Bakü’de Fiyatlar ve Geçim Şartları

Sayfalarımızda verilen bilgiler güncel olmayabilir.

Döviz

Aralık 2013 akaryakıt zammı, 21 Şubat 2015 % 35, 21 Aralık 2015 % 45 devalüasyonlarından sonra fiyatlar artmaktadır. Merkez Bankası kurların taban ve tavanını günlük tesbit ediyor.  Döviz bürolarının tamamı ve bazı bankalar kapatıldı. Dövizler sadece bankalarda bozdurulabiliyor ve satın alınabiliyor.

Bir ara döviz sıkıntısı oldu havaalanından çıkarken biniş kartı gösterilerek sınırlı,  bazı bankalarda ve havaalanında döviz bozdurma makbuzunu göstererek  bozdurulan miktarda döviz almak mümkün oldu..  

2017  ayında 1 Dolar = 1.70 AZN (Manat) civarında.

Güncel döviz kurlarını öğrenmek için lütfen tıklayın:

http://www.bankrespublika.az/?lang=en
http://www.kapitalbank.az/en/currency-rates/
http://www.accessbank.az/
AFB Bank ASC

Bakü pahalı bir şehir mi?

MESKENLER

Bakü’de mesken adlandırmaları:
* Menziller (
Çok katlı apartman daireleri. Bazılarının hayatta/avluda otoparkı, altta kapalı garajı, ortak su deposu olabilir. Çoğu kombili bazıları ortak ısınmalı. Her daire sahibinin zevkine göre dekore edilmiştir)
* Mikrorayonlar
(Rusların vaktinden kalma 4-5-6 katlı, sosyal konut binalar)
* Həyat
evleri (Anadolu’da da hayat denilen bir avlu etrafında yer alan, eklemelerle avluyu doldurmuş, ya da sokaklar boyunca yer alan 1-2 katlı bitişik evler)
* Residanslar
(kapı güvenlikli, garajlı, ortak su depolu daireler. Bazıları ortak havuzlu, ortak fitnes salonlu)
* Villalar

* Yaşayış kompleksleri
(Siteler, bağımsız/ikiz/bitişik villalar veya apartmanlar)
* Bağ evleri
(Şehir dışında “hasar” denilen çevre duvarlı, bahçeli bağımsız evler)

KİRALAR

Türkiye’den gelenler için en önemli gideri teşkil eden kiralar 2016 yılı itibarıyla epey düştü.  Kiraların hiçbir standardı ölçüsü yok, aynı binada 1 oda eksik, 1 oda fazla iki dairenin kirası aynı olabiliyor hatta fazla odası olanınki daha az da olabiliyor.

Daireler genelde önü kapalı, yani karşı binaya bakar. Bakü’de kiralar önü açık olma ve deniz görmenin kapsamına bağlı olarak da artar. Bakü’ye gelecek yabancılara, özellikle Türkiye’den gelenlerin sayısında artışa da bağlıdır, kiralar.

Daireler eşyalı ve normal kalitede, döküntü eşyalılar da az değil. LCD TV ve beyaz eşya olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, mikrodalga oluyor. Bulaşık makinesi bazılarında yok. İsterseniz ve yer varsa ev sahibi koydurabilir. Ocaklı fırın da olabilir-olmayabilir.

Elektrik, su, pis su tesisatları iyi yapılmamış olabilir arada sorun çıkarabilir. Fitilleri aşınmış ya da kalitesiz dış PVC doğramalar sert külekte (rüzgarda) üfürebilir. Yakıt masrafı arttığı gibi üstüne üstlük çıkarttığı ıslık sesinden de uyuyamazsınız. Pek çok şey, eşyalar eksik, kötü, kırık olabilir, bir süre sonra bozulabilir. Anlayacağınız menzillerin çoğundan hiç de memnun değil oturanlar. Hem kendisi hem yeri iyi hem de uygun kiraya menzil bulmak çok zor.  2016 yılında gerçekleştirilen bir ankete göre Bakü’deki Azerbaycan vatandaşlarının % 8’i kirada, % 3’ü başkalarının yanında yaşıyorlar, % 3’ü ipotekli ev kredisi ödemeye devam ediyor. % 2’si 400-600 arası, % 59’u 200-400 arası, % 31’i 200 azn’ye kadar kira ödüyorlar. Görüldüğü gibi YABANCILAR SÖZ KONUSU OLUNCA KİRALAR NEREDEYSE 2 YE KATLANIYOR.

Mikrorayon denilen  Ruslardan kalma eski toplu konut apartmanlarında kiralar daha elverişli ama kalite, standardlar vb. epey düşük.

Kiralarken apartmanda su deposu olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Zira Bakü’de gittikçe azalmakla birlikte hala “bazı” semtlere günde 2 kez 2 şer veya 3’er saat su veriliyor. İyi semtlerde, bazı yerlerde sorun yok. Yakında bu sorunun kalmayacağı söyleniyor. Arada,  iletim hatlarında ve/veya pompa istasyonlarında arızadan dolayı basınçlı su verilemiyor bu da apartman depolarını doldurmaya yetmediği için günlük haftalık su kesintileri olabiliyor. Bu arada daire içinde banyonun asma tavanında uzunlamasına küçük bir su deposu olabilir. Buna “BAK” (Rusça’dan бак) deniliyor. Bu depoya ayrı bir gidiş, dönüş boruları vanalar ve tahliye konulmuştur. Tadilat yaparken dikkat. Banyoda tavandan üzerinize sızıntı olursa üst komşuya kızmadan önce önce asma tavanı açıp içine bakın (baktırın). Bu depo su kesilince kısa bir süre elinizi yüzünüzü yıkamaya ancak yetiyor.

Sudaki kumdan ve kireçden dolayı duş telefonları zamanla tıkanıyor. İçi açılmıyorsa yılda bir değiştirmek gerekebilir. Spiraller ve bataryalar (kranlar) zamanla çürüyor. Kombiye gelen su borularını da bu yüzden 1-2 yılda bir pompayla ya da ilaçla açtırmak gerekecektir. Radyatörlerde delik varsa ya da contadan sızdırırsa kombi basıncı ikide bir düşer, genleşme tankına hava basmak da gerekebilir. Kombi fanını tozlu havadan dolayı 5-8 yılda bir temizletmek gerekebilir.

Buharlı ütüler sudaki kireç ve kum yüzünden en fazla 2 yıl gidiyor. Elektrik süpürgesinin filtresini haftada bir temizlemeniz gerekebilir. Temizlikçiler genelde yapamazlar.

Halçaları (halılar) moykada (araba yıkama yerleri) yıkıyorlar. Götürüp geri getirmeye de uzaklığına göre para istiyorlar. Minibüsle alan, yıkayıp getirenler de var.

Evde ampül değiştirmeye-perde çıkarmaya yetecek yükseklikte portatif merdiven (nardivan) olmalı. Camların çoğunda sineklik (ağcakanad setkası/toru) yoktur. Bakü’de karasinek ve sivrisinek çok ve sineklikler şart. 

Sonuçta kiralarken evin tesisatını, aletlerini kontrol etmek, mutfak ve yatak odası eşyalarını, avadanlıklarındaki eksiklikleri tesbit etmek gerekir. Ev sahibiyle iletişimde Türkiye ve Azerbaycan Türkçesi (Azerice) ile hazırlanmış ev eşyaları, aletleri, beyaz eşya, mobilya listesinden https://bpakman.wordpress.com/baku-2010-fotograflar/turkler-icin-azerice/turkce-azerice-farkliliklar/azerice-ev-esyalari-listesi/ yararlanabilirsiniz.

İşyeri kiraları

Büyük işhanlarında kiralara genelde aidatlar dahil, bazılarında temizlik hizmetleri ve internet de dahil olabiliyor, ofis büyüklükleri 24-1000 m2 arası. Caspian Plaza, Babek Plaza, İSR Plaza, Chiraq Plaza, Demirçi Tower, AF Business Center, Jale Plaza,  Qafqaz Business Center, City Point vb. başlıca ofis yerleri.

Emlakçiler

İnternetten kiralamak yaygınlaşıyor, ancak emlakçiler kiralanan evleri internette tutmaya devam ediyorlar, özellikle iyilerini, böylece ellerinde çok ev varmış gibi gösteriyorlar, hiç ilgisi yok. Telefon ediyor ev sahibi emlakçiye, “ahı menim evim esasen icarede (zaten kirada), kaldır reklamı” diyor ama dinleyen kim, adamlara emlakçi demeye bin şahit ister. Kimisi bir yerde maaşla çalışırken aynı zamanda internetten de güya emlakçilik yapıyor. Merkezi yerlerde duvar ilanları var. Ama en iyisi beş para etmeseler de emlakçilere önce bir Azerbaycanlıyı göndermek. Emlakçiler genelde komisyonlarını ev sahiplerinden alıyor ancak belli olmaz, kiralık ev arayanlardan da Manat ya da dolar isteyebilirler.

Emlak ve kira vergileri

Binaların emlak vergisinin bina sahibi tarafından ödenmesi gerekiyor. Bu konuda Azerbaycan Nazırlar Kabinetinin 23 Şubat 2001 tarih, 46 sayılı kararnamesi var. http://e-qanun.az/files/framework/data/2/c_f_2656.htm Ev sahibi yan çizerse kendisi bilir.

Kira gelirleri de vergiye tabi. Kiracı vergi mükellefi değilse, yani vergi dairesine kayıtlı değilse bunu ev sahibi vergi dairesine kaydını yaptırıp  Mart ayı sonuna kadar geçmiş yılın beyannamesini vererek ödüyor. Ancak ev sahibi vergi mükellefi değilse, kiracı vergi mükellefiyse kirayı öderken % 14 stopaj kesip kalanını ev sahibine ödemek zorunda. Vergi kanununun (Vergi Mecellesinin – VM) 33, 99, 101.2, 124, 149, 150, 218.2 maddelerinde usül ve oranlar belirtilmiş: Bunu uygulayan yok ama birgün ceza gelebilir.

Menzil (ev/apartman) giderleri

Apartmanlarda komünal (ortak masraf aidatı) ödeniyor. Kontratta yazılı değilse kiracı ödüyor. Valetli apartman otoparkı  + park giriş kapısına uzaktan kumanda parası ödemek de gerekebilir. Apartmanda kapalı garaj kirası talebe bağlı.

Isınma genelde doğalgaz kombiyle. Büyükçe (3 oda + geniş hollü, 2 banyolu, büyük mutfaklı bir menzilin doğalgazla ısınması kışın serin havalarda aylık 150, soğuk havalarda 300-400, çok soğuk (gece eksili) havalarda 600-800 metreküp arasında.  Ev güneş görüyorsa, küçükse harcama epey azalabilir. Yazın ve sıcak baharlarda (toplam 5 ay) cüzi banyo, yemek, çamaşır, bulaşık tüketimleri olur. Gaz kesintileri ve basınç azalması artık azaldı. Su ısınmama sebebi boruların kireçlenmesi de olabilir. Bazı apartmanlarda  merkezi sistem ısınma, aidat, otopark, kablo, su vb  kiraya dahil oluyor.

Arada kesilen elektriğin kilovatı Türkiye’nin üçte biri (2016 başı  itibarıyla). 

Evi çalıştığınız şirket tutmuşsa bordrolu-sigortalı çalıştırdığı temizlikçi kadın da temin ediyor.  Menzillerde bekar kalanlar  temizlikçiye açar (anahtar) veriyor. Bu durumda gelip şöyle yalapşap bir şeyler yapıp erkenden gidiyorlar. Temizlikçiler genelde az iş yapma eğilimindeler. İyisini bulmak epey zor. İlk geldiğinde ne istediğinizi, kaç saat çalışacağını ve neyi nasıl yapacağını açıkca söylemeniz gerekiyor, yoksa yedirebilirsem amacıyla bir yoklama macunu çekerek ben ütü yapmam, cam silmem diyebiliyorlar. Bu arada bir temizlikçiyle haftada 1 veya 2 gün gibi düzenli geliş için anlaşan “bazı” Türkiye Türkleri izinli olarak Türkiye’ye gittiklerinde temizlikçiye  para ödemek istemiyorlar. Vurgulayalım, bunu yapanlar az ve yaptıkları çok yanlış.

KABLO TV

Bakü’de 4 kablo TV şirketi var. Oturduğunuz apartmanda hangisi varsa ona abone olmak gerekiyor. Apartmana kablo daha gelmemişse bekleyeceksiniz. Kabloda, ayrıca internet varsa ve istenilirse ona da abone olunabilir. Kablo TV de çok az Türk kanalı var.  AileTV berbat bir işletme anlayışına sahip. Görüntü arada zayıflıyor. Telefon edip gelin bakın diyorsunuz, adam gönderiyoruz diyorlar ama adam kesinlikle gelmiyor. Birkaç defa bir kaç gün ısrar edip sonunda bağırıp çağırırsanız gelip “becerebilirlerse” düzeltiyorlar. KATV internetinden de çok şikayet var.

Sonuçta  Kablo yerine uydu anten taktırmanız, Türkiye’den uydu alıcı getirmeniz ve/veya “dandik olmayan” tercihan yıllık aboneli IPTV getirmeniz tavsiye olunur. IPTV kutusuna çanak anten bağlarsanız şifresiz Türksat kanallarını da izlersiniz.

SABİT TELEFON

Şehir içi sabit telefonlar arası konuşmalar ücretsiz deniliyor. Kullanmadığım için bilmiyorum.  Telefon hattında arıza olduğunda ve haber verildiğinde 3 saat içerisinde gelip hattı açıyorlar.

İNTERNET

ULTEL şirketi sabit internet sağlayıcısı aylık limitsiz tarifeleri var, hız semte göre değişiyor, genelde TVler izlenebiliyor da bazen kesiliyor, gidiyor, geliyor, yavaşlıyor, bazı web siteleri açılmıyor v.b. müşteri hizmetleri http://www.ultel.az/ mesai saatleri dışında kapalı. IPTV için 8 Mbs hız tavsiye olunur.

Ben denemedim ama Superonline kullananlar daha memnunlarmış.

SAZZ sabit aboneliği var. Mobil internetten faydalanmak için 4G internet abonesi olmak ve Sazz sinyallerini alabilmek gerekiyor. Sinyal zayıf olduğunda hız azalıyor. http://www.sazz.az/

Bakcell şirketi de  limitsiz mobil internet hizmeti veriyor. http://www.bakcell.com/

“Hotnet” denilen hatsız, modemsiz wifi internet bağlantısını deneyip de sakın zaman ve para kaybetmeyin. Kapsama alanında bile çekmiyor ve çok yavaş (2010 daki durum).

ELCELL Bakü, Xırdalan, Abşeron Bağları, Sumqayıt, Gence, Şeki, Quba’da  kapsama alanı olan, USB ile bağlanan taşınabilir  modemli, telefon hattı gerektirmeyen limitsiz internet var. http://www.elcell.az/

Kaliteli pastane ve lokantalarda parolalar fişte yazabilir, yoksa garsona sorarak Wifi’ya bağlanabilirsiniz.

CEP TELEFON

Simkartı doldurmak için cep telefon operatörünüze göre simsim, cin gibi kontur kartları alabilirsiniz. Minimum doldurma 3 ay geçerli. Yabancılar, “şimdilik” bürokrasiye takılmadan kolayca Simkart alabiliyor. Aldığınız simkart default olarak roaminge kapalı olabilir. Kendiniz Azerbaycandan çıkmadan kontrol edin. Roamingde arama  roamingde 00 ile olmazsa  + ile deneyin. Yani Türkiye’de Azerbaycan sim kartını kullanacaksanız diyelim ki Ankara’da lokal bir telefonu 0312xxxxxxx veya 0090312xxxxxxx tuşlayarak arayamazsanız  +90312xxxxxxx diye deneyin.

Önemli bir husus daha, bazan roamingde sorun olabiliyor, özellikle kontür azsa geçersiz simkartı diyerek bağlantıyı kesiyor. Bazan hiç bağlanmıyor. Her yabancı operatörün Azerilerle roaming anlaşması olmayabilir, otomatiğe bırakmayıp sırayla denemek lazım. 

