Soykırım yalan

ÖNCEKİ YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN:2015 TÜRKİYE’YE DAR GELECEK

Ermeni soykırımı yalan

Hürriyet 23.04.2008 http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=8760876

ABD’li tarihçi Guenter Lewy İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalarda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin ‘soykırım’ iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını söyledi.

ABD’nin önde gelen tarihçi ve siyaset bilimcilerinden Guenter Lewy, İngiliz, Alman ve Amerikan arşivlerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarının doğru olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

New Jersey’deki Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde konuşan Lewy, 1915 olaylarına ilişkin 2005 yılında yayımlanan kitabıyla ilgili konferans verdi.

Merkezi Washington’da bulunan Türk Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Dr. David Cuthell tarafından takdim edilen Lewy, 1915 yılında ve sonraki dönemde ölümlerin, dönemin şartları ve savaş ortamındaki yokluk içinde meydana geldiğini söyledi.

Lewy, İttihat ve Terakki’nin “tecrübesiz yönetiminin” ve savaş dönemindeki ekonomik koşulların, olaylarda önemli bir etken olduğunun altını çizdi. O dönemde, Osmanlı ordusu askerlerinin yüzde 40’ının, salgın hastalıklar ve bakımsızlık yüzünden hayatını kaybettiğini anlatan Lewy, “kendi askerlerinin yiyecek ve giyecek ihtiyacını gerektiği gibi karşılayamayan bir yönetimin, yer değiştirme sırasında Ermenilere iyi bakamamış olduğunu” söylemenin anlamsız olacağını ifade etti.

Yer değiştirme sırasında parası olan Ermenilerin, gidecekleri yere trenle gitmelerine izin verildiğini kaydeden Lewy, “Osmanlıların soykırım gibi bir niyetleri olsaydı böyle bir şeye izin verilmeyeceğini” vurguladı.

Lewy, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz, Fransız, ve Rus ordularında önemli sayıda Ermeni bulunduğunu ve Ermenilerin bu hizmetleri dolayısıyla kendilerine ait bağımsız devlet beklentisine girdiğini de belirtti.

Lewy, konunun siyasi arenadan alınarak uluslararası mahkemede  görüşülmesine ilişkin bir soruya ise “Bu çok güzel bir fikir, ama  Ermenilerin buna yanaşacağını zannetmiyorum” yanıtını verdi.?

Guenter Lewy 1923 yılında Almanya’da doğdu. Sonra ABD’ye yerleşti. Columbia Üniversitesi Smith Koleji ve Massachusetts Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 2005 yılında Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili yayımladığı kitabında soykırım tezini eleştirdi, tehcir tezini savundu.

…..

Dünya Savaşı’na girmiş ve sınırlarının hemen tamamı cephe halini almış bir ülkeyi, yani o günlerin Osmanlı İmparatorluğu’nu düşünün… Doğu’da Rus Ordusu’na karşı son derece kanlı çarpışmalar devam ederken senelerdir zaten isyan halinde olan azınlık gruplardan biri savaşı fırsat bilerek cephenin hemen gerisinde bağımsız bir devlet kurmak istiyor… Bu yoldaki bütün hazırlıklar tamamlanıyor ve üstüne üstlük hem savaşan orduya arkadan saldırılılar başlıyor, hem de erkekleri askere gittiği için savunmasız kalan Türk köylerinde katliamlar yaşanıyor… Sınırlarda savaşan birliklerin kumandanları Genelkurmay’a ve Savaş Bakanlığı’na hemen her gün “Köyünün saldırıya uğradığını işiten askere hâkim olamıyoruz. Silâhlarıyla beraber firar edip memleketlerine gidiyorlar. Tedbir almazsanız orduyu iç taraflara doğru çekmek zorunda kalacağız” meâlinde telgraflar gönderiyorlar.

1915 tehciri öncesinde, Anadolu’nun doğusunda işte bunlar yaşanmış ve tehcir kararı, köylerdeki karşılıklı katliam üzerine Van’da Rus destekli müstakil bir Ermeni Devleti kurulmasına ramak kalmışken alınmıştır. Yani, devlet, meşru müdafaa hakkını kullanmak ve tehcir kanununu çıkartıp uygulamak zorunda kalmıştır. Bu yazdıkların aydın, entelektüel, düşünür, sivil toplumcu yahut barış aktivisti olduğuna inanan zevât tarafından “şovenist”, “ilkel”, “ucuz” veya “basit” olarak nitelense de, işin aslı böyledir.

Murat Bardakçı 5 Eylül 2008 http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/214623-erivan-seyahati-ugruna-suclamalari-mesrulastirmayin

1894 –  1920 arasında Doğu Anadolu’da Ermenilerin isyanı ve Rus ordusuna yardım etmesi ile ilgili yabancı Third Coast Films tarafından Dünya arşivlerinden faydalanarak yapılmış tarafsız, bağımsız belgesel.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN:SOYKIRIM’A KARŞI ÇIKAN ABD’Lİ PROFESÖRÜN ZAFERİ

Bloğumdaki yazılar izin alınmadan, aktif link verilmeden yayımlamaz, alıntı yapılamaz. Bülent Pakman. Ekim 2010.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

Bir: Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
İki: Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

Twitter Widgets Facebook Widgets

kara 2Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

One Response to Soykırım yalan

  1. Hakan S. dedi ki:

    Sözde soykırıma akademisyen kimliklerini kötüye kullanarak ve tarih revizyonizmi yaparak destek veren Candan Badem, Baskın Oran, Halil Berktay gibi Türk Düşmanı şerefsizlere ve Erivan’a gidip sözde soykırım anıtı’nın önünde el pençe divan vaziyette selam duran Recep Maraşlı gibi omurgasız feodallere kapak olsun bu yazı.

    Elinize, emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s