da Bahreyn’e yakın olmasıdır. Dammam havaalanından Türkiye’ye direk uçuş olmaması (o zamanlar) nedeniyle Jubail, Dammam, Dahran ve Khobar’da oturan Türklerin hepsi Türkiye’ye Bahreyn’den gidip gelirler. Khobar’da çalışan çok sayıda yabancı gece Bahreyn’de aileleriyle birlikte kalırlar. Khobar geçmişte El Kaide’nin compound baskınlarıyla meşhurdur. BAKINIZ 1 ve BAKINIZ 2

Khobar resimler / Khobar pictures – photos. Bülent Pakman 2009

Bülent Pakman 13 Kasım 2009. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Suudi Arabistan ile ilgili günlükler

3 Responses to Al Khobar

  1. Geri bildirim: Al Khobar « Pakman World

  2. Geri bildirim: Suudi Arabistan « Pakman World

  3. Geri bildirim: Suudi prens muhaliflere katıldı | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.