Dışardan getirilen mobil cihazların kaydı

Dışardan getirilen cep telefon cihazlarına “Azeri sim kartları takılırsa” telefon cihazı 1 ay sonra bloke ediliyor. Bu yüzden kayıt ettirmek gerekiyor. Kayıt ücretli ve telefon modeline göre 20-150 manat arasında değişiyor. http://imei.az/    veya https://smartpay.az/payment/service/487 sayfasından IMEI numarasını girerek (bilmiyorsanız cihazınızda *#06# tuşlayın) kayıt yapabilir tarifeler bölümünden harç ücretini öğrenebilirsiniz.

AZERBAYCAN’DA TAX FREE

Henüz yaygın olmayan bir uygulama. Azerbaycan’da çalışma ve oturma izni olmayan, Azerbaycan’a sefer yapan havayolu ekibinden olmayan, 14 yaşından büyük yabancılar Tax Free stikeri (etiketi) olan bir yerden alışveriş ettikleri toplamı 300 manattan az olmayan malları ve alışveriş ettikleri yerden doldurttukları e-VHF formunu (elektronik vergi hesap faturasını) Azerbaycan’dan çıkarken gösterip, % 18 kdv/edv’nin % 80’ni (yani % 14’ünü) geri alma hakkına sahip olabilirler.

Aşağıdaki mallara tax free uygulanmıyor: 

KDV/EDV tüketim vergisi olmayanlar, gıda maddeleri, ilaçlar, tıbbi ekipmanlar/levazımatlar, tarihi/kültürel miras eserleri, ihracı lisansa tabi mallar, çerçeveye alınmamış, imal edilmemiş veya çeşitlenmemiş kıymetli taşlar, külçe şeklinde kıymetli metaller, refakatsiz bagajla Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinden çıkarılan mallar (kargo ile gönderilen kasdediliyor olabilir), arabalar ve yedek parçaları, posta veya internet hizmeti vasıtasıyla ihraç edilen mallar.

Geniş bilgiler için: AZERİCE    İNGİLİZCE

TÜRKİYE’DE TAX FREE

Azerbaycan’da oturma izni almışsanız, Türkiye’ye gittiğinizde Azerbaycan’a dönecekseniz  TAX FREE anlaşması olan mağazalardan özellikle elektronik eşya alıp % 11.5 ini (KDV % 18 ise) geri alma hakkınız var. Prosedürünü mağazadan öğrenebilirsiniz. Ancak Türkiye’den çıkarken işlemi hayli uzun ve check-inden sonra yapılıyor o nedenle havaalanında erken check-in yapın ve Ankara’da pasaport kontrolundan geçmeden aldığınızı göstererek işlemleri yapmak zorunda olduğunuzu da unutmayın. İstanbul Atatürk Havalimanında ise işlem pasaport kontrolundan sonra. Paranızı AVM lerde varsa, pasaportunuz yanınızdaysa tax free bürosundan hemen alabilirsiniz. Ankara Kentpark giriş katında güya bu işi yapan Global Blue diye büro var ama parası hiçbir zaman olmaz. Ya ertesi gün tekrar geleceksiniz ya da tax free alışveriş etmeyeceksiniz.

YİYECEK, İÇECEK

Yiyecek, içecek, dışarda yemek  fiyatları ayrı bir sayfada anlatılmştır. Okumak için lütfen tıklayın

TEMİZLİK MALZEMELERİ

Güncel market fiyatlarını öğrenmek için:

http://www.bazarstore.az/

http://www.neptun.az/kataloq/

http://arazmarket.az/

http://bravosupermarket.az/#/leaflet

https://www.facebook.com/pages/Aqrovest/563370040384121?fref=ts

RUS MALLARI

Türkiye Azerbaycan’ın ithalat yaptığı ülkelerin en başında geliyor. Öyle olunca da her türlü Türk malı bulunuyor. Rus malı da bulunuyor ancak ne olduklarını anlamak için Kiril alfabesini mutlaka sökmek ve anlamlarını bilmek de gerekiyor. Rus malı gıdaları denedik ve çöpe attık, bir daha tövbe ettik. Sonradan öğrendik ki Azerbaycanlılar hiç Rus malzemelerini almazmış, Türk mallarını tercih ederlermiş. Biz ise deneyerek öğrendik. Sadece gıda değil başka mallarda da Rus olanlardan kaçınmak gerek. Örneğin Rus malı şifreli bir kilit seyahatte bizi rezil etti. Bulaşık deterjanının yarısı su çıktı.

PAZARLAR

“Meyve-Terevez” tabelalı manavların bazıları uygun fiyatlı ama genelde market fiyatına.

“Meyvali Market” Salyan Çevre (Dairevi) yolunun (City Bypass Rd) Sederek sapağından girince, Sederek çarşısının karşısında. Girişi Lökbatana giderken az ilerdeki göbekten sağa dönünce sağ tarafta. Taze ve ucuz meyve, sebze ve yeşillikleri, kuru yemiş, kuru gıdalar satılıyor 7 gün 24 saat açık. Toptan ve perakende satış yapılıyor. Yeşillikler Sedereğe bakan tarafta, Lökbatan yolu kenarında ayrı kapalı bir yerde, girişi de ayrı ve yol kenarında.

Samet Vurgun’daki Teze (taze) Pazar genelde marketlerden ucuz değil. Boşuna gitmeyin. Ancak elektrik, tesisat malzemeleri, mobilya aksesuarları, aletler açısından çok iyi.

Hetay’daki Yaşıl (Yeşil) Pazar çeşit ve fiyat bakımından epey uygun. Ancak kendiniz seçmezseniz kalitesiz ürünü dolduruyorlar. Ayrıca bizleri yabancı görünce fiyatlar katlanıyor. Yüzümüzü buruşturup arkamızı dönünce pek de yabancı olmadığımızı anlayıp bu kez normal fiyatı sesleniyorlar. Onun için Azerice konuşmak yararlı oluyor “pomidor neçeye?” gibi.

Ahmedli semtinde Yarmaka (açık pazarı) sokağa kuruluyor, sadece Cumartesi ve Pazar günleri. Fiyatlar marketlerden biraz daha iyi.

Havalimanı yolu  8. km de içerde (Vismoy) pazarı ise Azerbaycanlı dostlarımız hiç tavsiye etmiyor. Zira tartılar hileliymiş.

MARKET

Bakü’de hemen her sokakta “Meyve-Terevez” (Meyve-sebze)  tabelalı manavlar, “market” denilen bakkallar, “erzaq” denilen küçük bakkalar, apartman altlarında “magazin” denilen bakkallar var.

Bakü’de hipermarketler yeni açılmaya başladı. Büyük marketler de artık her yerde var. Belli başlı isimler: Bazarstore, Bravo, Bizim, Bolmart, Grand, Favorit, Araz, Fresco, Rahat, Neptün, Aqrovest, Continental, Xazar, Citymart.

En düşük fiyatlar Şehir dışında Lökbatan’da Bine Ticaret merkezinin karşısındaki Aqrovest Cash&Carry marketinde. Bolmart, Bazarstorelar ve Bizim marketler birçok üründe uygun fiyatlı. Fresco pahalı,  meyve-sebze bölümünde aldıklarınızı tartırırken dikkat edin etiket fiyatlarının epey üzerinde olabiliyor. İtiraz ettiğinizde terbiyesiz şekilde “istemezseniz almayın” diyorlar. Fresconun etleri de iyi değil. Bravo oldukça iyi. Neptün, Araz fiyatları orta, No. 1, Xazar, Favorit, Continental, Citymart epey pahalı. Rahat market kalitesiz.  Migros’un Türki Cumhuriyetlerindeki adıyla Ramstore’lar  2011 de Bakü’de el değiştirdi ve Azersun satın aldı. Adı da Bazarstore oldu. Fiyatlar epey düştü. Gittikçe azalan Türk ürünlerinden ziyade lokal ürünler satılıyor.

Banyo bataryası spiral, duş telefon toplu halde Teze Pazarda ve Sederek’te bulunuyor.

İLAÇ, SAĞLIK

BAKINIZ:    https://bpakman.wordpress.com/dunya/baku-2010-fotograflar/bakude-yasam/guya-saglik-sigortasi/

ULAŞIM

Akaryakıta 2013 sonunda % 30 zam geldi. Yunanistandan gelen Premium 95 süper benzin fiyatı serbest, arada değişiyor,  normal benzin 70, mazot 60 qepik. (2016). Temmuz 2017’de 92 oktan normal benzin fiyatına bir zam daha (% 29) geldi 90 qepik oldu. Petrol ülkesinde yanacaq (akaryakıt) fiyatları pek ucuz sayılmaz. Maşın (otomobil) fiyatları için lütfen tıklayın.

Bakü trafiği, taksileri ve ulaşımını, ücretlerini ayrı bir yazımızda anlattık. OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN.

BERBER

Kişi salonları (erkek berberleri) ortamın basitlikten lükslüğüne gittikçe fiyat da artıyor.  Bazıları pek temiz değil, leş gibi sigara kokuyor. 

GEYİM (GİYİM)

Giyecekler  yeni gelenler için  Bakü’yü tam araştırmadan ilk etapta pahalı görünüyor. Araştırmayı yapmayanlar Türkiye’den gelirken her türlü giysiyi getirmekte fayda var diyorlar. Ancak tam da öyle değil. Giyim büyük ölçüde Türkiye’den ithal ediliyor.

Giyimin pahalı denmesine karşın Bakü’de Azerbaycanlı bayanlar nasıl oluyor da bu kadar güzel giyiniyorlar sorusunun cevabı:

Bakü’de bazı bütçeye uygun dükkanlara girildiğinde genelde görülen hemen herşeyin döküntü olduğu ve bazılarında yoğun küf kokusu. Buralarda satılanlar ülkelere yapılan uluslararası yardımlardan  ve Avrupanın sezon dışı mal depolarına atılanlardan toplanan giysiler. İyi mallar gelir gelmez kapışılıyor ve kalmıyor. Dükkanları işletenler tanıdıklarına iyi malları ayırıyor ve telefonla haber veriyorlar. Enflasyon yüzünden fiyatlar gittikçe artıyor.

Bu dükkanlardan ziyade yeni modayı takip edip hemen uygulama açısından daha çok Bakü’nün orta ve iyi kaliteli giyim mağazalarından bol ve yoğun alışveriş yapıldığını görüyoruz, özellikle indirimlerde Türkiye’deki gibi herşey kapışılıyor.  Bu tür mağazalardan Mango, Koton, Zara gibilerinde yoğun alışveriş yapılıyor. Neftçiler, Zarife Aliyeva, Üzeyir Hacıbeyli caddeleri ve onları dik kesen sokak-caddelerdeki pahalı-marka mağazaları da az ama öz satıyor.

Çevre yolu üzerinde Salyan köprülü kavşağındaki Bine Ticaret merkezinden de uygun fiyatla çok yoğun giyim alışverişi yapılıyor. Büyük çoğunluğu Türkiye’den özellikle Laleli ve Osmanbey’den gelen malların bulunduğu mağazalar makul fiyatlarıyla çok rağbet görüyor.  Yani her keseye hitap ediyor Bakü giyim konusunda. 

SEDEREK

Şehir dışında Badamdar semtine yakın, çevre yolu üzerinde, Lökbatan mevkiinde Sederek’te çoğu tek katlı üzeri kapalı, içinde sokaklar ve sağlı sollu dükkanlardan ve sattıklarına göre ayrılmış bir çok kısımdan oluşan yeni yapılan, çok büyük bir çarşıda bazı fiyatlar şehir merkezine göre düşük bazıları aynı. Yabancılara söylenen fiyatların çıtası biraz yüksekten başlıyor. http://www.sederek.info/ Arabayla çıkarken 50 gepik ödeniyor. Hafta sonları park yeri bulunmuyor. Astara yoluna doğru devamında benzer ancak daha çok giyim ağırlıklı toplu dükkanlar var, yukarıda anlattığımız Bine Ticaret merkezi gibi.

HAVUZ

Semt kapalı havuzlarında kadınlar günü var. Sık gidecekler abone olurlarsa daha ucuza gelebilir. Fazla kalite aramayın. En kötü tarafı “mantar” kaynaması. Reşit Behbudov üzerindeki Aquapark havuzuna üye olunabiliyor ama akşamları kalabalık.  Hyatt ve Kempinski havuzlarına dışarıdan üye olunabilir.  Kempinski havuzunu temiz bulmayan ve mikrop kapanlar oldu. Excelsior’un da açık havuzu var. Bakü dışında Hazar Islands’da, Nardaran’da Amburan ve Sea Breeze plajlarında açık havuz da var. Buralarda deniz temizce. Rayonların (taşra) bir çoğunda spor kompleksinin içinde kapalı havuz var. Spor salonları ve havuz fiyatları daha geniş şekilde ayrı bir sayfada verilmiştir: OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN.

ÖZEL DERS

Azerbaycanlı hocadan özel Rusça veya İngilizce ders almak çok ucuza gelebilir. Hoca evinize ya da büronuza geliyor. İki kişi alırsanız adam başı ücret düşüyor. Toplu dans dersleri ve özel dans dersi almak mümkün

Bakü Türk Anadolu Lisesinde Lise 9. sınıfta ilave ders olarak Azerbaycan dili, edebiyetı, tarihi ve coğrafyası okutuluyor. Azerbaycan Türkçesini çok iyi bilmeyen Türkiye’den gelen öğrenciler Azerbaycan dili ve edebiyatı konusunda çok fazla sıkıntı yaşıyorlar. Azerbaycan dil eğitimi veren öğretmenler Türkçe karşılığı ne anlama geldiğini bilmedikleri için çocuklara açıklama yapamıyorlar ve Azerbaycanlı çocuklara anlattıkları gibi ders anlatıp çıkıyorlar diğerleri ne anladıysa artık. Aslında çözüm anlatılan kelimelerin Türkçe karşılıklarını da söylemelerinde. Böyle yapsalar hiç sorun kalmayacak. Mesela hoca gramer bilgisi verirken Türkiye Türkçesinde özne sıfat fiil gibi kelimeler Azerbaycan Türkçesinde neye karşılık geliyor öğrenci “mevcut uygulamada” bunları bilmek zorunda. Bu yüzden bu dersi alacak öğrencilerin Azerbaycan Türkçesini oldukça iyi bilmeleri gerekiyor.  Burada verdiğimiz Türkler için Azerice dizimiz başlangıçta epey faydalı olacak, daha sonra pratikte de geliştirilirse sorun çözülecektir. Ancak özellikle yeni gelenler açısından süre kısa ise veliler Türkiye’de okumuş ya da Kafkas Üniversitesin mezunu gibi bir Azerbaycanlıdan ders aldırmalıdırlar.

TEYYARE (UÇAK)

Azerbaycan Havayolları AZAL. Buta onun bünyesinde. AZALjet Türkiye uçak bileti fiyatına bagaj dahil değil. Bakü’den seyahat şirketinden alırsanız her bilete 30 AZN ilave ediyor. Fiyatlar uçuş tarihine yaklaştıkça, hafta sonuna, Bayram, tatil öncesine/sonrasına gelirse   artıyor, promosyon olursa düşüyor.

Değişikliklerde 40-50 € ilave ücret alınıyor. Ucuz uçuşlarında iptallerde ücretin yarısı geri ödeniyor, değişikliklerde ücretin yarısı ödeniyor. Promosyon uçuşlarda değişikliğe 20 Euro ücret ödeniyor,  iptallerde zamana bağlı 40 Euro ilave ödeniyor ya da ücretin yarısı iade ediliyor.

Bakü-Dubai arasında işleyen Flydubai havayollarında su (plastik bardakla su hariç) – yemek hatta yastık bile tüm ikramlar ücretli, internetten kredi kartı ile bilet alınırsa  adam başı + 20 dolar, acenteden alınırsa adam başı 30 Azn ilave ücret ödemek gerekiyor ayrıca Dubai’de her bakımdan kötü ve eski olan Terminal 2 ye inip kalkıyor. Bagaja verilen bavul, çanta da bazan ayrı ücrete tabi, bazı uçuşları da gece yarısı olabilir.

