Bakü Şehitler Hiyabanı

Onbaşı Mirza Halil (Samsun), piyade er Mustafa (Kayseri), Veysi oğlu er İsmail (Bartın), Abdurrahman oğlu er Osman (Denizli), Zalifi oğlu er Zalifi (Diyarbakır), Ferhat oğlu er Emin (Edirne), Şaban oğlu er Abdurrahman (Halep), Davut oğlu er Mustafa (Kırşehir), Hüseyin oğlu er Hadis (Sinop)… Maraşlı, Karslı, Çorumlu, Adanalı, Konyalı, Balıkesirli, Bosna’lı, Bulgaristan’lı, Kırım’lı, Azeri, Dağıstanlı, Kerküklü… 1130 şehit. Onlar, Eylül 1918’de Bakü’de ve civarında şehit düşen Kafkas İslam Ordusunun Osmanlı askerleri. BAKINIZ:                   https://bpakman.wordpress.com/dunya/baku-2010-fotograflar/kafkas-islam-ordusu/

Çoğu, Bakü’de yüksek bir tepedeki Çember-i Kent Mezarlığı’na defnedilmiş. 1930’lu yıllarda mezarlık parka, eğlence mekânına dönüştürülmüş. Dağüstü Parkı denen bu mekâna Azerbaycan Komünist Parti rehberi Sergei Kirov’un adı verilmiş, Kirov Luna Parkı denilmiş, Kirov’un heykeli dikilmiş. Bir restoran ve diskoteğin yanı sıra hayvanat bahçesi yapılmış.

20 Ocak 1990’da Bakü’ye giren Kızıl Ordu’nun yaptığı ve resmi açıklamalara göre 131 Azeriyi şehit ettiği katliam (BAKINIZ:    https://bpakman.wordpress.com/dunya/baku-2010-fotograflar/baku-katliami/ ) sonrası  toplanan yüz binler, şehitlerin naşını bu parka taşır. Eski şehitlerin yattığı o eski Çember-i Kent Mezarlığı’na. En son Karabağ şehitleri gelir yanlarına, beşer onar. Mart şehitleri, Osmanlı şehitleri, 20 Ocak şehitleri ve Karabağ şehitleri…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bugün Şehitler Hıyabanı (Yolu) denen bu şehitler tepesinde Osmanlı şehitleri anısına Türk Genelkurmayının 15 Eylül 1999 da yaptırdığı bir anıt ile  bir de cami bulunuyor. Cami Osmanlı mimarisinde Türkiye Diyanet vakfı tarafından SSCB’nin dağılmasından sonra inşa edilmiş olup günümüzde ibadete kapalıdır. Yine SSCB’nin dağılmasından sonra yapılan Şehitler anıtında, Bakü’de ve Azerbaycan’ın diğer yörelerinde şehit düşen Osmanlı askerlerinin isimleri ve memleketleri yazılı, Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları direklerde beraber dalgalanıyor.

20 Yanvar yani 20 Ocak  her sene Azerbaycan’da  Şehitler Günü olarak resmi tatildir ve resmi devlet düzeyinde törenler yapılmakta ve bu katliam şehitlerinin gömüldüğü “Şehitler Hıyabanı” devletin en üst düzey yetkilileri ve halk tarafından ziyaret edilmektedir. Azerbaycan’ı ziyaret eden yabancı devlet adamları resmi devlet protokolü çerçevesinde Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etmekteler.

Bülent Pakman, Bakü 6 Şubat 2011. İzinsiz ve aktif link vermeden yayımlanamaz, alıntı yapılamaz.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

 

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan herşeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Yazılarım sadece buradadır.

Twitter Widgets Facebook Widgets

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s