Osmanlı Devleti

Osmanlı Devleti: 1299 – 1923

Moğollardan kaçan Oğuzların Kayı boyundan 50 000 kişi Türkistan’dan hareket ederek  Süleyman Şah komutasında 1214 yılında Anadolu’ya gelip Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaeddin Keykubad zamanında Erzincan ve Ahlat  Diyarbakır, Mardin ve Urfa’ya yerleştiler. Süleyman Şah 1227 de Kayı boyu’ndan birkaç bey ile Caber’e giderken Fırat Nehri’nde boğuldu ve Caber Kalesi’nin dibindeki bir kümbete gömüldü. Türk mezarlığı olarak da bilinen Caber Kalesi günümüz Suriye toprakları içerisinde olup Lozan Anlaşmasında Türkiye toprağı olarak kabul edilmiştir. Oğlu Ertuğrul Gazi Söğüt’e yerleşerek civarında yaklaşık 1000 km2 kadar bir toprak fethetti. 1299 da ölümünden sonra yerine geçen oğlu Osman Bey, Bilecik, Yarhisar ve İnegöl’ü fethetti ve Osmanlı Beyliği’ni kurdu. 1301’de Yenişehir fethedildi. 1302 de Bizans İmparatorluğu ile yaptığı  Koyunhisar Muharebesi’nin kazandı. Bu tarih bazı tarihçiler tarafından Osmanlı Devleti’nin kuruluşu kabul edilir. Osman beyin oğlu Orhan Gazi döneminde (1326 – 1362) Bursa, İznik, İzmit’i fethedildi, Devlet Rumeli’de ilk kez toprak sahibi oldu. Orhan Gazi’nin Yarhisar Tekfuru’nun kızı Horofira (Nilüfer Hatun) ile evlenmesiyle Osmanlı padişahlarının Türk kızlarıyla evlenmeme geleneği başladı, bunun sonucunda da Osmanlı hanedanı Türklükten giderek uzaklaştı sonunda Osmanlı devleti Türk devleti olmaktan çıktı. Bu konuyla ilgili yazımızı okumak için LÜTFEN TIKLAYIN.

1. Murad (Murad Hüdavendigar) döneminde (1362 – 1389) Osmanlı toprakları Balkanlar yönünde genişledi. 1. Bayezid (Yıldırım Bayezid) döneminde (1389 – 1403) Anadolu Birliği sağlandı. Haçlılar 1396 da Niğbolu’da yenilgiye uğratıldı.

Yıldırım Bayezid’in 1402’de Ankara Savaşı’nda, Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’a yenilip esir düşmesi sonucu 1402’den 1413’e kadar süren bir kargaşa dönemi ortaya çıktı. Fetret Devri adı verilen bu dönemde dağılan Osmanlı birliği, 1413 yılında, I. Mehmet Han (Çelebi Mehmet) tarafından yeniden sağlandı.

Osmanlı toprak bakımından en geniş sınırlara ulaştığı dönemde Anadolu, Kafkasya, Kırım, Güney Ukrayna, bugünkü Romanya, Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Mısır, Tunus, Libya ve Cezayir’i yönetmişti. 1. Dünya savaşını kaybeden Osmanlı devleti 1918 de Mondros Mütarekesi ile teslim olmuş, 1920 de Sevr Anlaşmasıyla az bir miktar toprak bırakılmış, 1923 Lozan Anlaşması ile resmen sona ermiştir.

Bülent Pakman. Ocak 2015. İzin alınmadan ve aktif link verilmeden kısmen ya da tamamen alıntılanamaz. 

Osmanlı Devleti dizimiz

IMG_2654Bülent Pakman kimdir  https://bpakman.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s