Buta’nın uçuşlarında yemek/kahvaltı ilave ücretli. Bilete dahil olan sandviç su ve bir defalık çay veya kahve. Azal’ın ise yemeği seçmeli olabilen uçuşlarında özel yemek uygulaması devam ediyor.

Türkiye Azerbaycan arasındaki uçak seferleri ve Azal’ın  bagaj uygulamaları ile ilgili geniş açıklamaları okumak için lütfen tıklayın.

EV FİYATLARI

Apartman dairelerinin ortalama satış fiyatı 810 $/m2 (Kasım 2012). Tercih edilen semtler sırasıyla Yasamal, Hatay ve Nesimi.

SONUÇ

Kira, dışarda yemek, marketlerden alışveriş Bakü’de yaşayan Türklerin giderlerinde çok önemli yere sahip. Yukarıda verdiğimiz Bakü kira fiyatlarının eşyalı evlere ait olduğu  unutulmamalı.

Not: Fiyatlar dalgalanmaktadır. Sayfalarımızda verilen rakamlar güncel olmayabilir. 2016 yılında gıda maddelerinde % 14 üzerinde enflasyon oldu.

Devamı yazılar için lütfen tıklayın:

Aylık harcama

Gıda, Yeme, İçme, Lokanta fiyatları

2. el araba fiyatları

Bakü dünya pahalılık sıralamasında kaçıncı?

Ulaşım, trafik

Bülent Pakman. Temmuz 2010. Bazı güncellemeler 2016. İzin alınmadan aktif link verilmeden kısmen veya tamamen alıntılanamaz.

Bu yazı Bakü’ye gelmeyi düşünen, gelecek olan ve ayda ne harcayacağını merak eden Türk vatandaşlarına yöneliktir. Geniş kapsamlı bir ekonomik araştırma değildir. Rakamlar güncel olmayabilir.

Azerbaycan’da Kimlik ve Dil

Azeri diye bir millet var mı?

YANLIŞ: Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri”, konuştukları dile “Azerice” denmektedir.  Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar  “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir. Bunlar külliyen yanlıştır.

1. Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler. 
2. Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, tarihin en azılı Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir. Eğer Ruslar, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde Allah korusun Anadolu ya hakim olsalardı, orada da benzeri şekilde Egeli, Karadenizli ve İzmirli diye uyduruk milletler ve kimlikle yaratmaya çalışırlardı.

DOĞRU:  “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi”.

Azerbaycanlılar Türk müdür?

Kurtlar olur çobanların koyunu
İtten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!

Bahtiyar VAHAPZADE

Azerbaycanlılar Türktür dilleri Türkçedir

Arama motorlarında bulunabilmesini kolaylaştırmak için yazılarımızda arada Azerice ve Azeri kelimeleri kullanılmaktadır.

Azerbaycan’da Türk milleti vardır, dilleri Türk dilidir

 

AZERBAYCAN GÜNLÜKLERİ:

Bakü’ye gelmeyi düşünen “özellikle beyaz yakalı” Türk vatandaşlarına yardım için şahsi görüşler yanında bazı bölümleri kaynakları verilmiş yorumlu-yorumsuz alıntılarla derlenmiştir, tenkidi (eleştirel) ya da başka hiç bir amacı yoktur.  Yaşanmakta olan hızlı gelişimler sonucu çok şeyin değişmekte, güncelliğini yitirmekte olduğu da göz önüne alınmalı, burada yazılan her şeyin doğru ve aktüel olduğu düşünülmemelidir.  Kelimelerin çoklu anlamlarında ve ifadelerde tam bilgi sahibi olunmadan değerlendirmeler yapılması da yanlış anlamalara sebep olabilir. 

Başka yerlerde bana ait olarak gösterilen yazılarla ilgim yoktur. Özellikle fotolar eklenmiş, orası-burası, fotoları, alıntı linkleri silinmiş olanlarla. Özgün yazılarım sadece buradadır.

Azerbaycan coğrafyası ve Azerbaycan Türkleri aşağıdaki günlüklerde anlatılmaktadır. Okumak için lütfen tıklayın:

Parçalanan Azerbaycan

Kuzey Azerbaycan

 

Bakü Ofis 2011Bülent Pakman kimdir   https://bpakman.wordpress.com/pakman/

238 Responses to Bakü’de Fiyatlar ve Geçim Şartları

 1. MURAT dedi ki:

  TAMDA OYLE DIYIL ABARTMAYIN

  • bpakman dedi ki:

   Siz zaman ve emek harcayıp abartısız yazarsanız aydınlanmış oluruz.

   • cansu dedi ki:

    batat çok güzeli bir yer çok seviyorum orayım

   • Ulviyye dedi ki:

    Maşallah hamınız 1000 manatlıq evlərdə mərkəzdə qalırsız.ama hərşeydəndə narazısız

   • bpakman dedi ki:

    Narazılık yabancılara karşı soygun. Daha dün 6. Paraleldeki Favorit Markette 1kutu yerli süt 3 tendir çöreğine 6.70 istediler. Tendir çöreğinin ededi 50 kepik süt 1.20 manat

   • bpakman dedi ki:

    Bugün yine Favorit Markette kasiyer paranın üzerini 10 manat eksik verdi. ALLAHIN EMRİ

 2. mahir dedi ki:

  güzel abim, iyi yazmışsın hoş yazmışsın ama birkaç şeyi yazmayı unutmuşsun. Müsaadenle eklemek istiyorum. İstanbul ile Baküyü kıyaslamak için kriterler biraz farklı olmalı. İstanbul’da insanların aldığı maaşla Baküdeki aynı mı. Burada öğretmen, polis,işçi vesaire ancak 150-200 manat maaş alıyor. İkincisi ben temmuzda geldim buraya ve kayısı 7 manat idi. Şeftali hiç bir zaman olgun halinde iken 1.5 manata görmedim.Siz ucuzunu buılmuş olabilirsiniz ama ucuzluk şehrin bir deliğinde bir ürünü gidip ucuza bulabilmenize denmez.Sokağa çıktığınızda şehrin herhangi bir yerindeki ortalama fiyata denir.
  Geçen gün akşam manava uğradım. 4 adet domates, 3 adet patlıcan ve 3 adet dolmalık biber aldım. Bunlara ödediğim para 5 dolar. Ucuz ürünü sadece pazartesi günleri sabah 5 buçukta mahallemize gelip kimse uyanmadan satışını yapıp ortadan kaybolan kötylü adamdan yapabiliyoruz. Rüşvetçi memurlar ortaya çıkmadan satış yapıp kaçıyor adamcağız.Biz Türkiyedekinden en az iki kat fazla harcıyouz Baküde. Türkiye ile mukayese edilecek bir tarafı yok anlayacağınız.

  • bpakman dedi ki:

   Değerli görüşleriniz için teşekkürler. Amacım Bakü’ye gelecek olan Türklere burada kaça geçinebilecekleri hakkında az çok bir fikir vermek. Verdiğim rakamlar bizzat harcadığım fiyatlardır. Yazımda kapsamlı bir ekonomik araştırma yaptığımı iddia etmedim.
   Bu arada şeftalinin mevsim dışında 3-5 manata satıldığını özellikle belirtmiştim.

   Türkiye’de büyük bir kitle eğer şansı var da işsiz değilse 500 – 800 TL arasında maaş alabiliyor. Bu da 250 – 400 Manat yapar. Bakü’de de büyük bir kesim bu kadar alıyor.

  • mutalip dedi ki:

   400 manatla calisiyosa nasil 800 manat ev kirasini oduyorlar?

   • bpakman dedi ki:

    400 Manat o zamanki ortalama maaş. Maaşlar, hayat düzeyi her geçen yıl artmakta. Bizim şirkette 1500 manat alan var. 800 manat kirayı verebilir. Kaldı ki o kirayı verebilecek durumda olan Azerbaycan vatandaşları zaten ev sahibi olmuşlar. Kimi zamanında olmuş kimi de kredi almış. Ayrıca evlerde birkaç fert çalışıp eve katkıda bulunuyor. Ev sahibi olmayan ve maaşları az olanlar 200 manatlık hayat evlerinde ya da 300-400 manatlık orta kalitede evlerde oturuyorlar. Genelde her evde birden fazla çalışan oluyor. Bakü’de 800 manat ya da daha fazla kiralar yabancılara kakalanıyor. Bu evler de merkeze yakın olan yabancıların mecburen oturduğu semtlerde.

 3. cenk dedi ki:

  cok tesekkurler, fikir sahibi olmak acisinda gercekten cok yardimci oldu. (ayni onerileri ingilizce de okudum, yorumlarda hic negatif birsey yoktu, heryerde Turk oldugumuzu animsatan arkadaslara da sevgiler :))

 4. Erdal dedi ki:

  Sayın Bülent Bey,
  Bakü’ye geleli iki ay oldu. Yaşadığım ve gördüğüm tüm olayları benimle görmüş gibi anlatmışsınız. Amaçınıza ulaştığınıza inanıyorum. Bakü’deki yaşamı bire bir tasvir etmişsiniz. Sizi tebrik ederim.
  Saygılar.

 5. yahya dedi ki:

  Hocam yazilariniz cok bilgilendirici Sagolun ayrica alkol fiyatlarinda raki ve bira fiyatlari ulkemizle ayni olsada atladiginiz konu vodka ve sigara fiyatlati ozellikle vodkanin rusyadan geldigini ve epey ucuz oldugunu orn, smirnoff ulkemizde 50 tl orada 10 manat(20 tl)gibi sigarada bildigim lucky marlboro ve camel 1,5 manat yani 2,5 tl gibi bi rakama denk geliyor, yinede bilgilendirici yazilariniz icin ayrica tesekurler oraya yasamak ve yerlesmek isteyenler icin fikir verici

  • bpakman dedi ki:

   Herşeyin fiyatına yetişmem mümkün değil. Katkılarınıza teşekkürler. Açığımı kapatmış ldunuz.

 6. mehmet atmaca dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar,Bülent beye haksızlık yapmayın hiç bir mecburiyeti olmadan emek harcayıp ortaya birşeyler çıkarmış sahsen ben ikna oldum ve açıklayıcı buldum herşeyin birebir yazılması gerekmiyor bu bir gözlem yazısı sonuçta bir fikir veriyormu vermiyormu siz ona bakın elinize sağlık bületn bey

 7. perviz dedi ki:

  bulent bey ellerinize saglik ben 5 senedir bakudeyim soylediklerinizin hepsi dogru guzel bir calisma

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler. Amacım buraya geleceklere fikir vermek ve iki Türk halkını birbirine daha da yakınlaştırmar.

   • Meric dedi ki:

    Merhaba bpakmak bey

    Bu arada pazartesi baku ya uçurcam.fakat erkek berber olarak çalısacam fakat.ne akdar traş kesme ve yıkama dahil oalrak ne kadar manat kazanıyor.

   • bpakman dedi ki:

    Fikrim yok.

 8. kerem dedi ki:

  Bakü’de gerçekten de fıyatlar çok değişken. Oturulan bölgeden bölgeye farklılık olmasını bırakın, ayni bölgedeki dükkanlar arasında bile ciddi oranda farklılıklar oluyor.
  Bülent Bey yaptığınız çalışma gerçekten çok değerli ve fikir verici.
  Bir yıldır Bakü’de yaşayan biri olarak verilen fiyat aralıklarını yakınen yaşıyorum.
  Ama ev fiyatları konusunu tekrar araştırmakta fayda var bence.
  Normal ev fiyatları şu an 1000 – 1200 dolar civarında değişiyor. Ben sahilde, hükümet evinin tam arkasında, deniz manzaralı, 2 yatak odalı ve ful eşyalı bir evde 1000 dolara kalıyorum. Eve gireli 5 ay. Öncesinde ayni binada 3 yatak odalı ama daha eski mobilyaları olan eve de ayni miktarı veriyordum. Ev asansörlü, kapıcılı, vs. Kapıcı da aylık 6 Manat alıyor. Targovi civarlarında, Anadolu Resturant karşısında 2 yatak odalı, caddeye balkonlu bir ev de 1000 dolardı. Hatta sahilde ayni fiyata çok güzel benzer daireler de buldum, ancak binaların cepheleri giydirme olduğu için uydu anteni takılmasına müsade edilmemesinden tutamadığım çok güzel deniz manzaralı daireler oldu. Büyükelçilik yanındaki apartmanlarda da 900 – 1100 dolar civarında çok güzel daireler bulunuyormuş.
  Ancak verdiğiniz rakamlara da daireler yok değil. Özellikle sahilde yeni dikilen büyük binalardaki daire fiyatları, en küçüğü (bir odalı) 2000 dolardan başlıyor ve çıktıkça çıkıyor.
  Çalışmanız gerçekten de çok güzel ve dönemlik olarak güncellemeye devam edin lütfen.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Kerem

  • bpakman dedi ki:

   İlginize ve katkılarınıza çok teşekkürler.
   Kiralar tutturabildiğine. Bizim ev 2 yatak odalı, 2 banyolu, 2 balkonlu, 2 TVli, antresi, fitness bölümü var, çift asansörlü, epey geniş bir ev, önü açık, denizi ve tüm Bakü merkezini görüyor. Kirası 1125 $. 2 kat altımız aynı daire 1375 $ eksisi var artısı yok. Tam karşı dairemiz 1875 $ üstelik hiç bir yeri görmüyor, onun da hiç bir artısı yok, eksisi var. Bu kiralara 25 $ apartman masrafı dahil değil. Bizim semtin (6. Paralel, Nizami Metrosundan Hayat oteline doğru yokuş üzerinde) yarısı yabancı o yüzden 1000 $ a ev yok. Bizim şirkette hiç kimse de 1000 $ ın altında kira vermiyor. Çoğu Nerimanov, Nesimi Pazarı tarafında oturuyor.
   Sizin maşallah kiranız çok iyi. Bilmiyorum ev eski mi? Eskiyse kira biraz düşüyor.
   Eşim yeni bir sözleşme olursa biraz da Targovi civarında oturalım diyor. Evi değiştirmeyi düşünürsek bize kömek edersiniz artıq 🙂 .
   Selamlar.
   Bülent

 9. balagül dedi ki:

  Bülent Bey,

  Ellerinize ve emeğinize sağlık. Blogunuzla 2 sene önce eşim Suudi Arabistan da iş teklifi aldığında tanıştım. Suudi Arabistan a gitmedik. Ancak şu anda eşim yeni işi için 3 gündür Bakü’de. Ben ve çocuklarımız (Ankara da Fransız okulundalar) Bakü de Fransız okulu olmaması nedeni ile Ankara da kaldık.Yazdıklarınızı büyük bir keyif ve merakla takip ediyorum. Tekrar teşekkürler…..

  • bpakman dedi ki:

   Eşinize telefonumu cep- verebilirsiniz, bir ihtiyacı olursa, olmasa da bir merhaba deriz karşılıklı. Siz de tatilde gelince eşimle bekleriz.
   Kolay gelsin.

   • Balagül dedi ki:

    Bülent Bey

    Çok çok teşekkürler ilginiz için esime telefon numaranızı ilettim ilk fırsatta arayacak sizi.
    Tekrar teşekkürler görüşmek dileğiyle….

   • mustafa dedi ki:

    Gerçekten harika anlatmissiniz hocam benim esim azeri ancak turkiyede yasiyoruz tatillerde bakudeyiz ancak saygılarımla

   • Sadrettin dedi ki:

    Merhaba ben baküye 5 günlük gezi düşünüyorum kalıcak yer ve arac bulmak istiyorum rica etsem bana yardımcı okumusunuz

   • bpakman dedi ki:

    Bakü’de değilim.

