Fahrettin Kerimov

602089_292698377526418_571660451_n1998 Aralık ayında dünyaca ünlü tenor Jose Carreras İstanbul’da verdiği konserde  konseri bitirirken; ‘‘Son şarkımı bana bu gece başarıyla eşlik eden Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’na ithaf etmek istiyorum’’ dedi. Ve gözler Türkiye’nin en genç orkestrasına çevrildi. Orkestra, dört yıldır Arda Aydoğan’ın sanat yönetmenliği ve Fahrettin Kerimov’un şefliğinde çok sıkı bir tempoyla çalışıyordu. Neşeyle çalışan orkestra üyelerinin önemli bir kısmı öğrenci olduğu için genellikle akşamları ve tatil günleri çalışıyorlardı. Kemanlar, flütler, viyolalar, viyolonseller, klarinetleriyle bütünleşmiş, yaşları 18 ile 33 arasında değişen gençler Maestro’nun gözünün içine bakıyordu. Hepsi genç yaşlarında eğitimlerini değerlendirme ve dünyaca ünlü yabancı şeflerle çalışma fırsatı bulmaktan çok memnundu, ama kendi maestroları Fahrettin Kerimov’un yeri bambaşkaydı. Şef, orkestranın bütün üyelerini tek tek, hatta çoğunu öğrenciliğinden beri tanıyor ve hepsini ayrı ayrı çalıştırıyordu. Provalar sık sık Maestro’nun Azerbaycan lehçesiyle seslendirdiği komutlarıyla kesiliyordu, ‘‘Dikkat edin ses şişmesin’’, ‘‘Bu ciddi bir operadır’’. Zaten Şef’e göre senfonik müzik akıl isteyen ve disiplinli çalışma gerektiren bir alandı. Gençlerin dikkatini çeken bir başka husus da Şefin saçlarına çok özen göstermesiydi.

Türkiye’de bir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ilk orkestra olan Cemal Reşit Rey Senfoni ve Opera Orkestranın ilk kuruluşunda daimi şefliğini yapan Kerimov anlatıyor:

Bir ailem ve bir orkestram var

‘‘1987 yılına kadar Azerbaycan Opera ve Bale Orkestrası’nı yönettim. 1991 yılında Türkiye’ye geldim. 1995’de Arda Aydoğan tarafından davet edildim ve orkestranın kuruluşuna katıldım. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesiyim ve öğrenci orkestrasını yönetiyorum. Bence genç arkadaşlar böyle bir orkestrada bulunarak eğitimlerine devam ediyorlar, çünkü repertuvarımızı sürekli yeniliyoruz, çalınan her eser bizim için prömiyer niteliğinde. Orkestra, operanın ve senfoni repertuvarının gözde eserlerini çok iyi çalıyor. Orkestrayı zaman zaman misafir şeflerin yönetmesi çok önemli, çünkü her şef yeni bir tarz, yeni bir yorum demek. Gençlere inanıp güvenirseniz en iyi performansı gösterirler. Bu orkestrayla benim hayatımda mutlu bir dönem açıldı, çünkü benim bir ailem, bir çocuğum ve bir orkestram var.’’

Biyografisi

1956 yılında doğan Fahrettin Kerimov müzik eğitimine 1962 yılında Bakû‘de müzik okulunun keman sınıfında başlamış, 1973-78’de Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda keman eğitimi almış. 1982-1988 arasında H.A.Rimski Korsakov Leningrad (St. Petersburg) Devlet Konservatuvarının opera-senfonik şefliği bölümünde Rusyanın halk  sanatçıları V. Gergiyev ve Prof. İ. Musi’nin sınıfında okumuş.

1989-1991 yıllarında Kirov Opera ve Bale Orkestrası’nı yönetmiş. 1991 de Türkiye’ye gelerek 2001’e kadar Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Büyük Senfoni Orkestrasını yönetmiş, 1995 de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine 1999’a kadar Cemal Reşit Rey Senfoni orkestrasının kurucu şefliğini yapmış,  2000-2004 arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını, Azerbaycan Türk bestecisi Hasan Adıgüzelzade‘nin kurduğu Bursa Devlet Bölge Senfoni Orkestrasını  yönetmiş,  birçok başarıya imza attıktan sonra 2004 yılında Azerbaycana dönmüş olup halen Bakü’de Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası Şefliğini, Bakü Müzik Akademisi Vokal ve Opera Hazırlığı Ana Bilim Dalında doçentlik yapmaktadır.

Kerimov dünyanın birçok yerindeki konser ve festivallere katılmıştır

Bülent Pakman. Kasım 2014.  İzin alınmadan ve aktif link verilmeden alıntılanamaz.

Photo 08.07.2012 16 18 21Bülent Pakman kimdir: https://bpakman.wordpress.com/pakman/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s