Nuh Tufanı Küresel mi Yöresel miydi?

Cudi dağı 2090 m. Ağrı dağı ise 5165 m. Dünyada 5100 m. yükseklik su altında kaldıysa neredeyse tüm dünya su altında kalmış demektir. Öyleyse tufandan sonra sadece Nuh’un gemisindekilerle mi yeryüzünde tüm canlılar üremiş? Tevrat’a bakılırsa öyle olmuş. Nuh ve gemisindekiler dışında yaşayan kalmamış.

Tevrat’a göre (Bu konudaki yazımızı okumak için lütfen tıklayıngemi karaya oturduğunda sular hala çekilmemiş. Karaya oturduktan ancak 2 ay 13 gün sonra etraftaki tepeler görünmeye başlıyor ve bundan da 2 ay sonra yani karaya oturduktan 4 ay 13 gün sonra geminin oturduğu yerde sular çekilmiş oluyor.  Demek ki gemi Ağrı dağına oturduysa Ağrı dağı zirvesinden daha alt bir kota oturmuş, etrafta daha yüksek tepeler varmış. Ancak  böyle bir durumda gemi karaya oturduğunda etrafındaki daha yüksek tepeler nasıl su altında olabilir, su altında değilse ve yağış bittiği halde yani görüş engeli  yoksa tepeler nasıl görünmez?  Bu tepeler görünmüyorsa geminin oturduğu yerden daha alçakta kalıyorlar demektir. Gemi, görüş mesafesinde en yüksek zirveye oturmuş desek zirvede olma durumunda önce etraftaki tepeler değil önce geminin oturduğu kara parçası görünmeliydi. Halbuki en son geminin oturduğu yer ortaya çıkıyor. Burada büyük çelişkiler var.

Bir başka konu da  Ağrı dağı yakınlarında fazla dağlar, tepeler olmaması. Oralarda sadece Büyük ve Küçük Ağrı dağları var. Bu durumda Ağrı dağına oturmuş bir geminin etrafında görülen dağların başları hangi dağlara ait?

ayın birinde dağların başları göründüler.” Yaratılış 8:5

Ağrı dağının zirvesine oturmuş bir geminin etrafında suların çekilmeye başlamasıyla üzerinde oturduğundan başka hiçbir zirve görünemez. Üstelik Ağrı dağının zirvesinden sis yüzünden zaten hiçbirşey görülemez.

Mantıklı olabilecek tek gerçek geminin etraftaki dağlara göre düşük bir kota oturmuş olduğudur. Bu da küresel bir tufan olmadığını gösterir ama bu da Tevrat’ın küresel cezalandırma anlatımıyla çelişmektedir.

Öte yandan Kur’an’da verilen mesaj (Bu konudaki yazımızı okumak için lütfen tıklayın) çok açıktır ve sadece Nuh kavminin cezalandırıldığı şeklindedir. Ayrıca Hz. Nuh tüm insanlığa gönderilmiş bir peygamber değil, sadece kendi kavminin peygamberidir.

Andolsun biz, Nuh’u da toplumuna resul olarak göndermiştik...“Hud 25

Kur’an’da bahsedilen de sadece bu kavmin yoldan çıkmasıdır.  Onlar yüzünden tüm dünya cezalandırılmış olamaz. Nitekim daha sonraki Lut, Ad ve Semud kavimleri de bu şekilde lokal cezalandırılmıştır. Demek ki Kur’an verileri açısından Nuh tufanı küresel bir afet değildir, o yüzden de geminin 5185 m. de Ağrı dağı tepesine oturmuş olması mümkün görülmüyor.

Kur’an açısından tartışılan bir tek nokta var. Hz. Nuh’un aşağıdaki ayette işaret edilen duasına yeryüzündeki bütün kafirlerin dahil olması nedeniyle Nuh tufanının küresel olduğu iddia edilmektedir:

Nuh şöyle yakardı: “Rabbim! Yeryüzünde, kafirlerden yurt tutacak/gezip dolaşacak hiç kimse bırakma.” NUH 26.

Ayetin Arapçası: “Ve kâle nûhun rabbi lâ tezer alel arzı minel kâfirîne deyyârâ”

Ayetteki “arz” kelimesi, Kur’an’da, bazen dünya/yeryüzü, bazen de belli bir arz/toprak/yer anlamında kullanılır. Örneğin:

Az kalsın bu topraktan çıkarmak için seni sıkıştıracaklardı. Böyle bir durumda onlar orada senin arkandan çok az bir süre kalacaklardı.” İSRA 76.

Arapçası; Ve in kâdû le yestefizzûneke minel arzı li yuhricûke minhâ ve izen lâ yelbesûne hilâfeke illâ kalîlâ

Bu ayette bahsi geçen yer Mekke’dir ve arz kelimesi ayette toprak olarak geçer.

Yenilgiye uğratıldı Rum… Yeryüzünün çok yakın bir yerinde.(Rum, 30/2-3)

Arapçası: Gulibetir rûm. Fî ednel arzı..

Bu ayette geçen yeryüzü, tüm dünya değil, Hicaz bölgesi (veya Bizans/Fars bölgesi) anlamında kullanılmıştır. Lokal bir savaş ama yeryüzü ifadesi kullanılmış.

O halde, Nuh, 71/26 ayetinde geçen ARZ kelimesini “yeryüzünde” değil de, Hz. Nuh’un kavminin barındığı bölge anlamında kabul etmek daha doğrudur. Bu durumda ayetin doğru anlamı şöyle olmalı:

Nuh şöyle yakardı: “Rabbim! Bu yörede, kafirlerden yurt tutacak/gezip dolaşacak hiç kimse bırakma.” NUH 26.

Sonuç: Nuh tufanı küresel bir afet/cezalandırma değildir.

Bir başka yazımızda Nuh’un gemisinin nereye oturduğu araştırılmıştır. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

Bülent Pakman. Mayıs 2010. İzin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz.

 

IMG_1345Bülent Pakman kimdir?  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

2 Responses to Nuh Tufanı Küresel mi Yöresel miydi?

  1. Geri bildirim: Tevrat’ta Nuh Tufanı « Pakman World

  2. Geri bildirim: Nuh’un Gemisi Nerede? « Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s