  • Nadir dedi ki:

   Merhaba. Ben Baküdenim. Azerbaycanlıyım.Size bir bilgi iletmek istedim. Azerbaycanda Fransız okulu açıldı. Eşinize söylerseniz bula bilir. İçerişehir metro stansiyonunun yanında 134 numaralı devlet okulu fransız okulu oldu. artık dersler fransızca veriliyor. İsterseniz araşdırra bilirsiniz.

 10. anonymous dedi ki:

  Bülent Bey merhaba,
  Emeğinize sağlık, blogunuzdan çok faydalı bilgiler edindim.
  Ben de kısa vadede Bakü’ye taşınmayı düşünüyorum, size danışmak istediğim birkaç konu var, cevap verebilirseniz çok memun olurum.
  1- Bakü de kreş ve okul ücret ve kaliteleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
  2- Bakü sağlık hizmetleri konusunda bilgi verebilir misiniz?
  3- Bakü de, Tükriye deki gibi site özelliklerinde (içerisinde oyun parkı, sosyal alanlar) kiralar bulabilir miyiz? Tahmini kira ücretleri ne kadardır?

  Çok teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Sorularınızı hemen cevaplamıştım. ama bugün tesadüfen gördüm ki cevabım sayfada yok. Anlayamadım nasıl olmuş? Tekrar cevaplamaya çalışayım:
   1. Bakü’de kreş okul ücretleri hakkında bilgim malesef yok. Yabancı okullar pahalı. İngiliz okulu 25 bin dolar. Türkiye fiyatına denebilir. Kreş de öyle olabilir.
   2. Bakü’de sosyal güvenlik yok. Sağlık parayla. Özel sağlık hizmetleri fiyatları da Türkiye gibi. Şirket özel sigorta yaptırsa da tedavi gerektiğinde ya sizin hastalığınız sigorta kapsamında değil diyorlar ya da bu hastalık önceden varmış, bu yüzden para ödeyeceksiniz diyorlar. Özel sağlık fiyatları kliniğin kalitesine göre değişiyor. Özetle fiyatlar tutturabildiğine. Bir kanal tedavisini 130 manata yapan da var 40 manata da. İkisi arasında klinik kalitesi ve tedavi kalitesi arasında hiçbir fark yok. Türkler önemli bir rahatsızlık olduğunda ve doğum için Türkiye’ye gidiyorlar. Bu konuda sayfalarımda daha fazla bilgi var.
   3. Bakü’de site çok az da olsa var ama öyle Arabistan gibi compound yok. Yani havuzlu, fitnesli, sosyal alanlı değil. Sadece güvenlikli. Fiyatlarını da bilmiyorum. Aquapark gibi havuzlu bir apartman var ama havuzu dışarı da açık parayla o yüzden kalabalık oluyormuş.

   • Abbas dedi ki:

    Yanılıyorsunuz efendim Baküde havuzlu fitnessli bir sürü site var.. Hatta isimlerini bile vereyim… Akkord, Yeni Həyat, Port Baku…. Port bakunun çatı katında bile havuzu var!

   • bpakman dedi ki:

    Bunlar compound mu? Yani villalı siteler mi? Son ikisi çok katlı Residence.

 11. isa akyıldız dedi ki:

  baküde yaşamak zorunda deilsen?üstadım bide şu tepeeeeden fahleye kadarki rüsvet üzr hörmet:D meselesinede bi girsen

 12. kerem dedi ki:

  Bakü’de bulunan kreş ve okullarla ilgili biraz bilgi verebilirim.

  Eğer çocuğunuzu düzgün bir kreşe vermek isterseniz ortalama aylık ücret 1000 dolar. Ama bu fiyata ulaşım ve bazı ufak tefek ekstralar dahil değil. ulaşım için ise günlük 10 Manat ücret alınıyor. Bu tür kreşler kaliteli ve çocuklara Türkçe – İngilizce ve Rusça birlikte eğitim veriliyor (ör: http://gunesh.biz).

  Birde burada yerli halkın çocuklarını verdiği kreşler var. Kalitelerini bilmiyorum. Ama bizim temizleyici ayda 30 Manat verdiğini söylüyor. Kreş bir dairedeymiş ve eğitim Rus dilindeymiş. Kendileri memnun. Ama şahsen ben şüpheliyim 🙂

  Birde burada Türk İlkokulu ve Lisesi var. Belli bir yaşın üstündekiler çocuklarını buraya gönderebiliyor. Araştırmakta fayda var.

  Ben kızım için (4 yaş) buradaki yabancı okullarla görüşmüştüm. Hemen hepsi İngiliz eğitim sistemine yönelik eğitim veriyorlar. Fiyatları ise yıllık 15000 dolardan başlıyor ve 25000 dolara kadar çıkıyor. Ödemelerini de ilk 3 ayda filan yapmanızı istiyorlar. Açıkcası fiyatların bu kadar yüksek olmasının ana nedeni, burada yaşayan yabancıların (özellikle de BP çalışanlarının) çocuklarının okul ücretlerinin şirketler tarafından ödenmesi. Ev kiralarının yükselmesi ile ayni neden anlayacağınız. (ör: http://qsi.org/azb_home/azb_home.htm , http://www.bakuoxfordschool.com/view.php?lang=az&menu=0)

  Açıkcası bu ücretlerin Türkiye ile kıyaslanması bence çok da doğru değil. Türkiye’de bu fiyatlara çocuğunuzu göndereceğiniz kreş buradakilerden çok daha üst seviyede eğitim ve sosyal olanaklar veriyor. Ama çok fazla seçeneğiniz yok.

  Umarım yararlı olmuştur.

 13. nihat dedi ki:

  yaklasık 20 gundur bakudeyim, istanbul’dan gelenlerin alısması çok kolay bir sehir. Her sey her yerde, yerlerini bilmezseniz bulmak kolay degil, kaybolmak kolay…

 14. Hasan Pakmen dedi ki:

  Bülent Bey öncelikle bu bakü konusu ve dolayısı ile blogunuz çok çok yardımcı oldu bana, çok teşekkür ediyorum, elinize sağlık. Zahmet olmazsa bir iki soru da ben sormak istiyorum.

  Bu ayın ortasında bir gelip gideceğim ve yazın ortalarına doğru uzun süreliğine Azerbaycan’a geleceğim. Fakat şantiyemiz İsmayıllı’da. Bakü – İsmayıllı arası ulaşım hususi araçsız olarak nasıl sağlanıyor? Var mı? Sıklığı nedir? Ücretleri nasıldır?

  Bir de şu var; zannediyorum ki oranın en güçlü gsm operatörü azercell, azercell’in 3g’si nasıldır? Her yerde -örneğin İsmayıllı’da- çeker mi? Viber, whatsapp gibi uygulamaları kullanmak ve mail trafiğini cepten yönetmek adına kontörlü bir azercell hattı işimi görür mü acaba?

  İnternette çoğu yerden ve en önemlisi blogunuzdan iyice baktım fakat özel ayrıntı olan bu konularda bilgi bulamadım. Cevaplarsanız sevinirim.

  En iyi dileklerimle.

  • bpakman dedi ki:

   Rayonlara otobüs var. Sumqayıt yolunda Avtovağzaldan (otobüs terminali) otobüsler işliyor.
   Telefonda 3G ayarlarını yaptıktan sonra, hücresel veriyi açtıktan sonra ayda az bir ücretle (3 manat galiba) 3G ile sınırlı olarak kontürlü hatla internete bağlanabilirsiniz. Bunun için 2525 e bir mesaj gönderiliyor. Benim ihtiyacım olmadığından denemedim. Bakü dışında ne kadar çeker bilemiyorum.

 15. ali dedi ki:

  elinize saglık guzel olmuş tşkler..

 16. Selcen dedi ki:

  Merhaba,

  Ben Azerbaycan’da esimle birlikte insaat sektorunde calisiyorum. Hamile kalma dusuncemiz var. Fakat dogum oncesi ve dogum sirasinda yapilmasi gereken testleri Bakudeki hastanelerde guvenle yaptirabilirmiyim emin degilim. Sirketimizin yaptirdigi ozel saglik sigortasi hamilelik testlerini karsiliyormu onu da bilmiyorum. Eger karsilamiyorsa cok pahalimi hastaneler? Ve bu hastanelere testler konusunda guvenebilirmiyim? Bilgisi ya da tecrubesi olanlar yazarsa sevinirim. Tesekkurler.

  • bpakman dedi ki:

   Genelde Türkiyeliler doğum için Türkiye’ye gidiyorlar. Bakü’de doğum yapanlar da var. Genelde Merkezi Klinika’da yapıyorlar doğumu. Ancak Azerbaycan’da doğumu izleyen ilk 3 gün baba karısı ve çocuğunu göremiyormuş. Sağlık sigortası muhtemelen yan çizecektir. Harcamalar hakkında bilgim yok. Merkezi Klinika’dan bilgi alınabilir (Flame Towers’ın yanında)

 17. TARIK dedi ki:

  peki şöyle bi soru sorayım üniversiteli ögrenciler icin part-time is bulma olanagı varmıdır varsa ne kadar ücret alır malum ögretmen maasları 250-300 manat dıyolar ayrıca orada gıda mühendisligi okumus birinin is bulma olanagı nedır ve maaş aralıgı şimdiden tsk.

  • bpakman dedi ki:

   Öğrencilerimiz daha çok fast food sektöründe kasada ya da komi olarak çalışıyor aldıklarını bilmiyorum.

 18. Serdar dedi ki:

  Merhaba,
  Ben Bakü’den iş teklifi aldım. Evliyim ve 2 tane küçük bebeğimiz var. Ailemle büyük bir olasilikla yerleşecegiz. Sizinle telefon ile görüşebilmem mümkünmü.

 19. ali dedi ki:

  slm abi ben bakü ye gidecegim ben oraya geldim de iş bula bilirmiyiz bide abi vize nasıl alırız

  • bpakman dedi ki:

   Vizeyi 10 dolar verir Bakü Havaalanından alırsınız da mesleğiniz nedir? Bakü taşı toprağı altın olan bir yer değil. Özellikle kira, yiyecek açısından pahalı da bir şehir. İşsizlik var. Azerbaycanlılar çalışmaya Rusya’ya, Türkiye’ye gidiyor. İşçilik çok düşük. İş bulmadan gelmeyin.

 20. ali dedi ki:

  oto yıkama 8 senedir calışyorum bide garsonluk tercübem var nasıl bula bilirmiyim ????

  • bpakman dedi ki:

   Kesinlikle ve kesinlikle gelmeyi düşünmeyin. Buraya iş bulmadan gelinmez, gelmeden iş bulmak için de burada eksikliği duyulan bir meslek sahibi olmak lazım. Tecrübeli mühendis, uzman doktor gibi, buraya yatırım yapan Türk şirketlerinin elemanları, temsilcileri gibi.

 21. ali dedi ki:

  abi tavsiye edeceniz ülke var mı calışmak icin ???

 22. ali dedi ki:

  ama ben bakü ye gelip ewlik yapma yı düşünü yorum abi

  • bpakman dedi ki:

   Evleneceğiniz birisi varsa o size belki yardımcı olabilir. Yoksa burada işsiz güçsüz perişan olursunuz.

   • alim dedi ki:

    abi benim bir sorum daha olcak manat la türk parasıyla aynımı acaba en yüksek maaş nekadar bide abi endüşük maaş nekadar ???

 23. bpakman dedi ki:

  Şu anda 1 Manat = 2.3 TL civarında. Maaş derken Türkiye’den gelip kaçak çalışmayı kasdediyorsanız onu unutun. Burada işsizlik var. Ücretler çok düşük. Türk şirketinde çalışmayı kasdediyorsanız, gelmeden önce iş bulup anlaşma yapmanız lazım. Onun için de mesleğinizin olması lazım. Ayrıca şirketlerin Türk personellerine çalışma ve oturma izni alması gittikçe zorlaşıyor.

 24. alim dedi ki:

  ABİ SİZ DEDİNİZ YA 10 DOLARA VİZE VERİYORLAR BUNLAR AYLIK MI OLUYOR YOK SAM SINIR SIZ KALA BİLİYORMUYUZ BİDE ABİ BEN BAKÜ GELMEYİ COK İSTİYORUM

  • bpakman dedi ki:

   Vize 2 ay geçerli. Paranızı cebinize koyup gelin turistik seyahat yapar bitince geri dönersiniz. Bir aydan fazla kalacaksanız ilk hafta içinde polise kaydolmanız lazım. Yoksa çıkarken ceza yersiniz. İki ayı geçerseniz de ceza yersiniz.

 25. alim dedi ki:

  ABİ BİZ 3 KİŞİ GELMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ AMA TEMELİ KALMAK İSTİYORUZ BUNUN İCİN NE YAPMALIYIZ

 26. alim dedi ki:

  PASAPORT MUZ VAR AMA ORAYA UCAKTAN İNDİGİMİZ DE BİZ SINIR SIZ KALMAK İSTİYORUZ NE YAPMALIYIZ BİR BİLGİ VERİR SENİZ SEVİNİRİM

 27. bertan dedi ki:

  slm bakü gelecegiz ama orada sınır sız kalacagız ne yapmalıyız

 28. bertan dedi ki:

  abi vize yi nasıl alırız sınırsız bilginiz vardır herhalde

 29. Bülent Pakman dedi ki:

  Yukarıda yazılı ama tekrar hatırlatayım.
  Azerbaycan’da oturma izni olmayan “normal pasaportlu” Türk vatandaşları 10 dolar verip havaalanından girerken vize almak zorundadırlar.
  Bu vize ile en fazla 2 ay kalabilirler. İki ayı geçirenler yakalanırlarsa ceza yer ve deport (sınırdışı) edilirler.
  Bir aydan fazla kalacaklar girişi takiben ilk hafta içinde polise kaydolmak zorundadırlar. Bunu yapmayıp bir ayı geçirenler çıkarken ceza yerler. Polise kaydolmak kalış süresini uzatmaz.
  Bir aydan az kalacakların giriş vizesinden başka şeye ihtiyaçları yoktur.
  Sınırsız vize verilmez. Böyle birşey yoktur.

 30. Bülent Pakman dedi ki:

  Azerbaycan’da oturma izni olmayan “hususi (yeşil) pasaportlu” Türk vatandaşları havaalanından vizesiz girerler.
  Bu şekilde en fazla 3 ay kalabilirler. Üç ayı geçirenler yakalanırlarsa ceza yer ve deport (sınırdışı) edilirler.
  Bir aydan fazla kalacaklar girişi takiben ilk hafta içinde polise kaydolmak zorundadırlar. Bunu yapmayıp bir ayı geçirenler çıkarken ceza yerler. Polise kaydolmak kalış süresini uzatmaz.
  Bir aydan az kalacak yeşil pasaportluları başka şeye ihtiyaçları yoktur.
  Sınırsız vize verilmez. Böyle birşey yoktur.

 31. cem dedi ki:

  mesela siz bahsetiniz ya vizenimiz bitinde yenileme gibi şansımız var acaba ?

 32. cem dedi ki:

  Yani vize yeniletemiyoruz neden?

 33. Stark dedi ki:

  Hocam merhaba, ben de 10 gün oldu geleli Bakü ye. Burada hazır bir iş için geldim.
  Sosyal sigortamın TR deki şirketten mi , buradaki şirketten mi ödenmesi benim içi daha iyi,
  bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan’da ödenen sosyal Sigorta’nın Azerbaycan vatandaşı olmayanlara faydası yok. Ancak yasal olarak ödenmek zorunda.

 34. Samet dedi ki:

  Bülent Bey merhaba eşim türkçe öğretmeni ben ise İnşaat Teknik Elemanıyım Baküye gelmeyi düşünüyoruz. İnşaat sektörünün yaygın olduğunu orda çalışan arkadaslarımdn öğrendim fakat eşim için orada öğretmenlik yapabilir mi ayrıca öğretmen maaşları ne kadardır?
  Teşekkür ederim ilginize …

  • bpakman dedi ki:

   Buradaki Türk okullarında öğretmen olanlar Türk vatandaşları, üniversite mezunları ve Türkiye’de ders verdiği konuda sınava girmişler. Azerbaycan okullarının şartlarını bilmiyorum. Özel Azerbaycan dershanelerinde çalışmak için ders vermeye yeterli olmak yetiyor. Elbette iş bulunabilirse. Nasıl iş bulunduğu akkında fikrim yok ama tanıdık olursa bulunur herhalde

 35. nurinisa aybek dedi ki:

  Verdiginiz bilgiler ve harcadıgınız emek için çok teşekkürler.Baküye , ben geleli 2 , eşim geleli 4 hafta oldu.(Eşimin işi nedeni ile geldik) Baku yazınız , bizim için özellikle bayramda inanılmaz güzel bir rehber oldu. İlk ugradıgımız yerlerden biri olan Mersin sofrasında kulaklarınızı çınlattık. Facebook da arkadaşlık istegi gönderdim.Görüşebilmek dileği ile size ve eşinize selam ve saygılar .
  Nurinisa Aybek

 36. Ali dedi ki:

  Mrb.ben azerbaycan baküye üniv. okumaya gelicem bu sene inş.Üniv. ortamı hakkında bilgi verirmisiniz.gençlik nasıl sosyalmi..saolun…

  • bpakman dedi ki:

   Üniversite gençliğini yakından izlemiyorum ama Bakü sosyallikde sorun olacak bir yer değil.

 37. Seid dedi ki:

  Ben Azerbeycanliyim. cok dogru yazmissin. gercekten burda yasamak cok zor.

  • bpakman dedi ki:

   Beli, başqa ölke payitahtlarına muaqayise edende bahalı görünür. Bakı sakinleri üçün çetin olar yaşamaq.

 38. emrah dedi ki:

  pasaport ücretleri nedir? 1 hafta otel ücretleri nelerdir. daha doğrusu ekonemik bir gezi için yanıma nekadar para almam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler şimdiden…

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’de en ucuz konaklama hostellerde mümkündür. Hosteller daha çok “İçeri Şehir” bölgesindedir, yani tam şehir merkezinde. Dikkat ucuz fiyatlarda odayı paylaşım söz konusu.
   İnternetten bir göz atabilirsiniz: http://bit.ly/Qx4pYl
   Ucuz seyahat Trabzondan otobüsle mümkün. Epey zahmetli ama. Uçak fiyatları erken rezervazyona göre değişir.
   Yemek keyfinize kalmış. Acıkınca kutab (gözleme) ile idare edebilirsiniz. Tanesi 30 qepikten başlar. Ekmek arası döner de her yerde var. Pasaport çıkarmak için Türkiye’de Emniyet ne kadar harç alıyor bilmiyorum. Azerbaycan vize için sadece 10 dolar alıyor.

 39. Kadir dedi ki:

  İlk önce yazmış olduğunuz bilgi yazılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yeni mezun maden mühendisiyim bir tanıdığın tanıdığı vasıtasıyla bakı’de petrol şirketinde çalışmaya başlamayı düşünüyorum ama yeni mezun olduğum için fazla bir maaş vermezler herhalde. Maden mühendislerinin maaşları hakkında bir bilginiz var mı. Birde hem çalışıp hemde yüksek lisans yapma olanağı mevcut mu?
  Bu arada bakı ve azerbaycanı o kadar güzel anlattınız ki eğer işim için olmasada mutlaka bir gün gezmek için geleceğim.

  • bpakman dedi ki:

   Teşekkürler beğenileriniz için. Az da olsa kızan Azerbaycan Türkü kardeşlerimiz de oluyor ama aslında yazmadığım çok şey var ayrıca tek derdimiz her şey daha iyi olsun diye. Yeni mezun Bakü’de net 2000 dolardan az almaz. Üstü sizin alabileceğinize kalmış. Net derken sadece Türkiye ile telefon görüşmeleri sabah kahvaltı ve akşam yemeği cepten gider o da kampta kalmazsanız.

  • bpakman dedi ki:

   Yüksek lisans yapabilirsiniz herhalde. Fazla bilgim yok. Bir de iş temposuna da bağlı olacaktır.

 40. çağdaş devrim altuğ dedi ki:

  Merhabalar Bülent bey….
  Öncelikle blog muhteşem olmuş onu belirteyim. Eşim bakü yakınlarında Azerbaycanlı bir firmada ziraat mühendisi olarak çalışacak. Ama işverenimiz hollanda merkezli bir firma benim merak ettiğim konu orada ödenecek vergi konusunda bunu yerel firmalar da ödüyormu bizim anlaşmamız vergiler tarafımıza ait bir fiyat çünki. Ayrıca şahsımın iş bulma oranı nedir ( Ziraat Mühendisiyim 15 yıllık tecrübem var sektörde daha önce türkmenistanda ve ırakta peyzaj alanında büyük ölçekli projelerde görev aldım. Başta peyzaj olmak üzere ziraat sektöründe tecrübem üst düzeyde.) Ev kiramızı şirket ödeyecek ama vergi olayı kafamı karıştırdı biraz.
  Saygılarımla..
  cdevrim77@hotmail.com

 41. doktor dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, hepsini okudum. bakü özellikle kalifiye elemanlar için avantajlı anladığım kadarıyla. ben uzman doktorum (genel cerrah) . gelmeyi düşünüyorum. internet üzerinden bir hastaneyle görüşme halindeyiz. bazı ortalama rakamlar verdiler ama ben oraya tamamen yabancıyım. genel cerrahların geliri hakkında sizin bilginiz varmı. tşk.ler..

 42. serkan dedi ki:

  merhaba ben bayan kuaförüyüm türkiyede baküde kuaförlerin iyi çalıştıgını duydum oraya gelmem için ne yapmam gerekiyor ne kadar kazanclı olur benim için

  • bpakman dedi ki:

   Çalışmak için çalışma izni almak lazım. Serbest çalışmak için yatırım yaparak işyeri açma izni almak gerekir, maaşlı çalışmak için çalışma iznini işveren alacak.
   T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğinden bilgi isteyebilirsiniz Tel: +994 12 4413968 Fax: +994 12 4413906 E-mail: baku@ekonomi.gov.tr

 43. Serpil dedi ki:

  Bülent Bey merhaba, arkadaşım 3 haftalığına turistik amaçlı olarak gelecek. Bakü’de kalacak. Günlük kiralık ev fiyatlarına baktım 60 Aznden başlıyor. Bu fiyat uygun mudur, yoksa daha uygun fiyata ev ya da otel bulabilir miyiz. Sağolun.

  • bpakman dedi ki:

   Şehir merkezi Targovi’de 3 yıldızlı bir oteli de ücretsiz wi-fi, kahvaltı dahil aynı fiyata bulabilirsiniz. Hiç otelde kalmadığım için tavsiyede bulunamıyorum.

 44. Serpil dedi ki:

  Teşekkürler.

 45. osman dedi ki:

  Ellerinize saglik,cok guzel bir arastirma yapmissiniz.

 46. mehmet dedi ki:

  merhaba.öncelikle emeğinize sağlık.bi konu hakkında fikrinizi almak istedim.Ben üniversiteden yeni mezun oldum ve askerliğimi yapıp Türkiyede işe başladım şuan 1100 TL maaş almaktayım.Uluslararası ithalat ve ihracat üzerine bir firmada.Arkadaşım vasıtasıyla Baküde aynı iş için iş teklifinde bulundular.maaş 1200$ ev,yemek masraflarını firma karşılayacak. Türkiye için 1200$ yeni mezun için güzel fakat Baküde de geçerli olabilir mi? Kişiden kişiye değişebilir ne kadar az harcarsan o kadar birikim yapabilirsin ama ben para biriktirip öğrenim kredimi ödemek istiyorum. bu iş teklifine sıcak bakmalı mıyım yoksa burdaki işimde kalmalımıyım sadece fikrinizi öğrenmek istedim teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Şirketlerin karşılamadığı harcamalara ilgili verdiğim rakamlar bu sorunuza cevap verir. Mesela Türkiye ile cebinizden özel telefon harcaması, ev interneti gibi. Eğlence harcaması kişiye göre değişir. Bunlara göre kolayca kendinize göre hesap yapabilirsiniz. Yeni iş imkanlarına karar vermek sizin özel durumunuza bağlı. Kaybedeceğiniz birşey var mı yokmu gibi. Bunlar sizin bileceğiniz işler.

 47. ATU Uni. dedi ki:

  Değerli büyüğüm Azerbaycan’da oturum almış bulunuyorum ve Türkiye ye giderken buradan telefon götürmek istiyorum. Bunu yaparken Tax Free özelliğini kullanmak istiyorum. Sizlerden ricam bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?

  • bpakman dedi ki:

   Tax free Türkiye’de yaptığınız alışverişlerden sonra Türkiye’den çıkarken olabilen bir imkan. Azerbaycanda böyle bir iygulama henüz göremedim. İlerde olur belki. Diğer taraftan dışardan alıp Türkiye’ye götüreceğiniz bir telefonu Türk simkartla kullanmak için 100 TL harç ödemek gerekir.

   • ATU Uni. dedi ki:

    Öncelik olarak teşekkür ediyorum lakin eksik yazdığımı düşünüyorum. Tax Free özelliğini sözlük anlamı olarak biliyorum. T.C. vatandaşıyım. Burada ATU da okuyorum ve Green Card’ ım var. Benim, örneğin World Telecom dan Tax Free faturasıyla aldığım elektronik eşyayı Haydar Aliyev Airport / Gence Airport ta mı geri alıyorum. Burada ki yapmam gerek işlemler tam olarak nasıl oluyor; sizlere esas sorum bu olacak, iyi günler dilerim.

   • bpakman dedi ki:

    Aldığınız yere sorsaydınız. Genel uygulama çıkış kapısında gümrük onayından sonra orada ödeme noktası varsa hemen öderler yoksa kredi kart hesabına gönderirler. Türkiyede peşin ôdüyorlar çıkarmazsanız kredi kartında kesiyorlar.

   • bpakman dedi ki:

    Ekleyeyim. Dünyadaki uygulamayı.
    Tax Freeden yararlanmak için Tax Free yetkisi olan bir yerden alışveriş yapmak lazım. Alışveriş sonrasında ya mağaza ya da AVM’nin Tax Free bürosu form doldurur müşteriye verir. Bu form Havaalanında check-in yaptıktan sonra gümrüğe damgalatılır.

    Türkiye’de alışveriş yapan Türk vatandaşları, alışverişlerini takiben vergi iadelerini alabilirler. Buna karşılık belli bir zaman içerisinde çıkış yapmaz ya da çıkış yaparken formları damgalatmazlarsa iade edilen para kredi kartından masraflarıyla birlikte kesilir.
    Türkiye’de vergi iadesi bu şekilde daha önce alınmışsa (mağazadan ya da AVM’nin Tax Free bürosundan) başka bir şey yapmaya gerek yok. Sadece gümrük onayının kopyasını saklamak gerek.

    Başka bir ülkeden alışveriş yapan Türk vatandaşları genelde iadelerini çıkış yaparken ya da çıkış yaptıktan bir süre sonra alabilirler. Çıkış yaparken havalanında Tax Free bürosu varsa Gümrük bürosunun damgaladığı formu vererek iadeyi hemen almak mümkün. Böyle bir büro yoksa ya da o saatlerde kapalıysa damgalı gümrük formunu o ülkenin Tax Free bürosuna posta ile göndermek ya da eğer varsa havaalanındaki kutusuna atmak lazım. Para epey bir süre sonra kredi kartına gönderiliyor. Matbu zarf alışveriş formuyla birlikte verilir.

 48. Nevzat dedi ki:

  Hic bir cikar hedefi olmadan, sadece ve sedece yardim amaci ile bu bilgilendirmeyi sunan sn Bülent Pakman üstadima tsk. ediyorum.. gercekten merakla okudum bilgilendirmenizi.
  Almanya da yasiyorum ve insallah yakin bir zamanda Baku´yü gezme imkanim olur.
  saygilarimla

 49. Işıl Kırıkyapan dedi ki:

  Merhaba ben de bu yıl karavanla Gürcistan üzeri Azerbaycan’a 2 bayan olarak gitmeyi düşünüyorum ancak güvenlik açısından tereddütlerim var,karavan kampingleri var mı,yoksa şehir içlerinde güvenli yerlerde kalmamıza izin verirler mi?Teşekkür ederim…

 50. guldem fournier dedi ki:

  bulent bey merhaba,
  eylul ayindan itibaren baku de yasamaya baslayacagiz.Esim bir elcilikte gorevli;bende fransizca ogretmeniyim ve 8 ve 10 yasinda iki cocuk sahibiyiz.acaba bakudeki british ve baku international schoollar hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz??
  tesekkurler.kolay gelsin.

  • bpakman dedi ki:

   Baku British school çok iyidir. Diğer hakkında bilgim yok.

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’lü bir arkadaşımızın burada verdiği bir haber:
   Azerbaycanda Fransız okulu açıldı. …. İçerişehir metro istasyonunun yanında 134 numaralı devlet okulu fransız okulu oldu. artık dersler fransızca veriliyor.”
   Kendisine teşekkür ederiz.

   • guldem fournier dedi ki:

    Merhaba ufak bir yanlis anlamayi duzeltmek istiyoum.icerisehir metrosunun karsisinda Fransiz okulu acilmamistir.sadece mevcut azeri musiki okulunun birkac sinifinda haftadz 3 gun francophone cocuklara fransiz dili destekli dil kursu mevcuttur.kolay gelsin.

 51. levent yıldırm dedi ki:

  Bülent bey gerçekten de verdiğiniz bu bilgiler için size çok tşk.ed .çoğu kişi sizin sayenizde hiç bilmediği konularda bilgi sahibi oluyor. Ben de baküde çalışmaya başlıyacağım kısmetse ve biz üç kişilik minik bir aileyiz ben ,eşim ve küçükte bi kızımız var .Benim size sorum şu .iş teklifi yaklaşık 3000 dolar .sizce bu arakam orda aileniz ile yaşamak için optimum bi değermidir yani ne aralığındadır standart olarak alt düzeymi, ortamı üstmü? Sizin yorumunuz benim için oldukça önemli ,şimdiden vereceğeniz cevap için çok tşk.ederim selamlar

  • bpakman dedi ki:

   Ücret rayiçleri mesleğe, pozisyona, karşılanan/karşılanmayan masraflara (kira, elektrik, gaz, ulaşım, biletler, aile statüsü vb) göre değişir.

 52. ümit dedi ki:

  bülent bey verdiğiniz bu çok özel bilgiler için size ne kadar teşekkür etsek az.sizden birşey sormak istiyorum.ben azerbaycanda çalışmak ve orada yaşamak istiyorum.bu konuda iş bulabilmem için bana yardımcı olabilirmisiniz ?

  • bpakman dedi ki:

   Yaptığım işin özelliği nedeniyle buradaki Azerbaycalı ve de Türkiyelilerin iş-ticari çevrelerinin içerisinde olamıyorum.

 53. ümit dedi ki:

  öyle demeyin bülent bey.anladığım kadarıyla sizin orda sözünüz taşa geçer :)))

 54. erman yıldız dedi ki:

  merhaba bülent bey.sorularım olacaktı.ben azerbaycanda inşaat mühendisliğini okumayı düşünyorum.okuduktan sonra orda mühendis olmak için çalışma izni almam gerekli mi*ben bu izni aldıktan sonra azerbaycanda belli süreligine çıkmam gerekiyormu?2-azerbaycanda türk hastanelerei varmı cevap için teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan’da okumak çalışma iznine hak kazandırmaz. Bakü’de sahibi ve doktorları tamamen Türk olan hastane var m ı bilmiyorum. Yakında bir tane açılacağını duydum. Ancak birçok özel hastane ve kliniklerde Türk doktorlar var. Ayrıca Türkiye’den mezun Azerbaycanlı doktorlar da var. Bu iki grup çok rağbet görüyor. Ancak tıp hizmeti epey pahalı. Gerçi Türkiye’de de devlet desteği yoksa özel tıp hizmeti çok pahalı.

 55. erman yıldız dedi ki:

  peki diyelim ki çalışma sartları falan her şey oldu orda çalışmaya başladım bu ülkeden belli bir aralıgına çıkma zorunlulugu yine var mı?

  • bpakman dedi ki:

   Oturma izni en fazla 1 yıllık verilir. Uzatılmazsa ülkeden çıkmak gerekir.

 56. servet sancak dedi ki:

  ben azerbaycanda inşaat mühendisliği ile ligili olarak bir şirket açmayı istiyorum.prosedür hakkında bilgi verebilirmisiniz?

 57. servet sancak dedi ki:

  hmm tesekkürler.bir kaç sorumdaha olacak halkın refah durumu nasıl ?yani ekonomik durumu iyi mi ?ev konuları nasıl cevap için teşekkürler.

 58. birkan öztürk dedi ki:

  Banyoda jakuzi var diye sevinir de gireseniz çarpılabilirsiniz demişsiniz yani evleri pek güvenli değil?

  • bpakman dedi ki:

   Bizim evde öyle oldu ama böyle şeyler her yerde olabilir. Evlerin elektrik, temiz ve pis su tesisatları genelde iyi değil. Ama hırsızlık açısından Türkiye ile mukayese edilmez. Daha güvenli.

 59. Mert Soydinç dedi ki:

  Bülent Bey,
  Aylık ortalama gelir seviyesi kiralardan daha düşük görünüyor. Yani bizim asgari ücret gibi bir şey. Ailedeki herkesin çalışması şartıyla mı geçinilebiliyor ?

 60. Sadettin dedi ki:

  Bülent bey Merhaba..
  Ben Azerbaycan’ da üniversite okumayı düşünüyorum. Ama gerek Türkiye’ deki arkadaşlar gerekse ufak tefek bilgisi olan arkadaşlar bana hayatın pahalı olduğunu söylediler. Türkiye’ deki iletişim uzmanları ise hayatın çok pahalı olmadığını aylık 700-1000 tl arasında rahatlıkla geçinebileciğimi söylediler. Öğrenci olarak çok lüks yerlere gerek olmadığını biliyorsunuz. Ne kadar fiyat aralığında rahatlıkla geçinebiliriz.
  Yardımınız için teşekkür ederim.

  Sadettin

  • bpakman dedi ki:

   Geçimde ev kirası önemli yer tutar. Ucuz olsa ulaşım, su, ısınma masraf gibi sorunlar çıkabilir. Trafik yaşamı çok etkilemektedir. Okul masraflarını hakkında fikrim yok. Yiyecek fiyatlarını verdim. Oradan kendinize göre hesap yapabilirsiniz.

 61. ali dedi ki:

  ben yakın bir tarihde evlenip baküye yerleşmeyi düşünüyorum.ankara çankaya da 20 senelik bayan kuaförüyüm.acaba orada bir işyeri açmak istesem başarılı olabilirmiyim??agır bir prosedurlerimi var işyeri açmak için??yoksa orada bir kuaför salonuna girip çalışmak mı akıllıca olur??fikriniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim…

  • bpakman dedi ki:

   Bir tanıdık Türk bayan kuaförü oturum alamadığı için çıkış-giriş yapıyordu. Sonra ne oldu bilmiyorum.
   İhtiyaç olmadıkça çalışma-oturma izni vermiyorlar. Kuaförlükte de hiç ihtiyaç yok. Müstakbel eşiniz Azerbaycan vatandaşıysa evlendikten sonra oturum alma imkanınız olur. Eğer çalışma imkanı bulursanız başarılı olmanız öncelikle Türkiyeli bayanlar arasında isim yapmanıza bağlıdır.
   Serbest işyeri açmak mümkün müdür? Prosedürleri nelerdir aşağıdaki makamlar size daha net bilgi verebilirler:

   T.C. Bakü Elçiliği Ticaret Müşavirliğinden
   Telefon +994 12 441 39 68
   Faks + 994 12 441 39 06
   dtbaku@gmail.com
   baku@ekonomi.gov.tr
   Çalışma saatleri 09.30-13.00 / 14.00-18-30
   ve
   Azerbaycan Türk İş Adamları Birliğinden
   +994 12 449 88 82
   office@atib.az pr@atib.az
   yardım isteyebilirsiniz.
   http://www.azpromo.org/default.html gibi sayfalar da yardımcı olabilir.
   Kolay gelsin.

  • guldem fournier dedi ki:

   Ali bey merhaba, sizi uzmek istemem ama Ankara’nin kiymetini bilin hic buralara gelmeye heveslenmeyin derim.hayat cok pahali.her kose basi kuafor.karar sizin.iyi sanslar..

 62. zafer dedi ki:

  Selamlar ;
  Gemi İnşaa Mühendisiyim ve Bakü de bulunan bir tersaneden iş teklifi aldım ve bu fırsatı değerlendirmek istiyorum .Ailem ile birlikte ( eşim ve 10 aylık kızım ) Bakü ‘ de nasıl yaşayabilirim. Bunun için ne kadar bir ücret almam gerekir. Yukarıda ki tüm yazdıklarınızı okudum fakat yine de aklımda soru işaretleri var. Mesela merkezi bir yerde kalırsam aylık ev gideri nasıl olur, yada aylık araba kiralarsam maliyeti nasıl olur. Eşim canı sıkılmadan , güvenli bir şekilde dışarı çıkabilirmi, sosyal ilişkiler kurabilirmi. Orada yaşamanın ve çalışmanın bana maddi ve manevi faydaı olur mu ?? Orda yaşayan Türkler yani burdan gidenler arasında sosyal bir dernek gibi bir oluşum var mı ? Malum küçük kızımda yanımızda olacak sağlık hizmetleri konusunda Türkiye hastaneleri gibi mi ? Bilgilendirebilir misiniz lütfen . Teşekkürler .

  • bpakman dedi ki:

   Geçim rakamlarını ayrıntılı vermiştim: http://wp.me/PAexV-35i Buna bakıp size verilmeyen sözleşmesel haklara göre gerisini kendinize göre hesaplayabilirsiniz. Maddi fayda elde edip etmeme ücrete ve harcamaya bağlıdır. İş açısından Azerbaycan’da çalışmanın faydası yapacağınız işe bağlıdır. Azerbaycan büyük gelişme göstermekte ve işler artmaktadır. meraklıysanız Azerbaycan Türkçesi ve Rusça öğrenirsiniz. Türkiye’de çocukluğumun geçtiği ve okuduğum, yaşadığım iki şehirden sonra Bakü hayatımda en uzun süre yaşadığım 3. şehir olmuştur dersem umarım bir fikir vermiş olurum.

   Eşiniz Türkiye’ye göre daha güvenlikte olur. Elbette Arap ülkeleri gibi değil, sokağa çıkılır, gezilir. Ancak her yerde tedbirli ve temkinli olmak gerekir. Sosyal ilişkiler kurabilme herkesin kendi insiyatifine ve kabiliyetine bağlıdır. Azerbaycan diline ne kadar hızlı hakim olunursa o kadar rahat edilir. Geldiğinizde/geleceğinize yakın haber verirseniz özelden daha geniş bilgiler verebilirim. Bu da çok işinize yarayacaktır

   Sağlık medeni ülkeler düzeyinde değil ama mahrumiyet yeri de değil. Ayrı bir yazımda anlatmıştım.

   Bakü’de Türk iş adamları derneğinin, ODTÜ Mezunlarının aylık toplantıları, Bakü Türk Halk müziği topluluğunun haftalık çalışmaları var. Türkiye’den sanatçılar gelip konserler veriyorlar. Konferanslar oluyor. Bakü operaları güzel.

   Hayırlısı olsun. Kolay gelsin

  • guldem fournier dedi ki:

   Zafer bey merhaba,
   Mailinizi gorunce cevap vermeden yapamadim.sizi endiselendirmek istememe ama bilin ki baku cok ama cok pahali bir sehir.turkiyeden gelen her tur urunu buluyor bile olsaniz co pahali.turkiyeye gore fiyatlari en az 3 ile carmak gerek.restorant ve kafelerde ictikleriniz bogazinizda kaliyor diyebilirim o kadar yani…
   Kiralar felaket esyali merkezi bir dairede 150 manat aidat+2000 manat kiaryi odemek cok zor…turk okullarinda siniflar kalabalik olunca ozel okula yonelmekten baska care kalmiyor o da aylik 1000 manat tan basliyor.manat dedigim azeri para pirimi.euroya es diyebiliriz.merkezi bir yerde oturursaniz araba dusunmeyin derim zira trafik berbat.tek ucuz olan taksi..iyi sanslar.guldem

 63. tolga dedi ki:

  baküde inşaat mühendisliği okumayi düşünüyorum baya araştirdim bazilari kötü diyor bazilari ise iyi diyor geçim icin bakmişdimda 400 veya 500 $ orda geçinilebiliceği söyleniyor bunun doğruluğu ne kadar acaba sizde orda yaşiyorsunuz sizden duymak isterim

 64. Kurtca Kaşcı dedi ki:

  Selam ben denizciler hastanesi kaspar diye geciyor buranin tam adresini alabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz. Subeleri varsa onlarinda. Tesekkurler

 65. yusuf dedi ki:

  Merhaba bülent bey

  26 yaşındayım bilişim şirketim var. Askerlik nedeniyle 3-4 yıllığına oraya gelip dövizli askerlik düşünüyorum. Aylık 8-10,000TL arası kazancım var şube kuracağım oraya. Web tasarım hosting vb işler için dilerseniz sizede sponsor olabilirim ücretsiz wp yerinde bpakman.com diye domain hediye ederim. TR’den 8-10,000Tl kazansam orada yaşamakta zorlanırmıyım?

  Saygılarımla

  • bpakman dedi ki:

   Yaşam standardına bağlı. Özellikle kalacak yerin standardı önemli. Sayfalarımdaki rakamlara bakarak hesabınızı kendinize göre yapabilirsiniz. Şunu ifade edeyim ki Bakü 3-5 kuruşla idare edilebilecek bir yer değil.

   • yusuf dedi ki:

    Valla öyle cafcaflı bir yer istemiyorum 1.000 aznye kadar verebilirim kira ayda 2.000 azn ile yaşayabilirsek yeter yeme içme internet falan. Aracımıda getiricem birde benzin işte öyle çok gezen biri değilim 🙂 ekim ayında gelmeye niyetliyim. O zamana kadar gelirim 2 katına çıkmış olur sanırım.

    Saygılarımla

 66. yusuf dedi ki:

  Sayın bpakman
  Dün azerbaycanda bulunan bir müşterimle ilginç bir diyalog yaşadım. Söylediğine göre rüşvet olayları çok fazlaymış. Şube açacağım diyince aman ha dedi herkes gelir rüşvet ister dedi vermezsende kapatırlar dedi. istedikleri rakamlarda çok yüksek dedi bu ne kadar doğru

  • bpakman dedi ki:

   Yabancılar yatırım yaparlar ama sorunlar bir zaman sonra başlar. Mesela iyi işleyen bir kafeniz var diyelim. Karşısına da yerli ya da yerli-yabancı ortaklığında başka bir kafe açılması söz konusu. O zaman hapı yuttunuz demektir. Siz iyi tutunmuş olduğunuzdan oranın işleme şansı sizin kapanmanıza bağlıdır. Siz istediğiniz kadar her şeyiniz tamam zannedin. Ruhsat izin vs.

   • yusuf dedi ki:

    İşletmenin kapanması için rüşvet veriyorlar sonrada kapanıyor mu yani? 🙂 Peki homeofis falan açsak göze batmasak nasıl olur? Kapatılır mıyız 3 – 3,5 yıl faal olması gerekiyor azerbaycandan para kazanmanın derdinde değilim ayda 100 manat bile kazansam önemli değil ne dersiniz baküde kurmayacağım daha kırsal yerler düşünüyorum.

   • bpakman dedi ki:

    Yapacağınız işe göre başka ne gibi problemler olur bilemem. Ruhsat, izin alma, vergi mükellefliği, işçi çalıştırma vb bürokratik açıdan yasalara uygunluk mutlaka denetlenecektir. Şikayet olması halinde de. Bunlar her yerde olağan şeyler.

   • bpakman dedi ki:

    Mesela Türkiye’de görülen Mega Holding benzeri bir iş yapmaya kalkan denetim ve/ veya şikayet halinde hapsi boylar, ne zaman çıkar, hatta çıkabilir mi bilemem. Böyle işlere kesinlikle teşebbüs edilmemeli.

 67. Orhan dedi ki:

  Bakida yeni acilmis mini hotel ucuz fiyatlar sheherin gobeyi univer cocuklarinada faydali fiat isdeyen zeng etsin yada emeyle yazsin mob:+994707669090,+994554230575,+994514687087 tel:+994124987776 E-mail:hotel.mini@mail.ru

 68. ruzgar dedi ki:

  bülent bey ben bine tekstil pazarında magaza kiralarını soracaktım teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Bir fikrim yok. Yerine göre değişir herhalde. İdarenin telefonu: +994 12 4479963

 69. mehmet dedi ki:

  Bülent Bey merhaba,şubat ayının ilk haftasında 3-4 günlüğüne Baküde bulundum.Eğitim üzerine bir dershaneye bayilik verdik.Bulunduğum süre içinde yaptığım görüşmelerde kreş açığının çok olduğu ve bu konuda iş yapılabileceği vurgulandı.Sizinde görüşünüzü almak istiyorum Teşekkürler

  • bpakman dedi ki:

   Uşak bağçası denilen kreşlerde sayı ve nîtelik açısında yerine bağlı sıkıntılar oluyor.

 70. ankara atılla dedi ki:

  slm bulent bey ankaradan atıla bakude mevcut lokantası olan bır turk ıs adamı ıle tanıstık ıkıncı bır ısletme acacagını basında kendısının duramayacagını dolayısıyla ortaklık teklıfınde bulundular fakat ıs yerını senın adına yaparım dıyorlar maddı bır taleplerıde yok benden ama oradakı yasam sartlarını hıc kımsede tıcaretını ıyı oldugunu soylemedıler bırde sızın fıkrınızı alayım dedım ayrıca vergı hukugunu vs hıc bır bılgım yokk bakunun cevaplarsanız sevınırım

  • bpakman dedi ki:

   Şartlara bağlı. Genelde marka restoran ve cafeler dışında iş bir hayli zor. Beklenmedik, hesapta olmayan faktörler çıkabiliyor, kira anormal artabiliyor. Vergi denetimî çok sıkı. Oturum almak da çok zorlaştı.

 71. ankara atılla dedi ki:

  tesekkurler BULENT BEY teklıfı yapan ıs adamı neden ısletmeyı uzerıne almak ıstemıyor?dıger lokantasının küsat sahıbı azerı esının uzerıne neden yapmıyorda .?!! bana bu sekılde dırek uzerıne yaparım dedı BENI ACIKCASI HUYLANDIRDI..! AKLIMA MANTIKSIZ AMA ORANIN VERGI KANUNLARINDA ACABA BIR ISLETMESI OLAN 2,CI BIR ISLETME SAHIBI OLAMIYORMU GELDI..?! benımde bu ortaklık teklıfıne cevabım ortaklık degılde ısletmecı olarak 2,500/ 3000.dolar maas ve konaklama saglarsanız olabılıR dedım KI SIZLERINDE oradakı yasam sartlarını bahıslerınızden hesaplamamla normal bır gecım yapıp bırıkım yapabılesın kı yanıı turkıyeyı bırakıp gelmeye degmelı..!yoksa ne gerek var saglık sektoru sıkıntılı oturum almak sıkıntılı dısardan ıscı getırıp calıstırmak sıkıntılı..!bılmıyorum ama yanlısmı dusunuyorum..! SAYGILAR SEVGILER

 72. halil dedi ki:

  mrb bülent bey öncelikle bu güzel hizmetinizden dolayı size teşekkür ediyorum.Ben İskenderun, Adana illerinde müteahhitlik yapmaktayım Azerbaycan’da aynı işi yapmak istiyorum.İsterlerse el koyarla tapu almazsın diyorlar.Sizce Herhangi bir riski varmı, nasıl bir yol izlemem gerekmekte

  • bpakman dedi ki:

   Devlet yatırım için imkanlar tanıyor. Ancak buraları iyi bilenlerle çalışmak şart. Bürokrasi oturmuş değil, kişilere bağlı. Bugün evet denilene yarın hayır denilebilir.

 73. kubi dedi ki:

  mrhb Bülent bey ben Azerbaycan da inşaat okumak istiyorum.şartlarını yazabilirmisiniz.

  • bpakman dedi ki:

   Burada okuyan Türk öğrencilerin bir forumunu görmüştüm. Oradan birinci elden bilgi edinebilirsiniz.

 74. habib dedi ki:

  s.aleykum.oncelikle zaman ayirdiginiz icin tsk ederiz..
  ben 2 senedir azeri vatandasi ile ewliyim.suan adanada yasiyoruz.esimin ailesi baküde yasiyolar.orada playstation mekani acmak istiyorum.oturum iznide esimden dolayi sikinti olmayacagini tahmin ediyorum.acaba acsam güzel mekan da ? işler mi ? kiralar pahali mi _? haziranda insallah baküdeyim.gitmeden on bilgi olsun diye sizden yardim bekliorum

 75. Tarık dedi ki:

  Azerbaycan Tip Okuluna geleceğim bir öğrencinin aylık harcaması tahmininizce ne kadar olur bilgilendirirseniz sevinirim

  • bpakman dedi ki:

   Büyük ölçüde kalacağınız yere bağlı.
   Bakü’de okuyan öğrencilerin bu gibi konuları paylaştıkları bir forum vardı ancak bir süredir kapalı.

 76. Açıkçası çok emek verilmiş ve çok faydalı bilgiler edindim. Bakü’ye ilk kez gidecek biri olarak teşekkürlerimi sunarım…

 77. kk dedi ki:

  öncelikle iyi günler,
  herhalde yazdıklarınızın büyük çoğunluğunu okudum, gerçekten harika bir çalışma yapmışsınız, bizde eşimin işi nedeniyle geleceğiz fakat 6 aylık çocuklarımız var ve bebek bakıcıları konusunda bir bilginiz varmıdır ücret sıkalamız düşük olmayacaktır ama çocuklarımıza bakacak biri bulabilirmiyiz ve ev kiralamak için sizce hangi lokasyonları tercih etmeliyiz, kira olarak 3-4 bin dolar ödiyebiliriz, yardımcı olursanız memnun oluruz,

  • bpakman dedi ki:

   kira için verebileceğiniz büyük rakam. O paraya Residence bile klralarsınız. Çocuk bakıcısı bulunur. Ayda en az 400 manata

 78. ali akar dedi ki:

  merhabalar ben bakü de rusca kurs almak istiyorum açıkğretim fakültesi konaklama işl. okuyorum rusca öğrenmeyi cok istiyorum fakat ordaki kurslara nasil kayıt yaptırabilirim.Ayrıca bir aylık vize veriliyo girişte ben en az 3 ay bi kurs düsünüyorum 3 aylık vize almam konusunda bilgilendirirmisiniz.konaklama konusunda da bilgilerinize ihtiyacim var yardımcı olursanız cok sevinirim saygılarımla…

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’de eğitim ve ilgili konularda çok detaylı bilgi veren bir internet forumu olduğundan o konuları araştırma gereğini duymadım. Şu anda bu site kapalı. Umarım yakında açılır.

   Karayolu ile gelecek olanlar 1 aylık vize almak zorunda. Havayolu ile gelenlere 2 ay kalma izni veriliyor. Bu sürelerin sonunda ülkeden çıkıp tekrar kara veya hava yoluyla aynı şekilde giriş yapmak gerekiyor.

 79. Rashad Mahmudov dedi ki:

  Abicim ben Bakülüyüm. Siz ne anlatmışsınızsa hepsine katılıyorum. Allah sizden razı olsun. Umuyorum ki devletimiz ve insanlarımız yazdıklarınızdan bir netice çıkarırlar inşaAllah. Rashad Mahmudov

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan ve Türkiye devletlerinden istediğimiz bir tek şey var. Arada ne varsa tamamen kaldırılması.

 80. zeyneb dedi ki:

  Ikinci el memi kiyafetleri mi? Cox yanilirsiz bulent bey. Soylediyiniz kiyafetleri bakida az sayda insan ala bilir. Cunki baxdiginiz zaman zaten kiyafetin gorunusunden her seyi anlaya bilirsiniz. Bakida kiraye evler siz soylediyiniz gbi degil. Belke turist oldugunuz icin size kiraye fiyatini oyle soylemis ola bilirler. Bakida normal evi 250-300,iyisini 500-600e tuta bilersiniz.

 81. yakup dedi ki:

  Verdiginiz bilgilerden dolayı çok yararlı bir hizmetleriniz için. Teşekkür ederim. Bir sorum var benimde bilgi verebilirseniz bahtiyar olurum!..
  Bay Kuaför ustası olarak çalışmak istiyorum. Bunun için şartlar neler, aylık sigorta, kalacak yer, ve iş bulabilir miyiz kuaför olarak. Türkiyedeki gibi işkur ve işkur büroları var mı varsa internet site?

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan’a gelmeden önce çalışma ve oturma izni alacağınız bir iş bulmanız lazım. Azerbaycan göçmenlik bürosu ülke ve meslek kotası yoksa çalışma ve oturma izni vermiyor.

 82. Sefa Heydarova dedi ki:

  qardasım yazmısan ey yazmagına amma bakıda ne evın ne erzagın nede geyımın o qeder qıymetı baha deyıl. senı turk gorub aldadıblar. 800 az men vılla tutaram ey qaldı kı 1 otaqlı ev. qaldıkı qazanca turkıyede hec muellım ıse gırıb ısleye bılırkı qaldı bır maasda ala. amma azda ıs tapmaq cetın deyıl. cunkı ehalı sızın kımı cox deyılç hamıya ıs catır. senın bu yazdıklarına gulub gecmek lazındır. ayıbdır bele seylerı yazırsan ınternete sonrada her kes elecede turkıye azerbaycanı vehsı xana gerıde qalmıs tanıdırsan. eyer azerbaycan dedıyın kımı pısdırse nıye az qalıb butun turkıye gelıb azerbaycanda nıye ınsaatda ısleyır….. neyse

  • bpakman dedi ki:

   Azerbaycan’a pis (bizim lehçede “kötü”) ve “geride kalmış” nerede demişim? Yok böyle bir şey. Varsa lütfen gösterin. Burada yazılanlar Azerbaycan’a gelmeye niyetli olan beyaz yakalı Türk vatandaşlarına hitap ediyor (Beyaz yakalı Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre “Üretim sürecinde bedensel gücüyle çalışmayıp düşünsel etkinlikte bulunan, maaş veya ücret karşılığında çalışan memur, teknik personel“). Bu husus yazılarımda “ŞERH” olarak var. Buradaki yazıları okuyup da “aman gelmekten vazgeçtim” diyen daha olmadı. Tam tersine okuyan gelmek istiyor. Gelenler “her şey aynen yazdıklarınız gibi” diyor. Yazdığım her şeyin doğru olduğunu da iddia etmiyorum. Bu da şerh olarak var.

   Kiralar için yazdıklarım tamamen doğru. Yazdığım kiralar beyaz yakalı Türk vatandaşlarına ait. Ben daha 700 manattan aşağı ev kiralayan beyaz yakalı Türk vatandaşı görmedim. O evlerin çoğu da dökülüyor. Çoğu 1 otaqlı. Ben de 930 manata oturuyorum. Benimki 2 otaqlı ve “eh işte”. Devamlı her şey bozuluyor. Tesisat bozuluyor.

   Giyim için “her keseye hitap ediyor Bakü giyim konusunda” diye yazmışım gözünüzden kaçmış galiba.

   Türk inşaat piyasası 50 yıl önce dünyaya açıldı. Dünyanın her yerinde çalışıyoruz. Yurt dışında yatırım yapanlar da çok fazla. Azerbaycan’da da çok yatırım yapan var. Kimi ülkelerde şartlar iyi kimilerinde kötü. Azerbaycan vatandaşları da gelip Türkiye’de çalışıyorlar. Özellikle İstanbul ve Antalya’da. Yatırım yapanlar da çok. İki taraf ta vaziyetlerinden memnun.

   Yazılarım elbette tenkit edilecektir, ediliyor da. “Şu yanlıştır, doğrusu budur” şeklinde uyaranlar oldu ben de düzelttim. Siz de zamanınız varsa öyle yapabilirsiniz. Mesela 300-400 manata şahane evlerde oturan beyaz yakalı Türk vatandaşlarından beni haberdar edebilirsiniz. Kendileri ile temasa geçer, emlakçilerinin telefonunu alırım böylece hem kendimize hem de bundan sonra geleceklere yardım etmiş olurum.

 83. Cenk Turkoglu dedi ki:

  Bulent Bey, bilgiler Baku ziyaretimden once beni oldukca aydinlatti. Anlatim tarziniz ise ben gazeteciyim diyen birinden bile cok daha akici ve anlasilir. Yani okur dostu. Benim sorum yazdiklariniza ilaveten merak ettigim bir konu hakkinda. Ben nasipse 3 yillik bir is icin Baku’ye gidiyorum. Orada sirketin saglayacagindan ziyade kendi aracimi satin alip yada kiralayip kullanmak isterim. Bunu gittigim bazi ulkelerde yaptim. Ancak bazilarinda uygulanabilirligi olsa da pekde iyi bir fikir degildi. Yani bir araba satin alsam dahi, yabanci oldugum icin rahat birakilmayacagimdan rusvet koparmak isteyen ardniyetli polislerin veya yolumu gozleyen hirsizlik niyetinde olen niyeti bozuk kisilerin gani olacagindan dolayi araba alip kullanmadim. Ornegin bu durum Qatar ve Rusya gibi ulkelerde hic sorun olmadi. Azerbaycan ve Baku bu konuda nasil? Elbette hirsizlik ve benzeri olaylar dunyanin her yerinde olur. Baku bu acidan nasil bir yuzdeye sahip? Guvenli denebilecek semtler varsa bunlarida siralayabilirsiniz. Yani konu hakkinda bakis acimi ve ev tutacqgim semti secmem icin yardimci olacak bilgileriniz de var ise paylasirsaniz sevinirim.
  Tesekurler..

  • bpakman dedi ki:

   Trafik polisleri rüşvet almıyor ve denetimler sıkı buna rağmen trafik çok kötü. Alışıncaya kadar epey ceza yeme ihtimali var. Hırsızlık açısından Türkiye’den daha iyi ama elbette ki % 100 değil. Merkezde park sorunu var.

 84. yücel dedi ki:

  bülent bey yazılarınız için teşekkürler,gerçekten de aydınlatıcı.maden mühendisliği bitiricem bu sene. maden mühendisliği şartları ve ücretleri konusunda bir bilginiz var mı?

  • bpakman dedi ki:

   Türkiye ya da Azerbaycan’da maden mühendisliği konusunda pek bilgim yok. Kendi alanımla ilgili tavsiyem, tüneller inşaatında kendinizi yetiştirebilirsiniz zor iştir ama kazancı fena değildir.

   • yücel dedi ki:

    teşekkürler bülent bey,ücret hakkında ortalama bir fikriniz varmıydı acaba?

   • bpakman dedi ki:

    Azerbaycan’da mühendis maaşları net 2000-10000 $ arası. Verilen/verilmeyen imkanlara (benefits), tecrübeye, pozisyona göre.

 85. Sevgi gültekin dedi ki:

  Merhaba Bülent Bey
  Yazdıklarınızın büyük bir kısmını okudum.Ben Bakü’yü çok merak ediyorum.Bir haftalığına gezmeye ve fotoğraf çekmeye gelmek istiyorum.
  Acaba uygun fiyatlı kalınabilir nitelikli oteller bulunabilir mi?Tahmini masrafım ne olabilir bilgi verebilir misiniz .Teşekkürler.

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’de şirketimiz mühendislerinin kaldığı merkezde Diplomat ve Central Park otelleri kahvaltı dahil gecesi 90 AZN civarında. http://www.diplomathotelbaku.com/index_en.htm http://www.centralpark.az/ Yakınlarında Fresco market var. İçeri Şehirde mütevazi oteller var ama kalitelerini bilmiyorum. Sokakta ekmek arası dönerler 1.5 AZN den, kutab (gözleme) tanesi 30 kepikten, AVM food courtlarında bir tabak yemek 5 AZN den başlar. 28 Mall ve Park Bulvar Mall merkezde. Büfelerde küçük şişe suyu 50 kepik. Taksiler şehir içerisinde 3-8 AZN, havaalanından pazarlıkla 15 AZN, pazarlık etmezseniz 40 AZN isterler.

 86. Uğur dedi ki:

  Merhaba bir kaç gün önce oradaydım çok güzel şehir ben beğendim şahsen ve bu bilgiler çok faydalı kendi iş yerim var antalya da ama iş bulursam orada yaşamayı düşünüyorum ben şahsen çok beğendim bu bilgiler için teşekkür ederim umarım iş bulursam çok faydası olacak bunların bana.

 87. Musa KILIÇ dedi ki:

  Merhaba Bülent bey ben Musa KILIÇ.Sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum mümkünse tabi,ben Fizik tedavi öğrencisiyim,Bakü’de Fizyoterapist maaşları tam olarak ne kadardır bilgi verirseniz sevinirim hayırlı akşamlar…

 88. uğur dedi ki:

  ben iş ararken şunu gördüm orada köleleşmiş bir düzen var herkes düşük maliyette çalışmaya alışmış türk şirketleri yada yabancı firmalar daha fazla maaş veriyor maaşlar çok düşük 300 400 yüksek olanlarda var tabi ama nadiren görüle bilecek cinsten hayat pahalı maaşlar düşük çok ilginç bir ülke azerbeycan kısacası iş ararken orada şunu gördüm kim kime dum duma olan bir ülke 🙂 🙂 🙂 🙂

  • bpakman dedi ki:

   İş aradığınıza göre Türkiyede iş yok demektir. Türkiyede iş olmadığı gibi maaşlar yerde geziyor. Asgari ücretin yarısını veriyor, onu da öderse. Yol parası yıkım. Hayat hiç de ucuz değil. Türkiye boğazına kadar borçla ayakta kalmaya çalışıyor.

   • uğur dedi ki:

    Hayır Bpakman bey kendim Bilgisayar Teknik servis ve restaurant sahibiyim antalya gibi türkiyenin gözde bir ilinde. İş arama nedenim türkiye’de iş olmadığından dolayı iş arıyor değilim başka nedenlerden dolayı ama şu sözününe katılıyorum şişirilmiş bir ekonomiye sahibiz bu doğru ama hiç bir şirket özel olmak üzere asgari ücretin altında verdiğini düşünmüyorum ve yol yemek gibi masraflarını sigortada dahil karşılıyor zaten bundan kısan şirketler halk deyimi ile kıytırık şirketlerdir.Türkiye’de işsizlik sadece devlet kurumlarında yaşanıyor ama şu bir gerçek türkiye’de yaşamak azerbeycana oranla daha kolay.

   • bpakman dedi ki:

    Daha iyi olmak istiyorsak bu iki ülkeyi birbirleriyle değil daha ileri düzeyde olan ülkelerle kıyaslamalıyız. Yine de buraya gelmek isteyenler açısından Azerbaycan daha güvenli ve laik bir ülke. Daha laik diyemeyeceğim çünkü Türkiye artık laik falan değil. O yüzden bu açıdan kıyaslayamayız. Hain barındırma, yüz verme ve besleme konusunda da kıyaslayamayız.

 89. uğur dedi ki:

  siyaset açısından haklısınız o konulara girmek istemiyorum girersek çıkakamayız amacım kıyaslamak değil sonuçta iki türk ülke isterimki her zaman ileri düzeyde bilim ilim ekonomi açısından yükseklerde olsun azerbeycan’a 3 4 kere gitmiş biri olarak güzelliği insanları ve bir çok konuda güzel bir ülke sonuçta orası yada burası olayı değil harcadığımız yada verdiğimiz her emek kendi topraklarımız içindir umarım iş bulabilirsem buranın ekenomisine azda olsa bir katkıda bulunuyorsam umarım oradada bir katkımız olur

 90. arslan dedi ki:

  Bakude genellikde Insanlarin cogunun kendi evlerii vardir. 100 de 5 i yada 10 u evsiz insanlardir. onlar 800 manatlik evde kalmazlar 300-400 manatlik evlerde kalirlar. ahalinin maaslari cok dusuk. Turkiyeden gelen Turk milletine maas yuksek tabi. onuda belirtmek isterumki Turkiye 100-200 yilin Turkiyesi bi kendi Durumumuza bakalim birde 20-25 yilin bagimsizligini ilan etmis Azerbaycan kardeslerimizin durumuna bakalim. Azerbaycan Turkleri daha hizla ilerliyorlar. bizimkiler ise daha yavas. kiyaslamayi yaparken biraz dusununuz.

  • bpakman dedi ki:

   Eklemelerinize teşekkürler.

   Yazılarda amacın kıyaslama olmadığı özellikle belirtilmiştir. Verilen bilgilerin beyaz yakalı Türk vatandaşlarına yönelik olduğu da özellikle belirtilmiştir. Neden beyaz yakalılar? Çünkü bu yazılara başlanırken Bakü’de okuyan Türkiye vatandaşı öğrencilerine ait bir forum vardı ve orada öğrencilerle ilgili geniş bilgiler vardı. Galiba şimdi o forum kapandı, bir benzeri açılmıştır herhalde. Yani Bakü’ye gelme durumu olan beyaz yakalıların karar vermelerine, hesap yapabilmelerine imkan verecek bir platformun eksikliği görülmüştür. Ben de o zamanlar Bakü’ye doğru dürüst bilgi edinemeden gelmiştim. Hal böyle olunca mesela ev kiralarını hakkında bilgi verilirken beyaz yakalı Türk vatandaşlarının kiraladıkları evlerin anlatılmış, fiyatlarının verilmiş olması doğaldır.

   Geçim, şartlar hakkında fikir vermek gerektiğinde mecburen bazı kıyaslamalar yapılmakta, iki ülkenin, iki halkın kültür v.b. açısından benzerlikleri ortaya konulmaktadır.

   Azerbaycan’ın tarihi, ekonomik ve siyasi gelişmeleri de ayrı sayfalarda anlatılmaktadır. Azerbaycan’ın çok hızlı gelişme içerisinde olduğu yazılarda belirtilmiştir.

   • gulnar koca dedi ki:

    Canimmm Azerbaycan. Havası bile bir başka güzel. Bakü güzelim çok güzelsin çok özledim. Ben ankarada yaşıyorum istanbulda oldum hiç biri bakü kada güzel diil. Bizim meyveler hormonsuz. Türkiye’de hormonsuz hiç bir şey yok. Et çok pahalı 50 lira yaklaşık 20 manat, o paraya Bakü’de 2 buçuk kilo et alırsın. Kiyaslamayalım doğalgaz ucuz, su, elektrik ucuz, otobus parası Türkiye’nin 50 kuruş, metro ucuz. Türkiye çok pahalı 😦 Bakü’de pahalı olan tek şey sebze meyve onun dışında palı hiçbir şey yok. Evin varsa yaşam çok ucuz. Hipotez şartları daha uygun. İstediyin vadeye uzata bilirsin. Pahalı olan bebek varsa mamalar. Türkiye’de 12 lira et döner alıyorsun içinde et yok. Bakü’de 7 lira et döner. Tavuk 4 lira şehir güzel temiz. Kadınlar sigara kulanmaz Geneli. Güzel şehir.

 91. Behruz dedi ki:

  Kesinlikle yalnis bilgiler. %10 dogru olar ya olmaz. %90 bilgi 2-3 katinda yazilmis. Yapancilari gorunce yuksek fiyat soylenmeside tum dunyada var amma bakude yalniz yabancilara degil bilgisi olmayan her kese azerilerede fiyat yukselir oyle para gozlerin mucadile etmekte mumkun degil. Siz bakuye gelende yaniniza namuslu bir azerini alib soze yardimci olmasini isderseniz Size 300-400azn luks ev bulur. 800azne hovuzlu villa kiralar.

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’de 300-400 aznye lüks ev 800 azn ye havuzlu villada oturan Türk vatandaşı ve yabancı 5.5 yıldır görmedim. Bu günlerde kiralar düştü deniliyor ama ev sahipleri kirayı düşürmektense evi boş tutmayı tercih ediyor.

 92. Mert dedi ki:

  Merhaba Bülent abi ben bakü ye gezi için gideceğim. Sanırım 20 gün kadar kalacağım bunun için yanıma kaç miktar almalıyım? birde vize olayını anlamış değilim vize yi havaalanına gittiğimizde veriyorlar diyorlar diye duydum ama burdan da alma imkanımız varmıdır simdiden teşekkürler..

  • bpakman dedi ki:

   Bakü’ye uçakla geleceksen Bakü havaalanında vize alacaksın. 10 dolar, iki fotoyu hazır et. Oradan vize alma Gürcistan’dan karayoluyla gelenler için. Harcama kişiye ve birçok faktöre bağlı.

   • Mert dedi ki:

    peki teşekkür ederim bu arada pasaport gereklimi kardeş ülkeyiz sonuçta ama genede istiyorlarmı pasaport ?

   • bpakman dedi ki:

    Pasaport olmadan vize verilmez

   • deyli dedi ki:

    Bak bpakman sixin dansdiglarviz abduddu yani yalandir siz cox boyuk sehv edirsi, hemyerlilerim cox duz deyir baki temiz ve gozel şeherdir bakili xanimlar gozel ve debli geyinmeyi sevirler paltarlari (giysileri) hep marka olanlara ustunluk verilir evlere geldikde ise bahalisi uzuzu kaliteye gore hesablanir yeni dunyanin harasina gedirsiz gedin baki dan rahat yer tapmazsniz eziz turk qardasim eyer evle bagli probleminiz olsa menle elaqe saxlayin men size yardim ederem menim turk qardasim coxsagol ozune yaxsi bax

 93. Behruz dedi ki:

  Favorit market buyuk zincirdi oyle bir sey yapmalari mumkun degil her urunun fiyati uzerinde yazili olur ve her urun kasada qayd olunuyor nasil olur oyle bi sey? Sikayet etseydin. Evet yabancilara kaziq atmak durumu var bu her ulkede var amma turkler azerbaycanda asla yabanci degiller Allah sahit istenilen bir durumda azeri turk arasinda kalinirsa hep turk ustun tutulur biz nankor millet degiliz turklerin yeri kalbimizde bam baska.

  • gulnarkoca dedi ki:

   Azerbaycan çok pahalı ☺bir haftadır geldim. Toplam 500 dolar vardı üstümde annemlerle kalmama orda yememe rağmen 0 kurum bile kalmadı geri gelirken annemden para aldım. 3 ay kaldım. AMMA GÜZELMİ GÜZEL ÇOK GÜZEL

 94. ugur kurt dedi ki:

  ben baku’de bir otele ortak oldum yaklasik olarak 3 aydan beri buradayim dediginiz gibi evet biraz pahali ama herseye ramen bence guzel pahali olayina gelince heryeri pahali degil ornegin lokanta resturant gibi semt semt isim isim degisiyor burada gordugum sadece beyaz esya ve elektronik malzemeler pahali geri kalan seyler abartilacak seyler degil bu arada konaklayacak yer ararsaniz http://www.consulhotel.az elimden geldigi kadar fiyatlarda yardimci olurum

 95. Orhan Yılmaz dedi ki:

  Bülent Bey merhaba ben eşimle beraber buradaki evimi satıp temelli olarak Bakü’ye gelip yerleşmeyi düşünüyorum.Satacağım evin parası ile (miktarı söylemek istemiyorum görgüsüzlük olmasın) bakü’de bi bankaya yatırıp vadesi ile yaşama imkanı varmı?yıllık vade gelirini ben net 150 bin manat olarak hesapladım….Bakü’deki bankaların çalışma sistemi nasıl?Türkiye’deki gibi vergi adı altında vadeden %12 kesinti yapılıyormu?Yardımcı olursanız müteşekkir kalırım…

 96. Orhan Yılmaz dedi ki:

  Bülent Bey merhaba… İstanbul’da bulunan evimi satıp eşimle beraber temelli olarak Bakü’ye yerleşmeyi düşünüyoruz.Yıllık vade getirisi 150.000 manat ile Bakü’de sıkıntısız gelecek kaygısı olmadan yaşama imkanı varmı ve Bakü’de bankalar Türkiye’de olduğu gibi vade gelirinden %12 vergi kesintisi yapıyor mu?Bilgi verip yardımcı olursanız müteşekkir kalırız….

  • bpakman dedi ki:

   Yıllık 150 bin manat faiz getirisi ile (net ya da brüt) çok rahat yaşarsınız. 150 000 manatın yıllık vadeli faiz getirisini kasdediyorsanız kira, araba masrafları hariç ancak yeterli olabilir. Vergi kesintisi var, genelde vergi dairesine yatırılıyor ancak bankalar faiz ödemesini nasıl yapıyor bilmiyorum. Banka web sayfalarında bilgi olabilir.

   • Orhan Yılmaz dedi ki:

    Teşekkür eder sevgi ve muhabbetle sizi kucaklıyorum…

   • DeamonX dedi ki:

    Merhaba adımı vermek istemeyen izleyici olarak şunu diyeceğim. Yaklaşık 6 yıldır baküde yaşıyor ve çalışıyorum. Yıllık 150 bim manat faiz getirisi ile elbette çok rahat yaşanır biraz ucuk bir rakam olmuş. Yalnız parayı bankaya yatırırsan kardeşim bir daha ömür billah o parayı bulamazsın. Şuan bankalara mevduat yatıran insanlar azeri yada türk kendi paralarını bankalardan çekemiyorlar. 3. yumuşak devalüasyon yaşanıyor ve şuan ki kurda 1 usd= 2.20 azn ve yukarısına kadar çıkacak. Bülent bey güzel konulara değinmiş. Ama bu ülke yatırım yapıp yaşayacak kadar uzun vadeli olduğunu görmüyorum. Karamsarlık olarak algılamayın fakat önümüzdeki 10 yıl içerisinde belkide daha kısa müddette bu ülkede ciddi rejim değişikliği olacağını söylemek için müneccim olmak gerekmiyor. Petrol ve doğal kaynakların olduğu bir ülkede dışa bağımlı hiç bir şey üretmeyen ve herşeyi ihracaat yaparak dışardan alan önümüzdeki 3 yıl içerisinde 1 varilin 65usd nin üzerine çıkmayacak ve 4.5 milyon bakünün nüfusuna bakamayan bir devletten fazla parlak bir şey beklemek ve tamamiyle buraya yerleşmek mantık dışı. Bilhassa azerilerin başka ülkere mülteci gidip beyin göçü yaşadığı bir dönemde.

    6 yıldır burda yaşayan ve 20 ye yakın ülke gezmiş biri olarak burada sağlam bir gelecek olduğunu söylemem ve önümü görmem mümkün değil. Eğer söylesem hem kendimi hem sizi kandırmış olurum. Zaten Bülent bey inşaat sektöründeyse şu dönemde bakü de ise eğer ne demek istediğimi az çok anlamıştır. Kalın sağlıcakla.

 97. Orhan Yılmaz dedi ki:

  DeamonX kardeşim ben Bülent beye yazdıktan sonra ciddi anlamda araştırma yaptım ve aynen söylediğiniz gibi bi tablo ile karşılaştım.İnsanlar mevduatlarını bankalardan çekemiyorlar hele ki 1milyon manat(azn) gibi bir parayı aynen dediğin gibi ömür billah çekemezsiniz vermiyorlar vermezler.Ben 46 yaşındayım bu yaştan sonra yatırım yada iş yapmayı düşünmüyorum sadece yaşamayı düşündüğümden dolayı Bülent beyin bilgisine başvurdum ve hem senin hemde Bülent beyin verdiği bilgiler için teşekkür ederim….

  • bpakman dedi ki:

   Şartlar ve kurallar günbegün değişiyor. Genelde daha iyiye gitmiyor. Durum size cevap verdiğim 14 ay öncesine göre çok farklı.

 98. Gürkan dedi ki:

  Yazınız oldukça güzel ve bilgilendirici aklıma takılan tek şey güvenlik ve asayiş onunla ilgili bir yazı ve paylaşım göremedim?

 99. Fatali dedi ki:

  Bulent bey bir Baku sakini olarak emeginiz ve arasdirmaniz icin tesekkur ederim. Bu yaziyi 10sene Bakude yasamis birinin bile yazmasi zor olurdu. Ben 4senedir Almaniyada yasiyorum calisiyorum ve 4 sene icinde de Avrupada 100den cok sehi gezdim ama sonda onu soyleye bilirimki eger guzel bir gelirin varsa yasamk icin Baku guzel bir sehir. Ben Bakudeki gibi cok sayda degisik tarzda restorantlar cafeler eglence merkezleri Avrupanin hic bir yerinde gormedim. Bakunun bulvari bile bir servetdir. Ama sizinde de dediginiz gibi fiyatlar her gecen gun yukseliyor ve issizlikde bir tarafdan artiyor dogal olarakda yasam zorlaniyor guzel Bakumuzde. Ama bir turist icin guzel secim Baku hem manat buyuk deger kayp etdi Euro karsisinda hemde visa islemleri kolaylasdi. Yasamdan baskada Turk olmagimizlada ilgili verdiginiz Bilgi icin ayrica cok tesekkur ederim size. Allah Azerbaycan Turk kardesliyin her Zaman guclu ve ebedi etsin. Ben bu kardeslik dostluk desteyin degerin Almaniyada cok gordum ve hiss etdim bir Azerbaycan Turku olarak.

 100. Kemaleddin dedi ki:

  Biz Emlak Agentesi sirketiyiz. Real Estate agent. Evlerin alki satkisiyla , kirasiyla mesguluz. Buyurun! Bize ulasa bilirsiniz . Sizlere yardim etmege haziriz. Secim sizden yardim bizden
  E-mail adresimiz: etibarliemlakagenti@gmail.com

 101. Ömer Aydın dedi ki:

  Bülent bey selamlar.46 yaşında biri olarak Baku’den ev alıp yerleşmek ve yaşamak (bir başıma sadece kendim) konusunda fikir ve tavsiyeniz nedir?Teşekkürler…

  • bpakman dedi ki:

   Oturumu nasıl almayı düşünüyorsunuz?

   • Ömer Aydın dedi ki:

    Oturum nasıl alınabilir?

   • bpakman dedi ki:

    Size oturum alabilecek, yani oturum kotası olan bir iş bulmakla, mesela.

   • Ömer Aydın dedi ki:

    Siz bu konuda yardimci olabilir misiniz?Eger olamaz iseniz 100-150 bin usd ev alindiginda vatandaşlık elde edilirmi?Sizi yordugum icin ayrica özür dilerim…

   • bpakman dedi ki:

    Oralarda değilim. Güncel durumu bilmiyorum.

 102. Baris dedi ki:

  merhabalar Bulent bey paylasımlarınız ıcın tesekkurler Sumyagıt te bır fırma ıle gorusme halındeyız,Sumgayıt veya Baku de oturma imkani var beyaz yaka olarak Sumgayit nasil bir sehir Baku den daha ucuzdur ama guvenlik,sosyalesme vb durumlar nasil ortaokula giden cocugum var ozel okul gerekecek bilgi rica ederim

  • bpakman dedi ki:

   Sumgayıtta yaşamadım. Kalacağınız semte bağlı. Bakü’de de öyle. Bakü’ye yakınlığı avantaj diyebilirim.

 103. Geri bildirim: Azerbaycan’da damat adayına öğütler | Pakman World

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.